Zavrieť

Porady

Predaj tovaru sam sebe

Zdravim, chcel by som Vás požiadať o radu na zaklade živnosti prevadzam maloobchod predavam plastove okna nastala u mna taka situacia že ja ako sukromna osoba prerabam rodiny dom a potrebujem okna tak sa chcem spytať či si môžem predať sam sebe tieto okna za všetky odpovede ďakujem
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Peterka Pozri príspevok
Teoreticky si nemôže FO sama sebe nič predať.Vždy je to vlastníctvo tej istej osoby. V praxi je možné sa tváriť pri predaji cez registračné pokladňu (alebo ak sa vystaví faktúra na inú osobu)že som to predalo inému (výhoda že DU zvyčajne potom nekontroluje predjanú cenu).

Zaujalo ma konštatovanie PAULA že 10 rokov neplatí posun dátumu minimálne o jeden deň na PPD.AK má na mysli to, že ráno som vystavil faktúru a poobede mi ju zaplatil, v tom, má pravdu ale ja doporučujem posun dátumu, lebo sa držím hesla "NEDRÁŽDI"
Prečítala som celé a naozaj miestami "mrník"
Sú tu citované dva linky, v ktorých je podľa mňa všetko už povedané. V tom, kde ja vysvetľujem úhradu pohľadávky, je dokonca i stanovisko DRSR /too Peterka/, lebo ten dotaz bol na Porade zadaný v súvislosti s daňovou kontrolou...

P.s. Na záver len toľko občas sa oplatí byť dvojjediným
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

http://www.porada.sk/131023-post42.html
stanovislo DRSR
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Je na veľkú škodu veci, že sa zameriavame len na vystavenie faktúry ...

Je samozrejmé, že sú podmienky predaja, kde je táto forma vhodná a nikto ju nespochybní.

Ale na Porade radíme aj takto:
Otázka:
Musím používať ERP. Alebo stačí vystaviť faktúru a PPD.
Odpoveď:
Stačí faktúra a PPD.

A s týmto názorom bez bližšieho chápania jednak problematiky, charakteristík obchodu, predajných a obchodných podmienok atď. sa nestotožňujem. A osobne si myslím, že nikto z účastníkov tejto diskusie by takto klientovi ani neporadil.

Nikto nespochybňuje správnosť a oprávnenosť fakturácie a možnosť jej úhrady v hotovosti, ale nemyslím si, že by sa mal zovšeobecniť názor, že vystavením faktúry vždy predídeme povinnosti použiť ERP. A nakoniec aj z tejto témy to na mňa tak pôsobí. Faktúra ... ERP byť nemusí.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Myslím, že nikto nemieri presne na to, aby sme radili nemať ERP v prípade, ak pre subjekt takáto povinnosť vyplýva z Vyhlášky 55.
Ja osobne mám pocit - prepáč Peterka - že skĺzaním z problému do problému - úhrada v hotovosti, PPD v iný deň a povinnosť mať a nemať ERP - nastal celý problém.

Povinnosť evidovania tržieb ERP pri predaji tovaru a vybraných službách je jednoznačne daná Vyhláškou.
Predaj tovaru alebo služby je umožnený daňovému subjektu aj predajom na základe faktúry - a tu jednoznačne mne nevyplýva povinnosť evidovať tržbu ERP a vystavovania PPD a faktúry s rozličnými dátumami /moje dôvody sú už v tomto chronicky známe/- nejde o tržby ide o pohľadávku.

Tu si pomôžem citáciu z uvedenej Judikatúry:
Johanka Pozri príspevok
Odôvodnenie:
Žalobca má vo svojom predmete činnosti kúpu a predaj tovaru. Činnosť môže realizovať, formou priameho predaja (pult), formou predaja na Fa, na dobierku. Vo vzťahu k používaniu ERP s týmito formami ráta vyhláška vo svojom ustanovení (2/c), pričom evidencia tržieb ERP je (1/1).
Súhlasím s tým, že tieto záležitosti je nutné posudzovať
Jana Acsová Pozri príspevok

...bez bližšieho chápania jednak problematiky, charakteristík obchodu, predajných a obchodných podmienok atď. sa nestotožňujem. A osobne si myslím, že nikto z účastníkov tejto diskusie by takto klientovi ani neporadil.
Asi sotva budú v Potravinách predávať zákazníkom na základe faktúry ....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Je na veľkú škodu veci, že sa zameriavame len na vystavenie faktúry ...

Je samozrejmé, že sú podmienky predaja, kde je táto forma vhodná a nikto ju nespochybní.

Ale na Porade radíme aj takto:
Otázka:
Musím používať ERP. Alebo stačí vystaviť faktúru a PPD.
Odpoveď:
Stačí faktúra a PPD.

A s týmto názorom bez bližšieho chápania jednak problematiky, charakteristík obchodu, predajných a obchodných podmienok atď. sa nestotožňujem. A osobne si myslím, že nikto z účastníkov tejto diskusie by takto klientovi ani neporadil.

Nikto nespochybňuje správnosť a oprávnenosť fakturácie a možnosť jej úhrady v hotovosti, ale nemyslím si, že by sa mal zovšeobecniť názor, že vystavením faktúry vždy predídeme povinnosti použiť ERP. A nakoniec aj z tejto témy to na mňa tak pôsobí. Faktúra ... ERP byť nemusí.
Ja z tejto témy nemám pocit že by sa niečo zovšeobecňovalo , práve naopak som mala pocit , že sa niečo zmenilo , nakoľko ste pod niektoré príspevky dala súhlas až teraz .

Celá diskusia sa zvrátila nakoľko Peterka spochybnil úhradu FA-pohľadávky v deň jej vystavenia a navrhoval posun o jeden deň .Tu vlastne sa už išlo mimo tému .

Nepostrehla som , že by sa niekto z diskutujúcich vyjadril, že nie je potrebná RP .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Peterka Pozri príspevok
Na účely tejto vyhlášky (o registračnej pokladnici) sa rozumie

c) úhradou v hotovosti príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny; za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky,

(4) Na účely tohto zákona (o účtovníctve)sa rozumie

a) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
i) aktívami ekonomické prostriedky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, od ktorých sa očakáva, že v budúcnosti povedú k zvýšeniu ekonomických úžitkov; aktíva tvoria majetok a iné aktíva.


Vznikne majetok-pohľadávka ktorá v budúcnosti zvýši ekonomický úžitok(bude uhradená) o minútu je uhradená a sme v diskusii čo je to budúcnosť
.
Áno s hrubo vytlačeným súhlasím.....Ja mám podložené od právnika, že pohľadávka môže trvať aj dve minúty, aj tri dni, aj týždeň a pod. Kde máme v zákone určené ako dlho trvá pohľadávka, resp. od akého času už je to pohľadávka?
Akýkoľvek časový posun zakladá vznik pohľadávky a u druhého účastníka obchodného vzťahu vznik záväzku.
O tomto môžeme polemizovať, ale jednoznačne nie sme povinní vystavovať faktúru a PPD s dvomi rozličnými dátumami a tu doplním podľa Vyhlášky

Podľa môjho názoru je o krásne vyjadrené v predmetnej judikatúre:

Johanka Pozri príspevok

Pri forme predaja na Fa nastáva iná situácia. Právne úkony účastníkov zmluvy sú časovo oddelené. Predávajúci odovzdá kupujúcemu tovar, čím predávajúcemu vznikne pohľadávka-peňažný závazok, kt. vyjadrením je faktúra. Kupujúci musí splniť svoju pohľadávku riadne a včas, inak sa dostane do omeškania. Kupujúci môže svoj závazok splniť aj predčasne, pričom predávajúci je povinný takéto plnenie prijať.

Žalobca ako predávajúci vystavil po uzatvorení KZ faktúru na úhradu ceny predaného tovaru, vznikla mu pohľadávka. Kupujúci sa rozhodol po prevzatí FA túto zaplatiť v hotovosti, nemožno tento prípad podľa názoru súdu subsumovať pod pojem úhrada v hotovosti (i keď pohľadávka bola v skutočnosti v hotovosti zaplatená), ale správne pod pojem úhrada FA.
Naposledy upravil evina : 15.09.07 at 15:36
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina Pozri príspevok
O tomto môžeme polemizovať, ale jednoznačne nie sme povinní vystavovať faktúru a PPD s dvomi rozličnými dátumami a tu doplním podľa Vyhlášky
Evi, ja nevidím zmysel našej diskusie v tomto probléme. Myslím si, že problém posunu dátumu bol v tejto téme prevalcovaný.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová Pozri príspevok
Evi, ja nevidím zmysel našej diskusie v tomto probléme. Myslím si, že problém posunu dátumu bol v tejto téme prevalcovaný.
Hej, ale bohužiaľ sa problematika v tejto téme "pomrníkovala" a Peterka spochybnil /aspoň ja som to tak pochopila/aj tento nazvem to nepovinný posun
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marika. Pozri príspevok
Pri vstavovaní PPD - by si mal mať aspon o 1deň neskorší dátum ako bola vystavená faktúra, inak by si mal mať registračnú pokladňu.
A aby som len Peterkovi nespravodlivo nepripisovala tento názor, tak uvediem pre všetkých s veľkým výkričníkom NIE! tomuto názoru.
P.s. Marika prepáč, ale ak si prečítaš tému príjem v hotovosti pochopíš, že táto téma je tak trošku mojou srdečnou záležitosťou
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
Ale na Porade radíme aj takto:
Otázka:
Musím používať ERP. Alebo stačí vystaviť faktúru a PPD.
Odpoveď:
Stačí faktúra a PPD.
A stotožní sa niekto s týmto?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Peterka Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa za dodatočné úpravy ale to len zápale boja obhájiť svoju pravdu, lebo som v i d e l pokutu, ktorú dostal v minulosti môj terajší klient a všetci mu pomáhali (odvolania....) a nič,pokuta ostala platná.

Z doterajšej diskusie vznikol podľa mňa ďalší problém - kedy vzniká pohľadávka ? Čakám kdo založí novú tému, budem aktívny možno až rádioaktívny.
Tvoja pravda, moja pravda .To čo je ??? Dodatočne upravovať príspevky nepovažujem za fair play ani pri zápala boja .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Na Poradu prišla opäť po dlhom čase debata, ktorá nás poraďácky rozohriala. Predstavte si, že som už vyše hodiny zabudla na vedľa položenú voňajúcu kávu a veru zabudla ju vypiť
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A po mojom príchode z roboty a nákupu domov ... som sa nestačila čudovať. Dodatočne

Evi ... my sme sa spolu zapotili aj v tom 2005, nie?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Hmmm, sľúbila som sublimáciu, ale nedá mi tíško pošepkať: Zahrejeme sa ešte veľakrát, lebo témy sa zvyknú húfne klonovať .
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Caute, už zas tie registračky, nešťastné. (Evina, to je Tvoja srdcovka , že si to ty nenašla )

K veci:
Z toho rozsudku, na konci si odporujú a teda je iný názor z pohľadu účtovníctva a metod. usmernenia MFSR, preto je potrebné čítať do konca:
http://www.porada.sk/54771-platba-fa...tml#post482285


Ohľadom ERP:
- Uznesenie KU v BA č.k. 1 S 324/04 z 30.6.2005, právoplatné dňa 11.11.2005
- rozsudok Najvyššieho súdu SR č.k.3Sž-o-IS 79/2005 zo dňa 3.11.2005
- rozsudok Najvyššieho súdu SR č.k. 1vSž-o-KS 65/2004 zo dňa 8.3.2005
- rozsudok Najvyššieho súdu SR č.k. 1 Sž-o-KS 250/2004 z 24.11.2005
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
hmm, pekná téma, zmeškal som......
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Caute, už zas tie registračky, nešťastné. (Evina, to je Tvoja srdcovka , že si to ty nenašla )

K veci:
Z toho rozsudku, na konci si odporujú a teda je iný názor z pohľadu účtovníctva a metod. usmernenia MFSR, preto je potrebné čítať do konca:
http://www.porada.sk/54771-platba-fa...tml#post482285


Ohľadom ERP:
- Uznesenie KU v BA č.k. 1 S 324/04 z 30.6.2005, právoplatné dňa 11.11.2005
- rozsudok Najvyššieho súdu SR č.k.3Sž-o-IS 79/2005 zo dňa 3.11.2005
- rozsudok Najvyššieho súdu SR č.k. 1vSž-o-KS 65/2004 zo dňa 8.3.2005
- rozsudok Najvyššieho súdu SR č.k. 1 Sž-o-KS 250/2004 z 24.11.2005
Betka akože nenašla, veď so na to aj reagovala

P.s. aha Ty myslíš tie rozsudky - asi som nešikovná v hľadaní a o.i som presvedčená o tom čo som písala , t.j. žiadny posun
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

evina Pozri príspevok
Betka akože nenašla, veď so na to aj reagovala

P.s. aha Ty myslíš tie rozsudky - asi som nešikovná v hľadaní fuj, že sa nehanbíš také niečo napísať, K tomuto len: ..... ako píše Elenka N.-šikovnica šikovná a o.i som presvedčená o tom čo som písala , t.j. žiadny posun
Tebe sa už musí snívať o tých ERP
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Tebe sa už musí snívať o tých ERP
nesníva veru - sú aj krajšie veci, ale priznám sa, ak niekto napíše, že musia byť posunuté dátumy na faktúre a PPD kričím hlasno za monitorom NIE NIE NIE
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Prešvihol som nádhernú debatu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať