Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

[quote=martina100;988015]Ahojte poradaci, takze po preciatni vsetkych prispevkov si len chcem ujasnit: nakup phm treba nauctovat na material, kancelarske potreby, cistiace potreby a drobne vecicky tiez na material, ale pri tych nemusim viest knihu zasob, ak si to osetrim v internej smernici? Aku max. sumu mozem urcit na jednu polozku?

Odpovie nám niekto na túto otázku? "Aku max. sumu mozem urcit na jednu polozku?"Existuje nejaké usmernenie?

Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vlasta Č. Pozri príspevok
Ale na druhej strane som zistila, čo mi najviac komplikuje život, a to je práve analytické členenie jednotlivých stĺpcov PD, ktoré by mi malo v podstate pomáhať.
Ani nie tak v podstate, ale reálne by malo pomáhať. Z praxe viem, že zbytočne komplikovaná analytika je zaťažujúca a spravidla ani nie je zmysluplná.
Vlasta Č. Pozri príspevok
Robím účtov. v krajčírskej firme, materiál mám v členení: 1/textílie; 2/drobná príprava(gombíky, nite, zipsy...); 3/obaly(sáčky, vrecká, tašky...)+vešiaky; 4/DHIM; ...
-1/ a 2/ = a sklad. kartách (aj z toho nie všetko- napr. symboly ošetrov....)
-zvyšok = do spotreby
Tak načo to členíte analyticky, keď máte skladové karty. Nikto Vám nebude pozerať analytiky ale preukázanie spotreby krajčírskeho materiálu cez "príjem x výdaj x účel spotreby" Zároveň predpoklaldám, že hovoríte o analytickom členení k položke "materiál". Čo sa týka DHIM ... predpokladám "drobný hmotný investičný majetok" ... tak tomuto pojmu nerozumiem lebo môže mať povahu:
- dlhodobého majetku hmotného,
- drobného majetku, ktorý účtovná jednotka účtuje ako zásoby.
Aj účtovanie a teda príslušnosť kolóniek PD je v oboch prípadoch rozdielna. Všeobecne však z praxe viem, že obe účtovania sú spojené s vedením evidencií:
- karty DM,
- zoznam drobného majetku zaradeného do používania.
Vlasta Č. Pozri príspevok
A teraz:
- zmes do ostrekovača: zaradím do 5/ alebo 6/ ?
- pečiatka v sume 160,- Sk: do 5/ alebo 4/ ?
- joklovina,rezanie doska, pílenie dosky, skrutky, konzoly - vyrobí sa z toho regál na tovar: do 6/ alebo 4/ ?
Nekomplikujete si to príliš? Joklovina, rezanie dosiek, pílenie, skrutky, konzoly ... čo je z toho? Váš DHIM - regál (podľa charakteru samozrejme o čo sa jedná a preto to patrí aj tam, kde účtujete ostatný majetok tejto povahy, predpokladám v ocenení nižšom ako hranica pre odpisovanie).

A čo napríklad rozšíriť položku: "ostatné inde nezaradené" ... Na margo tohto poznámka: pri autách sa nám osvedčilo osobitné sledovanie nákladov v prípade, že je používané aj na súkromné účely. Všetky nákladu sú pokope.
Vlasta Č. Pozri príspevok
........ a takto by som mohla pokračovať do nekonečna.
Veru áno. Nedajbože, že by krajčírke pribudlo niečo v predmete činnosti .-)
Vlasta Č. Pozri príspevok
Mám pocit, že si robím robotu pre robotu. Veď je to v podstate je to jeden stĺpec PD.
Skúste si to vylepšiť tak, aby Vám účtovníctvo pomáhalo a nekomplikovalo život.

Napríklad ... druhý rok nerobte to, čo ste z analytiky nevyužili. Ak ste niečo vôbec nepotrebovali, možno z toho vyvodiť, čo zrejme potrebovať nebudete a ak áno, viete si to aj tak získať inak ako členením stĺpca PD.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vlasta Č. Pozri príspevok
N
- oprava bŕzd - na 1 bločku valček brzdový, čeľuste, demontáž, výmena, odvzdušnenie: všetko do réžie alebo valčeka čeľuste do materiálu a ostatné do réžie?
Čo ste si objednali? Ak opravu auta, tak je to služba. Všetko vrátane materiálu. Vy ste s materiálom na firmu neprišli, ale s opraveným autom. Krajčírka tiež nedodá látku a služby osobitne, ale to čo si objednáme. Šaty napríklad.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Nie je nič poučnejšie ako dostať odpoveď na svoj problém (podotýkam "najťažší na svete") od skúseného V.I.P. poraďáka. Cítite sa ako malé decko, ktoré dostalo poza uši, ale hneď vám je všetko jasné, slniečko sa rozsvieti a osvieti vás.... (myslím to v dobrom).

Takže som si nekompromisne zredukovala analytiku materiálu a prev. réžie len na tie položky, ktoré vyžadujú majitelia na sledovanie + jednu - dve pre mňa pre lepšiu kontrolu na konci roka a basta!
Ale trvalo mi to neuveríte 2 hodiny. HEURÉKA!!!

Vďaka za "nakopnutie".

P.S.: príloha pre všetkých účtovníkov a ekonómov chvíľu pred infarktom!
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Chcem sa len uistit, ked uctujem phm pocas celeho roka do materialu, budem to mat aj vo vykaze ziskov a strat v materiali a ja si to vnutornou smernicou prilozenou v uctovnictve len obhajim ze to slo cele do spotreby. Samozrejme k tomu mam urobenu knihu jazd s vypocitanou spotrebou....
Spravne nic ine urobit netreba??? Dakujem
0 0
kasipka kasipka

kasipka je offline (nepripojený) kasipka

Zita5 Pozri príspevok
Kancelárske potreby - materiál by som účtovala , keby som nakúpila vo väčšom množstve na sklad , a postupne by sa zo skladu vydávalo do spotreby.

Ale ak by som kúpila jeden balík kancelárskeho papieru /500 ks A4/ tak prevádzková réžia .
To len moja poznámka
Tak som to našla aj v knihe Ako správne viesť účtovníctvo v roku 2008-Ing. Strahlova- kanc.potreby=prevádzková réžia.
Ako prev.réžiu účtuje aj nákup PHL, aj keď tu odzneli iné názory. Je v tom zmätok.
0 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

záhradné nožnice cena 399, debná na náradie 949, kladivo 349, pištol na tmel 79- to všetko je náradie?
0 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

opravujem všetko je to materiál?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Účtuje sa ako materiál v druhovom členení - drobný majetok. Eviduje sa v Knihe drobného majetku.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Prosím Vás viete mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať v alfe vloženie drobného majetku do podnikania podnikateľom? Stačí ak ho zapíšem do knihy drobného majetku? Alebo to musím spraviť nejako cez peňažný denník a vykazovať vo výkaze o majetku a záväzkoch?
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Mam otazku: architekt dodava ako vysledny produkt svojej prace projekt - je to tovar alebo sluzba? A ak urcitu cast projektu vypracoval subdodavatel, je to sluzba, aj ked je to jedna cast projektovej dokumentacie? Alebo je to material? Uz som z toho jelen
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dancika Pozri príspevok
Mam otazku: architekt dodava ako vysledny produkt svojej prace projekt - je to tovar alebo sluzba? A ak urcitu cast projektu vypracoval subdodavatel, je to sluzba, aj ked je to jedna cast projektovej dokumentacie? Alebo je to material? Uz som z toho jelen
Projektové práce sú služby.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Akad.mal. si kúpil plátno, myslím si správne, že to je materiál, alebo je to tovar?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mzdarka renca Pozri príspevok
Akad.mal. si kúpil plátno, myslím si správne, že to je materiál, alebo je to tovar?
V tomto prípade to bude materiál, pretože z toho bude "výrobok" dielo čo tam namaľuje. Tovar by to bol vtedy, keby kus toho plátna predal kolegovi maliarovi v nezmenenom stave.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Manual Pozri príspevok
V tomto prípade to bude materiál, pretože z toho bude "výrobok" dielo čo tam namaľuje. Tovar by to bol vtedy, keby kus toho plátna predal kolegovi maliarovi v nezmenenom stave.
Ďakujem veľmi pekne. Áno, maľoval obrazy.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

jamis Pozri príspevok
Je to materiál, ktorý ide priamo do spotreby a netreba ho nikde evidovať.
Ak programator nakupuje rozne pc prislušenstva, usb klucik, kable, karty..a podobne doteraz som to davala do prevádzkovej réžie, takže od 1.1.2008 to má byť ako materiál???
Nepasuje mi to, pretože to nevstupuje do jeho práce...ale poradte mi kam a preco to tam dat este stiham preuctovat
Nepovazujem tieto drobnosti za KM tak nemusim viest v materiály evidenciu zásob? Hned to spotrebováva.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Aj keď zotrvačnosť velí do prevádzkovej réžie, patrí to všetko do materiálu (zvlášť, ak to použije do PC u zákazníka).
Ak to hneď spotrebuje, nie je treba viesť skladovú evidenciu, ale mal by mať o tom interný predpis.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

ego.mc Pozri príspevok
Aj keď zotrvačnosť velí do prevádzkovej réžie, patrí to všetko do materiálu (zvlášť, ak to použije do PC u zákazníka).
Ak to hneď spotrebuje, nie je treba viesť skladovú evidenciu, ale mal by mať o tom interný predpis.
No nie u zakaznika, prevažne ide o pomôcky k jeho praci, veci do jeho pc, notebooku a tak, skratka na jeho prevadzku.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Tita Pozri príspevok
No nie u zakaznika, prevažne ide o pomôcky k jeho praci, veci do jeho pc, notebooku a tak, skratka na jeho prevadzku.
Ešte doplním, ide len o to že namiesto v stlpci PR to budem mat v stlpci material ????

ale nemusim sa toho velmi bat že mi to prida pracu navyse??

pretoze prave uzatvaram JU zivnostnika ktory zrusil k 29.12.2008 zivnost..tak si to uz velmi nechcem zamotat
ak je to v mojom pripade len o stlpcoch tak to idem prehodit
vykazy mam mat nulove a zavazky pohladavky vysporiadane na konci roka..preto som to nechcela este motat kratkodobym majetkom
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Sme zubna ambulancia, vsetko co kupime ide ihned do spotreby,co sa tyka materialu-vydaj do spotreby. Ale preco, by do materialu mali ist aj PHM. To sa nekupuje do zasoby. Ako to vydam, akoze zo skladu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať