Beata
06.11.09,17:20
Beata, neboj, to určite rozpoznáš. Vyzerá to presne ako orchidea no v menšom vydaní:-)))
Ale ak pokukáš zbežne diskusiu, určite nájdeš nejeden obrázok kejky.
Však som sa tu už hrabkala, ale toľko ste toho popísali, že to sa nedá všetko prejsť :) Tak len námatkovo klikám na jednotlivé strany.
Hlavné veci som sa dočítala, ako kúpať, rosiť, hnojiť... tak snáď jedného pekného dňa sem prilepím aj dáku peknú fotku mojich kvietkov :)
dindi22
06.11.09,16:25
Však som sa tu už hrabkala, ale toľko ste toho popísali, že to sa nedá všetko prejsť :) Tak len námatkovo klikám na jednotlivé strany.
Hlavné veci som sa dočítala, ako kúpať, rosiť, hnojiť... tak snáď jedného pekného dňa sem prilepím aj dáku peknú fotku mojich kvietkov :)
jasné, prilep...my sa radi popozeráme-to môžem zrejme napísať za všetky dievčatá:-)))
lusielaL
06.11.09,17:00
k tym novym rastlinkam,pridavam jednu fotku .taketo stastie ma moja sestra ked kupuje orchidee.kupila minuly tyzden dve ktore mali po dve rastliny.jedna zakotvila u mna a ked podrastie,podelime sa.
zuzkahris
06.11.09,18:54
Baby som neštastná:mee:, prišla som domov z práce a na parapete som našla odpadnutý púčik z orchidky / ešte nepootvorený /, prečo...?:mee::mee:

Miesto som nemenila, ani prievan, nič čo by jej mohlo uškodiť:mee:
krater
06.11.09,19:14
tak toto by zaujimalo aj mna :confused: raz mi jedna orchideja zarodila pukov kopec krasny velkych tak som sa tesila a ani jeden sa neotvoril a vsetky do jednho opadali :eek:

Baby som neštastná:mee:, prišla som domov z práce a na parapete som našla odpadnutý púčik z orchidky / ešte nepootvorený /, prečo...?:mee::mee:

Miesto som nemenila, ani prievan, nič čo by jej mohlo uškodiť:mee:
vikinka.n
06.11.09,19:31
rosenie im môže prospieť, ale ja ho nedoporučujem, nakoľko sa môže stať, že sa im na listoch upchajú póry a môža sa na nich rozšíriť hubové ochorenie, myslím, že úplne stačí voda v miskách položená medzi orchideikami


ja osobne rosim len substrat a korene ktore trcia von a to dost casto. Od kedy kurime aj kazdy den. Zda sa mi dost sucho na tych parapetach a misky si tam nechcem davat.
veva..
06.11.09,20:05
Toto je kejka na orchidejke. :)
Ma-Ba
07.11.09,09:18
Baby som neštastná:mee:, prišla som domov z práce a na parapete som našla odpadnutý púčik z orchidky / ešte nepootvorený /, prečo...?:mee::mee:

Miesto som nemenila, ani prievan, nič čo by jej mohlo uškodiť:mee:

V tomto období sú dosť tmavé dni, môže to byť jedna z príčin. Nedostatok svetla.
beba13
07.11.09,14:12
Dneska som zbadala, že mi usychajú púčiky na orchidejke, myslíte, že je to nedostatkom vody alebo suchým vzduchom
foza
07.11.09,14:48
Dnes som sa konečne dostala k foteniu a tu je výsledok.... To je tá z Lídla kúpená pred 3 týždňami. Mala iba 3 kvietky - to som si myslela, že je to pelorik ale na druhých dvoch stonkách má kvietky iné. Konečne celá rozkvitla tak si potešte očičká aj vy.
dindi22
07.11.09,14:49
Dneska som zbadala, že mi usychajú púčiky na orchidejke, myslíte, že je to nedostatkom vody alebo suchým vzduchom
beba, aj ja som si dnes všimla, že mi jeden uschýna:-((( Tiež premýšľam, že prečo?! A to som si myslela, že zajtra mi už rozkvitne:-((((
Nemôže to byť tým, že sa začalo v domoch /bytoch kúriť?
dindi22
07.11.09,14:53
Foza, je neskutočne krásna:). Fakt je super. Gratulujem, nech sa jej aj ďalej tak darí
foza
07.11.09,15:03
Ďakujem, veľmi sa z nich teším. Tu je aj tá z Tesca - čo poviete dalo sa jej odolať....;)
dindi22
07.11.09,15:13
presne na túto červenú som aj ja pozerala, no priateľ vybral tú bielu. Ale teda, máš ich obidve krásne:);).
foza
07.11.09,15:30
Myslím, že Beba13 chcela vidieť ludisiu kvitnúť tá moja akurát rozkvitla tak tu je. Tiež som nevidela tento druh orchidey inej farby ako bielo-žlté kvietky.
foza
07.11.09,17:12
Ešte pridám jednu orchidku žlto-zelenú ,čo sa ide pretrhnúť vyháňa nový lístok, keiku na ktorej ide kvetná stonka, medzi lístkami sa tlačí nová stonka a na koncoch dvoch stoniek sú púčiky. Vlastne troch, lebo na tej, kde je keika som na konci zostrihla púčiky,že nech sa nesilí a ona aj tak za spiacim očkom vytlačila dalšiu kvetnú stonku. No proste robí si čo chce.Až sa bojím či to zvládne.:eek::eek::eek::eek::eek:
lusielaL
07.11.09,17:23
foza,tvoje prispevky-no jednoducho uzas.a este to ma aj umeleckeho ducha!
foza
07.11.09,17:31
Ďakujem dindi, ale aj tie tvoje orchidky sú nádherné stále sa k nim vraciam a pozerám si ich dookola.:D:D:D:D
dindi22
07.11.09,17:36
foza, sme na tom rovnako. Akonáhle sa nudím alebo mám blbú náladu, tak zapnem diskusiu a kukám fotky Vašich kvietkov....:-)))
jajax
07.11.09,17:54
tak som to nasla. ak sa vam to nechce pozerat cele, tak polieva asi v case 1:35 :)
http://www.youtube.com/watch?v=euQukoHpsms

tak to je ozaj sila:mad:
Zdenka175
07.11.09,18:01
Ešte pridám jednu orchidku žlto-zelenú ,čo sa ide pretrhnúť vyháňa nový lístok, keiku na ktorej ide kvetná stonka, medzi lístkami sa tlačí nová stonka a na koncoch dvoch stoniek sú púčiky. Vlastne troch, lebo na tej, kde je keika som na konci zostrihla púčiky,že nech sa nesilí a ona aj tak za spiacim očkom vytlačila dalšiu kvetnú stonku. No proste robí si čo chce.Až sa bojím či to zvládne.:eek::eek::eek::eek::eek:
To je veľmi usilovná phala, má dobrú starostlivosť:)
Zdenka175
07.11.09,18:11
Tak túto som dostala s 3 kvetmi. No jeden odpadol, druhý, tretí . Zrazu sa stonka predľžila a narástli puky. Už sa aj roztvorili no nie všetky. Ani sa rastlinka neoddýchla a už ma znovu potešila.:D:D
zuzkahris
07.11.09,18:40
Takže by som mala asi zmeniť miesto, keď odpadol ten púčik, že?Skúsim ich dať na svetlejšiu parapetu, ďakujem pekne za radu.

Mimochodom nádherné orchidky ste sem popridávali, krása sa pozerať!!! :)
Betina2
08.11.09,08:43
k tym novym rastlinkam,pridavam jednu fotku .taketo stastie ma moja sestra ked kupuje orchidee.kupila minuly tyzden dve ktore mali po dve rastliny.jedna zakotvila u mna a ked podrastie,podelime sa.

Ale táto rastie pekne odspodu sa mi zdá. Baby tu skôr debatili o kejkách, čo vyrástli zo spiacich očiek na kvetných stonkách. Tak to bolo aj u mojej mamy. Ale samozrejme aj tie odspodu veľmi potešia. Fakt má šťastie. A mimochodom, existujú dva typy lišajovcov - jedny sú schopné kvitnúť takmer bez prestávky a tie druhé potrebujú dlhší čas na nabratie nových síl. Žiaľ na pohľad ich pri kúpe neviem rozoznať. :( Treba mať šťastie.
K tým substrátom - tie sú tiež dva typy - hrubé s kôrou pre lišajovce a wandy so vzdušnými koreňmi mäsitými a jemnozrnné skôr s kokosovým vláknom a rašelinou pre ostatné orchideje s jemnými koreňmi napr. pre oncídia, cymbidia, ....
tara464
08.11.09,09:09
viete mi niekto prosim vas povedat kolko priblizne by mala meriat nova stonka na orchidey?
milka 60
08.11.09,09:11
Dnes som sa konečne dostala k foteniu a tu je výsledok.... To je tá z Lídla kúpená pred 3 týždňami. Mala iba 3 kvietky - to som si myslela, že je to pelorik ale na druhých dvoch stonkách má kvietky iné. Konečne celá rozkvitla tak si potešte očičká aj vy.
To je naozaj pre potešenie očí je krásna
milka 60
08.11.09,09:15
Ešte pridám jednu orchidku žlto-zelenú ,čo sa ide pretrhnúť vyháňa nový lístok, keiku na ktorej ide kvetná stonka, medzi lístkami sa tlačí nová stonka a na koncoch dvoch stoniek sú púčiky. Vlastne troch, lebo na tej, kde je keika som na konci zostrihla púčiky,že nech sa nesilí a ona aj tak za spiacim očkom vytlačila dalšiu kvetnú stonku. No proste robí si čo chce.Až sa bojím či to zvládne.:eek::eek::eek::eek::eek:
Usilovná teda je a ešte aj krásna -nech ti dlho robia radosť:)
zuzkahris
08.11.09,10:43
Dnes som mala náročný deň, tak som sa potešila opäť :)
jajax
08.11.09,12:14
dnes som v kvetinarstve v tescu videla prekrasne dendrobko.zelene s bordovym stredom.aj rastlina sama osebe bola krasne stavana s velkymi lesklymi listami.ani nebolo drahe len necelych 12 euro.bohuzial moj muz neprejavil tentokrat pochopenie,tak som odisla bez neho:mee::mee::mee::mee:mne sa o nom bude snad aj snivat:cool:
milka 60
08.11.09,13:01
Dnes som mala náročný deň, tak som sa potešila opäť :)
Zuzka-pekne si sa potešila paráda:):)
lusielaL
08.11.09,13:42
tara,myslim ze sa to neda presne povedat,lebo nie kazda kvetna stonka vyrastie rovnako dlha.moje vacsinou nie su velmi dlhe,okolo 30cm.aj poctom kvetov som za ostatnymi pestovatelkami pozadu,mavam okolo 5.
zuzkahris
08.11.09,14:42
Zuzka-pekne si sa potešila paráda:):)

Ďakujem pekne:D
zuzkahris
08.11.09,14:45
dnes som v kvetinarstve v tescu videla prekrasne dendrobko.zelene s bordovym stredom.aj rastlina sama osebe bola krasne stavana s velkymi lesklymi listami.ani nebolo drahe len necelych 12 euro.bohuzial moj muz neprejavil tentokrat pochopenie,tak som odisla bez neho:mee::mee::mee::mee:mne sa o nom bude snad aj snivat:cool:

Ten pocit poznám :(..., skús si ešte napísať ako darček pod stromček, možno sa obmäkkčí, budem držať palce;)
bef
08.11.09,16:28
Aj ja sa teším s nového prírastku. Možno poteší aj Vás.

Pekný deň
jajax
08.11.09,16:30
Aj ja sa teším s nového prírastku.
je krasny:---ja som prave dnes zistila ze mi ten moj vyhana novu pahluzu;)
Ma-Ba
08.11.09,21:38
dnes som v kvetinarstve v tescu videla prekrasne dendrobko.zelene s bordovym stredom.aj rastlina sama osebe bola krasne stavana s velkymi lesklymi listami.ani nebolo drahe len necelych 12 euro.bohuzial moj muz neprejavil tentokrat pochopenie,tak som odisla bez neho:mee::mee::mee::mee:mne sa o nom bude snad aj snivat:cool:

jajax-nechcem Ti spôsobiť:mee::mee:, ale nebolo to náhodou toto?
V skutočnosti je zelenšie, ale len o málo. Mne sa tiež veľmi páči, neboj raz sa Ti túžba iste naplní.
Ma-Ba
08.11.09,21:40
Pre potechu oka pridám ešte 2 prírastky.
Beata
08.11.09,23:08
Ďakujem, veľmi sa z nich teším. Tu je aj tá z Tesca - čo poviete dalo sa jej odolať....;)

No to je náááádhera!!! Nech sa jej darí a nech Ťa dlllllho teší :)
foza
09.11.09,05:49
No to je náááádhera!!! Nech sa jej darí a nech Ťa dlllllho teší :)Ďakujem vám, som rada, že ste sa potešili aj vy.;):eek: Keď rozkvitne celá pridám foto zas:D
dindi22
09.11.09,05:55
Pýtam sa síce trochu skôr, ale nedá mi to. Na Vianoce potrebujeme odcestovať asi na cca 1 týždeň preč. Cestujeme takto každý rok, zvykneme aj vypínať kúrenie, elektriku-proste všetko (šetríme:D). Ale teraz mám dilemu ako to bude s mojími orchidkami:mee:. Gamatku im možem nechať zapnutú, ale tak max. na minime. Bude v dome oveľa chladnejšie-prežijú to? Dosť sa o ne bojím!!!
vikinka.n
09.11.09,08:09
Pýtam sa síce trochu skôr, ale nedá mi to. Na Vianoce potrebujeme odcestovať asi na cca 1 týždeň preč. Cestujeme takto každý rok, zvykneme aj vypínať kúrenie, elektriku-proste všetko (šetríme:D). Ale teraz mám dilemu ako to bude s mojími orchidkami:mee:. Gamatku im možem nechať zapnutú, ale tak max. na minime. Bude v dome oveľa chladnejšie-prežijú to? Dosť sa o ne bojím!!!

Ked tam budes mat tych 16 stupnov myslim ze uplne v pohode. A bez vody tiez v pohode vydrzia. Tyzden je nic, vydrzia bez starostlivosti kludne aj 12 az 14 dni. Dokonca ked im na tyzden znizis teplotu zvyknu vyhnat nove stonky. Tak mozno ti nanovo zakvytnu. Neboj bude to v pohode.
Bionda
09.11.09,08:58
Ja sa veľmi teším, lebo z mojich 8 kusov mi buď kvitnú alebo tlačia výhonok na kvitnutie- no rozhodne som "vysmiata ako lečo" , že všetky moje orchidejky ma majú "rady" :D
beba13
09.11.09,10:16
moja mama dostala takúto, neodolala som tak som si ju zvečnila
jajax
09.11.09,10:41
jajax-nechcem Ti spôsobiť:mee::mee:, ale nebolo to náhodou toto?
V skutočnosti je zelenšie, ale len o málo. Mne sa tiež veľmi páči, neboj raz sa Ti túžba iste naplní.
asi ano:mee::mee:no nie je prekrasne?
dominica
09.11.09,12:20
Ahojte, zase potrebujem poradiť ;)
Moje posledné Zygopetalum nejako žltne. V podstate, aby som zhrnula všetko, tak, keď som ho kúpila vyzeralo ako na 1 foto. Neskôr zakvitlo skoro celé, ale postupne mu opadol púčik, to som si všimla, že je poškodený, potom odpadol 1 kvet, teraz zachvíľu ďalší, ale tiež boli poškodené. To by mi až tak nevadilo, nakolko si myslím, že tým kvietkom naozaj niečo bolo...
No ale teraz toto, že žltne čo mu môže byť? Neviem, či by som ho nemala presťahovať do spálne kde nekúrime, či mu nieje moc teplo v obývačke medzi ostanými phalami...

mimotemyaj vy máte takú pomalú poradu, alebo to robí len mne?Normálne píšem a ono mto vynecva písmenká, musímontroloať text a dopisovať...
Tak toto bola ukážka, malo tam byť že normálne píšem a ono mi vynecháva písmenká:mad::mad::mad:
Ma-Ba
09.11.09,13:07
dominica- To žltnutie sa mi nezdá prirodzené, ak nie je preliate, tak by som vyskúšala dať ho do chladnejšiej miestnosti. Ja ho mám v kuchyni trochu ďalej od okna asi 20 -21 st.C. Svetla má dosť?
dindi22
09.11.09,13:13
Ked tam budes mat tych 16 stupnov myslim ze uplne v pohode. A bez vody tiez v pohode vydrzia. Tyzden je nic, vydrzia bez starostlivosti kludne aj 12 az 14 dni. Dokonca ked im na tyzden znizis teplotu zvyknu vyhnat nove stonky. Tak mozno ti nanovo zakvytnu. Neboj bude to v pohode.
vikinka, ďakujem za odpoveď. O vodu sa nebojím, moje sú na vodu nenáročné. Len som potrebovala radu na tú teplotu. Dúfam, že akurát vtedy nebudú nejaké veľké mrazy. Minulé Vianoce boli celkom teplé...ešte raz dakujem.
dominica
09.11.09,15:14
dominica- To žltnutie sa mi nezdá prirodzené, ak nie je preliate, tak by som vyskúšala dať ho do chladnejšiej miestnosti. Ja ho mám v kuchyni trochu ďalej od okna asi 20 -21 st.C. Svetla má dosť?

Myslím si, že svetla má dosť, mám ho na parapete v obývačke, samozrejme nad radiátorom, ktorý kúri. V spálni nekúrime, ale moc zima tam nie je, keďže bývame v činžiaku...
Musím si zaobstarať tepomer, lebo potrebujem sama zistiť, koľko st. máme aj v obývačke, aj v spálni.
Silvernola
09.11.09,15:19
Myslím si, že svetla má dosť, mám ho na parapete v obývačke, samozrejme nad radiátorom, ktorý kúri. V spálni nekúrime, ale moc zima tam nie je, keďže bývame v činžiaku...
Musím si zaobstarať tepomer, lebo potrebujem sama zistiť, koľko st. máme aj v obývačke, aj v spálni.
Zožeň si radšej teplomer aj s vlhkomerom, uvidíš aké zúfalé hodnoty v paneláku nameriaš! Pre ľudí je údajne zdravé prostredie cca 45 - 50%, ale toľko som v živote normálne nenamerala. A orchidky potrebujú ešte viac.
dominica
09.11.09,15:20
Ešte ma napadlo, čo mám orchidku phalu, má veľmi dlhú stonku a mala na nej kvety, ktoré postupne odkvitli a opadli a stonka sa ešte o kúsok predĺžila a má ďalšie 2 puky. Po odkvitnutí môžem stonku odstrinúť úplne naspodku? Nechcem, aby zbytočne orchidku vysilovala, ale hlavný dôvod je ten, že je fakt moc dlhá a bojím sa, že mi každú chvíľu prevráti kvetináč, je až neprirodzene nahnutá a myslím, že kvety z nej už asi nebudú a ak by aj áno, oželiem ich...
dominica
09.11.09,15:22
Zožeň si radšej teplomer aj s vlhkomerom, uvidíš aké zúfalé hodnoty v paneláku nameriaš! Pre ľudí je údajne zdravé prostredie cca 45 - 50%, ale toľko som v živote normálne nenamerala. A orchidky potrebujú ešte viac.

o vlhkomer som už žiadala aj manžela, nakoľko sú deti choré, tak som chcela zmerať vlhkosť v spálni, keďže sa tam nekúri suchý vzduch by tam asi nemal byť, alebo sa mýlim?

Samozrejme v obývačke to je o inom...
Zdenka175
09.11.09,15:43
Ešte ma napadlo, čo mám orchidku phalu, má veľmi dlhú stonku a mala na nej kvety, ktoré postupne odkvitli a opadli a stonka sa ešte o kúsok predĺžila a má ďalšie 2 puky. Po odkvitnutí môžem stonku odstrinúť úplne naspodku? Nechcem, aby zbytočne orchidku vysilovala, ale hlavný dôvod je ten, že je fakt moc dlhá a bojím sa, že mi každú chvíľu prevráti kvetináč, je až neprirodzene nahnutá a myslím, že kvety z nej už asi nebudú a ak by aj áno, oželiem ich...
Ja som tiež urobila experiment. Jednej som stonku odstrihla nad prvým očkom zdola a druhu zhora len po suche.
Zdenka175
09.11.09,16:53
Prosím Vás o radu. Túto fialovú orchidei som presádzala začiatkom októbra z dôvodu odsadenie novej rastlinky. Od kúpy mala poškodené listy plesňou tie som odstránila. :confused:Ďalej sa už nešírila.Tento víkend som si všimla, že jej hnednú korene. Mám pocit, že odhnívajú. Na konci dvoch som si všimla, že chytajú pleseň. čo poviete treba je zas presadiť. :mad::mad: a zlé odstránit?
Zdenka175
09.11.09,16:57
Ako sa začalo kúriť sa u mojich orchidei objavili v kvetináči na kôre také niečo biele.:eek::eek: Vidieť to na spodku v miske a vyliezajú po kvetináči také čierne bodky. Napchala som do aj pod kvetináče cesnek . Trošku to ustupuje:(:(:D
Zdenka175
09.11.09,17:06
Na bielej orchidei na vrchnom liste som objavila také poškodenie.Také ako keby pripučené, pripadá mi to vycicané. Je to suché, Ale nič nevidím na listoch. Čo poviete,mám s tým niečo robiť?
Zdenka175
09.11.09,17:09
Včera v receptári dávali rady na napadnuté izbové rastlinky na puklice, molice....že nakrájať cibulu a cesnek dať na deň do vody.Potom scediť a buď preliať rastliny alebo postriekať. No nevedno či to neuškodí phalam.
Zdenka175
09.11.09,17:16
Zas na žltej orchidej na vrchnom liste som objavila takú vypuklinku. Pripadá mi to ako keď je herpes na ustách. Aj trochu schnú kvety , no nie všetky. Prikladám fotku ale nie je dobre vidieť. Kvetináč nie je preliatý. ďakujem za všetky vaše rady.
lusielaL
09.11.09,17:24
Prosím Vás o radu. Túto fialovú orchidei som presádzala začiatkom októbra z dôvodu odsadenie novej rastlinky. Od kúpy mala poškodené listy plesňou tie som odstránila. :confused:Ďalej sa už nešírila.Tento víkend som si všimla, že jej hnednú korene. Mám pocit, že odhnívajú. Na konci dvoch som si všimla, že chytajú pleseň. čo poviete treba je zas presadiť. :mad::mad: a zlé odstránit?
zdenka,to zhnednutie korenov ma na svedomi presadzanie,aj moje to urobia ked presadim a ja naozaj presadzam vselijako,aj ked kvitne-ale len ked sa mi zda ze je to nutne-,a nasledkom tohoto mi neuhynula este ziadna.takze myslim si len trpezlivo vydrz,mala by ti casom vyhnat nove korene.aj ja mam teraz jednu ktora nema hadam ani poriadny koren,ale zenie na kvet,tak ju zatial necham tak.plesen sem tam mam tiez.kym sa nedeje nieco akutne,necham tak.
Ma-Ba
09.11.09,17:58
Zdenka - súhlasím, s lusielaL tiež by som teraz nepresádzala.Substrát vypadá dobre, možno menej polievať. Tie potvorky sa z času na čas objavia, ale čo to je, ťažko povedať.
Keď vidím mechanicky ničím, inak sa s tým veľmi nezaoberám. Potom sa ozvi ako zabral odvar.
vikinka.n
09.11.09,19:21
Prosím Vás o radu. Túto fialovú orchidei som presádzala začiatkom októbra z dôvodu odsadenie novej rastlinky. Od kúpy mala poškodené listy plesňou tie som odstránila. :confused:Ďalej sa už nešírila.Tento víkend som si všimla, že jej hnednú korene. Mám pocit, že odhnívajú. Na konci dvoch som si všimla, že chytajú pleseň. čo poviete treba je zas presadiť. :mad::mad: a zlé odstránit?

Ja by som ju tiez nepresadzala a nechala by som ju dobre presusit.
sayly
10.11.09,07:54
Na bielej orchidei na vrchnom liste som objavila také poškodenie.Také ako keby pripučené, pripadá mi to vycicané. Je to suché, Ale nič nevidím na listoch. Čo poviete,mám s tým niečo robiť?


tú fialovú by som aj ja nechala preschnut, ked presadzame, nepolievame prvych cca 14 dni, aby si privikla na nove prostredie, potom zacneme polievat raz tyzdenne ale mierne, zda sa mi prepolievana, ale to sa niekedy stava ked nechavas namocenu orchideiku, v zimnom obdobi zacni polievat menej, tak raz za 10 az 14 dni, to im bude stacit, len v pripade, ze sa Ti bude zdat moc sucha, polej viacej....čo sa týka tychto listov, skus ich poutierat bielou vreckovkou, ak zostane oranzova, tak je tam nejaka chrobac a ma-ba mi radila, aby som to utierala kazdy den vlhkou handrickou, pretoze moja mama to ma na vsetkych...ja som si od nej zobrala jednu sadenicku dendrobka a vcera som zistila, ze je to aj na nom, tak som ju dala od ostatnych prec, aby sa mi to neprenieslo aj na nich, ale musim to poriadne pozorovat
dindi22
10.11.09,08:42
Dievčatá, v Hypernove je akcia na orchidejky(5.99).Od zajtra:D
zuzulu
10.11.09,10:28
Dievčatá, v Hypernove je akcia na orchidejky(5.99).Od zajtra:D

mna uz muz dorazi...
toto som ani nemala citat:mee:
zas mi bude mat co vrtat v hlave
zuzulu
10.11.09,10:29
tú fialovú by som aj ja nechala preschnut, ked presadzame, nepolievame prvych cca 14 dni, aby si privikla na nove prostredie, potom zacneme polievat raz tyzdenne ale mierne, zda sa mi prepolievana, ale to sa niekedy stava ked nechavas namocenu orchideiku, v zimnom obdobi zacni polievat menej, tak raz za 10 az 14 dni, to im bude stacit, len v pripade, ze sa Ti bude zdat moc sucha, polej viacej....čo sa týka tychto listov, skus ich poutierat bielou vreckovkou, ak zostane oranzova, tak je tam nejaka chrobac a ma-ba mi radila, aby som to utierala kazdy den vlhkou handrickou, pretoze moja mama to ma na vsetkych...ja som si od nej zobrala jednu sadenicku dendrobka a vcera som zistila, ze je to aj na nom, tak som ju dala od ostatnych prec, aby sa mi to neprenieslo aj na nich, ale musim to poriadne pozorovat

kedy vlastne mozem phaly presadzat?
kupila som si substrat pred par tyzdnami, ale este som sa nedopratrala k tomu, kedy im ho mozem vymenit
aj teraz co som si kupila orchidku v tescu, tak ma taky zvlastny substrat, ktory by som najradsej vymenila, len sa bojim, aby som im neporusala nejaky kolobeh...
Silvernola
10.11.09,15:06
Dievčatá, v Hypernove je akcia na orchidejky(5.99).Od zajtra:D
Už dnes!
Nádherné, pevné, dvojvýhonkové, od výmyslu sveta. NO NEKÚP TO!:---:---:---
dindi22
10.11.09,15:10
Už dnes!
Nádherné, pevné, dvojvýhonkové, od výmyslu sveta. NO NEKÚP TO!:---:---:---
Tak ju odfoť, som zvedavá...Ja si dávam teraz pauzu:-(((
Aby doma nebola tichá domácnosť-zase!!!!! :-))))
Silvernola
10.11.09,15:28
Tak ju odfoť, som zvedavá...Ja si dávam teraz pauzu:-(((
Aby doma nebola tichá domácnosť-zase!!!!! :-))))
Práve sa na tom pracovalo
dindi22
10.11.09,16:27
Práve sa na tom pracovalo
Silvernola...tak teraz si mi dala chrobáka do hlavy. Toto bude pre mňa skúška, a poriadna teda. Ale ja to vydržím!!! Krásne si si kúpila, fakt...
Ivus44
10.11.09,18:21
Aj ja sa teším s nového prírastku. Možno poteší aj Vás.

Pekný deň
Naaaaaaadherny crievickovec. Kolko stupnov mu doprajes? Tieto s cistymi listockami su chladnomilné.
Ivus44
10.11.09,18:25
Kam to davate? Ja mam vela raz chut sa potesit novou orchideou ale nemam to uz kam dat :) mam urobenu aj policku, dalej od okna, no uz im tam nie je tak dobre, maju menej svetla.
bef
10.11.09,18:52
Naaaaaaadherny crievickovec. Kolko stupnov mu doprajes? Tieto s cistymi listockami su chladnomilné.

Ďakujem, veď aj mne sa tak páčil, že som neodolala. Mám ho iba od soboty ale ostatné mám blízko okna v obývačke a sú spokojné a zvyknú aj kvitnúť. Keď ešte nie je vonku tak zima tak cez deň veľmi nekúrim a asi im to tak vyhovuje. Inak múdri uvádzajú pre chladnomilné potrebujú cez deň asi 17-22°C a v noci 12-18°C a teplomilné cez deň 20-28°C a v noci 18-22°C a hybridy už nepotrebujú tak špecifické podmienky a znášajú aj temperované prostredie. Dúfam, že sa jej bude u mňa dariť.

Pekný deň :)
Zdenka175
10.11.09,19:47
Všetkým vám ďakujem za rady. Presádzala som už všetky a ešte mi to ani jedna phala nespravila, žeby tie korene ohnedli. :eek:Potešili ste ma. Ďakujem ešte raz.:---:---:---
vikinka.n
11.11.09,06:17
Všetkým vám ďakujem za rady. Presádzala som už všetky a ešte mi to ani jedna phala nespravila, žeby tie korene ohnedli. :eek:Potešili ste ma. Ďakujem ešte raz.:---:---:---

Oni skorej ohnedli z vela vody a nie z presadzania, radim menej polievat
truch
11.11.09,07:47
Čítam čo píšete a obdivujem vaše nádherné orchideje. Ja mám tri, dve kvitnú a jedna po odkvitnutí už pol roka "vegetí" a nie a nie zakvitnúť, asi jej budem musieť dohovoriť:-)) Od štvrtka budú v Lidli síce drahšie,ale krásne orchideje, určite pôjdem pozrieť a možno aj kúpim, ak budú také krásne ako minule.Tiež u nás doma nie je manžel nadšený, že stále nosím nové kveta, ale čo už, u mňa je to už "úchylka".
diabol4
11.11.09,07:59
Konečne sa podarilo, po viac ako roku mi ide kvitnúť. Má dve stonky, a tie sa ešte rozvetvujú. Ešte navyše mi púšťa keiku. Keď bude v plnom kvete odfotím a potom sa s Vami podelím o pekné fotečky.
Ma-Ba
11.11.09,13:04
Rozkvitáme aj napriek tmavým dňom.
dominica
11.11.09,15:56
Ahojte, ja idem zase po radu...

Takže táto phala je nejaká chudinka, už dosť dlho, stále má makké listy, aj som ju presádzala, aj jej vyšiel nový lístok, ale aj ten vadne. Dnes som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité posledné kore, takže už má len tie vzdušné. Čo s ňou mám teraz robiť, ako ju zasadiť?
Polievam ju presne tak o ostatné, je na parapete s nimi, v lete aj kvitla, no mala len 3 kvety.
dominica
11.11.09,16:00
A stále ma hnevá to moje nové Zygopetalum...
žltne a žltne dalej, aj som ho preložila do chladnejšej miestnosti, ale zvadlo, odstrihla som mu aj kvetnú stonku a neviem teda pri akej teplote má byť a čo s ním...kto mi poradí?
dominica
11.11.09,16:02
Rozkvitáme aj napriek tmavým dňom.

ÚŽASNÉ...
dominica
11.11.09,16:04
mimotemyaj vy máte takú pomalú poradu, alebo to robí len mne?Normálne píšem a ono mto vynecva písmenká, musímontroloať text a dopisovať...
Tak toto bola ukážka, malo tam byť že normálne píšem a ono mi vynecháva písmenká:mad::mad::mad:

Toto som sa pýtala minule a nik neodpovedal, mám to také pomalé a zblbnuté len ja?
mata10
11.11.09,16:21
mimotemyaj vy máte takú pomalú poradu, alebo to robí len mne?Normálne píšem a ono mto vynecva písmenká, musímontroloať text a dopisovať...
Tak toto bola ukážka, malo tam byť že normálne píšem a ono mi vynecháva písmenká:mad::mad::mad:

Toto som sa pýtala minule a nik neodpovedal, mám to také pomalé a zblbnuté len ja?
Dominika skúšam ale mne to píše normalne asi budeš mať niečo s počítačom.
dominica
11.11.09,16:27
Ja si zas myslím, že v PC to nebude, nakoľko v hocijakej inej diskusii na inej stránke mi to píše normálne, aj tu mi už písmenká nevypadávajú, ale strašne sa mi všetko pomaly načítava, ja píšem a písmenká nestíhajú a musím čakať, je to pomalé...
Všetko ostatné - maily, sťahovanie foto, kopírovanie a pod. mám v pohode...len porada mi blbne:mad:
vikinka.n
11.11.09,17:17
Zdenka ja orchidee namacam a to vtedy ked su dobre presusene. Ja viem ze poniektore tu len prelievate, ale mne sa to zda malo. A tiez im dost casto rosim substrat z vrchu. Take korene mala jedna moja ked som ju moc polievala, preto som myslela ze bola preliata, ale ty musis sqma vediet kolko vody a ako.
Ma-Ba
11.11.09,17:53
A stále ma hnevá to moje nové Zygopetalum...
žltne a žltne dalej, aj som ho preložila do chladnejšej miestnosti, ale zvadlo, odstrihla som mu aj kvetnú stonku a neviem teda pri akej teplote má byť a čo s ním...kto mi poradí?
dominica - toto vypadá na zlý koreňový systém. Zmena teploty nepomohla, nuž asi vybrať z kvetináča, zistiť čo je tam dole a podľa toho sa zariadiť.
Ma-Ba
11.11.09,17:57
Ahojte, ja idem zase po radu...

Takže táto phala je nejaká chudinka, už dosť dlho, stále má makké listy, aj som ju presádzala, aj jej vyšiel nový lístok, ale aj ten vadne. Dnes som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité posledné kore, takže už má len tie vzdušné. Čo s ňou mám teraz robiť, ako ju zasadiť?
Polievam ju presne tak o ostatné, je na parapete s nimi, v lete aj kvitla, no mala len 3 kvety.
Podľa mňa má dosť koreňov na záchranu. Namočila by som ich na dlhšie do vlažnej vody, zasadila do kvetináča, v ktorom by boli korene na tesno, obsypať substrátom, keď budú korene zvráskavené znova dobre poliať- popr. namočiť. Dať na dobré miesto a nehýbať s ňou. Ona si poradí. Tak by som to spravila ja, možno dievčatá budú mať iný nápad.
Nech sa darí.
zuzkahris
11.11.09,18:26
Ahojte, ja idem zase po radu...

Takže táto phala je nejaká chudinka, už dosť dlho, stále má makké listy, aj som ju presádzala, aj jej vyšiel nový lístok, ale aj ten vadne. Dnes som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité posledné kore, takže už má len tie vzdušné. Čo s ňou mám teraz robiť, ako ju zasadiť?
Polievam ju presne tak o ostatné, je na parapete s nimi, v lete aj kvitla, no mala len 3 kvety.

Dominica, súhlasím s Ma-bou, ja mám tiež phalu, ktorú som zachránila v jednom kvetinárstve, listy mala úplne mäkké, viac ako polku korienkov odhniých a ostatné boli suché. Takže tie odhnité som odstrihala, tam kde boli ńasypala som čierne uhlie, presadila, často som ju rosila / listy aj vrchné vzdušné korene / a každých cca 10dní všetkým aj jej doprajem asi 10 minútový kúpeľ v dažďovej vode.A výsledok? Krásne sa spamätala, listy má pevné zdravé a vyháňa vzdušné korienky. Držím palce :)
mimi2
11.11.09,18:51
Ja som moje orchidee zostrihla. Sestre kvitnú už takmer druhý raz a moje konečne idú kvitnúť. Dlho nič , ale presadila som ich do nového substrátu a dala som ich na slnko za okno. V auguste a v septembri na ne doslova pieklo. Jedna už kvitne a ďalšie dve už majú kvetné výhonky. Zalievam ich do črepníka, takže do polovice sú takmer stále vo vode. Vymyká sa to azda ostatným teoriám, ale týmto mojim to vyhovuje.:eek::confused:
foza
11.11.09,19:28
Ahojte, ja idem zase po radu...

Takže táto phala je nejaká chudinka, už dosť dlho, stále má makké listy, aj som ju presádzala, aj jej vyšiel nový lístok, ale aj ten vadne. Dnes som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité posledné kore, takže už má len tie vzdušné. Čo s ňou mám teraz robiť, ako ju zasadiť?
Polievam ju presne tak o ostatné, je na parapete s nimi, v lete aj kvitla, no mala len 3 kvety.Dominika, ako keby som videla moju orchidku, ktorú som asi pred mesiacom presádzala / postup presne ako napísala Ma-Ba/ po namočení korienky pekne zmäkli a všetky tie vzdušné korienky som zasadila. Ostali vonku iba dva také menšie a asi pred týždňom som si všimla že vytlačila zo substrátu vzdušný korienok. Lístky sa jej trošku povystierali a aj ten nový, čo mala trošku podrástol. Bude to asi trvať dlhšie, kým sa zotaví.Ešte som neskúšala zachrániť žiadnu orchidku a bola by som šťastná keby sa mi to podarilo.Inak ja moje kvietky polievam aj presádzam podľa Luny a dnes aj zajtra je vhodné obdobie.Držím ti palce.:rolleyes:
Zdenka175
11.11.09,20:47
Zdenka ja orchidee namacam a to vtedy ked su dobre presusene. Ja viem ze poniektore tu len prelievate, ale mne sa to zda malo. A tiez im dost casto rosim substrat z vrchu. Take korene mala jedna moja ked som ju moc polievala, preto som myslela ze bola preliata, ale ty musis sqma vediet kolko vody a ako.
ďakujem
Zdenka175
11.11.09,20:53
Ahojte, ja idem zase po radu...

Takže táto phala je nejaká chudinka, už dosť dlho, stále má makké listy, aj som ju presádzala, aj jej vyšiel nový lístok, ale aj ten vadne. Dnes som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité posledné kore, takže už má len tie vzdušné. Čo s ňou mám teraz robiť, ako ju zasadiť?
Polievam ju presne tak o ostatné, je na parapete s nimi, v lete aj kvitla, no mala len 3 kvety.
Zdravých koreňov má dosť. Zle odstrániť a znova zasadiť. Ak si pamätáš ja som tiež písala o tých mäkkých listoch s tou fialovou. Stále kvitla nechala som ju tak. Neskôr mi to nedalo a chyba v koreňoch. Odhnívali a boli nejaké zlisované.Menej polievať nachvíľu.Zle som dala preč, presadila a na všetko treba čas. Dnes sú listy také aké majú byť.A až teraz začala vyháňať korene v kvetináči aj navrchu a to ju mám od júna.
lenus
12.11.09,06:46
mimotemyaj vy máte takú pomalú poradu, alebo to robí len mne?Normálne píšem a ono mto vynecva písmenká, musímontroloať text a dopisovať...
Tak toto bola ukážka, malo tam byť že normálne píšem a ono mi vynecháva písmenká:mad::mad::mad:

Toto som sa pýtala minule a nik neodpovedal, mám to také pomalé a zblbnuté len ja?
mne to ide v pohode
sayly
12.11.09,07:33
kedy vlastne mozem phaly presadzat?
kupila som si substrat pred par tyzdnami, ale este som sa nedopratrala k tomu, kedy im ho mozem vymenit
aj teraz co som si kupila orchidku v tescu, tak ma taky zvlastny substrat, ktory by som najradsej vymenila, len sa bojim, aby som im neporusala nejaky kolobeh...

ak to nie je nevyhnutné, tak netreba presádzať, ja presádzam len v prípade odhnitia koreňov, alebo, ak ich má strašne veľa a je teda v črepníku natlačená na prasknutie, inak nie....doporučuje sa presádzať na jar raz za 2 až 3 roky, ale ako som už povedala ak to nie je nutné a orchideike sa darí, netreba
sayly
12.11.09,07:39
Ahojte, ja idem zase po radu...

Takže táto phala je nejaká chudinka, už dosť dlho, stále má makké listy, aj som ju presádzala, aj jej vyšiel nový lístok, ale aj ten vadne. Dnes som ju vybrala z kvetináča a zistila som, že má odhnité posledné kore, takže už má len tie vzdušné. Čo s ňou mám teraz robiť, ako ju zasadiť?
Polievam ju presne tak o ostatné, je na parapete s nimi, v lete aj kvitla, no mala len 3 kvety.

teraz ju aj s koreňmi zasaď do nového substrátu, nepolievaj cca 10 - 14 dní a potom začni opatrne len preliatím, má dosť korienkov na zasadenie, takže to bude v pohode
dominica
12.11.09,11:54
teraz ju aj s koreňmi zasaď do nového substrátu, nepolievaj cca 10 - 14 dní a potom začni opatrne len preliatím, má dosť korienkov na zasadenie, takže to bude v pohode
Ďakujem sayly, si poklad ;)
jajax
12.11.09,15:14
Ma-Ba ty mas doma tolku krasu:---vidiet ze sa im u teba velmi paci a ked plati ze kvetom sa dari len u ludi s dobrym srdcom...
mas vobec niekedy obdobie ze ti ziadna nekvitne?asi nie.pri tolkych orchideach to asi ani nie je mozne:D:D
lusielaL
12.11.09,17:09
mam novu!nie je to sice paradna,dvojstonkova,ale potesila...
zuzkahris
12.11.09,17:14
mam novu!nie je to sice paradna,dvojstonkova,ale potesila...
LusielaL, je nádherná, teším sa s tebou!!!:):):), veríš či nie, dnes som presne na takú istú pozerala:)
lusielaL
12.11.09,17:20
LusielaL, je nádherná, teším sa s tebou!!!:):):), veríš či nie, dnes som presne na takú istú pozerala:)
no...co sa stalo?hadam si bola silna a odolala si?;)
zuzkahris
12.11.09,17:25
No musela som..., to som našťastie išla po pohyblivých schodoch / keď som ju videla / v Tescu a ponáhľala som sa do roboty... Takže tak :)
dindi22
12.11.09,19:02
je krásna. Ja by som neodolala. Preto teraz radšej nechodím do mesta do obchodákov:D:D Všade sú akcie na orchidee...
Ivana K
12.11.09,19:18
mam krasnu bielu orchideu vyše dvoch rokov a kvitne bez prestavky stale.. zatial som ju ani nepresadzala.. nepolievam ju, iba ju postrekujem..
Ma-Ba
12.11.09,19:58
Ma-Ba ty mas doma tolku krasu:---vidiet ze sa im u teba velmi paci a ked plati ze kvetom sa dari len u ludi s dobrym srdcom...
mas vobec niekedy obdobie ze ti ziadna nekvitne?asi nie.pri tolkych orchideach to asi ani nie je mozne:D:D
Ďakujem za tieto krásne slová, ale keby to bolo len o dobrom srdci neviem, neviem...? Veď každý o sebe vieme svoje...
Ale k téme - fakt je, že teraz mi kvitne a ide kvitnúť dosť, takže sa teším hlavne na "papučky". A naozaj už dlhšie obdobie -možno 2 roky som nebola bez kvetov.
babi2
12.11.09,20:21
mam krasnu bielu orchideu vyše dvoch rokov a kvitne bez prestavky stale.. zatial som ju ani nepresadzala.. nepolievam ju, iba ju postrekujem..
A ako často ju postrekuješ? Postrekuješ listy, či na korene? Pýtam sa lebo ja som ich nechávala namočené vo vode raz do týždňa a teraz som začala s postrekovaním /2 týždne/, je to pohodlnejšie::o: ale bojím sa či im neublížim
lusielaL
13.11.09,13:16
a dnes rano mi rozkvitla tato...
dindi22
13.11.09,16:08
juuuj, aká je nežnučká:):) gratulujem!!!!
lusielaL
13.11.09,17:48
juuuj, aká je nežnučká:):) gratulujem!!!!
dakujem a tesim sa ze kvitne o to viac,ze je aj velmi slabucka,odpadli jej dva puciky,korienky ma len tak,tak.bola kupovana vo vypredaji,odkvitnuta,tak dufam ze z nej nieco vypiplem.
beba13
14.11.09,12:43
dneska mi náhodou padla do oka, tak som neváhala a kúpila som si ju
dindi22
14.11.09,12:49
dneska mi náhodou padla do oka, tak som neváhala a kúpila som si ju
pekný nákup, beba:-))))
milka 60
14.11.09,16:05
dakujem a tesim sa ze kvitne o to viac,ze je aj velmi slabucka,odpadli jej dva puciky,korienky ma len tak,tak.bola kupovana vo vypredaji,odkvitnuta,tak dufam ze z nej nieco vypiplem.
držím palce ,určite to dokážeš:)
Ma-Ba
14.11.09,16:52
Rozkvitajúce Dendrobium phalaenopsis
lusielaL
14.11.09,18:18
držím palce ,určite to dokážeš:)
velmi pekne dakujem za povzbudenie,potesilo.
jajax
14.11.09,18:18
toto je moja ludisia-a takto mi zakvitla cambria.okrem toho som dnes pri polievani objavila dalsie dve orchidee ktore vyhanaju stonku:---
dindi22
14.11.09,18:32
Len pre tie, ktoré ešte nevideli ten spomínaný modrý phalaenopsis. Fotku už nemám, ale tu je stránka, kde je vyfotený. Je krásny, ja si na neho určite našetrím:D:D
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=344
babi2
14.11.09,19:35
toto je moja ludisia-a takto mi zakvitla cambria.okrem toho som dnes pri polievani objavila dalsie dve orchidee ktore vyhanaju stonku:---
Nádhera, tíško závidím, ale samozrejme prajem, aby sa darilo Tvojim orchidkám:)
lusielaL
14.11.09,19:40
Len pre tie, ktoré ešte nevideli ten spomínaný modrý phalaenopsis. Fotku už nemám, ale tu je stránka, kde je vyfotený. Je krásny, ja si na neho určite našetrím:D:D
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=344
tak dindi,tymto si nam dala ale chrobaka do hlavy.nemyslela som ze ma az taku vyraznu farbu.nadhera.a zase mame preco zit:):):).
jajax
14.11.09,19:43
Len pre tie, ktoré ešte nevideli ten spomínaný modrý phalaenopsis. Fotku už nemám, ale tu je stránka, kde je vyfotený. Je krásny, ja si na neho určite našetrím:D:D
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=344
je krasny.videla si ho uz aj v obchode?kolko stoji ze nan chces setrit:eek:
jajax
14.11.09,19:43
Nádhera, tíško závidím, ale samozrejme prajem, aby sa darilo Tvojim orchidkám:)
dakujem pekne:o
dindi22
14.11.09,19:58
je krasny.videla si ho uz aj v obchode?kolko stoji ze nan chces setrit:eek:
Videla som ho v Kauflande v kvetinárstve za cca 30 euro, ale nebol až tak modrý. A potom som ho ešte videla v Tescu v kvetinárstve a tam už bol za 50 euro, ale ten bol nádherne modrý-ešte viac tyrkysový ako ten na obrázku...naživo je to oveľa krajšie. Mňa strašne zaujal tou farbou...
Ma-Ba
14.11.09,22:26
Ahojte dievčence, nechcem Vám brať ilúzie, ale dozvedela som sa, že modrý phal je tak trochu "kamufláž". Je vraj napichnutý modrou farbou. Mal by tak vykvitnúť ešte raz a potom je biely. Fantázia obchodníkov nepozná hranice. A za biely dať 30 EUR je dosť.
dindi22
15.11.09,05:29
Ma-Ba, aj môj priateľ mi tvrdil, že to je určite tak. Ale ja som s určitosťou stála na strane tej phaly. No ale, kedže to už aj ty tvrdíš, tak to zrejme bude pravda.:-((((
Ale aj tak je krásna-na poobzeranie v kvetinárstve:-)))
Ostávam teda verná krásne bodkovaným!!!!
Silvernola
15.11.09,05:35
Ahojte dievčence, nechcem Vám brať ilúzie, ale dozvedela som sa, že modrý phal je tak trochu "kamufláž". Je vraj napichnutý modrou farbou. Mal by tak vykvitnúť ešte raz a potom je biely. Fantázia obchodníkov nepozná hranice. A za biely dať 30 EUR je dosť.
Kedysi na škole sme rodili pokusy s prefarbovaním snežienok vo váze. Naliali sme do vody atrament, a na druhý deň mali presne rovnakú farbu. Dnešná chémia dokáže divy!:(
dindi22
15.11.09,05:47
Tak už som si to na českých stránkach potvrdila aj ja. Tie modré phaly naozaj robia umelo. Napichajú ich do stonky a oni len zo 2x vykvitnú:eek:. A dať toľko peňazí za obyčajnú bielu phalu., ktorá ako som sa dopočula dlho nevydrží...:mee:
Ja nechápem, ako to môžu takto robiť, klamať ľudí...A chúďatká kvietky...Tu je link na fotky modrej phaly-je fotogenická, to je pravda, no na tej poslednej fotke zbadáte ten vpich po tej modrej blbosti, čo do nej pchajú...Hnus!!!:mee:
http://cooliik.rajce.idnes.cz/13-11-2009_BLUE_PHALAENOPSIS/
Silvernola
15.11.09,06:13
lusielaL
15.11.09,08:33
Ahojte dievčence, nechcem Vám brať ilúzie, ale dozvedela som sa, že modrý phal je tak trochu "kamufláž". Je vraj napichnutý modrou farbou. Mal by tak vykvitnúť ešte raz a potom je biely. Fantázia obchodníkov nepozná hranice. A za biely dať 30 EUR je dosť.
ako dobre ze su medzi nami take,ktore neskocia hned na vsetko,ale si overuju,aspon taku naivku ako som ja privedu k rozumu.dakujem MA-BA,aj dindi za namahu.ale mozem si tisko dufat ze raz nieco podobne vyslachtia,ze:mee::o:)?
Silvernola
15.11.09,09:14
ako dobre ze su medzi nami take,ktore neskocia hned na vsetko,ale si overuju,aspon taku naivku ako som ja privedu k rozumu.dakujem MA-BA,aj dindi za namahu.ale mozem si tisko dufat ze raz nieco podobne vyslachtia,ze:mee::o:)?
Musím ťa sklamať, nevyšľachtia.:mee: Modrú farbu môžu mať len rastliny, ktorá majú v génoch predpoklady na tvorbu modrého farbiva. To sa dá rastlinke, ktorá taký gén nemá, dodať len genetickou manipuláciou. Zatiaľ modrá orchidea patrí spolu s modrou ružou či modrou chryzantémou do ríše fantázie a literatúry;)
dindi22
15.11.09,09:39
ako dobre ze su medzi nami take,ktore neskocia hned na vsetko,ale si overuju,aspon taku naivku ako som ja privedu k rozumu.dakujem MA-BA,aj dindi za namahu.ale mozem si tisko dufat ze raz nieco podobne vyslachtia,ze:mee::o:)?
lusiela, neboj, keby nebolo Ma-By, tak by som na to zrejme skočila aj ja...len ona mi v podstate dala chrobáka do hlavy a tak som na nete hľadala a hľadala...
zuzkahris
15.11.09,10:21
Ahojte tak toto je môj nový úlovok :) :). S tigrovanými listami ešte nemám, tak som nemohla odolať ;)
jajax
15.11.09,10:25
mna to s tou modrou farbou tiez napadlo,ale nie som az taky odbornik...a myslela som ze to by si nedovolili,je to vlastne obycajny podvod:(
dindi22
15.11.09,11:29
aj u vás sa stáva, že od okna máte stále kvetináč zarosený? Ja to mám furt, dúfam, že nebudú prepolievané. Polievam ich teraz každých 14 dní, od izby sú korene úplne bielučké, ale od okna nie... skúšam ich aj táčať, neviem, či robím dobre:(
beba13
15.11.09,11:32
Ja som raz použila modrú potravinársku farbu na farbenie bielych chryzantém, vo váze oni sa napijú a zmodrajú, nie hned, postupne po pár dňoch je vidieť ako sa kvetinka vyfarbuje, tak ma hned napadlo či aj tú orchideu takto nezalievali.
dindi22
15.11.09,11:58
a ešte jednu otázočku mám-čo je spiace očko? Už veľakrát som to čítala, ale ja to na mojej akosi neviem nájsť...:D
foza
15.11.09,12:12
Akože by si nevedela? To sú tie malé očká na kvetnej stonke.;)Aspoň si myslím? Ak sa mýlim prosím opravte ma.:rolleyes:
dindi22
15.11.09,12:28
Akože by si nevedela? To sú tie malé očká na kvetnej stonke.;)Aspoň si myslím? Ak sa mýlim prosím opravte ma.:rolleyes:
no myslela som si to, ale ja len pre istotu...dakujem ti.
Ja som premýšľala aj či to náhodou nie je to na konci stonky pri kvetoch, lebo to je furt rovnaké, nemení sa to.Neviem čo to presne je.
lusielaL
15.11.09,13:43
no myslela som si to, ale ja len pre istotu...dakujem ti.
Ja som premýšľala aj či to náhodou nie je to na konci stonky pri kvetoch, lebo to je furt rovnaké, nemení sa to.Neviem čo to presne je.
ak je to nahodou to co ti posielam na obrazkoch,tak z toho budu este kvety,bud po odkvitnuti-obr.1,alebo aj pocas kvitnutia to narastie.
dindi22
15.11.09,13:53
ak je to nahodou to co ti posielam na obrazkoch,tak z toho budu este kvety,bud po odkvitnuti-obr.1,alebo aj pocas kvitnutia to narastie.
dík, lusiela. No niečo také to mám na každej. Nič sa s tým nerobí už dosť dlhú dobu. Ale to len tak sa pýtam...:-)))
foza
15.11.09,14:41
dík, lusiela. No niečo také to mám na každej. Nič sa s tým nerobí už dosť dlhú dobu. Ale to len tak sa pýtam...:-))) Musíš byť trpezlivá, niekedy sa stáva, že keď orchidka odkvitne, na konci stonky kde sú tie púčiky narastú ďalšie kvietky.:)
dindi22
15.11.09,14:54
no tak to by som im aj radila...nech len narastú:-)))
ra.cermak
15.11.09,16:00
Dobrej večer mám tu jedno varování začaly se u nás prodávat světle modré orchideje ale pozor jsou barvené vstříknutím barvy do stonku po dvou kvetení jsou pokud nezhynou tak jen bílé ceny se pohybují od 350 kč až po 600 kč a uznejte že za tu cenu koupit bílou a poškozenou orchidej ?????
vikinka.n
15.11.09,18:18
Dobrej večer mám tu jedno varování začaly se u nás prodávat světle modré orchideje ale pozor jsou barvené vstříknutím barvy do stonku po dvou kvetení jsou pokud nezhynou tak jen bílé ceny se pohybují od 350 kč až po 600 kč a uznejte že za tu cenu koupit bílou a poškozenou orchidej ?????

Cau Radečku, ďakujeme za info, tým ktorý nejsú na abecede už to tlmočila Ma-BA (Ma- Sk).;):):D
ra.cermak
15.11.09,18:33
čauky viki není zač děkovat od toho jsme tu
foza
16.11.09,09:20
Poprosila by som o radu, môj črievičkovec odkvitol v júli a od tedy som ho presadila lebo mal veľa rastliniek v jednom črepníku a sa mi zdá, že vôbec sa s ním nič nedeje. Môže byť v keramických črepníkoch a na akom mieste má byť umiestnený?
jess
16.11.09,12:14
Ahojte tak toto je môj nový úlovok :) :). S tigrovanými listami ešte nemám, tak som nemohla odolať ;)

Ja som ju kúpila asi pred 1-2 mesiacmi. Mala 2 stonky a práve dnes mi posledné kvietky odkvitli :mee::mee::mee::mee:. Ale je nádherná.
privát
16.11.09,14:31
Ahojte, prosím o radu - od augusta mám miniorchidku v sáčku (a takýto je výsledok). Síce na fotkách to vypadá sľubne, ale v skutočnosi je úbohá. Pred mesiacom sa rast maličkého lístočka a koreňov úplne zastavil. Korienky sú štyri. dva po 2cm, jeden 1cm a navyše ten najväčší korienok 2 a pol cm začína hnednúť (priznám sa 3x som jej orosila korene, lebo boli veľmi vysušené). Neviem, či prežije, čo mám robiť, zasadiť ju už do kôry, alebo ako pokračovať? Ďakujem moc.
jajax
16.11.09,14:53
Ahojte, prosím o radu - od augusta mám miniorchidku v sáčku (a takýto je výsledok). Síce na fotkách to vypadá sľubne, ale v skutočnosi je úbohá. Pred mesiacom sa rast maličkého lístočka a koreňov úplne zastavil. Korienky sú štyri. dva po 2cm, jeden 1cm a navyše ten najväčší korienok 2 a pol cm začína hnednúť (priznám sa 3x som jej orosila korene, lebo boli veľmi vysušené). Neviem, či prežije, čo mám robiť, zasadiť ju už do kôry, alebo ako pokračovať? Ďakujem moc.
podla mna by si ju mala dat do sacku a trpezlivo cakat.ono to trva velmi dlho a aj ked tie listy vyzeraju biedne je este sanca.
zuzkahris
16.11.09,15:23
Ja som ju kúpila asi pred 1-2 mesiacmi. Mala 2 stonky a práve dnes mi posledné kvietky odkvitli :mee::mee::mee::mee:. Ale je nádherná.
Ahoj jess, ďakujem pekne, dnes má už 4 kvietky otvorené, keď rozkvitne celá pridám foto, neboj aj tebe zachvíločku pokvitne znova :)
privát
16.11.09,16:14
podla mna by si ju mala dat do sacku a trpezlivo cakat.ono to trva velmi dlho a aj ked tie listy vyzeraju biedne je este sanca.
Jajax ďakujem, zostáva nám už len ten sáčok a bude ozaj zázrak, keď sa z toho dostane :-), pozdravujem.
betrix
16.11.09,18:08
Ahoj, no ja som na tom takisto. Moja tiež vyzerá asi takto, už som sa tu na ňu pýtala. Napokon som nevydržala a asi po troch mesiacoch som ju dala do pôdy. Zatiaľ sa nič nedeje. Tak som zvedavá, ako dopadneme.
privát
16.11.09,20:12
Ahoj, no ja som na tom takisto. Moja tiež vyzerá asi takto, už som sa tu na ňu pýtala. Napokon som nevydržala a asi po troch mesiacoch som ju dala do pôdy. Zatiaľ sa nič nedeje. Tak som zvedavá, ako dopadneme.
ty ju máš oveľa, oveľa "živšiu" čo sa týka koreňov, aj lístkov. To je tiež mini? Držím ti palce. Potom daj vedieť, kedy sa začne preberať. Ahoj
Ma-Ba
17.11.09,07:34
Ahojte, prosím o radu - od augusta mám miniorchidku v sáčku (a takýto je výsledok). Síce na fotkách to vypadá sľubne, ale v skutočnosi je úbohá. Pred mesiacom sa rast maličkého lístočka a koreňov úplne zastavil. Korienky sú štyri. dva po 2cm, jeden 1cm a navyše ten najväčší korienok 2 a pol cm začína hnednúť (priznám sa 3x som jej orosila korene, lebo boli veľmi vysušené). Neviem, či prežije, čo mám robiť, zasadiť ju už do kôry, alebo ako pokračovať? Ďakujem moc.
privát - ak máš záujem prečítaj si príspevok 3085. Dôležité je zasadiť ju do čo najmenšieho kvetináča. V takomto prípade používam viď foto.
Postaviť na svetlé miesto a nehýbať s ňou. Teraz nie je najvhodnejšie obdobie pre rastliny - rast, kvitnutie. Dovolím si tvrdiť, že sa s ňou dlho nebude nič diať, ale ona sa preberie. Len s ňou nehýbať, nepresádzať znova.
Ma-Ba
17.11.09,07:49
Poprosila by som o radu, môj črievičkovec odkvitol v júli a od tedy som ho presadila lebo mal veľa rastliniek v jednom črepníku a sa mi zdá, že vôbec sa s ním nič nedeje. Môže byť v keramických črepníkoch a na akom mieste má byť umiestnený?
foza - črievičkovec - Paphiopedilum - tak ako každej rastline chvíľu trvá, kým sa udomácni v novom substráte. Dosť sa kladie dôraz na vychytanie zálievky. Stačí vraj raz preliať, rastlina sa tvári za čas normálne, ale potom je nenávratne stratená. Taktiež mu škodí aj prílišné presušenie. Preto mám všetky papučky v priesvitných kvetináčoch. Sledujem korene, vysychací cyklus. Pomôcka - špajdla zastrčená v substráte.
So zelenými listami(chladnomilnejšie) mám na okne, kde je v noci chladnejšie, ale majú svetlo, okrem tzv. Pinocchio - a s mramorovanými listami(teplomilnejšie) sú umiestnené na okne s Phalami.
sayly
17.11.09,08:12
Ahojte, prosím o radu - od augusta mám miniorchidku v sáčku (a takýto je výsledok). Síce na fotkách to vypadá sľubne, ale v skutočnosi je úbohá. Pred mesiacom sa rast maličkého lístočka a koreňov úplne zastavil. Korienky sú štyri. dva po 2cm, jeden 1cm a navyše ten najväčší korienok 2 a pol cm začína hnednúť (priznám sa 3x som jej orosila korene, lebo boli veľmi vysušené). Neviem, či prežije, čo mám robiť, zasadiť ju už do kôry, alebo ako pokračovať? Ďakujem moc.

veľkosť korienkov je malá, ale skúsila by som ju zasadiť lebo ich má dosť, nezabudni, že po zasadení nepolievať cca 10 - 14 dní a potom polievať preliatím raz za 7 - 10 dní, neponárať, nenamáčať a nehnojiť, až keď sa preberie...pri sáčkovej metóde treba byť trpezlivý a hlavne nerosiť, pretože keď je zavretá v sáčku a rosíš vytvoríš veľkú vlhkosť a orchideika sa tvári akoby bola prepolievaná...ak sa ju rozhodneš dať späť do sáčku, tak zásadne nerosiť a len čakať, listy zvädnú, niektoré môžu aj zožltnúť a uschnúť, ale to nevadí
betrix
17.11.09,08:13
Ahoj, moja nie je mini. Ma-Ba, škoda, že som nevedela, že radšej treba použiť malý kvetináč. Teraz už s ňou nechcem hýbať. Predtým som použila aj škoricu a pred zasadením som ju namáčala v cukrovej vode, i to som tu niekde vyčítala. Takže zostáva len čakať. Potom dám vedieť.
31Jankal
17.11.09,08:24
Ako dlho čakať kým zakvitnú orchidee? Ja už čakám niekoľko rokov, len vyhánajú korene a listy, ale stonky s kvetmi žiadne. Listy sú krásne zelené len vonkajšie korene sú trošku obschnuté a ostatné sú zelené.
dindi22
17.11.09,08:40
Ako dlho čakať kým zakvitnú orchidee? Ja už čakám niekoľko rokov, len vyhánajú korene a listy, ale stonky s kvetmi žiadne. Listy sú krásne zelené len vonkajšie korene sú trošku obschnuté a ostatné sú zelené.
Skús ju dať na pár týždňov na chladnejšie miesto. Vtedy zvyknú sa prebrať a začať vyháňať puky.
31Jankal
17.11.09,08:42
No ale v panelákových bytoch to je problém.
dindi22
17.11.09,09:02
No ale v panelákových bytoch to je problém.
ja keď som bývala v paneláku, tak spálňa bola dosť chladná.. Neviem, ako u vás?
A neboj, oni sa ti spamätajú.
dindi22
17.11.09,09:07
Na jednej z diskusií na českej stránke práve preberali svietenie lampou cez zimu priamo na orchidee. To ževraj kvôli tomu, že je rýchlo tma. Svietite im aj vy?
Ja nie, jedine klasicky stropnou lampou v strede izby, a nevšimla som si, že by im to nejako vadilo. Potrebujú to?
lusielaL
17.11.09,09:55
Na jednej z diskusií na českej stránke práve preberali svietenie lampou cez zimu priamo na orchidee. To ževraj kvôli tomu, že je rýchlo tma. Svietite im aj vy?
Ja nie, jedine klasicky stropnou lampou v strede izby, a nevšimla som si, že by im to nejako vadilo. Potrebujú to?
ja myslim,ze my obycajni pestovatelia to riesime aspon tak,ze sa snazime najst im v byte co najsvetlejsie miesto pocas tychto tmavych dni.vacsinu orchidiek mam na chodbe,je tam svetlo od okna a cez dvere,ale aj tak mi na tej jemnej zltej odpadli-uschli-dva puky.prelozila som ju priamo na okno a tam vykvitla.
lusielaL
17.11.09,09:59
prave som sa lucila s touto:myslim ze toto uz tazko rozchodi.co vy na to dievcata?
dindi22
17.11.09,10:03
och, lusiela, to ma mrzí:mee:...už fakt jej nieje pomoci? Ani tou sáčkovou metodou? Ja sa v tom nevyznám, len som o tom tu čítala.
lusielaL
17.11.09,10:20
idem este nieco vyskusat,odstranim to hnile,ale neviem ci ten malinky vyhon tiez nie je chyteny.toto sa stalo skoro zo dna na den,lebo v lete som to mala vonku a neodsledovala som si to...
Zdenka175
17.11.09,10:46
No skúšala som ten odvar z cibule a cesnaku na tých cudzích príživnikoch , čo majú moje phaly. Po 3 dňoch sa vrátili. Niektoré majú takéto stonky trochu poškodené. Majú to aj vaše?Neviete mi niečo poradiť, postreky som dala ako poslednú možnosť.Najprv sú to čierne bodky, potom sa zmenia na šedé mušky.
Zdenka175
17.11.09,10:49
mimotemyMala som problém s internetom, 4 dni nešiel. Viete aké to boli pre mňa muky, nepozrieť sa na poradu.:D:D
dindi22
17.11.09,10:50
Zdenka, také ako keby poškriabané na stonke mám aj ja. Nie na všetkých, ale asi na troch som si to všimla. Fakt neviem od čoho to je, mušky a ani žiadnu inú pliagu som si u nich nevšimla. Tak dúfam, že to je len chyba krásy-doteraz som sa tým veľmi nezapodievala.
Zdenka175
17.11.09,10:57
Zdenka, také ako keby poškriabané na stonke mám aj ja. Nie na všetkých, ale asi na troch som si to všimla. Fakt neviem od čoho to je, mušky a ani žiadnu inú pliagu som si u nich nevšimla. Tak dúfam, že to je len chyba krásy-doteraz som sa tým veľmi nezapodievala.
Predtým som to nemala, tak uvažujem , že mi to urobia v noci tie škodce. Majú pôvod v kvetináči.
dindi22
17.11.09,11:17
Ja som si to teraz pozrela, a ja to mám väčšinou na tých miestach, kde sú sponou alebo tým káblikom prichytené o paličku. Tak ja to mám asi od toho tlaku paličky. I keď nechápem prečo, veď nie je tá spona tak silná?!
lusielaL
17.11.09,11:23
poskriabane byvaju aj od stipcov,ktorymi su prichytene a niekedy ich capnu rovno na ocko,na to mam jedy.ale ak mas zdenka uz chrobaciky,tak to uz treba riesit.radia dat ich mimo od ostatnych,a ja osobne by som ich asi riadne vysprchovala vybrate z kvetinaca,stonky ocistila handrickou a zasadila do cerstveho alebo preliateho substratu,ja prelievam vriacou vodou a necham si to vysusit.ale ak sa mylim,cakaj na reakcie inych.
lusielaL
17.11.09,11:24
Ja som si to teraz pozrela, a ja to mám väčšinou na tých miestach, kde sú sponou alebo tým káblikom prichytené o paličku. Tak ja to mám asi od toho tlaku paličky. I keď nechápem prečo, veď nie je tá spona tak silná?!
dindi,zase si ma predbehla:D.
dindi22
17.11.09,11:26
dindi,zase si ma predbehla:D.
Prepáč, nemôžem za to, že myslíme rovnako:-))
Ale ty si to napísala obsiažnejšie (či ako sa to píše), hehe
kristinagabi
17.11.09,11:43
Prosim vas zase o radu. Mojej orch.phal. zacali opadavat kvety. Kupili sme ju este v auguste,takze som si myslela,ze je to normalne. Tu som sa docitala,ze to robi aj tma. Tak som ju premiestnila do okna.
Na tej stonke,kde opadli kvety mi zacala rast nova stonka,ktora mi ale tiez vadne. Vadnut mi zacala velmi po tom ako som pouzila prvykrat hnojivo na orchidei. Mozno nema s tym nic spolocne.
Odfotila som vam korene,ktore podla mna su dost peknucke,len vzdusne korene nema:(.
Polievam ju pribl.kazdych 14dni,rosit zvyknem kazdy druhy den. Mam ju na parapete a v teple.Vsetky orchidei mam teraz v teple,aj tu,ktoru prave "liecim".
Prosim poradte.
ra.cermak
17.11.09,12:36
Kořeny má pěkné ale to rosení není dobré pokud rosíš jen substrát tak ano ale ne rostlinku protože ti může zatéct voda do středu srdíčka a uhnije ti pak je napravování škod horší a někdy se už nepovede :eek:
kristinagabi
17.11.09,13:01
Listy rosim,ale stale davam pozor,ze len tolko,aby nezatieklo do srdiecka...
privát
17.11.09,13:21
ďakujem pekne dievčatá za rady, rozhodla som sa, že ju predsa už zasadím, len si musím pripraviť substrát - kôru (prevariť, dať do mikrovlnky a tak). Neviem, či to bude po tieto dni, lebo ma čaká v sobotu dcérina stužková. Potom však určite napíšem, ako sa jej bude dariť.
rozborova
17.11.09,14:59
prave som sa lucila s touto:myslim ze toto uz tazko rozchodi.co vy na to dievcata?
Neboj,určite sa spamätá.Mne sa to tiež podarilo,mala len náznak jedného korienka a žiadneho lístočka,trvalo to však dlho. Maca
lusielaL
17.11.09,15:02
Neboj,určite sa spamätá.Mne sa to tiež podarilo,mala len náznak jedného korienka a žiadneho lístočka,trvalo to však dlho. Maca
no dufam ze mas pravdu a dakujem za povzbudenie.uz som ju ocistila,presadila a ak z nej nieco bude,dam vediet.
zuzkahris
17.11.09,15:56
Ahojte, chcem vám niečo ukázať. Na mojej prvej phalenke vyrastá nový kvetný stvol, ešte je maličký, no nesmeruje hore, ale dole:o
vikinka.n
17.11.09,18:04
Ahojte, chcem vám niečo ukázať. Na mojej prvej phalenke vyrastá nový kvetný stvol, ešte je maličký, no nesmeruje hore, ale dole:o

hehehe dobreeee, nepreliala si ich ty nahodou omylom vodkou a teraz je z toho chudacik .... dezorientovany :D:D:D
foza
17.11.09,18:04
Dievčatá tu je moja ,,chorá,, orchidka. Presádzala som ju pred mesiacom zdalo sa mi, že dlho nič ale už sa trošku lístky povystierali aj nový lístoček čo vyhnala podrástol. Veľmi sa teším, je neskutočne krásna/žlto-bordová/ a dúfam, že do leta pridám aj fotky keď zakvitne.;):confused:
zuzkahris
17.11.09,18:54
hehehe dobreeee, nepreliala si ich ty nahodou omylom vodkou a teraz je z toho chudacik .... dezorientovany :D:D:D

No vikinka, vodkou určite nie :D, len som zvedavá či sa otočí hore :o
Zdenka175
18.11.09,07:42
Trochu som kukla na net a tie moje potvorky sú smutnice. Sú v substráte a obhrýzajú asi korene. Mali ste ich niekto? Už som poskúšala všeličo.
lusielaL
18.11.09,07:45
Dievčatá tu je moja ,,chorá,, orchidka. Presádzala som ju pred mesiacom zdalo sa mi, že dlho nič ale už sa trošku lístky povystierali aj nový lístoček čo vyhnala podrástol. Veľmi sa teším, je neskutočne krásna/žlto-bordová/ a dúfam, že do leta pridám aj fotky keď zakvitne.;):confused:
potesim ta aspon v tom,ze vyzera ovela lepsie ako moja v tomto stave.a tesim sa ze mas tuto farbu,viacere po nej tuzime...
Jara
18.11.09,09:17
Dievčence pridávam foto mojej orchidejky, neviem akej to je farby, ale púšťa mi 2 alebo aj 3 nové stonky, ešte to poriadne nevidno a tiež na tej ružovej, čo som nedávno prikladala, že som ju dostala od syna, tak tiež púšťa z tej kvitnúcej stonky novú stonku. Tak sa potešte aj vy... :-)
Jara
18.11.09,09:21
A tiež mi už skoro rozkvitla ludisia, čo bola taká malinká, keď boli akcie v Lídli, tak tiež prikladám, aj keď je trošku nejasná, lebo ju držal syn v ruke...
Bionda
18.11.09,14:49
Musím, musím , musím! Ma-Ba- chcela si vedieť o tom cymbidium :D... som písala, že som ich rozdelila a akoby začal jeden výhon na jednej z nich rásť.... dievčatá! žiaden výhon listový! To je výhon kvetový! Ja sa tak teším, už fotím jeho rast, potom nalepím, keď už (klop, klop aby sa nič nestalo) byľ narastie a nechcem zarieknuť aj kvitnúť ( to vravím tak potichučky :D:D:D)
Takže informácie budem priebežne podávať :D .... fotky potom asi naraz?????
Druhá časť cymbidia- zatiaľ v rovnakej forme, jeden spodný list trochu zožltol, ostatné sú vo forme, takže - pestovateľké skúsenosti s cymbidiom pokračuje....
zuzkahris
18.11.09,19:18
Trochu som kukla na net a tie moje potvorky sú smutnice. Sú v substráte a obhrýzajú asi korene. Mali ste ich niekto? Už som poskúšala všeličo.

Zdenka, dospelé smútnice neškodia, ale larvy, ktoré sú v substráte môžu škodiť koreňom. nechaj substrát poriadne preschnúť a orchidky skús 10 dní rosiť na listy, dovtedy hádam kôra dobre preschne. A všade kde sa dá, daj tie žlté lepové doštičky.
sayly
19.11.09,07:26
Prosim vas zase o radu. Mojej orch.phal. zacali opadavat kvety. Kupili sme ju este v auguste,takze som si myslela,ze je to normalne. Tu som sa docitala,ze to robi aj tma. Tak som ju premiestnila do okna.
Na tej stonke,kde opadli kvety mi zacala rast nova stonka,ktora mi ale tiez vadne. Vadnut mi zacala velmi po tom ako som pouzila prvykrat hnojivo na orchidei. Mozno nema s tym nic spolocne.
Odfotila som vam korene,ktore podla mna su dost peknucke,len vzdusne korene nema:(.
Polievam ju pribl.kazdych 14dni,rosit zvyknem kazdy druhy den. Mam ju na parapete a v teple.Vsetky orchidei mam teraz v teple,aj tu,ktoru prave "liecim".
Prosim poradte.

no, korene sú síce zdravé, ale sú suché, polievanie raz za 14 dní je málo, ak ju máš nad radiátorom voda sa teplom rýchlo odparuje, tak polievaj častejšie, ja nenamáčam, len prelievam raz za 7-10 dní, hnojí sa raz za 14 dní, hnojivo im určite neublížilo, nedoporučujem rosenie, rosením sa rozširujú hubové ochorenia, listy majú póry, cez ktoré dýchajú a niekedy ak sa upchajú vodou začnú hniť, moja mama rosila odušu a má poškodené všetky orchideiky, myslím, že keď začneš polievať trošku častejšie, tak sa preberie, kvety však odkvitnú, to je normálny jav, niektoré druhy dokážu kvitnúť aj 6 a viac mesiacov, niektoré len 2-4, je to individuálne podľa druhu.
sayly
19.11.09,07:29
No ale v panelákových bytoch to je problém.

ak je v byte moc teplo, skús ich dať na schodisko, teda von z bytu na chodbu, tam je dostatočne chladno myslím
Ma-Ba
19.11.09,08:38
Musím, musím , musím! Ma-Ba- chcela si vedieť o tom cymbidium :D... som písala, že som ich rozdelila a akoby začal jeden výhon na jednej z nich rásť.... dievčatá! žiaden výhon listový! To je výhon kvetový! Ja sa tak teším, už fotím jeho rast, potom nalepím, keď už (klop, klop aby sa nič nestalo) byľ narastie a nechcem zarieknuť aj kvitnúť ( to vravím tak potichučky :D:D:D)
Takže informácie budem priebežne podávať :D .... fotky potom asi naraz?????
Druhá časť cymbidia- zatiaľ v rovnakej forme, jeden spodný list trochu zožltol, ostatné sú vo forme, takže - pestovateľké skúsenosti s cymbidiom pokračuje....
Bionda - gratulujem, neváhaj ani chvíľu a daj foto priebežne. Cymbidium dostať do kvetu a ešte po delení to je fakt dobré. Myslím, že viacerí majú problém ako vyzerá kvetný stvol, ako výhon. Takže daj hneď ako budeš môcť.
kristinagabi
19.11.09,17:16
Sayly,dakujem,idem ich hned poliat. Velmi sa bojim od polievania,aby som to neprehnala...
dindi22
19.11.09,20:08
Tak dnes som prvý krát presádzala, som zvedavá, čo z toho bude:eek:. Musela som, lebo tá moja najnovšia, biela z Tesca sa začala nejako divne správať. A mala som pravdu-plno zhnitých koreňov:mee::mee:.
Tak som poodstrihávala a posypala škoricou...hádam som urobila dobre?
A teraz vlastne čo s ňou? Kedy poliať?
sayly
20.11.09,06:08
Sayly,dakujem,idem ich hned poliat. Velmi sa bojim od polievania,aby som to neprehnala...

ak Ti môžem poradiť, nepolievaj namáčaním, ja som kedysi polievala tak, že som raz za 7 dní na pol hodinu ponárala črepník do vody a potom som ho nechala odtiecť, ale mne sa to vypomstilo, o dve som skoro prišla, jednej odhnili úplne všetky korene, jednej ich zostalo len pár na zasadenie, našťastie sa mi ich podarilo zachrániť, potom v lete so s týmto polievaním začala zas, lebo sa mi zdalo, že v tom teple im to prospeje a znova sa to zopakovalo, na jednej, vtedy kvitla (mala cca 30 kvetov), mi zhnili všetky korene, našťastie mala dosť vzdušných, tak som ju znovu zasadila a pozviechala sa, teraz mi ide znovu kvitnúť....takže moja rada znie, raz za 7 dní len preliať prevarenou vodou izbovej teploty, možno o stupeň teplejšou, prelievam tak s 0,5-1 dcl vody, tie ktoré kvitnú, alebo im rastú listy raz za 14 dní pohnoj, do vody, s ktorou budeš prelievať pridaj hnojivo podľa návodu, to im úplne stačí a darí sa im, hlavne neros, to naozaj tiež nedoporučujem
sayly
20.11.09,06:15
Tak dnes som prvý krát presádzala, som zvedavá, čo z toho bude:eek:. Musela som, lebo tá moja najnovšia, biela z Tesca sa začala nejako divne správať. A mala som pravdu-plno zhnitých koreňov:mee::mee:.
Tak som poodstrihávala a posypala škoricou...hádam som urobila dobre?
A teraz vlastne čo s ňou? Kedy poliať?

teraz nepolievaj cca 10 - 14 dní, aby si korene privykli v novom substráte, polievať začni opatrne preliatim prevarenou vodou raz za 7 dní, prelievaj tak s 0,5 - 1 dcl vody, u orchideí platí, že menej je niekedy viac, nehnoj, hnojiť začni až keď sa preberie a začnú jej rásť nové listy, korene, či kvetná stonka
dindi22
20.11.09,07:02
teraz nepolievaj cca 10 - 14 dní, aby si korene privykli v novom substráte, polievať začni opatrne preliatim prevarenou vodou raz za 7 dní, prelievaj tak s 0,5 - 1 dcl vody, u orchideí platí, že menej je niekedy viac, nehnoj, hnojiť začni až keď sa preberie a začnú jej rásť nové listy, korene, či kvetná stonka
ďakujem sayly. Má plno pukov a kvetov, takže je zrejmé, že všetko zhodí, že?
Ma-Ba
20.11.09,13:51
Nové prírastky veľmi zaujímavé sfarbenia.
Bionda
20.11.09,14:31
prilepím pár foto mojho cymbidia-predbežne. Ako to bude pokračovať - zachytím, dúfam , že aj k zdarnému zakvitnutiu :)
zuzkahris
20.11.09,15:15
Nové prírastky veľmi zaujímavé sfarbenia.

Sú prekrásne!!!
milka 60
20.11.09,20:24
Nové prírastky veľmi zaujímavé sfarbenia.Majka-darí sa tichúčko závidím,ale prajem sú naozaj zaujímave milka:):)
beba13
21.11.09,06:30
Dievčence kúpila som si v baumaxe novú orchidejku, ale neviem ako sa volá. Zatiaľ ju volám tulipánová, ked rozkvitne ju pridám zas lebo ani neviem aká bude.
lusielaL
21.11.09,08:04
Aj ja uz chcem ist do baumaxu!Lenze u nas zuri chripka,tak budeme doma.A MA-BA a beba-potesili ste nas fotkami.
Ma-Ba
21.11.09,08:08
Ďakujem dievčence, ale to čo má Bionda to je fakt úspech, tak nech sa darí.
beba - je to Miltoniopsis. Je to beťárka, dokáže dosť dobre potrápiť. Je to chladnomilnejší druh.
betrix
21.11.09,08:48
Ahojte, raz sa tu už ktosi pýtal na také biele bodky v kvetináči v substráte, ale neviem to nájsť. Kúpila som si ju z Tesca a objavila som akési bodky alebo čo to je. Prosím, myslíte, že ju mám radšej presadiť? Foto je dosť nejasné.
KittyS
21.11.09,09:18
Dobrý deň, chcem sa spýtať na radu, mám orchideu, dendrobium, mám vysoký výhonok, kvitne už druhý mesiac, od kúenia, pomaly už odkvitajú kvietky, takže neviem, ako postupovať, keď všetky opadajú, mám ju tiež zrezať, ako ostatné orchidee za tretím očkom? Ten výhonok je veľký asi 80 cm. Dole sa mi tisne už nový výhonok, z tohto odvitajúceho. Ďakujem vopred zarady, pridala by som foto, ale neviem na to prísť...
jajax
21.11.09,09:49
Dobrý deň, chcem sa spýtať na radu, mám orchideu, dendrobium, mám vysoký výhonok, kvitne už druhý mesiac, od kúenia, pomaly už odkvitajú kvietky, takže neviem, ako postupovať, keď všetky opadajú, mám ju tiež zrezať, ako ostatné orchidee za tretím očkom? Ten výhonok je veľký asi 80 cm. Dole sa mi tisne už nový výhonok, z tohto odvitajúceho. Ďakujem vopred zarady, pridala by som foto, ale neviem na to prísť...
mozes odstrihnut uplne.dendrobium nekvitne z tej istej stonky.
jajax
21.11.09,09:52
prosim viete mi niekto poradit co sa deje s touto orchideou:confused:
KittyS
21.11.09,09:53
Ďakujem pekne!, ináč je nádherná, tých výhonkov má veľa, a za chvíľu mi bude kvitnúť phalenopsis, taká beďunkofialová, tú mám z min roka, nie a nie kvitnúť až teraz po roku, už som na ňu začala kašlať a som ju zabudla dosť dlho poliať a asi sa spamätala, tak ma potešila. Už jej rastú púčiky asi 4. Potom mám bielo fialovú, takú strakatú. Pošlem potom fotky a ďakujem moc za radu!
KittyS
21.11.09,09:57
LusielaL, ďakujem za správu o tých fotkách, tak budem teda prispievať aj ja o mojich milovaných orchideách, aby som sa mohla o ne podeliť aj s vami:)
avonka1
21.11.09,11:20
Nakoľko moje leňošky odmietajú kvitnúť, kúpila som si nového miláčika... možno ostatné od žiarlivosti rozkvitnú ( za 9,-€ som ju tam nemohla predsa nechať... :---
foza
21.11.09,11:32
Moje dve orchidky, čo nedávno odkvitli sa rozhodli, že budú kvitnúť zas.Jedna je biela a druhá žíhaná ciklámenovo-biela. Veľmi sa teším;)
beba13
21.11.09,12:01
Ďakujem dievčence, ale to čo má Bionda to je fakt úspech, tak nech sa darí.
beba - je to Miltoniopsis. Je to beťárka, dokáže dosť dobre potrápiť. Je to chladnomilnejší druh.
.. no super tak to aby som ju dala do chladu, ale dakujem:)
foza
21.11.09,12:41
Dnes konečne rozkvitla celá orchidka, tak prikladám fotky, aby ste sa potešili aj vy.;)
jess
21.11.09,14:57
Dnes konečne rozkvitla celá orchidka, tak prikladám fotky, aby ste sa potešili aj vy.;)

Foza, tá je fantastická :):):) ....aj ja scem takúúúúúú :mee::mee::mee::mee::mee:

mne idú kvitnúť 2 phaly a jedna cambria :)
Zdenka175
21.11.09,15:26
Dnes konečne rozkvitla celá orchidka, tak prikladám fotky, aby ste sa potešili aj vy.;)
Taká pekná ako na výstave v Tajvane však.:D:D
Silvernola
21.11.09,16:24
Ahojte, raz sa tu už ktosi pýtal na také biele bodky v kvetináči v substráte, ale neviem to nájsť. Kúpila som si ju z Tesca a objavila som akési bodky alebo čo to je. Prosím, myslíte, že ju mám radšej presadiť? Foto je dosť nejasné.
Tá otázka sa tu už raz vyskytla a ostala bez odpovede. Tiež mám orchidku s tými "bodkami" a zdá sa mi, že jej to prinajmenšom nevadí. Robila som taký malý "miniprieskum" v obchodoch a zistila som, že sa to vyskytuje hlavne v starších substrátoch. Zdá sa mi, že to budú nejaké huby. Ale pozor! :cool:Nie škodlivé! Žiadna orchidka bez nich nemôže rásť a prosperovať, žije s nimi v symbióze. Kedysi pradávno, pred 30 rokmi v orchideárskom praveku:), na výstave orchideí mi jeden pán vysvetľoval, že pri presádzaní by vo vysterilizovanom substráte rastlina neprežila, on osobne vždy primieša trochu starého substrátu.
Prezraďte, aké máte skúsenosti a aký je váš názor na tieto "bodky"
lusielaL
21.11.09,16:59
Silvernola-tiez mam skusenosti ze to mojim neposkodilo.Tiez to mavam v kvetinacoch,len to tam tak vyzera ze to tam nepatri a ja som take radsej presadila.Ale odborny posudok nemam,to len podla intuicie pracujem s orchideami.Tolko moj prispevok...
Ma-Ba
21.11.09,17:03
.. no super tak to aby som ju dala do chladu, ale dakujem:)
Teraz kým bude kvitnúť nemusí ísť do chladu. Ja som ju celé leto mala vonku. Keď odkvitne dám ju do trochu chladnejšej miestnosti a menej polievať.
Ma-Ba
21.11.09,17:07
Príspevok o bielych bodkách v kvetináči nezostal bez odpovede viď príspevok 2683.
Len pýtajúci sa na odpoveď nereagoval.
Ma-Ba
21.11.09,17:11
Dievčence máme ďalšieho milovníka orchideí. Aha...
jajax
21.11.09,17:53
Ma-Ba nevies mi nahodou poradit co je s tou orchideou co som dala fotky na predoslej strane?
betrix
21.11.09,18:39
Ahojte, ďakujem. Tak ja som tú orchideu už medzitým zasadila. Akosi mi to v tom substráte vadilo. Dúfam, že to v zdraví prežije.
Silvernola
21.11.09,20:42
Príspevok o bielych bodkách v kvetináči nezostal bez odpovede viď príspevok 2683.
Len pýtajúci sa na odpoveď nereagoval.
Nič som tam o tom nenašla. Upresni!
Ma-Ba
21.11.09,21:11
prosim viete mi niekto poradit co sa deje s touto orchideou:confused:
jajax - názov choroby nepoznám, ale vyzerá to dosť zle. Mala som tiež jednu. Ostrihala som všetky postihnuté listy. Vyhnala dva nové a tiež boli postihnuté. Celé listy som potrela ENDIARON-om a čakám. Na ostatné orchidky sa to nešíri. Nechce sa mi vyhodiť ju, uvidím čo urobí.
Myslím si, že všetky takto postihnuté listy by bolo dobré odstrániť.
Ma-Ba
21.11.09,21:15
Dočítala som sa, že to môžu byť huby, ktoré sa tvoria v trvale vlhkých, málo presychajúcich substrátoch. Ide o druhy saprofytických húb, žijúcich v rozkladajúcom sa materiále. Rastline by vadiť nemali. Možno by bolo dobré presadiť do dobrého substrátu, alebo nechať viac presychať. Ale teraz v tomto štádiu, asi nechať len presychať.
Myslela som na toto.
Silvernola
22.11.09,04:08
Myslela som na toto.

Saprofytické by boli len na substráte, ale toto je v rovnakej miere aj na koreňoch. A majú toho najviac tie najmohutnejšie. Alebo sú najmohutnejšie tie, čo toho majú najviac?:confused:;)
jajax
22.11.09,06:26
jajax - názov choroby nepoznám, ale vyzerá to dosť zle. Mala som tiež jednu. Ostrihala som všetky postihnuté listy. Vyhnala dva nové a tiež boli postihnuté. Celé listy som potrela ENDIARON-om a čakám. Na ostatné orchidky sa to nešíri. Nechce sa mi vyhodiť ju, uvidím čo urobí.
Myslím si, že všetky takto postihnuté listy by bolo dobré odstrániť.
mam ten endiaron zarobit s vodou alebo len tym praskom potret?vyhala mi stonku s pukmi mam ju odstrihnut:mee: aby sa zbytocne nevysilovala?dakujem.
cactus
22.11.09,09:47
jajax
22.11.09,11:02
tuto orchideu som kupila ako cambriu.nie je to nahodou zygopetalum?uz ked sem dala domonica fotku tak ma to napadlo a teraz ked som pozerala hornbach tak sa mi to zda este viac:cool:
mata10
22.11.09,13:03
Tak sa moje orchidejky kupali;)
Ma-Ba
22.11.09,13:44
mam ten endiaron zarobit s vodou alebo len tym praskom potret?vyhala mi stonku s pukmi mam ju odstrihnut:mee: aby sa zbytocne nevysilovala?dakujem.

jajax - len suchým práškom. Stonku odstrihnúť ? Neviem, fakt. Listy sú dosť postihnuté ja by som ich ostrihala.
Tá nová orchidka je krásna, ale Zygopetalum to nebude - to skôr tá Cambria - kríženie by sa niekde dalo určite nájsť.
jajax
22.11.09,14:01
Ma-Ba dakujem.tie listy som uz ostrihala.stonku by mi bolo luto tak pockam.tu orchideu som dostala od kolegyne ktora ju chcela vyhodit a ani neviem akej farby je.
tu cambriu som uz nasla na internete.ony sa niektore dost podobaju a naozaj ich je strasne vela.nie je nova.teraz mi nekvitne,to je starsia fotka len som chcela vediet ci to nie je zygopetalum.este raz dik.
mata10
22.11.09,14:43
Tak sme rozkvitli :).
jajax
22.11.09,15:02
pekne ti zakvitli.vidiet ze su spokojne;)
jajax
22.11.09,15:06
Ma-Ba tak som tu orchideu posypala endiaronom.tri listy co ostali a su zatial zdrave som potrela zvchu aj odspodu.teraz uz budem len cakat ci to pomoze:(
jedna phala ktoru som predtym liecila endiaronom mi sice este nevyhnala novy list,zato novu stonku:o
odkial vies ze to zabera na orchidee?:confused:
Ma-Ba
22.11.09,17:49
Viem to od vtedy, ako som objavila jednu diskusiu, keď som si kúpila prvú orchideu. Niekto používa škoricu, tiež iste účinnú, ja viac ENDIARON.
jajax
22.11.09,18:05
Viem to od vtedy, ako som objavila jednu diskusiu, keď som si kúpila prvú orchideu. Niekto používa škoricu, tiež iste účinnú, ja viac ENDIARON.
davas ho aj na korene pri presadzani?
milka 60
22.11.09,21:00
Tak sme rozkvitli :).sú nádherné ,želám ,aby si sa dlho tešila ich kvietkam:):):)
moje stonky rastú nejako menej,ale rasú milka
vikinka.n
23.11.09,08:49
tuto orchideu som kupila ako cambriu.nie je to nahodou zygopetalum?uz ked sem dala domonica fotku tak ma to napadlo a teraz ked som pozerala hornbach tak sa mi to zda este viac:cool:

neni to zygopetalum, je to cambria :)
Ma-Ba
23.11.09,10:37
davas ho aj na korene pri presadzani?

Nie, to nie. Na korene rozdrvím grilovacie uhlie a tým zasýpam prípadné nedostatky. A kúsky gril. uhlia dávam vždy do drenáže a do substrátu.
sayly
23.11.09,11:37
Dobrý deň, chcem sa spýtať na radu, mám orchideu, dendrobium, mám vysoký výhonok, kvitne už druhý mesiac, od kúenia, pomaly už odkvitajú kvietky, takže neviem, ako postupovať, keď všetky opadajú, mám ju tiež zrezať, ako ostatné orchidee za tretím očkom? Ten výhonok je veľký asi 80 cm. Dole sa mi tisne už nový výhonok, z tohto odvitajúceho. Ďakujem vopred zarady, pridala by som foto, ale neviem na to prísť...


ja by som ju nestrihala, síce z tej pahľuzy už nepokvitne, ale môže vyhnať nové výhonky
sayly
23.11.09,11:44
Dievčence máme ďalšieho milovníka orchideí. Aha...

tíško závidím...snáď sa aj ja dočkám, že mi zakvitne moja Vanda, zožltol mi ďalší list, ale má ich ešte dosť a tie 4 korienky zatiaľ pekne rastú, už majú tak cca 4 cm
sayly
23.11.09,11:49
tak idem sa Vám pochváliť...toto je môj nový prírastok, dostala som ju v piatok k narodkám od mojej polovičky, síce zbytočne vyhodené peniaze za tie zbytočnosti okolo, ale snaha sa ráta a hlavne keď mi stále za tie orchideiky nadáva, že už ich mám nejak moc
Ma-Ba
23.11.09,13:24
tíško závidím...snáď sa aj ja dočkám, že mi zakvitne moja Vanda, zožltol mi ďalší list, ale má ich ešte dosť a tie 4 korienky zatiaľ pekne rastú, už majú tak cca 4 cm
Neboj sa dočkáš sa, keď rastú korienky tak to je dobre.
zena
23.11.09,17:10
Takúto krásnu orchidejku som dostala v kytici.
katusik25
23.11.09,17:14
Dnes som si kúpila odkvitnutú Cambriu. S touto orchideou zatiaľ nemám žiadne skúsenosti, prosím Vás poradí mi niekto čo s ňou mám robiť, aby som jej nepomohla a aby ešte niekedy zakvitla??? Ďakujem
zena
23.11.09,17:18
Dostala som dalsie dva krasne darčeky k narodeninam :D:D:D
zuzkahris
23.11.09,17:32
Dostala som dalsie dva krasne darčeky k narodeninam :D:D:D

Nádherné darčeky a : http://www.beruska8.cz/jpg/blahoprani/20.jpg
zena
23.11.09,17:39
Ďakujem :)
sayly
24.11.09,05:50
to foza:

A tejto sa čo stalo? Nebola náhodou v prievane? Mám tiež bielu orchidku a v lete z ničoho-nič za pár dní zhodila všetky kvietky. Bola pri otvorenom okne tak neviem? Momentálne nahodila kvetnú stonku, tak sa teším keď zakvitne.

No Foza to je tá, ktorá keď odkvitla, hneď zvädla a zistila som, že jej odhnili všetky korienky, mala dosť vzdušných tak som ju znovu zasadila a teraz sa chystá kvitnúť zas.

To, že je orchideika calimero zistíš po prvé tak, že je v malilinkom kvetináči, a aj rastlinka je zakrpatená, lístky má dlhé cca 6 cm a kvietky boli na stonke dlvej cca 10 sm a mali 2 cm

Tá fialová kvitla do konca augusta a od septembra kvitne zas na novej stonke, okrem toho zase vyháňa kvetný stvol, teraz nekvitne ako stromček, ale na takej dlhej kvetnej stonke cca 1 m, je aj v albume a je vložená aj pár príspevkov dozadu.
Čupríková Mária
24.11.09,11:34
Saly, nemaj obavy, Vanda Ti určite zakvitne, mojej začala rásť kvetna stonka. Ja mám Vandy vo vázach, 2x týždenne nalejem prevarenú vodu , ktorá má teplotu asi 18 -20 stupňov , ale len tak aby mala ponorené korene, potom o pol hodiny ju vylejem, len pozor aby sa nedostala do tej casti kde začínajú rásť listy ,totiž jedna sa mi tak zničila, čo ma veľmi mrzelo. Veľmi dobré rady o pestovaní Ván najdeš na českej Poradni skús si tam pozrieť.
mifri
24.11.09,12:02
Dobrý deň, akú zeminu mám použiť na presádzanie orchideí? Presadila som ich do zeminy pre ne určené, zdala sa mi ťažká, hustá a dlho držala vodu, treba ju nejako upravovať? Ďakujem.
Jara
24.11.09,12:15
Ja som použila takúto: