Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Katka, ja som zatiaľ v Tvojich príspevkoch nezbadala nejaký problém. Je to len neznalosť ako funguje vykurovacia sústava v jednotlivých domoch. Skús len porovnať rozmer vykurovacieho telesa a veľkosť miestnosti, v ktorej je to telesom. Myslím to úprimne a v dobrom. Vezmi ten teplomer, pozri návod k termostatickým ventilom, aký stupeň nastavenia zodpovedá príslušnej teplotnej hodnote. Ak sa toto nezhoduje, potom to je problém. Ale ak sa napr. nastavenie na termostatickom ventile stotožňuje s príslušnou teplotnou hodnotou na teplomere, tak to skutočne nie je problém. Pri predimenzovaných vykurovacích telesá je správne vyregulovanie, keď nie je celé teleso rovnako horúce, teplé. Prosím Ťa vyskúšaj toto porovnanie. Príjemný deň.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

katka30 Pozri príspevok
no som z toho viac menej sklamaná,lebo v starom byte (a to bol 13 poschodový vežiak) sme taký problém nemali
Mali ste aj v tomto dome termostaty? Vyregulovanú sústavu? Predimenzované telesá? Ak boli primerané veľkosťou rozlohe miestnosti, tak je to v poriadku.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Katka má veľký problém. Radiátor v hornej časti sa nažhaví a platí, akoby sa nažhavil celý. Keby to fungovalo správne, tak teplota radiátora v mieste merača by bola podstatne nižšia.
Ja som to v jednom prípade riešil tak, že radiátor ide naplno. Veď platím stále rovnako. Aj tak tam mám asi 16-17 stupňov tepla (okná).
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Neviem ako fungujú u nich merače. My máme dvojbodové. Ale pochybujem, že by niekto mal také merače, ktoré merajú teplotu len v bode namontovania merača. Merač určite meria teplotu celého média. Nielen v mieste umiestnenia merača. U nás máme tiež predimenzované vykurovacie telesá a u nás aj merače sú umiestnené v hornej tretine telesa z tohto dôvodu. Ale myslím, že ak má pochybnosti, mal by byť správca, resp. predseda oprávnený jej vysvetliť ako to je u nich nastavené. Pokiaľ má pochybnosti je lepšie ak sa pýta kompetentných a pomerov znalých.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sthruska Pozri príspevok
Katka má veľký problém. Radiátor v hornej časti sa nažhaví a platí, akoby sa nažhavil celý. Keby to fungovalo správne, tak teplota radiátora v mieste merača by bola podstatne nižšia.
Ja som to v jednom prípade riešil tak, že radiátor ide naplno. Veď platím stále rovnako. Aj tak tam mám asi 16-17 stupňov tepla (okná).
Teraz neviem či som správne porozumela? Okná v zátvorke znamená, že máte okná netesné? Tak umiestni teplomer nad teleso a uvidíš. Pokiaľ viem, tak teplo je sálavé. Katka ešte môže vyskúšať aj toto: naplno otvoriť termostatický ventil a uvidí či sa jej predsa len nerozkúri. Keby mala chybu v telese, nehreje vrchná časť telesa, ale len po určitú časť hornej časti telesa. Nie rovnomerne po celej vrchnej časti telesa. Ak by mala iný technický problém s telesom, išla by jej teplo zo stúpačky len po ventil. Do telesa by asi vôbec teplo nešlo. U nás to totižto aj takto robilo. Problém bol v zle nastevenom prietoku. Ale pokiaľ je rovnomerne teleso teplé...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Orim Pozri príspevok
strana 28 príspevok 280
tu som písal o prepočítavaní spotreby tepla.

a tu som hovoril o meračoch tepla http://www.porada.sk/t19422-p4-merace-tepla.html je to na strane 4 príspevok číslo 39
Naposledy upravil Orim : 01.02.08 at 21:33
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

>>Teraz neviem či som správne porozumela? Okná v zátvorke znamená, že máte okná netesné?
Áno, ale to len tak mimichodom. O mňa nejde.
Každý merač meria teplotu len vmieste dotyku s vykurovacím telesom. Preto majú odparovacie merače oceľovú platničku, aby snímali teplo čo najlepšie - čím väčšia dotyková plocha. Merače sa pôvodne umiestňovali v strede telesa. Potom dodávatelia tepla zistili, mnohé radiátory (viď prípad Katka) sú pri určitom nastavení teplé len v hornej časti. Preto sa merače začali umiestňovať v hornej časti. Aj sa premiestňovali tie čo boli v strede.
Naozaj odporúčam radiátory spárvne vyvážiť.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

U radiatorov osadenych termostatickymi ventilami pozname tzv." pohyblive tepelne stredy ". Preto sa montuju PRVN na radiator tam, kde sa montuju Ten, kto pozna teoriu pohyblivych tepelnych stredov na radiatore, ten vyuziva svoje poznatky v praxi tak, aby mal co najmenej na PRVN
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

a čo hovorí teória pohyblivých stredov. Na základe čoho sa menia.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

to by aj mna zaujímalo ...našla som jeden članok, sice starši a neplatia určité veci, ale je tam veľa zaujímavostí ohladom vykurovacej sústavy
http://www.bytova-druzstva.cz/indexOr.php4?id=3&d=1
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ked je na radiatore termostaticky ventil, tak plocha radiatora sa ohrieva v zavislosti od nastavenia hlavice na danu teplotu. Bud odovzdava vykon cely radiator a vtedy je jeho teplotny stred v jeho mechanickom strede, alebo sa ohriata plocha radiatora zmensuje, cast je tepla, cast je studena v zavislosti od nastavenia, takze ohriatej ploche radiatora odpoveda aj iny teplotny stred, ktory sa teda pohybuje z zavislosti od nastavenia. Vyrobcovia PRVN to vedia, preto vacsina PRVN sa montuje v strede radiatora a vo vske 75% vysky radiatora. V mieste, kde je vacsinou radiator teply a merac moze nieco namerat, ci ide na plny vykon, alebo na minimum. Takze sa staci zamysliet, v akej teplotnej zone sa bude nachadzat merac PRVN pri roznych tepelnych vykonoch-nastaveniach a podla toho vyuzivat nastavenie radiatora. Za malo penez vice muziky
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Síce je to teória pekná, ale musel by si si to všetko strážiť, hlavne čo sa týka nastavenia termostatického ventilu a stupňov od ktorých počíta merač. Ďalej je treba počítať so zotrvačnosťou radiatora, to ohrievanie ide po sinusoide a nie po priamke.
Tie 3/4 je asi normál na ktorý sa to nastavuje všade. Tam už sa nedá skoro nič vymyslieť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Orim Pozri príspevok
Síce je to teória pekná, ale musel by si si to všetko strážiť, hlavne čo sa týka nastavenia termostatického ventilu a stupňov od ktorých počíta merač. Ďalej je treba počítať so zotrvačnosťou radiatora, to ohrievanie ide po sinusoide a nie po priamke.
Tie 3/4 je asi normál na ktorý sa to nastavuje všade. Tam už sa nedá skoro nič vymyslieť.
Súhlasím a ešte doplním, že aj tlak a teplota média v potrubí nie je stále rovnaké, preto je tento spôsob šetrenia nespoľahlivý. Ja som tiež skúsil nastaviť radiátory len tak, aby temperoval vrch telesa. O pár dní výrazne klesla vonkajšia teplota a asi začali kúriť viac, lebo zrazu bol radiátor horúci celý, hoci s ventilom sa vôbec nepohlo.

Práve ten ventil je na to, aby podľa potreby otvoril alebo uzavrel prívod média. Ak sa v miestnosti ochladí, tak pustí väčší prietok, aby sa miestosť vykúrila na nastavenú teplotu.

Ale nedá mi nepripomenúť môj postreh, že odkedy sa začalo teplo merať a rozpočítavať, tak ľudia prestávajú kúriť. Neraz a mi stalo, že na návšteve mi mrzli nohy, alebo sme u známych sedeli v kuchyni, lebo v celom byte mali odstavené radiátory. Potom zákonite musí dôjsť k ochladeniu celého domu a odtiaľ, myslím si, už je len krok k tvorbe pliesní. A ľudia sa nestíhajú čudovať, prečo majú zrazu plesne v byte.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok


Ale nedá mi nepripomenúť môj postreh, že odkedy sa začalo teplo merať a rozpočítavať, tak ľudia prestávajú kúriť. Neraz a mi stalo, že na návšteve mi mrzli nohy, alebo sme u známych sedeli v kuchyni, lebo v celom byte mali odstavené radiátory. Potom zákonite musí dôjsť k ochladeniu celého domu a odtiaľ, myslím si, už je len krok k tvorbe pliesní. A ľudia sa nestíhajú čudovať, prečo majú zrazu plesne v byte.
...presne tak, je to nenormálne ako sa dokážu ľudia správať pre pár korún, ktoré ušetria na teple a potom vyhodia 3x toľko za lieky a chodia zasoplení , normálne nevychadzam z udivu... bola som u jednej pani pouzerať odvzduš. ventil a mala tam ako v mrazničke, sama v 4-izbáku a vedľa susedia malé deti... V mojom paneláku som merače nepresadzovala, mám ale samozrejme reguláciu už 4 roky a idem radšej smerom realizácie vymeničky , čim sa dá regulovať teplota na zaklade čidla a nastavenia kurenia, podľa teploty vonku...
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Prosím Vás , nie je niekde na stránkach porady vzor vyúčtovania za dodávku tepla a teplej vody?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Slavica, dnes v podstate kazda kotolna, CZT ma ekvitermnu regulaciu, takze teplota media je dodavana do bytovych domov v zavislosti od vonkajsej teploty, ktoru snima kotolna.Dnes sa uz malokde pri danej cene tepla prekuruje. Ludia si jednoducho musia zvyknut, ze aj teplo , ako komodita sa meria, musia sa naucit s nim ucelne narabat. Tak , ako s vodou, plynom, elektrikou. Aj tam boli ludia, ktori s vodou nesetrili, samozrejme na ukor inych.A ked sa zacalo merat, tak bolo obdobie, kedy hodne ludi bola velmi setrna, nez sa naucili hospodarit a dostali sa do normalych hranic spotreby. Preto som aj za to, aby sa teplo meralo, aby prestala sa urcita cast ludi prizivovat na druhych.Je stale dost tych, co si radi dopraju luxus na ukor druhych. A verim, ze po case sa kazdy nauci narabat aj s teplom.Ale nevidim dovod, preco by som mal niekomu platit nohavickovu teplotu v byte. Ak uz ma byt aspon nejaka spravodlivost.Prechod z anonymity do reality je v teple naozaj tazky, ale stoji za to.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Slavica, dnes v podstate kazda kotolna, CZT ma ekvitermnu regulaciu, takze teplota media je dodavana do bytovych domov v zavislosti od vonkajsej teploty, ktoru snima kotolna.Dnes sa uz malokde pri danej cene tepla prekuruje. Ludia si jednoducho musia zvyknut, ze aj teplo , ako komodita sa meria, musia sa naucit s nim ucelne narabat. Tak , ako s vodou, plynom, elektrikou. Aj tam boli ludia, ktori s vodou nesetrili, samozrejme na ukor inych.A ked sa zacalo merat, tak bolo obdobie, kedy hodne ludi bola velmi setrna, nez sa naucili hospodarit a dostali sa do normalych hranic spotreby. Preto som aj za to, aby sa teplo meralo, aby prestala sa urcita cast ludi prizivovat na druhych.Je stale dost tych, co si radi dopraju luxus na ukor druhych. A verim, ze po case sa kazdy nauci narabat aj s teplom.Ale nevidim dovod, preco by som mal niekomu platit nohavickovu teplotu v byte. Ak uz ma byt aspon nejaka spravodlivost.Prechod z anonymity do reality je v teple naozaj tazky, ale stoji za to.
Najag , stale pripomínam, že máme panelák.... vyregulovaný... a tým padom nie je prekurovaný, máme teplotu v bytoch primeranu t.z. 21 až 22 stupnov a tak sú všetci spokojní. To, že mnohí- tam, kde majú merače majú 18,19 stupnov je choré a nenormálne a parazitujú na tých, ktorí majú malé deti a majú ventily naplno. Už málo kde sa prekuruje a "nejaka božia moc" nás stále tlačí do šetrenia a na druhej strane v nemenovaných štátoch si žijú na ukor nás všetkých, majú vykurovanie v dome ako my v celom paneláku, vírivky a štyri autá... tebe sa snáď zdá, že stale hýrime??
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Slavica, tu nejde o hyrenie, ale o odnaucenie sa zit v anonymite a naucenie sa zit v normach slusnosti. To akosi stale nevieme a este dlho vediet nebudeme. Pretoze , ak by sme to vedeli, tak by sme nepotrebovali ziadne merace v dome.Jednoducho nieco mame v genetickej vybave, na nieco sme si vytvorili nazor, ze je to demokraticke iba vtedy, ak to vyhovuje predovsetkym nam.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Slavica, tu nejde o hyrenie, ale o odnaucenie sa zit v anonymite a naucenie sa zit v normach slusnosti. To akosi stale nevieme a este dlho vediet nebudeme. Pretoze , ak by sme to vedeli, tak by sme nepotrebovali ziadne merace v dome.Jednoducho nieco mame v genetickej vybave, na nieco sme si vytvorili nazor, ze je to demokraticke iba vtedy, ak to vyhovuje predovsetkym nam.
No vidíš ... a nám to tak vyhovuje. merače nepotrebujeme. Zákon to umožnil a ľudia pochopili, že možu žiť "ako ľudia" Idealny stav...nemyslíš? Neviem síce dokedy, ale v našom paneláku to funguje už 5 rokov.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Vsetko vyhovuje Slavica dovtedy, kym nie je poznanie, ze by to mohlo byt aj inak a lepsie. A ono by to asi chcelo vediet, aky nazor je v skutocnosti. Pretoze je to o tom, ze ludia chodia na jednu benzinovu pumpu, kde si kazdy cerpa benzin do auta a nikto nevie, kto kolko minul, iba na konci roku sa vsetko rozpocita na vsetkych. Jedni jazdili iba okolo baraku, ini po sidlisku a dalsi po celom Slovensku.Najma tym to vyhovuje, pretoze vedia, ze aj ked platia dost, tak je to vzdy menej, ako keby kazdemu na benzinovej pumpe merali jeho odber benzinu. A preto budu tvrdit, ze je to tak dobre.Pretoze potom by vela ludi prehodnotilo svoje jazdenie a vela ludi by pochopilo, ze ini jazdili za ich peniaze a prejazdili cele Slovensko.Takze o tom to je.Pretoze v oblasti tepla je zahmlenych vela veci a iba skutocna spotreba tepla ich odhali a najma ich podstatu. To je aj oblast koeficientov, pretoze v obchode dostanes zlavu iba na dany tovar, ktory ma mensiu kvalitu v dosledku vady a nie na cely nakup. A to je velky rozdiel. A pretoze vela ludi nema vedomost o tychto problemoch, tak platia za inych to, co sami nespotrebuju.Ale proti gustu ziaden disput. My sme sa nebali pozriet pravde do oci, aj ked pre vela ludi to bolo a je neprijemne zistenie a vela ludi sa tomu brani. A co sa tyka teploty v byte, kazdy clovek ma rad inu tepelnu pohodu, kazdy je inak teplotne nastaveny, takze nemozeme nikomu vycitat, ze ma v byte tolko a tolko. A nemozeme ani nikomu vycitat, ze setri s teplom. Pretoze u neho nie je chyba, ale chyba je v nastaveni metodiky rozpocitavania, ktora musi byt nastavena tak, ze financna uspora za teplo nesmie byt vyssia, ako jeho skutocna spotreba tepla v byte.Takze, ak by cast ludi v bytovom dome vedela, ze pri ich spotrebe v byte v ramci bytoveho domu by sa im vratilo na vyuctovani aj 10 000,-Sk rocne , tak by urcite zmenili svoj nazor na meranie a nemeranie tepla.A pritom by stale mali svoju tepelnu pohodu. Mal som minule navstevu doma. Cloveka z bytoveho domu, kde nemeraju spotrebu v bytoch. Mal som v miestnosti 22 stupnov Celzia. Povedal mi, ze je mu zima, ze u nich doma maju ovela teplejsie.Nechcel verit danej teplote. Ale pretoze v kazdej miestnosti mam presne teplomere aj vlhkomere, tak sa mohol presvedcit o kazdej teplote v kazdej miestnosti. Takze o tom to vsetko je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať