alicacka
01.08.08,12:21
pre antiny:
To, čo hovoríš ty o zaokrúhľovaní, tam mi sumu pridáva nie k DPH ale k základu, t.j. ak dáš stotiny do kolónky zaokrúľovanie, tak sa ti zmení v skutočnosti základ dane nie DPH. Všimni si. Mne to totiž tak robí. Zaokrúľovaním ovplyvňuješ nie DPH ale základ dane. AK rozumieš, čo chcem povedať. Ale vyskúšaj si to.
alicacka
01.08.08,12:12
Použitie časti služby - telefónne poplatky (dodávateľská faktúra)- na súkromné účely. Zákon o DPH v § 50 hovorí, že koeficientovať sa má vtedy, keď ide o oslobodené dodanie t.j. § 28-41 - nikde v týchto paragrafoch sa neuvádza, že ak použijem na súkromné účely, mám koeficientovať. Prosím vysvetlí mi to niekto? či použiť koeficient alebo nie,keď časť služby použijem na súkromné účely ?
Alena Šimová
01.08.08,12:20
koeficient sa počíta z oslobodených služieb na výstupe. Čo sa týka telefónov, ktoré používam sčasti na služobné a sčasti na súkromné účely, tam by som si len pokrátila vstup na tejto konkrétnej faktúre.
cactus
01.08.08,12:22
Použitie časti služby - telefónne poplatky (dodávateľská faktúra)- na súkromné účely. Zákon o DPH v § 50 hovorí, že koeficientovať sa má vtedy, keď ide o oslobodené dodanie t.j. § 28-41 - nikde v týchto paragrafoch sa neuvádza, že ak použijem na súkromné účely, mám koeficientovať. Prosím vysvetlí mi to niekto? či použiť koeficient alebo nie,keď časť služby použijem na súkromné účely ?

veď si si sama odpovedala, kedy sa koeficient používa - farebne v tvojej otázke

a teraz ozaj lopatisticky:

ak krátiš VOZD, tak pomerom krátiš aj odpočet DPH.
Čo by si chcela koeficientovať??? a načo?
Veď je to jasné
alicacka
01.08.08,12:41
Fajn. Som rada, že ste reagovali. Ďakujem Vám, ste zlatí. Takže môj postup je správny. A tú časť, ktorú nedávam do základu dane musím mať rozpísanú na DPH a základ dane? Ja to dávam len spolu a dám nezaradiť do DP. Je to tak správne? Ako to robíte vy?
cactus
01.08.08,12:48
ak krátiš VOZD, tak pomerom krátiš aj odpočet DPH.

[quote=alicacka;788054]Fajn. Som rada, že ste reagovali. Ďakujem Vám, ste zlatí. Takže môj postup je správny. A tú časť, ktorú nedávam do základu dane musím mať rozpísanú na DPH a základ dane? Ja to dávam len spolu a dám nezaradiť do DP. Je to tak správne? Ako to robíte vy?
alicacka
01.08.08,12:58
Vieš cactus, keď si začínal s DPH, určite si bol aj ty opatrný. A stokrát sa spýtal na tú istú vec. Už chápem, že pomerom krátim DPH - tj. v pomere k základu dane, ktorý nedám do VOZD, vyčíslim aj DPH. LENŽE ešte by som rada vedela, či musí byť vyčíslené DPH tej časti, ktorú nedám do základu dane, alebo to môže byť len suma spolu (v softe v okienku bez DPH) a hotovo. Čiže tá suma ktorá neovplyvní základ dane musí byť rozpísaná na DPH a základ dane?
cactus
01.08.08,13:23
Vieš cactus, keď si začínal s DPH, určite si bol aj ty opatrný. A stokrát sa spýtal na tú istú vec. Už chápem, že pomerom krátim DPH - tj. v pomere k základu dane, ktorý nedám do VOZD, vyčíslim aj DPH. LENŽE ešte by som rada vedela, či musí byť vyčíslené DPH tej časti, ktorú nedám do základu dane, alebo to môže byť len suma spolu (v softe v okienku bez DPH) a hotovo. Čiže tá suma ktorá neovplyvní základ dane musí byť rozpísaná na DPH a základ dane?

bude to VNZD
Lucinka23
31.08.08,12:06
Ahojte poraďáci. Už skoro 6 hodín tu čítam vaše príspevky, názory a odpovede. Som rada, že takáto stránka existuje. A popritom ma napadlo nasledovné. Účtujem SZČO, ktorý využíva pre svoju činnosť PC s tlačiarňou, ktoré nemá zaradené v podnikaní. Ale do nákladov si chce dávať napr. toner, USB, software, OP Win a iné veci súvisiace s činnosťou PC. Je to možné? Ďakujem
tetrisss
31.08.08,12:29
Podla logiky, by mal mat zaradene PC do podnikania, ak chce uctovat si nan naklady, preco mu ho nedas do podnikania,aj ked s nulovou hodnotou, ak nepotrebujes taketo naklady a potom je to bez problemov. Osobne si myslim, ze by ti v tvojom pripade kontrola tieto naklady vyhodila.
Lucinka23
31.08.08,12:46
Ďakujem, ja som mu to aj tak vysvetľovala ale nedá si poradiť, ešte skúsim na neho ďalšiu možnosť, kúpiť PC, však tým si tiež poníži ZD. No ja mám s ním viacej problémov. Má kopu vecí takto nezrovnaných. No mal veľké oči pri začiatku. Ešte raz ti tetriss ďakujem. Musím ho nejak spracovať.
tetrisss
31.08.08,14:26
Lucinka, pekne mu vysvetli, ze tebe sice svojim postojom narobi vrasky a budes ho zalovat o ujmu na krase:o, ale ze na problemy si zaraba len sebe, pokial nebude respektovat logiku a zakony a cakaju ho nemale nemilosrdne pokuty. No a uz ked ani to mu nepomoze, tak mu prestan uctovat, lebo takemu nepolepsitelnemu je zbytocne nieco vysvetlovat a nakoniec teba obvini, ze si mu zle uctovala a ty budes za vsetko na vine.
Lucinka23
02.09.08,13:43
Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka. A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,- a mesačné poplatky za jún cca 180,- Sk. Zostatok 320,- Sk. Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.
Ajuška
02.09.08,13:59
Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka.prečo až na konci roka? ID predsa môžeš použiť pri otvorení účta... A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,-osobný vklad podnikateľa do pokladne, následne vklad na účet... a mesačné poplatky za jún cca 180,- úbytok peňažných prostriedkov na základe výpisu z banky - poplatky...Sk. Zostatok 320,- Sk. Ti automaticky zostávajú prostriedky na účte...Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.

...si myslím ja...
Monika Kováčová
02.09.08,14:17
Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka.prečo až na konci roka? ID predsa môžeš použiť pri otvorení účta... A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,-osobný vklad podnikateľa do pokladne, následne vklad na účet... a mesačné poplatky za jún cca 180,- úbytok peňažných prostriedkov na základe výpisu z banky - poplatky...Sk. Zostatok 320,- Sk. Ti automaticky zostávajú prostriedky na účte...Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.

Pozri Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve
§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Teda podľa postupov nie je správne
v PD účtovať ID (nepeňažné operácie) inokedy ako ku dňu zostavenia účtovnej závierky

Ďalej, nemôže podnikateľ účtovať o príjme a výdaji pred vznikom účtovnej jednotky, t.j. v žiadnom prípade nemá 26.6.2008 otvorené účtovné knihy a nemá teda ani pokladňu.
Monika Kováčová
02.09.08,14:22
Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka. A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,- a mesačné poplatky za jún cca 180,- Sk. Zostatok 320,- Sk. Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.

Na základe akého dokladu bol zriadený podnikateľský účet pred vznikom podnikateľského subjektu?

Poplatky a vklad by som účtovala ako PNZD a VNZD dátumom 1.7.2008 pokiaľ by mi soft neumožnil "ručne" nahodiť Počiatočný stav na účte 320,- Sk.
Lucinka23
02.09.08,14:22
To o tom účtovaní zriaďovacích výdavkov súhlasím s ermonom. Tiež si myslím, že to treba účtovať až ku dňu zostavenia účtovnej uzávierky. Ale čo s tým účtom? Stále mi bude k 1.7.2008 figurovať tam zostatok 320 Sk. Nemohla by som to hodiť cez osobný vklad podnikateľa. Akože súkromný účet začal využívať na podnikanie so základnym vkladom?
Lucinka23
02.09.08,14:31
No ja si myslím, že na základe ŽL. Ale asi to spravím cez osobný vklad do podnikania.
Ďakujem za rady.
chudaska
02.09.08,14:32
ja by som to dala ako osobný vklad podnikatela k 1.7. -320 SK,nijaká banka nezriadi ucet bez vkladu,teda čest vynimkam
Monika Kováčová
02.09.08,14:34
To o tom účtovaní zriaďovacích výdavkov súhlasím s ermonom. Tiež si myslím, že to treba účtovať až ku dňu zostavenia účtovnej uzávierky. Ale čo s tým účtom? Stále mi bude k 1.7.2008 figurovať tam zostatok 320 Sk. Nemohla by som to hodiť cez osobný vklad podnikateľa. Akože súkromný účet začal využívať na podnikanie so základnym vkladom?

nie, Ak ti program neumožní zadať PS na účte, urob BV 1.7. vklad 500,- a výdaj VNZD 180,- resp. Doplním sa: v zmysle postupov preveď počiatočný stav na účte pri otvorení účtovných kníh: Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8

(1) Pri otvorení peňažného denníka sa prevedie konečný zostatok peňažných prostriedkov v hotovosti, peňažných prostriedkov na účtoch v bankách a priebežných položiek z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

Toto je presne podľa postupov účtovania v JÚ.
Ajuška
02.09.08,14:44
Ajuška... no: Pozri Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve...

Teda podľa postupov nie je správne
v PD účtovať ID (nepeňažné operácie) inokedy ako ku dňu zostavenia účtovnej závierky

Ďalej, nemôže podnikateľ účtovať o príjme a výdaji pred vznikom účtovnej jednotky, t.j. v žiadnom prípade nemá 26.6.2008 otvorené účtovné knihy a nemá teda ani pokladňu.

Oky... uznávam... v snahe pomôcť, som prehliadla dôležité dátumy... (by sa nám nemalo stať... ja viem...) Ďakujem za opravu...
Ajuška
02.09.08,14:45
ja by som to dala ako osobný vklad podnikatela k 1.7. -320 SK,nijaká banka nezriadi ucet bez vkladu,teda čest vynimkam

Otázkou je... na základe čoho banka zriadila podnikateľský účet??
Zoltán Kovács
02.09.08,14:48
Otázkou je... na základe čoho banka zriadila podnikateľský účet??

Napr. na základe živn.listu, ktorý mohol byť vydaný 26.6., s tým, že právo vykonávať živnosť vznikne až 01.07.
Ajuška
02.09.08,14:55
Napr. na základe živn.listu, ktorý mohol byť vydaný 26.6., s tým, že právo vykonávať živnosť vznikne až 01.07.

Som pokazená...:---... tu by som polemizovala. Ešte nebol podnikateľský subjekt...
Lucinka23
02.09.08,15:06
Som pokazená...:---... tu by som polemizovala. Ešte nebol podnikateľský subjekt...


No ale banke mu ten účet zriadila! Takže nie je o čom. Na výpise jeho meno ako v ŽL.

Ďakujem za rady.
:)
pavol54
02.09.08,19:22
Nech pozerám na svoj živnostenský list z ktorejkoľvek strany tak je tam jeden údaj dátum vydania ŽL a druhý je dátum nadobudnutia právoplatnosti, podnikať môžem ihneď v deň dátumu vydania ak chcem mať iný dátum začatia tak musím požiadať o prerušenie podnikania na dobu od do alebo nemám pravdu? Takže všetky úkony odo dňa dátumu vydania sú platné aj v banke aj v účtovníctve.
Monika Kováčová
03.09.08,06:53
Nech pozerám na svoj živnostenský list z ktorejkoľvek strany tak je tam jeden údaj dátum vydania ŽL a druhý je dátum nadobudnutia právoplatnosti, podnikať môžem ihneď v deň dátumu vydania ak chcem mať iný dátum začatia tak musím požiadať o prerušenie podnikania na dobu od do alebo nemám pravdu? Takže všetky úkony odo dňa dátumu vydania sú platné aj v banke aj v účtovníctve.

pozri Zákon o účtovníctve par. 4

§ 4

(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, vedie účtovníctvo odo dňa svojho vzniku až do dňa svojho zániku s výnimkou podľa odseku 3; fyzická osoba vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov.


Takže nie od vydania ŽL, ale odo dňa začiatku vykonávania podnikateľskej činnosti.
pavol54
03.09.08,09:48
Osobne si myslím že začiatok podnikania je otvorenie účtu veď je to výdavok z pokladne na BU a predtým musela byť dotácia do pokladne. možno sa mýlim ale akýkoľvek úkon ktorý vykonám ako živnostník je podnikanie.
Monika Kováčová
03.09.08,10:37
Osobne si myslím že začiatok podnikania je otvorenie účtu veď je to výdavok z pokladne na BU a predtým musela byť dotácia do pokladne. možno sa mýlim ale akýkoľvek úkon ktorý vykonám ako živnostník je podnikanie.
Podstatné nie je to čo si myslím, ale aký je správny postup v zmysle zákona. Moja odpoveď tiež vychádza z toho. A ja si nemyslím, že začiatok podnikania je otvorenie účtu :rolleyes:. Začiatok podnikania je presne uvedený v živnostenskom oprávnení.;)
Monika Kováčová
03.09.08,10:40
Nech pozerám na svoj živnostenský list z ktorejkoľvek strany tak je tam jeden údaj dátum vydania ŽL a druhý je dátum nadobudnutia právoplatnosti, podnikať môžem ihneď v deň dátumu vydania ak chcem mať iný dátum začatia tak musím požiadať o prerušenie podnikania na dobu od do alebo nemám pravdu? Takže všetky úkony odo dňa dátumu vydania sú platné aj v banke aj v účtovníctve.

ty máš na ŽL jeden dátum vydania a jeden dátum nadobudnutia právoplatnosti. Avšak zadávateľka otázky má dátum vydania ŽL, dátum nadobudnutia právoplatnosti a súčasne aj dátum začiatku podnikania.
pavol54
03.09.08,18:11
Ospravedlňujem sa, vznik živnostenského oprávnenia je tam tiež vyznačený, v mojom prípade je totožný s dňom vydania živnostenského listu a dňom jeho zápisu do živnostenského registra, je možné že na želanie klienta môže byť aj iný ako deň zápisu a vydania
iriska
08.09.08,11:43
Tak už som si tu prečítala pár názorov, že cez ID by sa nemalo účtovať v PD počas roka... Hmmm, tak potom tie rady ohľadom účtovania stravných lístkov a tiež tip priamo od tvorcov Alfy na účtovanie sociálneho fondu cez ID sú nesprávne? Nemám to účtovať cez ID, ale normálne cez príjmy a výdavky, či už ovplyvňujúce alebo neovplyvňujúce ZD?
Ďakujem
iriska
09.09.08,04:55
posúvam
Alena Šimová
09.09.08,05:03
Ja počas roka účtujem v PD cez ID, hlavne zápočty. Tieto by sa mali počas roka evidovať len v knihe pohľadávok a záväzkov a na konci roka zúčtovať cez ID. Lenže ja mám cez rok vystavených asi 10 tis. faktúr, cez zápočty mi ide veľa faktúr a to by som mala duplicitnú prácu. Okrem toho tam mám aj napr. vyradený a predaný majetok, takže ZC mám počas roka zúčtovanú cez ID. Keďže dávam údaje banke, skresľovalo by mi to počas roka HV.
iriska
09.09.08,05:19
Ale ja nemám také zložité účtovníctvo a v dobrej viere som účtovala cez ID.
Alena Šimová
09.09.08,05:27
teraz som si uvedomila, že nie všetky ID sa dajú účtovať len na konci roka. Veď predsa od 1.1. platí, že platby kartou sa účtujú cez ID do mesiaca, do ktorého patria. Zrejme to urobili kvôli DPH.
iriska
09.09.08,05:32
Ale ja by som potrebovala vedieť hlavne tie stravné lístky a sociálny fond. :(
Alena Šimová
09.09.08,05:43
Čo sa týka sociálneho fondu, ja účet mám síce založený a mesačne naň prevádzam finančné prostriedky, ale keďže to nemám vypočítané presne, prevody medzi účtami účtujem ako priebežné položky a tvorbu naúčtujem len na konci roka. Čo sa týka čerpania, toto evidujem len v evidencii sociálneho fondu. Alfa hovorí, že sa to má účtovať ako výdavok z pokladne, ale to by som musela príjem za stravné lístky účtovať vrátane sociálneho fondu. Ale ja skutočne príjmem od zamestnanca len sumu bez príspevku zo sociálneho fondu. Neviem, či ti táto moja rada pomôže.
iriska
09.09.08,05:51
Ale ja som nemyslela, že účtujem stravné lístky aj so sociálnym fondom. Otázka je v mojom pôvodnom príspevku č. 782. Len asi som ju zle zadala, lebo dostávam odpovede, ktoré nechceeeem :(
veronikasad
09.09.08,05:53
Ale ja som nemyslela, že účtujem stravné lístky aj so sociálnym fondom. Otázka je v mojom pôvodnom príspevku č. 782. Len asi som ju zle zadala, lebo dostávam odpovede, ktoré nechceeeem :(
Prečo by si nemohla v priebehu roka účtovať spotrebu SL cez ID ? Môžeš, len to v ALFe nezadávaš ako uzávierkový doklad.
iriska
09.09.08,06:00
Ja som chytila paniku, keď tu už pár ľudí písalo, že sa nemá účtovať cez ID. Tak hádam to bude dobre. Čo som sa s tým natrápila kým som to zaúčtovala :)
ajka100
11.09.08,19:10
Chcem sa opýtať, keď podnikateľ (JU) si platí životnú poistku z posnikteľského BU je to VNZD?
Podľa mňa áno, lebo si tú životnú poistku dá pri RZD ako odpočítateľnú položku (max.12000,-). Prosím opravte ma keď sa mýlim.
Andyke
11.09.08,19:12
Áno životná poistka podnikateľa je VNZD.
spisiak
11.09.08,19:57
Ide o tému začiatočník v JÚ tak píšem tu. Len by som chcela vedieť, či môžem použiť podací lístok ako doklad o zaplatení poštovného, alebo potrebujem potvrdenie z pošty. Môžem dať do výdaja aj poštovné za šek, keďže platím niektoré šeky v hotovosti?Bude to v oboch prípadoch réžia?
tinaM
11.09.08,20:01
Ide o tému začiatočník v JÚ tak píšem tu. Len by som chcela vedieť, či môžem použiť podací lístok ako doklad o zaplatení poštovného, alebo potrebujem potvrdenie z pošty. Môžem dať do výdaja aj poštovné za šek, keďže platím niektoré šeky v hotovosti?Bude to v oboch prípadoch réžia?
Môžeš použiť ten podací lístok. Tiež aj poštovné za šek môže byť výdavkom ak je vyznačené našeku / to tam býva/. Bude sa jednať o prev. réžiu.
spisiak
11.09.08,20:16
Ďakujem tinaM. Takže mi stačí vypísať len VD. A k šeku ho vypísať spolu s cenou napr. za telefon, alebo zvlášť telefon a zvlášť poštovné?
lukuc
11.09.08,22:43
Ahojte, ak je tu niekto, kto tiez nemoze spat...Mam takyto problem: Vystavila som PFA do CZ na 25000. Na ucet mi prislo 24700. Klient poslal celu sumu, ale bankove poplatky boli 300. Teraz musim vystavit danovy doklad...ale na ktoru sumu? Moj prijem je 24700, ale klient poslal 25000, tak neviem...
liba2
12.09.08,02:16
Ahojte, ak je tu niekto, kto tiez nemoze spat...Mam takyto problem: Vystavila som PFA do CZ na 25000. Na ucet mi prislo 24700. Klient poslal celu sumu, ale bankove poplatky boli 300. Teraz musim vystavit danovy doklad...ale na ktoru sumu? Moj prijem je 24700, ale klient poslal 25000, tak neviem...Žiadny daňový doklad netreba vystaviť. Ten rozdiel je bankový poplatok (lebo odberateľ zaplatil celú sumu 25000 Sk).
Pri účtovaní bankového výpisu zaúčtuj úhradu FA v plnej výške 25000 Sk a súčasne 300 Sk ako bank.popl.
Eva99
12.09.08,05:36
Prosím Vás, ako mám nahodiť v JÚ preberací protokol prevádzky, kde sú vyčíslené sumy: inventúra, počiatočný vklad a odstupné? Inventúru dám ako počiatočný stav materiálu, ale čo to ostatné? Prosím, poraďte! :mee:
lukuc
12.09.08,06:06
Žiadny daňový doklad netreba vystaviť. Ten rozdiel je bankový poplatok (lebo odberateľ zaplatil celú sumu 25000 Sk).
Pri účtovaní bankového výpisu zaúčtuj úhradu FA v plnej výške 25000 Sk a súčasne 300 Sk ako bank.popl.
...ale ja som vystavila PFA=predfaktúru, resp.zálohovú faktúru, takže do 15 dní po úhrade mám povinnosť vystaviť daňový doklad. Takže daňový doklad im pošlem v plnej výške? A potrebujem od nich nejaké potvrdenie (kópiu prev.príkazu, aby som mala potvrdené, že zaslali plnú výšku? Na výpise z banky mám len formulku "NEVYJ.UHR.ZAHR.PLATB a sumu 24700...
Eva99
12.09.08,06:43
Prosím Vás, ako mám nahodiť v JÚ preberací protokol prevádzky, kde sú vyčíslené sumy: inventúra, počiatočný vklad a odstupné? Inventúru dám ako počiatočný stav materiálu, ale čo to ostatné? Prosím, poraďte! :mee:

PROSÍÍÍM! :mee: Nikto mi nevie pomôcť? To keď mi nevie pomôcť nikto na porade, tak už vôbec nikto... :mee:
amisova
12.09.08,07:10
V jednom z príspevkov v tejto téme som sa dočítala, že i v prípade, že má podnikateľ nejaké nákupy zo zahraničia (napr. 3x do mesiaca), treba ich účtovať vo valutovej pokladnici.
Bolo mi však povedané, že nemusím takéto účtovať do valutovej pokladnice, ale do korunovej s tým, že si kurzom NBS-ky preratam hodnotu na SK.
Ako to má teda správne byť, môžete mi to niekto vyjasniť ?
Zatiaľ to účtujem do korunovej pokladnice, že vždy na bloček si napíšem aktuálny kurz.
Ďakujem
Zoltán Kovács
12.09.08,11:09
V jednom z príspevkov v tejto téme som sa dočítala, že i v prípade, že má podnikateľ nejaké nákupy zo zahraničia (napr. 3x do mesiaca), treba ich účtovať vo valutovej pokladnici.
Bolo mi však povedané, že nemusím takéto účtovať do valutovej pokladnice, ale do korunovej s tým, že si kurzom NBS-ky preratam hodnotu na SK.
Ako to má teda správne byť, môžete mi to niekto vyjasniť ?
Zatiaľ to účtujem do korunovej pokladnice, že vždy na bloček si napíšem aktuálny kurz.
Ďakujem

Nie je to správne. Ak účtovná operácia sa vykonala v zahraničnej mene, tak je potrebná pokladňa v príslušnej mene. A podľa správnosti účtovania pohyb prerátavaš tak ako si písala. Konec koncov účtuje stále v SKK, ale val.pokladňa je potrebná, totiž musíš evidovať pohyb aj v tej cudzej mene.
Ajuška
12.09.08,11:11
Nie je to správne. Ak účtovná operácia sa vykonala v zahraničnej mene, tak je potrebná pokladňa v príslušnej mene. A podľa správnosti účtovania pohyb prerátavaš tak ako si písala. Konec koncov účtuje stále v SKK, ale val.pokladňa je potrebná, totiž musíš evidovať pohyb aj v tej cudzej mene.
Možno sa mýlim... ale nemusí byť súčasťou účt. software...
Zoltán Kovács
12.09.08,11:13
Možno sa mýlim... ale nemusí byť súčasťou účt. software...

Pravda, ale v účtovníctve to musí byť ako samostatná pokladňa. Ako potom sa vykoná inventarizácia cudzej meny ak je to súčasťou korunovej pokladne?
Ajuška
12.09.08,11:15
Pravda, ale v účtovníctve to musí byť ako samostatná pokladňa. Ako potom sa vykoná inventarizácia cudzej meny ak je to súčasťou korunovej pokladne?
Nemyslela som súčasťou korunovej... ale ako zvlášť evidenciu. Riešila som to pri náhodných "malých" a dúfam že v pohode to obhájim. Dôležité je prepojenie s účto soft... si myslím...
amisova
12.09.08,11:46
Nie je to správne. Ak účtovná operácia sa vykonala v zahraničnej mene, tak je potrebná pokladňa v príslušnej mene. A podľa správnosti účtovania pohyb prerátavaš tak ako si písala. Konec koncov účtuje stále v SKK, ale val.pokladňa je potrebná, totiž musíš evidovať pohyb aj v tej cudzej mene.

Vďaka ... to znamena, že to musim všetko prerobit, a nahodiť si najskorej osobny vklad podnikateľa v cudzej mene, a potom to preuctujem, vsak ?
Ajuška
12.09.08,11:48
Vďaka ... to znamena, že to musim všetko prerobit, a nahodiť si najskorej osobny vklad podnikateľa v cudzej mene, a potom to preuctujem, vsak ?
Ak nevedieš valutovú pokladňu, ťažko nahodíš osobný vklad podnikateľa v cudzej mene... môj názor...
amisova
12.09.08,11:51
Účtujem v Alfe a tá mi dovoľuje mať valutovú pokladnicu. Tú vytvorím k začiatku roka, dám tam vklad podnikateľa a frčím ... aspon dúfam.
Zoltán Kovács
12.09.08,11:52
Účtujem v Alfe a tá mi dovoľuje mať valutovú pokladnicu. Tú vytvorím k začiatku roka, dám tam vklad podnikateľa a frčím ... aspon dúfam.

Tak, keď nemáš doklad o výmene SKK na cudziu menu, potom vklad podnikateľa.
amisova
12.09.08,13:38
Tak, keď nemáš doklad o výmene SKK na cudziu menu, potom vklad podnikateľa.

V mojom prípade budem asi vždy vkladať len osobný vklad podnikateľa, pretože nemám podnikateľský účet a všetky platby účtujem ako hotovosť, i napriek tomu, že v obchode zaplatím debetnou kartou (z osobného účtu), ale keďže dostanem blok z registr. pokladnice, tak to zaúčtujem v hotovosti.
S tym by problem tiez nemal byt, vsak ?
Monika Kováčová
12.09.08,15:29
s tym bude problem, lebo ked je nieco platene z uctu nemoze to byt platene v hotovosti z pokladne
amisova
12.09.08,15:45
Ale v účtovníctve nemám pohyby cez BÚ, lebo vôbec nemám podnikateľský účet. Kto by sa ako dozvedel, že to bolo platene kartou, ked som do pokladne priložila bloček z registracky ?
Zoltán Kovács
12.09.08,15:49
Ale v účtovníctve nemám pohyby cez BÚ, lebo vôbec nemám podnikateľský účet. Kto by sa ako dozvedel, že to bolo platene kartou, ked som do pokladne priložila bloček z registracky ?

Na bločku je uvedené väčšinou, že platené kartou, dokonca aj posledné štvorčíslie karty. Na čítanie ohľadne účtu ti pripojím linky:

http://www.porada.sk/t76122-osobny-alebo-podnikatelsky-ucet.html
http://www.porada.sk/t68605-firemny-vs-osobny-ucet.html
Monika Kováčová
12.09.08,15:50
Ale v účtovníctve nemám pohyby cez BÚ, lebo vôbec nemám podnikateľský účet. Kto by sa ako dozvedel, že to bolo platene kartou, ked som do pokladne priložila bloček z registracky ?

dobre si ich popozeraj .... tie bločky... je len mááálinko bločkov z ERP pri ktorých je uvedené platba HOTOVOSŤ napriek tomu, že platíš kartou. Pri platbe kartou býva uvedené : KARTA, resp. Platba TERMINÁL a pod. Takéto doklady nebývajú spravidla zaokrúhlené na 0,50 Sk.

Okrem toho otázka "kto by sa ako dozvedel" je z tvojej strany úplne odveci. Počula si niečo o krížovej kontrole, resp. Miestnom zisťovaní??? To sa robí "námatkovo" tak, že kontrolór si vytypuje doklady a cez iný DÚ si dá zistiť, či bol tovar/služba dodaný a zaúčtovaný u vášho dodávateľa.;)
Monika Kováčová
12.09.08,15:52
Tak, keď nemáš doklad o výmene SKK na cudziu menu, potom vklad podnikateľa.

avšak tento postup je určite v ropore s devízovým zákonom... myslím.
Zoltán Kovács
12.09.08,15:53
avšak tento postup je určite v ropore s devízovým zákonom... myslím.

Môže byť, ale inú možnosť nemá. A čo keď doma má v ponožke tie devizy?
Monika Kováčová
12.09.08,15:58
devízy v ponožke=riziko nepreukázateľnosti účtovného záznamu, t.j. podozrenie, že s účtom a výdajmi nie je všetko košéér. Neodporúčam vklady podnikateľa v cudzej mene. Iba v prípadoch, že predtým boli robené osobné spotreby v cudzej mene.... a až potom strčenie do ponožiek.
amisova
12.09.08,15:58
K tej platbe kartou by ste mi teda radili
- neplatiť vobec kartou, alebo si založiť separatny podnikateľsky učet ? Lebo som počula, že DÚ neobľubuje, ak živnostník používa osobný účet s podnikateľským.
Ale prejdem si tie linky..
amisova
12.09.08,16:02
Ermon, máš pravdu, minimálne na bločku je písaný typ karty, to sa mi teda nepáči
amisova
12.09.08,16:12
V prípade, že začnem využívať od tejto chvíle osobný účet, alebo zriadim nový, čo s pohybmi, ktoré nastali kartou do dnešného dňa ? Účet bude daň. úradu minimálne nahlásený od septembra, ako obslúžiť tie platby do tohto obdobia ?
amisova
13.09.08,11:06
Stále mi nie je jasné, či je valutová pokladnica potrebná, keď sa jedná len o občasný nákup v CZK. V tej valutovej pokladnici nebudú nikdy žiadne príjmy, žiadne iné pohyby, len nákup napr. 2x do mesiaca. Prijmy do valutovej pokl. by som aj tak vždy riešila cez osobný vklad podnikateľa, pretože CM vyberám z môjho osobného účtu priamo v zahraničí - lepší kurz (tento účet nepoužívam na podnikanie !), takže by nikdy nebol riadny príjem do pokladnice (cez zmenáreň a pod.). Ale veď pri osobnom vklade by nikoho nemalo zaujímať, odkiaľ mám tie finančné prostriedky, rovnako ako pri vklade v SKK, nie ?
Pozrela som si nasledovnú tému
http://www.porada.sk/t86255-nakup-v-zahranici.html #4
a tiež tam je spomínané, že netreba zakladať valutovku.

Mimochodom, ak som tam mala tie nákupy cez debetnú kartu, v tom prípade by som si MUSELA založiť aj účet v cudzej mene CZK ???
.. no už v tom mám dobrý zmätok, môže mi to ešte raz niekto objasniť, prosíím ?
liba2
13.09.08,12:57
Stále mi nie je jasné, či je valutová pokladnica potrebná, keď sa jedná len o občasný nákup v CZK. V tej valutovej pokladnici nebudú nikdy žiadne príjmy, žiadne iné pohyby, len nákup napr. 2x do mesiaca. Prijmy do valutovej pokl. by som aj tak vždy riešila cez osobný vklad podnikateľa, pretože CM vyberám z môjho osobného účtu priamo v zahraničí - lepší kurz (tento účet nepoužívam na podnikanie !), takže by nikdy nebol riadny príjem do pokladnice (cez zmenáreň a pod.). Ale veď pri osobnom vklade by nikoho nemalo zaujímať, odkiaľ mám tie finančné prostriedky, rovnako ako pri vklade v SKK, nie ?
Pozrela som si nasledovnú tému
http://www.porada.sk/t86255-nakup-v-zahranici.html #4
a tiež tam je spomínané, že netreba zakladať valutovku.

Mimochodom, ak som tam mala tie nákupy cez debetnú kartu, v tom prípade by som si MUSELA založiť aj účet v cudzej mene CZK ???
.. no už v tom mám dobrý zmätok, môže mi to ešte raz niekto objasniť, prosíím ?
Tu som ti napísala ako to treba urobiť
http://www.porada.sk/701257-post400.html
myslím na túto časť :
"Suma sa môže vyplatiť v cudzej mene; ak ju nemáte, tak možno CM prepočítať na SKK a to kurzom NBS zo dňa výplaty Sk.
To, že je doklad vystavený v CM nie je smerodajné pre zaúčtovanie, ale obsah toho nákupu;"
amisova
13.09.08,15:21
Tu som ti napísala ako to treba urobiť
http://www.porada.sk/701257-post400.html
myslím na túto časť :
"Suma sa môže vyplatiť v cudzej mene; ak ju nemáte, tak možno CM prepočítať na SKK a to kurzom NBS zo dňa výplaty Sk.
To, že je doklad vystavený v CM nie je smerodajné pre zaúčtovanie, ale obsah toho nákupu;"

Diky. Ja som to tak ale presne doteraz robila, ale potom som sa dočítala na Porade (v tejto téme), že to nerobím správne, že musím účtovať vo valutovej pokladnici, preto som túto otázku znovu otvorila. Tak už vôbec neviem, ako to má byť. Takže určite bude správne, ak v tom budem pokračovať, účtovať v korunovej pokladnici s prepočtom NBS daného dňa ?
liba2
13.09.08,15:27
Diky. Ja som to tak ale presne doteraz robila, ale potom som sa dočítala na Porade (v tejto téme), že to nerobím správne, že musím účtovať vo valutovej pokladnici, preto som túto otázku znovu otvorila. Tak už vôbec neviem, ako to má byť. Takže určite bude správne, ak v tom budem pokračovať, účtovať v korunovej pokladnici s prepočtom NBS daného dňa ?
Uviedla si, že
- firma nemá žiadny príjem valút - teda nemá dôvod zaviesť valutovú pokladnicu....
- keď firma nemá žiadne valuty v pokladni ani na účte v banke - nemôže ich ani vyplácať...
- keď bol urobený nákup za valuty, a firma vie preukazávať že ide o výdavok na dosiahnutie príjmov (atď.) , tak zostáva len 1 možnosť - prepočítať na Skk a vyplatiť z korunovej pokladne.

To je môj názor - iné riešenie nevidím - treba to vedieť obhájiť.
amisova
13.09.08,15:30
OK, takto som si to vysvetlila aj ja, preto som to tak aj účtovala, pretože na to, že by žiadny iný pohyb vo valutovej pokladnici nebol, mi to príde nezmyselné ?!
Ďakujeeem
Lucinka23
13.09.08,16:23
Ahojte poraďáci! Podnikateľ nakupoval tovar do predajne a chcel platiť kartou. No nevedel si spomenúť na PIN ku karte na pod.účet. Tak tovar zaplatil kartou z osobného účtu. Potom si následne poslal peniaze z podnik.účtu na osobný účet. Bol jeho postup správny? A účtovať sa to má ako?
Alena Šimová
13.09.08,18:12
Ahojte poraďáci! Podnikateľ nakupoval tovar do predajne a chcel platiť kartou. No nevedel si spomenúť na PIN ku karte na pod.účet. Tak tovar zaplatil kartou z osobného účtu. Potom si následne poslal peniaze z podnik.účtu na osobný účet. Bol jeho postup správny? A účtovať sa to má ako?
podľa mňa tak postupovať môže. Keď mám platby z osobného účtu, účtujem to ako výdaj z pokladne. Keďže si to vyplatil z BU, zúčtovala by som tento výdaj z banky.
karcoolka1
13.09.08,18:45
Ahojte poraďáci! Podnikateľ nakupoval tovar do predajne a chcel platiť kartou. No nevedel si spomenúť na PIN ku karte na pod.účet. Tak tovar zaplatil kartou z osobného účtu. Potom si následne poslal peniaze z podnik.účtu na osobný účet. Bol jeho postup správny? A účtovať sa to má ako?

Podľa mňa tak môže postupovať, zaúčtovala by som to ako VOZD z BU. Ale v buducnosti to môže riešiť aj ako VOZD z pokladne a nemusí si nič preposielať.
Lucinka23
15.09.08,15:19
Ďakujem za radu.
Eva99
16.09.08,06:17
Prosím Vás, ako mám nahodiť v JÚ preberací protokol prevádzky, kde sú vyčíslené sumy: inventúra, počiatočný vklad a odstupné? Inventúru dám ako počiatočný stav tovaru, ale čo to ostatné? Prosím, poraďte! :mee:

Predsa mi nikto neporadí? :mee: Alebo mi aspoň poraďte, čo by ste urobili vy. Alebo kde si to môžem zistiť... Hmmm?
Alena Šimová
16.09.08,06:22
počiatočný vklad by som dala ako počiatočný stav pokladne alebo bežného účtu a čo je to odstupné?
mysimis
16.09.08,06:23
S akým programom pracuješ?
ekopo
16.09.08,06:29
Na to aby bola otázka správne zodpovedaná je málo informácií. Napr. aký preberací protokol? Niekto predal prevádzku? Aké odstupné?
Eva99
16.09.08,06:30
ĎAKUJEM!!! Basic.sk od SofComu... Preberá sa bar, to odstupné je zrejme akási provízia pôvodnému majiteľovi za to, že ten priestor postúpi inému...
Eva99
16.09.08,06:33
Na to aby bola otázka správne zodpovedaná je málo informácií. Napr. aký preberací protokol? Niekto predal prevádzku? Aké odstupné?

Môj známy preberá bar. Priestory sú stále v nájme, ale pôvodný nájomca odchádza a odstúpi tieto priestory aj s príslušenstvom jemu. Spísali len záznam o tom, že môj známy preberá ten bar a vyplatí tieto finančné prostriedky: počiatočný vklad, inventúra a odstupné... Nič viac neviem. :o
ekopo
16.09.08,06:34
Tak je to provízia - PR. Ak zostal tovar, je vhodné ísť cez faktúru (z rôznych dôvodov) aj ked preberací protokol by mal všetky náležitosti (DPH....) Kto dal počiatočný vklad. Nový majiteľ? tak potom PNZD.
Príslušenstvo musí byť jasne rozpísané, či sa jedná o inventár, IM, drobný majetok...atd. Všetko sú to totiž možné náklady.
Eva99
16.09.08,06:43
Tak je to provízia - PR. Ak zostal tovar, je vhodné ísť cez faktúru (z rôznych dôvodov) aj ked preberací protokol by mal všetky náležitosti (DPH....) Kto dal počiatočný vklad. Nový majiteľ? tak potom PNZD.
Príslušenstvo musí byť jasne rozpísané, či sa jedná o inventár, IM, drobný majetok...atd. Všetko sú to totiž možné náklady.

Pôvodný nájomca, ktorému sa to vypláca je platca DPH, ale preberací protokol rozhodne nemá náležitosti daňového dokladu. Je to len taký súpis, kto preberá, od koho, za čo a podpisy+svedkovia a PPD. Ten vklad sú jeho výdavky, vyplatil ich pôvodnému nájomcovi. Zrejme to bola počiatočná investícia 1. nájomcu a teraz ju chce späť od nového nájomcu, teda môjho známeho. Takže takýto protokol nemôžem účtovať? Mám mu to vrátiť, nech vypýta faktúru na predaný tovar a IM, kde bude vyčíslená aj DPH?
ekopo
16.09.08,06:49
Pôvodný nájomca, ktorému sa to vypláca je platca DPH, ale preberací protokol rozhodne nemá náležitosti daňového dokladu. Je to len taký súpis, kto preberá, od koho, za čo a podpisy+svedkovia a PPD. Ten vklad sú jeho výdavky, vyplatil ich pôvodnému nájomcovi. Zrejme to bola počiatočná investícia 1. nájomcu a teraz ju chce späť od nového nájomcu, teda môjho známeho. Takže takýto protokol nemôžem účtovať? Mám mu to vrátiť, nech vypýta faktúru na predaný tovar a IM, kde bude vyčíslená aj DPH?
Posledná veta je v tomto prípade tá správna cesta. Od všetkého musí byť doklad obsahujúci všetky náležitosti , čo, za čo, prečo...a aj ten PPD.
Eva99
16.09.08,06:55
Posledná veta je v tomto prípade tá správna cesta. Od všetkého musí byť doklad obsahujúci všetky náležitosti , čo, za čo, prečo...a aj ten PPD.
Ďakujem veľmi pekne!!!
Dobroslava
18.09.08,08:37
Pekný deň, mám jeden problém:
Účtujem dvoch živnostníkov, obidvaja JÚ.
Živnostník A - platca DPH
živnostník B - neplatca DPH.
A vypracoval cenovú ponuku na práce, bude ju aj fakturovať.
B mu s uvedenými prácami pomáha /montážne práce/.
Problém je v tom, že pracujú obidvaja na jednej zákazke a neviem, aký by bol najlepší spôsob "vyrovnania sa".
Totižto živnostník A - platca DPH nakúpil materiál na uvedené práce /DPH mu vrátia/.
Prosím o radu, aký by bol najlepší spôsob vyrovnania sa, aby obidvaja boli na tom rovnako, teda aby ani jeden nebol stratový ani ziskový. Ďakujem.
Manual
18.09.08,08:54
Pekný deň, mám jeden problém:
Účtujem dvoch živnostníkov, obidvaja JÚ.
Živnostník A - platca DPH
živnostník B - neplatca DPH.
A vypracoval cenovú ponuku na práce, bude ju aj fakturovať.
B mu s uvedenými prácami pomáha /montážne práce/.
Problém je v tom, že pracujú obidvaja na jednej zákazke a neviem, aký by bol najlepší spôsob "vyrovnania sa".
Totižto živnostník A - platca DPH nakúpil materiál na uvedené práce /DPH mu vrátia/.
Prosím o radu, aký by bol najlepší spôsob vyrovnania sa, aby obidvaja boli na tom rovnako, teda aby ani jeden nebol stratový ani ziskový. Ďakujem.
Veď nech vezmú do ruky kalkulačku a spočítajú si to a neplátca DPH nech faktúruje plátcovi dohodnutú sumu. Plátca DPH bude konečnému odberateľovi faktúrovať všetko, to je material a aj všetky vykonané práce ktoré spravili spolu. Neplátca DPH vyfaktúruje len polovicu vykonaných prác plátcovi DPH.
PS: otázne je či nakúpený material nepredal konečnému odberateľovi drahšie, než ho kúpil v obchode
antiny
18.09.08,10:29
tiež mám s týmto problém pri autodoprave
A+B obaja platcovia DPH
A vyťažuje B
a B jazdí na náklady A

čo s vratkou DPH..

A - DR SR mu DPH vráti (ak je nadmer.odpočet. :) )
ale čo v prípade vyrovnania sa medzi A-B?
A si DPH poníži / B takisto si DPH poníži
lebo A mu vyfakturuje phm a iné.

čo vrátka zo zahraničia: A dostane vrátené ale ako spraviť to aby svoju čiastku dostal vrátenu aj B?
----
neviem či som to napísala zrozumiteľne
Ď.
antiny
19.09.08,05:46
kam zaradiť vrátku DPH zo zahr za rok 2007?
do DPH PNZD (310)
alebo PNZD ostatné? (360)
emily 2
08.10.08,11:36
Ja ich účtujem priamo do pokladne. Totiž, ak ich zaevidujem do knihy záväzkov (faktúr), nemám doklad o úhrade, ktorý by som mohol potom priložiť k VPD.
Iné je ak nákup bol platený cez kartu z účtu.

Mám tiež takú faktúru - platbu v hotovosti , len nemám na nej správne údaje - IČO , DIČ - musím to tam mať uvedené, keď takúto faktúru ( doklad o platbe v hotovosti ) nebudem evidovať medzi záväzkami, ale dám ju len ako výdavok z pokladne _???


emily 2
emily 2
08.10.08,12:01
Nechcela som vytvárať novú tému, dúfam že mi to tu nezapadne
....

vďaka
emily
monika306
08.10.08,19:36
ahojte, chcem sa opýtať, či si môžem dať výrobu pečiatky (pre svoju začínajúcu firmu - živnosť) do nákladov, ďakujem
Dav
08.10.08,19:51
ahojte, chcem sa opýtať, či si môžem dať výrobu pečiatky (pre svoju začínajúcu firmu - živnosť) do nákladov, ďakujem
Áno.
Dav
08.10.08,19:58
Mám tiež takú faktúru - platbu v hotovosti , len nemám na nej správne údaje - IČO , DIČ - musím to tam mať uvedené, keď takúto faktúru ( doklad o platbe v hotovosti ) nebudem evidovať medzi záväzkami, ale dám ju len ako výdavok z pokladne _???


emily 2
Na faktúre musíš mať správne údaje - IČO, DIČ. Ináč ju nemôžeš zaúčtovať ani ako výdavok z pokladne, ani evidovať v knihe záväzkov.
Dav
08.10.08,20:09
Na faktúre musíš mať správne údaje - IČO, DIČ. Ináč ju nemôžeš zaúčtovať ani ako výdavok z pokladne, ani evidovať v knihe záväzkov.
Ešte sa doplním - ak si v Metre nakúpila tovar, materiál,na kartu niekoho iného, a potrebuješ to mať v účtovníctve svojej firmy, nech Ti ten, kto Ti poskytol kartu, predá tovar na svoju faktúru . Text: Fakturujem tovar podľa faktúry č.....Metro, zo dňa, v sume..... Túto faktúru, so správnymi údajmi,zaeviduješ v knihe záväzkov, vypíšeš výdavkový pokladničný doklad, on Ti vypíše príjmový, (METRO je zaplatené), vymeníte si doklady, a zaúčtuješ ich ako ako výdavok ovplyvňujúci základ dane. Ten druhý zase dá faktúru, vystavenú tebe, do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.
Ak nejde o faktúru z METRA, faktúru vráť s listom, doporučene, že žiadaš vystaviť doklad so správnymi údajmi.
Enyma
09.10.08,10:25
Chcem sa uistiť, DHIM zapisujem iba keď je napr. vozík kúpený za 30 000,-Sk a viac, inak ak je suma nižšia môžem ho celý zaúčtovať do réžie ?

A chcela by som vedieť, aká suma je pre HIM ?

Tiež by som chcela vedieť, ako je to s vedením skladu v JU napr. penzión s reštauráciou. JU do počítača nahadzujem prvý rok, predošlá účtovníčka neviedla sklad, teraz som ho neviedla ani ja, a všetko dávám buď na tovar napr. alkohol - aj keď za zákazníkom rozlieva, dobošky, cigarety, pivo čapované, kofolu, pivo fľaškové. Do materiálu dávam chlieb, múku, oleje a všetky potraviny s ktorých sa vyrába hotové jedlo. Je potrebné v tomto účtovníctve viesť aj sklad ?

Taktiež by som chcela vedieť, ako učtujete PHM do nákladov - podľa bločkou za nakúpenú naftu, alebo podľa spotreby - najazdených kilometrov ?

Zatiaľ som učtovala PHM naftu do nákladov do réžie podľa nakúpených bločkov.

Prosím o rady, ďakujem enyma
alebo podľa
Alena Šimová
09.10.08,11:30
Chcem sa uistiť, DHIM zapisujem iba keď je napr. vozík kúpený za 30 000,-Sk a viac, inak ak je suma nižšia môžem ho celý zaúčtovať do réžie ?

A chcela by som vedieť, aká suma je pre HIM ?

Tiež by som chcela vedieť, ako je to s vedením skladu v JU napr. penzión s reštauráciou. JU do počítača nahadzujem prvý rok, predošlá účtovníčka neviedla sklad, teraz som ho neviedla ani ja, a všetko dávám buď na tovar napr. alkohol - aj keď za zákazníkom rozlieva, dobošky, cigarety, pivo čapované, kofolu, pivo fľaškové. Do materiálu dávam chlieb, múku, oleje a všetky potraviny s ktorých sa vyrába hotové jedlo. Je potrebné v tomto účtovníctve viesť aj sklad ?

Taktiež by som chcela vedieť, ako učtujete PHM do nákladov - podľa bločkou za nakúpenú naftu, alebo podľa spotreby - najazdených kilometrov ?

Zatiaľ som učtovala PHM naftu do nákladov do réžie podľa nakúpených bločkov.

Prosím o rady, ďakujem enyma
alebo podľa
DHIM - áno, do 30 tis. celý vo výdavkoch, nad 30 tis. SK sa odpisuje. Pre dlhodobý majetok je suma nad 30 tis. SK. Čo sa týka skladu, ten sa musí viesť aj v jednoduchom účtovníctve. V tvojom prípade rozdelený na sklad materiálu a sklad tovaru. PHM účujem rovno do nákladov podľa bločkov ak mám auto v podnikaní. Ak nie, podľa najazdených kilometrov. V tom prípade však tiež musí byť zdokladovaná cena PHM - teda bločiť z pumpy.
liba2
09.10.08,11:52
Chcem sa uistiť, DHIM zapisujem iba keď je napr. vozík kúpený za 30 000,-Sk a viac, inak ak je suma nižšia môžem ho celý zaúčtovať do réžie ?

A chcela by som vedieť, aká suma je pre HIM ?

Tiež by som chcela vedieť, ako je to s vedením skladu v JU napr. penzión s reštauráciou. JU do počítača nahadzujem prvý rok, predošlá účtovníčka neviedla sklad, teraz som ho neviedla ani ja, a všetko dávám buď na tovar napr. alkohol - aj keď za zákazníkom rozlieva, dobošky, cigarety, pivo čapované, kofolu, pivo fľaškové. Do materiálu dávam chlieb, múku, oleje a všetky potraviny s ktorých sa vyrába hotové jedlo. Je potrebné v tomto účtovníctve viesť aj sklad ?

Taktiež by som chcela vedieť, ako učtujete PHM do nákladov - podľa bločkou za nakúpenú naftu, alebo podľa spotreby - najazdených kilometrov ?

Zatiaľ som učtovala PHM naftu do nákladov do réžie podľa nakúpených bločkov.
Prosím o rady, ďakujem enyma
:) niečo som ti pohľadala na prečítanie... :)
http://www.porada.sk/images/misc/paperclip.gif (http://www.porada.sk/search.php?searchid=6538591&pp=25&page=6#) účtovanie reštaurácie (http://www.porada.sk/t81658-uctovanie-restauracie.html?highlight=re%B9taur%E1c%2A)
Učtovanie v JU (http://www.porada.sk/t83711-uctovanie-v-ju.html?highlight=re%B9taur%E1c%2A)
ako účtovať? (http://www.porada.sk/t87059-ako-uctovat.html?highlight=re%B9taur%E1c%2A)
Materiál alebo réžia? (http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html?highlight=re%B9taur%E1c%2A)
erika_H
11.10.08,14:07
Dobrý deň,ako prosím Vás účtuje v JÚ -odberateľská faktúry, príjem za:
"brano na výťah+montáž?"
Ako príjem za služby?
Alebo rozdeliť brano-tovar a montáž -služby?
ďakujem
Manual
11.10.08,14:19
Dobrý deň,ako prosím Vás účtuje v JÚ -odberateľská faktúry, príjem za:
"brano na výťah+montáž?"
Ako príjem za služby? Ano
Alebo rozdeliť brano-tovar a montáž -služby?
ďakujem
..........................
erika_H
11.10.08,14:36
Ďakujem ti pekne Manual
Minna
13.10.08,16:10
Chcela by som poprosiť o radu: živnostník, ktorý má stánok s občerstvením nakúpil jednorazovo kukuricu na varenie (účtovala som výdav.doklad - nákup materiálu), približne polovicu predal a zvyšná sa mu znehodnotila. Ako to mám teraz zaúčtovať - ako škodu na materiáli? Znovu výdavkový doklad nákup materiálu a suma znehodnoteného materiálu mínusom? (aj DPH mínusom?)
Ďakujem veľmi pekne za radu.
Marína
13.10.08,17:09
Minna
14.10.08,11:28
Prečítala som si odporúčaný link, ale potrebovala by som sa predsa len uistiť, či som to pochopila správne (som začiatočníčka a nerada by som to zaúčtovala zle):
- DPH neodvádzam, pretože nejde o krádež (čiže s DPH nerobím nič?? - myslela som si, že keď si ju pri nákupe uplatnil, tak teraz bude musieť pomernú časť vrátiť)
- o sumu znehodnoteného materiálu znížim VOZD (čiže to zaúčtujem ako nákup materiálu ale s mínusom, bez uvedenia DPH, čiže účtujem v doklade len základ a rovnakú výslednú sumu?)
- urobím zápis o manku (to, že má znehodnotený materiál, zistil teraz pri inventúre)

Ešte raz vopred ďakujem za pomoc.
Pru
15.10.08,06:38
Prosím vedel by mi niekto poradiť, známa založila živnosť na kovoobrábanie-neviem presne, práca so železom. Ale nie je vyučená v obore, ale jej manžel. Bolo jej povedané, že môže to vykonávať, ale len keď nad ňou bude mať niekto-v tomto prípade manžel, nejaký dozor, neviem koľko hodín by to malo byť, neviem ako sa to berie, zamestnanec nemôže byť keď je SZČO, či to treba niekde - napr. SP, ZP nahlásiť? Mohol by mi niekto poradiť. ďakujem pekne
Aljok
15.10.08,07:14
Marína
15.10.08,08:50
Prečítala som si odporúčaný link, ale potrebovala by som sa predsa len uistiť, či som to pochopila správne (som začiatočníčka a nerada by som to zaúčtovala zle):
- DPH nedovádzam, pretože nejde o krádež (čiže s DPH nerobím nič?? - myslela som si, že keď si ju pri nákupe uplatnil, tak teraz bude musieť pomernú časť vrátiť)
- o sumu znehodnoteného materiálu znížim VOZD (čiže to zaúčtujem ako nákup materiálu ale s mínusom, bez uvedenia DPH, čiže účtujem v doklade len základ a rovnakú výslednú sumu?)
- urobím zápis o manku (to, že má znehodnotený materiál, zistil teraz pri inventúre)

Ešte raz vopred ďakujem za pomoc.
Minna, doporučujem ti najprv si prečítať túto http://www.porada.sk/t9836-manka-a-skody-do-normy.html tému. Tá je tiež uvedené v tom zozname.
Osobne by som v uzávierkových operáciach výdavky znížila a ku dňu vzniku škody vyradila z evidencie zásob.
K DPH je tam tiež téma http://www.porada.sk/t9446-dph-a-tovar.html
liba2
15.10.08,10:07
Pôvodca textu príspevku: Minna
........urobím zápis o manku (to, že má znehodnotený materiál, zistil teraz pri inventúre).....
.... ale znehodnotený materiál nie je manko :confused: je to len nepoužiteľné :)
Minna
15.10.08,11:20
Marína, liba2 ďakujem veľmi pekne za ochotu a odpovede, pomohli ste mi.
Ešte len začínam s účtovaním, takže nie všetko mi je úplne jasné, ale aj vďaka Porade a jej užitočným radám to snáď zvládnem.
Pru
16.10.08,05:10
Je potrebné aby na faktúre bolo napísaní, nie som platca dph?
Pru
16.10.08,08:12
Je to nejaký predpis, že to musí faktúra obsahovať? Lebo faktúry čo mi chodia od neplatcov, to nemajú písané a ja som to tiež neuvádzala.
Jana Acsová
16.10.08,08:28
Je to nejaký predpis, že to musí faktúra obsahovať? Iba pre účely DPH, nakoľko doklad platiteľa, ktorým preukazuje dodávku v rámci dodávateľsko odberateľských vzťahov sa tak zo zákona nazýva. Pre bežnú fakturáciu neplatiteľa však nie je záväzný. Týka sa len platitieľov a súvisí aj s uplatnením práva na odpočítanie DPH.

Pojem faktúra, ako doklad, ktorým požaduje dodávateľ plnenie od odberateľa formou finančnej (prípadne inej) úhrady za uskutočnenú dodávku je širší. Vyplýva z bežnej obchodnej praxe, nakoľko všetky predpisy, ktorými bývala upravená boli už dávno zrušené.


Lebo faktúry čo mi chodia od neplatcov, to nemajú písané a ja som to tiež neuvádzala.To je v poriadku. Uvádzať, že sa jedná o neplatiteľa nie je povinnosť, malo by to však vyplynúť z náležitostí faktúry. Neplatiteľ neuvádza vznik daňovej povinnosti, nemá prefix SK pri uvedení identifikačného čísla pre daň, neuvádza sadzbu dane, daň a podobne.

Uvádzať, že je dodávateľ neplatiteľ nie je povinné. V praxi sa to však využíva. Neuvedenie tejto skutočnosti však nemá vplyv na správnosť dodávky, fakturácie, uplatnenie daňového výdavku ani na zaúčtovanie dokladu.
Jana Acsová
16.10.08,08:33
Je to nejaký predpis, že to musí faktúra obsahovať? Nevšimla som si "to". Takže, nie je žiadny predpis, ktorý by určoval, že "to" má faktúra obsahovať.

"to" = "nie som platiteľ dane z pridanej hodnoty"

Zákon o DPH uvádza, čo má obsahovať faktúra pre účely DPH.
emily 2
16.10.08,08:59
Mám tiež takú faktúru - platbu v hotovosti , len nemám na nej správne údaje - IČO , DIČ DPH - musím to tam mať uvedené, keď takúto faktúru ( doklad o platbe v hotovosti ) nebudem evidovať medzi záväzkami, ale dám ju len ako výdavok z pokladne _???


emily 2

skúsim si odpovedať sama - z hľadiska uplatnenia DPH to má byť uvedené .
musím to dať prerobiť

potvrdí mi to niekto ?

dik
emily 2
emily 2
16.10.08,09:06
ospravedlňujem sa, išla som dopísať, že sa jedná o príspevok č. 845 z 8.10., a až teraz som si všimla , že už mám odpoveď - asi som si zle nastavila sledovanie témy.

Mám tu viac otázok, bez odpovede, ktoré musím poriešiť - tak sa k nim postupne vraciam.

ešte raz vďaka
emily 2
cactus
16.10.08,09:09
skúsim si odpovedať sama - z hľadiska uplatnenia DPH to má byť uvedené .
musím to dať prerobiť

potvrdí mi to niekto ?

dik
emily 2
pre účely odpočtu DPH a evidencie, musí byť správne IČ DPH dodávateľa.
Muška
16.10.08,09:20
Mám tiež takú faktúru - platbu v hotovosti , len nemám na nej správne údaje - IČO , DIČ - musím to tam mať uvedené, keď takúto faktúru ( doklad o platbe v hotovosti ) nebudem evidovať medzi záväzkami, ale dám ju len ako výdavok z pokladne _???


emily 2
Emily, ešte Ti to trošku podporím zákonom.

Ty máš vystavenú faktúru a PPD od platiteľa DPH a preto sa musíš riadiť podľa tohoto odstavca

(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Ak by si mala vystavený blok z registr.pokladne, tak vtedy sa Ta týka tento odstavec:

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Muška
16.10.08,09:32
...a ešte ku knihe záväzkov.

Ja evidujem faktúru vystavenú "na meno" vždy v knihe záväzkov, aj keď je hneď uhradená.
Riadim sa týmto odstavcom
b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,

..a pre mňa budúcnosť je aj jedna minúta po uhradení faktúry, ktorá bola vystavená v minulosti /t.j. pred minútou/ :D:D
emily 2
16.10.08,09:33
Ešte to trochu spresním, aby nedošlo k nedorozumeniu.

Je to doklad z počítača na A5 , kde je napísané FAKTÚRA - platba v hotovosti.

Údaje dodávateľa sú v poriadku , len naše údaje nie sú správne, chýba IČO aj IČ DPH a ani adresa nie je dobre napísaná.

V jednom prípade sa jedná o dodávku betónu a v druhom prepravu tovaru.
Ja to nebudem evidovať vo faktúrach, len cez pokladňu dám výdaj a doklad pripnem k VPD - môžem to tak urobiť ?
Tie faktúrky dám opraviť.

emily 2
katkap17
16.10.08,14:10
Ahojte som začiatočník chcem sa spýtať ako začať účtovať v JU .Podnikáme v Nákladnej doprave ako zaúčtovať auto do peň. denníka a všetky výdavky s tým spojené. Už mám aj nejaké Faktúry len neviem čo mám prvé zaúčtovať do peň. denníka ďakujem
Dav
16.10.08,15:34
Ako prvé by mal byť vlastný vklad podnikateľa do pokladne. Auto zaevidovať do knihy majetku ako hmotný investičný majetok. Podľa toho, či je na lízing, či je vložené do majetku , alebo či je kúpené v hotovosti, z banky, z úveru, sa bude, prípadne nebude účtovať v peňažnom denníku. Faktúry vystavené zaevidovať v knihe pohľadávok, faktúry doručené v knihe záväzkov. Ak bude zriadený bežný účet pred dňom účinnosti ŽL, vklad na zriadenie BÚ dať ako vlastný vklad podnikateľa. Ak sa zriadi BÚ po nadobudnutí účinnosti ŽL, účtovať výber z pokladne, priebežné položky príjem, keď príde výpis, priebežné položky výdaj a príjem v banke.
monika306
18.10.08,16:51
ahoj Dav, ak som správne pochopila tvoj predchádzajúci príspevok, tak ja som si otvárala účet až po nadobudnutí živnosti, tak to mám zaúčtovať ako výber z pokladne a cez priebežné položky na účet? To znamená, že prvá moja operácia bude osobný vklad podnikateľa do pokladne? Nemohla by som to zaúčtovať ako osobný vklad podnikateľa na účet? Mám aj bloček za vyhotovenie pečiatky, tak postup bude taký istý? (vklad do pokladne a následne výber a úhrada)

ešte by som mala jednu otázočku (ak mi poradíte)
Odberateľ chcel odo mňa tovar, ale peniaze mi už uhradil (ešte nie papierovo) a ja som za ne následne ten tovar kúpila na faktúru.
1) najprv vystaviť faktúru odberateľovi, vystaviť PPD, potom prijať FA od dodávateľa a vystaviť VPD
2) osobný vklad podnikateľa do pokladne, potom prijatá FA jej úhrada (VPD), potom FA odberateľovi a PPD? ale tu mi budú lietať nejaké fiktívne peniaze vo vzduchu, fakt som z toho jeleň, som vďačná za každú radu
Dav
18.10.08,18:57
Prvý vklad -osobný vklad podnikateľa- zvyknem nadsadiť. Odhadnem výdavky, ktoré musím uhradiť do prvej tržby - pečiatka, prevod na zriadenie účtu, platby zdravotného poistenia,prípadné dobrovoľné platenie sociálnej poisťovni, nájomné, telefón, spolu napr. 10 tis. Sk. Práve kvôli tomu, aby som nemusela stále účtovať dopĺňanie pokladne vlastným vkladom. Pokladňa nemôže mať mínusový zostatok, bežný účet len vtedy, keď mám povolený kontokorent, alebo mi po stiahnutí poplatkov za vedenie účtu ostane skutočne mínusový stav.
Účtovanie prijatých peňazí v prípade prijatej platby vopred (od odberateľa) : Riadne zaúčtovať platbu so skutočným dátumom ako prijatá záloha za tovar - príjem ovplyvňujúci základ dane. Odberateľovi vystaviť predfaktúru. Po dodaní tovaru vystaviť riadnu faktúru. Faktúra dodávateľa- v knihe záväzkov, úhrada buď hotovosť z pokladne, alebo prevod z účtu. Predfaktúra- v knihe pohľadávok, úhrada v pokladni, alebo príjem na bežný účet. Faktúra - Kniha pohľadávok, poznámka k predfaktúre č.XXX.
Do výdavkov ovplyvnujúcich základ dane si vieš uplatniť aj všetky výdavky, súvisiace z podnikaním, vyplatené 12 mesiacov pred začatím podnikania,napríklad kolky na živnostenský úrad. Ak máš doklady o vyplatení- bločky z ERP. V denníku ich zapíšeš ako zriaďovacie výdavky v rámci uzávierkových operácií roku 2008. Pokiaľ máš v pokladni vysoký zostatok, z pokladne vyberáš peniaze ako výber vlastného vkladu a potom osobnú spotrebu podnikateľa, ako výdavky neovplyvňujúce základ dane.
monika306
18.10.08,19:57
ahoj Dav, ďakujem, síce je to dosť zložito napísané na mňa. Takže bloček za pečiatku nebudem účtovať teraz ale až na konci roka ak som to správne pochopila.
Čo sa týka tej fakturácie, tak ja nechcem robiť predfaktúru, lebo odberateľ je organizácia, ktorá by ju brať nemala, mala by na to mať nejakú špeci zmluvu a ja im to nechcem komplikovať, takže mi z toho vychádza, že asi urobiť vklad do pokladne (aj keď naozaj žiadny nebude)
Musím viesť tovar cez sklad? (výpočtová technika)

Ešte raz ďakujem
rodina1
28.10.08,08:58
Dobrý deň. Na základe prešetrenia podania našej bývalej zamestnankyne nám DÚ uložil urobiť Ročné zúčtovanie preddavku na daň ... za rok 2007 v termíne do 15.11. Chcem sa spýtať, zamestnankyni vychádza preplatok na dani a tiež doplatenie daňového bonusu. Preplatok aj s daňovým bonusom jej vyplatíme v hotovosti. Do peňažného denníka to zaúčtujem v stĺpci "mzdy"? Daňový bonus potom vykážem v Prehľade ... za IV. Q a tiež o preplatok na dani budem znižovať daňovú povinnosť?
Daňový úrad nám vyrúbi pokutu a túto pokutu potom zaúčtujem ako VNZD?
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem za odpoveď.
Ešte doplním, tá zamestnankyňa bola u nás zamestnaná do 31. 7. 2007.
suzi663
28.10.08,14:23
Poraďte mi.....Postupujem správne pri SZČO - cestovný príkaz

1. Sluzobná cesta (do 12 hodnín)
kolónka stravné: 98,-
2. používa vlastné motorové vozidlo na podnikanie prešiel 100 km
(patrí mu náhrada za km + spotrebované pohonné látky)
kolónka ??????? : 100km x (náhrada podľa vzorca na cestovnom príkaze)

Vypočítam si náhradu podľa vozca na cestovnom príkaze dole: tam si vypočítam náhradu za 1 km (7,90) a potom si to vynásobim počtom kilometrov???
Podľa toho koľko kilometrov prešiel... v tomto prípade ide o 100km

Sumár stravné 98 + 790 (náhrady) vyúčtovanie cestovného príkazu v celkovej sume 888,-

???????????????????????????
Monika Kováčová
28.10.08,15:08
a priemernú spotrebu máš kde?
suzi663
28.10.08,15:24
priemerná spotreba je uvedená vo vzorci na cestovnom príkaze
adamovbr
28.10.08,15:28
priemerná spotreba je uvedená vo vzorci na cestovnom príkaze

To tam máš vyorec pre všetky autá (benzin/diesel/kubatúra)?
suzi663
28.10.08,15:33
tento vzorec na cestovnom príkaze je :

priemerná spotreba .... x cena PHM ...... : 100 SK/1 km + paušálna náhrada 5,50 Sk/1 km = ..... Sk/1 km

Tak podla toho sa vypočíta náhrada

Alebo to tak nieje??
vikinka
28.10.08,15:42
Priemerná spotreba sa vypočíta z tech.preukazu auta,ktoré bolo použité na pracovnú cestu.
suzi663
28.10.08,15:45
No ale to mi je jasné, že priemernú spotrebu nájdem tam.. ALe mne ide o to, či to rátam v cestovnom príkaze tak ako som to opísala na začiatku.. Či sa to ráta pomocou vzorca na cestovnom a či sa to takto zaúčtuje. Alebo ako to robíte vy?
vikinka
28.10.08,15:57
Áno vzorec na výpočet je správny,len som celkom neporozumela tým??????.
Vypočítam si priemernú cenu PL,podľa priem.spotreby a ceny PL,napr.spotreba auta je 0,072l/1km pri cene PL 40,-
na 1 km bude spotreba PL 2,88,-+5,50 - 8,38,- x 100km - 838,-Sk + stravné
suzi663
28.10.08,16:02
Ale nakoniec sme sa porozumeli.. Takže to robím správne... ale ešte jednu vec potom to vyúčtovanie za Km... zapíšem do cestovného príkazu do kolónky Nutné vedľajšie výdavky? Lebo toto mi nieje jasné
vikinka
28.10.08,16:10
Ja neviem o aký konkrétny cest.príkaz sa jedná,tieto údaje sa zapíšu do vyúčtovania náhrad za použitie cest.mot.vozidla kde je základná náhrada a náhrada za pohonné látky.V cesťáku čo mám pred sebou je to v tabuľke 2
Muška
28.10.08,16:14
Ale nakoniec sme sa porozumeli.. Takže to robím správne...

trošku Ťa opravím:
(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

tzn.
vypočítaš náhradu za PHM a zaokrúhliš na celé koruny nahor.
vypočítaš náhradu 5,50 x počet km a zaokrúhliš na celé koruny nahor.

a potom tieto dve sumy spočítaš.
suzi663
28.10.08,16:19
Lebo ten vzorec, ktorý som uviedla, tak tam ako keby už bola zahrnutá aj Základna náhrada a aj Náhrada za spotrebované pohonné hmoty..
potom to len vo vyúčtovaní vynásobím počtom km. a zapíšem ???
Muška
28.10.08,16:28
Príklad:
Náhrada za 31 km.

1. výpočet podľa zákona
31 x 2,88 = 89,28 = 90,- Sk
31 x 5,50 = 170,50 = 171,- Sk
Spolu k vyúčtovaniu 261,- Sk

2. výpočet podľa Teba
31 x /2,88 + 5,50/ = 259,78 = 260,- Sk

Rozdiel 1,- Sk
Manual
28.10.08,16:40
presne tak
suzi663
28.10.08,16:43
Tak ak sa to má rátať osobitne.. tak prečo je ten vzorec v cestovnom príkaze?? hmmm

A inak.. Môžem ten výpočet vypočítať na osobitný papier a pripnúť k cestovnému príkazu?
Muška
28.10.08,16:46
Suzi,
tlačivo cestovného príkazu nie je stanovené zákonom, takže tlačivo, ktoré máš môžeš a nemusíš použiť.

...áno môžeš si vytvoriť aj sama cestovný príkaz, alebo pripojiť ako si dospela k výpočtu a pod...
Manual
28.10.08,16:46
Tak ak sa to má rátať osobitne.. tak prečo je ten vzorec v cestovnom príkaze?? hmmm

A inak.. Môžem ten výpočet vypočítať na osobitný papier a pripnúť k cestovnému príkazu?
Myslím že áno, podstatné je, aby sa dala preukázať správnosť vypočítanej sumy.
suzi663
28.10.08,16:53
Ale teraz keď som si to prerátala, tak to sedí.. vychádza mi taká istá suma...

podľa zákona

základná náhrada:

km x 5,50 = 100x 5,50 =550,-

Spotrebované Pohonné látka:

(spotreba/100) x (odjazd.km) x cena za 1l
100

8 l x 100 x 40,-
100

320,-

spolu 550,- + 320,- = 870,-

Cez vzorec na cestovnom:

priem. spot x cena PHM : 100 = ..... + paušál 5,50 = ........ Sk/1 km

tj.

8 l x 40 : 100 = 3,20 + 5,50 = 8.70,-

odjazdené km.. 100 x náhrada 8,70 = 870,-

ČIže mi to vychádza presne ako prvým výpočtom
Muška
28.10.08,17:10
Suzi, ale veď preto, lebo náhrada je za 100 km, ja som Ťa len upozornila, že pri napr. 31 km môže byť rozdiel 1,- Sk.
suzi663
28.10.08,17:23
OK

Ja už rozumiem............. takže lepšie bude to vyrátať osobitne na vedľajší papier a pripnúť k cestovnému príkazu, keďže si účtuje aj stravné za služobnú cestu ...

a ešte jedna otázka.. v cestovnom to zaúčtujem do kolónky ???

cestovné a miestan preprava
nutné vedľajšie výdavky??

A dúfam, že úž bude posledna :-D
Muška
28.10.08,17:25
....cestovné
suzi663
28.10.08,17:28
Ďakujem :-D
Muška
28.10.08,17:39
Suzi ,
môžeš si uvedené náhrady vypočítať aj na takomto CP
suzi663
28.10.08,18:52
Aj pri SZČO?
Muška
28.10.08,18:54
Suzi, môžeš si to upraviť pre "svoje" potreby. Tlačivo na vyúčtovanie SC nie je zákonom stanovené.
suzi663
28.10.08,18:56
Čo by som bez Vás robila... Ja Vám isto pripadám ako dement.. Ale keď ja som z toho účtovníctva normálne vedľa.. Mám samé otázky a nikoho na poradenie.. Okrem tejto stránky... Je to niečo úžasné :-D
Muška
28.10.08,19:05
Čo by som bez Vás robila... Ja Vám isto pripadám ako dement.. Ale keď ja som z toho účtovníctva normálne vedľa.. Mám samé otázky a nikoho na poradenie.. Okrem tejto stránky... Je to niečo úžasné :-D
Suzi,
všetci sme začínali ;)
Na tejto stránke nájdeš veľa odpovedí na Tvoje otázky.
rodina1
29.10.08,07:31
Dobrý deň. Na základe prešetrenia podania našej bývalej zamestnankyne nám DÚ uložil urobiť Ročné zúčtovanie preddavku na daň ... za rok 2007 v termíne do 15.11. Chcem sa spýtať, zamestnankyni vychádza preplatok na dani a tiež doplatenie daňového bonusu. Preplatok aj s daňovým bonusom jej vyplatíme v hotovosti. Do peňažného denníka to zaúčtujem v stĺpci "mzdy"? Daňový bonus potom vykážem v Prehľade ... za IV. Q a tiež o preplatok na dani budem znižovať daňovú povinnosť?
Daňový úrad nám vyrúbi pokutu a túto pokutu potom zaúčtujem ako VNZD?
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem za odpoveď.
Ešte doplním, tá zamestnankyňa bola u nás zamestnaná do 31. 7. 2007.
Poradí mi niekto? Ďakujem.
mysimis
29.10.08,07:44
Preplatok na dani + DB zaúčtuješ do VOZD - mzdy. Daňovú povinnosť si znížiš o preplatok na dani, čo uvedieš v prehľade. Pokuta je VNZD.
rodina1
29.10.08,09:34
Ďakujem. Takto som si to aj myslela.
adamovbr
29.10.08,10:48
Suzi,
tlačivo cestovného príkazu nie je stanovené zákonom, takže tlačivo, ktoré máš môžeš a nemusíš použiť.

...áno môžeš si vytvoriť aj sama cestovný príkaz, alebo pripojiť ako si dospela k výpočtu a pod...

Stačí, ked v nom budú všetky zákonom požadované údaje.
mirkoooo
02.11.08,08:57
Chcela by som sa niečo opytať. Vystavila som fakturu priateľovi:
dátum vystavenia 30.9.2008, datum splatnosti 14.10.2008,
dátum dodania 29.9.2008 a mala som po ruke fakturu kde bolo aj dátum daňovej povinnosti a ja som tam napisala 30.9.2008. Lenže on je neplatca dph, aj ten čo platí je neplatca. a teraz neviem, čo urobiť. Poradte mi:
dočítala som sa, že deň dodania má byť totožný s dátumom daňovej povinnosti pri predaji tovaru a služby v tuzemsku - takže tam mal byť dátum daňvej povinnosti 29.9.2008?
čo urobiť?
1. vystaviť novú faktúru a vôbec neuvádzať datum daň. povinnosti, lebo je neplatca alebo
2.vystaviť novú faktúru a dátum daň. povinnosti napísať 29.9.2008
3. alebo to nechať tak?
Muška
02.11.08,13:42
Chcela by som sa niečo opytať. Vystavila som fakturu priateľovi:
dátum vystavenia 30.9.2008, datum splatnosti 14.10.2008,
dátum dodania 29.9.2008 a mala som po ruke fakturu kde bolo aj dátum daňovej povinnosti a ja som tam napisala 30.9.2008. Lenže on je neplatca dph, aj ten čo platí je neplatca. a teraz neviem, čo urobiť. Poradte mi:
dočítala som sa, že deň dodania má byť totožný s dátumom daňovej povinnosti pri predaji tovaru a služby v tuzemsku - takže tam mal byť dátum daňvej povinnosti 29.9.2008?
čo urobiť?
1. vystaviť novú faktúru a vôbec neuvádzať datum daň. povinnosti, lebo je neplatca alebo
2.vystaviť novú faktúru a dátum daň. povinnosti napísať 29.9.2008
3. alebo to nechať tak?
Dátum dodania=dátum daňovej povinnosti , ale týka sa to daňovej povinnosti k DPH, tzn., že tento dátum vypisujú iba platitelia DPH.

Takže Ty vypisuješ iba dátum vystavenia a dátum splatnosti.
chudaska
03.11.08,15:18
ahojte poradaci,kedze som si nie uplne ista,chcem sa poradit! Lekar,so sukromnou praxou podnika,vedie si jednoduche ucto,kupi si pristroj -počítačový perimeter v hodnote 180 000 Sk,kam to zaradit,ja som nasla v druhej odp. skupine pod položkou 2-45 KP 33.10 zdravotnícke a chirurgické zariadenia, prístroje na ortopedické účely! Moze to tam byt? Cize potom odpis 6 rokov. Ak mate niekto skusenosti s lekarmi a ich pristrojmi,poradte mi prosim! Ďakujem
mirkoooo
03.11.08,16:11
Dakujem za odpoved ale čo mám urobiť ak som už takú faktúru vystavila, kde som napísala aj dátum daňovej povinnosti a nemal tam byť lebo on je neplatca DPH?
Zoltán Kovács
03.11.08,16:11
ahojte poradaci,kedze som si nie uplne ista,chcem sa poradit! Lekar,so sukromnou praxou podnika,vedie si jednoduche ucto,kupi si pristroj -počítačový perimeter v hodnote 180 000 Sk,kam to zaradit,ja som nasla v druhej odp. skupine pod položkou 2-45 KP 33.10 zdravotnícke a chirurgické zariadenia, prístroje na ortopedické účely! Moze to tam byt? Cize potom odpis 6 rokov. Ak mate niekto skusenosti s lekarmi a ich pristrojmi,poradte mi prosim! Ďakujem

Ja takto som mal zaradený ultrazvuk pre lekára.
Jarka 1
03.11.08,16:16
ahojte poradaci,kedze som si nie uplne ista,chcem sa poradit! Lekar,so sukromnou praxou podnika,vedie si jednoduche ucto,kupi si pristroj -počítačový perimeter v hodnote 180 000 Sk,kam to zaradit,ja som nasla v druhej odp. skupine pod položkou 2-45 KP 33.10 zdravotnícke a chirurgické zariadenia, prístroje na ortopedické účely! Moze to tam byt? Cize potom odpis 6 rokov. Ak mate niekto skusenosti s lekarmi a ich pristrojmi,poradte mi prosim! Ďakujem

Zaradila by som to presne tak, ako píšeš.
mirkoooo
03.11.08,16:17
Dátum dodania=dátum daňovej povinnosti , ale týka sa to daňovej povinnosti k DPH, tzn., že tento dátum vypisujú iba platitelia DPH.

Takže Ty vypisuješ iba dátum vystavenia a dátum splatnosti.

Čo urobiť ak už som vystavila faktúru, kde som napísala aj dátum daňovej povinnosti a on je neplatca dph? Mam vypísať novú faktúru? a keď mu odnesiem novú faktúru, nemôže on zneužiť aj tú prvú? Nemôže použiť obe? Lebo on je taký výpočítavý a nechcem aby môj priateľ na tom škodoval, že ja mu vystavím novú faktúru už bez dátumu daňovej povinnosti, odnesiem ju tomu klientovi a on to zneužije a dá si do nákladov obe? Hoci na oboch bude číslo 8/2008? Ak by niečo také ten klient urobil, žeby si dal obe do nákladov - a ak mu príde kontrola, kto bude sankcionovaný? Ten klient alebo môj priateľ že vystavil 2 rovnaké faktúry na rovnakú sumu?
Veľmi budem rada, ak odpíšete.
Muška
03.11.08,16:19
Dakujem za odpoved ale čo mám urobiť ak som už takú faktúru vystavila, kde som napísala aj dátum daňovej povinnosti a nemal tam byť lebo on je neplatca DPH?
Nič také závažné sa nestalo.

Ďalšie faktúry vypisuj bez tohoto dátumu.
Muška
03.11.08,16:21
a keď mu odnesiem novú faktúru, nemôže on zneužiť aj tú prvú?
Ak chceš napriek tomu vymeniť faktúru, tak si pôvodnú vypýtaj späť.

Ja osobne by som ju už nevymieňala .
mirkoooo
03.11.08,16:41
Ďakujem za odpoveď. a ak to naozaj necham tak a ak priateľovi pride daňová kontrola - nebude to problem? Nedostane pokutu?
Muška
03.11.08,16:49
Ďakujem za odpoveď. a ak to naozaj necham tak a ak priateľovi pride daňová kontrola - nebude to problem? Nedostane pokutu?
Keby za toto DU pokutoval, tak už by mali aj zlaté kľučky na úradoch :D:D
;)
Tweety
03.11.08,16:50
Keby za toto DU pokutoval, tak už by mali aj zlaté kľučky na úradoch :D:D
;)
A nemajú? :confused: Neboj, posnažia sa.:rolleyes:
chudaska
04.11.08,07:23
Ja takto som mal zaradený ultrazvuk pre lekára.


vďaka poradaci za potvrdenie mojej úvahy!!! Prajem všetkým pekný deň!!:)
mirkoooo
04.11.08,11:11
Faktúra vystavená koncom roka nepatri pri paušálnych výdavkoch do príjmov toho roka ale bude príjmom až v budúcom roku?
Muška
04.11.08,11:18
Faktúra vystavená koncom roka nepatri pri paušálnych výdavkoch do príjmov toho roka ale bude príjmom až v budúcom roku?
....do príjmov sa započítavajú iba skutočne uhradené príjmy v danom roku.

tzn.
ak v tomto roku 2008 podnikateľ bude na paušálnych výdavkoch a v nasledujúcom roku 2009 taktiež bude na paušál.výdavkoch - tak faktúra vystavená koncom roka 2008 a uhradená r. 2009 bude príjmom až v r. 2009

...iná by bola situácia, keby r. 2008 bol na paušál.výdavkoch a v r. 2009 by chcel viesť účtovníctvo
jankadl
04.11.08,11:20
ahojte, chcela by som sa opytat, ci mi z vas vie niekto poradit v tomto probleme:
klient (zivnostnik) ma autoskolu a chcel by si dat do nakladov rehabilitacny pobyt, je mozne mu to uznat ?
chudaska
04.11.08,11:48
ahojte, chcela by som sa opytat, ci mi z vas vie niekto poradit v tomto probleme:
klient (zivnostnik) ma autoskolu a chcel by si dat do nakladov rehabilitacny pobyt, je mozne mu to uznat ?

podla mna je to vydavok neovp. ZD!!
lenkam68
04.11.08,17:08
Dobrý deň, som začiatočníčka v JÚ a prebrala som ho po jednej pani. Mám SW Alfa a chcela som začať tým, že si ponahadzujem počiatočné stavy (idem účtovať od začiatku r. 2008). No a problém mi vznikol hdeď, ako som išla zadať počiatočný stav v pokladni - je totálne mínusový. Na otázku ako je to možné - odpoveď "veď nemá (živnostník, ktorému robila JÚ) fyzickú pokladňu. To isté platí aj pre sklad, nemá fyzicky sklad - nevediem evidenciu materiálu. Takto to robila "x" rokov. Podotýkam, že vlani mala daňovú kontrolu a dopadla dobre. V zápise nemá nič vytknuté.
A teraz moja otázka - aký mám nahodiť zostatok v pokladni a odkiaľ mám začať so skladom. Budem neskutočne šťastná, ak mi niekto poradí, lebo som z toho dosť nervózna (hlavne keď som si tu na porade prečítala, ako by malo JÚ vyzerať). Vopred ďakujem.
Dav
04.11.08,17:38
Pozri si výkaz o majetku a záväzkoch, aký ma konečný stav zásob a pokladne. Ak sú zásoby nulové, začni od tohto roku. Ak je uvedená nejaká hodnota zásob, vychádzaj z hodnoty vo výkaze. Ak je pokladňa mínusová, alebo nulová, v Peňažnom denníku minulého roku, začni počiatočným stavom, a ako druhú položku daj vlastný vklad podnikateľa. Takú sumu, aby Ti pokryla výdavky.
chudaska
04.11.08,17:41
tak v prvom rade,aby si nemala minusovy stav pokladne,daj si osobny vklad podnikatela v hotovosti,aby si mala plusovy stav,hoci mi nie je uplne jasne,ako moze vo vykazoch udavat stav pokladni s minusovou hodnotou k 31.12. A taktiez sklad,vieme ze vela zivnostnikov nevedie skladovu evidenciu ale minimalne musi mat k 31.12. urobenu inventuru stavu zasob materialu a tovaru!! Tak od toho by som sa odrazila!! Ja mam tiez zivnostnikov,ktori nerobia skladovu evidenciu ale inveturu k 31.12. mi musia vzdy predlozit!!
lenkam68
04.11.08,20:11
Ona vo výkaze vôbec neuvádzala pokladňu, ale v peň. denníku o nej účtovala a začínala bez počiatočného stavu už v roku 2007 (a možno aj roky predtým, len nemám k dispozícii evidenciu) začínala s nulovým resp. mínusovým zostakom a prvú položku mala výdaj v hotovosti a len za január sa dostala do obrovského mínusu.
Už som písala, že som začiatočník, preto moja otázka možno bude znieť trocha stupídne ale, k akému dátumu mám dať osobný vklad podnikateľa, K 1.1.2008? A čo s tým skladom, mám od začiatku roka ponahadzovať všetok materiál? "Môj" živnostník je elektrikár a má neskutočné množstvo materiálu ako sú napr. zásuvky, vypínače, hmoždinky a pod., je toho strašne veľa druhov, ktoré nakupuje v hotovosti aj na faktúry.
A ďakujem za predchádzajúcu rýchlu odpoveď, dúfam, že aj teraz sa dočkám.
Mimochodom, veľká vďaka za takýto post a všetkým prispievateľom, veľa vecí som sa tu dozvedela, len škoda, že čím viacej času tu trávim čítaním v rôznych témach, tým viacej sa dozvedám, ako málo toho viem o účtovníctve.
mirkoooo
05.11.08,12:50
ak v tomto roku 2008 podnikateľ bude na paušálnych výdavkoch a v nasledujúcom roku 2009 taktiež bude na paušál.výdavkoch - tak faktúra vystavená koncom roka 2008 a uhradená r. 2009 bude príjmom až v r. 2009

...iná by bola situácia, keby r. 2008 bol na paušál.výdavkoch a v r. 2009 by chcel viesť účtovníctvo[/quote]

a čo v tom prípade, že faktúra bude vystavená 2.1.2009, splatnosť do 15.1.2009 ale dátum dodania je 31.12.2008??
Tak ako hovoríš, nebude to príjem 2008 ale až 2009, však? Mení sa nejako situácia tým, že faktúra nebude vystavená v decembri ale až v januári? Pri tej januárovej vôbec riešim to či do 2008? čo nás vlastne zaujíma Dátum vystavenia alebo dodania?

Ale ako sa zmení v tomto prípade situácia (keď faktúra vystavená 2.1.2009, dátum dodania 31.12.2008), keď bude chcieť viesť JU v roku 2009.
Už som tu kdesi čo to o tom čítala - že nejako upravím v dodatočnom daňovom priznaní čosí (tak že v ňom pridám tie príjmy z januára 2009 do DDP roku 2008?) ale ak by som už teraz vedela, že budúci rok bude viesť JU, tak nemôžem dať už do DP 2008 ten príjem z januára. Neviem či ma pochopíte.
mirkoooo
05.11.08,12:51
a čo v tom prípade, že faktúra bude vystavená 2.1.2009, splatnosť do 15.1.2009 ale dátum dodania je 31.12.2008??
Tak ako hovoríš, nebude to príjem 2008 ale až 2009, však? Mení sa nejako situácia tým, že faktúra nebude vystavená v decembri ale až v januári? Pri tej januárovej vôbec riešim to či do 2008? čo nás vlastne zaujíma Dátum vystavenia alebo dodania?

Ale ako sa zmení v tomto prípade situácia (keď faktúra vystavená 2.1.2009, dátum dodania 31.12.2008), keď bude chcieť viesť JU v roku 2009.
Už som tu kdesi čo to o tom čítala - že nejako upravím v dodatočnom daňovom priznaní čosí (tak že v ňom pridám tie príjmy z januára 2009 do DDP roku 2008?) ale ak by som už teraz vedela, že budúci rok bude viesť JU, tak nemôžem dať už do DP 2008 ten príjem z januára. Neviem či ma pochopíte.
Muška
05.11.08,13:02
a čo v tom prípade, že faktúra bude vystavená 2.1.2009, splatnosť do 15.1.2009 ale dátum dodania je 31.12.2008?? v texte predsa uvádzaš , že je to za december 2008 a použi číslovania ešte r. 2008.
Aj ja vystavujem do 15.1. niekoľko faktúr, ktoré sa týkajú starého roku.
Tak ako hovoríš, nebude to príjem 2008 ale až 2009, však? áno - v roku v ktorom príde k úhrade
Mení sa nejako situácia tým, že faktúra nebude vystavená v decembri ale až v januári? nie
Pri tej januárovej vôbec riešim to či do 2008?ak sa to týka r. 2008, tak áno čo nás vlastne zaujíma Dátum vystavenia alebo dodania?

Ale ako sa zmení v tomto prípade situácia (keď faktúra vystavená 2.1.2009, dátum dodania 31.12.2008), keď bude chcieť viesť JU v roku 2009.
Už som tu kdesi čo to o tom čítala - že nejako upravím v dodatočnom daňovom priznaní čosí (tak že v ňom pridám tie príjmy z januára 2009 do DDP roku 2008?) ale ak by som už teraz vedela, že budúci rok bude viesť JU, tak nemôžem dať už do DP 2008 ten príjem z januára. Neviem či ma pochopíte. áno. Vlastne Ty by si už na konci roka 2008 mala vedieť, že či budeš viesť v r. 2009 účto, alebo budeš pokračovať paušál.výdavkami. Ak vieš, že budeš viesť účto, tak musíš už v roku 2008 zdaniť aj NEUHRADENÉ pohľadávky, ktoré sa týkali r. 2008 .....to s tým DDP je len dodatočné riešenie
..v texte
mirkoooo
05.11.08,13:54
Ďakujem MUŠKA že mi takto pomáhaš. Ja sa tu na porade ešte veľmi nevyznám. Ono to je tak, že on ešte nevie, či na budúci rok paušálne alebo JU, podľa toho čo mu bude výhodnejšie. Ale ďakujem za odpovede, už mám v tom jasnejšie.

DDP sa môže podáť celý rok?
Muška
05.11.08,14:28
DDP sa môže podáť celý rok?
...môžeš aj ďalších 5 rokov.
Ja som moje DDP podávala až ďalší rok, keď som podávala DP, lebo som sa až na konci ďalšieho daňového obdobia rozhodla, že z účta prejdem na paušál.výdavky.
Dav
05.11.08,16:29
Ona vo výkaze vôbec neuvádzala pokladňu, ale v peň. denníku o nej účtovala a začínala bez počiatočného stavu už v roku 2007 (a možno aj roky predtým, len nemám k dispozícii evidenciu) začínala s nulovým resp. mínusovým zostakom a prvú položku mala výdaj v hotovosti a len za január sa dostala do obrovského mínusu.
Už som písala, že som začiatočník, preto moja otázka možno bude znieť trocha stupídne ale, k akému dátumu mám dať osobný vklad podnikateľa, K 1.1.2008? A čo s tým skladom, mám od začiatku roka ponahadzovať všetok materiál? "Môj" živnostník je elektrikár a má neskutočné množstvo materiálu ako sú napr. zásuvky, vypínače, hmoždinky a pod., je toho strašne veľa druhov, ktoré nakupuje v hotovosti aj na faktúry.
A ďakujem za predchádzajúcu rýchlu odpoveď, dúfam, že aj teraz sa dočkám.
Mimochodom, veľká vďaka za takýto post a všetkým prispievateľom, veľa vecí som sa tu dozvedela, len škoda, že čím viacej času tu trávim čítaním v rôznych témach, tým viacej sa dozvedám, ako málo toho viem o účtovníctve.
Keďže začínaš zo softom, daj si počiatočný stav nulový. Kľudne aj s dátumom 1.1.2008 , alebo v deň, keď podnikateľ niečo platil v hotovosti, prvýkrát v roku 2008, zaúčtuj príjmový pokladničný doklad , príjem do pokladne, vlastný vklad podnikateľa a takú sumu, aby Ti postačila na pokrytie výdajov z pokladne po prvý príjem, alebo na január. Ďalší príjem dáš buď reálnu tržbu, príjem z banky, alebo znovu vlastný vklad podnikateľa. Doklady už máš, tak sa vieš približne zorientovať, aké sumy by to mali byť. Aj soft Ťa upozorní, že máš v pokladni mínus.
Ako sa vedie sklad v JÚ, si nájdi tu na Porade cez ponuku Hľadať, možno Ti neskôr pripnem link.
http://www.porada.sk/search.php?searchid=6716373 je tam viac tém
A k tomu poslednému, že vieš málo - tak jednak sme všetci niekedy začínali, a jednak, keď sa zmení zákon, tak vieme vždy všetci rovnako...
lenkam68
05.11.08,18:27
Ďakujem za radu i povzbudenie - veľmi mi to pomohlo. Ste super.
suzi663
06.11.08,14:53
Môžem sa opýtať ako si živnostník zaúčtuje v peňažnom denníku náhradu za použite vlastného motorového vozidla ?

Ak si vyúčtovanie urobím po skončení služobnej cesty? Zaúčtuje to ako výdavok OZD. A úbytok peňažných prostriedkov sa prejavý v hotovosti, alebo na bankovom účte?

Poraďte prosím
Muška
06.11.08,15:02
Zaúčtuje to ako výdavok OZD. áno



A úbytok peňažných prostriedkov sa prejavý v hotovosti, alebo na bankovom účte?


Verím, že raz sa tejto svojej otázke zasmeješ :D:D
Väčšinou si živnostníci "vyplácajú" svoje vyúčtovania CP v hotovosti.

Ale Tebe sa to prejaví tam, odkiaľ zaplatíš živnostníkovi jeho cesťák:
takže pokladňa????, alebo mu to prevedieš z jeho účtu na jeho účet???
suzi663
06.11.08,15:07
No smejem sa už teraz.. :-D fakt to bola trápna otázka

Ale ešte pre spresnenie.. živnostník si vyúčtuje služobnú cestu spolu s náhradou za motorové vozidlo.. zaúčtuje to v Peňažnom denníku do Výdavkov OZD a zároveň ako výdavok v pokladnici....

A ak si zoberie preddavok??? To sa zaúčtuje ako VNZD ... a potom po vyúčtovaní sa uvedie ako VOZD a zároveň sa doplatí rozdiel?
Muška
06.11.08,15:11
Ale ešte pre spresnenie.. živnostník si vyúčtuje služobnú cestu spolu s náhradou za motorové vozidlo.. zaúčtuje to v Peňažnom denníku do Výdavkov OZD áno "Prevádzková réžia" a zároveň ako výdavok v pokladnici.... áno - k cestovnému príkazu pripojíš VPD, ale väčšinou VPD je už priamo na cestovnom príkaze

A ak si zoberie preddavok??? už sa aj preddavky zaúčtovávajú ako VOZD To sa zaúčtuje ako VNZD takže VOZD ... a potom po vyúčtovaní sa uvedie ako VOZD a zároveň sa doplatí rozdiel? VOZD

...v texte
suzi663
06.11.08,15:15
Tú náhradu za MV môžem zaúčtovať za celý rok na koci účtovného obdobia? V rámci závierkových operácii

Ale v priebehu roka asi budem musieť vyúčtovať preddavky alebo nie?
Muška
06.11.08,15:25
Tú náhradu za MV môžem zaúčtovať za celý rok na koci účtovného obdobia? V rámci závierkových operácii

Ale v priebehu roka asi budem musieť vyúčtovať preddavky alebo nie?
...tak teraz neviem, najskôr si hovorila o cesťákoch /tie robím raz mesačne pre SZČO/.
....teraz hovoríš o náhrade za MV

Robíš JU????
Načo si potom chce SZČO vyberať preddavky na svoje cesťáky /zbytočne to komplikuje/

Čo chceš vyúčtovavať v cesťákoch??? iba diety ????,

Nerozumiem???
lulu919
06.11.08,15:35
Chcem poprosiť o radu. Živnostník vydal doklad z ERP pre zákazníka, nakoľko mal mať tržbu v hotovosti (oprava motor. vozidla). Peniaze však nedostal, nakoľko polícia vyšetrovanie nehody doteraz neuzavrela. Poisťovňa opravu neuhradila, čiže k príjmu peňazí cez pokladňu nedošlo. Čiže blok bol vydaný, avšak peniaze nie sú. BLok sa stornovať nedá, lebo je v poisťovni. Ako toto zaučtovať, keďže príjem nebol? Ďakujem
mysimis
06.11.08,15:37
Chcem poprosiť o radu. Živnostník vydal doklad z ERP pre zákazníka, nakoľko mal mať tržbu v hotovosti (oprava motor. vozidla). Peniaze však nedostal, nakoľko polícia vyšetrovanie nehody doteraz neuzavrela. Poisťovňa opravu neuhradila, čiže k príjmu peňazí cez pokladňu nedošlo. Čiže blok bol vydaný, avšak peniaze nie sú. BLok sa stornovať nedá, lebo je v poisťovni. Ako toto zaučtovať, keďže príjem nebol? Ďakujem

Ani nie je predpoklad, že by sa vyšetrovanie do konca roka uzavrelo?
Jana Acsová
06.11.08,15:54
Chcem poprosiť o radu. Živnostník vydal doklad z ERP pre zákazníka, nakoľko mal mať tržbu v hotovosti (oprava motor. vozidla). Peniaze však nedostal, nakoľko polícia vyšetrovanie nehody doteraz neuzavrela. Poisťovňa opravu neuhradila, čiže k príjmu peňazí cez pokladňu nedošlo. Čiže blok bol vydaný, avšak peniaze nie sú. BLok sa stornovať nedá, lebo je v poisťovni. Ako toto zaučtovať, keďže príjem nebol? ĎakujemKto si objednal opravu? Zákazník? Ak áno, doklad mal znieť na zákazníka. Je nepodstatné, či sa jednalo o poistnú udalosť, alebo o nehodu v šetrení polície. To opravovňu nezaujíma. Ich by mala zaujímať zákazka a osoba objednávateľa, ktorým by mal byť majiteľ vozidla. Ak pri oprave bola zrejmá skutočnosť, že nedôjde k úhrade, mala byť prevzatá zákazka a vyhotovená faktúra s určitou splatnosťou, alebo zinkasované peniaze od zákazníka a úhrada cez blok z ERP. Možnosti tu boli.

Vyhotovenie príjmového dokladu z ERP a nezinkasovanie tržby, je v rozpore so skutočnosťou. K inkasu nedošlo. A nastáva dôkazná núdza. Doklad z ERP je dostatočným dokladovaním opravy pre poisťovňu, ktorá môže plniť - zákazníkovi, ktorý nezaplatil.

Nepostupovali ste správne a môžete na to doplatiť. Boli aj iné možnosti. Škoda, že ste nevystavovali doklady podľa skutočnosti. Neboli by problémy. Teraz ostáva len veriť, že zákazník bude seriózny. Ak má doklad z ERP a predložil ho do poisťovne, prehlásil, že zaplatil. Tak ho k tomu vyzvite s tým, že v opačnom prípade budete stornovať príjem, ktorý nenastal a o storne upovedomíte poisťovňu. Ak uhradí, nič viac nemusíte riešiť. Ak nie, zvážte postup napr. podľa navrhovaného.
Lucinka23
06.11.08,16:13
Ahojte. Mám na vás jednu otázočku. SZČO vo svojej maloobchodnej predajni o.i. zabezpečuje aj predaj novín a časopisov. Tieto su mu vozené denne. Prvýkrát dostal fa za týždňovú dodávku cca 10000,- Sk. Ďalší týždeň dostal fa zníženú o vrátené noviny. T.z. faktúra za daný týždeň bola na sumu cca 8000 a dobropis cca 2000. Úhradu previedol v sume 6000. Chcem sa opýtať ako to zaúčtovať v JU. Či zlášť faktúru a zvlášť dobropis. Ja som to zatiaľ zaúčtovala tak, že záväzok dala iba na sumu 6.000 (suma po odčítaní dopropisu) a VOZD nákup tovaru.
Ďakujem
optimistka
06.11.08,16:44
záväzok je došlá faktúra v plnej sume a záväzok mínusom je dobropis v plnej sume, uhradíš len rozdiel, ktorý napáruješ s došlou faktúrou v sume úhrady a rozdiel ktorý ti tam visí ako neuhradený cez interný doklad spáruješ /uhradíš/ s dobropisom ako výdaj za tovar /-/ a došlou faktúrou ako výdaj za tovar /+/
Lucinka23
06.11.08,16:56
optimistka, trochu som z toho mimo. Takže zapíšem do softu faktúru v plnej výške. Potom zapíšem do dobropisu jeho výšku. Keď mi príde výpis z účtu zaúčtujem úhradu faktúry len vo výške rozdielu. Tak mi zostane v záväzku 2000 a v dobropise 2000. Ako sa to prejaví v peňažnom denníku, ktoré stĺpce. Nejak tomu nerozumiem.
mysimis
06.11.08,16:59
Faktúru zapíšeš v plnej výške a v plnej výške zapíšeš aj dobropis ale so znamienkom mínus. Keď príde výpis z bú tak si dáš úhradu faktúry v plnej výške a zároveň úhradu dobropisu v plnej výške. V skutočnosti tam budeš mať sumu uhradenú cez bú.
Lucinka23
06.11.08,17:03
ďakujem ti, to mám mať pri tom dopropise akože peňažnú operáciu? alebo cez nepeňažnú operáciu?
lulu919
06.11.08,17:05
mysimis...nie je predpoklad, nakoľko došlo k dlhodobej PN spolucestujúceho a polícia to preklasifikovala ako trestný čin
lenkam68
12.11.08,09:09
Dobrý deň, prosím vysvetlíte mi niekto vznik záväzku a pohľadávky v JÚ? Podľa postupov účtovania JÚ platných od 1.1.2008 § 14 hovorí, že záväzok a pohľadávka sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2, teda dňom splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky atď. A teraz moja dilema: záväzok voči SP a ZP, ale i faktúry, ktoré sú vystavené v decembri a hradené až v januári, by som mala podľa toho ako som to ja pochopila, evidovať ako záväzok až v januári. Ale podľa príspevkov, ktoré som si prečítala tu na porade, by sa mal viesť už v decembri a vykázať ho i VMaZ i keď ho uhradím až v januári. Ale to mi už nesedí s výkladom (aspoň mne?!) § 2 a § 14.
Nájde sa niekto trpezlivý, kto mi to vysvetlí? Začínam s JÚ a ešte k tomu som ho prebrala po pani, ktorá si tvorila zákony zrejmä sama. Vopred ďakujem.
Lucinka23
13.11.08,14:35
ahojte, vidím, že tém týkajúcich sa pokladničných dokladov je tu veľa. Prečítala som viacej príspevkov a stále viac a viac ma presvedčujete, že dokonca ani pri takom jednoduchom doklade nie som si istá.
Takže by som poprosila niekoho skúsenejšieho o radu. Keď mám VPD tak vypisujem: číslo, dátum, vyplatené komu (vždy dávam SZČO, nakoľko ide o maloobchod a denne je to aj 10 dokladov),
- sumu - tu som na vážkach - kedže ešte nie je platiteľom DPH, tak kde dávam celkovú sumu do cena bez DPH alebo môžem dať aj cena s DPH s tým, že DPH som dala 0?
- potom vypíšem sumu slovom,
- účel použitia
- a teraz podpisy vyhotovil, schválil a príjemca (vyhotovil - neviem či môžem ja, kedže nerobím účtovníctvo ani na živnosť a ani cez dohodu, je to čisto kamarátska záležitosť), schválil a príjemca mi podpisuje SZČO.

Kedže účtujem v JU, tak do tabuľky s nápisom účtovací predpis ide čo?
No a po vytlačení peňažného denník, dopíšem číslo pod ktorým je doklad zaúčtovaný. Ďakujem Vám za odpoveď.
lenkam68
16.11.08,13:31
Prosím, stratili všetci skúsenejší už trpezlivosť zapodievať sa takýmito možno už triviálnymi otázkami? Nikto sa nenájde?
veronikasad
16.11.08,13:35
Prosím, stratili všetci skúsenejší už trpezlivosť zapodievať sa takýmito možno už triviálnymi otázkami? Nikto sa nenájde?
Lenka, nezabudla si, že je nedeľa ?
lenkam68
16.11.08,15:17
Ospravedlňujem sa za netrpezlivosť, pravdupovediac ani som si to neuvedomila. Tak ešte raz, prepáčte mi to.
tinaM
16.11.08,16:14
ahojte, vidím, že tém týkajúcich sa pokladničných dokladov je tu veľa. Prečítala som viacej príspevkov a stále viac a viac ma presvedčujete, že dokonca ani pri takom jednoduchom doklade nie som si istá.
Takže by som poprosila niekoho skúsenejšieho o radu. Keď mám VPD tak vypisujem: číslo, dátum, vyplatené komu (vždy dávam SZČO, nakoľko ide o maloobchod a denne je to aj 10 dokladov),
- sumu - tu som na vážkach - kedže ešte nie je platiteľom DPH, tak kde dávam celkovú sumu do cena bez DPH alebo môžem dať aj cena s DPH s tým, že DPH som dala 0?
- potom vypíšem sumu slovom,
- účel použitia
- a teraz podpisy vyhotovil, schválil a príjemca (vyhotovil - neviem či môžem ja, kedže nerobím účtovníctvo ani na živnosť a ani cez dohodu, je to čisto kamarátska záležitosť), schválil a príjemca mi podpisuje SZČO.

Kedže účtujem v JU, tak do tabuľky s nápisom účtovací predpis ide čo?
No a po vytlačení peňažného denník, dopíšem číslo pod ktorým je doklad zaúčtovaný. Ďakujem Vám za odpoveď.
Suma - nakoľko podnikateľ nie je platiteľom DPH, píšeš tam celkovú sumu. Kolónku Základ dane a DPH len preškrtneš /neviem či aj teraz, ale niekedy sa dali kúpiť aj VPD pre neplatiteľov DPH/.

Vyhotovil, schválil a podpis príjemcu - všetko podpisuje SZČO.
Lucinka23
17.11.08,07:36
Ďakujem za všetkých začiatočníkov.
rodina1
18.11.08,10:24
Ďobrý deň. Prosím o radu: 1) v októbri 2008 podnikateľ zaplatil daň z nehnuteľnosti, ale táto nehnuteľnosť nie je zaradená v majetku firmy. Je to zaplatené z podnikateľského účtu. Je to VNZD?
2) tiež v tom istom mesiaci zaplatil dlžné zákonné poistenie za rok 2006 a 2007. Auto je zaradené v majetku firmy. Môžem tieto výdavky za predchádzajúce roky dať do VOZD v roku 2008? Mám v tom trochu zmätok. Ďakujem.
Manual
18.11.08,10:32
Ďobrý deň. Prosím o radu: 1) v októbri 2008 podnikateľ zaplatil daň z nehnuteľnosti, ale táto nehnuteľnosť nie je zaradená v majetku firmy. Je to zaplatené z podnikateľského účtu. Je to VNZD? ano
2) tiež v tom istom mesiaci zaplatil dlžné zákonné poistenie za rok 2006 a 2007. Auto je zaradené v majetku firmy. Môžem tieto výdavky za predchádzajúce roky dať do VOZD v roku 2008? ano .
Mám v tom trochu zmätok. Ďakujem.
viď text
abel
18.11.08,10:32
Ďobrý deň. Prosím o radu: 1) v októbri 2008 podnikateľ zaplatil daň z nehnuteľnosti, ale táto nehnuteľnosť nie je zaradená v majetku firmy. Je to zaplatené z podnikateľského účtu. Je to VNZD?
2) tiež v tom istom mesiaci zaplatil dlžné zákonné poistenie za rok 2006 a 2007. Auto je zaradené v majetku firmy. Môžem tieto výdavky za predchádzajúce roky dať do VOZD v roku 2008? Mám v tom trochu zmätok. Ďakujem.
Ak nehnuteľnosť nie je v majetku firmy, nemôže si daň dať do nákladov, bola by to daň zaplatená za iného daňovníka. Ak to uhradil z podnikateľského účtu, je to výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Ak bolo auto aj v roku 2006 a 2007 v majetku firmy, tak je to výdavok ovplyvňujúci základ dane.
rodina1
18.11.08,10:51
Ak nehnuteľnosť nie je v majetku firmy, nemôže si daň dať do nákladov, bola by to daň zaplatená za iného daňovníka. Ak to uhradil z podnikateľského účtu, je to výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Ak bolo auto aj v roku 2006 a 2007 v majetku firmy, tak je to výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Ďakujem. Ešte by som sa však opýtala, ak na liste vlastníctva je uvedený ako majiteľ podnikateľ aj s manželkou, je možné túto nehnuteľnosť - penzión (ktorá však ešte nie je úplne dokončená, funguje len reštaurácia, ubytovanie ešte nie je dokončené) zaradiť do majetku firmy s nulovou hodnotou? Ak áno, potom je možné daň z nehnuteľnosti dať ako VOZD. Len neviem, či sa nehnuteľnosť môže dať do majetku s nulovou hodnotou. Ďakujem.
marianna bušova
18.11.08,16:56
prosim o pomoc neviem vypisať pokladničnu knihu pomôžte mi prosim maja
Muška
18.11.08,17:35
Maja,
napíš problém :)....ako Ti pomôcť, keď nevieme čo nevieš :D
Marína
18.11.08,17:38
Marianna, vráť sa, prosím, do tejto(klikni) http://www.porada.sk/t90173-pokladnicna-kniha-help.html témy.

Dodatok: Takto to dopadne, keď je otázka položená v 4 témach. Muši, nechávam to na teba.:D
Johanka
18.11.08,18:04
Ďakujem. Ešte by som sa však opýtala, ak na liste vlastníctva je uvedený ako majiteľ podnikateľ aj s manželkou, je možné túto nehnuteľnosť - penzión (ktorá však ešte nie je úplne dokončená, funguje len reštaurácia, ubytovanie ešte nie je dokončené) zaradiť do majetku firmy s nulovou hodnotou? Ak áno, potom je možné daň z nehnuteľnosti dať ako VOZD. Len neviem, či sa nehnuteľnosť môže dať do majetku s nulovou hodnotou. Ďakujem.
Zaraďovať nehnuteľnosť do majetku z uvedeného dôvodu je nezmysel. Okrem toho, sadzby dane z nehnuteľnosti za nehnuteľnosti používané na podnikanie sú oveľa vyššie ako za "súkromné". Takže sa môžete namotať do problému súvisiaceho s nesprávnym DP k dani z nehnuteľnosti ....
betka
18.11.08,19:06
Ďakujem. Ešte by som sa však opýtala, ak na liste vlastníctva je uvedený ako majiteľ podnikateľ aj s manželkou, je možné túto nehnuteľnosť - penzión (ktorá však ešte nie je úplne dokončená, funguje len reštaurácia, ubytovanie ešte nie je dokončené) zaradiť do majetku firmy s nulovou hodnotou? Ak áno, potom je možné daň z nehnuteľnosti dať ako VOZD. Len neviem, či sa nehnuteľnosť môže dať do majetku s nulovou hodnotou. Ďakujem.

No poďme na to::)

Ja ako osoba môžem mať 10 nehnuteľností ako FO, nepodnikateľ, kt. prenajímam, a tak, či onak nebudem platiť najnižšie dane, ale vyšplhať sa môžem i na tie najvyššie.

Jedna vec je, že je nehnuteľnosť definovaná:

AL015 – Budova
Zákon 237/2000 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
§ 43b
Bytové budovy

(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie.
Medzi bytové budovy patria
a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.- niekedy volaná Bytovka-tu platím daň z bytov, kt. sú tie najnižšie z mestnych daní


(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

- Bytový dom (podľa návrhu KO ZBGIS to bola „BFC17 - Bytovka“, pripomienka bola akceptovaná, takže v novom KO to bude „BFC - Bytový dom“)

- Rodinný dom (buď pridať do KO ZBGIS ako ďalší typ alebo „BFC16 - Obytná budova“ nahradiť „BFC16 - Rodinný dom“)



Čo máte na LV, o kt. vravíte, že ide o penzion?

Zákon o miestnych daniach mi hovorí, že platíme daň z nehnuteľnosti, kt. sú: daň zo stavieb, daň z pozemkov, daň z bytov.
Daň z pozemkov je jasná.

Daň zo stavieb závisí od členenia stavby podľa účelu ich využitia: napr. penzion, ďalej polyf. domy, kt. aspoň polovica je určená na iný účel ako na bývanie....
Par.10/1/f mi hovorí, že predmetom dane zo stavieb sú stavby na ostatné podnikanie a na zárobnkovú činnosť, skladovanie a administratívu súv. s podnikaním zárobkovou činnosťou: a teda aj stavby slúžiace veľkoobchodných a maloobch.činností, stavby hotelových a ubytovacích zariadení,....

Teraz je potrebné nájsť príslušný MU, a vyhľadať aké sadzby sú pre tú konkr. stavbu (nie byt, to už je inádaň).
Mám napr. určitý kataster, obyvateľov cca 35 tis. a sadzby sú:
- napr. RD 6 Sk/m2 (daň z bytov, platím ju, keď slúži na účel bývania, alebo napr. i bytovky-daň z bytov)
- to naše milé 10/1/f - 100 Sk/m2 (nebývam tu, používam na zárobkovú činnosť, na prenajom, na ubytovanie-penzion...)
- keby bolo 10/1/g-internáty, ŠD, domovy dôchodcov, stavby úradov, organizácií nezriadených na podnikanie, tu je sadzba napr. 24 Sk


Záver: Tie dane budú tak, či onak vysoké, pretože určite nepôjde o RD (na bývanie, daň so stavieb), ale o penzion, na podnikanie, a ten nebude definovaný ako bytový dom (bytovka-daň s bytov) ale stavba.
Pozor na pojmy daň z bytov a daň so stavieb, "hádka" s úradmi stojí na slovíčkach, tu by som mohla napísať storry :D,
Pri týchto daniach platí také pravidielko, tak napísané lopatisticky: ak má stavba 10 poschodí a celkovú výmeru 1000m2 (daň cca 19 tis. Sk , je to výhodnejšie, ako stavba na prízemí, kt. by mala mať podlahovú plochu 1000m2 (daň 100 tis. Sk). :eek::)

Asi tak
rodina1
19.11.08,08:31
Ďakujem za odpovede. A doplním: Na LV je uvedené:
Parcely registra "C":
Záhrady - 1877 m2, spôsob využitia: 5100
Zastavané plochy a nádvoria - 682 m2, spôsob využitia: 13100
Zastavané plochy a nádvoria - 417 m2, spôsob využitia: 13321
Zastavané plochy a nádvoria - 322 m2, spôsob využitia: 13104
Umiestnenie pozemku: Pozemok je umiestnený v zastavanom území obce.
Stavby:
Druh stavby - 630 (budova hotela, motela, penziónu a ostatného ubytovacieho zariadenia)
Umiestnenie stavby: stavby postavené na zemskom povrchu.

Platobný výmer z obce: daň z nehnuteľnosti na rok 2008:
I. Daň z pozemkov:
C - záhrady 683,23 Sk
F - zastav.plochy a nádvoria 269,00 Sk

II. Daň zo stavieb:
F - stavby a ost. podnik. a zár.
činnosť 34 782,00 Sk
Spolu: celkom 35 734,00 Sk
A táto suma bola zaplatená z podnikateľského účtu.

Úprimne, ja sa z toho vôbec dostať. Takže Vám ďakujem za každú radu.
Minulý rok daň bola zaplatená poštovou poukážkou a vôbec nebola platba daná do účtovníctva. Ja robím účto od začiatku roka a v tomto som úplne nováčik.
Neviem, či som poskytla dosť informácií, ak nie budem sa snažiť doplniť, ak budem vedieť. Ešte raz ďakujem.
monika306
19.11.08,13:50
Ahojte, už ste mi viackrát poradili, za čo ďakujem a obraciam sa na vás s jedným pre mňa dosť vážnym problémom.
Manžel kupoval tovar u dodávateľa a omylom zaplatil kartou z nášho súkr. účtu, nie z podnikateľského. Prosím Vás, čo s tým. Ja si neviem rady.
Ďakujem
cactus
19.11.08,13:54
Ahojte, už ste mi viackrát poradili, za čo ďakujem a obraciam sa na vás s jedným pre mňa dosť vážnym problémom.
Manžel kupoval tovar u dodávateľa a omylom zaplatil kartou z nášho súkr. účtu, nie z podnikateľského. Prosím Vás, čo s tým. Ja si neviem rady.
Ďakujem
Určite je to doklad z registračnej pokladne. Riadne ho zaúčtuješ ako výdaj z pokladne, akokeby bol platil v hotovosti.
monika306
19.11.08,15:36
Ďakujem za odpoveď, dostal taký lístoček, že to bolo platené kartou. Platí aj toto ako bloček?
Vďaka
Zoltán Kovács
19.11.08,15:44
Ďakujem za odpoveď, dostal taký lístoček, že to bolo platené kartou. Platí aj toto ako bloček?
Vďaka

A samotný blok z registračnej pokladne nemá? To čo píšeš je iba potvrdenie o platení platobnou kartou, ale k tomu by mal byť ešte aj doklad z ERP.
monika306
19.11.08,17:29
Nič iné okrem toho nemá, takže asi si bude musieť ísť vyžiadať aj ten doklad z ERP. Dúfam, že ho dostane.
Ďakujem za váš čas.
rodina1
20.11.08,12:02
Posúvam. Doplnenie k príspevku č. 969 a 970. Poradí mi niekto? Ďakujem.
rodina1
20.11.08,12:04
Ďakujem za odpovede. A doplním: Na LV je uvedené:
Parcely registra "C":
Záhrady - 1877 m2, spôsob využitia: 5100
Zastavané plochy a nádvoria - 682 m2, spôsob využitia: 13100
Zastavané plochy a nádvoria - 417 m2, spôsob využitia: 13321
Zastavané plochy a nádvoria - 322 m2, spôsob využitia: 13104
Umiestnenie pozemku: Pozemok je umiestnený v zastavanom území obce.
Stavby:
Druh stavby - 630 (budova hotela, motela, penziónu a ostatného ubytovacieho zariadenia)
Umiestnenie stavby: stavby postavené na zemskom povrchu.

Platobný výmer z obce: daň z nehnuteľnosti na rok 2008:
I. Daň z pozemkov:
C - záhrady 683,23 Sk
F - zastav.plochy a nádvoria 269,00 Sk

II. Daň zo stavieb:
F - stavby a ost. podnik. a zár.
činnosť 34 782,00 Sk
Spolu: celkom 35 734,00 Sk
A táto suma bola zaplatená z podnikateľského účtu.

Úprimne, ja sa z toho vôbec dostať. Takže Vám ďakujem za každú radu.
Minulý rok daň bola zaplatená poštovou poukážkou a vôbec nebola platba daná do účtovníctva. Ja robím účto od začiatku roka a v tomto som úplne nováčik.
Neviem, či som poskytla dosť informácií, ak nie budem sa snažiť doplniť, ak budem vedieť. Ešte raz ďakujem.
Posúvam. Doplnenie k príspevkom č. 969 a 970. Poradí mi niekto? Ďakujem.
monika306
21.11.08,11:05
Ahojte, takže manžel si bol vypýtať ten bloček, ale ona mu ho už nedá, pretože mu dala faktúru, to je jediný doklad o platbe, ktorý sa dáva, ak sa platí kartou? Prosím Vás, čo teraz? Ďakujem ešte raz
cactus
21.11.08,11:41
Ahojte, takže manžel si bol vypýtať ten bloček, ale ona mu ho už nedá, pretože mu dala faktúru, to je jediný doklad o platbe, ktorý sa dáva, ak sa platí kartou? Prosím Vás, čo teraz? Ďakujem ešte raz

tak zaúčtuješ úhradu predmetnej FA cez pokladňu ako VPD a priložíš ten bloček platenia kartou. Môžeš priložiť aj kópiu FA.
monika306
21.11.08,16:18
Vďaka, myslela som, že budem musieť naúčtovať celý výpis zo súkr. účtu.
mirkoooo
25.11.08,09:24
Chcela by som sa spýtať 1 otázku. Na faktúre, ktorú vystavujem mám aj takúto vetu: Dodávateľ je registrovaný v živnstenskom registri na str. č......... spis.č........zo dňa........
V živnostenskom liste mám uvedené č. živnostenského registra napr. 500-124525, toto rozhodnutie nadobúda platnosť 24.1.2008 ale živnosť začína až 15.2.2008.
čo mám kam zapísať? Str. č. bude 500-124525? spis. č. nebude nič? a zo dňa 24.1 alebo 15.2?
Dakujem
mirkoooo
25.11.08,17:32
Nikto nevie?
Monika Kováčová
25.11.08,17:51
Tá veta by mala znieť: Dodávateľ je registrovaný v živnostenskom registri Obvodného úradu v (mesto) č.živn. registra 500-124525

To je všetko.
Pretože spis. zn. sa používa pri Obchodnom registri (s.r.o. a ostatné právnické osoby)

O dátume rozhodnutia o vzniku živnostenského oprávnenia sa na faktúrach nezmieňuješ.
Lucinka23
26.11.08,18:08
Ahojte, chcela by som poradiť. SZČO je platiteľom DPH od 1.12.2008. Sám ma upozornil na to, že o.i. odoberá tovar do svojej maloobchodnej predajne aj z ČR. Dodávateľ mu pri dodaní vyhotoví dodací list a príjmový pokladničný doklad v Sk. Na doklade je uvedená celková cena, dodávateľ je podľa overenia registrovaný pre DPH v ČR. Ako budeme potom účtovať a vyčíslovať DPH? A náhodou neviete, čo to spôsobí dodávateľovi z ČR. Dodávateľ upozornil SZČO, že keď nie je platca DPH je to pre neho problém. No ja neviem prečo. Ďakujem za radu.
veronikasad
26.11.08,18:14
Ahojte, chcela by som poradiť. SZČO je platiteľom DPH od 1.12.2008. Sám ma upozornil na to, že o.i. odoberá tovar do svojej maloobchodnej predajne aj z ČR. Dodávateľ mu pri dodaní vyhotoví dodací list a príjmový pokladničný doklad v Sk. Na doklade je uvedená celková cena, dodávateľ je podľa overenia registrovaný pre DPH v ČR. Ako budeme potom účtovať a vyčíslovať DPH? A náhodou neviete, čo to spôsobí dodávateľovi z ČR. Dodávateľ upozornil SZČO, že keď nie je platca DPH je to pre neho problém. No ja neviem prečo. Ďakujem za radu.
Ak sa stane od 1.12.08 platitelom DPH, musí to oznámiť dodávatelovi v ČR. Ten mu bude vystavovať faktúry bez DPH a na Slovensku musí urobiť samozdanenie.
Lucinka23
26.11.08,18:20
A prosím Vás, podľa akého § sa rieši samozdanenie, som úplný začiatočník v práci s DPH, doteraz som účtovala iba neplatcov DPH. Práce čítam zákon o DPH a zdá sa mi to ako začarovaný kruh. A neviete mi náhodou poradiť nejakú dobrú literatúru o DPH, teda okrem porady, kde sa dozviem o všetkom. Ďakujem
veronikasad
26.11.08,18:25
A prosím Vás, podľa akého § sa rieši samozdanenie, som úplný začiatočník v práci s DPH, doteraz som účtovala iba neplatcov DPH. Práce čítam zákon o DPH a zdá sa mi to ako začarovaný kruh. A neviete mi náhodou poradiť nejakú dobrú literatúru o DPH, teda okrem porady, kde sa dozviem o všetkom. Ďakujem
V akom SW účtuješ ? Väčšina účtovných SW pri zadaní správneho kodu to "urobí sama".
Zákon o DPH máš na lište porady http://www.porada.sk/f91-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html

S príslušným komentárom ho nájdeš napr. v odbornom časopise PORADCA č. 5-6/2008
Lucinka23
26.11.08,18:30
Ja účtujem v Oberone. Ďakujem za rady
veronikasad
26.11.08,18:33
Ja účtujem v Oberone. Ďakujem za rady
Oberon nepoznám, určite sa nájde poraďák, ktorý ti poradí pod akým kodom to máš zadať do záväzkov, aby ti to správne zaradilo do daňového priznania DPH.
rodina1
27.11.08,08:46
Dobrý deň. Prosím, nik mi k príspevku č. 978 nevie poradiť? :mee: Ďakujem.
antiny
27.11.08,08:57
myslím si že je to VOZD
a dôvod: dan je zo sadzby stavky na podnikanie a inú zárob.činnosť
rodina1
27.11.08,11:57
myslím si že je to VOZD
a dôvod: dan je zo sadzby stavky na podnikanie a inú zárob.činnosť
Ďakujem ti za odpoveď. Ale okrem iného som chcela vedieť, či uvedenú nehnuteľnosť môžem dať do majetku firmy s nulovou hodnotou. Pokiaľ ju v majetku nemám, nemôžem ani daň z nehnuteľnosti dať ako VOZD, v tom prípade by to bol VNZD.
antiny
27.11.08,12:28
budova je po kolaudácii
(asi máš lebo si písala že v časti je už fungujúca reštaurácia)
ale ak tam máte reštauráciu tak tak budova slúži na podnikanie
(viem poradiť k daniam z nehnuteľností lebo som s tým robila)
účtovníctvo robím iba rok.
rodina1
28.11.08,07:33
budova je po kolaudácii
(asi máš lebo si písala že v časti je už fungujúca reštaurácia)
ale ak tam máte reštauráciu tak tak budova slúži na podnikanie
(viem poradiť k daniam z nehnuteľností lebo som s tým robila)
účtovníctvo robím iba rok.
Ešte raz ti ďakujem za odpoveď.
mirkoooo
29.11.08,07:09
Dobrý deň. Mám takéto otázky:
1. ak bola živnosť založená 15.2. ale podnikateľský účet už skôr - v januári (z dôvodu príspevku od Úradu práce), tak ako zaúčtujem ten januárový výpis? Je tam vklad 500 sk, poplatky 155 - teda zostatok k 31.1 je 345 Sk. Viem, ze v penaznom denniku môžem účtovať až od 15.2. Tak ako to vyriešim? Napadajú mi 2 možnosti - dám k 15.2. začiatočný zostatok 345 sk Alebo cez uzávierkové operácie dám príjem 500 a výdavok 155? Ale tou druhou možnosťou mi bude sedieť až ku koncu roka stav bankového výpisu, nevadi to?

2. a ešte jedna otázka. Ak sa berie príspevok z Uradu práce, dám si to ako PNZD a do záväzkov si dám - záväzok voči UPSVaR. Ano? Ak nieco nakúpi, časť príspevku prevediem ako POZD a to čo nakúpil bude VOZD, správne? Ale vzniká mi tu problém. Ak bral príspevok na odvody, tak ked on zaplatí z bankového účtu odvody, ruší sa mu mesačný záväzok voci zdravotnej poisťovni, ale môžem k jednému odvodu zrušiť aj záväzok voči UPSVaR. mne to akosi nesedí, poraďte.

Dakujem
Lucinka23
29.11.08,11:48
ahoj ja by som ten prvý prípad riešila nasledovne: k 15.2. by som dala príjem na sumu 345 a zaúčtovala ako PNZD - osobný vklad podnikateľa. Ten prvý výpis by som neúčtovala, mne by evidencia výpisov začínala až výpisom č. 2. K druhému prípadu neviem sa vyjadriť, nakoľko som sa s tým ešte nestretla ale skús pohľadať na porade, je tu veľa tém týkajúcich sa príspevku od úradu práce.
Marína
29.11.08,12:13
2. a ešte jedna otázka. Ak sa berie príspevok z Uradu práce, dám si to ako PNZD a do záväzkov si dám - záväzok voči UPSVaR. Ano? Áno. Ak nieco nakúpi, časť príspevku prevediem ako POZD k 31.12. cez uzávierkové operácie a to čo nakúpil bude VOZD, správne? Správne. Ale vzniká mi tu problém. Ak bral príspevok na odvody, tak ked on zaplatí z bankového účtu odvody, ruší sa mu mesačný záväzok voci zdravotnej poisťovni, ale môžem k jednému odvodu zrušiť aj záväzok voči UPSVaR. mne to akosi nesedí, poraďte.
Záväzok budeš mať len jeden a to voči UPSVaR.
Dakujem
Pozri aj http://www.porada.sk/517315-post8.html
mirkoooo
29.11.08,15:06
Ďakujem za rady.
K prvej mojej otázke? Takže tak to môže byť, že dám začiatočný zostatok 345 Sk, nevadí to? Nemusí byť od 0 SK?
k mojej druhej otázke - ale do evidencie záväzkov neuvádzam aj záväzky voči zdravotnej poisťovni? a následne cez peňažný denník ich uhrádzam?
Lebo ak zapíšem aj záväzok voči zdravotnej - (lebo ho mám)a aj voči UPSVaR.
Či nemám evidovať záväzok voči zdravotnej ale len voči UPSVaR?
Dakuejm
mirkoooo
29.11.08,16:26
živnosť založená 15.2. ale podnikateľský účet už skôr - v januári (z dôvodu príspevku od Úradu práce), tak ako zaúčtujem ten januárový výpis? Je tam vklad 500 sk, poplatky 155 - teda zostatok k 31.1 je 345 Sk.

Ešte mi k tomu napadla jedna vec, ak zaúčtujem ten vklad na podnikateľský účet ako osobný vklad s dátumom 15.2 tak aký doklad???? Veď výpis z účtu nemám, pretože ten januárový neplatí, lebo tam nie je jeden vklad ale vklad 500 a poplatky 155 a je z januára a nie z februára kedy bola založená živnosť. Ako??? Zaplatím to z pokladnice? ako VPD? Lenže nebudem mať výpis z účtu? hM?