Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Dobry den,

nema niekto vzor "Interna smernica" pre SZCO, ktory nakupeny material na zaciatku zakazky do skoncenia nakupi a ihned da do spotreby?

Dakujem
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Mozes poprosit niekoho o odsuhlasenie, resp. opravu toho, ako som pochopila celu tuto sekciu material kontra rezia...?

Drobny majetok - notebook, fotoaparat, tlaciaren, stol, stolicka... Nakup v PD ako VOZD - material - s dobou pouzitia viac ako 1 rok, zaevidujem na sklad (zasoby) a vyradim hned dnom zacatia pouzivania (napr. na 2.den po nakupe??), takze vo vykaze MaZ uz nebude figurovat?? Ak to budem mat v skladovej evidencii, tak nepotrebujem internu smernicu (ktora fakt neviem, ako ma vyzerat )
Odborna literatura - prevadzkovy material - tu tiez hned vyradim do pouzivania, kedze SZCO ju pouziva na dosiahnutie zarobku.
Software - ostava ako prevadzkova rezia
Papiere, obalky, DVD media a pod. ostavaju v zasobach a do spotreby ich davam postupne, ako sa pouziju pri zakazkach, takze vo vykaze MaZ ostava len ich zostatok (cize tie nakupene v decembri )

Chapem to spravne?? Dakujem vsetkym vopred za radu, nech viem, ci mozem DP konecne vytlacit a vyexpedovat a konecne sa vecer vyspim
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Trochu som pozmenila môj príspevok, už si asi 2 hodiny čítam túto tému. Takže môžem si to ešte zhrnúť, viem, že už je to tu aspoň sto krát.
Materiál: PHM, čist. prostr.,kanc.potreby- nie vo veľkom.
A prosím Vás - stavebná firma- stavia domy a robí hydroizolačné práce- klince,matky,meter,štetce,farby,riedidlá,šroby, kladivá, nože,vŕtaky- všetko materiál?- lebo ja som tieto veci, ktoré sa nezapracovávajú do stavieb a použijú sa napr.- klince na šalovanie a potom sa vyhodia , štetce,vrtáky...dávala ako PR.

Náradie, píla a vŕtačka,ktoré sa kúpi a hneď začne používať tiež akomateriál v členení na KM a zapísať do knihy krátkodobého majetku?

A ešte čo taký LCD monitor a vysávač- tiežmateriál v členení na KM- zapísane v knihe KM?

Budem si musieť urobiť internú smernicu, že všetky tieto veci idú hneď do spotreby- aj to tak naozaj je- nekupujeme do zásoby.

V roku 2008 mám PHM aj čist. prostr.účtované ako PR, aj tie ostatné veci, ktoré som uviedla vyššie- čo teraz s tým?
Prerobiť to a posielať opravný výkaz o Pa V. Zmení sa vlastne iba členenie. Už v tom mám riadny chaos.

A to som si tento rok tak pekne rozčlenila PR- takú analytiku som urobila a budem to musieť všetko prehodiť do materiálu.
Ale nikde nie je definované čo sa účtuje ako PR- preto lebo v každom odbore je to niečo iné?
Čo je PR podľa Vás napr. v stavebníctve? - iba služby ako telefón, alektrika, voda ,internet .
A aj doprava-ak nám prepravujú štrk, zemné práce-ktoré si dáme urobiť a potom to spolu s našou prácou vyfakturujeme.
A čo ak je firma , ktorá napr. stavia domy- klampiarské práce dá urobiť niekomu inému- je to preňho PR- v členení nepr.- subdodávky?

Dajak som sa rozpísala a asi som sa už celá zamotala.
Škoda, že som túto tému nenašla už skôr.
Budem vééééééééééééľmi vďačná, keď sa mi na to pozriete a opravíte ma- vopred veľmi pekne ďakujem
Naposledy upravil L-M : 15.04.09 at 16:58
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Dobrý večer
Skúsim napísať ako to účtujem ja , aj ja mám v tom chaos a budem tiež rada ak nás niekto usmerní
Ďakujem


Materiál: PHM, čist. prostr.,kanc.potreby- nie vo veľkom.- to účtujem ako PR -prevádzkové náklady
A prosím Vás - stavebná firma- stavia domy a robí hydroizolačné práce- klince,matky,meter,štetce,farby,riedidlá,šroby, kladivá, nože,vŕtaky- všetko materiál?- lebo ja som tieto veci, ktoré sa nezapracovávajú do stavieb a použijú sa napr.- klince na šalovanie a potom sa vyhodia , štetce,vrtáky...dávala ako PR. - ja to účtujem ako materiál lebo to považujem za pomocný materiál .
Náradie, píla a vŕtačka,ktoré sa kúpi a hneď začne používať tiež akomateriál v členení na KM a zapísať do knihy krátkodobého majetku? - áno aj ja to tak účtujem .
A ešte čo taký LCD monitor a vysávač- tiež materiál v členení na KM- zapísane v knihe KM?-áno aj ja to tak účtujem
Budem si musieť urobiť internú smernicu, že všetky tieto veci idú hneď do spotreby- aj to tak naozaj je- nekupujeme do zásoby.- súhlasim s internou smernicou ,sú tam stanovené jasné pravidla kam a čo účtovať .
V roku 2008 mám PHM aj čist. prostr.účtované ako PR, aj tie ostatné veci, ktoré som uviedla vyššie- čo teraz s tým?
Prerobiť to a posielať opravný výkaz o Pa V. Zmení sa vlastne iba členenie. Už v tom mám riadny chaos.
A to som si tento rok tak pekne rozčlenila PR- takú analytiku som urobila a budem to musieť všetko prehodiť do materiálu.
Ale nikde nie je definované čo sa účtuje ako PR- preto lebo v každom odbore je to niečo iné?
Čo je PR podľa Vás napr. v stavebníctve? - iba služby ako telefón, alektrika, voda ,internet .- podľa mňa sú to služby takže PR
A aj doprava -aj doprava je služba takže ak mám faktúru alebo blok za dopravu považujem to za službu a účtujem to do PR
-ak nám prepravujú štrk, zemné práce-ktoré si dáme urobiť - účtujem takéto služby ako PR a potom to spolu s našou prácou vyfakturujeme.
A čo ak je firma , ktorá napr. stavia domy- klampiarské práce dá urobiť niekomu inému- je to preňho PR- v členení nepr.- subdodávky?

Dajak som sa rozpísala a asi som sa už celá zamotala.
Škoda, že som túto tému nenašla už skôr.
Budem vééééééééééééľmi vďačná, keď sa mi na to pozriete a opravíte ma- vopred veľmi pekne ďakujem[/quote]
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Katka22 Pozri príspevok
Dobrý večer
Skúsim napísať ako to účtujem ja , aj ja mám v tom chaos a budem tiež rada ak nás niekto usmerní
Ďakujem


Materiál: PHM, čist. prostr.,kanc.potreby- nie vo veľkom.- to účtujem ako PR -prevádzkové náklady
A prosím Vás - stavebná firma- stavia domy a robí hydroizolačné práce- klince,matky,meter,štetce,farby,riedidlá,šroby, kladivá, nože,vŕtaky- všetko materiál?- lebo ja som tieto veci, ktoré sa nezapracovávajú do stavieb a použijú sa napr.- klince na šalovanie a potom sa vyhodia , štetce,vrtáky...dávala ako PR. - ja to účtujem ako materiál lebo to považujem za pomocný materiál .
Náradie, píla a vŕtačka,ktoré sa kúpi a hneď začne používať tiež akomateriál v členení na KM a zapísať do knihy krátkodobého majetku? - áno aj ja to tak účtujem .
A ešte čo taký LCD monitor a vysávač- tiež materiál v členení na KM- zapísane v knihe KM?-áno aj ja to tak účtujem
Budem si musieť urobiť internú smernicu, že všetky tieto veci idú hneď do spotreby- aj to tak naozaj je- nekupujeme do zásoby.- súhlasim s internou smernicou ,sú tam stanovené jasné pravidla kam a čo účtovať .
V roku 2008 mám PHM aj čist. prostr.účtované ako PR, aj tie ostatné veci, ktoré som uviedla vyššie- čo teraz s tým?
Prerobiť to a posielať opravný výkaz o Pa V. Zmení sa vlastne iba členenie. Už v tom mám riadny chaos.
A to som si tento rok tak pekne rozčlenila PR- takú analytiku som urobila a budem to musieť všetko prehodiť do materiálu.
Ale nikde nie je definované čo sa účtuje ako PR- preto lebo v každom odbore je to niečo iné?
Čo je PR podľa Vás napr. v stavebníctve? - iba služby ako telefón, alektrika, voda ,internet .- podľa mňa sú to služby takže PR
A aj doprava -aj doprava je služba takže ak mám faktúru alebo blok za dopravu považujem to za službu a účtujem to do PR
-ak nám prepravujú štrk, zemné práce-ktoré si dáme urobiť - účtujem takéto služby ako PR a potom to spolu s našou prácou vyfakturujeme.
A čo ak je firma , ktorá napr. stavia domy- klampiarské práce dá urobiť niekomu inému- je to preňho PR- v členení nepr.- subdodávky?

Dajak som sa rozpísala a asi som sa už celá zamotala.
Škoda, že som túto tému nenašla už skôr.
Budem vééééééééééééľmi vďačná, keď sa mi na to pozriete a opravíte ma- vopred veľmi pekne ďakujem
[/QUOTE]
Ďakujem Ti Katka
- ja som totiž doteraz účtovala nákup náradia,tak ako doteraz moja predchodkyňa- keďže som stále začiatočník a samouk ako PR- v členení nákup KM- takže teraz aspoň tento rok prerobím.
Ten minulý už nechám tak. Veď výsledok čo sa tyka dane je aj tak rovnaký-dúfam, že to nebude tragédia, aj keď veru postupy účtovania sa majú dodržiavať.
A prosím ťa aj vysávač- ako materiál- KM?
Práve to, že som si prečítala celú túto tému a naozaj v postupoch účtovania JÚ je nákup PHM, čist.prostr. ako materiál aj keď mne sa to zdá dosť nelogické.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Veru zišli by sa dajaké praktické príručky- ja to mám rada vysvetlené tak polopate.
Ten , kto je už v zákonoch ako doma- je mu to hneď jasné-ale čo my začiatočníci?
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Ďakujem Ti Katka
- ja som totiž doteraz účtovala nákup náradia,tak ako doteraz moja predchodkyňa- keďže som stále začiatočník a samouk ako PR- v členení nákup KM- takže teraz aspoň tento rok prerobím.
Ten minulý už nechám tak. Veď výsledok čo sa tyka dane je aj tak rovnaký-dúfam, že to nebude tragédia, aj keď veru postupy účtovania sa majú dodržiavať.
A prosím ťa aj vysávač- ako materiál- KM?- ja by som to zaúčtovala ako materiál + evidencia krátkodobého maj.
Práve to, že som si prečítala celú túto tému a naozaj v postupoch účtovania JÚ je nákup PHM, čist.prostr. ako materiál aj keď mne sa to zdá dosť nelogické.[/quote] -Áno je to v postupoch účtovania , no mne sa to zdá nelogické to účtovať ako materiál (všetko čo mi slúži na chod prevádzky) .
Určtite by to zachránila ta smernica .
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Určite ti smernica nepomôže pri porušení postupov účtovania JÚ § 11 odst. 2, ktorý ti hovorí, čo máš účtovať ako materiál. Ty si len v smernici určíš, ktorý materiál ti ide priamo do spotreby, bez skladovej evidencie, ale nie, že materiál budeš účtovať ako PR.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Katka22 Pozri príspevok
Ďakujem Ti Katka
- ja som totiž doteraz účtovala nákup náradia,tak ako doteraz moja predchodkyňa- keďže som stále začiatočník a samouk ako PR- v členení nákup KM- takže teraz aspoň tento rok prerobím.
Ten minulý už nechám tak. Veď výsledok čo sa tyka dane je aj tak rovnaký-dúfam, že to nebude tragédia, aj keď veru postupy účtovania sa majú dodržiavať.
A prosím ťa aj vysávač- ako materiál- KM?- ja by som to zaúčtovala ako materiál + evidencia krátkodobého maj.
Práve to, že som si prečítala celú túto tému a naozaj v postupoch účtovania JÚ je nákup PHM, čist.prostr. ako materiál aj keď mne sa to zdá dosť nelogické.
-Áno je to v postupoch účtovania , no mne sa to zdá nelogické to účtovať ako materiál (všetko čo mi slúži na chod prevádzky) .
Určtite by to zachránila ta smernica .[/QUOTE]


Ja mám taký pocit, že v JÚ je viac vecí nelogických( zbytočne komplikovaných).
Napr. v ALFE, keď účtujem platbu platobnou kartou najprv si z prieb. položky prijmem a až potom na ňu vydám- a potom to stále pri kontrole účtovníctva vypisuje chybu- ktorú vraj treba ignorovať,lebo inak sa to zatiaľ v programe nedá...- vidím, že aj ty pracuješ v ALFE, tak vieš o čom hovorím.
Takže k jednej platbe- mám hneď 3 zápisy.
Čo už asi si treba len zvyknúť- aj na to, že skoro všetko je materiál.

Asi mi to pôjde dosť ťažko,ale nič iné nám neostáva, ak nechceme porušiť postupy účtovania- (ako píše lenkam68) keď naši zákonodarcovia stále dačo menia.
Prajem dobrú noc
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Tak som sa dala do prepisovania PR na materiál- ale nie som si istá-
ak mám na 1 bloku- demontáž,montáž vyváženie- pneumatík
a duša.
Tak to možem dať do PR?
Snehové reťaze- tiež materiál?

A ešte - aktualizačná karta na GARMIN- PR alebo materiál v členení KM -už fakt neviem.
Ešte toho bude asi viac,ale snažím sa dobre porozmýšľať, aby som Vás nezaťažovala.
Vopred ďakujem za pomoc
Naposledy upravil L-M : 16.04.09 at 07:52
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Tak som sa dala do prepisovania PR na materiál- ale nie som si istá-
ak mám na 1 bloku- demontáž,montáž vyváženie- pneumatík
a duša.
Tak to možem dať do PR? - áno, je to služba - údržba vozidla, pokiaľ ste tú dušu nekúpili na sklad
Snehové reťaze- tiež materiál? - áno

A ešte - aktualizačná karta na GARMIN- PR alebo materiál v členení KM -už fakt neviem. - ja by som to dala ako PR - služba UPGRADE
Ešte toho bude asi viac,ale snažím sa dobre porozmýšľať, aby som Vás nezaťažovala.
Vopred ďakujem za pomoc

Ja sa snažím vychádzať vždy z podvojného účt., tam sú služby - PR a všetko ostatné materiál
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte baby,
môžete mi pomôcť jednou vecou. Už som to tu celý prečítala, ale nechápem to celkom na 100 % a nechcem to pokaziť.
Mám tu prípad: SZČO si nakúpil osem automatov po 100,-€, ktoré by chcel prerobiť na eurá (sofware) a potom ich ďalej predať, alebo prenajímať.
Mám tie stroje zaradiť do krátk.majetku a v PD zaúčtovať do prev.réžie alebo medzi materiálov?
Alebo ako to mám vôbec zaúčtovať?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Eva Póčová Pozri príspevok
Ahojte baby,
môžete mi pomôcť jednou vecou. Už som to tu celý prečítala, ale nechápem to celkom na 100 % a nechcem to pokaziť.
Mám tu prípad: SZČO si nakúpil osem automatov po 100,-€, ktoré by chcel prerobiť na eurá (sofware) a potom ich ďalej predať, alebo prenajímať.
Mám tie stroje zaradiť do krátk.majetku a v PD zaúčtovať do prev.réžie alebo medzi materiálov?
Alebo ako to mám vôbec zaúčtovať?
Ďakujem
Ak ich kúpil za účelom predaja, dala by som ich do nákupu materiálu.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

No najprv ich po úprave chcel predať, ale už teraz ani sám nevie a asi by ich aj prenajímal. Je v tom nejaký rozdiel? Čo keď napr. 3 predá a 5 prenajíma? Musím to potom prerobiť?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,účtujem reštauráciu v JÚ a to mám nákup pohárov, panvíc, nádob, utierok, špongií na riad, servítky dať do nákupu materiálu? Nekupujú vo veľkom, vždy je to menej kusov, ale častejšie.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Eva Póčová Pozri príspevok
No najprv ich po úprave chcel predať, ale už teraz ani sám nevie a asi by ich aj prenajímal. Je v tom nejaký rozdiel? Čo keď napr. 3 predá a 5 prenajíma? Musím to potom prerobiť?
žiadny. Či predá alebo prenajíma má z toho zisk. Daj to na materiál
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
macula Pozri príspevok
Ahojte,účtujem reštauráciu v JÚ a to mám nákup pohárov, panvíc, nádob, utierok, špongií na riad, servítky dať do nákupu materiálu? Nekupujú vo veľkom, vždy je to menej kusov, ale častejšie.
Podľa mňa je to prevádzková réžia
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Je to nákup materiálu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

macula Pozri príspevok
Ahojte,účtujem reštauráciu v JÚ a to mám nákup pohárov, panvíc, nádob, utierok, špongií na riad, servítky dať do nákupu materiálu? Nekupujú vo veľkom, vždy je to menej kusov, ale častejšie.
Postupy účtovania v JU:

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html

Záver: nákup materiálu, pričom v IS si môžete uviesť,


§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov


(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

(10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

11/8
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

betka, ja som sa pokúsila zhrnúť tému už na 14 strane tu: http://www.porada.sk/950731-post137.html
myslím, že už to nikto nečíta, škoda. pravdepodobne i tvoj "záver" nie je vôbec záver.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať