Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Hanni si nádejný adept na mladého šikovného predsedu, tak im to ukáž
Naposledy upravil Halli : 08.02.07 at 17:37
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Slavica: bohuzial z titulu svojej prace a funkcie nemozem poberat za tuto pracu ziadnu odmenu a nabrat si na hlavu starosti za cely barak zadarmo?Az taky ludomil zase nie som a v dnesnej dobe zadarmo ani kura nehrabe.Ale adepta na mladeho sikovneho predsedu mame a ja mu s tym rad pomozem.Urcite sa aj tu najdu dobri ludia,ktori v nudzi a v nasej nevedomosti poradia...uz iba odpalkovat tohoto a to bude tazky oriesok..

....kazdopadne je tato nasa diskusia odveci,lebo moj problem neriesi.
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Nemôžem súhlasiť s vetou ...zadarmo ani kura nehrabe, možno som blbá ako to kura, ale robím predsedu SVB od r. 1997- je síce pravda, že som sa už toho chcela zbaviť, no nie je to na koho hodiť, ale robím to stále bez nároku na odmenu a nemám vôbec žiadne úľavy.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

jamNicka: tak ludi ako Ty obdivujem...viem si predstavit,co vsetko ta praca obnasa..a robit to bez naroku na akukolvek odmenu za svoju pracu je hodne obdivu...ja si vsak svojej prace a vynalozenej namahy vazim tak,ze by som si ju zaplatit nechal...a to nemozem.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

DIESEL
Dobry den,
mam byt v osobnom vlastnictve, po jeho kupe neboli na radiatoroch ventily, resp. boli vylamane - t.j. nebolo mozne nijako regulovat teplotu, momentalne sa v celom panelaku chysta instalacia meracov tepla na radiatory. Kym vsak nemam na radiatoroch ventily, tak sa mi javia merace nepotrebne, chcem sa opytat, ci mi tie ventily ma dat namontovat a zabezpecit to spravca bytov alebo ja si to mam zabezpecit na vlastne naklady?

Dakujem.
Ak ste mali ventily namontované predom máš smolu musíš si ich nechať namontovať sám na vlastné náklady. (Nemusíš ale doplatil by si na to.) Je úplne jedno aké budeš mať ventily, hlavne že budú fungovať. Ak ste si ventily predtým neodsúhlasili, je to na každom majiteľovi bytu či si ich dá namontovať. Rovnaké musia byť len merače. Ak máte vyregulovanú sústavu skoro na 100% máte aj ventily.
A to či sa ti zdajú merače tepla nepotrebné nie je na tebe. Asi to bolo odhlasované na schôdzi.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Zbavte sa starého predsedu a pomáhajte tomu mladšiemu novému nádejnému. A koľko dostane je to na dohode, či to za to bude robiť.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Podľa mňa neni jedno aký je ventil. Musí byť termostatický, ináč nebude plniť funkciu pri regulovaní teploty.
Tri veci musia byť:
1.,vyregulovaný systém,
2.,termostatické ventily
3.,a minimálne digitálne merače.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

PRE INFO
Pomerové merače tepla na radiátoroch mali mať všetky byty najneskôr do konca roka 2008. Poslanci túto povinnosť v stredu zmiernili tým, že merače netreba, ak sa väčšina vlastníkov bytov dohodne na inej forme rozpočítavania nákladov za teplo, napríklad podľa plochy bytov.
Pôvodne sa kúpe meračov mohol bytový dom vyhnúť len vtedy, ak to odsúhlasili všetci majitelia bytov.
Ministerstvo hospodárstva zmenu zdôvodňuje tým, že nie všetky bytové domy majú o merače záujem. Aj keď takéto meranie spotreby prináša spočiatku asi 15-percentnú úsporu, existujú bytové domy, kde dlhodobé používanie meračov spôsobilo problémy. Majitelia bytov totiž môžu časom chcieť uťahovaním meračov šetriť neúmerne aj bez výmeny okien či zateplenia. Niektorí si tak nechávajú vykurovať byty susedmi, ktorí potom platia nielen za svoju tepelnú pohodu.
Diskusia o povinnosti mať merače tepla sa otvorila už pred troma rokmi. Vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko totiž nútil ľudí k okamžitej kúpe meračov s cieľom znížiť spotrebu tepla. Napokon ministerstvo ustúpilo k prechodnému obdobiu, ktoré sa skončí o necelé dva roky. Naďalej pritom platí ustanovenie, že ak byty do konca roka 2008 merače na radiátoroch mať nebudú bez toho, žeby ich väčšina vlastníkov bytov odmietla, majiteľom bytov bude hroziť pokuta až do výšky 100-tisíc korún.
Novelou, ktorá začne platiť od marca, poslanci zosúladili zákon o tepelnej energetike so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Podľa tohto zákona pri hlasovaniach tiež rozhoduje nadpolovičná väčšina majiteľov bytov. Energetický analytik Karol Kehér považuje za lepšie, ak majú ľudia na výber. "Nová formulácia zákona je vo vzťahu k meračom tepla na radiátoroch voľnejšia," vysvetľuje Kehér.
Elektronický merač na jeden radiátor vyjde asi na 800 korún. Okrem toho musí dom pred inštalovaním meračov dať vyregulovať rozvody tepla a na radiátoroch musia byť termostatické ventily. Vyregulovanie s ventilom, ktoré je nevyhnutné aj na zabránenie prekurovaniu či nedokurovaniu, vyjde asi na 1200 korún na jeden radiátor. Investícia do meračov sa majiteľom bytov na usporenom teple vráti už za jeden rok.
Vo vzťahu k meračom platí od januára 2006 vyhláška regulačného úradu, ktorá spresnila spôsob rozpočítavania tepla v domoch. Náklady na vykurovanie v dome s radiátorovými pomerovými meračmi tepla sa pri rozpočítavaní rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka, ktorá sa rozráta podľa plochy bytov, môže tvoriť 30 až 50 percent. A spotrebná zložka, ktorá sa bytom rozpočíta podľa hodnôt nameraných na radiátorových pomerových meračoch tepla, tvorí od 50 do 70 percent. Výška spotrebnej zložky sa vynásobí koeficientom, ktorý zohľadňuje polohu jednotlivých miestností v dome. Čím je poloha izby nevýhodnejšia, tým je koeficient menší ako jedna. Koefienty stanovil úrad vo vyhláške.
Na Slovensku je podľa štatistík viac ako 860-tisíc bytov. Podľa odhadov odborníkov väčšina bytov merače na radiátoroch už má a viaceré zo zvyšných bytov o nich uvažujú.
Náklady na merače a úspory
  • 1200 korún - vyjde na jeden radiátor vyregulovanie rozvodov tepla a osadenie ventilov. Až potom možno do bytov namontovať pomerové merače tepla
  • 800 korún - stojí elektronický pomerový merač tepla s namontovaním na jeden radiátor
  • 15 percent - predstavuje zvyčajne úspora v spotrebe tepla po namontovaní meračov
ZDROJ: Thermotech, Pravda
0 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

Chcela by som sa vrátiť k problematike koeficientov nepriaznivej polohy bytu. Ja mám byt na najvyššom poschodí, v každej izbe mi zateká, strecha je po oprave a je to ešte horšie. Merače tepla máme možno 8 rokov, koeficient polohy bytu budeme mať prvýkrát uplatnený za rok 2006 po mojich listoch na SVD a citovaniach vyhlášky ÚRSO. Ale poviem úprimne, bola som sklamaná. Na najvyššom poschodí mi priznali spolu so susedom korekciu 9 %, tretí byt (naša domovníčka) s rohovou kuchyňou 20 % na celý byt. Prízemný bezbariérový byt 0 %. Prvé poschodie - byt nad vchodovými dverami 35 %, vedľajší byt na 1. posch. 25 %, rohový na 1. poschodí 14 %, lebo pod ním je ten prízemný. Všetky rohové byty dostali 14 % korekciu na celé byty, i keď sa korekcia týka iba jednej miestnosti.
Nechápala som, napísala som odvolanie, dostala som odpoveď, že vo vyhláške sú koeficienty iba doporučené. A nemajú sa o čom baviť, lebo oni majú vlastné korekcie spracované odbornou firmou. Tak som šla do pivnice, kde si nájomníci bytu na prvom poschodí, ktorí dostali 25 % zapli kľudne radiátor v pivnici (vyhrieval bicykle), lebo im je zima a vypla ho, aby sa mi uľavilo.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Takze ak som to spravne pochopil,merace tepla este byt nemusia..a pokial ich uz mame,je iba na nasej dohode,ci podla nich budeme merat a ak,tak v akom pomere..
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

To je jasné že ventil musí byť termostatický, ale je to jedno aký typ, lenže u meračov to nie je jedno, musia byť všetky rovnaké.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Ak zabezpečí správca výmenu termostatických ventilov vždy to bude z fondu údržba a oprav a to sú vaše peniaze. Záleží od len od vlastníkov bytov ako sa dohodnú. Ak výmenu ventilov nespravia pred montážou pomerových meračov nič sa nedeje, ale nečakajte žiadnu veľkú úsporu peňazí za teplo. Úspora bude až vtedy, keď vlastníci bytov budú teplotu v byte regulovať ventilmi a nie oknami. Ak nedôjde k výmene správcom doporučujem výmenu za vlastné peniaze. Uvediem príklad: priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2 a máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2. Tam kde regulovali prívod tepla do radiátorov mali spotrebu menej ako 0,15 GJ/m2. Peniaze za veľkosť bytu a za 1GJ si doplňte podľa vašich podmienok.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hanni Pozri príspevok
Takze ak som to spravne pochopil,merace tepla este byt nemusia..a pokial ich uz mame,je iba na nasej dohode,ci podla nich budeme merat a ak,tak v akom pomere..
K tejto téme som sa tu vyjadrila už dávno pred tým, než konečne "tam hore" komusi došlo, že merače nie sú jediným patentom na spravodlivé rozpočítanie... Som rada, že konečne došlo na moje slová.. mám tri rovnake paneláky, z toho dva s meračmi /ani nie rok /a moj 5rokov vyregulovaný bez meračov. Napojené z rovnakej kotolne.Verte, že viem porovnať to čo je medialne lobované a čo je skutočnosť a dlhoročné skúsenosti. Nie všetko je o meračoch, je to aj o dôstojnosti a o kvalite bývania...
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Jumil Pozri príspevok
Ak zabezpečí správca výmenu termostatických ventilov vždy to bude z fondu údržba a oprav a to sú vaše peniaze. Záleží od len od vlastníkov bytov ako sa dohodnú. Ak výmenu ventilov nespravia pred montážou pomerových meračov nič sa nedeje, ale nečakajte žiadnu veľkú úsporu peňazí za teplo. Úspora bude až vtedy, keď vlastníci bytov budú teplotu v byte regulovať ventilmi a nie oknami. Ak nedôjde k výmene správcom doporučujem výmenu za vlastné peniaze. Uvediem príklad: priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2 a máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2. Tam kde regulovali prívod tepla do radiátorov mali spotrebu menej ako 0,15 GJ/m2. Peniaze za veľkosť bytu a za 1GJ si doplňte podľa vašich podmienok.
Zujímalo by ma, ako ste zistili spotebu v tom jednom byte, kde nemajú termostatické ventily??
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Soňurka Pozri príspevok
Zujímalo by ma, ako ste zistili spotebu v tom jednom byte, kde nemajú termostatické ventily??


Termostatické ventily neslúžia na meranie spotreby. Regulujú teplo v miestnosti.
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Jumil Pozri príspevok
Ak zabezpečí správca výmenu termostatických ventilov vždy to bude z fondu údržba a oprav a to sú vaše peniaze. Záleží od len od vlastníkov bytov ako sa dohodnú. Ak výmenu ventilov nespravia pred montážou pomerových meračov nič sa nedeje, ale nečakajte žiadnu veľkú úsporu peňazí za teplo. Úspora bude až vtedy, keď vlastníci bytov budú teplotu v byte regulovať ventilmi a nie oknami. Ak nedôjde k výmene správcom doporučujem výmenu za vlastné peniaze. Uvediem príklad: priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2 a máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2. Tam kde regulovali prívod tepla do radiátorov mali spotrebu menej ako 0,15 GJ/m2. Peniaze za veľkosť bytu a za 1GJ si doplňte podľa vašich podmienok.
JUMIL, PROSíM ŤA, AKO STE ZISTILI TÚTO SPOTREBU?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Predpokladám, že ti ide o tie hodnoty ako Jumil písal čiže 0,4777 GJ/m2 a pod. Je to podiel celkovej nameranej spotreby v GJ a celkovej vykurovacej plochy.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Treba si uvedomiť, že merače merajú aj keď je radiátor vypnutý.
V zimnom období merajú ak je teplota radiátora väčšia ao 30°C a v letnom ak je teplota väčšia ako 40° C.


edit: ide o merače Siemens
Naposledy upravil Orim : 20.02.07 at 23:25 Dôvod: doplnenie informácie o meračoch
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
GabiZ Pozri príspevok
Predpokladám, že ti ide o tie hodnoty ako Jumil písal čiže 0,4777 GJ/m2 a pod. Je to podiel celkovej nameranej spotreby v GJ a celkovej vykurovacej plochy.

V Príspevku JUMIL uvádza dve hodnoty -
1/ priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2
Predpokladám, že tu sa jedná o podiel celkovej nameranej spotreby v GJ a celkovej vykurovacej plochy.
Ďalej JUMIL uvádza:
2/máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2.

Mne nie je jasné, ako zistili spotrebu v tomto jednom byte, ako ju odmerali, že bola práve tých O,4777GJ/m2
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Soňurka

630 / 2005 V Y H L Á Š K A Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla hovorí ako sa to rozpočítava v §5, §6, §7.

V §7, odst 4 je to presne stanovené :

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo tepla alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná zložka ako súčin 1,5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch
konečného spotrebiteľa podľa vzorca

SZnks = (SZ / S) x Sks x 1,5

kde
SZnks – spotrebná zložka pre konečného spotrebiteľa určená náhradným výpočtom [Sk],
SZ – spotrebná zložka [Sk],
S – celková podlahová plocha bytov, nebytových a spoločných priestorov m2],
Sks – podlahová plocha bytu, nebytového priestoru alebo spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa [m2].
x - násobenie
/ - delenie

bude to takto stačiť?
Naposledy upravil Orim : 20.02.07 at 22:06 Dôvod: úprava vzorca
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať