Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
alexxx-x alexxx-x

alexxx-x je offline (nepripojený) alexxx-x

(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu. -Prevádzková režia.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Podľa mňa napr. PHM, kanc. potreby... je možné účtovať ako prevádzková režia iba vtedy, ak účt.jednotka vypracuje vnútorný predpis.
0 0
Sionel Sionel

Sionel je offline (nepripojený) Sionel

alexxx-x Pozri príspevok
Podľa mňa napr. PHM, kanc. potreby... je možné účtovať ako prevádzková režia iba vtedy, ak účt.jednotka vypracuje vnútorný predpis.
No neviem, v postupoch účtovania sa jednoznačne uvádza, čo sa musí účtovať ako materiál. Treba si prečítať príspevky v tejto téme
0 0
Sionel Sionel

Sionel je offline (nepripojený) Sionel

Tu je odkaz na vyjedrenie DR SR:
http://www.porada.sk/t74798-p54-mate...ml#post1338710
0 0
alexxx-x alexxx-x

alexxx-x je offline (nepripojený) alexxx-x

Je to ťažká otázka... Aj ja mám taký problem, že neviem či je to material alebo režia...ale mám taký názor, že:

Zásady pre členenie majetku a záväzkov
§ 9


(6) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) vlastnú výrobu,
c) zvieratá,
d) tovar.


§ 11
Zásoby


(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu. - Nákup material, nákup tovar
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
majetok podľa § 10 ods. 26, :
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) (1700 Eur) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Napríklad: vrtačky,kancelarske potreby, pc, tlačiareň....
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Podľa môjho názoru, hlavnou otázkou je: Zásoby (PHM, kancelárske potreby, tlačiareň..) ktorých neúčtujeme v knihe zásob, ako účtujeme priamo do spotreby v peňažnom denníku?
Na túto otázku, našiel som iba jednu odpoveď:
Aké druhy zásob sa nemusia účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby?
Odpoveď:
Zásoby, ktoré sa nebudú účtovať v knihe zásob ale priamo do spotreby, určí účtovná jednotka vo svojom vnútornom predpise. Napr. výrobca na opravu televíznych prijímačov vyrobených pred r. 1998 potrebuje špeciálnu súčiastku. Televízne prijímače tohto druhu sa však opravujú len v malom množstve. Účtovná jednotka určí, že nákup týchto súčiastok bude účtovať priamo do spotreby. Na faktúru, alebo pokladničný doklad o nákupe vyznačí číslo zákazky, na ktorú bola súčiastka použitá. Tieto súčiastky nebudú predmetom inventarizácie, lebo nebudú vedené v knihe zásob. Výdavky na obstaranie súčiastok zaúčtuje účtovná jednotka v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.

§ 4
Peňažný denník

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,

f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

Podľa môjho názoru, ak učt.jednotka určí vo vnútornom predpise zásoby ktoré bude učtovať priamo do spotreby, výdavky na obstaranie zásob zaúčtuje účtovná jednotka v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, napr. prevádzková režia, nakup material...
Čo myslíte, môže byt to tak?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
alexxx-x Pozri príspevok
(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu. -Prevádzková režia.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Podľa mňa napr. PHM, kanc. potreby... je možné účtovať ako prevádzková režia iba vtedy, ak účt.jednotka vypracuje vnútorný predpis.
PHM - účtovať do materiál ,kancelárske potreby- účtovať do materiál .Do prevádzkovej réžie sa účtujú služby .
Naposledy upravil Zita5 : 21.02.12 at 17:50
0 0
alexxx-x alexxx-x

alexxx-x je offline (nepripojený) alexxx-x

PHM - účtovať do materiál ,kancelárske potreby- účtovať do materiál .Do prevádzkovej réžie sa účtujú služby .

Ok, ale čo, keď mám vypracovaný vnútorný predpis? Ako učtujem v peňažnom denníku zásoby priamo do spotreby?
0 0
alexxx-x alexxx-x

alexxx-x je offline (nepripojený) alexxx-x

Ďalšie informácie:

Podnikateľ eviduje drobný majetok ako majetok firmy a vedie si karty majetku.
Je potrebné finančnú hodnotu drobného majetku uvádzať vo výkaze o majetku a záväzkoch v kolónke "zásoby"?


V zmysle § 10 ods. 25 postupov účtovania v JÚ, majetok ktorého ocenenie sa rovná sume 30 000SK alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Účtovná jednotka sa už pri kúpe majetku môže rozhodnúť, či ho bude považovať za dlhodobý hmotný majetok alebo nie.
Ak takýto majetok bude považovať za dlhodobý hmotný majetok, jeho obstaranie zaúčtuje do peňažného denníka ako výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na bankovom účte a ďalej ako výdavok neovplyvňujúci základ dane v ďalšom členení obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Zároveň ho musí zaúčtovať do knihy dlhodobého majetku v súlade s § 6 postupov účtovania. Do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane ho účtovná jednotka zaúčtuje prostredníctvom odpisov v rámci uzávierkových účtovných operácií.
Ak takýto majetok nebude považovať za dlhodobý hmotný majetok, jeho obstaranie zaúčtuje do peňažného denníka ako výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na bankovom účte a ďalej ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v ďalšom členení prevádzková réžia.
Ak chce účtovná jednotka účtovať nákup "drobného majetku" priamo do prevádzkovej réžie, mala by mať spracovaný interný predpis (smernicu) o účtovaní "drobného hmotného majetku", pretože v zmysle § 11 ods. 2 postupov účtovania je potrebné účtovať "drobný majetok" ako materiál (zásoby).
Internou smernicou si môže účtovná jednotka určiť v zmysle § 11 ods. 8 postupov účtovania druh zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby. Drobný majetok v hodnote do 30 tis. Sk, ktorý účtovná jednotka zaúčtovala hneď pri nákupe v plnej výške do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a ktorý bol uvedený do užívania, nie je súčasťou skladových zásob účtovnej jednotky. Hodnota takéhoto majetku sa sleduje len v operatívnej evidencii a neuvádza sa vo výkaze o majetku a záväzkoch. Nákup drobného majetku sa odrazí pri zaúčtovaní vo výdavkoch (a teda aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch).
http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=90038
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 6 písm. e) postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva č. MF/27076/2007-74, v peňažnom denníku sa uvádza prehľad výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom v členení najmä na:
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu.
Výdavky ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odsekov 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu ? do prevádzkovej réžie.
Uhradené zásoby sa účtujú podľa § 11 ods. 1 v peňažnom denníku buď ako nákup materiálu alebo ako nákup tovaru.
V § 11 ods. 2 postupov účtovania je vymedzené čo sa najmä ako materiál účtuje v peňažnom denníku ( suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly.... ). Keďže v postupoch účtovania nie je striktne vymenované čo sa účtuje ako materiál, ale postupy uvádzajú čo najmä sa účtuje ako materiál, to znamená že účtovná jednotka môže do tejto skupiny účtovať ďalšie položky. Podľa nášho názoru ako materiál sa účtujú kancelárske potreby, pracovné odevy, PHL a pod.

Oddelenie metodiky daní DR SR pracovisko Trenčín

Váš dopyt:

Dobrý deň , prosila by som Vás vyjadrenie a usmernenie ohľadom účtovania v JU . Jedná sa o účtovanie v peňažnom denníku podľa Postupov JU § 4 odst.6 písm.e) a následného členenia výdavkov .
Konkrétne nákup PHM pre motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku . Roky predtým sa nákup PHM do nádrže motorového vozidla účtoval do prevádzkovej réžie . Na základe Postupov JU §11 odst.2 písm.c , teraz nie som si istá , či tento výdavok sa má účtovať do prevádzkovej réžie , alebo do materiálu .
Som toho názoru , že účtovať do prevádzkovej réžie . Materiál by som použila len vtedy , keby sa PHM pre účtovnú jednotku nakupovali do zásoby a tieto by sa postupne vydávali zo skladu do spotreby.Taktiež sa mi jedná o nákup odbornej literatúry , kancelárskych potrieb a podobne .
Moja otázka :
Nákup PHM účtovať ako materiál , alebo prevádzková réžia ?
Nákup odbornej literatúry účtovať ako materiál ,alebo prevádzková réžia ?
Čo účtovať všetko do prevádzkovej réžie ?

Ďakujem za Váš čas a zostávam s pozdravom.
xxxxxxxx
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Neviem o čo konkrétne Vám ide, aby sme sa navzájom presviedčali.Priložím Vám aj link, kde sú už zmenené Postupy JU
http://www.porada.sk/t180078-p10-zhr...ml#post1980506
Platnosť si vyčítate v linku
0 0
alexxx-x alexxx-x

alexxx-x je offline (nepripojený) alexxx-x

Dobrý deň Zita5 !

Áno, máte pravdu! Prečítal som:OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 Ak dobre rozumiem, tento opatrenie má platnosť od 1.1.2012.
Teraz mám takú otázku, že:
V minulom roku (2011) ešte učt.jednotka mohla podla vnútornej smernice učtovať prevádzkovej režie napriklad PHM, kanc.potreby, elebo už nie?
Ak nie odkedy nemôze?

Ďakujem!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alexxx-x Pozri príspevok
Dobrý deň Zita5 !

Áno, máte pravdu! Prečítal som:OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 Ak dobre rozumiem, tento opatrenie má platnosť od 1.1.2012.
Teraz mám takú otázku, že:
V minulom roku (2011) ešte učt.jednotka mohla podla vnútornej smernice učtovať prevádzkovej režie napriklad PHM, kanc.potreby, elebo už nie?
Ak nie odkedy nemôze?

Ďakujem!
Nie, nie je to réžia, sú to nákupy materiálu.
0 0
alexxx-x alexxx-x

alexxx-x je offline (nepripojený) alexxx-x

Dobrý deň Zita5!

Áno, máte pravdu! Prečítal som: OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/2707/2007-74, a podla toho, PHM, kanc.potreby..je všetko material. Ak dobre rozumiem tento opatrenie má platnosť od: 1.1.2012!
Môžes sa spýtať, že:
V minulom roku (2011) učt. jednotka ešte mohla učtovať podla vnútornej smernice PHM, kanc.potreby.. ako režia, alebo už nie?
Ak nie, odkedy už nemôže?

Ďakujem!
0 0
alexxx-x alexxx-x

alexxx-x je offline (nepripojený) alexxx-x

Podľa: OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/2707/2007-74, splatnosť: 1.1.2012

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Aj tieto majetok učtujeme knihe zásob?
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ........ účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva ....... v roku 2011 som nakúpila predmety ako pečiatku, kameru, Pc, software, brašňu, externý disk a podobne ......... všetko som to zaradila do DHM keďže doba používania bude dlhšia ako jeden rok ...... to znamená že v rámci Výkazu o majetku a záväzkoch to dám do DNM a DHM, nie je mi však jasné kde to dám v rámci Výkazu o príjmoch a výdavkoch - kde to výdavkov to mám dať? do nákupu materiálu, alebo tovaru, alebo réžie? ..... ďakujem
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Silvia Dr. Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ........ účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva ....... v roku 2011 som nakúpila predmety ako pečiatku, kameru, Pc, software, brašňu, externý disk a podobne ......... všetko som to zaradila do DHM keďže doba používania bude dlhšia ako jeden rok ...... to znamená že v rámci Výkazu o majetku a záväzkoch to dám do DNM a DHM, nie je mi však jasné kde to dám v rámci Výkazu o príjmoch a výdavkoch - kde to výdavkov to mám dať? do nákupu materiálu, alebo tovaru, alebo réžie? ..... ďakujem
pečiatka, kamera, pc, brašňa, externý disk - materiál
software - prev. réžia

Výkaz o majetku a záväzkov - tam nebude figurovať nič, lebo predpokladám, že si to zaradila hneď do používania. Eviduješ to len v evidencii drobného majetku.

Výkaz príjmov a výdavkov - nákup materiálu, resp. prev. réžia (software)
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

ok ........ uz mi je to jasne
len mi ešte nie je zrejmé, že keď si vediem evidenciu drobného majetku, prečo nedávam nič do Výkazu majetku a záväzkov? veď aj keď to používam je to stále môj majetok .... ďakujem
Naposledy upravil Silvia Dr. : 22.02.12 at 08:14
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

alexxx-x Pozri príspevok
Ak nie, odkedy už nemôže?

Ďakujem!
Od 1.1.2008
preto je založená aj táto téma tak dávno.
pozri tento príspevok z februára 2009 , problematika je tam zhrnutá s odvolaním na prísl. §§.
http://www.porada.sk/t74798-p14-mate...tml#post950731
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Silvia Dr. Pozri príspevok
ok ........ uz mi je to jasne
len mi ešte nie je zrejmé, že keď si vediem evidenciu drobného majetku, prečo nedávam nič do Výkazu majetku a záväzkov? veď aj keď to používam je to stále môj majetok .... ďakujem
Drobný majetok figuruje vo Výkaze majetku a záväzkov len vtedy, ak nebol ešte zaradený do používania, teda firma ho má na sklade. Predpokladám, že kameru a spol. už používate, takže tam nepatrí, aj keď má životnosť dlhšiu ako jeden rok.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Drobný majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok uvádzam vo Výkaze o majetku a záväzkoch v položke zásoby.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Monika Kováčová Pozri príspevok
Drobný majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok uvádzam vo Výkaze o majetku a záväzkoch v položke zásoby.
Nie to sa tam už nedáva
Napríklad kúpim kameru za 500€
Zaúčtujem to ako výdavok za materiál , členenie krátkodobý majetok .
V knihe krátkodobého majetku si zaznačím dátum nákupu a sumu ( ide o zoznam krátkodobého majetku )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať