Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
janamm janamm

janamm je offline (nepripojený) janamm

Opravila som celý peň.denník,(SZČO - kurenár) všetko čo sa týka materiálu uvádzam ako nákup materiálu v analytickom členení na materiál - stav zásob v knihe - inventarizácii zásob materiálu, ostatný materiál /spotrebný, režijný, ND, ochranné a pracovné pomôcky a ostatný materiál dávam hneď spotreby, tak isto aj drobný nákup do 1700 € avšak sa vedie kniha Drobného nákupu, je to správne?
0 0
janamm janamm

janamm je offline (nepripojený) janamm

A materiál pre SZČO - účtovník je - kanc.papier,farba do tlačiarne,rôzne kanc.potreby,odborná literatúra....
Správne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
janamm Pozri príspevok
Opravila som celý peň.denník,(SZČO - kurenár) všetko čo sa týka materiálu uvádzam ako nákup materiálu v analytickom členení na materiál - stav zásob v knihe - inventarizácii zásob materiálu, ostatný materiál /spotrebný, režijný, ND, ochranné a pracovné pomôcky a ostatný materiál dávam hneď spotreby, tak isto aj drobný nákup do 1700 € avšak sa vedie kniha Drobného nákupu, je to správne?
Spravne
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
janamm Pozri príspevok
A materiál pre SZČO - účtovník je - kanc.papier,farba do tlačiarne,rôzne kanc.potreby,odborná literatúra....
Správne? Ďakujem za odpoveď.
Spravne
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Poprosím o pomoc pri zaúčtovaní došlej faktúry za materiál, na ktorej je aj položka prepravné. Prepravné je súčasťou ceny za nákup materiálu, alebo ho odrátam z celkovej sumy a zaúčtujem ako prevádzkovú réžiu?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

luciana1 Pozri príspevok
Poprosím o pomoc pri zaúčtovaní došlej faktúry za materiál, na ktorej je aj položka prepravné. Prepravné je súčasťou ceny za nákup materiálu, alebo ho odrátam z celkovej sumy a zaúčtujem ako prevádzkovú réžiu?
Prepravné je výdavok súvisiaci s obstaraním materiálu. Takže kolonka "materiál".
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ďakujem za pomoc.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Clo pri dovoze tovaru tiež patrí do tovaru a nie do prev. réžie? I keď bolo vyrubené a zaplatené samostatne mesiac po uhradení faktúry za tovar?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

calimero1 Pozri príspevok
Clo pri dovoze tovaru tiež patrí do tovaru a nie do prev. réžie? I keď bolo vyrubené a zaplatené samostatne mesiac po uhradení faktúry za tovar?
áno
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Vďaka
0 0
janamm janamm

janamm je offline (nepripojený) janamm

ďakujem za obe odpovede
0 0
krsakova krsakova

krsakova je offline (nepripojený) krsakova

Ahojte, potrebovala by som Vašu radu...V roku 2008 som začala viesť bratovi-živnostníkovi JÚ, kde nakupoval stavebný materiál napr.omietka...,čiže materiál,ktorý priamo spotreboval-TEN SOM ZAÚČTOVALA AKO MATERIÁL, ale kupoval aj nejaké drobné stavebné náradie,ako napr.kladivá,hladítka,vodováhu atď...,ktoré mu zostávajú určitý čas. Vtedy som mala pocit,že to nieje materiál ako-taký, a keďže som nevedela kde po dať, ZAÚČTOVALA SOM TO DO PREVÁDZKOVEJ RÉŽIE-je to veľká chyba? Ak áno, je potrebné podať opravné daň. priznanie, kedže sumy na daň.priznaní sa nemenia, akurát sa zmení VÝKAZ O PRÍJMOCH A VÝDAVKOCH? Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
krsakova Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som Vašu radu...V roku 2008 som začala viesť bratovi-živnostníkovi JÚ, kde nakupoval stavebný materiál napr.omietka...,čiže materiál,ktorý priamo spotreboval-TEN SOM ZAÚČTOVALA AKO MATERIÁL, ale kupoval aj nejaké drobné stavebné náradie,ako napr.kladivá,hladítka,vodováhu atď...,ktoré mu zostávajú určitý čas. Vtedy som mala pocit,že to nieje materiál ako-taký, a keďže som nevedela kde po dať, ZAÚČTOVALA SOM TO DO PREVÁDZKOVEJ RÉŽIE-je to veľká chyba? Ak áno, je potrebné podať opravné daň. priznanie, kedže sumy na daň.priznaní sa nemenia, akurát sa zmení VÝKAZ O PRÍJMOCH A VÝDAVKOCH? Ďakujem
Opravné už asi nestihneš.
Ale ani dodatočné nemusíš podať, lebo sa ti nezmenila daňová povinnosť. U seba si to opraviť môžeš a urob o tom záznam. Aj to tam uveď, že DDP nepodávaš.
Samozrejme ak chceš, tak môžeš to DDP podať. Alebo iba výkazy. Ale to sa radšej dohodni so správcom.
0 0
krsakova krsakova

krsakova je offline (nepripojený) krsakova

marjankaj, ďakujem ti za odpoveď.
0 0
axara axara

axara je offline (nepripojený) axara

Ked som si myslela, ze uz v tom mam jasno, tak som narazila na toto:

JÚ - Daňové zatriedenie výdavkov v peňažnom denníku jednoduchého účtovníctva

28.5.2012, Ing. Tatjana Pecháčová, Zdroj: Verlag Dashöfer
Otázka:
Rada by som si overila správnosť účtovania v jednoduchom účtovníctve:

1.) PHM - prevádzková réžia alebo nákup materiálu

2.) dlhodobý majetok do 1700,-- EUR, doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok, SZČO rozhodla o účtovaní do spotreby - prevádzková réžia alebo nákup materiálu.


Odpoveď:
Účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva fyzických osôb – podnikateľov upravuje vykonávací predpis k zákonu o účtovníctve – Postupy účtovania, ustanovené opatrením MFSR číslo MF/27076/2007-74 (PJÚ). Príjmy a výdavky peňažných prostriedkov sa účtujú v peňažnom denníku, ktorý má účtovnú a daňovo-analytickú časť, kde sa pohyby členia podľa vplyvu na základ dane z príjmov. Úhrady za nákup hmotných vstupov, ktoré nie sú dlhodobým hmotným majetkom sa zatrieďujú ako nákup materiálu, ak ide o zásoby, ktoré sa budú skladovať a účtovať v knihe zásob. Úhrady za zásoby, ktoré sa dávajú priamo do spotreby sa zatrieďujú ako prevádzková réžia. O tom, ktoré zásoby sa budú účtovať ako skladované v knihe zásob a ktoré ako vydávané priamo do spotreby rozhoduje sama účtovná jednotka a určuje ich vnútorným predpisom (§ 11 ods. 8 PJÚ). O tom, či sa platby za pohonné látky budú považovať za skladovaný materiál alebo za materiál vydávaný priamo do spotreby bude rozhodovať charakter činnosti účtovnej jednotky. Podnikateľ ktorý nakupuje pohonné látky tak, že ich tankuje priamo do motorového vozidla teda ich okamžite začne spotrebovávať, bude výdavok zatrieďovať ako prevádzkovú réžiu. Podnikateľ, ktorý z prevádzkových dôvodov skladuje určitú zásobu pohonných látok a nákupmi túto zásobu udržuje na potrebnej úrovni bude výdavky na tieto nákupy zatrieďovať ako nákup materiálu a bude ich prírastky a úbytky účtovať v knihe zásob.
Pri definovaní dlhodobého hmotného majetku odkazujú Postupy účtovania na zákon o dani z príjmov (zákon číslo 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov – ZDP). Odpisovaným hmotným majetkom sú okrem iného samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok (§ 22 ods. 2 písm. a) ZDP). Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa ZDP alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, inak sa účtuje ako zásoby (§ 10 ods. 25 a 26 PJÚ). V konkrétnom prípade sa účtovaná jednotka rozhodla považovať majetok s obstarávacou cenou nižšou ako 1700 eur za zásoby. Pretože ho neskladuje ale okamžite ho začala používať, nebude ho účtovať v knihe zásob a výdavok zatriedí do položky druhového členenia „prevádzková réžia“
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No s Ing. Pecháčovou by sa o tom dalo polemizovať.
§11 ods.8 hovorí, že zásoby určené vnútorným predpisom sa neúčtujú v knihe zásob. (účinnosť od 1.1.2012)
Ale §11 ods(1) hovorí, že úhrada zásob sa účtuje ako tovar alebo ako materiál.


Navyše od 1.1.2013 vypadáva z členenia výdavkov prevádzková réžia, tovar aj materiál. Namiesto toho tam pribúdajú zásoby, služby a ostatné výdavky.

Zákonodarci zase niečo sprehľadnili.
6 0
axara axara

axara je offline (nepripojený) axara

To sedi, ale podla §11(1) zasoby sa uctuju v knihe zasob. Teda je mozne za zasoby povazovat prave to, co je v knihe zasob uvedene. Pokial o niecom v knihe zasob neuctujeme, (na zaklade vnutorneho predpisu (§11(8)) nepoklada sa to za zasobu, ale za spotrebu, teda prevadzkovu reziu. Mne z toho vyplyva, ze pokial sa uctovna jednotka rozhodne, ze bude uctovat kratkodoby majetok a spotrebny material priamo do spotreby a URCI TO VNUTORNYM PREDPISOM, tak uz to nie su zasoby, ale je to prevadzkova rezia. Potom sa na takyto material nevztahuje §11 ods 1, teda ze jeho uhrada sa uctuje ako tovar alebo material.
Obdivujem vas ludia, ktori sa tymto dokazete zivit a mat v tom jasno. Citat tieto zakony, ktore su neraz zacyklene, je dost narocne.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
axara Pozri príspevok
To sedi, ale podla §11(1) zasoby sa uctuju v knihe zasob. Teda je mozne za zasoby povazovat prave to, co je v knihe zasob uvedene. Pokial o niecom v knihe zasob neuctujeme, (na zaklade vnutorneho predpisu (§11(8)) nepoklada sa to za zasobu, ale za spotrebu, teda prevadzkovu reziu. Mne z toho vyplyva, ze pokial sa uctovna jednotka rozhodne, ze bude uctovat kratkodoby majetok a spotrebny material priamo do spotreby a URCI TO VNUTORNYM PREDPISOM, tak uz to nie su zasoby, ale je to prevadzkova rezia. Potom sa na takyto material nevztahuje §11 ods 1, teda ze jeho uhrada sa uctuje ako tovar alebo material.
Obdivujem vas ludia, ktori sa tymto dokazete zivit a mat v tom jasno. Citat tieto zakony, ktore su neraz zacyklene, je dost narocne.
A podľa akého paragrafu je spotreba prevádzkovou réžiou?
A podľa ods.(8) aj keď sa zásoby neúčtujú v knihe zásob, tak stále ide o zásoby.


V daňovom sprievodcovi 2012 (hospodárske noviny) sa píše okrem iného aj toto.
Novela dáva možnosť rozhodnúť sa účtovnej jednpotke o postupe účtovania určitých druhov zásob priamo do spotreby, t.j. bez zaúčtovania na sklad.
Čo sa účtuje ako materiál v peňažnom denníku je uvedené v §11 ods(2). Najmä písm. (c)
Neviem na základe čoho by mal mať interný predpis väčšiu váhu.
Naposledy upravil marjankaj : 25.06.12 at 07:12
2 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Podľa môjho názoru je publikované "riešenie" zavádzajúce, jednostranné a bez opory v postupoch. V PÚ tiež neúčtujeme na sklad, ak sa tak rozhodneme a deklarujeme v smernici. Ale to neznamená že materiál na priamu spotrebu účtujeme na 548. Môj názor je, že neúčtovanie na sklad t.j. v pomocnej knihe zásob, nevylučuje účtovanie nákupu materiálu v druhovom členení výdavkov peňažného denníka (nevidím dokonca inú možnosť). Účtovanie do prevádzkovej réžie znižuje vypovedaciu schopnosť výkazu o príjmoch a výdavkoch a vylučuje "verný obraz účtovníctva".
7 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Od 1.1.2013 (teda ak to súčasná garnitúra neznovelizuje) sa výdavky budú členiť.
1. zásoby (tovar + materiál).
2. služby
3. mzdy
4. poistné a príspevky
5. sociálny fond tvorba
6. ostatné výdavky (daň z nehnuteľností, poistné PZP, havarijné, majetku, poplatky, odpisy ....)

Prevádzková réžia sa rozdelí na služby (v PU trieda 51) a na ostatné výdavky(trieda 53, 54, 55, ....)
A tovar a materiál sa zlúči do zásob (v PU trieda 50)
Naposledy upravil marjankaj : 25.06.12 at 10:04
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať