cowboyka
01.04.08,17:45
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie?
cervena
01.04.08,19:11
Doporučujem si prečítať vyhláška 630 z roku 2005.Podľa nej je rozpočítavanie 60:40, ak sa vlastníci ak savlastníci bytov nedohodnú inak. Akpodpíšete papier na rozpočítavanie 70:30,tak ste sa vlastne dohodli.
cowboyka
02.04.08,04:33
Doporučujem si prečítať vyhláška 630 z roku 2005.Podľa nej je rozpočítavanie 60:40, ak sa vlastníci ak savlastníci bytov nedohodnú inak. Akpodpíšete papier na rozpočítavanie 70:30,tak ste sa vlastne dohodli.
a je to závislé aj od počtu podpísaných nájomníkov???
Chobot
02.04.08,07:09
a je to závislé aj od počtu podpísaných nájomníkov???

Áno, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.
cowboyka
02.04.08,10:02
Áno, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.
ďakujem a má to nejaké výhody? Potom načo sú mi merače v byte?
Chobot
02.04.08,10:12
ďakujem a má to nejaké výhody? Potom načo sú mi merače v byte?


Všetko je preto, aby platenie za teplo bolo čo najspravodlivejšie. Ala úplne spravodlivé to v paneláku nebude nikdy.

Hlavný význam to má preto, lebo tí, čo bývajú na kraji musia viacej kúriť, aby udržali celý panelák vykúrený Naopak, tí, čo bývajú v strede (nemajú rohový byt ani nie sú pod strechou) majú výhodu, že v zime ani nemusia kúriť, stačí im to teplo, čo k nim prestúpi od susedov. Teda tí rohoví a pod strechou sú v nevýhode. Preto boli zavedené koeficienty.

Je to ale na dlhšiu diskusiu. Skús si vyhľadať staršie témy, v ktorých to už bolo rozoberané v čase, kedy sa koeficienty zaviedli.
cowboyka
02.04.08,11:36
Všetko je preto, aby platenie za teplo bolo čo najspravodlivejšie. Ala úplne spravodlivé to v paneláku nebude nikdy.

Hlavný význam to má preto, lebo tí, čo bývajú na kraji musia viacej kúriť, aby udržali celý panelák vykúrený Naopak, tí, čo bývajú v strede (nemajú rohový byt ani nie sú pod strechou) majú výhodu, že v zime ani nemusia kúriť, stačí im to teplo, čo k nim prestúpi od susedov. Teda tí rohoví a pod strechou sú v nevýhode. Preto boli zavedené koeficienty.

Je to ale na dlhšiu diskusiu. Skús si vyhľadať staršie témy, v ktorých to už bolo rozoberané v čase, kedy sa koeficienty zaviedli.
ďakujem, skúsim pohľadať
pepo100000
04.04.08,15:53
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie?
uz som to popisoval v inej teme,70/30 v skratke, ak setrite budete doplacat inym , ak vy sami prekurujete, je to pre vas vyhodne, lebo na vas budu doplacat ti ostatny, da sa povedat ze ak vypracujete zoznam spotrebitelov tepla vo vasom vchode a usporiadate ho od to ktory spotreboval najmenej az po toho ktory spotreboval najviac, bude platit ze ta 1 polovica najomnikov bude doplacat na teplo tej druhej polovici ktora prekuruje .
ak bude tento pomer este mensi, 60/40 alebo 50/50, budete doplacat este viac
ja sa snazim o pomer 100/0, ak ho vy mate, neustupte s neho,tento pomer je najferovejsi lebo kazzdy si plati to co spotrebuje a tie okrajove byty maju zvyhodnania koeficientmi, tieto koeficienti su dane zakonom a su uple postacujuce pre nezateplene bytovky, ak mate bytovku zateplenu, nemali by sa vobec uznavat majitelom okajovych bytov
pepo100000
04.04.08,16:04
ak este stale mate platbu podla dielikov, napiste odkial ste, rad by som sa chcel poradit o uctovani za teplo
Chobot
04.04.08,19:09
uz som to popisoval v inej teme,70/30 v skratke, ak setrite budete doplacat inym , ak vy sami prekurujete, je to pre vas vyhodne, lebo na vas budu doplacat ti ostatny, da sa povedat ze ak vypracujete zoznam spotrebitelov tepla vo vasom vchode a usporiadate ho od to ktory spotreboval najmenej az po toho ktory spotreboval najviac, bude platit ze ta 1 polovica najomnikov bude doplacat na teplo tej druhej polovici ktora prekuruje .
ak bude tento pomer este mensi, 60/40 alebo 50/50, budete doplacat este viac
ja sa snazim o pomer 100/0, ak ho vy mate, neustupte s neho,tento pomer je najferovejsi lebo kazzdy si plati to co spotrebuje a tie okrajove byty maju zvyhodnania koeficientmi, tieto koeficienti su dane zakonom a su uple postacujuce pre nezateplene bytovky, ak mate bytovku zateplenu, nemali by sa vobec uznavat majitelom okajovych bytov

Takýto pomer vyhláška ani nedovoľuje. Je možné dohodnúť pomer v rozpätí 30:70 až 50:50.
cowboyka
05.04.08,12:17
ahojte, no my sme boli na bytovom družstve a tam nám povedali, že mi ideme podľa koeficientov už dávno
Orim
05.04.08,12:51
... ja sa snazim o pomer 100/0, ak ho vy mate, neustupte s neho,tento pomer je najferovejsi lebo kazzdy si plati to co spotrebuje a tie okrajove byty maju zvyhodnania koeficientmi, tieto koeficienti su dane zakonom a su uple postacujuce pre nezateplene bytovky, ak mate bytovku zateplenu, nemali by sa vobec uznavat majitelom okajovych bytov
NESÚHLASÍM
Predpokladám, že máš byt niekde v strede domu.
Pomer 100:0 vôbec nie je spravodlivý. Je ale najvýhodnejší pre tých čo bývajú v strede domu a majú okolo seba susedov ktorí ich vykurujú. Pri dobre zateplenom dome ak niekto nie je zvlášť náročný na teplo vyžije bez kúrenia pretože všetko teplo dostane od susedov cez steny a pri tomto pomere nebude nič platiť. Na tom nevidím nič spravodlivé.
Ani pri zateplenej bytovke nesúhlasím s tým aby bol zrušený koeficient pretože aj keď je bytovka zateplená teplo uniká síce menej ale uniká. Nie je dôvod znižovať koeficienty pretože je všeobecne nižšia spotreba a ten výpočet sa robí z nižšej spotreby. Čiže aj po zateplení percento ostáva rovnaké ale celková spotreba z ktorej sa to počíta je nižšia a tým je nižšia hodnota ktorá sa odpočítava.

Ešte jedna otázka ako chceš rozpočítať teplo v spoločných miestnostiach pri pomere 100:0 podľa toho ten čo má najväčšiu spotrebu v byte by zaplatil aj najväčšiu spotrebu tepla v spoločných priestoroch.
Elena Navrátilová
05.04.08,13:06
Mirko 100% súhlas. Práve pri vypnutom kúrení v bytoch, ktoré majú "výhodnú polohu" vznikajú najvčšie prestupy tepla medzi bytmi. Nesúhlasím ani s názorom, že byty pod strechou sú náročnejšie na kúrenie. Prízemné byty budú vždy najstudenšie a najviac náročné na kúrenie. To sú poznatky z dlhoročných porovnávaní. Porovnávať, merať prestupy tepla treba vždy len medzi bytmi s totožnými podmienkami.
Lotarka
26.04.08,13:04
Zdravím všetkých! U nás zhruba pred mesiacom vyregulovali sústavu-namontovali každému aj nový regulátok. Práve na budúci týždeň budú dávať aj merače. Potom bude nasledovať schôdza,kde si budeme odsúhlasovať pomer. Nemáme žiadne zateplenie, strecha tečie, každý vchod je vysunutý s minimálnou spoločnou stenou, dom je orientovaný sever-juh. Aký pomer by ste navrhovali? - ak je to vôbec možné s týchto informácií.
Ja si myslím, že 40 na m2 a 60 merač -je taký, že by som už viac na merač nedala, aj keď nás správca nahovára, že v 1.roku nech dáme viac,lebo budeme najviac šetriť. A tu nastávajú hádky s prestupmi tepla medzi bytmi.
Vie mi ešte niekto poradiť ako sa dá zistiť-vyrátať minimálna spotreba na merači,pod ktorú by sme sa v dome dohodli, že nemôžme ísť, aby to bolo spravodlivejšie.
Ďakujem!
Elena Navrátilová
27.04.08,02:31
Keďže nie ste zateplený dom, pomer 70:30 je štandardný. Po zateplení sa odporúča 50:50. Vo vyhláške 630/2005 sú v prílohe č. 2 aj doporučované koeficienty vzhľadom k nepriaznivej polohe bytu. Aj tým, že si ich odsúhlasíte,
trochu sa zohľadní nepriaznivá poloha bytov.
Orim
27.04.08,10:27
Zdravím všetkých! U nás zhruba pred mesiacom vyregulovali sústavu-namontovali každému aj nový regulátok. Práve na budúci týždeň budú dávať aj merače. Potom bude nasledovať schôdza,kde si budeme odsúhlasovať pomer. Nemáme žiadne zateplenie, strecha tečie, každý vchod je vysunutý s minimálnou spoločnou stenou, dom je orientovaný sever-juh. Aký pomer by ste navrhovali? - ak je to vôbec možné s týchto informácií.
Ja si myslím, že 40 na m2 a 60 merač -je taký, že by som už viac na merač nedala, aj keď nás správca nahovára, že v 1.roku nech dáme viac,lebo budeme najviac šetriť. A tu nastávajú hádky s prestupmi tepla medzi bytmi.
Vie mi ešte niekto poradiť ako sa dá zistiť-vyrátať minimálna spotreba na merači,pod ktorú by sme sa v dome dohodli, že nemôžme ísť, aby to bolo spravodlivejšie.
Ďakujem!

Je ti na to ťažko odpovedať. Každý majitel to vidí inakšie, jeho videnie je silne ovplyvnené ekonomickou stránkou výsledku. Tí čo sú v strede a možno šetria na druhých a majú malú spotrebu by chceli aby to bolo maximun na merače a minimum na plochu. Tí čo majú veľkú spotrebu by chceli aby to bolo viac na plochu.
Tí čo veľmi šetria si neuvedomujú, že ani tak moc nešetria, pretože môžu chytiť plieseň a potom náklady na jej odstránenie značne prevyšujú náklady na kúrenie. Nehľadiac na to, že sa to môže rozšíriť aj na iné byty.
Som za šetrenie ale s mierou. Pretože máme aj u nás "šetriakov" posunuli sme ten pomer do nižších poloh nie 70:30 ale 60:40 a ak to nepomôže pôjdeme ešte nižšie. Už teraz jasne vidím že okolo bytu kde sa veľmi šetrí sú byty s vyššou spotrebou.
Ja nemám problém s menením pomeru. To je len zmena jedného čísla a je to prepočítané.

Váš správca nemá pravdu v tom, že keď dáte iný pomer budete viac šetriť. Nie je to v prvom roku až tak na pomeroch ale na ľuďoch. Ak ste podľa toho ešte nešli nikto nevie akú bude mať spotrebu a nemá väčšiu potrebu nejako šetriť (ešte sa ho to akoby netýka - nepozná výsledok na vlastnej koži, nemôže to s nikým v dome porovnať). To sú len teoretické veci a očakávania
Lotarka
28.04.08,06:21
70 a 60 ste mysleli na m2 alebo na merače?
Ak som to správne pochopila tak Orim na merače.
Ale nám správca práve navrhuje dať až 70% na merače. Ak to tak schválime tak to budú strašne veľké rozdieli na vyúčtovaní tepla, preto si myslím, že bez toho schválenia minimálnej spotreby by sme to ani nemali schvalovať, aspoň trochu tých šetriakov zastať treba. Dá sa táto spotreba vôbec nejako zistiť dopredu?

A čo sa týka zmeny toho pomeru a prepočítania - je možné prepočítať už vyúčtované teplo iným pomerom ak by súhlasila nadpolovičná väčšina-správca to musí urobiť?

Prepáčte mám veľa otázok, snažím sa získať čo najviac informácií. Ďakujem za trpezlivosť.
svojar
28.04.08,10:16
Ja by som Vám navrhoval, tak ako je vo Vyhláške 60% PRVN/40% plocha. A po prvom roku uvidíte. Keď bude všetko v poriadku tak si môžete zmeniť na 70/30, keď daktorí budú veľa šetriť tak na 50/50. Žiadne minumum stanoviť nemôžete, aby sa kúrilo riadne, neochladzovali sa susedné byty a nevznikali plesne môžete len zmenou podmienok rozrátávania.
Orim
28.04.08,15:04
70 a 60 ste mysleli na m2 alebo na merače?
Ak som to správne pochopila tak Orim na merače.
Ale nám správca práve navrhuje dať až 70% na merače. Ak to tak schválime tak to budú strašne veľké rozdieli na vyúčtovaní tepla, preto si myslím, že bez toho schválenia minimálnej spotreby by sme to ani nemali schvalovať, aspoň trochu tých šetriakov zastať treba. Dá sa táto spotreba vôbec nejako zistiť dopredu?

A čo sa týka zmeny toho pomeru a prepočítania - je možné prepočítať už vyúčtované teplo iným pomerom ak by súhlasila nadpolovičná väčšina-správca to musí urobiť?

Prepáčte mám veľa otázok, snažím sa získať čo najviac informácií. Ďakujem za trpezlivosť.

Skúsim odpovede na tvoje otázky.

Obvykle je to väčšie číslo na merače, ale nemusí to byť pravda je to na vás ako sa rozhodnete. (50:50) :) Na začiatok by som dal tak ako povedal svojar 60% merače, 40% plocha.

Orientačne sa to dá veľmi pekne zistiť, ale bude to veľmi skreslený obraz. Predpokladám, že neviete aké sú koeficienty na jednotlivé radiatory a polohu bytov, ak by ste ich vedeli je to potom úplne presne zistiteľné. Ak nemáte koeficienty urobte samostatnú tabuľku len s čísiel jednotlivých meračov a pre hrubú orientáciu a "vystrašenie" niektorých to bude stačiť. Pritom tam zapracujete jednotlivé pomery podľa ktorých to chcete počítať (napríklad 60:40) a môžete tam dať aj koeficient na polohu bytu.
Je to možné prepočítať aj iným spôsobom ale si to budete musieť zaplatiť. Tie koeficienty sa dajú nahradiť ešte výkonmi radiátorov, aj keď sú odlišné. Musia tam byť však výkony všetkých radiátorov za rovnakých podmienok, (oni sa trochu líšia okrem typu podľa toho ako sú radiátory zapojené a ako sú veľké a hrá tu svoju rolu aj teplota vykurovacieho média).
Obvykle by ti mali stačiť na porovnanie dva údaje z každého typu radiátora a podľa toho zistíš ostatné koeficienty (toho typu radiatora) stačí ti porovnať velkosť radiátorov, je tu priama závislosť (nie však plochu, to nemôžeš porovnávať podľa tohoto, typ radiátora ktorý je vysoký 60 cm alebo 30 cm aj keď po prepočítaní na dĺžku dostaneš rovnakú plochu).

Tabulka na prepočítanie sa dá urobiť jednoducho v exceli. Ak by si to nevedela tak ti ju spravím, a vy by ste si ju naplnili príslušnými hodnotami. Musíš mi však dať základné údaje počet bytov a maximálny počet miestností a radiátorov v byte (predpokladám jedna miestnosť = jeden radiátor = merač, môže byť aj napríklad 2 radiátory na 1 merač).

Lenže ak to nebude dnes som tu až v piatok.

neviem či som ťa dostatočne uspokojil :)
Martina12345
29.04.08,07:22
Chcem sa opýtať či podľa zákona SVB takéto hlasovanie o teple- aký kooficient si zvoliť pri ročnom účtovaní sa môže iba na schôdzi ? Lebo u nás chodí domovník, žiadne oznámenie nikomu....
svojar
29.04.08,15:00
Prečítaj si §7 ods. 1 Vyhlášky 630/2005 . Ak sa vlastníci chcú dohodnúť na inom pomere, alebo koeficientoch nevýhodnosti polohy ,ako určuje, alebo pri koef. odporúča uvedená vyhláška, tak to nemôžu urobiť inak ako na shromaždení, alebo pri písomnom hlasovaní, ale iba za podmienok stanovených Z 182/93 Z.z. v platnom znení, § 14 ods. 6. Teda nie, že dakto zbiera podpisy.
Lotarka
29.04.08,17:12
Orim,
veľmi som nepochopila o čom si písal: napr. vôbec som netušila, že každý radiátor bude mať nejaký svoj koeficient (ale zrejme preto si pri dávaní tých meračov merali každý radiátor), čo sa týka koeficientu polohy bytu - to pravdepodobne budú tie čo sú v prílohe vyhlášky, lebo náš správca nám asi iné ani neponúkne a my o tom veľa nevieme. Pre moje ujasnenie: tá tabuľka bude slúžiť na prepočítanie už vyúčtovaného tepla s použitým iného pomeru?

Nerada oberám o čas niekoho iného, ak to dokážem spraviť aj sama, čo nieje tento prípad, lebo mám z toho v hlave momentálne chaos:
Sú to 3 5.poschodové vchody po 15 bytov(1,3 a 4-izbové). Takže 45 bytov, maximálny počet miestností v byte je 5 (všetkých miestností je 165,takže aj radiátorov a meračov vo všetkých bytoch je 165) Ale teraz ma napadlo, že na jednej cenovej ponuke radiátorových šróbení,či ako to nazvali, je počet radiátorov 171, ale tam sú asi zarátané aj niektoré radiátory v spoločných miestnostiach(práčovňa,kočíkáreň a sušiareň), a tam sa mi zdá,že boli niektoré z nich zablombované(nekúri sa tam). Dúfam, že som aspoň toto pochopila a dala správne údaje. Ďakujem za pomoc!
cowboyka
30.04.08,11:59
Chcem sa opýtať či podľa zákona SVB takéto hlasovanie o teple- aký kooficient si zvoliť pri ročnom účtovaní sa môže iba na schôdzi ? Lebo u nás chodí domovník, žiadne oznámenie nikomu....
ja som mala ten istý problém, prišiel domovník s tým, nech mu podpíšem papiere a hotovo. Ja som mu ich nepodpísala a pýtala som sa ho na vysvetlenia . Doteraz sa k tomuto nemal nikto, dokonca ani SBD. Tak sme sli tam a jednoducho sme si to dali vysvetlit, ale ostatní naši nájomníci podpisovali, čo im strčili pod ruky, dokonca tomu ani dobre nerozumeli - ach jaaaaj
lubica_02
30.04.08,12:41
To je klasický postup v domoch, ktoré sprvujú SBD - vedome porušujú zákon.
Lotarka
30.04.08,14:29
Aj u nás sa napr. za výber dodávateľa na merače rozhodovalo, že sme chodili z bytu do bytu s papierom (tzv.uznesením zo schôdze), lebo na schôdzu neprišlo dostatočné množstvo vlastníkov.
Neviem, či je to porušenie zákona ale je to jeden možno jediný spôsob ako v dome niečo urobiť, lebo na schôdzach je strašne malá účasť.
cowboyka
30.04.08,15:16
hovorí sa, že neznalosť zákona neospravedlňuje, ale zasa, keď si človek má niečo naštudovať, tak nech mu to predloží najprv ten dotyčný, ktorý od neho niečo chce, potom nech mu káže, aby sa vyjadroval
lubica_02
30.04.08,15:36
a načo máte správcu - veď ten by Vás mal oboznámiť s postupom v zmysle zákona - od bytu k bytu ? zákon písomné hlasovanie presne špecifikuje
cowboyka
01.05.08,06:32
a načo máte správcu - veď ten by Vás mal oboznámiť s postupom v zmysle zákona - od bytu k bytu ? zákon písomné hlasovanie presne špecifikuje
správcu - máš na mysli SBD alebo správcu - ako domovníka???
Halli
01.05.08,07:47
správcu - máš na mysli SBD alebo správcu - ako domovníka???
To je veľmi zlé ak ani neviete koho máte správcu. To je základný problém. Každý vlastník má predsa podpísanu "Zmluvu o výkone správy" /to može byť len s SBD vo Vašom prípade/ a domovník je len Váš zástupca. Nehnevaj sa na mna , ale fakt nevychádzam s udivu ako málo sa ľudia zaujímajú o to kto ich spravuje.;)
Orim
01.05.08,23:34
Orim,
veľmi som nepochopila o čom si písal: napr. vôbec som netušila, že každý radiátor bude mať nejaký svoj koeficient (ale zrejme preto si pri dávaní tých meračov merali každý radiátor), čo sa týka koeficientu polohy bytu - to pravdepodobne budú tie čo sú v prílohe vyhlášky, lebo náš správca nám asi iné ani neponúkne a my o tom veľa nevieme. Pre moje ujasnenie: tá tabuľka bude slúžiť na prepočítanie už vyúčtovaného tepla s použitým iného pomeru?

Nerada oberám o čas niekoho iného, ak to dokážem spraviť aj sama, čo nieje tento prípad, lebo mám z toho v hlave momentálne chaos:
Sú to 3 5.poschodové vchody po 15 bytov(1,3 a 4-izbové). Takže 45 bytov, maximálny počet miestností v byte je 5 (všetkých miestností je 165,takže aj radiátorov a meračov vo všetkých bytoch je 165) Ale teraz ma napadlo, že na jednej cenovej ponuke radiátorových šróbení,či ako to nazvali, je počet radiátorov 171, ale tam sú asi zarátané aj niektoré radiátory v spoločných miestnostiach(práčovňa,kočíkáreň a sušiareň), a tam sa mi zdá,že boli niektoré z nich zablombované(nekúri sa tam). Dúfam, že som aspoň toto pochopila a dala správne údaje. Ďakujem za pomoc!


Skús si prečítať toto


tu som o tom písal
Karas Milan
02.05.08,01:47
Ahoj Lotarka.

Ešte k 22 :
"""Pre moje ujasnenie: tá tabuľka bude slúžiť na prepočítanie už vyúčtovaného tepla s použitým iného pomeru?""
VYÚČTOVANÉ teplo sa už nezvykne prepočítavať (iným pomerom-
tým by vznikli aj navýšenia a neželaj si potom tie komentáre).

Ahoj
Ka Mil
cowboyka
02.05.08,10:55
To je veľmi zlé ak ani neviete koho máte správcu. To je základný problém. Každý vlastník má predsa podpísanu "Zmluvu o výkone správy" /to može byť len s SBD vo Vašom prípade/ a domovník je len Váš zástupca. Nehnevaj sa na mna , ale fakt nevychádzam s udivu ako málo sa ľudia zaujímajú o to kto ich spravuje.;)
no prepáč, bývam v bytovke veľmi krátko a hneď mám podpisovať kadejaké veci, o ktorých nemám ani šajnu, preto sa radšej poradím, aby som nevyzerala ako vôl.

ďakujem
Lotarka
02.05.08,11:40
Orim, pokračujem v otázkach: tie koeficienty na jednotlivé radiátori sa ako presne počítajú alebo ich viem získať iba od správcu,prípadne firmy, ktorá nám bude robiť vyúčtovanie. (ak som správne pochopila, tak sa to ráta nejako z rozmerov radiátoru)? A tie dieliky sú tiež nejako podľa plochy radiátora pevne dané alebo sa tiež počítajú?

Čo sa týka toho zbierania podpisov z bytu do bytu: ja osobne som bola medzi ľudmi, ktorí tak podpisy zbierali. Nemali sme inú možnosť. Keby každý chodil na schôdze a tým prejavil zodpovednosť starať sa o svoj majetok, nebolo by treba behať po bytoch. A nakoniec by nemohol nikto povedať, že podpísal niečo čomu nerozumel. Ja čomu nerozumien nepodpíšem.
lubica_02
02.05.08,13:20
Ale je tu možnosť otvorených dverí pre toho, čo nesúhlasí s niečim obehaným od bytu k bytu, obráti sa na súd a bude po všetkých snahách tých, čo vynaložili toľko energie pre dobro veci.
Halli
02.05.08,14:02
no prepáč, bývam v bytovke veľmi krátko a hneď mám podpisovať kadejaké veci, o ktorých nemám ani šajnu, preto sa radšej poradím, aby som nevyzerala ako vôl.

ďakujem

No ale veď prave preto, že tam tak kratko bývaš musela si nedávno podpisovať zmluvu so spravcom, čiže SBD... Veď to som nemierila len na teba, je dobré, že sa pýtaš, ale vačšinou viem, že noví vlastníci sa zaujímajú viac o veci okolo domu, ako tí ktorí su tam roky. Len ma zarazila tá otázka o spravcovi, tak som to zo seba musela dostať . Páči sa mi, že sa pýtaš, tak ak budeš medzi nami dlhšie možno to zoberieš aj sama do rúk a správcu zmeníš.;)
Orim
02.05.08,15:53
Orim, pokračujem v otázkach: tie koeficienty na jednotlivé radiátori sa ako presne počítajú alebo ich viem získať iba od správcu,prípadne firmy, ktorá nám bude robiť vyúčtovanie. (ak som správne pochopila, tak sa to ráta nejako z rozmerov radiátoru)? A tie dieliky sú tiež nejako podľa plochy radiátora pevne dané alebo sa tiež počítajú?
Neviem či ti ich správca dá, možno ich ani nemá. Má ich firma ktorá robí vyúčtovanie tepla ale nedá si ich, aby ste si to náhodou nerobili sami. Mali by sa dať získať aj od výrobcu radiátorov.
Pochopila si to skoro správne. Pokial ide o jeden typ radiátora dá sa to brať aj z rozmeru radiátora. Bere sa to však z tepelného výkonu radiátorov. Je to nejaký koeficient a ten sa pre ten konkrétny radiátor po celú dobu jeho životnosti nemení, preto keď získaš koeficienty firma čo robí vyučtovanie ti je zbytočná. To oni vedia a preto si to strážia ale mali by ti to všetko napísať do toho tvojho vyučtovania. My sme ich takto získali a robíme si vyučtovanie svojpomocne. Najviac nám však na tom ich robení výpočtov okrem ceny vadilo to ako dlho to robili. Teraz po dasadení posledného čísla do tabulky máš všetko pekne rozpočítané ihneď.
cowboyka
03.05.08,13:30
No ale veď prave preto, že tam tak kratko bývaš musela si nedávno podpisovať zmluvu so spravcom, čiže SBD... Veď to som nemierila len na teba, je dobré, že sa pýtaš, ale vačšinou viem, že noví vlastníci sa zaujímajú viac o veci okolo domu, ako tí ktorí su tam roky. Len ma zarazila tá otázka o spravcovi, tak som to zo seba musela dostať . Páči sa mi, že sa pýtaš, tak ak budeš medzi nami dlhšie možno to zoberieš aj sama do rúk a správcu zmeníš.;)
pohoda lesná - človek sa musí pýtať stále, ináč ostane ako blázon, kto sa nepýta, nič sa nedozvie a ja sa niekedy pýtam až až až, asi tak

Čo nieje môže byť, uvidíme a zmluvu som ešte nepodpisovala, takže tak, ale už som si to pozisťovala a vyriešila.

Je to hneď ľahšie, keď je človek poučenejší
Karas Milan
03.05.08,14:13
Ahoj Cowboyka.

Z príspevku Slavice 35:
" Páči sa mi, že sa pýtaš, tak ak budeš medzi nami d l h š i e možno to zoberieš aj sama do rúk a správcu zmeníš "
O d p o r ú č a m takých 5 rokov , alebo 3 roky praxe.

Ahoj
Ka Mil
Lotarka
03.05.08,16:40
Takže mi ostáva čakať na budúcoročné vyúčtovanie a zistíme, či tam bude napísaný presný postup vyúčtovania tepla aj s tými koeficientami. Prípadne trvať na tom, aby pre presnosť a vysvetlenie tam boli uvedené. Ale skorej musím zistiť, kto bude robiť vyúčtovanie a čo to bude stáť.

Takže asi sa nebude vedieť dopredu určiť presný počet prípadných maximálnych dielikov na jednotlivé radiátory(iba ak by som zistila niekde v okolí v podobnom činžiaku koľko dielikov mali za rok a koľko stupňov bolo byte), aby som si už tento prvý rok vedela sledovať ako sme na tom? A pripadá na menší radiátor viac alebo menej dielikov ako na väčší?

Ďakujem za trpezlivosť!
cowboyka
04.05.08,10:12
Ahoj Cowboyka.

Z príspevku Slavice 35:
" Páči sa mi, že sa pýtaš, tak ak budeš medzi nami d l h š i e možno to zoberieš aj sama do rúk a správcu zmeníš "
O d p o r ú č a m takých 5 rokov , alebo 3 roky praxe.

Ahoj
Ka Mil
dík za radu
Halli
04.05.08,18:13
Ahoj Cowboyka.

Z príspevku Slavice 35:
" Páči sa mi, že sa pýtaš, tak ak budeš medzi nami d l h š i e možno to zoberieš aj sama do rúk a správcu zmeníš "
O d p o r ú č a m takých 5 rokov , alebo 3 roky praxe.

Ahoj
Ka Mil

Milanko nestraš :D.... ale máš pravdu, je to zložitejšie ako si veľa vlastníkov myslí. A náročne hlavne na psychiku :rolleyes:
Orim
05.05.08,19:04
... A pripadá na menší radiátor viac alebo menej dielikov ako na väčší?

Ďakujem za trpezlivosť!

To bude závisieť od teba ako ho budeš mať pustený, či na málo alebo na veľa. :) :D Či budeš udržiavať normálnu teplotu alebo trenírkovú. :D

Na veľkosti radiatora to až tak moc nezáleží. Len trošičku. :)
Lotarka
06.05.08,07:55
Nemám šancu pestovať trenírkovú teplotu - povedané slovami mojej 8.ročnej dcérky, keď nám dali regulátory a boli nastavené na 5: "A to sme takí bohatí, že to máme na 5."
Lotarka
04.11.08,17:28
Dobrý večer!
Zabrdnem znovu trochu do tejto témy -

bola tu už reč aj o koeficientoch na jednotlivé radiátori. v rámci porovnávania záloh za teplo u svojich známych som natrafila aj na vyúčtovanie f. Techen, v ktorom bol vždy koeficient radiátora 1 aj pri rôznych typoch a veľkostiach.
Ak dobre viem, tak tento koeficient je už určený pri vyrobení, môže sa ale stať, že pri vyúčtovaní inej firmy (my máme ISTU) bude iný. Ešte nemám zistené naše, ale na schôdzi nám hovorili rôzne čísla. Práve preto ma zarazilo, keď som na vyúčtovaní spomínanej firmy videla stále rovnaké číslo.

Mohlo to spôsobiť aj to, že už v tých samotných meračoch je ten koeficient nastavení?
Orim
05.11.08,19:04
Možno si videla len kooficient na polohu bytu. Ten býva u stredných bytov rovnaký (nie u všetkých) toto je len orientačne povedané.
Halli
05.11.08,19:12
Možno si videla len kooficient na polohu bytu. Ten býva u stredných bytov rovnaký (nie u všetkých) toto je len orientačne povedané.

tak, tak...Ja som dnes pozerala vyučtovanie Techem, ale žiadny koeficient na radiatory som tam nenašla :).
Radiatory môžu byť len prednastavené na ventile s rôznym prietokom, ale to je všetko v projektovej dokumentácií, ale nie vo vyúčtovaní.
To čo si pozerala mohlo byť jedine to, čo píše Orim.;)
Orim
05.11.08,19:21
Trochu som to rozpísal ako sa to počíta tu http://www.porada.sk/t19068-p28-meranie-a-rozpocitavanie-tepla-merace-koeficienty.html




prispevok číslo 280
Lotarka
06.11.08,10:46
Ďakujem za odpovede!

Škoda, že som už povracala vyúčtovania a ostalo mi len jedno, ktoré je akurát na stredový byt. Na tom vyúčtovaní je napísaný Faktor (sú tam 1 na každý radiátor) a aj stĺpec Korekcia polohy miestnosti (tam nič). Tak neviem!? Keď sa dostanem k druhému vyúčtovaniu, kde je aj krajná miestnosť, budem včul múdrejšia a utvrdím si Vaše odpovede.

Ale mám už aj od správcu vzorové vyúčtovanie od ISTY a tam tie tzv. koeficienty na radiátory sú pekne uvedené. A dokonca posielajú správcovi "tzv. pasportizáciu", kde sú uvedené všetky koef.radiátorov aj polohy bytu jednotlivých miestností celého domu.

Ešte raz ďakujem za Vaše odpovede. Niekedy si by som bez nich dlho-dlho tápala v neistote. Vďaka!