Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

potom by som aj komodu za 63 eur mohla dať aKO materiál? alebo drobný majetok?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Zrejme podnikáš, resp. účtuješ JÚ nejakému ubytovaciemu zariadeniu so stravovaním. Ak áno, tak....
kľúče, lopty, hry, pečivo, párky, celofán, sáčky = materiál, lebo je to materiálový vstup pre poskytnuté ubytovacie a stravovacie služby
dobíjacia karta pre obsluhu firmy = réžia, na predaj pre hostí = tovar
ale cigarety, keksy, žuvačky, čokolády...., ktoré sa predávajú na recepcii v nezmenenej podobe sú doplnkovým tovarom = tovar
Komoda je v JÚ materiál, ale vedie sa v evidencii, ako drobný majetok firmy a ako vybavenie sa inventarizuje až do vyradenia,
kvetinová výzdoba - tú by som dal radšej do réžie, lebo má réžijnú povahu, nevstupuje do jednotkovej ceny priamo poskytovaných ubytovacích a stravovacích služieb, iba tvorí imidž.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

a_je_to Pozri príspevok
Zrejme podnikáš, resp. účtuješ JÚ nejakému ubytovaciemu zariadeniu so stravovaním. Ak áno, tak....
kľúče, lopty, hry, pečivo, párky, celofán, sáčky = materiál, lebo je to materiálový vstup pre poskytnuté ubytovacie a stravovacie služby
dobíjacia karta pre obsluhu firmy = réžia, na predaj pre hostí = tovar
ale cigarety, keksy, žuvačky, čokolády...., ktoré sa predávajú na recepcii v nezmenenej podobe sú doplnkovým tovarom = tovar
Komoda je v JÚ materiál, ale vedie sa v evidencii, ako drobný majetok firmy a ako vybavenie sa inventarizuje až do vyradenia,
kvetinová výzdoba - tú by som dal radšej do réžie, lebo má réžijnú povahu, nevstupuje do jednotkovej ceny priamo poskytovaných ubytovacích a stravovacích služieb, iba tvorí imidž.
Pokiaľ mi kvetinovú výzdobu robila aranžérska firma, tak by som to účtovala ako réžiu, ale pokiaľ som si kvetinovú výzdobu robila sama, tak zakúpené veci k tej výzdobe by som účtovala ako materiál.

Mimochodom, kvetinová výzdoba sa myslím už v tejto téme riešila.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ale v niektorých príspevkoch som sa dočítala, že pečivo sa účtuje ako tovar.
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ano, pečivo sa účtuje ako tovar v jedálnach, bufetoch kde je to nákup tovaru a zároveň aj predaj tovaru na pulte v nezmenenej forme.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

a notebook je potom tiež materiál s evidenciou?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sybila3 Pozri príspevok
a notebook je potom tiež materiál s evidenciou?
Notebook zaúčtuješ tiež do materiálu, členenie drobný majetok...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ja mám v softe členenie: VOZD a tie sa členia na materiál, tovar, drobný majetok, mzda, daň zo mzdy, poistenie, tvorba SF a réžia. Takže dám notebook a komodu do drobného majetku. bude to tak dobre?
Tak som si určila, že do drobného majetku budem dávať nad 50 €, do 50 do materiálu, alebo mám zvýšiť sumu?
Naposledy upravil sybila3 : 16.09.09 at 11:29
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

U drobného majetku je kritériom :
doba možného použitia predmetu - nad 1 rok,
dolná a horná hranica ceny - subjektívne primerane určená v internom predpise - u menších firiem by som šiel s dolnou na hranicu 20 Eur a
povinnosť operatívne evidovať v zozname firmy a na osobných kartách.
Ak je členenie peňažného denníka aj na drobný majetok, tak samozrejme nie do materiálu, ale presne tam.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

v niektorých príspevkoch je písané, že ako účtovníčka si môžem dávať kanc.potreby do réžie, nie do materiálu. je to tak?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

sybila3 Pozri príspevok
v niektorých príspevkoch je písané, že ako účtovníčka si môžem dávať kanc.potreby do réžie, nie do materiálu. je to tak?
nie je to tak
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže tiež materiál?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Je to materiál + internou smernicou osetrit, ze ide o material uctovany rovno do spotreby.
0 0
danci4 danci4

danci4 je offline (nepripojený) danci4

Ahojte, účtujem správne tieto veci?:

Nakupujem v jednom velkosklade na jeden blok tieto veci:

Lepiaca páska, špagát, baliaci papier, stuha, lepidlo na papier.

Lepiaca páska, bal. papier a špagát mi slúžia na balenie výrobkov.....učtujem ako prevádzková réžia, nevediem tieto veci ako materiál.

Stuha a lepidlo na papier sú súčasťou výrobku a učtujem ich ako výdaj za materiál a robím skladovú kartu.

Je to tak dobre, alebo si mám aj pásku, baliaci papier a špagát zahrnúť ako výdavok za materiálu a viesť skladovú kartu.

Ďalej by som sa chcel opýtať na:

Nákup taviacej pištole na aranžovanie.....prevádzková réžia a zapíšem do knihy krátkodobého materiálu.

Náplne do taviacej pištole............výdavok za material - skladová karta.

Úhrada za pečiatku.......................prevádzková režia a neevidujem v knihe krat. mat.

Je to tak dobre?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

danci4 Pozri príspevok
Ahojte, účtujem správne tieto veci?:

Nakupujem v jednom velkosklade na jeden blok tieto veci:

Lepiaca páska, špagát, baliaci papier, stuha, lepidlo na papier.

Lepiaca páska, bal. papier a špagát mi slúžia na balenie výrobkov.....učtujem ako prevádzková réžia, nevediem tieto veci ako materiál. nákup materiálu do spotreby bez skladovej evidencie /smernicou ošetriť/ lebo:
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.


Stuha a lepidlo na papier sú súčasťou výrobku a učtujem ich ako výdaj za materiál a robím skladovú kartu. áno

Je to tak dobre, alebo si mám aj pásku, baliaci papier a špagát zahrnúť ako výdavok za materiálu a viesť skladovú kartu.

Ďalej by som sa chcel opýtať na:

Nákup taviacej pištole na aranžovanie.....prevádzková réžia nákup materiálu a zapíšem do knihy krátkodobého materiálu. áno
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

Náplne do taviacej pištole............výdavok za material - skladová karta. v podstate áno, ak s tým nemáš problém a ak je to "drahšia záležitosť", ale môžeš aj ak výdavok za materiál do spotreby /ošetriť smernicou, lebo:
(2) Ako materiál sa účtujú .......
....b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,


Úhrada za pečiatku.......................prevádzková režia a neevidujem v knihe krat. mat. áno

Je to tak dobre?
...v texte
Naposledy upravil Muška : 20.09.09 at 19:29
0 0
danci4 danci4

danci4 je offline (nepripojený) danci4

Ako má vypadať taká smernica? Je to tu niekde na porade alebo sa smernica voľne sformuluje na základe čoho a čo sa podľa smernice účtuje.

A ešte raz dik za predchádzajúcu odpoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

danci4 Pozri príspevok
Ako má vypadať taká smernica? Je to tu niekde na porade alebo sa smernica voľne sformuluje na základe čoho a čo sa podľa smernice účtuje.

A ešte raz dik za predchádzajúcu odpoveď.
Danci,
celá tá smernica môže mať 1 stranu, kde napíšeš ktorý materiál a prečo dávaš vlastne priamo do spotreby /napr. "zanedbateľná suma oproti cene výrobku alebo služby, .....uvedený materiál netvorí podstatu....a pod./....a môžeš začať:

Na základe "Postupov JU" § 11 odst. 8 " Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky" určujem zásoby - materiál priamo do spotreby bez skladovej evidencie a to:
- baliaci materiál
- viazací materiál
- ......
atd
z dôvodu:
- zanedbateľná suma.........
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

prosím Vás automapa je tiež materiál?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

sybila3 Pozri príspevok
prosím Vás automapa je tiež materiál?
jasné
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

zase ja, turistické známky-vlastne také odznaky, ktoré nakúpy hotel a predáva ich turistom zaúčtujem materiál alebo tovar?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať