Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
valikaP valikaP

valikaP je offline (nepripojený) valikaP

Chudák naše lesy..super, čiže ja si jednoducho len napíšem že toto je interná smernica atd..a priložím to k ostatným dokladom a mám vyriešené? Čo ak nakúpin rôzne látky napríklad za 50 tisíc, ktoré potrebujem samozrejme pre klienta, to znamená že ozaj ide do spotreby. Je nejak vymedzený limit čo môže ísť do spotreby v akom množstve a hlavne za koľko?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
valikaP Pozri príspevok
Chudák naše lesy..super, čiže ja si jednoducho len napíšem že toto je interná smernica atd..a priložím to k ostatným dokladom a mám vyriešené? Čo ak nakúpin rôzne látky napríklad za 50 tisíc, ktoré potrebujem samozrejme pre klienta, to znamená že ozaj ide do spotreby. Je nejak vymedzený limit čo môže ísť do spotreby v akom množstve a hlavne za koľko?
Tu si preštudujte napr.
http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html
0 0
valikaP valikaP

valikaP je offline (nepripojený) valikaP

Ano to už mám, len som v reále a hlavne od ľudí ktorí s týmito vecami pracujú dlhšie chcela počut-vidieť aké je praktické prevedenie. Niekedy sa totiž v tých postupoch strácam na tom, že veľa hovoria, zamotajú ale prakticky nič s toho neviem. Vďaka.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

valikaP Pozri príspevok
Je nejak vymedzený limit čo môže ísť do spotreby v akom množstve a hlavne za koľko?
Veď kvôli tomu musíš mať tú smernicu.
Ale jednoducho. Všetko čo si povinná zaúčtovať do "Materiál", tak si povinná viesť evidenciu a to buď "sklad", alebo "Knihu DHIM".

V smernici "ošetríš" iba drobný materiál, ale naozaj iba drobný, ktorý je ťažšie evidovateľný, lebo napr. kúpiš balík klinčekov /tie sme tu už niekoľkokrát spomenuli / a tie postupne spotrebovávaš pre rôznych klientov. Suma a množstvo klinčekov je tak "zanedbateľný" , že evidovať každý výdaj klinčekov by bolo nerentabilné.
Nemôžeš v smernici "ošetriť", že budeš nakoniec aj materiál v sume 50 tis. dávať rovno do spotreby.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

valikaP Pozri príspevok
Čo ak nakúpin rôzne látky napríklad za 50 tisíc, ktoré potrebujem samozrejme pre klienta, to znamená že ozaj ide do spotreby.
..všetko ide "do spotreby", len niečo musíš evidovať na skladových kartách kedy, koľko a komu....a niečo /čo ošetríš v smernici, prečo tak robíš/ zaúčtuješ síce v stĺpci "Materiál" , ale nebudeš to evidovať na skladových kartách.
1 0
valikaP valikaP

valikaP je offline (nepripojený) valikaP

Síce je to asi tak najsprávnejšie, ale na druhej strane zbytočne papierovanie. Ozaj si kupujem len to čo ihned ide k odberu pre zákazníka. Ja si nepotrebujem vytvárať sklad materiálu. Ak po takomto nákupe hned, alebo v priebehu krátkeho času vyfaktúrujem v podstate všetku službu ( pretože ja nepredávam látku ako taku, len poskytujem čalúnnicku službu, v ktorej je zainštalovaná aj látka a ostatný materiál ) tak by to jednoducho každá kontrola mala v prehľade, či nie? Ak je to nevyhnutné tak musím písať skladové karty, ale možno by to šlo aj bez nich?
0 0
valikaP valikaP

valikaP je offline (nepripojený) valikaP

Moji zákazníci si u mňa objednávajú len službu. Zhotovujem aj javiskové dekorácie a nedá sa špecifikovať dopredu v objednávke čo bude obsahom. Jednoducho ako výtvarník tvorí, tak ja nakupujem ale vyfaktúrujem len službu..
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Valika,
zákazník si u Teba objedná službu a Ty faktúruješ iba službu, tak potom nemáš v nákladoch ani žiadny materiál, keďže si nič nenakúpila, tak nemusíš viesť evidenciu.

Ale ak faktúruješ službu aj s materiálom, tak musíš viesť skladovú evidenciu a prečo??
Lebo tak hovoria "Postupy JU".

A neide o to čo sa dohodneš v objednávke.
Ide o to čo v skutočnosti použiješ pri dodaní služby a čo potom v skutočnosti musíš evidovať vo svojom účtovníctve.

Celú dobu hovoríme o NÁKLADOCH , ktoré si zaúčtuješ v účtovníctve. A tieto NÁKLADY musíš vedieť obhájiť. Tzn., že musíš mať o všetkých nakúpených zásobách prehľad, kde si ich minula. A aby si "netvoril" každý daňovník svoj systém ako to bude evidovať, tak sú tu "Postupy JU" a tie hovoria každému ako sa s tým má vysporiadať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Valika,
ja mám klienta, ktorý si sám opravuje svoje autá, nikomu to nefaktúruje.

A teraz musím vystaviť príjemku na sklad a výdajku, na ktoré auto sa to použilo.
0 0
valikaP valikaP

valikaP je offline (nepripojený) valikaP

To znamená, že ak si chcem obhájiť nákup všetkých tých látok, molitanov a ostatného materiálu, ktoré sú mojím nákladom, tak jednoducho musím postupovať podľa vyššie uvedeného a viest si aj sklad. Ozaj drobný nákup ošetrím int. smernicou a ostatné pekne na príjemku a výdajku do spotreby. Pochopila som to správne? Nieje to nič ťažke, ale vieš ked niečo nemusíš, tak to nerobíš..
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Valika,
správne
0 0
valikaP valikaP

valikaP je offline (nepripojený) valikaP

Muška veľmi pekne ti ďakujem. A teraz oddych. Aj zajtra je deň.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň-chcela by som Vás poprosiť o odpoveď-nie som si totiž 100% istá - keď programátor si nakúpi súčiastky,resp,komponenty a prídakvy k PC (v nízkej sume, stovky korún),a komponenty,je to jeho materiál,alebo prevádzková réžia??
Ďakujem
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň-chcela by som Vás poprosiť o odpoveď-nie som si totiž 100% istá - keď programátor si nakúpi súčiastky,resp,komponenty a prídakvy k PC (v nízkej sume, stovky korún),a komponenty,je to jeho materiál,alebo prevádzková réžia??
Ďakujem
Je to materiál, ktorý ide priamo do spotreby a netreba ho nikde evidovať.
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

A co odborna literatura, ktoru potrebuje SZCO (architekt) na svoju cinnost, tu zaradit kam? Material pouzitelny viac ako 1 rok?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dancika Pozri príspevok
A co odborna literatura, ktoru potrebuje SZCO (architekt) na svoju cinnost, tu zaradit kam? Material pouzitelny viac ako 1 rok?
nemáme materiál použiteľný viac ako rok, ale Hmotný majetok použiteľný viac ako rok. Odbornú literatúru by som skôr radila k prevádzkovému materiálu
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

jamis Pozri príspevok
Je to materiál, ktorý ide priamo do spotreby a netreba ho nikde evidovať.
Ďakujem Ti Jamis,pekné popolodnie prajem všetkým
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Monika Kováčová Pozri príspevok
nemáme materiál použiteľný viac ako rok, ale Hmotný majetok použiteľný viac ako rok. Odbornú literatúru by som skôr radila k prevádzkovému materiálu
Jasne, myslela som HM, len jedno mysli, druhe pise, takze chybicka se vloudila
A prevadzkovy material treba mat este niekde osobitne vedeny podobne ako zasoby? Uz mam v tom fakt gulas
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

dancika Pozri príspevok
Jasne, myslela som HM, len jedno mysli, druhe pise, takze chybicka se vloudila
A prevadzkovy material treba mat este niekde osobitne vedeny podobne ako zasoby? Uz mam v tom fakt gulas

Smiem sa tíško spýtať: Ty si ako lekár sama robíš účtovníctvo?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pauli prečo myslíš, že "dancika" je lekár?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať