Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Súhlasím preto, že presne takí ľudia, ktorí sa nechajú vyhrievať sú aj v našom dome. Už som o tom písal. Majú najhoršie orientované byty a najmenšiu spotrebu. Ja som si byt nevyberal a mám zrovna tak 2 miestnosti rohové, kde by sa koeficient dal použiť. A ešte. Naozaj je pravda, že najmenej výhodné byty mali ešte z tej smiešnej ceny za ktorú sa byty odkupovali ešte zľavu. u nás z 8 takýchto bytov, polovina zmenila majiteľa. A tí, ktorí ich kupovali za trhovú cenu o ich nevýhodnosti vedeli. Tak ich nemuseli kupovať.
U nás sme kupovali všetci za rovnakú sumu. Bolo to v roku 1997. Neviem či sa u Vás byty predávali skôr alebo neskôr, ale ako som písala ani súdny znalec v posudku o cene a hodnote bytu neuvádza či je byt výhodne alebo nevýhodne orientovaný. A tiež je pravda že sme ich kupovali všetci za rovnakú sumu. Neboli žiadne zľavy za nevýhodnú polohu. Je to v zmluve o predaji bytu. V konečnom dôsledku, pokiaľ máš rohové miestnosti, nič Ti nebráni, aby si si koeficient na zhromaždení dal odsúhlasiť. Za pokus to stojí vždy, zvlášť, keď najstudenšie byty majú najnižšiu spotrebu. Firma ktorá Vám robí vyúčtovanie by Ti bez problémov mala vedieť zhotoviť "výpočty" o spotrebe práve v rohovej miestnosti aj v Tvojom byte rovnako tak aj pre celý dom. Tiež si spomínal v niektorých príspevkoch pravdu z 15. 2. tam to máš jednoznačne napísané, správca má v prípade potreby zabezpečiť, aby vyúčtovanie bolo čo najspravodlivejšie. Takže konaj tak, aby všetci aj Tí čo majú rohové miestnosti inak orientované ako je doporučené prílohou č. 2 Vyhlášky 630/2005 boli spokojní a nie aby poukazovali na niekoho vypočítavosť. Tie koeficienty sú doporučované ale vlastníci sa môžu dohodnúť podľa toho, ako to je v praxi. Držím palce a daj vedieť ako sa Ti darí. Ešte to tu nikto nespomínal, že by toto skúsil. V budúcnosti by Ťa to mrzelo, že si sa nepokúsil o čo najspravodlivejšie vyúčtovanie.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás sa tiež kupovali za rovnakú cenu podľa plochy bytu. Tiež sa najdú takí čo majú na meráku 0. Tvrdia však, že sa vykurujú cez ostatné miestnosti, pretože majú otvorené dvere do ostatných miestností v byte.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Presne pre toto sú pomery, aj keď šetrí a má vypnutý radiátor /samozrejme že prestupové teplo mu vyhreje byt/. Veď je to dokázané rôznymi fyzikálnymi meraniami. Aj v odpovedi z ÚRSO mi to potvrdili. Takže kto neverí, že koeficienty a pomery sú namieste, môže nájsť firmu na meranie prestupov tepla. V pravde z 15. 2. o tom bolo tiež písané. Sú to podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze, ale asi lepšie ako keď sa bude SVB preháňať po súdoch.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Presne pre toto sú pomery, aj keď šetrí a má vypnutý radiátor /samozrejme že prestupové teplo mu vyhreje byt/. Veď je to dokázané rôznymi fyzikálnymi meraniami. Aj v odpovedi z ÚRSO mi to potvrdili. Takže kto neverí, že koeficienty a pomery sú namieste, môže nájsť firmu na meranie prestupov tepla. V pravde z 15. 2. o tom bolo tiež písané. Sú to podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze, ale asi lepšie ako keď sa bude SVB preháňať po súdoch.
Nemáš ten článoček z pravdy čo tam bolo?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Orim Pozri príspevok
Nemáš ten článoček z pravdy čo tam bolo?
je to celkom viacej článkov, napr. Ako merať a účtovať teplo v bytoch, Zmeny v zákone o tepelnej energetike od 1.4.2007, Typické problémy pri rozúčtovávaní tepla a možné riešenia, Zariadenia pre byty na riadenie spotreby, meranie a rozúčtovávanie tepla; pomerové merače často skreslujú; Keď je rozúčtovanie tepla spravodlivejšie , Majú byť merače povinné?- to
sú reakcie 4 čítateľov.
Možno to nájdeš v archívu Pravdy. 15.2. - Príloha Ekonomika časť - Téma

Doplňujem - našiel som to - http://pravda.newtonit.sk/deflaut.asp?cache=299282
Naposledy upravil svojar : 04.03.07 at 13:38 Dôvod: doplnenie webu - pravda
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Teraz uvediem príklad z nášho domu. Možno sa nad tým doposieľ nikto nezamýšlal. Ide o to pre koho je využívanie koeficientov výhodné. U nás máme 7 bytov s nejnevýhodnešou polohou. 2 nad pivnicou a navic ešte sú krajné, 1 nad pivnicou, 2 pod strechou a ešte krajné, 2 pod strechou vnútorné. Pre tieto byty by bolo používanie koeficientov výhodné. Ale máme ešte 15 bytov, ktoré majú znevýhodnenú 1 alebo 2 miestnosti. A teraz ten paradox. Urobili sme za rok 2005 vyúčtovanie tepla bez koeficientov aj s nimi. A verte či neverte tých ďalších 15 bytov by pri použití koeficientov zaplatili viac, ako keď to bolo bez nich. Je to preto, že všetky tieto miestnosti sú spálne a kuchyne, kde sa až zas tak moc nekúri, takže aj sníženie koeficientom je malé. Aby ste uverili dám príklad jedného z tých 15 bytov.
SZ bytu = 355994,22 Sk SZ domu * 56 údaj merača /2133 ( celkový stav meračov = 9346,31 Sk
a teraz po použití koeficienu
SZ bytu = 355994,22 SZ domu * 53,48 korigovaný indikovaný údaj /1992,16 súčet všetkých korigovaných údajov = 9556,74
A ejhle - znevýhodnený byt 2 miestnosťami zaplatí pri použití koeficientu nevýhodnosti o 210,43 SK VIAC ako keď neboli koeficienty použité. A tak na tom boli aj ostatné byty okrem tých nad pivnicou a pod strechou.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Budem pokračovať v dalšom príspevku, aby sa to nepomiešalo. Taraz k cenám bytov. My jsme byty odkupovali v r. 1996 a skutočne byty nad pivnicami a byty pod strechou mali ešte odpočítané určité % /myslím 5 - 10/ za nevýhodnú polohu bytu.
Taktiež v súčasnosti, keď sa kupujú byty za trhovú cenu je táto značne odlišná práve podľa polohy bytu.
Viem to z vlastnej skúsenosti - Dcéra dala za 3-izbový vnútorný na 4 p. /z 8-mich/ o 80.000,- Sk viac ako za ponúkaný 4-izbový rovnakého typu, ale pod strechou. A teraz by mala doplácať na toho kto si ten byt kúpil? Však predsa musel vedieť do čoho ide.
Nechcem ísť do extrému, ale predsa len musím uviesť ešte jeden príklad.
Teraz už nie, ale skôr sa stavali rodinné domy na ulici v jednom rade, náväzne na seba. Myslím, že sa nenájde nik, kto by chcel presadiť aby tí majitelia domov, ktorých bočné steny sú chránené z obidvoch strán, prispievali na kúrenie tým dvom domom - na začiatku a na konci, ktoré majú jeden bok odkrytý.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A ešte jeden príspevok, keď som sa už tak rozpísal.
Ide o to šetrenie v bytoch, či niekto má nižšiu teplotnú potrebu a lebo ďalšie veci.
Robím totiž 4x v roku odpočty vodomerov a 1 x sa zúčastňujem odpočtu pomerových rozdelovačov tepla spolu so zástupcom firmy, ktorá odpočet vykonáva. Teda vo vykurovacom období navštívim každý byt 3x v roku.
A nejväčší "šetrílkovia" majú v byte zimu, chodia zababúšení v svetroch, teplákoch a tom župany. To je pekná tepelná pohoda. A co sused - má chladnú stenu, podlahu alebo ide zima zhora ako od strechy.
Ale nikomu sa nedá rozkázať - každý je strojcom svojho šťastia. Keď sa mu chytia plesne- všetké ušetrené peniaze dá za ich likvidáciu, ale aj tak ju asi nezlikviduje celkom.
A ešte sa niekde písalo o tom, že je rozdiel koľko osôb v byte býva. Áno to je, ale napr. u nás býva v 4-izbovom byte 1 osoba, a to nie v 1 prípade. Títo ľudia spravidla nevykurujú všetkých 5 miestností v byte, ale mali by to robiť rozumne, nie 4 radiátory vypnúť a kúriť s jedným.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Práve to som písala aj o použití koeficientov. Pre týchto extrémistov treba koeficienty, aby doslova ľudia začali uvažovať a správať sa rozumne aj ku kúreniu a k vlastnému bytu. Prípadov kedy je jeden človek v troj - štvorizbovom byte a kúreniu maximálne v jednej izbe je veľa. Preto tiež tvrdím, že tá vyhláška 630/2005 nie je pre ľudí, ale pre zvadu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Teraz uvediem príklad z nášho domu. Možno sa nad tým doposieľ nikto nezamýšlal. Ide o to pre koho je využívanie koeficientov výhodné. U nás máme 7 bytov s nejnevýhodnešou polohou. 2 nad pivnicou a navic ešte sú krajné, 1 nad pivnicou, 2 pod strechou a ešte krajné, 2 pod strechou vnútorné. Pre tieto byty by bolo používanie koeficientov výhodné. Ale máme ešte 15 bytov, ktoré majú znevýhodnenú 1 alebo 2 miestnosti. A teraz ten paradox. Urobili sme za rok 2005 vyúčtovanie tepla bez koeficientov aj s nimi. A verte či neverte tých ďalších 15 bytov by pri použití koeficientov zaplatili viac, ako keď to bolo bez nich. Je to preto, že všetky tieto miestnosti sú spálne a kuchyne, kde sa až zas tak moc nekúri, takže aj sníženie koeficientom je malé. Aby ste uverili dám príklad jedného z tých 15 bytov.
SZ bytu = 355994,22 Sk SZ domu * 56 údaj merača /2133 ( celkový stav meračov = 9346,31 Sk
a teraz po použití koeficienu
SZ bytu = 355994,22 SZ domu * 53,48 korigovaný indikovaný údaj /1992,16 súčet všetkých korigovaných údajov = 9556,74
A ejhle - znevýhodnený byt 2 miestnosťami zaplatí pri použití koeficientu nevýhodnosti o 210,43 SK VIAC ako keď neboli koeficienty použité. A tak na tom boli aj ostatné byty okrem tých nad pivnicou a pod strechou.
Zaujímavé, ak je to tak, prečo potom koeficienty vadia? Veď v konečnom dôsledku je to nevýhodné pre tých čo ich majú odsúhlasené. Možno len záleží na tom, ktorá firma a ako to vyúčtovanie vôbec robí. Mohol sa koeficient aj nesprávne použiť. U nás to ešte len bude prvý krát rátané podľa PRVN a koeficientov, takže sa k tomu nevyjadrujem ale momentálne mi to pripadá v rozpore s matematikou.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Budem pokračovať v dalšom príspevku, aby sa to nepomiešalo. Taraz k cenám bytov. My jsme byty odkupovali v r. 1996 a skutočne byty nad pivnicami a byty pod strechou mali ešte odpočítané určité % /myslím 5 - 10/ za nevýhodnú polohu bytu.
Taktiež v súčasnosti, keď sa kupujú byty za trhovú cenu je táto značne odlišná práve podľa polohy bytu.
Viem to z vlastnej skúsenosti - Dcéra dala za 3-izbový vnútorný na 4 p. /z 8-mich/ o 80.000,- Sk viac ako za ponúkaný 4-izbový rovnakého typu, ale pod strechou. A teraz by mala doplácať na toho kto si ten byt kúpil? Však predsa musel vedieť do čoho ide.
Nechcem ísť do extrému, ale predsa len musím uviesť ešte jeden príklad.
Teraz už nie, ale skôr sa stavali rodinné domy na ulici v jednom rade, náväzne na seba. Myslím, že sa nenájde nik, kto by chcel presadiť aby tí majitelia domov, ktorých bočné steny sú chránené z obidvoch strán, prispievali na kúrenie tým dvom domom - na začiatku a na konci, ktoré majú jeden bok odkrytý.
V tomto prípade, pokiaľ si dobre pamätám dával štát nenávratné pôžičky pri výstavbe v radovej zástavbe, takže to už bolo vtedy riešené. Tie krajné domy boli možno predsa len inak dotované. Pokiaľ si dobre pamätám za minulého režimu to tak fungovalo pri radovej zástvabe, bol určený stavebný pozemok, miesto a aj nenávratná pôžička k takémuto typu výstavby.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Zaujímavé, ak je to tak, prečo potom koeficienty vadia? Veď v konečnom dôsledku je to nevýhodné pre tých čo ich majú odsúhlasené. Možno len záleží na tom, ktorá firma a ako to vyúčtovanie vôbec robí. Mohol sa koeficient aj nesprávne použiť. U nás to ešte len bude prvý krát rátané podľa PRVN a koeficientov, takže sa k tomu nevyjadrujem ale momentálne mi to pripadá v rozpore s matematikou.
Aj ja som sa tomu divil, ale bohužial je to tak. U nás sa preto koeficienty neodsúhlasili, aj keď väčina bytov by na nich mala nárok. Zvýhodnených by bolo iba 7 bytov- nad pivnicami a pod strechou.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Elena Navrátilová Pozri príspevok
V tomto prípade, pokiaľ si dobre pamätám dával štát nenávratné pôžičky pri výstavbe v radovej zástavbe, takže to už bolo vtedy riešené. Tie krajné domy boli možno predsa len inak dotované. Pokiaľ si dobre pamätám za minulého režimu to tak fungovalo pri radovej zástvabe, bol určený stavebný pozemok, miesto a aj nenávratná pôžička k takémuto typu výstavby.
Neviem, nemôžem sa k dotáciám vyjadrovať. Možno to bolo tak, zrovna tak sa ale odkupovali , alespoň u nás, tie byty nad pivnicami a pod strechou.Nie síce dotácie, ale zľava z ceny bytu.
0 0
tominko13 tominko13

tominko13 je offline (nepripojený) tominko13

Zdravim Vas, podľa novej vyhlasky platnej od 1.1.2006 by mali vsetky bytove druzstva aj spolocenstva pocitat koeficienty rovnako pokial sa nedohodne inac na schodzi vlastnikov a najomcov bytov. Byty pod strechov 0,82 byty nad nevykurovanymy spolocnymy priestormy 0,82 rohove byty 0,80 ostatne, teda aj byty nad vykurovanymy spol. priestor. 100%. Este sa da dohodnut percentualny pomer podla plochy a podla meracov. najnizsi mozny podla meracov je 70 podla meracov, a 30 podla plochy bytu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Neviem, nemôžem sa k dotáciám vyjadrovať. Možno to bolo tak, zrovna tak sa ale odkupovali , alespoň u nás, tie byty nad pivnicami a pod strechou.Nie síce dotácie, ale zľava z ceny bytu.
No vidíš, nie je mesto ako mesto, my sme všetci kupovali za sumu 47000,-
Bez ohľadu kde mal kto akú polohu bytu. Spomínal si 5-10%? No keby mi dali zľavu z ceny bytu 2350,- tak to by fakt bolo terno. Ak 10% tak 4700,- to by mi teda pokrylo zvýšenie náklady na kúrenie na koľko mesiacov, rokov? Neviem ale som šťastná že ja takto nemyslím. Vieš, keby mi dávali na výber beriem byt s obývačkou na juh. Mám rada kvety ale na severnej strane sa mi v obývačke veľmi nedaria. Veľmi rada by som oželela aj zľavu /obrovskú/ ktorú mi ani nikto nepriznal. Chvalabohu, máme ombudsmana, asi sa na neho s dôverou obrátim, možno sa v tomto zriadení dočkám spravodlivosti. Rada doplatím aj to čo mi nebolo nikdy odpustené, ale ja by som fakt radšej tú lepšiu stranu. Poraď ako sa to podarilo tým čo ich majú. Na základe čoho si si mohol vyberať? Akurát minule spomínali jedných z lepšie orientovanej strany, že tiež vedeli ktorý byt bude ich, ale on bol správne vstúpený. Tak fakt neviem ako sa Tí čo sú v horšie orientovaných bytoch dočkajú spravodlivosti. Asi budem na zhromaždení žiadať správcu o zabezpečenie premerania prestupov toho tepla. Však sa to zaplatí z FPOaÚ.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

No my zrovna s orientáciou nemáme problémy, pretože všetky byty sú orientované rovnako. Obyvačka a spálňa na východ, kuchyňa a 2 detské na západ. Na bočnej severnej strane je komín od kotolne a južný bok je odkrytý.
Ja som si byt nemohol vyberať, len viem, že práve nám bol vymenený v poslednej chvíli za horší. Podľa rozpisu sme mali dostať vnútorný na 5.p., ale nakoniec z toho bolo 7.p a s vonkajšou stenou kuchyne, kúpelne a spálne. Hlavne v kúpelni, kde by malo byť najteplejšie je zima, bol tam iba malý infra žiarič, dali sme si tam výkonnejší, ale tak na kúrenie spotrebovávame aj el. prúd.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

My máme kúpeľňu umakarovú. Možno raz až vyrastiem prerobíme. Ale tiež máme aj chodby veľké 2x4 m a nie je radiátor ani v kúpeľni ani na chodbe. K tomu orientácia na sever /chodba/. My sme jeden vysoký panelák, 12 poschodí a nemáme spoločné susedné steny iba sme nad sebou,pod sebou. Teda všetci sú nadomnou. Bývam na prízemí. Nad nevykurovaným.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Dávam do pozornosti Zákon 99/2007 zo 7.2.2007, ktorý vyšiel v zbierke zákonov a je tým novelizovaný zákon 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike a živnostenský zákon. Dám sem čisto len novelu a taktiež úplne znenie zákona o tepelnej energetike už upravený o túto novelu. Sú tam veľmi zaujímavé veci (niektoré). Príjemné čítanie.
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Pridám sa aj ja k Vám, a chcem sa Vás spýtať, ideme robiť hydraulické vyregulovanie systému + merače, mohly by sme si tie dieliky na meračoch rozúčtovať aj sami, a ak áno je na to nejaký program, alebo by bolo lepšie dať to rozúčtovať firme (a potom akej)
ďakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Doporučujem firmu. Záleží na tom ako robia vyúčtovanie. Pošlem ss-kou kontakt na jednu. Robia ho krásne názorne. Dá sa porozumieť. Oproti ostatným čo som videla úplne jednoduché. Za slušnú cenu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať