Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Podľa mňa, keď to predávaš, tak je to tovar, a príjem je tržba z predaja tovaru.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

To prasiatko sa rozporcuje -nepredáva sa v celku ako sa nakúpilo takže sa nakupuje a predáva ako materiál.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
infoziadatel Pozri príspevok
[Mám jednu otázku, ak mám predajňu-mäsiarstvo, tak nákup mäsa v pen.denníku mám účtovať do nákupu materiálu alebo tovaru?? A následne pri predaji dať do predaj tovaru?


Ja na tom nič neprilepšujem, ale niekedy mäso rozdelujem, porcujem, salámy krájam a pod. tak teraz neviem, či ide o tovar alebo materiál??

A keby to bolo v podvojmom účtovníctve- tak by som to musela účtovať ako tovar na sklad-ale to vlastne maso ide rovnom do predajne, AKo je správne účtovať nákup mäsa cez 112 alebo 131??

ďakujem za info Zuzula
Predávate ako tovar , súčasne vediete skladovú evidenciu . Taktiež nákup zaúčtujete do VOZD - Tovar .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misolga Pozri príspevok
To prasiatko sa rozporcuje -nepredáva sa v celku ako sa nakúpilo takže sa nakupuje a predáva ako materiál.
No s týmto nemôžem súhlasiť , nakoľko napr. kúpi 150 kg prasa , kupuje ho na váhu a tú istú váhu by mala aj predať .Čiže na prasati sa nemení nič , len ho rozporcuje na jednotlivé kusy .Takže môj názor , tovar kúpi a tovar aj ďalej predá . To znamená , že nákup zaúčtuje ako tovar .

Iné by bolo , ak by mäso zakúpila za účelom výroby výrobkov/klobásky,hurky a podobne/ .....vtedy by účtovala o nákupe materiálu .A ešte by mala problém s kosťami čo s nimi .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Aj krčmár kupuje fľašu slivovice a nalieva poldecák... TOVAR.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
Aj krčmár kupuje fľašu slivovice a nalieva poldecák... TOVAR.
Nesúhlas. Je tam pridaná hodnota (služba) + nepredáva to v nezmenenom stave. Pozri účtovanie reštaurácii.

Tovar by bol jedine vtedy, keby krčmár predal celú flašu bez otvorenia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Nesúhlas. Je tam pridaná hodnota (služba) + nepredáva to v nezmenenom stave. Pozri účtovanie reštaurácii.

Tovar by bol jedine vtedy, keby krčmár predal celú flašu bez otvorenia.

Zoltán , ja som na pochybách pri hore uvedenom ........Tovar viac rozpísaný nemáme v Postupoch JU

ale

§4
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.


Podľa mňa tu nehladím na obal - čiže aj fľaša s obsahom Vodky je pre mňa tovar . Kúpim vodku a aj vodku predávam, či už vo fľaškách , alebo v poldecákoch . Nespravila som z toho mlieko .
Podľa môjho názoru nejde o to , že ja tú fľašu odzátkujem a lievam z nej a preto by som to už nemala považovať za tovar .

Ale to je môj názor sme v tomto tak 50:50 .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Zoltán , ja som na pochybách pri hore uvedenom ........Tovar viac rozpísaný nemáme v Postupoch JU

ale

§4
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.


Podľa mňa tu nehladím na obal - čiže aj fľaša s obsahom Vodky je pre mňa tovar . Kúpim vodku a aj vodku predávam, či už vo fľaškách , alebo v poldecákoch . Nespravila som z toho mlieko .
Podľa môjho názoru nejde o to , že ja tú fľašu odzátkujem a lievam z nej a preto by som to už nemala považovať za tovar .

Ale to je môj názor sme v tomto tak 50:50 .

Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav. Pre mňa nezmenený stav je predaj v takom istom balení ako som kúpil.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Hm. Takže ak kúpim 50 kg vrece zemiakov a budem ho predávať po 1 kg, budem predávať materiál??
Ja si myslím, že stav sa nemení (Pokým teda krčmár pálenku nepančuje).), mení sa iba spotrebiteľské balenie.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav. Pre mňa nezmenený stav je predaj v takom istom balení ako som kúpil.
aj cigarety kúpiš v balení v kartóne a predávaš po škatuľkách, rovnako je to s paletou múky, cukru...

pozri aj náväznosť na živnostenský zákon: niektorí krčmári majú v ŽL pohostinskú činnosť (služba), niektorý predaj tovaru za účelom jeho konzumácie.... atď.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav.

Myslíš, akože má menej "grádov" ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ego.mc Pozri príspevok
Hm. Takže ak kúpim 50 kg vrece zemiakov a budem ho predávať po 1 kg, budem predávať materiál??
Ja si myslím, že stav sa nemení (Pokým teda krčmár pálenku nepančuje).), mení sa iba spotrebiteľské balenie.
Uvažuješ o klasickom obchode, že? Tam to je iné....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
aj cigarety kúpiš v balení v kartóne a predávaš po škatuľkách, rovnako je to s paletou múky, cukru...

pozri aj náväznosť na živnostenský zákon: niektorí krčmári majú v ŽL pohostinskú činnosť (služba), niektorý predaj tovaru za účelom jeho konzumácie.... atď.
Čo uvádzaš je klasický obchod.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Uvažuješ o klasickom obchode, že? Tam to je iné....
Dal som zlý príklad. Takže iný:
Ak predám v krčme flaškové pivo a zákazník si ho otvorí sám, tak je to tovar.
Ale ak ho otvorím ja a nalejem mu ho do pohára (Napríklad jedno pivo dvom dôchodkyniam.), je to materiál?
A čo čapované pivo?
Myslím si, že ak z neho nevarím bavorskú polievku, tak je to stále nákup a predaj tovaru.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja som si včera nalistovala témy ohľadom účtovania reštaurácii

http://www.porada.sk/t34332-uctovani...e%B9taur%E1cii
http://www.porada.sk/t81658-uctovani...e%B9taur%E1cii
http://www.porada.sk/t28623-restaura...e%B9taur%E1cii
http://www.porada.sk/t58827-uctovani...e%B9taur%E1cii
http://www.porada.sk/t28485-uctovani...e%B9taur%E1cii
http://www.porada.sk/t12526-restaura...e%B9taur%E1cia
http://www.porada.sk/90521-post38.html

Ak by som sa mala vyjadriť , tak s niektorými položkami účtovania v reštaruácii sa súhlasiť dá , ale niektoré ma nepresvedčili /asi tak by som to zjednodušene napísala /.

Keby sme mali jasne stanovené postupy účtovania v reštaurácii , by nebolo do veci .Takto záleží od účtovnej jednotky ako sa rozhodne a ošetrí si to smernicou .
Naposledy upravil Zita5 : 21.02.09 at 06:35
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Monika Kováčová Pozri príspevok
aj cigarety kúpiš v balení v kartóne a predávaš po škatuľkách, rovnako je to s paletou múky, cukru...

pozri aj náväznosť na živnostenský zákon: niektorí krčmári majú v ŽL pohostinskú činnosť (služba), niektorý predaj tovaru za účelom jeho konzumácie.... atď.
Monika toto moc dobrý argument nie je, pretože ako uvádzaš paleta múky alebo cukru má stanovenú spotrebiteľskú jednotkovú cenu možno aj za tonu ale aj za kg, tam zo sáčku predavač neodsýpa a nepredá napr. 32 dkg. To je to isté, ako karton cigariet sa predáva po škatuľkách ale aj po kartonoch a nie po kusoch.
A tú fľašku alkoholu otvorí a predáva v drobnom, ako niekedy sa predávali cigarety kusovky.
Ja mám na to takýto pohľad. Ale v podstate o nič nejde, všetko ide do POZD. Keby sme mali len takéto problémy bolo by OK
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav. Pre mňa nezmenený stav je predaj v takom istom balení ako som kúpil.
Môj názor, rozlievaním alkoholu sa nemení stav. Krčmár nakúpi alkohol za účelom jeho predaja. Keď ho predáva po štamrlíkoch, alebo po fľašiach, ani v jednom prípade sa nemení stav. Stav by sa môhol meniť v tom prípade, že by krčmár alkohol nakupoval za účelom ďalšieho jeho spracovania ako na predaj, napr. na výrobu niečoho, čo by už bolo klasifikované ako zmenený stav. Ale to by musel mať krčmár aj takú podnikateľskú činnosť oficiálne uvedenú v ŽL.Takže, či sa alkohol predáva po poháriku, alebo po fľašiach nič nemení na veci, v každom prípade sa jedná o tovar, nie o materiál.
Naposledy upravil branislavp : 21.02.09 at 07:26 Dôvod: Upresnenie.
0 0
Zuzana Ku. Zuzana Ku.

Zuzana Ku. je offline (nepripojený) Zuzana Ku.

Ahojte, ja som si prečítala celú túto debatu, a idem teda opravovať. Keď sme v roku 2008 kúpili notebook, cena je do 30.tis, zúčtujem to ako nákup materiálu (tiež to mám v réžii)?. A treba to evidovať aj na sklad, spraviť príjemku? a potom aj výdajku?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zuzana Ku. Pozri príspevok
Ahojte, ja som si prečítala celú túto debatu, a idem teda opravovať. Keď sme v roku 2008 kúpili notebook, cena je do 30.tis, zúčtujem to ako nákup materiálu (tiež to mám v réžii)?. A treba to evidovať aj na sklad, spraviť príjemku? a potom aj výdajku?
áno, ide o nákup materiálu (môžeš použiť analytické členenie HMOTNÝ MAJETOK použiteľný viac ako 1 rok). V knihe zásob /sklad/ ho evidovať môžeš, ale aj nemusíš. Pozri ešte raz tento príspevok http://www.porada.sk/950731-post137.html
0 0
Zuzana Ku. Zuzana Ku.

Zuzana Ku. je offline (nepripojený) Zuzana Ku.

Ďakujem za odpoveď Monika, ale ešte sa opýtam... majetok ktorý evidujem v pomocnej knihe drobného majetku (minulé roky) - sem môžem zapísať aj tento drobný majetok nadobudnutý v roku 2008?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať