Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

zdravím...ok, budem všetky čistiace spreje, oleje a mazadlá ktoré používa automechnik pri práci evidovať ako materiál. Ale netreba ich náhodou potom aj viesť na kartách? A odpisovať z nich?prosím o radu, už som z toho mimo, ďakujem
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

Odpisovat ich urcite nie je potrebne,nakolko hodnota jednotlivych olejov atd. nie je nad 30 000,--. Zauctuje sa ako VOZD material (zasoby) a ja by som ich raz mesacne vydala do spotreby (podla mna automechanik spotrebuje za mesiac flakon oleja a pod.)
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

keri Pozri príspevok
Odpisovat ich urcite nie je potrebne,nakolko hodnota jednotlivych olejov atd. nie je nad 30 000,--. Zauctuje sa ako VOZD material (zasoby) a ja by som ich raz mesacne vydala do spotreby (podla mna automechanik spotrebuje za mesiac flakon oleja a pod.)
Ďakujem, ale aj tak ešte budem otravovať, lebo som fakt mimo....takže blok za čistiaci sprej zaúčtujem do peňaž.denníka pod kódom P21(pokladňa) kedy? Pri nákupe? Akým zápisom v peňaž.denníku ho vydám do spotreby? Ešte raz vďaka
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

Ja by som to urobila takto:
1. nakup cist.oleja (blocek ERP) - v PD pokladna vydaj/nakup materialu
2. prijem na zakl. prijemky v knihe zasob (sklad.evidencia) by som urobila raz mesacne na vsetky nakupy takehoto typu (oleje, spreje apod.)
3. vydaj zo skladu na zakl. vydajky tiez raz mesacne - ubytok
4. vydaj materialu do prevadzky na zakl. ID (tu by som este dolozila ako prilohu vydajku zo skladu) - v PD nakup materialu s minusom, prevadzkova rezia s plusom
Dufam, ze je to zrozumitelne a ze som trosku pomohla. Sklad robim len v PU, tak snad som to nepoplietla a vyjadri sa k tomu aj niekto iny.
Pekny den.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

[quote=keri;674769]Ja by som to urobila takto:
1. nakup cist.oleja (blocek ERP) - v PD pokladna vydaj/nakup materialu
2. prijem na zakl. prijemky v knihe zasob (sklad.evidencia) by som urobila raz mesacne na vsetky nakupy takehoto typu (oleje, spreje apod.)
3. vydaj zo skladu na zakl. vydajky tiez raz mesacne - ubytok
4. vydaj materialu do prevadzky na zakl. ID (tu by som este dolozila ako prilohu vydajku zo skladu) - v PD nakup materialu s minusom, prevadzkova rezia s plusom
Dufam, ze je to zrozumitelne a ze som trosku pomohla. Sklad robim len v PU, tak snad som to nepoplietla a vyjadri sa k tomu aj niekto iny.
vďaka, veď to, že aj ja som v JÚ začiatočník, pomohla si mitakže si v skladovej evidencii založím jednu sklad.kartu a budem to na ňu príjímať, uvidím ako sa mi zatvári program pri výdaji, robím v PACIOLI, ešte raz díky
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

aha, spojilo nám príspevky....
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ahojte. Ako to tu čítam, tak tiež (ako sa niekto už vyjadril) strácam istotu aj pri veciach, ktoré som považovala za jasné.

Architekt kúpi nejaký foto papier, je to pre neho réžia alebo materiál? Ako je to po starom a ako po novom od 1.1.2008?

Ďakujem za odpoveď
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Tinika Pozri príspevok
Ahojte. Ako to tu čítam, tak tiež (ako sa niekto už vyjadril) strácam istotu aj pri veciach, ktoré som považovala za jasné.

Architekt kúpi nejaký foto papier, je to pre neho réžia alebo materiál? Ako je to po starom a ako po novom od 1.1.2008?

Ďakujem za odpoveď
Nečítala som predošlé príspevky, ...
Pre mňa ako účtovníčku je papier réžia. (ak by som si ho nakúpila kvantum, tak by som o ňom účtovala ako o materiáli, pretože ho také množstvo nespotrebujem, a postupne by som ho dávala na základe výdajky do spotreby).
Pre architekta je to materiál. Nakúpi na sklad (príjemka), a postupne podľa objednávok (vydáva zo skladu). Tento materiál mu vstupuje do výrobného procesu spolu s "farbičkami" , čím dostane výrobok, kt. predá- fotografiu.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

betka Pozri príspevok
Nečítala som predošlé príspevky, ...
Pre mňa ako účtovníčku je papier réžia. (ak by som si ho nakúpila kvantum, tak by som o ňom účtovala ako o materiáli, pretože ho také množstvo nespotrebujem, a postupne by som ho dávala na základe výdajky do spotreby).
Pre architekta je to materiál. Nakúpi na sklad (príjemka), a postupne podľa objednávok (vydáva zo skladu). Tento materiál mu vstupuje do výrobného procesu spolu s "farbičkami" , čím dostane výrobok, kt. predá- fotografiu.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte otázočka, ak si toho papiera nekúpi veľa, môžem to dať do réžie? Teda ak by ho kúpil viac tak materiál a treba riadne viesť skladovú evidenciu?
0 0
martinr martinr

martinr je offline (nepripojený) martinr

betka Pozri príspevok
Nečítala som predošlé príspevky, ...
Pre mňa ako účtovníčku je papier réžia. (ak by som si ho nakúpila kvantum, tak by som o ňom účtovala ako o materiáli, pretože ho také množstvo nespotrebujem, a postupne by som ho dávala na základe výdajky do spotreby).
Pre architekta je to materiál. Nakúpi na sklad (príjemka), a postupne podľa objednávok (vydáva zo skladu). Tento materiál mu vstupuje do výrobného procesu spolu s "farbičkami" , čím dostane výrobok, kt. predá- fotografiu.

Pre architekta je papier rovnaký prostriedok ako pre účtovníka. Rovnako ako účtovník nepredáva vytlačený papier s čisielkami, ale účtovníctvo, ktoré je len na tom papieri vytlačené, tak aj architekt nepredáva papier s vytlačenými výkresmi a fotografiami, ale myšlienku - architektonický návrh, ktorý je prostredníctvom papiera (okrem iného) iba expedovaný. Takže aj pre architekta je akýkoľvek papier a aj "farbičky" iba réžiou. Netreba to zbytočne komplikovať.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

martinr Pozri príspevok
Pre architekta je papier rovnaký prostriedok ako pre účtovníka. Rovnako ako účtovník nepredáva vytlačený papier s čisielkami, ale účtovníctvo, ktoré je len na tom papieri vytlačené, tak aj architekt nepredáva papier s vytlačenými výkresmi a fotografiami, ale myšlienku - architektonický návrh, ktorý je prostredníctvom papiera (okrem iného) iba expedovaný. Takže aj pre architekta je akýkoľvek papier a aj "farbičky" iba réžiou. Netreba to zbytočne komplikovať.
ďakujem. Ja si tiež myslím, že to má byť takto, ale už sa tu toľko o takých drobnostiach polemizuje, že už neviem čo je správne.
0 0
blackpearl blackpearl

blackpearl je offline (nepripojený) blackpearl

Ahoj . ja mam momentalny podobny problem. Uctujem tovar za 29990,- mam to dat ako tovar alebo materiál, ked sa to hned aj pouziva na zákazku??? Dakujem.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Pokiaľ sa jedná o tovar treba ho príjemkou zaskladniť a výdajkou vyskladniť. Fakt že sa hneď použije nemá vplyv na skladovú evidenciu
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

blackpearl Pozri príspevok
Ahoj . ja mam momentalny podobny problem. Uctujem tovar za 29990,- mam to dat ako tovar alebo materiál, ked sa to hned aj pouziva na zákazku??? Dakujem.
my niekedy kúpime materiál dokonca aj za 40.000,- ak sa jedná napr. o bezpečnostné dvere alebo pod. použije sa to hneď na zákazku, preto to účtujem hneď do spotreby ako stavebný materiál....
dúfam že sa nemýlim
0 0
vratislav vratislav

vratislav je offline (nepripojený) vratislav

Ahojte,

kúpil som notebook za 20 000 Sk, zaúčtoval som ho do zásob ako materiál. V deň jeho nákupu som vytvoril protokol o jeho zaradení do užívania a nič iné som neevidoval (žiadna evidencia v zásobach ani príjemka a výdajka na sklad). Mohlo by to tak byť?

A ešte jedna otázočka. Samostatne som kúpil softvér za 15 000 Sk. Zaúčtujem ho ako dlhodobý nehmotný majetok, vyplním inventárnu kartu. Musím ho odpisovať i keď jeho cena je menej ako 30 000 Sk?

Ďakujem.
Naposledy upravil vratislav : 16.04.08 at 07:08 Dôvod: oprava preklepu
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

blackpearl Pozri príspevok
Ahoj . ja mam momentalny podobny problem. Uctujem tovar za 29990,- mam to dat ako tovar alebo materiál, ked sa to hned aj pouziva na zákazku??? Dakujem.
Sama si si odpovedala na otázku - "Uctujem tovar za". Takže účtuješ o ňom ako o tovare, ale iba v tom prípade, že ho ďalej predávaš v nezmenenom stave. Ak na ňom niečo meníš, vylepšuješ atď. účtuješ o ňom ako o materiáli.
Viď postupy účtovania JÚ, tam je to pekne rozpísané. Prikladám:

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami; medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,
d) zvieratá sa účtujú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, husí na výkrm a psy.

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

(5) Nakúpené zvieratá sa oceňujú obstarávacou cenou. Zvieratá vlastného chovu, príchovky a prírastky sa oceňujú vlastnými nákladmi. Ak vlastné náklady nie je možné zistiť, ocenia sa zvieratá reprodukčnou obstarávacou cenou.

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.

(7) Úbytok zásob nad normu prirodzených úbytkov, určenú vnútorným predpisom účtovnej jednotky pre príslušné účtovné obdobie, sa účtuje ako storno v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

(9) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny, pričom ocenenie zásob sa v knihe zásob o tieto položky znižuje.

(10) Zľava z ceny poskytnutá k už predaným zásobám alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje v peňažnom denníku ako zníženie výdavkov na obstaranie zásob v členení, v ktorom boli zásoby pôvodne účtované.

(11) Za zľavu z ceny zásob sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh zásoby.

(12) Súčasťou ocenenia zásob sú aj výdavky finančného charakteru súvisiace s použitím cudzích zdrojov len vtedy, ak patria do obdobia ich vytvárania, napríklad úroky.

(13) Ocenenie zásob sa zvyšuje o sumu výdavkov na externé spracovanie materiálu alebo o výdavky vynaložené na spracovanie materiálu vlastnou činnosťou.

(14) Úbytok zásob rovnakého druhu sa môže účtovať v ocenení cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien alebo vlastných nákladov alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku zásob sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku zásob, ak je tento spôsob ocenenia určený vnútorným predpisom účtovnej jednotky. Vážený aritmetický priemer sa počíta najmenej raz za mesiac.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

denisie Pozri príspevok
my niekedy kúpime materiál dokonca aj za 40.000,- ak sa jedná napr. o bezpečnostné dvere alebo pod. použije sa to hneď na zákazku, preto to účtujem hneď do spotreby ako stavebný materiál....
dúfam že sa nemýlim
Ak robíš subdodávku, t.j. kúpiš bezpeč. dvere a následne ich v nezmenenom stave s príslušnou maržou predáš, ide o tovar, nie materiál. Pozri postupy účtovania resp. predchádzajúci príspevok, kde je členenie zásob z postupov účtovania vyňatý.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

..ide o to že my tie dvere kúpime a použijeme na stavbu (zákazku) v podstae ako stavebný materiál...
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Prosím Vás, ako to mám teda chápať? Ja už som z toho mimo. Čo je réžia a čo materiál? Mám do réžie účtovať len služby a ostatné veci do materiálu - aj kancelárske a pod ? Mám to chápať ako prevádzkový materiál ?
0 0
yoki yoki

yoki je offline (nepripojený) yoki

keri Pozri príspevok
Odpisovat ich urcite nie je potrebne,nakolko hodnota jednotlivych olejov atd. nie je nad 30 000,--. Zauctuje sa ako VOZD material (zasoby) a ja by som ich raz mesacne vydala do spotreby (podla mna automechanik spotrebuje za mesiac flakon oleja a pod.)
:-) no, neviem celkom presne, či sa oleje pre automechanikov predávajú vo flakónoch... To nie sú parfémy?

Pardon
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať