Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

môžete ma uistiť či tých 30(40 %) sa musí rozpočítať podľa plochy bytu?
u nás to bolo naposledy tak, že sa všetko teplo(aj fixná zložka) počítalo podľa meračov
a my keďže sme mali zimu(3 balkóny), mali sme takmer stále pustené radiátory naplno
okrem toho si viacerí dali namontovať radiátory s polovičným počtom rebier a potom automaticky merač dáva polovičné hodnoty
a samozrejme dôchodcovia(väčšina v našom paneláku) si mohli odsledovať kedy kurič kúri a kedy nie a tak si regulovať kúrenie
tak by ma potešilo keby aspoň niečo bolo podlľa plochy
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Máte vlastnú kotolňu? Kurič od CDT kúri stále, ale kotolňa môže byť nastavená na temperovanie, resp. riadne kúrenie. Ak chodíš pravidelne na zhromaždenia, tak by si mal vedieť či sa niečo ohľadom pomerov odsúhlasovalo. Ale ak nevieš, obráť sa na Vášho predsedu. Ohľadom radiátorov a rebier. Máš ventil, predpokladám termostatický, teda ten Ti reguluje teplotu telesa aj miestnosti, čiže či Ty vykúriš miestnosť radiátorom o rozmere 10x5 alebo 5x5 stále budeš mať regulovanú teplotu ventilom, ktorý ju reguluje. Či máte termostatické ventily, zrejme vieš. Ak ich nemáte, dajte si vymeniť ventily za termostatické.
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

Elena Navrátilová
Máte vlastnú kotolňu? Kurič od CDT kúri stále, ale kotolňa môže byť nastavená na temperovanie, resp. riadne kúrenie. Ak chodíš pravidelne na zhromaždenia, tak by si mal vedieť či sa niečo ohľadom pomerov odsúhlasovalo. Ale ak nevieš, obráť sa na Vášho predsedu. Ohľadom radiátorov a rebier. Máš ventil, predpokladám termostatický, teda ten Ti reguluje teplotu telesa aj miestnosti, čiže či Ty vykúriš miestnosť radiátorom o rozmere 10x5 alebo 5x5 stále budeš mať regulovanú teplotu ventilom, ktorý ju reguluje. Či máte termostatické ventily, zrejme vieš. Ak ich nemáte, dajte si vymeniť ventily za termostatické.
-nemáme vlastnú kotolňu, ale viem že si kurenie regulovali asi podľa temperovania, riadneho kúrenia
-na schôdzi sa odsúhlasilo rozpočítať celé teplo podľa meračov- to bolo minulý rok, preto ma potešilo že pre tento rok by malo byť zo zákona niečo podľa plochy môžu si zase na schôdzi schváliť všetko iba podľa meračov?
-máme merač siemens 8621, a tie radiátory si fakt dávali polovičné vo viacerých bytoch a sú veľmi spokojní lebo platia polovičné nájomné z nášho(práve kvôli teplu)
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

A ste zateplení alebo nie? Ste SVB pod správou koho? To či môže byť všetko podľa meračov je pre mňa novinka. Treba pozrieť v zákone. Ale pokiaľ mám znalosť, tak by sa malo aj na plochu bytu. Je to práve pre tých čo majú horšie situované byty. Máte všetci rovnako veľké byty?
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

Elena Navrátilová
A ste zateplení alebo nie? Ste SVB pod správou koho? To či môže byť všetko podľa meračov je pre mňa novinka. Treba pozrieť v zákone. Ale pokiaľ mám znalosť, tak by sa malo aj na plochu bytu. Je to práve pre tých čo majú horšie situované byty. Máte všetci rovnako veľké byty?
-sme SVB, práve skončilo zateplovanie
-byty sú rôzne s 1 -3 balónmi alebo bez
- platíme najvyššie nájomné v paneláku, tak ma to štve,hlavne keď susedia
hovoria ako si to zariadili, no dúfam,že tento rok to už bude iné, ale keď si to zase všetci dôchodcovia schvália po starom tak hádam nebudem mrznúť
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Bývaš na prízemí? Pod strechou? Ako máš situovaný byt?
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

Elena Navrátilová
Bývaš na prízemí? Pod strechou? Ako máš situovaný byt?
bývam na 7.poschodí,byt je situovaný na západ
behom mesiaca by mala byt schôdza, tak potom ti dám vedieť Elenka, dík
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

quartz
môžete ma uistiť či tých 30(40 %) sa musí rozpočítať podľa plochy bytu?
u nás to bolo naposledy tak, že sa všetko teplo(aj fixná zložka) počítalo podľa meračov
a my keďže sme mali zimu(3 balkóny), mali sme takmer stále pustené radiátory naplno
okrem toho si viacerí dali namontovať radiátory s polovičným počtom rebier a potom automaticky merač dáva polovičné hodnoty
a samozrejme dôchodcovia(väčšina v našom paneláku) si mohli odsledovať kedy kurič kúri a kedy nie a tak si regulovať kúrenie
tak by ma potešilo keby aspoň niečo bolo podlľa plochy
Áno, je to tak, že to musí byť rozpočítané. Uvádza sa to vo vyhláške č. 630/2005, ktorá je účinná od 1.1.2006. Podľa § 7 sa teplo tam, kde sú namontované pomerové merače tepla, rozúčtováva na základnú a spotrebnú zložku. Základná je podľa plochy bytu a spotrebná je podľa nameranej spotreby.

Podľa vyhlášky musí byť tento pomer 40% základnej a 60% spotrebnej zložky. Ak sa na schôdzi vlastníkov vlastníci dohodnú, môže byť základná v rozpätí 30-50% a spotrebná v rozpätí 50-70%.
Naposledy upravil Chobot : 25.09.06 at 08:49
0 0
ninai ninai

ninai je offline (nepripojený) ninai

Bývam v podkrovnom byte (samozrejme iná výške miestností ako v ostatných bytoch), z troch strán neobostavaný. Byt je v OV, v bytovke nie sú namontované merače tepla. Skutočne sa koeficient nedá použiť aj v tomto prípade, veď mám spoločnú jednu stenu a som hore!
Ďakujem za názory a rady.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Načo Ti je koeficient, keď nemáš merač? Kúriš koľko kúriš. Veď neplatíš za merané teplo. Alebo by si chcela zľavu z ceny za kúrenie? Tá sa nedáva ale aj mne by sa to páčilo.
0 0
ninai ninai

ninai je offline (nepripojený) ninai

Ja síce mám individuálne vykurovanie ale mala by som sa podieľať aj na spotrebovanom teple ostatných bytov podľa vyhláške 630/2005. Nezdá sa mi to spravodlivé.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V zmysle zákona máš prispievať na fixné náklady, ak sa nemýlim. Máš stúpačky zo spoločného kúrenia vedené cez byt? Ak nemáš, myslím, že by si mala napísať skutkovú podstatu a snažiť sa aby Tvoje argumenty boli vypočuté. O spravodlivosti si tu môžeme písať celé strany, dobre?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ninai
Ja síce mám individuálne vykurovanie ale mala by som sa podieľať aj na spotrebovanom teple ostatných bytov podľa vyhláške 630/2005. Nezdá sa mi to spravodlivé.
A nezabudla si na spoločnú podlahu? Veď aj tadiaľ odoberáš teplo zo spoločného kúrenia, takže Ti prispievajú na podlahové kúrenie.
0 0
ninai ninai

ninai je offline (nepripojený) ninai

Chobot
A nezabudla si na spoločnú podlahu? Veď aj tadiaľ odoberáš teplo zo spoločného kúrenia, takže Ti prispievajú na podlahové kúrenie.
Na podlahové kúrenie nezameriavam pozornosť, keďže svojho spodného suseda zatepľujem zasa zvrchu a všetkých ostatných chráni kvalitná strecha (na rozdiel od predchádzajúcej povaly). Stúpačky nejdú cez môj byt, nemám nič spoločné s vykurovaním ostatných bytov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tak skús napísať nesúhlas. Pozri ešte v zákone či tie fixné nie sú viazané práve na stúpačky. Ono keď aj si nad vykurovaným bytom, zas on má lepšie nad sebou Teba ako strechu. Keby som mala voľnejšie kuknem aj ja zákon.Ak by čosi kľudne sa pýtaj. Kto vie a chce poradí. Ale ak tie stúpačky v byte nemáš vidím to ako priechodné.
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

Chobot
Áno, je to tak, že to musí byť rozpočítané. Uvádza sa to vo vyhláške č. 630/2005, ktorá je účinná od 1.1.2006. Podľa § 7 sa teplo tam, kde sú namontované pomerové merače tepla, rozúčtováva na základnú a spotrebnú zložku. Základná je podľa plochy bytu a spotrebná je podľa nameranej spotreby.

Podľa vyhlášky musí byť tento pomer 40% základnej a 60% spotrebnej zložky. Ak sa na schôdzi vlastníkov vlastníci dohodnú, môže byť základná v rozpätí 30-50% a spotrebná v rozpätí 50-70%.
Dobré ráno,
tak sme mali konečne schôdzu a hlasovalo sa o %-tách,boli sme prehlasovaní(50%), ale aspoň 30 % pôjde podľa plochy,ale boli veľké protesty,že na čo máme merače, konečne začnú používať aj koeficienty za severnú stenu, balkóny....(vďaka vyhláške)
som zvedavá,ako dopadnú vyúčtovania, ale teším sa, aj keď rok 2005 je už stratený.
0 0
sou sou

sou je offline (nepripojený) sou

Moze predseda SVB, ktory robi sam vyuctovanie urobit aj rozuctovanie tepla, alebo to musi robit specializovana firma? Kde vsak kupim nove ampulky?
sou
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

u nás si to robíme sami
0 0
topolka topolka

topolka je offline (nepripojený) topolka

Je potrebné robiť prepočet na GJ pri rozúčtovaní tepla v dome s vlastnou kotolňou pre 12 bytov /dva malé kotle/?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pozri zákon 630/2005, podľa mňa podľa vzorca by sa malo rozrátať aj keď je vlastná kotolňa rozdeliť na variabilné a aj fixné. Sú na to vzorce. Myslím že aj v tom zákone.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať