Zavrieť

Porady

Nové zálohové platby za vykurovanie v bytoch

Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie?
Usporiadat
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Doporučujem si prečítať vyhláška 630 z roku 2005.Podľa nej je rozpočítavanie 60:40, ak sa vlastníci ak savlastníci bytov nedohodnú inak. Akpodpíšete papier na rozpočítavanie 70:30,tak ste sa vlastne dohodli.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

cervena Pozri príspevok
Doporučujem si prečítať vyhláška 630 z roku 2005.Podľa nej je rozpočítavanie 60:40, ak sa vlastníci ak savlastníci bytov nedohodnú inak. Akpodpíšete papier na rozpočítavanie 70:30,tak ste sa vlastne dohodli.
a je to závislé aj od počtu podpísaných nájomníkov???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cowboyka Pozri príspevok
a je to závislé aj od počtu podpísaných nájomníkov???
Áno, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Chobot Pozri príspevok
Áno, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.
ďakujem a má to nejaké výhody? Potom načo sú mi merače v byte?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cowboyka Pozri príspevok
ďakujem a má to nejaké výhody? Potom načo sú mi merače v byte?

Všetko je preto, aby platenie za teplo bolo čo najspravodlivejšie. Ala úplne spravodlivé to v paneláku nebude nikdy.

Hlavný význam to má preto, lebo tí, čo bývajú na kraji musia viacej kúriť, aby udržali celý panelák vykúrený Naopak, tí, čo bývajú v strede (nemajú rohový byt ani nie sú pod strechou) majú výhodu, že v zime ani nemusia kúriť, stačí im to teplo, čo k nim prestúpi od susedov. Teda tí rohoví a pod strechou sú v nevýhode. Preto boli zavedené koeficienty.

Je to ale na dlhšiu diskusiu. Skús si vyhľadať staršie témy, v ktorých to už bolo rozoberané v čase, kedy sa koeficienty zaviedli.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Chobot Pozri príspevok
Všetko je preto, aby platenie za teplo bolo čo najspravodlivejšie. Ala úplne spravodlivé to v paneláku nebude nikdy.

Hlavný význam to má preto, lebo tí, čo bývajú na kraji musia viacej kúriť, aby udržali celý panelák vykúrený Naopak, tí, čo bývajú v strede (nemajú rohový byt ani nie sú pod strechou) majú výhodu, že v zime ani nemusia kúriť, stačí im to teplo, čo k nim prestúpi od susedov. Teda tí rohoví a pod strechou sú v nevýhode. Preto boli zavedené koeficienty.

Je to ale na dlhšiu diskusiu. Skús si vyhľadať staršie témy, v ktorých to už bolo rozoberané v čase, kedy sa koeficienty zaviedli.
ďakujem, skúsim pohľadať
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

cowboyka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste sa už stretli s niečím takýmto:

Bol u mňa teraz domový dôverník s tým, že sa mám vyjadriť podpisom, či súhlasím s platbami za vykurovanie (ústredné kúrenie) v byte takto 70% zo skutočnej nameranej hodnoty na digitálnom merači, ktorý mám umiestnený na radiátoroch a 30% z plochy bytu. Je to logické? Je v tom nejaká výhoda? Vie mi niekto povedať, či existuje nejaká vyhláška na tento návrh?Ak s tým nesúhlasím, musí byť nadpolovičná väčšina nájomníkov v bytovom dome, aby to prešlo alebo nie?
uz som to popisoval v inej teme,70/30 v skratke, ak setrite budete doplacat inym , ak vy sami prekurujete, je to pre vas vyhodne, lebo na vas budu doplacat ti ostatny, da sa povedat ze ak vypracujete zoznam spotrebitelov tepla vo vasom vchode a usporiadate ho od to ktory spotreboval najmenej az po toho ktory spotreboval najviac, bude platit ze ta 1 polovica najomnikov bude doplacat na teplo tej druhej polovici ktora prekuruje .
ak bude tento pomer este mensi, 60/40 alebo 50/50, budete doplacat este viac
ja sa snazim o pomer 100/0, ak ho vy mate, neustupte s neho,tento pomer je najferovejsi lebo kazzdy si plati to co spotrebuje a tie okrajove byty maju zvyhodnania koeficientmi, tieto koeficienti su dane zakonom a su uple postacujuce pre nezateplene bytovky, ak mate bytovku zateplenu, nemali by sa vobec uznavat majitelom okajovych bytov
0 0
pepo100000 pepo100000

pepo100000 je offline (nepripojený) pepo100000

ak este stale mate platbu podla dielikov, napiste odkial ste, rad by som sa chcel poradit o uctovani za teplo
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pepo100000;700***
uz som to popisoval v inej teme,70/30 v skratke, ak setrite budete doplacat inym , ak vy sami prekurujete, je to pre vas vyhodne, lebo na vas budu doplacat ti ostatny, da sa povedat ze ak vypracujete zoznam spotrebitelov tepla vo vasom vchode a usporiadate ho od to ktory spotreboval najmenej az po toho ktory spotreboval najviac, bude platit ze ta 1 polovica najomnikov bude doplacat na teplo tej druhej polovici ktora prekuruje .
ak bude tento pomer este mensi, 60/40 alebo 50/50, budete doplacat este viac
ja sa snazim o pomer 100/0, ak ho vy mate, neustupte s neho,tento pomer je najferovejsi lebo kazzdy si plati to co spotrebuje a tie okrajove byty maju zvyhodnania koeficientmi, tieto koeficienti su dane zakonom a su uple postacujuce pre nezateplene bytovky, ak mate bytovku zateplenu, nemali by sa vobec uznavat majitelom okajovych bytov
Takýto pomer vyhláška ani nedovoľuje. Je možné dohodnúť pomer v rozpätí 30:70 až 50:50.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

ahojte, no my sme boli na bytovom družstve a tam nám povedali, že mi ideme podľa koeficientov už dávno
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

pepo100000;700***
... ja sa snazim o pomer 100/0, ak ho vy mate, neustupte s neho,tento pomer je najferovejsi lebo kazzdy si plati to co spotrebuje a tie okrajove byty maju zvyhodnania koeficientmi, tieto koeficienti su dane zakonom a su uple postacujuce pre nezateplene bytovky, ak mate bytovku zateplenu, nemali by sa vobec uznavat majitelom okajovych bytov
NESÚHLASÍM
Predpokladám, že máš byt niekde v strede domu.
Pomer 100:0 vôbec nie je spravodlivý. Je ale najvýhodnejší pre tých čo bývajú v strede domu a majú okolo seba susedov ktorí ich vykurujú. Pri dobre zateplenom dome ak niekto nie je zvlášť náročný na teplo vyžije bez kúrenia pretože všetko teplo dostane od susedov cez steny a pri tomto pomere nebude nič platiť. Na tom nevidím nič spravodlivé.
Ani pri zateplenej bytovke nesúhlasím s tým aby bol zrušený koeficient pretože aj keď je bytovka zateplená teplo uniká síce menej ale uniká. Nie je dôvod znižovať koeficienty pretože je všeobecne nižšia spotreba a ten výpočet sa robí z nižšej spotreby. Čiže aj po zateplení percento ostáva rovnaké ale celková spotreba z ktorej sa to počíta je nižšia a tým je nižšia hodnota ktorá sa odpočítava.

Ešte jedna otázka ako chceš rozpočítať teplo v spoločných miestnostiach pri pomere 100:0 podľa toho ten čo má najväčšiu spotrebu v byte by zaplatil aj najväčšiu spotrebu tepla v spoločných priestoroch.
Naposledy upravil Orim : 05.04.08 at 15:01
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mirko 100% súhlas. Práve pri vypnutom kúrení v bytoch, ktoré majú "výhodnú polohu" vznikajú najvčšie prestupy tepla medzi bytmi. Nesúhlasím ani s názorom, že byty pod strechou sú náročnejšie na kúrenie. Prízemné byty budú vždy najstudenšie a najviac náročné na kúrenie. To sú poznatky z dlhoročných porovnávaní. Porovnávať, merať prestupy tepla treba vždy len medzi bytmi s totožnými podmienkami.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Zdravím všetkých! U nás zhruba pred mesiacom vyregulovali sústavu-namontovali každému aj nový regulátok. Práve na budúci týždeň budú dávať aj merače. Potom bude nasledovať schôdza,kde si budeme odsúhlasovať pomer. Nemáme žiadne zateplenie, strecha tečie, každý vchod je vysunutý s minimálnou spoločnou stenou, dom je orientovaný sever-juh. Aký pomer by ste navrhovali? - ak je to vôbec možné s týchto informácií.
Ja si myslím, že 40 na m2 a 60 merač -je taký, že by som už viac na merač nedala, aj keď nás správca nahovára, že v 1.roku nech dáme viac,lebo budeme najviac šetriť. A tu nastávajú hádky s prestupmi tepla medzi bytmi.
Vie mi ešte niekto poradiť ako sa dá zistiť-vyrátať minimálna spotreba na merači,pod ktorú by sme sa v dome dohodli, že nemôžme ísť, aby to bolo spravodlivejšie.
Ďakujem!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Keďže nie ste zateplený dom, pomer 70:30 je štandardný. Po zateplení sa odporúča 50:50. Vo vyhláške 630/2005 sú v prílohe č. 2 aj doporučované koeficienty vzhľadom k nepriaznivej polohe bytu. Aj tým, že si ich odsúhlasíte,
trochu sa zohľadní nepriaznivá poloha bytov.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Lotarka Pozri príspevok
Zdravím všetkých! U nás zhruba pred mesiacom vyregulovali sústavu-namontovali každému aj nový regulátok. Práve na budúci týždeň budú dávať aj merače. Potom bude nasledovať schôdza,kde si budeme odsúhlasovať pomer. Nemáme žiadne zateplenie, strecha tečie, každý vchod je vysunutý s minimálnou spoločnou stenou, dom je orientovaný sever-juh. Aký pomer by ste navrhovali? - ak je to vôbec možné s týchto informácií.
Ja si myslím, že 40 na m2 a 60 merač -je taký, že by som už viac na merač nedala, aj keď nás správca nahovára, že v 1.roku nech dáme viac,lebo budeme najviac šetriť. A tu nastávajú hádky s prestupmi tepla medzi bytmi.
Vie mi ešte niekto poradiť ako sa dá zistiť-vyrátať minimálna spotreba na merači,pod ktorú by sme sa v dome dohodli, že nemôžme ísť, aby to bolo spravodlivejšie.
Ďakujem!
Je ti na to ťažko odpovedať. Každý majitel to vidí inakšie, jeho videnie je silne ovplyvnené ekonomickou stránkou výsledku. Tí čo sú v strede a možno šetria na druhých a majú malú spotrebu by chceli aby to bolo maximun na merače a minimum na plochu. Tí čo majú veľkú spotrebu by chceli aby to bolo viac na plochu.
Tí čo veľmi šetria si neuvedomujú, že ani tak moc nešetria, pretože môžu chytiť plieseň a potom náklady na jej odstránenie značne prevyšujú náklady na kúrenie. Nehľadiac na to, že sa to môže rozšíriť aj na iné byty.
Som za šetrenie ale s mierou. Pretože máme aj u nás "šetriakov" posunuli sme ten pomer do nižších poloh nie 70:30 ale 60:40 a ak to nepomôže pôjdeme ešte nižšie. Už teraz jasne vidím že okolo bytu kde sa veľmi šetrí sú byty s vyššou spotrebou.
Ja nemám problém s menením pomeru. To je len zmena jedného čísla a je to prepočítané.

Váš správca nemá pravdu v tom, že keď dáte iný pomer budete viac šetriť. Nie je to v prvom roku až tak na pomeroch ale na ľuďoch. Ak ste podľa toho ešte nešli nikto nevie akú bude mať spotrebu a nemá väčšiu potrebu nejako šetriť (ešte sa ho to akoby netýka - nepozná výsledok na vlastnej koži, nemôže to s nikým v dome porovnať). To sú len teoretické veci a očakávania
Naposledy upravil Orim : 27.04.08 at 12:36
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

70 a 60 ste mysleli na m2 alebo na merače?
Ak som to správne pochopila tak Orim na merače.
Ale nám správca práve navrhuje dať až 70% na merače. Ak to tak schválime tak to budú strašne veľké rozdieli na vyúčtovaní tepla, preto si myslím, že bez toho schválenia minimálnej spotreby by sme to ani nemali schvalovať, aspoň trochu tých šetriakov zastať treba. Dá sa táto spotreba vôbec nejako zistiť dopredu?

A čo sa týka zmeny toho pomeru a prepočítania - je možné prepočítať už vyúčtované teplo iným pomerom ak by súhlasila nadpolovičná väčšina-správca to musí urobiť?

Prepáčte mám veľa otázok, snažím sa získať čo najviac informácií. Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja by som Vám navrhoval, tak ako je vo Vyhláške 60% PRVN/40% plocha. A po prvom roku uvidíte. Keď bude všetko v poriadku tak si môžete zmeniť na 70/30, keď daktorí budú veľa šetriť tak na 50/50. Žiadne minumum stanoviť nemôžete, aby sa kúrilo riadne, neochladzovali sa susedné byty a nevznikali plesne môžete len zmenou podmienok rozrátávania.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Lotarka Pozri príspevok
70 a 60 ste mysleli na m2 alebo na merače?
Ak som to správne pochopila tak Orim na merače.
Ale nám správca práve navrhuje dať až 70% na merače. Ak to tak schválime tak to budú strašne veľké rozdieli na vyúčtovaní tepla, preto si myslím, že bez toho schválenia minimálnej spotreby by sme to ani nemali schvalovať, aspoň trochu tých šetriakov zastať treba. Dá sa táto spotreba vôbec nejako zistiť dopredu?

A čo sa týka zmeny toho pomeru a prepočítania - je možné prepočítať už vyúčtované teplo iným pomerom ak by súhlasila nadpolovičná väčšina-správca to musí urobiť?

Prepáčte mám veľa otázok, snažím sa získať čo najviac informácií. Ďakujem za trpezlivosť.
Skúsim odpovede na tvoje otázky.

Obvykle je to väčšie číslo na merače, ale nemusí to byť pravda je to na vás ako sa rozhodnete. (50:50) Na začiatok by som dal tak ako povedal svojar 60% merače, 40% plocha.

Orientačne sa to dá veľmi pekne zistiť, ale bude to veľmi skreslený obraz. Predpokladám, že neviete aké sú koeficienty na jednotlivé radiatory a polohu bytov, ak by ste ich vedeli je to potom úplne presne zistiteľné. Ak nemáte koeficienty urobte samostatnú tabuľku len s čísiel jednotlivých meračov a pre hrubú orientáciu a "vystrašenie" niektorých to bude stačiť. Pritom tam zapracujete jednotlivé pomery podľa ktorých to chcete počítať (napríklad 60:40) a môžete tam dať aj koeficient na polohu bytu.
Je to možné prepočítať aj iným spôsobom ale si to budete musieť zaplatiť. Tie koeficienty sa dajú nahradiť ešte výkonmi radiátorov, aj keď sú odlišné. Musia tam byť však výkony všetkých radiátorov za rovnakých podmienok, (oni sa trochu líšia okrem typu podľa toho ako sú radiátory zapojené a ako sú veľké a hrá tu svoju rolu aj teplota vykurovacieho média).
Obvykle by ti mali stačiť na porovnanie dva údaje z každého typu radiátora a podľa toho zistíš ostatné koeficienty (toho typu radiatora) stačí ti porovnať velkosť radiátorov, je tu priama závislosť (nie však plochu, to nemôžeš porovnávať podľa tohoto, typ radiátora ktorý je vysoký 60 cm alebo 30 cm aj keď po prepočítaní na dĺžku dostaneš rovnakú plochu).

Tabulka na prepočítanie sa dá urobiť jednoducho v exceli. Ak by si to nevedela tak ti ju spravím, a vy by ste si ju naplnili príslušnými hodnotami. Musíš mi však dať základné údaje počet bytov a maximálny počet miestností a radiátorov v byte (predpokladám jedna miestnosť = jeden radiátor = merač, môže byť aj napríklad 2 radiátory na 1 merač).

Lenže ak to nebude dnes som tu až v piatok.

neviem či som ťa dostatočne uspokojil
0 0
Martina12345 Martina12345

Martina12345 je offline (nepripojený) Martina12345

Chcem sa opýtať či podľa zákona SVB takéto hlasovanie o teple- aký kooficient si zvoliť pri ročnom účtovaní sa môže iba na schôdzi ? Lebo u nás chodí domovník, žiadne oznámenie nikomu....
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Prečítaj si §7 ods. 1 Vyhlášky 630/2005 . Ak sa vlastníci chcú dohodnúť na inom pomere, alebo koeficientoch nevýhodnosti polohy ,ako určuje, alebo pri koef. odporúča uvedená vyhláška, tak to nemôžu urobiť inak ako na shromaždení, alebo pri písomnom hlasovaní, ale iba za podmienok stanovených Z 182/93 Z.z. v platnom znení, § 14 ods. 6. Teda nie, že dakto zbiera podpisy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať