Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Príroda Pozri príspevok
Ďakujem. Robím v alfe a tam pri zadávaní dokladu hneď treba vybrať zaradenie- výdavok za materiál alebo prevádzková réžia, až potom sa zadáva suma. Tak sa to asi tak nebude dať.
V Alfe sa to ináč nedá, musíš dvomi zápismi (teda dva VPD)
1 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

szčo predáva počítač aj s inštaláciou SW - v JU to zaúčtovať komplet ako predaj služby ?

potom nákup počítača -bude materiál...

účtujem v ALFE - tam sa nedá rozúčtovávať jedným zápisom tovar+ služba , môže to byť tak ako som uviedla vyššie?
dakujem
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, takze precitala som si ceu temu 63 stran,poctivo
Takze ak si material rozčlenim analytikou na: PHL, mater.priamo do spotreby, nahradné diely, drobny HM.
Pracovne odevy som nasla tu v tejto teme ze je to material. Dobre, ale kde ho rozčlenim? do spotreby? alebo drobny? ale na drobny predsa musim viest sklad.kartu.
Poprosim vas o vyjadrenie, lebo neviem ci som to dobre pochopila.Dakujem.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ja dávam aj pracovné oblečenie do materiálu ako priamo do spotreby a už ho nikde neuvádzam vo výkazoch, teda ak sa nekupuje vo veľkom množstve do zásoby alebo na predaj. Ale stále mi to nedá pokoj- ak SZČO - len sám bez zamestnanca takéto veci účtuje ako výdavok za materiál bez skladovej evidencie, stačí, ak si obháji, že to rovno dáva do používania, do spotreby? Musí mať k tomu aj nejakú smernicu, niekde sa to písalo? Pridáte sa? Ďakujem.
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Dobry deň,

iba doplnim mojou otázkou temu: remeselnik-vodoinštalatér, nakupuje vodovodnú batériu a hned ju doda zakaznikovi - materiál a analyticky material do spotreby, ked nakupuje aj vazelinu a konope na osadenie batérie, tak by som to mala dat ako material - analyticky pomocný materiál?
pohonné hmoty-materiál - analyticky pohonné hmoty
pracovné oblečenie - materiál - pracovné oblečenie
daň z MV_cestna daň - prevádzkova rézia?

dakujem vopred za pomoc
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Príroda Pozri príspevok
Ja dávam aj pracovné oblečenie do materiálu ako priamo do spotreby a už ho nikde neuvádzam vo výkazoch, teda ak sa nekupuje vo veľkom množstve do zásoby alebo na predaj. Ale stále mi to nedá pokoj- ak SZČO - len sám bez zamestnanca takéto veci účtuje ako výdavok za materiál bez skladovej evidencie, stačí, ak si obháji, že to rovno dáva do používania, do spotreby? Musí mať k tomu aj nejakú smernicu, niekde sa to písalo? Pridáte sa? Ďakujem.
K materialu do spotreby musite mat internu smernicu, kde presne vymedzite ake blocky, popripade do akej sumy učtujete "priamo do spotreby".

Ja mam zase ten problem, ze moj szčo vsetko kupuje len do spotreby, ked neratam obcas nejaky stroj. No ale mam aj blocky za 500 eur, kde nakupoval vsetko do spotreby len tych poloziek bolo vela, pri takychto pripadoch je ale tazke mi zakotvit do smernice ze do akej sumy doklady učtujem priamo do spotreby.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

auctovnicka Pozri príspevok
Dobry deň,

iba doplnim mojou otázkou temu: remeselnik-vodoinštalatér, nakupuje vodovodnú batériu a hned ju doda zakaznikovi - materiál a analyticky material do spotreby, ked nakupuje aj vazelinu a konope na osadenie batérie, tak by som to mala dat ako material - analyticky pomocný materiál?
pohonné hmoty-materiál - analyticky pohonné hmoty
pracovné oblečenie - materiál - pracovné oblečenie
daň z MV_cestna daň - prevádzkova rézia?

dakujem vopred za pomoc
dan z MV najdete tu:
http://www.porada.sk/4907-ako-na-alf...ml#post1701694

a ten ostatny material, podla mna mozte to členenie nechat tak, aj ked ja som tiez učtovala prac.odevy do spotreby tak ako priroda.
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

nikulik Pozri príspevok
dan z MV najdete tu:
http://www.porada.sk/4907-ako-na-alf...ml#post1701694

a ten ostatny material, podla mna mozte to členenie nechat tak, aj ked ja som tiez učtovala prac.odevy do spotreby tak ako priroda.
vďaka za pomoc
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Viete mi povedať, ako má vyzerať tá smernica, čo má obsahovať a robí sa na kalendárny rok alebo jednorázovo? Vďaka.

Vie niekto poradiť, alebo ukázať príklad- interná smernica- materiál priamo do spotreby? Ďakujem ešte raz.
Naposledy upravil Príroda : 11.04.11 at 16:51
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zuzy Pozri príspevok
Prepáčte dámy, ale teraz ste ma poriadne pomiatli. Aj ja som účtovala nákup DHM /skriňa, TV a mraznička/ priamo do prev. réžie a po predchádzajúcom príspevku som všetko opravila a dala do matreriálu. Všetky tri vecú sú dané do používania, tak teraz je to prev,. réžia alebo materiál? Mám zasa robiť opravu? Ďakujem za kladnú odpoveď
Ja drobný hmotný i nehmotný majetok do 1700 € účtujem zásadne do materiálu....som presvedčená, že je to správne, zapisujem to do evidencie DHaNM....
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Zuzy nemusíš robiť znovu opravu , určite sa to účtuje ako materiál.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

nikulik Pozri príspevok
K materialu do spotreby musite mat internu smernicu, kde presne vymedzite ake blocky, popripade do akej sumy učtujete "priamo do spotreby".

Ja mam zase ten problem, ze moj szčo vsetko kupuje len do spotreby, ked neratam obcas nejaky stroj. No ale mam aj blocky za 500 eur, kde nakupoval vsetko do spotreby len tych poloziek bolo vela, pri takychto pripadoch je ale tazke mi zakotvit do smernice ze do akej sumy doklady učtujem priamo do spotreby.
Nikulík, môžeš poradiť, ako má vyzerať tá interná smernica, prípadne dať nejaký vzor. Veľmi pekne ďakujem za rady.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

szčo kupuje materiál-napr. plech - VOZD materiál
tento materiál ten si dáva externe opracovať - narezať na rozne rozmery, navariť , navrtať - ako zaúčtovať v JU opracovanie materiálu - bude to prevádzková réžia -nakolko je to služba ?
alebo to zaúčtovať ako materiál- v analytickom členení -opracovanie a tým pádom sa bude navyšovať vstupná cena materiálu ...

odbratelovi na VF to ide ako predaj výrobkov

dakujem za rady
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jeso Pozri príspevok
szčo kupuje materiál-napr. plech - VOZD materiál
tento materiál ten si dáva externe opracovať - narezať na rozne rozmery, navariť , navrtať - ako zaúčtovať v JU opracovanie materiálu - bude to prevádzková réžia -nakolko je to služba ? ÁNo.
alebo to zaúčtovať ako materiál- v analytickom členení -opracovanie a tým pádom sa bude navyšovať vstupná cena materiálu ...

odbratelovi na VF to ide ako predaj výrobkov Aj služba vstúpi do jeho predajnej ceny. dakujem za rady
V texte.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

dakujem za odpoved ...ja to účtujem ako PR ,ale nebola som si celkom istá, nakolko mi bolo povedané, že správnejšie by to malo byť účtované do VOZD materiál-v členení opracovanie materiálu-malo by to navyšovať vo výkaze materiál a nie PR, nakolko je to výdavok súvisiaci s obstaraním materiálu
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Príroda Pozri príspevok
Nikulík, môžeš poradiť, ako má vyzerať tá interná smernica, prípadne dať nejaký vzor. Veľmi pekne ďakujem za rady.
Pri studovaní porady som nasla prispevok od jedneho poradaka:
Danci,
celá tá smernica môže mať 1 stranu, kde napíšeš ktorý materiál a prečo dávaš vlastne priamo do spotreby /napr. "zanedbateľná suma oproti cene výrobku alebo služby, .....uvedený materiál netvorí podstatu....a pod./....a môžeš začať:

Na základe "Postupov JU" § 11 odst. 8 " Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky" určujem zásoby - materiál priamo do spotreby bez skladovej evidencie a to:

- baliaci materiál
- viazací materiál
- ......
atd
z dôvodu:
- zanedbateľná suma.........


Mozno pomoze
Ja ju este nemam hotovu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jeso Pozri príspevok
dakujem za odpoved ...ja to účtujem ako PR ,ale nebola som si celkom istá, nakolko mi bolo povedané, že správnejšie by to malo byť účtované do VOZD materiál-v členení opracovanie materiálu-malo by to navyšovať vo výkaze materiál a nie PR, nakolko je to výdavok súvisiaci s obstaraním materiálu
Postupy JU
§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky
a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými
stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami;
medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých
nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli
všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo
skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,

13) Ocenenie zásob sa zvyšuje o sumu výdavkov na externé spracovanie materiálu alebo o výdavky vynaložené na spracovanie materiálu vlastnou činnosťou.


Ja osobne sa prikláňam účtovať do materiálu a nie do prevádzkovej réžie .
1 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Cez internet sme si u dodavatela objednali vyrobu vizitiek podla ich predlohy. Neviem kam tozauctovat, do prevadzkovej rezie, v analytickom cleneni reklama, alebo ako vydavok za material, v analytickom cleneni kancelarske potreby?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Prima73 Pozri príspevok
Cez internet sme si u dodavatela objednali vyrobu vizitiek podla ich predlohy. Neviem kam tozauctovat, do prevadzkovej rezie, v analytickom cleneni reklama, alebo ako vydavok za material, v analytickom cleneni kancelarske potreby?
Určite ako prevádzkovú réžiu by som účtovala........som toho názoru, že všetko naúčtované cez materiál či tovar má byť na tovarových či materiálových kartách...popr. karte drobného majetku....
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Prima73 Pozri príspevok
Cez internet sme si u dodavatela objednali vyrobu vizitiek podla ich predlohy. Neviem kam tozauctovat, do prevadzkovej rezie, v analytickom cleneni reklama, alebo ako vydavok za material, v analytickom cleneni kancelarske potreby?
Myslím si, že je to služba, tak prevádzková réžia.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať