Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

v roku 2008 som dávala do réžie aj materiál, mám to všetko opraviť a dať dodatočné výkazy, daň sa mi nezmení, len sa presunie z réžie suma do materiálu.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

lenkam68 Pozri príspevok
Ak si dáš vytlačiť vizitky je to PR. To čo v podvojnom účtov. účtuješ na 518/AE v JÚ účtuješ ako PR a čo účtuješ na 501/AE v JÚ účtuješ ako materiál.
No ja teda vizitky v PÚ neúčtujem na 518. Mám predsa niečo hmatateľné, nie len dodanú službu. Dajú mi predsa aj papier - ja im ho nedodám. Keby som im dodala návrh, papier, na ktorý to chcem natlačiť a oni mi to naozaj len vytlačia, potom súhlasím, že je to služba. Inak celkové vizitky účtujem na 501. V PÚ... Takže v JÚ to potom mám brať ako materiál?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

nika224 Pozri príspevok
No ja teda vizitky v PÚ neúčtujem na 518. Mám predsa niečo hmatateľné, nie len dodanú službu. Dajú mi predsa aj papier - ja im ho nedodám. Keby som im dodala návrh, papier, na ktorý to chcem natlačiť a oni mi to naozaj len vytlačia, potom súhlasím, že je to služba. Inak celkové vizitky účtujem na 501. V PÚ... Takže v JÚ to potom mám brať ako materiál?
Výrobu vizitiek beriem ako službu a účtujem ju na 518/AE. Napr. kopírovanie - tiež nedodáš papier, len si dáš niečo okopírovať a je to služba, alebo výroba kľúča ...
Naposledy upravil lenkam68 : 17.03.10 at 10:44 Dôvod: doplnenie textu
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
lenkam68 Pozri príspevok
Výrobu vizitiek beriem ako službu a účtujem ju na 518/AE. Napr. kopírovanie - tiež nedodáš papier, len si dáš niečo okopírovať a je to služba, alebo výroba kľúča ...
Nie celkom dobrý príklad.
Na kopírovanie predsa dodáš originál. A oni ti urobia službu - vyrobia kópiu.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

ego.mc Pozri príspevok
Nie celkom dobrý príklad.
Na kopírovanie predsa dodáš originál. A oni ti urobia službu - vyrobia kópiu.
Originál dodám, ale papier na tú kópiu nie. Keď som dávala robiť vizitky, tiež som im doniesla návrh, ako si asi predstavujem tú vizitku. Jednoducho výroba niečoho, je pre mňa služba. Ak pôjdem do obchodu a kúpim si hotovú vizitku, potom budem uvažovať nad materiálom
0 0
krajčo krajčo

krajčo je offline (nepripojený) krajčo

Chcela by som sa spýtať, kam zaúčtujem nákup malej chladničky v hodnote 110 eur? Slúži,len na chladenie v kancelárii pre živnostníka. Ja som to dala do prev. réžie a zápis do krátkodobého majetku. je to správne? A ešte ak si kúpi rádio živnostník v hod. 34 eur môže si to dať do réžie a musí si to dať aj do evidencie krátkodobého majetku?
Ďakujem
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

krajčo Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, kam zaúčtujem nákup malej chladničky v hodnote 110 eur? Slúži,len na chladenie v kancelárii pre živnostníka. Ja som to dala do prev. réžie a zápis do krátkodobého majetku. je to správne? A ešte ak si kúpi rádio živnostník v hod. 34 eur môže si to dať do réžie a musí si to dať aj do evidencie krátkodobého majetku?
Ďakujem
Do materiálu a viesť ako krátkodobý majetok
0 0
krajčo krajčo

krajčo je offline (nepripojený) krajčo

Ďakujem za odpoveď.
Ešte jedna otázka všetko čo účtujem do materiálu musím dať aj do skladu? Alebo si materiál rozčlením na : do spotreby, krátkodobý majetok, alebo ako?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
krajčo Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Ešte jedna otázka všetko čo účtujem do materiálu musím dať aj do skladu? Alebo si materiál rozčlením na : do spotreby, krátkodobý majetok, alebo ako?
Postupy účtovania pre JÚ

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
.
.
.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Z toho vyplýva, že čo nechceš viesť na sklade, určíš si v internej smernici.


1 0
krajčo krajčo

krajčo je offline (nepripojený) krajčo

Ďakujem za odpoveď, niektoré veci mi neboli celkom jasné.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

No ja som už z toho celkom magor. Prečítal som si celu tému a mám v tom chaos. Ide mi hlavne o DrobnyHM. DrobnyHM, ktorý evidujem na kartách, píšem aj do vykazu o MaZ? Uctovnicka, po ktorej mám účtovníctvo, všetok DrobnyHM od začiatku podnikania vykazovala vo vykaze o MaZ ako materiál. Len čo sa vyradilo, to odratala. Mám v tom pokračovať? Už si nie som nicim istá.
Naposledy upravil luciana1 : 20.03.10 at 21:57
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Je tu ešte niekto, kto by sa na to pozrel?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Drobný majetok, ktorý ešte nepoužívate, evidujete v zásobách a uvádzate ho vo Výkaze MaZ ako materiál.
Drobný majetok, ktorý používate, evidujete v knihe drobného majetku (kartách), ale vo Výkaze MaZ ho už neuvádzate.
3 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

veď to, že majetok ktorý dávala do vykazu sa nepoužíva často alebo vôbec. Je to Ambulancia a v drobnom majetku je napr. Kriesiaci prístroj, sterilizator, Dokonca je tam aj PC zostava, no tá sa používa. Ja som z toho jelen, jednoducho to všetko vyhodim z vykazu?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Musím ukončiť vykaz a neviem, čo s tým
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Monika Kováčová Pozri príspevok
Ak sa pýtaš na drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok tak postupuješ takto:
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii.
Ak tento majetok chceš evidovať v skladovej evidencii, urobíš k nemu príjemku. Výdajku vystavíš až vyradením z používania.
Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak drobny majetok vediem na skladovej karte, vykazujem ho aj vo vykaze o MaZ? Je to majetok, ktorý sme ešte chvalabohu nemuseli použiť - kriesiaci prístroj. Čo z majetkom, ktorý bol v používaní, ale zase je na sklade? Znova ho budem uvádzať vo vykaze. Viem, že sa tu dokola opakujem, ale mám v tom chaos. Teóriu ovladam, ale príde prax a stále sa zamotavam.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nekomplikujte si to zbytočne.
Píšete, že ste ambulancia. Na sklade by som evidoval napr. neotvorené balenia zdravotníckeho materiálu, nové prístroje, ktoré ešte iba čakajú na svoje prvé použitie, a p.
Prístroje, ktoré ste už použili, používate, alebo máte v pohotovosti (aj to je používanie) v ambulancii a neodpisujete ich ako dlhodobý majetok, by som evidoval už iba v knihe drobného majetku. A vo výkaze ich už neuvádzal.
Naposledy upravil ego.mc : 21.03.10 at 12:20
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

No potom mi to vychádza tak, že vo vykaze v materiáli nebudem mat nič. Materiál sa kupuje tak, že ide hneď do spotreby. Nekupuju sa balenia na sklad. Potom musím upraviť vykazy aj za minule roky. Moja predchodkyna dávala do materiálu všetky prístroje, ktoré doktor nakupil od začiatku podnikania a ja som v tom pokračovala po jej odobreni. No čo už, keď som si to
neoverila.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

sybila3 Pozri príspevok
v roku 2008 som dávala do réžie aj materiál, mám to všetko opraviť a dať dodatočné výkazy, daň sa mi nezmení, len sa presunie z réžie suma do materiálu.
alebo by stačilo jednou sumou preúčtovať cez uzávierkové operácie z réžie minúsom a do materiálu plusom?
Ešte som zistila, že vo výkaze o MaZ mi bol zle uvedený zostatok neuhradených záväzkov do SP o 1134 v r. 2008, mám to opraviť alebo nechať tak, ak áno, vyplňam výkaz v SK? ďakujem
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

rok 2008 nechaj na pokoji, aj ten záväzok, isto je už dávno uhradený, nenervuj sa zbytočne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať