Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
mishelinka mishelinka

mishelinka je offline (nepripojený) mishelinka

hmm,takze to zatial robim dovbre,pretoze ja ten rebrik davam do rezie a aj tie ostane vymenovane rezijne veci..

cize ked to ide hned do spotreby "nevyrabam" uz ktomu ziadne doklady vsak?A stou evidenciou kratkodobeho majetju je to OK?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nie je to dobre, rebrík je hmotný majetok, ktorý sa účtuje ako materiál. Rovnako skrutkovač a ostatné nástroje. Úhrada za nákup hmotného majetku sa účtuje v zmysle postupov účtovania pre JÚ ako nákup materiálu a zároveň sa vedie evidencia tzv. Krátkodobého majetku (s dobou použiteľnosti menej ako rok) a dlhodobého majetku (s dobou použiteľnosti viac ako rok).
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Monika Kováčová Pozri príspevok
Nie je to dobre, rebrík je hmotný majetok, ktorý sa účtuje ako materiál. Rovnako skrutkovač a ostatné nástroje. Úhrada za nákup hmotného majetku sa účtuje v zmysle postupov účtovania pre JÚ ako nákup materiálu a zároveň sa vedie evidencia tzv. Krátkodobého majetku (s dobou použiteľnosti menej ako rok) a dlhodobého majetku (s dobou použiteľnosti viac ako rok).
Pekný deň prajem, chcela by som sa uistiť -či je to správne, pracujem v ALFE a v knihe krátkodobého majetku evidujem hlavne náradie (vŕtačka, píla...) ,monitor,vysávač( stavebná firma) - jeho doba použitia je viac ako jeden rok ( všetko nad 50 € bez DPH - určené IS). V PD účtujem - stĺpec PD materiál v členení analyticky- KM.
Píšeš, že KM s dobou použiteľnosti menej ako jeden rok.
Ale v ALFE je len evidencia dlhodobého majetku a krátkodobého majetku, nie je tam Dr.HM.
Tak teraz neviem či je to takto O.K?
Ďakujem za radu
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

krátkodobý majetok = Dr.HM
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Manual Pozri príspevok
krátkodobý majetok = Dr.HM
Ďakujem, takže je to o.k?
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dobré ráno

prosím kam dávate lekárničku do auta, ktoré je zaradené v majtetku szčo??? ja som to dala do réžie tak ako aj dávam údržbu, olej, umytie, parkovné spojené s tým autom, PHM dávam do nákup materiálu v členení PHM.

a kolky ked sú hneď spotrebované musí dokladať k VPD na čo ich použil alebo môže ich dať rovno do PR. réžie.

Ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

čítam ešte raz tému od začiatku, ale stále mi to je nejasnejšie. Mám tu napríklad batériu, ktorú použili na výmenu v izbe penzionu, je to VOZD-drobný majetok a treba ho evidovať v knihe drob.maj.? Ja evidujem v exeli, mám tabuľku, kde píšem dátum, názov, doklad, sumu. Stačí to tak?
A batérie do kalkulačky a podobne sú materiál?
Naposledy upravil sybila3 : 29.07.09 at 08:36
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

odpovie mi niekto, či je to dobre?
lopata, čižmy-gumáky,metla -je mat. alebo drobný majetok?
a splátka za kúpu budoby, kde bola v r. 2008 vystavená fa dávam ako nákup majetku?
prosím odpovie niekto?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

nikto mi neodpovie, alebo napríklad kľúče od izieb-materiál al. réžia?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

mohol by mi niekto poradiť v predch.príspevkoch. Ešte rozmýšlam, že na bloku je minerálka, ale ja neviem, či predá celú fľašu-vtedy by to mal byť tovar alebo rozleje. ako to účtujete.
alebo krmivo pre papagája a rybičky, môže dávať do nákladov, keď slúžia ako atrakcia-výzdoba haly v penzione?
Alebo keď kupuje po jednom kuse kinderko, kofolu pollitra, či to nie je osobná spotreba? prosímmmmmmmmmmmmmm.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sybila3 Pozri príspevok
čítam ešte raz tému od začiatku, ale stále mi to je nejasnejšie. Mám tu napríklad batériu, ktorú použili na výmenu v izbe penzionu, je to VOZD-drobný majetok a treba ho evidovať v knihe drob.maj.? Ja evidujem v exeli, mám tabuľku, kde píšem dátum, názov, doklad, sumu. Stačí to tak? A batérie do kalkulačky a podobne sú materiál?
Všetko, čo uvádzate je materiál - batéria, baterky. Nie je to určené na predaj a nie je to služba. Je to materiál. A operatívna evidencia? Ak ste kúpili batériu a namontovali, vôbec to nemusí byť drobný majetok, ale môže. Záleží na tom, čo si vyžaduje Vaša interná evidencia a či potrebujete sledovať napríklad hodnotu vykonaných opráv a výmien na majetku. Ale to v prípade, že je to niekoho zámerom. Pre niekoho je evidencia namontovanej batérie dôležitá, pre niekoho nie. Tak to je aj u Vás. Má alebo nemá zmysel evidovať batériu v operatívnej evidencii. To nerozhoduje sám účtovník, ale spolu s osobou, ktorej sa evidencia. Týka. Účtovník je na to, aby sa spytoval.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sybila3 Pozri príspevok
odpovie mi niekto, či je to dobre?
lopata, čižmy-gumáky,metla -je mat. alebo drobný majetok?
Čítali ste niekde definíciu drobného majetku? Myslím v zákone o účtovníctve alebo postupoch? Nenájdete ju tam. Opäť je vecou interných podmienok, čo drobným majetkom bude. Napríklad čižmy môžu byť OOPP (osobné ochranné pracovné pomôcky) a môžu sa sledovať na osobnej karte zamestnanca podľa zásad BOZP. Vtedy inú evidenciu nepotrebujete, plne postačuje tá.

Lopata, metla ... vždy je to materiál a či drobný majetok? Priznám sa, že v na firme zvažujeme napríklad predpokladaný čas používania a hodnotu (významnosť) pre zavedenie do evidencie. Je rozhodujúce, čo vedením evidencie sledujete. Aké kritéria máte, alebo si zvolíte.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sybila3 Pozri príspevok
...
a splátka za kúpu budoby, kde bola v r. 2008 vystavená fa dávam ako nákup majetku?
A kde inde by sa to mohlo uvádzať? Obstarali ste budovu a je jedno v koľkých splátkach ju uhradíte. Budova sa nezmení a stále to budú úhrady týkajúce sa tej istej budovy. Až do úplného zaplatenia záväzku. Počas koľkých rokov to bude nie je rozhodujúce. Účtovný prípad znie: úhrada záväzku na kúpu budovy.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sybila3 Pozri príspevok
...kľúče od izieb-materiál al. réžia?
V postupoch síce nenájdede kľúče do izieb, ale charakteristiku materiálu áno.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sybila3 Pozri príspevok
Alebo keď kupuje po jednom kuse kinderko, kofolu pollitra, či to nie je osobná spotreba? prosímmmmmmmmmmmmmm.
Trošku budem parafrázovať. To by každý účtovník musel byť Sybilou aby od stola rozhodoval o tom, či sa jedná o tovar, alebo to podnikateľ zjedol. Kým sa neopýtate, nebudete vedieť. A ani poraďáci.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

veď práve oni všetko nechávajú na mňa a ako som písala, tak nahadzujem od januára účto po jednej neporiadnej pani, no hrúza, tak sa musím nejako cez to prehrýzť, väčšinou účtujem PU. Takže v jú napríklad PHM idú do réžie, ale ak má phm kúpené do píly alebo generátora tak materiál? Alebo keď na jednom bloku je nákup surovína na prípravu jedla-materiál, čist.pr.-materiál, ale napríklad 1 ks tic-tac-ja by som dala osobné, alebo inak tovar, alebo teraz tu mám obklad - na kúpelňu v penzione, ciment, nejaké hmoty-materiál do spotreby? tak som si to nazvala.
k tej budove, faktúra je z min. roka, kedy som ja nerobila, ale neviem sa k nej dopátrať, že by som si ju nahodila do záväzkov a začtovala ako majetok. myslím, že aj odpisy boli k nej rátané, ale to som ešte nenašla, ale splátky by som zatiaľ mohla dať ako výdavky za majetok, lebo nemám žiadnu fa? ďakujem za každú radu, lebo dokladov je veľa a neviem sa z nich vysomáriť.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

alebo vôbec neviem ako mam dať nákup minerálky? alebo šampanského?
materiál, alebo tovar?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Aby účtovník dobre robil účto tej-ktorej firme, mal by vedieť v čom tá firma podniká, z čoho má tržby, aký materiál sa zabudováva do zhotoveného diela, aké má firma priestory atď... Potom bude podstatne ľahšie sa zorientovať kde čo zaradiť. pretože bez týchto základných znalostí sa budeš stále pýtať. Prakticky dobrý účtovník by sa mal tak trošku cítiť, že je súčasťou firmy. Dúfam že rozumieš o čom píšem.
Naposledy upravil Manual : 29.07.09 at 10:37 Dôvod: úprava
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže som si nazvala materiál do spotreby: tam účtujem všetko: batérie, lopata, čižmy, kľúče, skrutky, metla, vrtáky.
Potom mám nákup potravín: -materiál, neviem, či z potravín zvlášť vyčleniť alkohol? Všetko čo nezmení tvar-čo som našla na blokoch-tic-tac, kinderko-tovar.
Práčku, žehličku som dala ako drobný majetok a zaevidovala v exeli do evidencie dhm do 1700 €. Neviem, či stačí len dátum, doklad, názov, suma, stačí takáto evidencia?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

A nie je potom v uzávierke vo výkaze skreslený materiál, keď tam je aj materiál priamo do spotreby a materiál na sklade?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať