Zdenka175
17.01.10,17:56
PHM,kredit, kanc. potreby - materiál
diety, poplatky v banke, cesťaky - prevádzková réžia.
Môže to byť?
demeter
17.01.10,21:10
Pochopil som to spravne do materialu mam dať veci ktore si zakupim na opravu svojho traktoru,ktory si opravujem sam,dalej do materialu dam aj Phm ktore použivam do traktora a motorovej pili.Do režie dam poplatky za služby a teraz tam davam uhradu faktur dalšim SZČO.Pochopil som to spravne.
sybila3
18.01.10,13:04
môžem dávať do réžie - dekorácie napr. predajne-kvety, alebo teraz soľ ako sneh. Alebo dekorácie stolov reštaurácii-vázy, kvety, sviečky, svietniky a podobne, niekde som sa tu dočítala, že to môže byť réžie ak je to v smernici. ďakujem
ego.mc
18.01.10,15:35
Pochopil som to spravne do materialu mam dať veci ktore si zakupim na opravu svojho traktoru,ktory si opravujem sam,dalej do materialu dam aj Phm ktore použivam do traktora a motorovej pili.Do režie dam poplatky za služby a teraz tam davam uhradu faktur dalšim SZČO.Pochopil som to spravne.

Ano, ak Vám tie SZČO fakturujú služby.
ego.mc
18.01.10,15:37
môžem dávať do réžie - dekorácie napr. predajne-kvety, alebo teraz soľ ako sneh. Alebo dekorácie stolov reštaurácii-vázy, kvety, sviečky, svietniky a podobne, niekde som sa tu dočítala, že to môže byť réžie ak je to v smernici. ďakujem

Nie, všetko je to materiál. Smernica slúži na to, aby ste to nemuseli viesť na sklade.
Osobne si myslím, že vázy, svietniky a sviečky, popolníky a p. sa kupujú aj do zásoby, takže skladovú evidenciu o nich by ste viesť mali.
demeter
21.01.10,11:53
Nahradne diely musim viesť na sklade ak ich kupim priamo na opravu,ktoru robim hneď.Dik.
manus
21.01.10,11:57
Uisťujem sa, či som z prečítaného pochopila správne a budem rada každej vašej reakcii.
Súkromné predškolské zariadenie:
-zemiaky, cestoviny, ryža, zelenina,......účtovanie do materiálu-to bolo jasné vždy
-ovocie, chlebík, piškóty, lízatka, cukríky, ktoré sa hneď spotrebúvajú......účtovanie do materiálu s ošetrením v smernici, že sa neskladujú, teda dávajú priamo do spotreby
-phm na firemné vozidlo, hygienické potreby, kancelárske potreby, farbičky, plastelína, výkresy, hračky do zariadenia......účtovanie do materiálu

uffff, tak ako sa kedysi hovorilo prevádzkovej réžii "zberné vrece", tak teraz sa do neho nedá už skoro nič hodiť :rolleyes: :D
funinka22
21.01.10,14:14
Keď to chápem dobre, tak sa nákup kancelárskych potrieb neúčtuje ako réžia ale ako nákup materiálu. Pomocou smernice sa určí presne druh materiálu, ktorý sa neúčtuje v knihe zásob ale priamo do spotreby (napr. nákup kancelárskych potrieb). To znamená: Keď si kúpim za 30 eur zošity, perá, viazanky atď., tak sa všetko zaúčtuje ako nákup materiálu. Súhlasíte?
serena
22.01.10,10:24
SZCO - automechanik: prac. odev a prac. obuv ma dat tiez do mat./ do int.smer./? Od ktoreho roku to tak funguje, ze skoro vsetko ide do mat.? Nie od 01.01.2008?
serena
22.01.10,19:58
SZCO - automechanik: prac. odev a prac. obuv ma dat tiez do mat./ do int.smer./? Od ktoreho roku to tak funguje, ze skoro vsetko ide do mat.? Nie od 01.01.2008?

Prosim, ......... niekto.
Lianka
22.01.10,20:00
SZCO - automechanik: prac. odev a prac. obuv ma dat tiez do mat./ do int.smer./? Od ktoreho roku to tak funguje, ze skoro vsetko ide do mat.? Nie od 01.01.2008?

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
serena
22.01.10,20:25
A tie veci - prac.odev., obuv? Do mat.?
tuta
22.01.10,20:57
SZCO - automechanik: prac. odev a prac. obuv ma dat tiez do mat./ do int.smer./? Od ktoreho roku to tak funguje, ze skoro vsetko ide do mat.? Nie od 01.01.2008?

Áno od 01.01. 2008.

Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
serena
23.01.10,19:21
Áno od 01.01. 2008.

Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html


A prosim co s prac. odevom, do mat.?
serena
24.01.10,18:58
A prosim co s prac. odevom, do mat.?


Pomoze mi niekto,.... prosim!?
lenkam68
24.01.10,19:01
A prosim co s prac. odevom, do mat.?
Áno
Lianka
25.01.10,10:44
Ospravedlnujem sa, ak to bolo preberane, ale nenasla som:
- predplatne odbornych casopisov - material ci rezia?

Literaturu davam na material, sluzba to nie je, viac sa mi to hodi na ten "material".
Lianka
25.01.10,16:20
Dakujem :).
macula
16.02.10,13:55
Ahojte,
rozmýšľam kam zaučtovať kolky, poštové známky, dialničné známky, ktoré idú rovno do spotreby. Viem , že do cenín, ale následne keď ich požijem, tak to bude materiál, alebo réžia?
ekopo
16.02.10,13:59
jednoznačne réžia
sú to vlastne poplatky za niečo...
vikinka
16.02.10,14:11
Réžia,pri spotrebe som ich niekde vydala za službu,napr.pošta,úrady.
pizzanoel
21.02.10,21:10
:eek::eek:?? To čumim... Učtovnička za minuly rok 2008 dala PHM a aj oprava, autosučiastky do prevadzkovej režie a aj ja som tak spravila tento rok a dala som to do prev.režie... DP je uz aj odovzdane...

To je jaka blbosť... Ja ze material je material ktory sa použiva na vyrobu niecoho teda vyrobku a nie pohonne hmoty...:rolleyes:
L-M
24.02.10,06:47
Poposím o radu- depozit za mýtnu jednotku- účtujem ako PR?
Do materiálu sa účtuje materiál a náklady na jeho obstaranie - čo sa chápe pod pojmom náklady na obstaranie materiálu?
Napr. Objednám si betón v domiešavači - vo faktúre mi vyúčtujú betón xy € , rozbeh.chémia xy €, výkon čerpadla,pristavenie čerpadla.
Ja som to delila na betón- materiál a to ostatné ako PR.
Teraz ma napadá, či to nemôže byť ako náklady na jeho obstaranie.
Budem vďačná za každú radu.
L-M
26.02.10,10:53
prosím poradí niekto?
Zita5
26.02.10,11:00
Poposím o radu- depozit za mýtnu jednotku- účtujem ako PR?
Do materiálu sa účtuje materiál a náklady na jeho obstaranie - čo sa chápe pod pojmom náklady na obstaranie materiálu?
Napr. Objednám si betón v domiešavači - vo faktúre mi vyúčtujú betón xy € , rozbeh.chémia xy €, výkon čerpadla,pristavenie čerpadla.
Ja som to delila na betón- materiál a to ostatné ako PR.
Teraz ma napadá, či to nemôže byť ako náklady na jeho obstaranie.
Budem vďačná za každú radu.

Sú to všetko náklady na obstaranie materiálu .
L-M
01.03.10,09:14
Sú to všetko náklady na obstaranie materiálu .
Ďaujem Zitka.
Takže v PD členenie materiál. Teraz to mám znovu prerábať :confused:.
Myslíš. že aj keď je to zvlášť faktúra na pristavenie a výkon čerpadla, ale ja viem že to je k tomu betónu, ktorý už bol vyfakturovaný- tak je to stále členenie v PD materiál???
Prima73
02.03.10,16:15
Zivnostnik ma v majetku zaradene multifunkcne zariadenie, do ktoreho si kupil toner. Zaradit to do materialu, alebo do prevadzkovej rezie? Dakujem za pomoc.
ego.mc
02.03.10,16:25
Do materiálu. Réžia by bola, keby to kúpila a menila servisná organizácia.
L-M
11.03.10,12:11
Sú to všetko náklady na obstaranie materiálu .
Tak teda už to mám úspešne za sebou, ako som to predtým rozdelila na mat. a réžiu, tak som to teraz dala dokopy.
Ale ešte jednou vecou si nie som istá- keď sme kúpili vysávač (KM) cez internetový obchod- takže nám ho priniesol kuriér- v tomto prípade tiež UPS kuriéra vo faktúre mám považovať za náklady na obstaranie materiálu, alebo to rozčleniť na mat. a PR.
Aký máte prosíííím na to názor?
Zdenka175
11.03.10,13:00
Tak teda už to mám úspešne za sebou, ako som to predtým rozdelila na mat. a réžiu, tak som to teraz dala dokopy.
Ale ešte jednou vecou si nie som istá- keď sme kúpili vysávač (KM) cez internetový obchod- takže nám ho priniesol kuriér- v tomto prípade tiež UPS kuriéra vo faktúre mám považovať za náklady na obstaranie materiálu, alebo to rozčleniť na mat. a PR.
Aký máte prosíííím na to názor?

Ja by som rozdelila Materiál a PR
L-M
11.03.10,13:11
Ja by som rozdelila Materiál a PR
Ďakujem, mám to rozčlenené, tak to nechám tak.:)
rodina1
11.03.10,13:19
Zivnostnik ma v majetku zaradene multifunkcne zariadenie, do ktoreho si kupil toner. Zaradit to do materialu, alebo do prevadzkovej rezie? Dakujem za pomoc.
Ja toner zaraďujem do materiálu. Už som sa naučila, že do PR zaraďujem len služby (telefón, elektrika, plyn, nejaké opravy a pod.)
sybila3
15.03.10,13:28
prima karta by potom by tiež patrila do réžie? ď
Zdenka175
15.03.10,13:36
prima karta by potom by tiež patrila do réžie? ďSprávne réžia
Zita5
15.03.10,13:42
Ja keď čítam túto tému , tak mám zmiešané pocity . Strašne dlho trvá v tejto dobe DRSR vyjadrenie na môj dopyt , čo je materiál a čo prevádzková réžia .Asi nevedia čo mi majú odpísať .Môj dopyt som zaslala 2.3.2010.

Ja by som danú kartu účtovala ako prevádzková réžia - ale samozrejme nepíšem to preto , aby tak postupoval aj iný . Ja som sa tak rozhodla a ja si to zdôvodním .:)
Zita5
15.03.10,13:44
Podľa mňa materiál

Zdenka k čomu je prima karta ? Aby som mohla telefonovať .
Kde zaradím telefonovanie ? No predsa do služieb . :)
Jana Acsová
15.03.10,13:51
Ilustratívne sa pripojím k ostatnej problematike:

Stravná poukážka je drahý kancelársky papier, ak ich používam ako poznámkový blok.

Telefónna karta je drahá podložka pod nohy kancelárskeho stola, ktorý sa kýve, ak ju použijem na jeho vyrovanie.

Stravná poukážka nie je kancelársky papier, ak sa použije na úhradu stravovacej služby. Telefónna karta nie je režijný materiál ak sa použije na telefonovanie.

Odporúčam vždy vychádzať z charakteru prijatej dodávky a jej účelu.

Napríklad ocot nakupujeme pre kanceláriu ako čistiaci prostriedok. Hoci v reštaurácii je to dochucovadlo. Aj v tom sú rozdielnosti, aj keď to nie je taká never ending story ako MATERIÁL KONTRA RÉŽIA.
Zita5
16.03.10,05:50
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 6 písm. e) postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva č. MF/27076/2007-74, v peňažnom denníku sa uvádza prehľad výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom v členení najmä na:
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu.
Výdavky ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odsekov 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu ? do prevádzkovej réžie.
Uhradené zásoby sa účtujú podľa § 11 ods. 1 v peňažnom denníku buď ako nákup materiálu alebo ako nákup tovaru.
V § 11 ods. 2 postupov účtovania je vymedzené čo sa najmä ako materiál účtuje v peňažnom denníku ( suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly.... ). Keďže v postupoch účtovania nie je striktne vymenované čo sa účtuje ako materiál, ale postupy uvádzajú čo najmä sa účtuje ako materiál, to znamená že účtovná jednotka môže do tejto skupiny účtovať ďalšie položky. Podľa nášho názoru ako materiál sa účtujú kancelárske potreby, pracovné odevy, PHL a pod.

Oddelenie metodiky daní DR SR pracovisko Trenčín

Váš dopyt:

Dobrý deň , prosila by som Vás vyjadrenie a usmernenie ohľadom účtovania v JU . Jedná sa o účtovanie v peňažnom denníku podľa Postupov JU § 4 odst.6 písm.e) a následného členenia výdavkov .
Konkrétne nákup PHM pre motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku . Roky predtým sa nákup PHM do nádrže motorového vozidla účtoval do prevádzkovej réžie . Na základe Postupov JU §11 odst.2 písm.c , teraz nie som si istá , či tento výdavok sa má účtovať do prevádzkovej réžie , alebo do materiálu .
Som toho názoru , že účtovať do prevádzkovej réžie . Materiál by som použila len vtedy , keby sa PHM pre účtovnú jednotku nakupovali do zásoby a tieto by sa postupne vydávali zo skladu do spotreby.Taktiež sa mi jedná o nákup odbornej literatúry , kancelárskych potrieb a podobne .
Moja otázka :
Nákup PHM účtovať ako materiál , alebo prevádzková réžia ?
Nákup odbornej literatúry účtovať ako materiál ,alebo prevádzková réžia ?
Čo účtovať všetko do prevádzkovej réžie ?

Ďakujem za Váš čas a zostávam s pozdravom.
xxxxxxxx
:)
nika224
17.03.10,06:05
Tiež nie som v jednoduchom účtovníctve doma, robím podvojné, no známy ma požiadal, aby som mu spracovala jeho jednoduché účtovníctvo. Prelúskať túto tému od začiatku by bolo nad moje sily z časového hľadiska, preto prosím skúsenejších o radu.
SZČO sa zaoberá reklamnou činnosťou, t.j. vytvára napríklad návrhy vizitiek, reklamných tabúľ, firemných označení na dverách a pod. Nie všetko však robí sám. Napríklad on spracuje len návrh vizitky, no vytlačiť ich ide dať inam. Na vyšlej faktúre mám potom len vizitky. Túto vyšlú faktúru teda uvádzam do kolonky Výrobky a služby...
Ale čo s tou tlačou vizitiek. Je to služba, ktorú mi niekto iný poskytne. Zvažovala som teda prevádzkovú réžiu. Ale je to vlastne "subdodávka", tak nemám uvažovať nad účtovaním v kolonke "materiál"? Rovnako tak, keď mi niekto poskytne len rezacie práce...?
Ak mi niekto dodavateľsky dodá celý vytvorený reklamný nápis a ja ho len ďalej niekomu predám, nemala by som to tiež chápať ako subdodávku a účtovať v kolonke "materiál"? Aj keď zo znenia textu "zhotovenie reklamného nápisu" to vyznieva skôr ako poskytnutá služba? Uvažujem tak preto, že predsa on mi dodá pri tej tlači vizitiek aj papier, alebo pri tom reklamnom nápise aj fóliu, textíliu, či iný materiál, ktorý na výrobu použije, pričom na faktúre to nemám rozpísané - je tam len tlač vizitiek alebo len zhotovenie reklamného nápisu.
Prosím, pomôžete mi niekto zorientovať sa v tom? Z postupov účtovania JÚ nie som múdrejšia.
nika224
17.03.10,06:14
A zmluvné pokuty majú byť v kolonke prevádzková réžia alebo ostatné VOZD?
lenkam68
17.03.10,07:13
Tiež nie som v jednoduchom účtovníctve doma, robím podvojné, no známy ma požiadal, aby som mu spracovala jeho jednoduché účtovníctvo. Prelúskať túto tému od začiatku by bolo nad moje sily z časového hľadiska, preto prosím skúsenejších o radu.
SZČO sa zaoberá reklamnou činnosťou, t.j. vytvára napríklad návrhy vizitiek, reklamných tabúľ, firemných označení na dverách a pod. Nie všetko však robí sám. Napríklad on spracuje len návrh vizitky, no vytlačiť ich ide dať inam. Na vyšlej faktúre mám potom len vizitky. Túto vyšlú faktúru teda uvádzam do kolonky Výrobky a služby...
Ale čo s tou tlačou vizitiek. Je to služba, ktorú mi niekto iný poskytne. Zvažovala som teda prevádzkovú réžiu. Ale je to vlastne "subdodávka", tak nemám uvažovať nad účtovaním v kolonke "materiál"? Rovnako tak, keď mi niekto poskytne len rezacie práce...?
Ak mi niekto dodavateľsky dodá celý vytvorený reklamný nápis a ja ho len ďalej niekomu predám, nemala by som to tiež chápať ako subdodávku a účtovať v kolonke "materiál"? Aj keď zo znenia textu "zhotovenie reklamného nápisu" to vyznieva skôr ako poskytnutá služba? Uvažujem tak preto, že predsa on mi dodá pri tej tlači vizitiek aj papier, alebo pri tom reklamnom nápise aj fóliu, textíliu, či iný materiál, ktorý na výrobu použije, pričom na faktúre to nemám rozpísané - je tam len tlač vizitiek alebo len zhotovenie reklamného nápisu.
Prosím, pomôžete mi niekto zorientovať sa v tom? Z postupov účtovania JÚ nie som múdrejšia.
Ak si dáš vytlačiť vizitky je to PR. To čo v podvojnom účtov. účtuješ na 518/AE v JÚ účtuješ ako PR a čo účtuješ na 501/AE v JÚ účtuješ ako materiál.
sybila3
17.03.10,09:01
v roku 2008 som dávala do réžie aj materiál, mám to všetko opraviť a dať dodatočné výkazy, daň sa mi nezmení, len sa presunie z réžie suma do materiálu.
nika224
17.03.10,10:25
Ak si dáš vytlačiť vizitky je to PR. To čo v podvojnom účtov. účtuješ na 518/AE v JÚ účtuješ ako PR a čo účtuješ na 501/AE v JÚ účtuješ ako materiál.
No ja teda vizitky v PÚ neúčtujem na 518. Mám predsa niečo hmatateľné, nie len dodanú službu. Dajú mi predsa aj papier - ja im ho nedodám. Keby som im dodala návrh, papier, na ktorý to chcem natlačiť a oni mi to naozaj len vytlačia, potom súhlasím, že je to služba. Inak celkové vizitky účtujem na 501. V PÚ...;) Takže v JÚ to potom mám brať ako materiál?
lenkam68
17.03.10,10:36
No ja teda vizitky v PÚ neúčtujem na 518. Mám predsa niečo hmatateľné, nie len dodanú službu. Dajú mi predsa aj papier - ja im ho nedodám. Keby som im dodala návrh, papier, na ktorý to chcem natlačiť a oni mi to naozaj len vytlačia, potom súhlasím, že je to služba. Inak celkové vizitky účtujem na 501. V PÚ...;) Takže v JÚ to potom mám brať ako materiál?
Výrobu vizitiek beriem ako službu a účtujem ju na 518/AE. Napr. kopírovanie - tiež nedodáš papier, len si dáš niečo okopírovať a je to služba, alebo výroba kľúča ...
ego.mc
17.03.10,10:46
Výrobu vizitiek beriem ako službu a účtujem ju na 518/AE. Napr. kopírovanie - tiež nedodáš papier, len si dáš niečo okopírovať a je to služba, alebo výroba kľúča ...
Nie celkom dobrý príklad.
Na kopírovanie predsa dodáš originál. A oni ti urobia službu - vyrobia kópiu. ;)
lenkam68
17.03.10,11:04
Nie celkom dobrý príklad.
Na kopírovanie predsa dodáš originál. A oni ti urobia službu - vyrobia kópiu. ;)
Originál dodám, ale papier na tú kópiu nie. Keď som dávala robiť vizitky, tiež som im doniesla návrh, ako si asi predstavujem tú vizitku. Jednoducho výroba niečoho, je pre mňa služba. Ak pôjdem do obchodu a kúpim si hotovú vizitku, potom budem uvažovať nad materiálom:rolleyes:
krajčo
18.03.10,20:38
Chcela by som sa spýtať, kam zaúčtujem nákup malej chladničky v hodnote 110 eur? Slúži,len na chladenie v kancelárii pre živnostníka. Ja som to dala do prev. réžie a zápis do krátkodobého majetku. je to správne? A ešte ak si kúpi rádio živnostník v hod. 34 eur môže si to dať do réžie a musí si to dať aj do evidencie krátkodobého majetku?
Ďakujem
lenkam68
19.03.10,06:09
Chcela by som sa spýtať, kam zaúčtujem nákup malej chladničky v hodnote 110 eur? Slúži,len na chladenie v kancelárii pre živnostníka. Ja som to dala do prev. réžie a zápis do krátkodobého majetku. je to správne? A ešte ak si kúpi rádio živnostník v hod. 34 eur môže si to dať do réžie a musí si to dať aj do evidencie krátkodobého majetku?
Ďakujem
Do materiálu a viesť ako krátkodobý majetok
krajčo
20.03.10,12:46
Ďakujem za odpoveď.
Ešte jedna otázka všetko čo účtujem do materiálu musím dať aj do skladu? Alebo si materiál rozčlením na : do spotreby, krátkodobý majetok, alebo ako?
rodina1
20.03.10,15:15
Ďakujem za odpoveď.
Ešte jedna otázka všetko čo účtujem do materiálu musím dať aj do skladu? Alebo si materiál rozčlením na : do spotreby, krátkodobý majetok, alebo ako?

Postupy účtovania pre JÚ

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
.
.
.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Z toho vyplýva, že čo nechceš viesť na sklade, určíš si v internej smernici.
krajčo
20.03.10,19:43
Ďakujem za odpoveď, niektoré veci mi neboli celkom jasné.
luciana1
20.03.10,21:39
No ja som už z toho celkom magor. Prečítal som si celu tému a mám v tom chaos. Ide mi hlavne o DrobnyHM. DrobnyHM, ktorý evidujem na kartách, píšem aj do vykazu o MaZ? Uctovnicka, po ktorej mám účtovníctvo, všetok DrobnyHM od začiatku podnikania vykazovala vo vykaze o MaZ ako materiál. Len čo sa vyradilo, to odratala. Mám v tom pokračovať? Už si nie som nicim istá.
luciana1
20.03.10,22:23
Je tu ešte niekto, kto by sa na to pozrel?
ego.mc
21.03.10,05:10
Drobný majetok, ktorý ešte nepoužívate, evidujete v zásobách a uvádzate ho vo Výkaze MaZ ako materiál.
Drobný majetok, ktorý používate, evidujete v knihe drobného majetku (kartách), ale vo Výkaze MaZ ho už neuvádzate.
luciana1
21.03.10,06:41
veď to, že majetok ktorý dávala do vykazu sa nepoužíva často alebo vôbec. Je to Ambulancia a v drobnom majetku je napr. Kriesiaci prístroj, sterilizator, Dokonca je tam aj PC zostava, no tá sa používa. Ja som z toho jelen, jednoducho to všetko vyhodim z vykazu?
luciana1
21.03.10,07:51
Musím ukončiť vykaz a neviem, čo s tým
luciana1
21.03.10,10:12
Ak sa pýtaš na drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok tak postupuješ takto:
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii.
Ak tento majetok chceš evidovať v skladovej evidencii, urobíš k nemu príjemku. Výdajku vystavíš až vyradením z používania.

Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak drobny majetok vediem na skladovej karte, vykazujem ho aj vo vykaze o MaZ? Je to majetok, ktorý sme ešte chvalabohu nemuseli použiť - kriesiaci prístroj. Čo z majetkom, ktorý bol v používaní, ale zase je na sklade? Znova ho budem uvádzať vo vykaze. Viem, že sa tu dokola opakujem, ale mám v tom chaos. Teóriu ovladam, ale príde prax a stále sa zamotavam.
ego.mc
21.03.10,12:12
Nekomplikujte si to zbytočne.
Píšete, že ste ambulancia. Na sklade by som evidoval napr. neotvorené balenia zdravotníckeho materiálu, nové prístroje, ktoré ešte iba čakajú na svoje prvé použitie, a p.
Prístroje, ktoré ste už použili, používate, alebo máte v pohotovosti (aj to je používanie) v ambulancii a neodpisujete ich ako dlhodobý majetok, by som evidoval už iba v knihe drobného majetku. A vo výkaze ich už neuvádzal.
luciana1
21.03.10,12:56
No potom mi to vychádza tak, že vo vykaze v materiáli nebudem mat nič. Materiál sa kupuje tak, že ide hneď do spotreby. Nekupuju sa balenia na sklad. Potom musím upraviť vykazy aj za minule roky. Moja predchodkyna dávala do materiálu všetky prístroje, ktoré doktor nakupil od začiatku podnikania a ja som v tom pokračovala po jej odobreni. No čo už, keď som si to
neoverila.
sybila3
24.03.10,22:12
v roku 2008 som dávala do réžie aj materiál, mám to všetko opraviť a dať dodatočné výkazy, daň sa mi nezmení, len sa presunie z réžie suma do materiálu.
alebo by stačilo jednou sumou preúčtovať cez uzávierkové operácie z réžie minúsom a do materiálu plusom?
Ešte som zistila, že vo výkaze o MaZ mi bol zle uvedený zostatok neuhradených záväzkov do SP o 1134 v r. 2008, mám to opraviť alebo nechať tak, ak áno, vyplňam výkaz v SK? ďakujem
kukučka
24.03.10,22:48
rok 2008 nechaj na pokoji, aj ten záväzok, isto je už dávno uhradený, nenervuj sa zbytočne :)
sybila3
24.03.10,22:51
takže by som mala nechať výkaz o MaZ tak, je to len jedna platba do ZP 1134 SK a ešte som rozmýšľala nad tou réžiou, či preúčtovať na materiál, alebo nechám tak? veď na výšku dane to vplyv nemá, ď.
kukučka
24.03.10,22:56
rok 2008 nechaj na pokoji, aj ten záväzok, isto je už dávno uhradený, nenervuj sa zbytočne :)
;)
sybila3
28.03.10,14:57
pohostinskú činnosť už som si naštudovala čiže príjem za výrobky služby a nákup materiál. Ale ak pri tejto činnosti v lete má otvorený bufet, tam tiež nákup materiálu a predaj výrobkov a služieb? Alebo nákup a predaj tovaru? ďakujem
ekopo
28.03.10,15:10
pohostinskú činnosť už som si naštudovala čiže príjem za výrobky služby a nákup materiál. Ale ak pri tejto činnosti v lete má otvorený bufet, tam tiež nákup materiálu a predaj výrobkov a služieb? Alebo nákup a predaj tovaru? ďakujem
..ak v bufete predáš horalku v nezmenenom stave , je to predaj výrobkov, alebo predaj tovaru.......?
pohodička
28.03.10,15:32
Je to tovar. Výrobok musíš vyrobiť sama (sám). Tovar je výrobok iného a ty ho kúpiš za účelom predaja.
sybila3
28.03.10,15:48
myslím si tiež, že by to mal byť tovar, aj keď to spadá pod jednu pohostinskú činnosť? Ten bufet je v podstate pri východe z reštaurácie a funguje len v lete. Dosť ťažko sa mi bude rozlišovať, čo sa predáva v bufete. Budem si musieť urobiť smernicu a určiť, že zmrzlina, nanuky, keksy a horalky budú tovar. Ale pri nápojoch to nerozlíšim, lebo neviem čo bude nakupované do bufetu a čo do reštiky.
lenže z tej zmrzliny sa tiež môžu v reštaurácii robiť zmrzlinové poháre. tak neviem.
pohodička
28.03.10,16:17
Zmrzlinu, ktorú výrobiš bude výrobkom. Tovar je ten, ktorý predáš v nezmenenom stave ako ho kúpiš. Zmrzlinový pohár je už vyrobený z materiálu, nie z tovaru. Asi to bude v bufete problém a tou smernicou si určite pomôžeš.
maťabublinka
28.03.10,18:51
potrebujem poradiť neviem ako zaučtovať nákup multifunkč.zariadenia a na bločku je rozdelena suma HP 59,00 a Hp kazety 32,00 ako zaučtovať kazety ?? Multifun.zar.ide do DM a kazety do prev.réžie ??
janka a
29.03.10,06:51
Dobry den, prosim o radu, ako zauctuvat kupu kavovaru do kancelarie- rezijne naklady alebo kupa materialu? dakujem
janka a
29.03.10,07:09
Snazim sa citat niektore prispevky, ale ak som dobre pochopila, tak pokial si fy zakupi kavovar do kanc., tak sa moze zauctovat ako rezijny naklad, nie? pretoze ako material:nekupuje kavovar za ucelom "prerobenia" kavovaru a na dalsie vyuzitie.A ako tovar, tiez nie pretoze: neudava kavovar do dalsieho obehu predaja v nezmenenej forme.
Je to teda spravne ak zauctujem kavovar ako rezijny naklad?
Dakujem
Zita5
29.03.10,07:31
Snazim sa citat niektore prispevky, ale ak som dobre pochopila, tak pokial si fy zakupi kavovar do kanc., tak sa moze zauctovat ako rezijny naklad, nie? pretoze ako material:nekupuje kavovar za ucelom "prerobenia" kavovaru a na dalsie vyuzitie.A ako tovar, tiez nie pretoze: neudava kavovar do dalsieho obehu predaja v nezmenenej forme.
Je to teda spravne ak zauctujem kavovar ako rezijny naklad?
Dakujem

Kávovar - nákup materiálu - zápis do evidencie Krátkodobého majetku .
Tita
29.03.10,07:33
Ja by som dala réžiu, prípadne drobný hmotný majetok, či? :)
mariana11
20.04.10,11:45
Materiál alebo réžia? mala som s tým večný problém, ale vyriešila som si to tak, že všetko hmotné bude materiálom a nehmotné réžiou.
Materiál: benzín,kancelárske potreby,....
Réžia: poštovné, poplatky za telefon, notárske poplatky....
macula
20.04.10,11:52
Moja otázka na DÚ:som SZČO, uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva, som platcom DPH, prevadzkujem restauraciu a
prosim Vas o radu, neviem ako spravne uctovat v sulade s Postupmi uctovania tieto uctovne operacie:

- Nakup hrncov, panvic, tanierov, ktore idu priamo do uzivania ( vstupna cena je nizsia ako 1700 EUR)
- Nakup stoliciek, ktore tiez idu do pouzivania ( vstupna cena je nizsia ako 1700 EUR )

Ide mi o to, ci nakup tohoto drobneho hmotneho majetku, ktory ide priamo do spotreby mozem uctovat ako prevadzkova rezia, alebo nakup materialu v cleneni material do spotreby.

Odpoveď na dopyt:K Vášmu dopytu zo dňa 9.2.2010, ktorý sa týka účtovania zásob, Vám Daňové riaditeľstvo SR pracovisko Trnava poskytuje nasledovnú písomnú informáciu:

Podľa § 10 ods. 26 Opatrenia MF SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení opatrenia MF SR z 27. novembra 2008 č. MF/24101/2008-74 (ďalej len „postupy JÚ“) sa hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako 1 700 eur a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, a ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, účtuje ako zásoby.
Na základe uvedeného sa spotreba týchto zásob účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 1. postupov JÚ ako nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním. Ak o takýchto zásobách neúčtujete v knihe zásob, ale účtujete ich priamo do spotreby, je podľa § 11 ods. 8 postupov JÚ potrebné určiť druhy týchto zásob vnútorným predpisom.
Monika Kováčová
20.04.10,11:54
Materiál alebo réžia? mala som s tým večný problém, ale vyriešila som si to tak, že všetko hmotné bude materiálom a nehmotné réžiou.
Materiál: benzín,kancelárske potreby,....
Réžia: poštovné, poplatky za telefon, notárske poplatky....

v podstate to tak aj je, až na softwér, ktorý je réžia a spotreba cenín (stravné lístky, známky, diaľničné aj poštové, telefónne karty) tiež.
mariana11
20.04.10,12:04
v podstate to tak aj je, až na softwér, ktorý je réžia a spotreba cenín (stravné lístky, známky, diaľničné aj poštové, telefónne karty) tiež.


Softwer je predsa tiež nehmotný. A tak isto telefonne karty, stravné lístky.Predsa nepouzívam lístky a karty ako také , ale to čo predstavujú teda tiež nehmotné veci .
rodina1
20.04.10,12:14
Moja otázka na DÚ:som SZČO, uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva, som platcom DPH, prevadzkujem restauraciu a
prosim Vas o radu, neviem ako spravne uctovat v sulade s Postupmi uctovania tieto uctovne operacie:

- Nakup hrncov, panvic, tanierov, ktore idu priamo do uzivania ( vstupna cena je nizsia ako 1700 EUR)
- Nakup stoliciek, ktore tiez idu do pouzivania ( vstupna cena je nizsia ako 1700 EUR )

Ide mi o to, ci nakup tohoto drobneho hmotneho majetku, ktory ide priamo do spotreby mozem uctovat ako prevadzkova rezia, alebo nakup materialu v cleneni material do spotreby.

Odpoveď na dopyt:K Vášmu dopytu zo dňa 9.2.2010, ktorý sa týka účtovania zásob, Vám Daňové riaditeľstvo SR pracovisko Trnava poskytuje nasledovnú písomnú informáciu:

Podľa § 10 ods. 26 Opatrenia MF SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení opatrenia MF SR z 27. novembra 2008 č. MF/24101/2008-74 (ďalej len „postupy JÚ“) sa hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako 1 700 eur a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, a ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, účtuje ako zásoby.

Na základe uvedeného sa spotreba týchto zásob účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 1. postupov JÚ ako nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním. Ak o takýchto zásobách neúčtujete v knihe zásob, ale účtujete ich priamo do spotreby, je podľa § 11 ods. 8 postupov JÚ potrebné určiť druhy týchto zásob vnútorným predpisom.
Touto odpoveďou daňové riaditeľstvo v podstate potvrdilo odpovede poraďákov v tejto téme. Teda, že v podstate všetko (okrem služieb - či už telefón, elektrika, plyn, internet, školenia, a pod.) sa účtuje v PD ako výdavok za materiál.
sybila3
22.06.10,07:38
môžem zaúčtovať nákup dlažby, lepidla, obkladu a sprch.kúta do hotela ako nákup materiálu a sprch.kút ako drobný majetok? dík
rodina1
22.06.10,07:58
môžem zaúčtovať nákup dlažby, lepidla, obkladu a sprch.kúta do hotela ako nákup materiálu a sprch.kút ako drobný majetok? dík
Všetko je to výdavok za materiál, akurát analytické členenie je iné. Napr. dlažba, obklad - vybavenie, lepidlo - pomocný materiál, sprchový kút - krátkodobý majetok (ak jeho cena nie je vyššia ako 1700 Eur)
sybila3
22.06.10,08:08
nemám to tak rozdelené, ja mám spotrebný materiál, materiál-kde dávam nákup nápojov, potraviny-materiál a drobný majetok. Takže by to malo byť OK? dík
Jana Acsová
22.06.10,08:14
môžem zaúčtovať nákup dlažby, lepidla, obkladu a sprch.kúta do hotela ako nákup materiálu a sprch.kút ako drobný majetok? dík


Všetko je to výdavok za materiál, akurát analytické členenie je iné. Napr. dlažba, obklad - vybavenie, lepidlo - pomocný materiál, sprchový kút - krátkodobý majetok (ak jeho cena nie je vyššia ako 1700 Eur)

Alebo ... pozri § 29 ZoDP. Pokojne to môže byť stavebná úprava výdavky s ňou súvisiace obstarávaním dlhodobého majetku. Nie je možné paušalizovať. Výdavky materiálového charakteru nemusia byť len výdavkom na spotrebovaný materiál, ktorý priamo vstupuje do daňových výdavkov. Pri stavebných úpravách nerozlišujeme hodnotu dlažby, lepidla, obkladu a sprchovacieho kúta osobitne, ale spoločne hodnotu prestavby.

Odporúčam v tomto prípade zhodnotiť, čo sa vykoná, nie čo sa nakúpi. Prípadne doplniť zadanie.
sybila3
27.09.10,08:54
no ak sa to napríklad použilo na zrenovovanie izby v penzione?
Pepe73Lopez
15.10.10,15:59
Toto dosť dobre nechápem... (jedná sa o starší príspevok, ale veľmi ma zaujímajú možnosti riešenia)

Dotaz:

...Robím účtov. v krajčírskej firme, materiál mám v členení:
1/textílie;
2/drobná príprava(gombíky, nite, zipsy...);
3/obaly(sáčky, vrecká, tašky...)+vešiaky;
4/DHIM;
5/prevádzkové látky(kanc., čistiace...);
6/mat. na opravy, údržbu, úpravu;
7/PHM(podľa jednotl. áut).

-1/ a 2/ = na sklad. kartách (aj z toho nie všetko- napr. symboly ošetrov....)
-zvyšok = do spotreby...

Reakcia:

...
Tak načo to členíte analyticky, keď máte skladové karty. Nikto Vám nebude pozerať analytiky ale preukázanie spotreby krajčírskeho materiálu cez "príjem x výdaj x účel spotreby" Zároveň predpoklaldám, že hovoríte o analytickom členení k položke "materiál"...


Za predpokladu, že si účtovná jednotka zadefinuje, že materiál spomínaný v dotaze (textílie, drobná príprava, obaly) pôjde priamo do spotreby, nie je nutné ho viesť na skladových kartách, že... Otázka je, môže to pri takomto charaktere poskytovaných služieb (krajčírske služby) urobiť? V podtstate nakupuje materiál, ktorý prechádza ihneď do spotreby, čiže nemusí pracne viesť evidenciu, aj ked niekedy sa predzásobí, napr. 10 zipsami, ale kedže ich dáva smernicou do spotreby, nemusí viesť skladové karty... Môže to tak robiť? Je niekde striktne napísané, že na uvedený materiál pri tomto charaktere činnosti musí byť preukázaná spotreba formou skladových kariet?

Poznámka: účtuje vlastne za službu šitia, kde v cene je premietnutá aj cena takéhoto "spotrebného" materiálu.
Príroda
17.01.11,17:04
Ja stále uvažujem, či mám ND do traktora, ktoré hneď idú na opravu samotným živnostníkom , PHM, pracovné oblečenie a pod nechať v prevádzkovej réžii, ako som to robila doteraz. Na sklade nič nemá, kúpi to, čo potrebuje do traktora a k práci- ťažba dreva.Čítam tie postupy dookola a stále mi to nie je jasné. Keby som dala všetko do materiálu- robím v alfe, dalo by to aj do výkazu, aspoň si myslím. V Opatreniach MF z dec. 2007 som našla v § 4 bod 6 - b peňažnom denníku sa uvádza...
aj bod 9 vetu - Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písmeno e/ 1. až 4.bodu (teda nákup materiálu, nákup tovar, mzdy, poistné, ) a 6. bodu (tvorba soc. fondu) sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písmeno e) piateho bodu. Ten 5. bod je prevádzkovú réžiu. Nemožno rozumieť tomu aj tak, že tieto veci môžem dať v denníku do prevádzkovej réžie priamo? Prosím, poraďte.
Všetko dávam do réžie a tú si podrobne člením v analytike a potom vytlačím a priložím k uzávierke a tam vidím konkrétne, čo všetko sa kúpilo a za akú sumu. Nestačí to takto?
Príroda
10.02.11,15:22
Poradí niekto, či veci, ktoré sa do konca roka spotrebujú alebo sa dajú do používania- ND do traktora a pod.môžem dávať do réžie. Tie, čo sa nespotrebujú alebo nevložia do traktora dávam do materiálu-napr. motorovú pílu. Vďaka.
rodina1
10.02.11,15:46
Poradí niekto, či veci, ktoré sa do konca roka spotrebujú alebo sa dajú do používania- ND do traktora a pod.môžem dávať do réžie. Tie, čo sa nespotrebujú alebo nevložia do traktora dávam do materiálu-napr. motorovú pílu. Vďaka.
Nie, všetko sa dáva ako materiál. Tie, čo nespotrebuješ, vedieš ako zásobu, ktorá sa ti objaví vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
mimotemyUž tu toho bolo toooooľko popísané ...:mee::eek:
rodina1
10.02.11,15:49
Ja stále uvažujem, či mám ND do traktora, ktoré hneď idú na opravu samotným živnostníkom , PHM, pracovné oblečenie a pod nechať v prevádzkovej réžii, ako som to robila doteraz. Na sklade nič nemá, kúpi to, čo potrebuje do traktora a k práci- ťažba dreva.Čítam tie postupy dookola a stále mi to nie je jasné. Keby som dala všetko do materiálu- robím v alfe, dalo by to aj do výkazu, aspoň si myslím. V Opatreniach MF z dec. 2007 som našla v § 4 bod 6 - b peňažnom denníku sa uvádza...
aj bod 9 vetu - Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písmeno e/ 1. až 4.bodu (teda nákup materiálu, nákup tovar, mzdy, poistné, ) a 6. bodu (tvorba soc. fondu) sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písmeno e) piateho bodu. Ten 5. bod je prevádzkovú réžiu. Nemožno rozumieť tomu aj tak, že tieto veci môžem dať v denníku do prevádzkovej réžie priamo? Prosím, poraďte.
Všetko dávam do réžie a tú si podrobne člením v analytike a potom vytlačím a priložím k uzávierke a tam vidím konkrétne, čo všetko sa kúpilo a za akú sumu. Nestačí to takto?
Ak to takto robíš, tak to robíš zle!
Pretože do réžie idú len služby, napr. opravy strojov, telefón, plyn, elektrika a pod.
Ostatné ide v zmysle Postupov do materiálu. Do výkazu o majetku a záväzkoch sa ti to dostane len v tom prípade, ak ich budeš viesť na sklade.
Príroda
10.02.11,16:00
Vďaka, no neviem, ako môžem v programe alfa viesť zásoby? Pomôže ešte niekto? Viem, je toho už veľa popísané, no každý má konkrétny problém a iný materiál. Som vďačná za každú radu.
Príroda
10.02.11,17:16
Nie, všetko sa dáva ako materiál. Tie, čo nespotrebuješ, vedieš ako zásobu, ktorá sa ti objaví vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
mimotemyUž tu toho bolo toooooľko popísané ...:mee::eek:
Vďaka, no čo nespotrebuje, ako v alfe budem viesť ako zásobu, aby sa objavila vo Výkaze o majetku a záväzkoch?
Skladové karty nevedieme.
rodina1
11.02.11,08:40
Vďaka, no čo nespotrebuje, ako v alfe budem viesť ako zásobu, aby sa objavila vo Výkaze o majetku a záväzkoch?
Skladové karty nevedieme.
Aby sa ti to objavilo vo výkaze ... musíš na konci roka spraviť inventarizáciu. A preto by ste mali viesť aj skladovú evidenciu, teda skladové karty.
Ak nevediete skladové karty, je to porušenie zákona.
mimotemymoja šéfka tiež neviedla sklad, len na konci roka urobila inventarizáciu zásob, vyčíslila sumu bez DPH a túto sumu som napísala do výkazu ... ak jej príde daňová kontrola, nebude mať čím túto inventarizáciu podložiť, keďže nemá žiadne skladové karty.
Príroda
14.02.11,13:57
Vďaka, rodina 1. Je mi to jasnejšie, vidím , že predošlé roky nám táto presnejšia evidencia chýba. Už to hádam nebudem prerábať, v daňovom základe to nič nemení a výkazy sú už odovzdané.
Nemohla by som namiesto skladových kariet doložiť spotrebu PHM zošitom, ktorý si SZČO vedie a zapisuje si tam denne spotrebu a celkové pohyby PHM.? Ide o ťažbu dreva- kupuje náhradné diely do traktora a materiál, ktorý hneď spotrebuje alebo použije. Len to PHM na konci roka nejaké množstvo zostane. Spotrebu nafty robíme v tabuľkách na vyťažené porasty podľa noriem od lesov. Toto mám za každý porast presne doložené a vypočítanú k tomu spotrebu nafty. Na konci roka robím vyhodnotenie za celý rok- všetky tabuľky jednotlivé sumy a spočítané za celý rok spotrebu a vykázaný zostatok. Nemôžem to vyčísliť v eurách a dať z tohto do výkazu? Benzín si skutočnú spotrebu zapisuje do záznamu vozidla a uvádza tam na konci roka tiež zostatok benzínu. Nemôže toto slúžiť na doloženie spotreby nafty a benzínu bez skladových kariet? Tak isto nemožno takto vyčísliť aj zostatok benzínu do výkazu? Zaujíma ma Váš názor na tieto skutočnosti. Vopred Vám ďakujem za odpoveď a želám pekný večer.
rodina1
14.02.11,14:28
Vďaka, rodina 1. Je mi to jasnejšie, vidím , že predošlé roky nám táto presnejšia evidencia chýba. Už to hádam nebudem prerábať, v daňovom základe to nič nemení a výkazy sú už odovzdané.
Nemohla by som namiesto skladových kariet doložiť spotrebu PHM zošitom, ktorý si SZČO vedie a zapisuje si tam denne spotrebu a celkové pohyby PHM.? Ide o ťažbu dreva- kupuje náhradné diely do traktora a materiál, ktorý hneď spotrebuje alebo použije. Len to PHM na konci roka nejaké množstvo zostane. Spotrebu nafty robíme v tabuľkách na vyťažené porasty podľa noriem od lesov. Toto mám za každý porast presne doložené a vypočítanú k tomu spotrebu nafty. Na konci roka robím vyhodnotenie za celý rok- všetky tabuľky jednotlivé sumy a spočítané za celý rok spotrebu a vykázaný zostatok. Nemôžem to vyčísliť v eurách a dať z tohto do výkazu? Benzín si skutočnú spotrebu zapisuje do záznamu vozidla a uvádza tam na konci roka tiež zostatok benzínu. Nemôže toto slúžiť na doloženie spotreby nafty a benzínu bez skladových kariet? Tak isto nemožno takto vyčísliť aj zostatok benzínu do výkazu? Zaujíma ma Váš názor na tieto skutočnosti. Vopred Vám ďakujem za odpoveď a želám pekný večer.

Náhradné diely, ktoré sa hneď spotrebujú, teda kúpite ND vtedy, keď ho potrebujete, sa neevidujú ako zásoba na sklade.
Čo sa týka PHL, ktoré sú priamo vo vozidle, tak ani tieto by som nedávala do výkazu ako zásoba.
Ak by ste však nakupovali PHL vo väčšom množstve, napr. celý sud :rolleyes: a z tohto by potom vodiči tankovali PHL, tak to, čo by vám v tom sude zostalo, to by bola ako zásoba a to by sa ti dostalo do výkazu. Pri tomto spôsobe by ste museli viesť aj skladovú evidenciu.
Príroda
14.02.11,14:48
Náhradné diely, ktoré sa hneď spotrebujú, teda kúpite ND vtedy, keď ho potrebujete, sa neevidujú ako zásoba na sklade.
Čo sa týka PHL, ktoré sú priamo vo vozidle, tak ani tieto by som nedávala do výkazu ako zásoba.
Ak by ste však nakupovali PHL vo väčšom množstve, napr. celý sud :rolleyes: a z tohto by potom vodiči tankovali PHL, tak to, čo by vám v tom sude zostalo, to by bola ako zásoba a to by sa ti dostalo do výkazu. Pri tomto spôsobe by ste museli viesť aj skladovú evidenciu.

Veľmi pekne ďakujem za ochotu. Môžem ešte konkrétnejšie? Živnostník pracuje sám, nemá žiadneho zamestnanca. Naftu kupuje asi v množstve okolo 100 l do bandasiek a v priebehu týždňa ju spotrebuje, čo si vedie v uvedenej písanke. Znovu kupuje, keď už má málo. Môže mať spotrebu doloženú uvedenými zošitmi a v peňažnom denníku účtovať ako výdavok za materiál? Pri zostatku PHM je potrebné uvádzať v hodnote aj vo výkaze o majetku? Vďaka, veľmi ste pomohli.
rodina1
14.02.11,15:09
Veľmi pekne ďakujem za ochotu. Môžem ešte konkrétnejšie? Živnostník pracuje sám, nemá žiadneho zamestnanca. Naftu kupuje asi v množstve okolo 100 l do bandasiek a v priebehu týždňa ju spotrebuje, čo si vedie v uvedenej písanke. Znovu kupuje, keď už má málo. Môže mať spotrebu doloženú uvedenými zošitmi a v peňažnom denníku účtovať ako výdavok za materiál? Pri zostatku PHM je potrebné uvádzať v hodnote aj vo výkaze o majetku? Vďaka, veľmi ste pomohli.
Uvedená "písanka" by sa dala počítať aj za skladovú evidenciu. Ak obsahuje dátum, počiatočný stav, príjem, výdaj a konečný stav.
Ak mal zostatok "v písanke" napr. v objeme 10 litrov nafty po xy Eur (tu treba rozlišovať, či je platiteľ DPH alebo nie je). Ak je platiteľom DPH, tak zostatok je v cene bez DPH, ak je neplatiteľom DPH, tak zostatok je v cene vrátane DPH. A potom táto sumu sa dá do výkazu ako zásoba.
Príroda
14.02.11,15:21
To som rada, nie je platiteľ, takže celá suma z posledného nákupu. A všetky tieto spomínané veci a aj pracovné oblečenie môžem účtovať ako výdavok za materiál? Do réžie dávať len telefón, internet a pod? Ešte raz ďakujem!
rodina1
14.02.11,16:51
To som rada, nie je platiteľ, takže celá suma z posledného nákupu. ak kúpil koncom roka PHL a do 31. 12. 2010 nič z nákupu neminul, tak celá suma A všetky tieto spomínané veci a aj pracovné oblečenie môžem účtovať ako výdavok za materiál? Do réžie dávať len telefón, internet a pod? Ešte raz ďakujem!
v texte
martinapb
05.03.11,20:43
Ako zaúčtovať nasledovné položky - materiál alebo prevádzková réžia:
1. kancelárske potreby - výkazy, kniha registračnej pokladne, pokladničné bločky,...
2. tašky na balenie tovaru zákazníkom
3. stavebný materiál na zateplenie obchodu (platí sa prenájom, je uzavretá nájomná zmluva)

Musí sa v obchode s textilom viesť skladová evidencia na skladových kartách a viesť aj kniha zásob alebo stačí ak sa urobí raz ročne inventúra tovaru na sklade?
sybila3
09.03.11,12:23
môžem zaúčtovať kalkulačku v hodnote 41 eur ako materiál alebo dať do drob.maj. aj keď mám definovanú hodnotu nad 50 eur?
berry
09.03.11,12:34
Ako zaúčtovať nasledovné položky - materiál alebo prevádzková réžia:
1. kancelárske potreby - výkazy, kniha registračnej pokladne, pokladničné bločky,...
2. tašky na balenie tovaru zákazníkom
3. stavebný materiál na zateplenie obchodu (platí sa prenájom, je uzavretá nájomná zmluva)

Musí sa v obchode s textilom viesť skladová evidencia na skladových kartách a viesť aj kniha zásob alebo stačí ak sa urobí raz ročne inventúra tovaru na sklade?


No čo sa týka tých kancelárskych potrieb a tých tašiek tak to by som dala priamo do spotreby 501 xxx (alebo do réžie v JU)
S tým polystyrénom neviem poradiť , nech sa vyjadrí niekto skúsenejší.
A sklad sa musí viesť. Pri daňovej kontrole to budú vyžadovať.
berry
09.03.11,12:36
môžem zaúčtovať kalkulačku v hodnote 41 eur ako materiál alebo dať do drob.maj. aj keď mám definovanú hodnotu nad 50 eur?

A tú kalkulačku ideš predať? Ak je pre tvoju vlastnú potrebu, tak priamo do spotreby 501 xxx alebo réžia v JU.
sybila3
09.03.11,13:18
nie sme v téme JU? nejdem predať pre svoju potrebu.
rodina1
09.03.11,13:27
Ako zaúčtovať nasledovné položky - materiál alebo prevádzková réžia:
1. kancelárske potreby - výkazy, kniha registračnej pokladne, pokladničné bločky,... materiál
2. tašky na balenie tovaru zákazníkom - materiál, v analytickom členení - obaly
3. stavebný materiál na zateplenie obchodu (platí sa prenájom, je uzavretá nájomná zmluva)

Musí sa v obchode s textilom viesť skladová evidencia na skladových kartách a viesť aj kniha zásob alebo stačí ak sa urobí raz ročne inventúra tovaru na sklade? musí sa viesť skladová evidencia a na konci roka sa vykoná inventúra

v texte
rodina1
09.03.11,13:29
môžem zaúčtovať kalkulačku v hodnote 41 eur ako materiál alebo dať do drob.maj. aj keď mám definovanú hodnotu nad 50 eur?
Účtuješ ako materiál, v analytickom členení môžeš zaevidovať do drobného majetku.
deezee
12.03.11,11:56
Prosím Vás mám dilemu, prečítala som si túto tému, ale aj napriek tomu dovolím spýtať sa: som začínajúci SZČO, nakúpila som si nábytok, PC a pod, všetko ako krátkodobý majetok, absolvovala som kurz Jaspisu, kde tieto položky boli účtované ako prevádzková réžia a tu som sa dočítala, že je to materiál, preto skúsenejší Vás prosím o vyjadrenie, čo je správne???
rodina1
12.03.11,12:25
Prosím Vás mám dilemu, prečítala som si túto tému, ale aj napriek tomu dovolím spýtať sa: som začínajúci SZČO, nakúpila som si nábytok, PC a pod, všetko ako krátkodobý majetok, absolvovala som kurz Jaspisu, kde tieto položky boli účtované ako prevádzková réžia a tu som sa dočítala, že je to materiál, preto skúsenejší Vás prosím o vyjadrenie, čo je správne???
Správne je materiál.
Postupy účtovania pre JÚ
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
nikulik
14.03.11,19:05
Preco rodina1 ste v prispevku 603 uviedli-dovolim si nizsie citovat lebo neviem pridat takuto citaciu:
1. kancelárske potreby - výkazy, kniha registračnej pokladne, pokladničné bločky,... materiál

ja uz tomu celkom nerozumiem, ja som kanc.potreby davala do rezie, takze to mam zle?
alebo napr. autosučiastky na auto su tiez material? ak ma auto v OM samozrejme.
rodina1
14.03.11,19:33
Preco rodina1 ste v prispevku 603 uviedli-dovolim si nizsie citovat lebo neviem pridat takuto citaciu:
1. kancelárske potreby - výkazy, kniha registračnej pokladne, pokladničné bločky,... materiál

ja uz tomu celkom nerozumiem, ja som kanc.potreby davala do rezie, takze to mam zle?
alebo napr. autosučiastky na auto su tiez material? ak ma auto v OM samozrejme.
nikulik, prosím, prečítaj si túto tému od začiatku, dozvieš sa, že ako prevádzková réžia sa účtujú služby, plyn, elektrika, voda ...
Ostatné ako materiál.
mimotemyTiež som sa pred niekoľkými rokmi musela cez to prelúskať, až som nakoniec opravovala rok 2008 a všetko, čo som mala zaúčtované v prevádzkovej réžii som preúčtovávala do materiálu a následne opravila výkaz o príjmoch a výdavkoch a odniesla na DÚ.
Katka0208
16.03.11,14:32
hm... prevádzková réžia - služby.... atď. Mám szčo, ktorý sa zaoberá reklamnou činnosťou, ale takpovediac iba jej sprostredkovaním. Nakúpi tričká, dá ich potlačiť a následne ich predá. To znamená, že potlač tričiek je prevádzková réžia. Ale ak si niekto uňho objedná napr. výrobu vizitiek alebo letákov, na ktoré on žiadny materiál nekupuje, jednoducho ich dá celé vyrobiť, tak potom výrobu tých vizitiek a letákov (na faktúre uvedené - vizitky, letáky) zaúčtuje ako materiál ??? už som z toho úplne popletená.... ďakujem za radu :)
Katka0208
16.03.11,15:19
kupujem vlastne vizitky ako určitý výrobok alebo kupujem potlač tých vizitiek ?
ego.mc
16.03.11,15:28
Ak dodám materiál na výrobu, tak kupujem potlač, ak materiál nedodávam, tak kupujem výrobok. Ak to robím pre ďalší predaj bez nejakých úprav, tak kupujem tovar.
Katka0208
16.03.11,15:40
no... takže ak mám faktúru, na ktorej je uvedené: Vizitky, tak by som to mala zaúčtovať ako tovar? SZČO ich ďalej iba predá... Sú pri účtovaní tovaru ešte nejaké iné povinnosti ? A ak je uvedené: Tlač letákov, v tom prípade je to PR ? Ďakujem
ego.mc
16.03.11,15:55
Ak ste vizitky kupovali na ďalší predaj, tak je to tovar. Ak je na faktúre uvedené tlač letákov, ale nebolo to na váš papier, tak je to materiál (samozrejme, ak sa tiež nejedná o tovar).
Katka0208
16.03.11,16:04
iba zaúčtujem nákup tovaru a potom jeho predaj za zvýšenú cenu? žiadna iná povinnosť pri účtovaní tovaru nieje ?
Katka0208
17.03.11,05:27
dobré ránko, ďakujem veľmi pekne za rady. ale skúsim otázku položiť ešte takto: urobím grafiku na vizitky a dám ich vytlačiť inej firme..... a následne predám. v tomto prípade ide o M, T alebo PR ? ďakujem ešte raz, aj za trpezlivosť :))) z celej tejto témy som mierne dopletená...
ego.mc
17.03.11,06:08
Podľa mňa aj v takomto prípade ide o tovar.
mimotemy 1000. príspevok :D
Katka0208
17.03.11,06:29
ešte raz vďaka
Príroda
22.03.11,17:25
Ahojte! Riešim problém- na jednom bloku z pokladne pri nákupe benzín- materiál a diaľničná známka- myslím prevádzková réžia. Môžem to zaúčtovať na dva výdavkové doklady? Vďaka za rady.
Katarina
22.03.11,17:50
Vypísať jeden výdavkový doklad a rozúčtovať na materiál a PR.
Príroda
22.03.11,18:10
Ďakujem. Robím v alfe a tam pri zadávaní dokladu hneď treba vybrať zaradenie- výdavok za materiál alebo prevádzková réžia, až potom sa zadáva suma. Tak sa to asi tak nebude dať.
IVEB
22.03.11,18:14
Nie v ALFE sa to nedá , musíš to rozpísať do dvoch riadkov.
rodina1
22.03.11,18:15
Ďakujem. Robím v alfe a tam pri zadávaní dokladu hneď treba vybrať zaradenie- výdavok za materiál alebo prevádzková réžia, až potom sa zadáva suma. Tak sa to asi tak nebude dať.
V Alfe sa to ináč nedá, musíš dvomi zápismi (teda dva VPD)
jeso
25.03.11,20:19
szčo predáva počítač aj s inštaláciou SW - v JU to zaúčtovať komplet ako predaj služby ?

potom nákup počítača -bude materiál...

účtujem v ALFE - tam sa nedá rozúčtovávať jedným zápisom tovar+ služba , môže to byť tak ako som uviedla vyššie?
dakujem
nikulik
26.03.11,13:35
Ahojte, takze precitala som si ceu temu 63 stran,poctivo :)
Takze ak si material rozčlenim analytikou na: PHL, mater.priamo do spotreby, nahradné diely, drobny HM.
Pracovne odevy som nasla tu v tejto teme ze je to material. Dobre, ale kde ho rozčlenim? do spotreby? alebo drobny? ale na drobny predsa musim viest sklad.kartu.
Poprosim vas o vyjadrenie, lebo neviem ci som to dobre pochopila.Dakujem.
Príroda
27.03.11,15:46
Ja dávam aj pracovné oblečenie do materiálu ako priamo do spotreby a už ho nikde neuvádzam vo výkazoch, teda ak sa nekupuje vo veľkom množstve do zásoby alebo na predaj. Ale stále mi to nedá pokoj- ak SZČO - len sám bez zamestnanca takéto veci účtuje ako výdavok za materiál bez skladovej evidencie, stačí, ak si obháji, že to rovno dáva do používania, do spotreby? Musí mať k tomu aj nejakú smernicu, niekde sa to písalo? Pridáte sa? Ďakujem.
auctovnicka
27.03.11,15:49
Dobry deň,

iba doplnim mojou otázkou temu: remeselnik-vodoinštalatér, nakupuje vodovodnú batériu a hned ju doda zakaznikovi - materiál a analyticky material do spotreby, ked nakupuje aj vazelinu a konope na osadenie batérie, tak by som to mala dat ako material - analyticky pomocný materiál?
pohonné hmoty-materiál - analyticky pohonné hmoty
pracovné oblečenie - materiál - pracovné oblečenie
daň z MV_cestna daň - prevádzkova rézia?

dakujem vopred za pomoc
nikulik
27.03.11,18:09
Ja dávam aj pracovné oblečenie do materiálu ako priamo do spotreby a už ho nikde neuvádzam vo výkazoch, teda ak sa nekupuje vo veľkom množstve do zásoby alebo na predaj. Ale stále mi to nedá pokoj- ak SZČO - len sám bez zamestnanca takéto veci účtuje ako výdavok za materiál bez skladovej evidencie, stačí, ak si obháji, že to rovno dáva do používania, do spotreby? Musí mať k tomu aj nejakú smernicu, niekde sa to písalo? Pridáte sa? Ďakujem.

K materialu do spotreby musite mat internu smernicu, kde presne vymedzite ake blocky, popripade do akej sumy učtujete "priamo do spotreby".

Ja mam zase ten problem, ze moj szčo vsetko kupuje len do spotreby, ked neratam obcas nejaky stroj. No ale mam aj blocky za 500 eur, kde nakupoval vsetko do spotreby len tych poloziek bolo vela, pri takychto pripadoch je ale tazke mi zakotvit do smernice ze do akej sumy doklady učtujem priamo do spotreby.
nikulik
27.03.11,18:12
Dobry deň,

iba doplnim mojou otázkou temu: remeselnik-vodoinštalatér, nakupuje vodovodnú batériu a hned ju doda zakaznikovi - materiál a analyticky material do spotreby, ked nakupuje aj vazelinu a konope na osadenie batérie, tak by som to mala dat ako material - analyticky pomocný materiál?
pohonné hmoty-materiál - analyticky pohonné hmoty
pracovné oblečenie - materiál - pracovné oblečenie
daň z MV_cestna daň - prevádzkova rézia?

dakujem vopred za pomoc

dan z MV najdete tu:
http://www.porada.sk/4907-ako-na-alfu-post1701694.html#post1701694

a ten ostatny material, podla mna mozte to členenie nechat tak, aj ked ja som tiez učtovala prac.odevy do spotreby tak ako priroda.
auctovnicka
28.03.11,05:35
dan z MV najdete tu:
http://www.porada.sk/4907-ako-na-alfu-post1701694.html#post1701694

a ten ostatny material, podla mna mozte to členenie nechat tak, aj ked ja som tiez učtovala prac.odevy do spotreby tak ako priroda.

vďaka za pomoc
Príroda
07.04.11,16:23
Viete mi povedať, ako má vyzerať tá smernica, čo má obsahovať a robí sa na kalendárny rok alebo jednorázovo? Vďaka.

Vie niekto poradiť, alebo ukázať príklad- interná smernica- materiál priamo do spotreby? Ďakujem ešte raz.
Mila123
07.04.11,16:38
Prepáčte dámy, ale teraz ste ma poriadne pomiatli. Aj ja som účtovala nákup DHM /skriňa, TV a mraznička/ priamo do prev. réžie a po predchádzajúcom príspevku som všetko opravila a dala do matreriálu. Všetky tri vecú sú dané do používania, tak teraz je to prev,. réžia alebo materiál? Mám zasa robiť opravu? Ďakujem za kladnú odpoveď
Ja drobný hmotný i nehmotný majetok do 1700 € účtujem zásadne do materiálu....som presvedčená, že je to správne, zapisujem to do evidencie DHaNM....
Katarina
11.04.11,14:03
Zuzy nemusíš robiť znovu opravu , určite sa to účtuje ako materiál.
Príroda
14.04.11,12:52
K materialu do spotreby musite mat internu smernicu, kde presne vymedzite ake blocky, popripade do akej sumy učtujete "priamo do spotreby".

Ja mam zase ten problem, ze moj szčo vsetko kupuje len do spotreby, ked neratam obcas nejaky stroj. No ale mam aj blocky za 500 eur, kde nakupoval vsetko do spotreby len tych poloziek bolo vela, pri takychto pripadoch je ale tazke mi zakotvit do smernice ze do akej sumy doklady učtujem priamo do spotreby.
Nikulík, môžeš poradiť, ako má vyzerať tá interná smernica, prípadne dať nejaký vzor. Veľmi pekne ďakujem za rady.
jeso
16.04.11,10:18
szčo kupuje materiál-napr. plech - VOZD materiál
tento materiál ten si dáva externe opracovať - narezať na rozne rozmery, navariť , navrtať - ako zaúčtovať v JU opracovanie materiálu - bude to prevádzková réžia -nakolko je to služba ?
alebo to zaúčtovať ako materiál- v analytickom členení -opracovanie a tým pádom sa bude navyšovať vstupná cena materiálu ...

odbratelovi na VF to ide ako predaj výrobkov

dakujem za rady
Tweety
16.04.11,10:20
szčo kupuje materiál-napr. plech - VOZD materiál
tento materiál ten si dáva externe opracovať - narezať na rozne rozmery, navariť , navrtať - ako zaúčtovať v JU opracovanie materiálu - bude to prevádzková réžia -nakolko je to služba ? ÁNo.
alebo to zaúčtovať ako materiál- v analytickom členení -opracovanie a tým pádom sa bude navyšovať vstupná cena materiálu ...

odbratelovi na VF to ide ako predaj výrobkov Aj služba vstúpi do jeho predajnej ceny. dakujem za rady
V texte.
jeso
16.04.11,10:31
dakujem za odpoved ...ja to účtujem ako PR ,ale nebola som si celkom istá, nakolko mi bolo povedané, že správnejšie by to malo byť účtované do VOZD materiál-v členení opracovanie materiálu-malo by to navyšovať vo výkaze materiál a nie PR, nakolko je to výdavok súvisiaci s obstaraním materiálu
nikulik
16.04.11,17:22
Nikulík, môžeš poradiť, ako má vyzerať tá interná smernica, prípadne dať nejaký vzor. Veľmi pekne ďakujem za rady.

Pri studovaní porady som nasla prispevok od jedneho poradaka:
Danci,
celá tá smernica môže mať 1 stranu, kde napíšeš ktorý materiál a prečo dávaš vlastne priamo do spotreby /napr. "zanedbateľná suma oproti cene výrobku alebo služby, .....uvedený materiál netvorí podstatu....a pod./....a môžeš začať:

Na základe "Postupov JU" § 11 odst. 8 " Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky" určujem zásoby - materiál priamo do spotreby bez skladovej evidencie a to:
- baliaci materiál
- viazací materiál
- ......
atd
z dôvodu:
- zanedbateľná suma.........

Mozno pomoze :)
Ja ju este nemam hotovu :o
Zita5
16.04.11,17:32
dakujem za odpoved ...ja to účtujem ako PR ,ale nebola som si celkom istá, nakolko mi bolo povedané, že správnejšie by to malo byť účtované do VOZD materiál-v členení opracovanie materiálu-malo by to navyšovať vo výkaze materiál a nie PR, nakolko je to výdavok súvisiaci s obstaraním materiálu

Postupy JU
§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky
a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými
stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami;
medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých
nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli
všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo
skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,

13) Ocenenie zásob sa zvyšuje o sumu výdavkov na externé spracovanie materiálu alebo o výdavky vynaložené na spracovanie materiálu vlastnou činnosťou.


Ja osobne sa prikláňam účtovať do materiálu a nie do prevádzkovej réžie .
Prima73
19.04.11,10:19
Cez internet sme si u dodavatela objednali vyrobu vizitiek podla ich predlohy. Neviem kam tozauctovat, do prevadzkovej rezie, v analytickom cleneni reklama, alebo ako vydavok za material, v analytickom cleneni kancelarske potreby?
Mila123
19.04.11,10:58
Cez internet sme si u dodavatela objednali vyrobu vizitiek podla ich predlohy. Neviem kam tozauctovat, do prevadzkovej rezie, v analytickom cleneni reklama, alebo ako vydavok za material, v analytickom cleneni kancelarske potreby?
Určite ako prevádzkovú réžiu by som účtovala........som toho názoru, že všetko naúčtované cez materiál či tovar má byť na tovarových či materiálových kartách...popr. karte drobného majetku....
rodina1
19.04.11,11:11
Cez internet sme si u dodavatela objednali vyrobu vizitiek podla ich predlohy. Neviem kam tozauctovat, do prevadzkovej rezie, v analytickom cleneni reklama, alebo ako vydavok za material, v analytickom cleneni kancelarske potreby?
Myslím si, že je to služba, tak prevádzková réžia.
rodina1
19.04.11,11:12
Určite ako prevádzkovú réžiu by som účtovala........som toho názoru, že všetko naúčtované cez materiál či tovar má byť na tovarových či materiálových kartách...popr. karte drobného majetku....
Nie všetko, čo sa účtuje ako výdavok za materiál musí byť na materiálových kartách ...
Mila123
19.04.11,12:28
Nie všetko, čo sa účtuje ako výdavok za materiál musí byť na materiálových kartách ...
daj príklad....
Katarina
19.04.11,13:59
Spotrebný materiál - materiál vydaný priamo do spotreby, napr. kancelárske a hygienické potreby.
Mila123
20.04.11,06:32
Spotrebný materiál - materiál vydaný priamo do spotreby, napr. kancelárske a hygienické potreby.
kancelárske a hygienické potreby nie sú materiálom, na 100% sú prevádzkovou réžiou, s analytickým členením........pozri si presné znenie, definíciu materiálu....tovaru.....
EMILY04
20.04.11,06:36
kancelárske a hygienické potreby nie sú materiálom, na 100% sú prevádzkovou réžiou, s analytickým členením........pozri si presné znenie, definíciu materiálu....tovaru.....

S týmto nemôžem súhlasiť. Ja osobne účtujem kanc. potreby a aj hyg. potreby ako material, ktorý ma osobitnú analitiku a je na neho smernica o tom, že je to materiál ktorý sa priamo spotrebuje. Nevedie sa ako zásoby, ale priama spotreba.

Ak účtuješ aj PU, tak kam potom zaúčtuješ nákup kanc. potrieb? Nie na 501-materiál? Ľahká pomôčka pre tých čo účtujú aj PU.
marjankaj
20.04.11,06:45
kancelárske a hygienické potreby nie sú materiálom, na 100% sú prevádzkovou réžiou, s analytickým členením........pozri si presné znenie, definíciu materiálu....tovaru.....

Pozri postupy účtovania JU



§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami; medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,
d) zvieratá sa účtujú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, husí na výkrm a psy.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Mila123
20.04.11,06:46
S týmto nemôžem súhlasiť. Ja osobne účtujem kanc. potreby a aj hyg. potreby ako material, ktorý ma osobitnú analitiku a je na neho smernica o tom, že je to materiál ktorý sa priamo spotrebuje. Nevedie sa ako zásoby, ale priama spotreba.

Ak účtuješ aj PU, tak kam potom zaúčtuješ nákup kanc. potrieb? Nie na 501-materiál? Ľahká pomôčka pre tých čo účtujú aj PU.
ale čo má PÚ s JÚ???? spoločné...iba ak tú istú účtovníčku.....pozriem ti presnú definíciu materiálu.....a pošlem ti znenie....
Zita5
20.04.11,06:56
kancelárske a hygienické potreby nie sú materiálom, na 100% sú prevádzkovou réžiou, s analytickým členením........pozri si presné znenie, definíciu materiálu....tovaru.....

V JU do prevádzkovej réžie účtujeme služby .

Ja som tiež v dávnej minulosti účtovala kancelárske potreby v PR(a nie len ja,bolo nás viac ) , až pokiaľ som nedostala toto stanovisko z DRSR
http://www.porada.sk/1338710-post538.html
Tweety
20.04.11,06:57
ale čo má PÚ s JÚ???? spoločné...iba ak tú istú účtovníčku.....pozriem ti presnú definíciu materiálu.....a pošlem ti znenie....
Má toho spoločného viac ako si myslíš.
marjankaj
20.04.11,07:00
ale čo má PÚ s JÚ???? spoločné...iba ak tú istú účtovníčku.....pozriem ti presnú definíciu materiálu.....a pošlem ti znenie....

No možno s tým PU si trochu mimo. Toto je téma pre JU:cool:

Ak ťa zaujíma PU, tak si to pozri v postupoch PU a nie na nejakom pokeci.

Najprv sa tu trochu zorientuj.
EMILY04
20.04.11,07:53
ale čo má PÚ s JÚ???? spoločné...iba ak tú istú účtovníčku.....pozriem ti presnú definíciu materiálu.....a pošlem ti znenie....


Čo je spoločné? Je tam veľmi veľa spoločných veci, len napr. materiál účtuješ v PU na 501 a ak robiš aj JU aj PU, tak si ľahko pomôžeš pri účtovaní v JU. Lebo to, čo by si podlľa postupov v PU účtovala na účte 501 tak v JU účtuješ v členení materiál. Potom služby 518 je vlastne, prevádzková réžia v JU.
Tuto na porade raz teraz neviem kto presne to krásne opísal, koľko spoločného má účtovanie JU a PU.

Ja nepotrebujem znenie. Len som ti chcela pomôcť ak občas nevieš kam zaradiť v JU danú vec či do materiálu, alebo do réžie.
beatam
11.08.11,13:19
Ak ste vizitky kupovali na ďalší predaj, tak je to tovar. Ak je na faktúre uvedené tlač letákov, ale nebolo to na váš papier, tak je to materiál (samozrejme, ak sa tiež nejedná o tovar).
Ak urobím grafický návrh na leták alebo vizitku, dodávateľ mi urobí tlačiarenské predlohy a ďalší dodávateľ mi to vytlačí .... Tlač budem účtovať ako nákup tovaru, ale tie predlohy zaúčtujem ako službu do PR, alebo tiež do nákupu tovaru ....?
Poraďte prosím
ego.mc
11.08.11,21:09
Podľa mňa služba do PR.
Doplnenie: Odpovedal som iba na otázku. "ale tie predlohy zaúčtujem ako službu do PR, alebo tiež do nákupu tovaru ....?" :)
Zita5
12.08.11,04:21
Ak urobím grafický návrh na leták alebo vizitku, dodávateľ mi urobí tlačiarenské predlohy a ďalší dodávateľ mi to vytlačí .... Tlač budem účtovať ako nákup tovaru, ale tie predlohy zaúčtujem ako službu do PR, alebo tiež do nákupu tovaru ....?
Poraďte prosím


1.1. Dodanie tovaru

Najbežnejšou situáciou je, keď zákazník poskytne originál (rukopis, CD, diskety, a pod.) a požiada tlačiara (vydavateľa) na vykonanie tlače (vydania). V takomto prípade tlačiar (vydavateľ) vykoná dodanie tovaru ( kníh, brožúr, novín a pod. ) v zmysle § 8 ods. 1 písm. a) zákona o DPH. V tomto prípade tlačiar ( vydavateľ) zabezpečuje vo vlastnej réžii všetok potrebný materiál.

Príklad:
Spoločnosť X, platiteľ dane, si objedná u Tlačiarní BB vydanie brožúry, pričom obsah brožúry dodá v elektronickej forme. Tlačiarne BB pri dodaní brožúry pre spoločnosť X vykonajú dodanie tovaru.






1.2. Dodanie služby

Ak zákazník poskytne tlačiarovi (vydavateľovi) originál a tiež aj napr. papier a/alebo iné súčasti použité pri tlačení a vydaní knihy, brožúry, a pod., potom tlačiar (vydavateľ) poskytne službu v zmysle § 9 ods.1 zákona o DPH. V tomto prípade zákazník zabezpečuje vo vlastnej réžii všetok potrebný materiál.

Príklad:
Spoločnosť X, platiteľ dane si objedná u Tlačiarní BB vytlačenie propagačných letákov, pričom originál letáku dodá na CD nosiči a súčasne s originálom dodá aj svoj vlastný papier. V tomto prípade Tlačiarne BB pri dodaní propagačných letákov pre spoločnosť X poskytli službu.







Pri posudzovaní zdaniteľného obchodu je treba postupovať prípad od prípadu, aby sa určila presná povaha operácie, pričom treba vychádzať zo zmluvných podmienok medzi tlačiarom (vydavateľom) a jeho zákazníkom.
beatam
12.08.11,06:51
Ďakujem Vám obom za odpoveď :)

Mne to podľa tohto pokynu vychádza ako dodanie tovaru. Pretože žiadny materiál potrebný pre tlač zákazník neposkytne. Tá tlačiarenská predloha je súčasťou procesu tlače, len to robí iná firma. "zhmotní" ten grafický návrh aby sa dal vytlačiť. Predlohy si tlačiar sám vyzdvihne u zhotoviteľa.

Ja som zhotovenie tých predlôh účtovala automaticky do PR, ale fčul už pochybujem aj o tom, ako sa volám :confused:

..a zmluvu zákazník s tlačiarom samozrejme nemá ;)
Zita5
12.08.11,07:08
Ďakujem Vám obom za odpoveď :)

Mne to podľa tohto pokynu vychádza ako dodanie tovaru. Pretože žiadny materiál potrebný pre tlač zákazník neposkytne. Tá tlačiarenská predloha je súčasťou procesu tlače, len to robí iná firma. "zhmotní" ten grafický návrh aby sa dal vytlačiť. Predlohy si tlačiar sám vyzdvihne u zhotoviteľa.

Ja som zhotovenie tých predlôh účtovala automaticky do PR, ale fčul už pochybujem aj o tom, ako sa volám :confused:
..a zmluvu zákazník s tlačiarom samozrejme nemá ;)


Aké tlačiarenské predlohy máš na mysli ? Napr. reklamka Ti na základe Tvojho návrhu graficky spracovala vizitku .Predlohu dodala tlačiarovi na čom ? CD, pauzáku, filme, alebo CTP platni?

Zmluvu môže nahradiť aj objednávka , nie vždy musí byť zmluva .
beatam
12.08.11,07:22
Aké tlačiarenské predlohy máš na mysli ? Napr. reklamka Ti na základe Tvojho návrhu graficky spracovala vizitku .Predlohu dodala tlačiarovi na čom ? CD, pauzáku, filme, alebo CTP platni?

Zmluvu môže nahradiť aj objednávka , nie vždy musí byť zmluva .
Predloha je na platni.
Zita5
12.08.11,08:52
V podstate ak by sme sa mali pridržiavať zákona o DPH(ktorý som priložila ako pomôcku ) , tak ten pokyn na Vás vôbec nepasuje.
U Vás bolo všetko pol na pol . Dodali ste zhotovenú grafiku na tlačovej platni a tlačiareň dodala svoju prácu , papier ,farby a chemikálie a teda konečné spracovanie vizitiek .Mám zato , že tlačiareň nemala všetok potrebný materiál zabezpečený vo vlastnej réžii, platňa je dôležitou časťou z potrebného materiálu .

Vlastná réžia by bola , keby ste objednali v tlačiarni zhotovenie vizitiek, predložili im Váš návrh a v tlačiarni na základe návrhu spracujú grafiku až po výslednú tlač a spracovanie , vtedy by Vám predali tovar .


Ale ja by som postupovala ...ak by sa jednalo, že vizitky sú pre potrebu firmy (firemné vizitky ) , tak by som účtovala bez ohľadu na Pokyn drsr....o službe - prevádzková réžia .
Či fakturovala tlačiareň o tovare alebo službe, to ťažko zistíte .To je záležitosť záznamovej evidencie DPH tlačiarne a správneho priradenia k tovaru, alebo k službe z pohľadu DPH, ak teda je dodávateľ resp.zhotoviteľ platiteľom DPH .

Ale ak sú vizitky zaobstarané sprostredkovateľom na ďalší predaj konečnému spotrebiteľovi , tak by som účtovala o tovare .

mimotemyNeviem prečo pri zhotovení vizitiek máte dvoch dodávateľov a komplikujete si život :), keď zhotovenie grafiky a aj platne môže vykonať tlačiareň.

Toto je môj názor .
beatam
12.08.11,09:37
Zitka, veľmi pekne ďakujem za rady a názory:). Žiaľ, "výrobný postup" riešia iní, ja už mám iba faktúry na jednej strane a postupy účtovania a pokyny DRSR na druhej a riešim kolonky PD:mee:. Tie vizitky a letáky sú určené na predaj zákazníkom. Tlačiar na faktúre uvádza konšt.symbol 0308, čiže platby za služby..... takže všetko do réžie?
Čím viac nad tým dumám, tým väčší hokej mám z toho:confused:
marjankaj
12.08.11,09:52
Zitka, veľmi pekne ďakujem za rady a názory:). Žiaľ, "výrobný postup" riešia iní, ja už mám iba faktúry na jednej strane a postupy účtovania a pokyny DRSR na druhej a riešim kolonky PD:mee:. Tie vizitky a letáky sú určené na predaj zákazníkom. Tlačiar na faktúre uvádza konšt.symbol 0308, čiže platby za služby..... takže všetko do réžie?
Čím viac nad tým dumám, tým väčší hokej mám z toho:confused:

Tak to bude tovar.
beatam
12.08.11,09:56
Ďakujem
marjankaj
12.08.11,10:07
Ak by tie vizitky boli pre vás, tak by som to účtoval ako materiál. Podobne ako napríklad toaletný papier.
Zita5
12.08.11,10:09
Zitka, veľmi pekne ďakujem za rady a názory:). Žiaľ, "výrobný postup" riešia iní, ja už mám iba faktúry na jednej strane a postupy účtovania a pokyny DRSR na druhej a riešim kolonky PD:mee:. Tie vizitky a letáky sú určené na predaj zákazníkom. Tlačiar na faktúre uvádza konšt.symbol 0308, čiže platby za služby..... takže všetko do réžie?
Čím viac nad tým dumám, tým väčší hokej mám z toho:confused:

Ja ti verím, že máš z toho hokej .Ono v podstate ten kto fakturuje, si ani neuvedomí možno, že tam je KS 0308 a možno ani nevie, že nejaký ten pokyn drsr bol vydaný .Ja ten pokyn považujem nie za celkom 100%, ale to je výklad daňového riaditeľstva a treba ho rešpektovať .Veľa tlačiarov si neuvedomuje , že vyrába a predáva tovar , ale predáva aj služby .A to z toho dôvodu , lebo vo všeobecnosti ponúkajú tlačiarenské služby alebo polygrafické služby a majú zafixovanú 0308.


Priniesli a uhradili ste vizitky a letáky (ako tovar )a v nezmenom stave ich predáte ako tovar .
Ja sa nebránim ďalším názorom .:)
beatam
12.08.11,10:37
Ďakujem za dobré rady a za čas,ktorý si venovala môjmu problému
mondes
16.08.11,08:30
Prosím Vás, mám bloček z LIDL o nákupe vysávača. Ako ho zaúčtujem? Je potrebné ho aj zaevidovať? Vďaka.
mondes
16.08.11,08:32
Prosím Vás, mám bloček z LIDL o nákupe vysávača. Ako ho zaúčtujem? Je potrebné ho aj zaevidovať? Vďaka.

Ešte doplním, že ten bloček v sume 59,- Eur. Vďaka.
ego.mc
16.08.11,10:07
Nákup materiálu. Ak ho budete používať, tak iba do operatívnej evidencie, ak ho používať nebudete (odložíte si ho na horšie časy :)), tak do skladovej evidencie.
Prípadne, ak ho máte na ďalší predaj, tak ako nákup tovaru...
rudopp
16.08.11,12:23
Ak by tie vizitky boli pre vás, tak by som to účtoval ako materiál. Podobne ako napríklad toaletný papier.

A nie sú moc tvrdé ???
rudopp
16.08.11,12:24
Prosím Vás, mám bloček z LIDL o nákupe vysávača. Ako ho zaúčtujem? Je potrebné ho aj zaevidovať? Vďaka.

Ak z Lidla vydrží dlhšie ako 1 rok, tak daj do DHIM.
Vlasta Č.
24.08.11,04:13
Ak z Lidla vydrží dlhšie ako 1 rok, tak daj do DHIM.


No a DHIM ide do materiálu alebo do réžie??
Tweety
24.08.11,05:04
Ak z Lidla vydrží dlhšie ako 1 rok, tak daj do DHIM.


No a DHIM ide do materiálu alebo do réžie??
Do materiálu.
tibor1000
16.09.11,14:50
Prosím Vás,a keď si podnikateľ nakúpi na zariadenie novej predajne na začiatku drobnosti ako farba na steny,haky,štetce,predlžovačky atd - to je PR alebo materiál ?

a obaly-napr. ozdobné flasky,v ktorých má tovar - tieto flašky sú MATERIAL ?
tieto sa akoby vydaju hned do spotreby,ale budu sluzit kym sa nerozbiju,tzn. kludne aj 50 Rokov :D
to mám teda účtovať ako material,alebo prevádzková réžia?

ďakujem vopred moc moc za radu
Tweety
16.09.11,14:52
Prosím Vás,a keď si podnikateľ nakúpi na zariadenie novej predajne na začiatku drobnosti ako farba na steny,haky,štetce,predlžovačky atd - to je PR alebo materiál ?

a obaly-napr. ozdobné flasky,v ktorých má tovar - tieto flašky sú MATERIAL ?
tieto sa akoby vydaju hned do spotreby,ale budu sluzit kym sa nerozbiju,tzn. kludne aj 50 Rokov :D
to mám teda účtovať ako material,alebo prevádzková réžia?

ďakujem vopred moc moc za radu
Sú to materiály, preto o nich treba aj tak účtovať, teda, ako o nákupe materiálu.
Fanie
17.01.12,14:13
Prosím Vás o pomoc.

Živnostník - projektant, si zakúpil tlačiareň (nie multifunkčné zariadenie), ale počítač používa osobný (nemá ho v podnikaní)... tak tlačiareň zaúčtujem ako materiál? (229 €). A kancelárske papiere kúpil 5 balíkov (zaúčtoval v AlFE ako kancelárske potreby - treba prepísať a dať ich na sklad?)... a 2 balíky mal ešte celé k 31.12. tieto treba vykázať v inventarizácii? Lebo nič iné na "sklade" ani nemá...

Ďakujem.
Tweety
17.01.12,14:20
Prosím Vás o pomoc.

Živnostník - projektant, si zakúpil tlačiareň (nie multifunkčné zariadenie), ale počítač používa osobný (nemá ho v podnikaní)... tak tlačiareň zaúčtujem ako materiál? (229 €). Tak. A kancelárske papiere kúpil 5 balíkov (zaúčtoval v AlFE ako kancelárske potreby - treba prepísať a dať ich na sklad?)... materiál. a 2 balíky mal ešte celé k 31.12. tieto treba vykázať v inventarizácii? Nie, ak o nich účtoval,ako o výdavkoch, tak už žiadna inv. i Lebo nič iné na "sklade" ani nemá...

Ďakujem. V texte.
Fanie
17.01.12,19:25
Tweety ďakujem za pomoc... :)
marta bodonova
18.01.12,11:35
Dobrý deň,
vie mi niekdo poradiť?
PC, tlačiareň, fotoaparát som dala do materiálu a začala používať.
Mám to v kratkodobom majetku.
Mala som to dať aj do výkazu o majetku a záväzkov ako ostatný krátkodoby majetok?
Ďakujem pekne
Katka22
18.01.12,13:20
Do výkazu o majetku a záväzkov sa to už nedáva .
Ľubka Abrahamovská
21.02.12,12:32
super, takže zbehla som si túto tému len tak od oka a ak som to dobre pochopila, tak všetky náklady súvisiace s prevádzkou (PHM, čistiace potreby, kancelárske potreby, drobný majetok...) všetko na nákup materiálu ako "materiál do spotreby", keďže ho majiteľ používa a nevedie k nemu skladovú kartu-nemusím viesť skladovú kartu...všetky služby (energie, dane a poplatky, opravy...) do prevádzkovej réžie...alebo môže do prevádzkovej réžie zaúčtovať aj PHM, kanc.potreby, čistiace atď., pokiaľ to uvedie vo svojej vnútornej smernici...a keď nemá smernicu, tak to musí len do materiálu?? už som z toho úplne zmagorená...každý to tu píše inak...vôbec neviem čo z toho je dobré a čo zlé...
Sionel
21.02.12,13:10
Do prev. réžie patria služby. PHM a kanc. potreby sú materiálom:
Postupy uctovania § 11 Zásoby - Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
c) prevádzkové látky sa účtujú veci, pomôcky a hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako
celku, napríklad mazadlá, palivo, pohonné látky, čistiace potreby, kancelárske potreby,
...

Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.
alexxx-x
21.02.12,13:53
(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu. -Prevádzková režia.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Podľa mňa napr. PHM, kanc. potreby... je možné účtovať ako prevádzková režia iba vtedy, ak účt.jednotka vypracuje vnútorný predpis.
Sionel
21.02.12,14:20
Podľa mňa napr. PHM, kanc. potreby... je možné účtovať ako prevádzková režia iba vtedy, ak účt.jednotka vypracuje vnútorný predpis.

No neviem, v postupoch účtovania sa jednoznačne uvádza, čo sa musí účtovať ako materiál. Treba si prečítať príspevky v tejto téme :)
Sionel
21.02.12,14:27
alexxx-x
21.02.12,17:42
Je to ťažká otázka... Aj ja mám taký problem, že neviem či je to material alebo režia...ale mám taký názor, že:

Zásady pre členenie majetku a záväzkov
§ 9

(6) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) vlastnú výrobu,
c) zvieratá,
d) tovar.

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu. - Nákup material, nákup tovar
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
majetok podľa § 10 ods. 26, :
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) (1700 Eur) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Napríklad: vrtačky,kancelarske potreby, pc, tlačiareň....
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Podľa môjho názoru, hlavnou otázkou je: Zásoby (PHM, kancelárske potreby, tlačiareň..) ktorých neúčtujeme v knihe zásob, ako účtujeme priamo do spotreby v peňažnom denníku?
Na túto otázku, našiel som iba jednu odpoveď:
Aké druhy zásob sa nemusia účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby?
Odpoveď:
Zásoby, ktoré sa nebudú účtovať v knihe zásob ale priamo do spotreby, určí účtovná jednotka vo svojom vnútornom predpise. Napr. výrobca na opravu televíznych prijímačov vyrobených pred r. 1998 potrebuje špeciálnu súčiastku. Televízne prijímače tohto druhu sa však opravujú len v malom množstve. Účtovná jednotka určí, že nákup týchto súčiastok bude účtovať priamo do spotreby. Na faktúru, alebo pokladničný doklad o nákupe vyznačí číslo zákazky, na ktorú bola súčiastka použitá. Tieto súčiastky nebudú predmetom inventarizácie, lebo nebudú vedené v knihe zásob. Výdavky na obstaranie súčiastok zaúčtuje účtovná jednotka v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.

§ 4
Peňažný denník
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

Podľa môjho názoru, ak učt.jednotka určí vo vnútornom predpise zásoby ktoré bude učtovať priamo do spotreby, výdavky na obstaranie zásob zaúčtuje účtovná jednotka v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, napr. prevádzková režia, nakup material...
Čo myslíte, môže byt to tak?
Zita5
21.02.12,17:46
(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu. -Prevádzková režia.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Podľa mňa napr. PHM, kanc. potreby... je možné účtovať ako prevádzková režia iba vtedy, ak účt.jednotka vypracuje vnútorný predpis.

PHM - účtovať do materiál ,kancelárske potreby- účtovať do materiál .Do prevádzkovej réžie sa účtujú služby .
alexxx-x
21.02.12,18:24
PHM - účtovať do materiál ,kancelárske potreby- účtovať do materiál .Do prevádzkovej réžie sa účtujú služby .

Ok, ale čo, keď mám vypracovaný vnútorný predpis? Ako učtujem v peňažnom denníku zásoby priamo do spotreby?
alexxx-x
21.02.12,20:15
Ďalšie informácie:

Podnikateľ eviduje drobný majetok ako majetok firmy a vedie si karty majetku.
Je potrebné finančnú hodnotu drobného majetku uvádzať vo výkaze o majetku a záväzkoch v kolónke "zásoby"?
V zmysle § 10 ods. 25 postupov účtovania v JÚ, majetok ktorého ocenenie sa rovná sume 30 000SK alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Účtovná jednotka sa už pri kúpe majetku môže rozhodnúť, či ho bude považovať za dlhodobý hmotný majetok alebo nie.
Ak takýto majetok bude považovať za dlhodobý hmotný majetok, jeho obstaranie zaúčtuje do peňažného denníka ako výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na bankovom účte a ďalej ako výdavok neovplyvňujúci základ dane v ďalšom členení obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Zároveň ho musí zaúčtovať do knihy dlhodobého majetku v súlade s § 6 postupov účtovania. Do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane ho účtovná jednotka zaúčtuje prostredníctvom odpisov v rámci uzávierkových účtovných operácií.
Ak takýto majetok nebude považovať za dlhodobý hmotný majetok, jeho obstaranie zaúčtuje do peňažného denníka ako výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na bankovom účte a ďalej ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v ďalšom členení prevádzková réžia.
Ak chce účtovná jednotka účtovať nákup "drobného majetku" priamo do prevádzkovej réžie, mala by mať spracovaný interný predpis (smernicu) o účtovaní "drobného hmotného majetku", pretože v zmysle § 11 ods. 2 postupov účtovania je potrebné účtovať "drobný majetok" ako materiál (zásoby).
Internou smernicou si môže účtovná jednotka určiť v zmysle § 11 ods. 8 postupov účtovania druh zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby. Drobný majetok v hodnote do 30 tis. Sk, ktorý účtovná jednotka zaúčtovala hneď pri nákupe v plnej výške do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a ktorý bol uvedený do užívania, nie je súčasťou skladových zásob účtovnej jednotky. Hodnota takéhoto majetku sa sleduje len v operatívnej evidencii a neuvádza sa vo výkaze o majetku a záväzkoch. Nákup drobného majetku sa odrazí pri zaúčtovaní vo výdavkoch (a teda aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch).
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=90038
Zita5
21.02.12,20:19
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 6 písm. e) postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva č. MF/27076/2007-74, v peňažnom denníku sa uvádza prehľad výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom v členení najmä na:
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu.
Výdavky ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odsekov 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu ? do prevádzkovej réžie.
Uhradené zásoby sa účtujú podľa § 11 ods. 1 v peňažnom denníku buď ako nákup materiálu alebo ako nákup tovaru.
V § 11 ods. 2 postupov účtovania je vymedzené čo sa najmä ako materiál účtuje v peňažnom denníku ( suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly.... ). Keďže v postupoch účtovania nie je striktne vymenované čo sa účtuje ako materiál, ale postupy uvádzajú čo najmä sa účtuje ako materiál, to znamená že účtovná jednotka môže do tejto skupiny účtovať ďalšie položky. Podľa nášho názoru ako materiál sa účtujú kancelárske potreby, pracovné odevy, PHL a pod.

Oddelenie metodiky daní DR SR pracovisko Trenčín

Váš dopyt:

Dobrý deň , prosila by som Vás vyjadrenie a usmernenie ohľadom účtovania v JU . Jedná sa o účtovanie v peňažnom denníku podľa Postupov JU § 4 odst.6 písm.e) a následného členenia výdavkov .
Konkrétne nákup PHM pre motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku . Roky predtým sa nákup PHM do nádrže motorového vozidla účtoval do prevádzkovej réžie . Na základe Postupov JU §11 odst.2 písm.c , teraz nie som si istá , či tento výdavok sa má účtovať do prevádzkovej réžie , alebo do materiálu .
Som toho názoru , že účtovať do prevádzkovej réžie . Materiál by som použila len vtedy , keby sa PHM pre účtovnú jednotku nakupovali do zásoby a tieto by sa postupne vydávali zo skladu do spotreby.Taktiež sa mi jedná o nákup odbornej literatúry , kancelárskych potrieb a podobne .
Moja otázka :
Nákup PHM účtovať ako materiál , alebo prevádzková réžia ?
Nákup odbornej literatúry účtovať ako materiál ,alebo prevádzková réžia ?
Čo účtovať všetko do prevádzkovej réžie ?

Ďakujem za Váš čas a zostávam s pozdravom.
xxxxxxxx
:)
Zita5
21.02.12,20:23
Neviem o čo konkrétne Vám ide, aby sme sa navzájom presviedčali.Priložím Vám aj link, kde sú už zmenené Postupy JU
http://www.porada.sk/t180078-p10-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1980506
Platnosť si vyčítate v linku
alexxx-x
22.02.12,07:12
Dobrý deň Zita5 !

Áno, máte pravdu! Prečítal som:OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 Ak dobre rozumiem, tento opatrenie má platnosť od 1.1.2012.
Teraz mám takú otázku, že:
V minulom roku (2011) ešte učt.jednotka mohla podla vnútornej smernice učtovať prevádzkovej režie napriklad PHM, kanc.potreby, elebo už nie?
Ak nie odkedy nemôze?

Ďakujem!
Tweety
22.02.12,07:13
Dobrý deň Zita5 !

Áno, máte pravdu! Prečítal som:OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 Ak dobre rozumiem, tento opatrenie má platnosť od 1.1.2012.
Teraz mám takú otázku, že:
V minulom roku (2011) ešte učt.jednotka mohla podla vnútornej smernice učtovať prevádzkovej režie napriklad PHM, kanc.potreby, elebo už nie?
Ak nie odkedy nemôze?

Ďakujem!

Nie, nie je to réžia, sú to nákupy materiálu.
alexxx-x
22.02.12,07:32
Dobrý deň Zita5!

Áno, máte pravdu! Prečítal som: OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/2707/2007-74, a podla toho, PHM, kanc.potreby..je všetko material. Ak dobre rozumiem tento opatrenie má platnosť od: 1.1.2012!
Môžes sa spýtať, že:
V minulom roku (2011) učt. jednotka ešte mohla učtovať podla vnútornej smernice PHM, kanc.potreby.. ako režia, alebo už nie?
Ak nie, odkedy už nemôže?

Ďakujem!
alexxx-x
22.02.12,07:39
Podľa: OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/2707/2007-74, splatnosť: 1.1.2012

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Aj tieto majetok učtujeme knihe zásob?
Silvia Dr.
22.02.12,07:45
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ........ účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva ....... v roku 2011 som nakúpila predmety ako pečiatku, kameru, Pc, software, brašňu, externý disk a podobne ......... všetko som to zaradila do DHM keďže doba používania bude dlhšia ako jeden rok ...... to znamená že v rámci Výkazu o majetku a záväzkoch to dám do DNM a DHM, nie je mi však jasné kde to dám v rámci Výkazu o príjmoch a výdavkoch - kde to výdavkov to mám dať? do nákupu materiálu, alebo tovaru, alebo réžie? ..... ďakujem
calimero1
22.02.12,07:51
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ........ účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva ....... v roku 2011 som nakúpila predmety ako pečiatku, kameru, Pc, software, brašňu, externý disk a podobne ......... všetko som to zaradila do DHM keďže doba používania bude dlhšia ako jeden rok ...... to znamená že v rámci Výkazu o majetku a záväzkoch to dám do DNM a DHM, nie je mi však jasné kde to dám v rámci Výkazu o príjmoch a výdavkoch - kde to výdavkov to mám dať? do nákupu materiálu, alebo tovaru, alebo réžie? ..... ďakujem

pečiatka, kamera, pc, brašňa, externý disk - materiál
software - prev. réžia

Výkaz o majetku a záväzkov - tam nebude figurovať nič, lebo predpokladám, že si to zaradila hneď do používania. Eviduješ to len v evidencii drobného majetku.

Výkaz príjmov a výdavkov - nákup materiálu, resp. prev. réžia (software)
Silvia Dr.
22.02.12,07:57
ok ........ uz mi je to jasne
len mi ešte nie je zrejmé, že keď si vediem evidenciu drobného majetku, prečo nedávam nič do Výkazu majetku a záväzkov? veď aj keď to používam je to stále môj majetok .... ďakujem
Monika Kováčová
22.02.12,09:18
Ak nie, odkedy už nemôže?

Ďakujem!

Od 1.1.2008
preto je založená aj táto téma tak dávno.
pozri tento príspevok z februára 2009 , problematika je tam zhrnutá s odvolaním na prísl. §§.
http://www.porada.sk/t74798-p14-material-alebo-rezia.html#post950731
calimero1
22.02.12,09:20
ok ........ uz mi je to jasne
len mi ešte nie je zrejmé, že keď si vediem evidenciu drobného majetku, prečo nedávam nič do Výkazu majetku a záväzkov? veď aj keď to používam je to stále môj majetok .... ďakujem

Drobný majetok figuruje vo Výkaze majetku a záväzkov len vtedy, ak nebol ešte zaradený do používania, teda firma ho má na sklade. Predpokladám, že kameru a spol. už používate, takže tam nepatrí, aj keď má životnosť dlhšiu ako jeden rok.
Monika Kováčová
22.02.12,09:23
Drobný majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok uvádzam vo Výkaze o majetku a záväzkoch v položke zásoby.
Katka22
22.02.12,11:22
Drobný majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok uvádzam vo Výkaze o majetku a záväzkoch v položke zásoby.

Nie to sa tam už nedáva
Napríklad kúpim kameru za 500€
Zaúčtujem to ako výdavok za materiál , členenie krátkodobý majetok .
V knihe krátkodobého majetku si zaznačím dátum nákupu a sumu ( ide o zoznam krátkodobého majetku )
janamm
25.02.12,20:10
Opravila som celý peň.denník,(SZČO - kurenár) všetko čo sa týka materiálu uvádzam ako nákup materiálu v analytickom členení na materiál - stav zásob v knihe - inventarizácii zásob materiálu, ostatný materiál /spotrebný, režijný, ND, ochranné a pracovné pomôcky a ostatný materiál dávam hneď spotreby, tak isto aj drobný nákup do 1700 € avšak sa vedie kniha Drobného nákupu, je to správne?
janamm
25.02.12,20:14
A materiál pre SZČO - účtovník je - kanc.papier,farba do tlačiarne,rôzne kanc.potreby,odborná literatúra....
Správne? Ďakujem za odpoveď.
jacekova
25.02.12,20:19
Opravila som celý peň.denník,(SZČO - kurenár) všetko čo sa týka materiálu uvádzam ako nákup materiálu v analytickom členení na materiál - stav zásob v knihe - inventarizácii zásob materiálu, ostatný materiál /spotrebný, režijný, ND, ochranné a pracovné pomôcky a ostatný materiál dávam hneď spotreby, tak isto aj drobný nákup do 1700 € avšak sa vedie kniha Drobného nákupu, je to správne?

Spravne
jacekova
25.02.12,20:20
A materiál pre SZČO - účtovník je - kanc.papier,farba do tlačiarne,rôzne kanc.potreby,odborná literatúra....
Správne? Ďakujem za odpoveď.

Spravne
luciana1
26.02.12,11:24
Poprosím o pomoc pri zaúčtovaní došlej faktúry za materiál, na ktorej je aj položka prepravné. Prepravné je súčasťou ceny za nákup materiálu, alebo ho odrátam z celkovej sumy a zaúčtujem ako prevádzkovú réžiu?
beatam
26.02.12,12:20
Poprosím o pomoc pri zaúčtovaní došlej faktúry za materiál, na ktorej je aj položka prepravné. Prepravné je súčasťou ceny za nákup materiálu, alebo ho odrátam z celkovej sumy a zaúčtujem ako prevádzkovú réžiu?

Prepravné je výdavok súvisiaci s obstaraním materiálu. Takže kolonka "materiál".
luciana1
26.02.12,12:30
Ďakujem za pomoc.
calimero1
26.02.12,20:41
Clo pri dovoze tovaru tiež patrí do tovaru a nie do prev. réžie? I keď bolo vyrubené a zaplatené samostatne mesiac po uhradení faktúry za tovar?
beatam
27.02.12,07:50
Clo pri dovoze tovaru tiež patrí do tovaru a nie do prev. réžie? I keď bolo vyrubené a zaplatené samostatne mesiac po uhradení faktúry za tovar?
áno
calimero1
27.02.12,09:11
Vďaka :)
janamm
27.02.12,17:14
ďakujem za obe odpovede
krsakova
03.05.12,20:23
Ahojte, potrebovala by som Vašu radu...V roku 2008 som začala viesť bratovi-živnostníkovi JÚ, kde nakupoval stavebný materiál napr.omietka...,čiže materiál,ktorý priamo spotreboval-TEN SOM ZAÚČTOVALA AKO MATERIÁL, ale kupoval aj nejaké drobné stavebné náradie,ako napr.kladivá,hladítka,vodováhu atď...,ktoré mu zostávajú určitý čas. Vtedy som mala pocit,že to nieje materiál ako-taký, a keďže som nevedela kde po dať, ZAÚČTOVALA SOM TO DO PREVÁDZKOVEJ RÉŽIE-je to veľká chyba? Ak áno, je potrebné podať opravné daň. priznanie, kedže sumy na daň.priznaní sa nemenia, akurát sa zmení VÝKAZ O PRÍJMOCH A VÝDAVKOCH? Ďakujem
marjankaj
03.05.12,20:45
Ahojte, potrebovala by som Vašu radu...V roku 2008 som začala viesť bratovi-živnostníkovi JÚ, kde nakupoval stavebný materiál napr.omietka...,čiže materiál,ktorý priamo spotreboval-TEN SOM ZAÚČTOVALA AKO MATERIÁL, ale kupoval aj nejaké drobné stavebné náradie,ako napr.kladivá,hladítka,vodováhu atď...,ktoré mu zostávajú určitý čas. Vtedy som mala pocit,že to nieje materiál ako-taký, a keďže som nevedela kde po dať, ZAÚČTOVALA SOM TO DO PREVÁDZKOVEJ RÉŽIE-je to veľká chyba? Ak áno, je potrebné podať opravné daň. priznanie, kedže sumy na daň.priznaní sa nemenia, akurát sa zmení VÝKAZ O PRÍJMOCH A VÝDAVKOCH? Ďakujem
Opravné už asi nestihneš.
Ale ani dodatočné nemusíš podať, lebo sa ti nezmenila daňová povinnosť. U seba si to opraviť môžeš a urob o tom záznam. Aj to tam uveď, že DDP nepodávaš.
Samozrejme ak chceš, tak môžeš to DDP podať. Alebo iba výkazy. Ale to sa radšej dohodni so správcom.
krsakova
06.05.12,18:46
marjankaj, ďakujem ti za odpoveď.
axara
23.06.12,19:58
Ked som si myslela, ze uz v tom mam jasno, tak som narazila na toto:

JÚ - Daňové zatriedenie výdavkov v peňažnom denníku jednoduchého účtovníctva
28.5.2012, Ing. Tatjana Pecháčová, Zdroj: Verlag Dashöfer
Otázka:
Rada by som si overila správnosť účtovania v jednoduchom účtovníctve:

1.) PHM - prevádzková réžia alebo nákup materiálu

2.) dlhodobý majetok do 1700,-- EUR, doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok, SZČO rozhodla o účtovaní do spotreby - prevádzková réžia alebo nákup materiálu.

Odpoveď:
Účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva fyzických osôb – podnikateľov upravuje vykonávací predpis k zákonu o účtovníctve – Postupy účtovania, ustanovené opatrením MFSR číslo MF/27076/2007-74 (PJÚ). Príjmy a výdavky peňažných prostriedkov sa účtujú v peňažnom denníku, ktorý má účtovnú a daňovo-analytickú časť, kde sa pohyby členia podľa vplyvu na základ dane z príjmov. Úhrady za nákup hmotných vstupov, ktoré nie sú dlhodobým hmotným majetkom sa zatrieďujú ako nákup materiálu, ak ide o zásoby, ktoré sa budú skladovať a účtovať v knihe zásob. Úhrady za zásoby, ktoré sa dávajú priamo do spotreby sa zatrieďujú ako prevádzková réžia. O tom, ktoré zásoby sa budú účtovať ako skladované v knihe zásob a ktoré ako vydávané priamo do spotreby rozhoduje sama účtovná jednotka a určuje ich vnútorným predpisom (§ 11 ods. 8 PJÚ). O tom, či sa platby za pohonné látky budú považovať za skladovaný materiál alebo za materiál vydávaný priamo do spotreby bude rozhodovať charakter činnosti účtovnej jednotky. Podnikateľ ktorý nakupuje pohonné látky tak, že ich tankuje priamo do motorového vozidla teda ich okamžite začne spotrebovávať, bude výdavok zatrieďovať ako prevádzkovú réžiu. Podnikateľ, ktorý z prevádzkových dôvodov skladuje určitú zásobu pohonných látok a nákupmi túto zásobu udržuje na potrebnej úrovni bude výdavky na tieto nákupy zatrieďovať ako nákup materiálu a bude ich prírastky a úbytky účtovať v knihe zásob.
Pri definovaní dlhodobého hmotného majetku odkazujú Postupy účtovania na zákon o dani z príjmov (zákon číslo 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov – ZDP). Odpisovaným hmotným majetkom sú okrem iného samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok (§ 22 ods. 2 písm. a) ZDP). Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa ZDP alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, inak sa účtuje ako zásoby (§ 10 ods. 25 a 26 PJÚ). V konkrétnom prípade sa účtovaná jednotka rozhodla považovať majetok s obstarávacou cenou nižšou ako 1700 eur za zásoby. Pretože ho neskladuje ale okamžite ho začala používať, nebude ho účtovať v knihe zásob a výdavok zatriedí do položky druhového členenia „prevádzková réžia“
marjankaj
24.06.12,16:00
No s Ing. Pecháčovou by sa o tom dalo polemizovať.
§11 ods.8 hovorí, že zásoby určené vnútorným predpisom sa neúčtujú v knihe zásob. (účinnosť od 1.1.2012)
Ale §11 ods(1) hovorí, že úhrada zásob sa účtuje ako tovar alebo ako materiál.


Navyše od 1.1.2013 vypadáva z členenia výdavkov prevádzková réžia, tovar aj materiál. Namiesto toho tam pribúdajú zásoby, služby a ostatné výdavky.

Zákonodarci zase niečo sprehľadnili.:eek:
axara
24.06.12,20:02
To sedi, ale podla §11(1) zasoby sa uctuju v knihe zasob. Teda je mozne za zasoby povazovat prave to, co je v knihe zasob uvedene. Pokial o niecom v knihe zasob neuctujeme, (na zaklade vnutorneho predpisu (§11(8)) nepoklada sa to za zasobu, ale za spotrebu, teda prevadzkovu reziu. Mne z toho vyplyva, ze pokial sa uctovna jednotka rozhodne, ze bude uctovat kratkodoby majetok a spotrebny material priamo do spotreby a URCI TO VNUTORNYM PREDPISOM, tak uz to nie su zasoby, ale je to prevadzkova rezia. Potom sa na takyto material nevztahuje §11 ods 1, teda ze jeho uhrada sa uctuje ako tovar alebo material.
Obdivujem vas ludia, ktori sa tymto dokazete zivit a mat v tom jasno. Citat tieto zakony, ktore su neraz zacyklene, je dost narocne.
marjankaj
25.06.12,04:58
To sedi, ale podla §11(1) zasoby sa uctuju v knihe zasob. Teda je mozne za zasoby povazovat prave to, co je v knihe zasob uvedene. Pokial o niecom v knihe zasob neuctujeme, (na zaklade vnutorneho predpisu (§11(8)) nepoklada sa to za zasobu, ale za spotrebu, teda prevadzkovu reziu. Mne z toho vyplyva, ze pokial sa uctovna jednotka rozhodne, ze bude uctovat kratkodoby majetok a spotrebny material priamo do spotreby a URCI TO VNUTORNYM PREDPISOM, tak uz to nie su zasoby, ale je to prevadzkova rezia. Potom sa na takyto material nevztahuje §11 ods 1, teda ze jeho uhrada sa uctuje ako tovar alebo material.
Obdivujem vas ludia, ktori sa tymto dokazete zivit a mat v tom jasno. Citat tieto zakony, ktore su neraz zacyklene, je dost narocne.
A podľa akého paragrafu je spotreba prevádzkovou réžiou?
A podľa ods.(8) aj keď sa zásoby neúčtujú v knihe zásob, tak stále ide o zásoby.


V daňovom sprievodcovi 2012 (hospodárske noviny) sa píše okrem iného aj toto.
Novela dáva možnosť rozhodnúť sa účtovnej jednpotke o postupe účtovania určitých druhov zásob priamo do spotreby, t.j. bez zaúčtovania na sklad.
Čo sa účtuje ako materiál v peňažnom denníku je uvedené v §11 ods(2). Najmä písm. (c)
Neviem na základe čoho by mal mať interný predpis väčšiu váhu.
Jana Acsová
25.06.12,08:55
Podľa môjho názoru je publikované "riešenie" zavádzajúce, jednostranné a bez opory v postupoch. V PÚ tiež neúčtujeme na sklad, ak sa tak rozhodneme a deklarujeme v smernici. Ale to neznamená že materiál na priamu spotrebu účtujeme na 548. Môj názor je, že neúčtovanie na sklad t.j. v pomocnej knihe zásob, nevylučuje účtovanie nákupu materiálu v druhovom členení výdavkov peňažného denníka (nevidím dokonca inú možnosť). Účtovanie do prevádzkovej réžie znižuje vypovedaciu schopnosť výkazu o príjmoch a výdavkoch a vylučuje "verný obraz účtovníctva".
marjankaj
25.06.12,09:51
Od 1.1.2013 (teda ak to súčasná garnitúra neznovelizuje) sa výdavky budú členiť.
1. zásoby (tovar + materiál).
2. služby
3. mzdy
4. poistné a príspevky
5. sociálny fond tvorba
6. ostatné výdavky (daň z nehnuteľností, poistné PZP, havarijné, majetku, poplatky, odpisy ....)

Prevádzková réžia sa rozdelí na služby (v PU trieda 51) a na ostatné výdavky(trieda 53, 54, 55, ....)
A tovar a materiál sa zlúči do zásob (v PU trieda 50)
Zita5
25.06.12,10:23
To sedi, ale podla §11(1) zasoby sa uctuju v knihe zasob. Teda je mozne za zasoby povazovat prave to, co je v knihe zasob uvedene. Pokial o niecom v knihe zasob neuctujeme, (na zaklade vnutorneho predpisu (§11(8)) nepoklada sa to za zasobu, ale za spotrebu, teda prevadzkovu reziu. Mne z toho vyplyva, ze pokial sa uctovna jednotka rozhodne, ze bude uctovat kratkodoby majetok a spotrebny material priamo do spotreby a URCI TO VNUTORNYM PREDPISOM, tak uz to nie su zasoby, ale je to prevadzkova rezia. Potom sa na takyto material nevztahuje §11 ods 1, teda ze jeho uhrada sa uctuje ako tovar alebo material.
Obdivujem vas ludia, ktori sa tymto dokazete zivit a mat v tom jasno. Citat tieto zakony, ktore su neraz zacyklene, je dost narocne.

http://www.porada.sk/t180078-p10-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1980480
http://www.porada.sk/t180078-p10-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1980506


Pozrite si priložené linky .Sú tam vyznačené zmeny už od 1.1.2013 .
Zita5
25.06.12,16:20
Vrátim sa v krátkosti ešte k téme ........listovala som tému a vlastne je tu aj vyjadrenie DRSR z minulého obdobia ...priložila som vyjadrenie osobne .Takže opakovane prikladám http://www.porada.sk/t74798-p54-material-alebo-rezia.html#post1338710

Avšak aj ja som PHL v minulosti účtovala do prevádzkovej réžie viď tento príspevok a stojí za to si pozrieť aj iné v uvedenej téme .....http://www.porada.sk/t29088-phm-nakup-materialu-alebo-prevadzkova-rezia.html#post268081, tiež sa názory a chápanie účtovania rozchádzalo.

Myslím, že ak to sledujem tak v JU skutočne najväčším problémom je materiál versus prevádzková réžia a to už roky ...a som celkom rada , že od 1.1.2013 je zmena a Postupy JU sú trochu "detailnejšie popísané" a mohli by byť ešte viac .Síce trvalo to veľa rokov, pokiaľ to upresnili , ale predsa. Názory na účtovanie PHL sa skutočne rozchádzali, ale prekvapilo ma to u p.Pecháčovej i keď rada čítam jej články o JU, lebo sú jasné a zrozumiteľné.
Jana Acsová
26.06.12,06:14
Vytiahla som zo starého opatrenia č. 65/396/1994 čl. I, ktoré platilo do 31. 12. 2002:

Za skladovaný materiál sa považujú:
a) suroviny (základný materiál), ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo z časti do výrobku a tvoria jeho podstatu,

b) pomocné látky, ktoré prechádzajú taktiež priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu (napr.: lak na výrobky),

c) prevádzkové látky, ktoré sú potrebné na prevádzku organizácie ako celku (napr.: mazadlá, oleje),

d) náhradné dielce určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu,

e) obaly, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru, vlastných výrobkov. Nenávratné obaly sa dodávajú zákazníkovi spolu s dodaným obsahom,

f) skladovaný hmotný majetok, ktorý nespĺňa kritériá pre zaradenie do hmotného investičného majetku podľa čl. I. ods. 5b) až do doby, kedy sa vydá do použitia. Drobný režijný materiál sa nepovažuje za skladovaný materiál, zachytáva sa v položke "prevádzková réžia".

Odtiaľ pochádza podľa môjho názoru "zotrvačnosť" názorov. Predmetné platilo, ale v minulosti. Dnes v postupoch takýto postup nenájdeme. Ak dochádza k zmene postupov (predpisu), malo by dôjsť aj k zmene postupov (účtovníka). Taký je môj pohľad. Takýchto zmien tu už bolo viac. V JÚ aj PÚ. Napr. aj prevádzkové poistné sme zo zotrvačnosti účtovali na 568 a názory boli rôzne. Ale už je v postupoch 548 a to už nie je len o názore, ale aj o opore v postupoch. Prevádzková réžia už túto oporu v prípade účtovania režijného alebo iného materiálu nemá. Ani z pohľadu praxe, ani z pohľadu teórie.
Zita5
26.06.12,06:18
Ja som viac menej príspevok.č.723 písala zadaváteľke otázky, aby videla,že viacerí sme si prechádzli zmenami postupov JU a že existovala nejednotnosť, ako vidieť i na príspevkoch v minulých obdobiach.
axara
26.06.12,07:53
Ďakujem za váš čas a vaše reakcie. Ja som sa nesnažila vyvrátiť váš názor, ale vyjadrenie p. Pecháčovej ma dostalo do pochybnosti, preto som sa snažila nájsť vysvetlenie pre jej postup. Chvíľu sa mi zdalo, že obidva postupy sú správne. Prevádzková réžia s vnútornou smernicou a materiál bez nej. Celú túto diskusiu, ale aj veľa iných článkov a príspevkov na túto tému som už niekoľko krát čítala a venovala som tomu dosť času. Keďže to, čo môže podnikateľ zaradiť do prevádzkovej réžie nedefinuje žiaden právny predpis a postupy účtovania JU uvádzaju podľa §4 ods.6e iba prehľad výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Pre každého podnikateľa môže byť prevádzková réžia niečo iné, ale logicky mi z toho vyšlo, že to, čo nezaradíme do žiadnej položky z §4 odst.6, bude prevádzková réžia. Zákon o dani z príjmov uvádza v § 2 pism.i a §19 iba výdavky, ktoré sú výdavkami daňovými. Neuvádza, či sa jedná o réžiu alebo iný daňový výdavok.
Podľa PP (22/9/2011):
Výdavok na zaplatené pohonné látky účtovná jednotka zaúčtuje v súlade s § 4 ods. 6 písm. e) bod 5 postupov JÚ – prevádzková réžia na základe účtovného dokladu (výdavkový pokladničný doklad), ktorého podkladom je doklad z elektronickej registračnej pokladnice (ďalej „ERP“).
http://www.pp.sk/1555/Nakup-pohonnych-latok-v-jednoduchom-uctovnictve_DAU36601.aspx
ale tiež: http://pp.sk/Main/PPImages/Spravy-pre-podnikatelov-09-2012.pdf, kde sa píše: zásoby sa účtujú v peňažnom denníku ako výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom, v členení na nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich z jeho obstaraním, a to aj vtedy, ak účtovná jednotka využije možnosť stanoviť si druhy zásob, ktoré v knihe zásob účtovať nebude.
Zdá sa mi správnejší postup, ktorý zastávate tu na porade a nerozumiem, prečo sa ešte líšia názory odbornej verejnosti, keďže tieto postupy účtovania sú platné od roku 2008. Neviem posúdiť dôležitosť tohoto členenia, keďže JU je daňovo orientované a toto členenie nemá na výšku dane žiaden vplyv. Už aby bol rok 2013, len dovtedy to treba nejako zaradiť... Ja nie som ekonóm, iba si robím svoje vlastné účtovníctvo, ktoré má v nákladoch celkom menej ako 20 položiek, preto by som ich chcela mať zaúčtované správne.
axara
27.06.12,10:39
Účtovanie PHL, kancelárskych a čistiacich potrieb a majetku do 1 700 eur v JÚ
Publikované: 23-05-2012

https://www.pp.sk/Main/PPImages/box_pp_024.jpgOtázka:Firma vedie jednoduché účtovníctvo. Ako má po 1. januári 2012 v peňažnom denníku zaúčtovať tieto položky:1. pohonné látky dopravných prostriedkov, ktoré využíva na podnikanie a z hľadiska dane z príjmov využíva paušálne výdavky – 80 % z nákladov,
2. kancelárske potreby a čistiace potreby využívané v súvislosti s podnikaním,
3. dlhodobý hmotný majetok, ktorého obstarávacia cena je nižšia ako 1 700 eur a účtovná jednotka ho nezaradila do dlhodobého hmotného majetku?
Odpoveď:

Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve podnikateľov upravuje oznámenie Ministerstva financií SR č. 628/2007 Z. z. Tieto postupy boli v priebehu účtovného obdobia roku 2011 novelizované zákonom č. 565/2011 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 2012 okrem niektorých bodov, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2013.V súlade s uvedenými postupmi účtovania sa účtovné prípady uvedené v otázke zaúčtujú nasledujúcim spôsobom:ad 1) Účtovanie nákupu PHLVýdavky na spotrebované pohonné látky sú daňovými výdavkami v zmysle § 19 ods. 2 písm. l) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Tieto výdavky sa vykazujú a účtujú v závislosti od zvoleného spôsobu uplatňovania výdavkov na nákup pohonných látok, preto sa o nich neúčtuje ako o výdavkoch na prevádzkovú réžiu.Nakupované pohonné látky do motorových vozidiel zaradených do obchodného majetku predstavujú prevádzkové látky, o ktorých sa v zmysle § 11 ods. 2 písm. c) novelizovaných postupov účtovania účtuje ako o materiáli.Výšku daňovo uznaných výdavkov na nákup pohonných látok ustanovuje zákon o dani z príjmov:- v závislosti od uplatnenia výdavkov na spotrebované pohonné látky, a to:

podľa cien platných v čase nákupu pohonných látok, prepočítaných podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom výdavky je potrebné preukázať,
na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel,
alebo vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, t. j. na základe:

- dokladov o nákupe pohonných látok, z ktorých do daňových výdavkov uplatní čiastku vo výške 80 %,- primeraného počtu najazdených kilometrov preukázaných stavom tachometra napr. k prvému dňu v mesiaci a k poslednému dňu v mesiaci, a to v členení na odjazdené kilometre na súkromné a služobné účely pre každé motorové vozidlo samostatne.Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na nákup pohonných látok môže byť spôsob účtovania nasledovný:1. v priebehu účtovného obdobia každý nákup pohonných látok na základe dokladu o kúpe rozúčtovať vo výške 80 % do daňových výdavkov a 20 % do nedaňových výdavkov, po skončení účtovného obdobia k 31. 12. 2012 vykonať kontrolný prepočet a rozdiel, napr. v dôsledku využívania motorového vozidla aj na súkromné účely, z daňových výdavkov vystornovať,2. v priebehu účtovného obdobia nákup pohonných látok vo výške dokladovaného nákupu účtovať do daňových výdavkova po skončení zdaňovacieho obdobia na základe prepočtu za celé zdaňovacie obdobie rozdiel z daňových výdavkov vystornovať,3. výdavky na nákup pohonných látok na základe prepočtu za celé zdaňovacie obdobie vo výške 80 % z celkového nákupu zaúčtovať k 31. 12. 2012.Všetky tri spôsoby preukazovania spotreby pohonných látok sú rovnocenné. Daňovník si môže určiť sám, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené výdavky na spotrebované pohonné látky pre jednotlivé motorové vozidlá.Platiteľ DPH, ktorý uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel, napr. evidenciou najazdených kilometrov a spotrebovaných pohonných látok, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov, teda do výšky 80 %.V takom prípade DPH vo výške 80 % dane uvedenej na doklade sa v peňažnom denníku zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov v druhovom členení DPH a zvyšných 20 %, na ktoré nevznikne nárok na odpočet, sa zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov v druhovom členení ostatné.ad 2) Kancelárske potreby a čistiace potrebyKancelárske potreby a čistiace potreby sa považujú za prevádzkové látky, o ktorých sa v peňažnom denníku účtuje ako o materiáli.V súlade s § 11 ods. 2 písm. c) novelizovaných postupov účtovania ako prevádzkové látky sa účtujú veci, pomôcky a hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, pohonné látky, čistiace potreby, kancelárske potreby.ad 3) Dlhodobý hmotný majetok (DHM) s obstarávacou cenou nižšou ako 1 700 eur nezaradený do DHMTakýto majetok sa aj naďalej zaúčtuje ako zásoba, teda priamo do výdavkov zahrnovaných do základu dane z príjmov.Podľa § 10 ods. 26 platných postupov účtovania v JÚ hmotný majetok - samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením, ktorého ocenenie sa rovná sume 1 700 eur alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.Zároveň v zmysle novelizovaného § 11 ods. 8 postupov účtovania platí, že prírastky a úbytky jednotlivých druhov zásob, ktoré sú určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky na priamu spotrebu bezodkladne po ich obstaraní, sa v priebehu účtovného obdobia neúčtujú v knihe zásob.


zdroj:https://www.pp.sk/1566/Uctovanie-PHL-kancelarskych-a-cistiacich-potrieb-a-majetku-do-1-700-eur-v-JU_DUPP42107.aspx
Zita5
27.06.12,10:49
Ja som myslela, že už je celá záležitosť doriešená z Vašej strany .:)
marjankaj
27.06.12,11:09
Viem, že som mimotemy
Ale v tom linku som niečo našiel.
Zdá sa že aj niekto iný ma tento názor. Teda axara ho neskôr vymenila.
Štefan2005 a KEJKA, teda nie je to iba moja aplikácia zákona.


V konkrétnom prípade teda kúpu počítača za 27.000 Sk môže geodet účtovať ako nákup materiálu a uplatniť obstarávaciu cenu ako daňový výdavok v roku zaplatenia. Môže ho však zaradiť aj do dlhodobého majetku a účtovne ho odpisovať viac rokov. V tom prípade zapíše počítač ako prírastok do knihy dlhodobého majetku, v peňažnom denníku bude úhradu za počítač účtovať ako výdavok, ktorý neovplyvňuje základ dane (nákup hmotného majetku), v knihe dlhodobého majetku zapíše ním určené účtovné odpisy, daňové odpisy vo výške obstarávacej ceny. Daňové odpisy počítača spolu s ostatnými daňovými odpismi potom zapíše v rámci uzávierky do peňažného denníka ako uzávierkovú účtovnú operáciu. Z hľadiska výsledku hospodárenia a základu dane sa dosiahne v oboch prípadoch rovnaký výsledok. Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa uvedie účtovná zostatková cena, teda obstarávacia cena znížená o účtovné (nie daňové) odpisy.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=9&cid=29382
axara
27.06.12,16:03
Doriešená je pre mňa. Len som to našla, tak som to tu pripla. Pôvodne som tu pripla príspevok staršieho dáta (2009, úryvok z príručky daňovo uznateľných výdavkov v účtovníctve podnikateľov fyzických osôb) ale potom som našla tento novší, tak som to vymenila. Je to iba potvrdenie vášho postoja. Možno to niekomu pomôže, aj keď asi tí, čo si chceli vytvoriť názor si už vytvorili a od budúceho roku sa už bude účtovať zase inak... Ja som sa do celej tejto situácie dostala tým, že som si spravila svoje účtovníctvo a keďže nie som ekonómka, dala som ho skontrolovať a ekonómka mi všetok materiál preradila do réžie. Volala som inej ekonómke a tá réžiu potvrdila. Tak som ostala na pochybách, navyše ten príspevok od p. Pecháčovej. Tak som hľadala odborné témy na internete a našla som rôzne názory.. no a nakoniec som to zase preúčtovala do materiálu.
Ďakujem vám za váš čas. Páči sa mi tento brainstorming, ako riešite problémy. Prajem veľa úspechov.