Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Chobot Pozri príspevok
U nás to je tak, že nakoľko sme veľká bytovka, trvá odpočet aj 3-4 dni. Každému bytu dajú síce jeden určitý termín (postupujú po poschodiach), ale ak niekomu nevyhovuje, je tam uvedené tel. číslo a môže sa dohodnúť, že k nemu prídu v inom čase. Navyše, ak niektorý byt nie je v danom čase prístupný, tak sa tam stavia ešte aj na druhý alebo tretí deň.

Veď je v záujme vlastníkov, aby sa vyúčtovanie urobilo. Možno naozaj dali na odpočet mihlanici iba jeden termín, ale skôr si myslím, že to zanedbali (alebo sa o to nestarali) a preto tá situácia vznikla.
S prvým odstavcom úplne súhlasím, u nás je to v dome tiež podobne. S druhým neviem, je to o tom variť alebo neveriť čo píše mihalnica. Sú taký aj taký správcovia a odpočítavacie služby to niekedy flákajú. Ale je dobre že si to Chobot takto napísal...treba si uvedomiť, že je to v záujme nás vlastníkov a my sa musíme o to starať a nie to ignorovať akoby nás niekto otravoval a prebrať sa zo zimného spánku až po nasadení okuliarov a zistení že máme na vyúčtovaní čísla s mínusovým znamienkom a potom sa búchať do prsníkov...
Naposledy upravil hasta : 08.06.07 at 09:12
0 0
joca joca

joca je offline (nepripojený) joca

Heni Pozri príspevok
tie koeficienty sú v prílohe Vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla,
príloha č. 2:
Doporučené koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:
miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90

miestnosť s dvoma vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0,82
tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0,93
najvyššie podlažie – plochá strecha 0,80
najvyššie podlažie – pod nevykurovanou, neupravenou povalou 0,85
najnižšie podlažie – nad terénom, nevykurovanou pivnicou 0,80

prikladám vyhlášku účinnú od 1.1.2006
Každý dom je z tepelnotechnického hľadiska atypický, preto som presvedčený o tom, že najsprávnejšie je keď si koeficienty na rozúčtovanie tepla určí SVB, podľa vlastných prodmienok v rámci zákonných možností. Samozrejme si to vyžaduje, aby prepočty urobil niekto, kto sa v tom vyzná...najlepšie nejaký projektant, ktorý sa zaoberá s tepelnotechnickými výpočtami a ktorý nie je ovplyvňovaný tým, že v tom byte býva Jano alebo Mišo...
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

mihalnica Pozri príspevok
Chobot,možno niečo na upresnenie: bolo to vyučtovanie tepla a Tuv, Suv...zálohové platby sme platili vterminoch bez omeškania.merače sme mali tie, ktore su naplnene nejakou tekutinou. boli nam ich vymenit par dní po "meraní".pri vymene neodpočitavali stav. vtedy bol doma len manžel a jeho to vôbec nenapadlo popytať sa na namerané hodnoty. nestalo sa nám ani jeden rok, že sme neotvorili byt ked chodili merať. viem, že každý rok to robili vždy niekoľko dní a ked nenašli niekoho doma, nechali mu odkaz, kedy sa zastavia. v nasom pripade to tak nebolo. čo sa týka predpisu na minulý rok bol 9 976sk na teplo a náklad nám udávajú 30 385 Sk. TUV predpis 16 560 a náklad vyčíslili neviem opäť podľa čoho 30488 sk.pokuta tam vyčíslená nie je, ale domový dôverník mi povedal, že suma je u nás taká vysoká preto, lebo sme nesprístupnili byt v čase, ked boli merat teplo a vtedy môžu dať pokutu v 1,5 nasobku neviem čoho (a nevedel ani on). chcem sa ist opytat na bytový podnik, ale nechcem tam ist nepripravená. chcem vedieť či mali na to právo urobiť to takýmto spôsobom.môžeš mi verit, ze sme pri kureni setrili tak, ako v každom roku nemame penazi nazvys.
Pokiaľ vám vymieňali kapiláru na PRVN, tak by Vám mali tú za minulý rok uzatvoriť zátkou a uložiť ju na ľavú stranu merača pre prípad reklamácie. Predpokladám, že v merači máte dve kapiláry. V takom prípade je určitý podklad pre reklamáciu, pretože odpočet za minulý rok sa dá odčítať aj teraz, ak už ten odpočet robili tak expresne. Ak ju tam nedali a je tam prázdne miesto, tak sa môžte tohto chytiť. Určite správca má nejakú smernicu, ktorá pojednáva o spôsobe odpočtov a to by ste si mali zistiť či bola dodržaná. Ak ju nemá tak mali by ste mať nejakú šancu na reklamáciu.
Okrem toho pri výmene kapilár musel manžel asi niečo podpísať. Či nie?
0 0
mihalnica mihalnica

mihalnica je offline (nepripojený) mihalnica

Ďakujem Vám všetkým za prejavený záujem a ochotu poradiť. Pre tých, ktorí chcú vedieť ako sa to ďalej vyvíja: bola som na bytovom podniku sa pozhovárať s pani, ktorá nás vyúčtovala. nemala na mňa čas,lebo s reklamáciami máme prísť až po 24.6.07. snažila som sa jej odôvodniť, prečo ma to súri, ale povedala, že ona to riešiť nebude, že za to je zodpovedný kurič, ktorý chodí odpočítavať teplo, a že podľa Vyhlášky sú oni v práve.povedala, že vo Vyhláške 630/05§7 ods. 5 sa nás netýka,lebo naše merače neboli poškodené a bodka. mala dohodnúť stretnutie s daným pánom kuričom na druhý deň a zavolať mi, kedy sa stretneme. vzala som si voľno a telefonát som vybavila za chvíľu. volala mi ekonómka, že sa zhovárala s daným pánom a on vraj nám hodil do schránky kartičku s dátumom ďalšieho odpočtu. my sme však žiadnu kartičku v schránke nemali (milionpercentne). no to je len tvrdenie voči tvrdeniu, a tak mi nezostáva len napísať sťažnosť. nerada to robím, ale ako inak...? a ešte jeden bonbónik: vyúčtovanie nám urobili za celý rok podľa toho vzorca pre tých čo nesprístupnia byt, ale v priebehu roka nám boli meniť tie tyčinky a odpočítavať, pre zdražovanie ceny kurenia. no proste bordel! som z toho hnusená. vo výročnej správe nám pre barák zaučtovali a nevydokladovali o 250 000 viac vo fonde opráv ako je skutočný stav.
zvláštnosťou je aj koeficient pre SV na TÚV 1,82350, v predchádzajúcich obdobiach bolo okolo 1, 13. je možný takýto nárast. trošku tomu nerozuniem. môže mi to niekto vysvetliť? kam sa mám obrátiť s prepočítaním môjho vyúčtovania?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Na vyúčtovaní ktoré ste dostali by mal byť aj termín do kedy môžete podávať reklamácie.
Neviem kde zobrali ten koeficient na TÚV. (Aj keď tuším ako by to mohlo byť.)
0 0
mihalnica mihalnica

mihalnica je offline (nepripojený) mihalnica

Orim, môžte mi to vysvetliť?
Reklamáciu som napísala, ale len dnes ju posielam doporučenou poštou. ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mihalnica Pozri príspevok
Ďakujem Vám všetkým za prejavený záujem a ochotu poradiť. Pre tých, ktorí chcú vedieť ako sa to ďalej vyvíja: bola som na bytovom podniku sa pozhovárať s pani, ktorá nás vyúčtovala. nemala na mňa čas,lebo s reklamáciami máme prísť až po 24.6.07. snažila som sa jej odôvodniť, prečo ma to súri, ale povedala, že ona to riešiť nebude, že za to je zodpovedný kurič, ktorý chodí odpočítavať teplo, a že podľa Vyhlášky sú oni v práve.povedala, že vo Vyhláške 630/05§7 ods. 5 sa nás netýka,lebo naše merače neboli poškodené a bodka. mala dohodnúť stretnutie s daným pánom kuričom na druhý deň a zavolať mi, kedy sa stretneme. vzala som si voľno a telefonát som vybavila za chvíľu. volala mi ekonómka, že sa zhovárala s daným pánom a on vraj nám hodil do schránky kartičku s dátumom ďalšieho odpočtu. my sme však žiadnu kartičku v schránke nemali (milionpercentne). no to je len tvrdenie voči tvrdeniu, a tak mi nezostáva len napísať sťažnosť. nerada to robím, ale ako inak...? a ešte jeden bonbónik: vyúčtovanie nám urobili za celý rok podľa toho vzorca pre tých čo nesprístupnia byt, ale v priebehu roka nám boli meniť tie tyčinky a odpočítavať, pre zdražovanie ceny kurenia. no proste bordel! som z toho hnusená. vo výročnej správe nám pre barák zaučtovali a nevydokladovali o 250 000 viac vo fonde opráv ako je skutočný stav.
zvláštnosťou je aj koeficient pre SV na TÚV 1,82350, v predchádzajúcich obdobiach bolo okolo 1, 13. je možný takýto nárast. trošku tomu nerozuniem. môže mi to niekto vysvetliť? kam sa mám obrátiť s prepočítaním môjho vyúčtovania?
K samotnému odpočítaniu je ťažké zaujať stanovisko, lebo ako hovoríš, je to tvrdenie proti tvrdeniu. Treba skúsiť presvedčiť správcu, aby vám to zohľadnil.

Mám však pár iných postrehov.

Píšeš, že vám minuli z fondu nejakých 250.000,- SKK. To nie je malý peniaz, ktorý by mohli len tak minúť. Nemyslím, si, že vám tie peniaze zobrali (hoci vylúčiť sa to nedá). Príčin môže byť viacero - možno to zaplatili za nejaké výkony (napr. revízie, opravy,...), ale majú bordel v dokladoch a majú to založené niekde inde. Musíte sa ako vlastníci bytov viac zaujímať o to, kam idú peniaze z fondu. Máto na to právo. U nás správca nepreplatí faktúru za objednané práce alebo nákup, pokiaľ to neschváli niekto zo zástupcov vlastníkov. A na konci roka nám (zástupcom) predložia rozpis zaúčtovaných nákladov spolu so všetkými faktúrami a môžeme si položku po položke odkontrolovať.

Ak máte podozrenie na únik peňazí, skúste aj vy tam zájsť, nech vám ukážu jednotlivé faktúry ku všetkým položkám. Nemôžu vám odmietnuť nahliadnuť do účtovných dokladov bytového domu, je to zákonné právo vlastníkov.

K tej spotrebe - môže byť tak vysoký koeficient, ak celková spotreba bola väčšia ako súčet na pomerových meračoch. To ale niečo indikuje - buď majú niektorí opokazené merače, že im nemerajú, alebo máte niekde nelegálny odber vody. Fakturačný merač s najväčšou pravdepodobnosťou nebude chybný. Ani nikto nemá záujem napočítať vám väčšiu spotrebu. Navyše počiatočné a koncové stavy fakturačného merača si môžete skontrolovať na vyúčtovaniach alebo u správcu. Ak by sa niekto pomýlil vo výpočte spotreby odpočítaním koncového od počiatočného stavu, tak sa to takouto kontrolou zistí.
Naposledy upravil Chobot : 20.06.07 at 14:03
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Súhlasím s Chobotom, na všetky výdavky musí byť doklad, nemôže sa len tak niečo stratiť. Keď ste SVB tak by mali zaplatiť len to čo ste im odsúhlasili. Sú to vaše peniaze a vy by ste mali rozhodnúť na čo sa použijú.

K tej TUV - na to býva jeden fakturačný merač niekde v kotolni, všetky ostatné sa berú ako pomerové. Môže ísť o pokazené merače, ale to môže byť aj ten v kotolni. Merače na teplú vodu by sa mali meniť každé 4 roky. Mal by byť certifikát o tom, že je v poriadku. Mohli tam byť aj nejaké straty na potrubí, porucha, čierny odber, ale to všetko ťažko dokážete.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Fakturačné merače bývajú aj na päte domu, resp. v šachtách pri dome. Vodári určujú, ktorý merač považujú za fakturačný a ten aj obhospodarujú, vymieňajú, dávajú ciachovať. Nikto iný nemá kompetencie zasahovať do ich merača.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
V každom bytovom dome resp. bloku je fakturačný merač. Raz za mesiac sa vykonáva kontrolný odpočet spotrebovaného množstava H2O. V prípade výrazných mesačných odchýliek od dlhodobého priemeru sa merač konroluje. Tým je zabezpečené, že prípadná porucha na merači je v pomerne krátkej dobe zachytená a odstránená. V prípade vysokého koef. na rozpočítanie by som preveril v bytovom dome rozvody a prípadné čierne odbery.. Ak 4-členná rodina spotrebuje za rok 20 m3 TUV aj to niečo signalizuje. Rozdiel sa musí niekde prejaviť - a to je v koeficiente.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V každom bytovom nie je. U nás nie je v dome.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nemusí byť v dome (vchode) ale v bloku. To sú aj 3-4 vchody. A tie sa potom rozpočítavajú.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ekopo Pozri príspevok
Nemusí byť v dome (vchode) ale v bloku. To sú aj 3-4 vchody. A tie sa potom rozpočítavajú.
U nás je na tri bytovky jeden fakturačný v kotolni.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Elena Navrátilová Pozri príspevok
U nás je na tri bytovky jeden fakturačný v kotolni.
No ale hlavne že je. A od neho sa všetko odvíja. Je úplne bežné, že na 48 alebo 64 bytov (aj viac) je jeden FA merač. Pritom aj v bytoch máme ciachované merače. Ale v globále je podstatný ten hlavný.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Bytové merače sú zákonom určené za pomerové. Ale fakturačné sú základom na fakturáciu. Ideálne je keď sú fakturačné na vstupoch do domu. Mali by byť najmenšie koeficienty. Aj únik, havária sú najmenej pravdepodobné v tomto prípade. U nás je to k pomerovým meračom na vstupe do domu cez vodovodné potrubie, ktorým vedie voda aj k ďalším dvom domom veľká pravdepodobnosť k zvýšeným koeficientom. Ale to všetko je už rozoberané http://www.porada.sk/t52274-p5-koefi...nie#post482434.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

ekopo asi si nepostrehol jednu maličkosť hovoril som o fakturačnom merači na TUV, ten nebýva vždy. Pokiaľ je v dome výmenička tepla tak je to jasné je tam. Ale mohli by byť dva pretože by tam bol druhý, ktorý by meral vodu ktorá z domu odchádza v rámci kolobehu aby bola vždy teplá. Potom by sa sa musel urobiť rozdiel týchto vodomerov a vodomerov v bytoch.
0 0
mihalnica mihalnica

mihalnica je offline (nepripojený) mihalnica

čo mi viete povedať na to, že taký vysoký koeficient máme skoro všetky bytovky na sídlisku?je potom chyba niekde v kotolni?
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

mihalnica Pozri príspevok
čo mi viete povedať na to, že taký vysoký koeficient máme skoro všetky bytovky na sídlisku?je potom chyba niekde v kotolni?
Únik vody môže byť aj na trase a treba skontrolovať všetky rozvody v domoch,ak sa závada nenájde,treba si dať pozor na spotrebu v jednotlivých bytoch.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

mihalnica Pozri príspevok
čo mi viete povedať na to, že taký vysoký koeficient máme skoro všetky bytovky na sídlisku?je potom chyba niekde v kotolni?
Keď nie sú fakturačné merače v jednotlivých domoch musí byť koeficient pre všetky domy zásobované z jedného zdroja rovnaký. Koeficient je výsledkom pomeru odídenej vody z kotolne a súčtu jednotlivých domov, /ktoré za zistili na pomerových meračoch jednotlivých vlastníkov/.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Vratim sa k mojim prispevkom zo strany 36 a 37,kde sme diskutovali o rozratavani tepla,koeficientoch a pod.Je po schodzi a nazory v nasom dome su asi taketo.Uz dokonca aj stare babky zacinaju pomalicky viest reci v zmysle,ze naco sme vlastne zateplovali,davali nove ventily a merace a celkovo investovali obrovsky kopec penazi,ked ono to s tym setrenim nie je az take ruzove,ako sa v prvotnej euforii zdalo.Uver sa zobral na 20 rokov,cize vlastne aj ked setrime na teple,v penazenkach to nepocitime.Preco?Lebo to,co sme platili za teplo,platime za uver.Keby ste chceli poznat dovod remcania babiek,tak ten je nasledovny.Vedla nas je rovnaky dom,ktory zatepleny nie je. Inkasne platby su priblizne rovnake,ako u nas (manzelka ma v tom dome tetu,takze viem).Kym u nas boli obrovske rozdiely v preplatkoch (od 400 so 25000 v zavislosti od vysky mesacnych platieb za teplo a setrenia),boli aj nedoplatky a kto chcel usetrit,tak vyslovene trpel zimou a nechal sa vykurovat inymi,tak vo vedlajsom dome pekne krasne kazdemu vratili sumy od 25000 do 30000 korun....a to rozhodne na zime nesedeli.To uz stoji za zamyslenie.Dokonca chlap,ktory nam robi vyuctovanie sa vyjadril,ze na buduci rok mozeme na preplatky zabudnut.Uz aj predseda,velky obhajca meracov a celkovo zateplenia sa vyjadruje opatrnejsie a otocil nazor.Vyjadril sa,ze najspravodlivejsie je vyuctovanie "po starom" a uz sa dokonca bol informovat na bytovom podniku,ci by pre nas nebolo vyhodnejsie rozuctovanie tepla 50:50.....predpoklad je taky,je kto nebude chciet sediet na zime ma dve moznosti: zaplati viac mesacne za teplo na inkaso,alebo bude na konci roka doplacat ako murovaty....


....co viac dodat?Nazor si urobte kazdy sam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať