Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Slavica, tak to si veru v nezávideniahodnej situácii. A nie je možné nejako obmedziť minimálnu teplotu v neobývaných miestnostiach, či bytoch? Poznám také prípady, kde majú obyvatelia v bytoch na termostatických ventiloch "plombu", ktorá neumožňuje nastavenie nižšej teploty ako napr. 15 °C. Rozdiely medzi bytmi potom nemôžu byť také veľké, ako keď sú radiátory úplne vypnuté. Má s tým niekto skúsenosti?

Btw, ak používaš systém VIPA, aké máš s ním praktické skúsenosti?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar
Netreba sa však radovať vopred. Vyhláška 630 z 20.12.2005 §7 ods. 6, okrem iného hovorí o koeficientov podľa prílohy č. 2, ale hneď pokračuje- ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu inak... Ak teda zasa budete prehlasovaní, nedá sa nič robiť.
Ono v konečnom dôsledku treba vyhlášku považovať, že koeficienty /čo sa týka orientácie bytov v dome/ sú platné ale % by sa mali použiť buď z vyhlášky, resp. navrhnuté. Čo sa týka pomeru /70:30, 60:40, 50:50/ všetky sú vyhláškou uvádzané, treba sa dohodnúť, ktoré sa budú pri rozúčtovaní nákladov za kúrenie používať. Nakoľko predmetný zákon je štylizovaný tak ako je, v snahe predísť rozporom s členmi SVB som priamo písala o požiadavku výkladu predmetného Zákona /vyhlášky/, takže keď mi ho pošlú, nie je problém ho tu poskytnúť. Malo by každému správcovi, predsedovi záležať na tom, aby sa ľudia medzi sebou na základe štylizácie predmetnej vyhlášky zbytočne nehádali a nepovažovali sa za zmanipulovaných. Keď nám ju už v takom "nešťastnom" znení poskytli. Čo sa týka akýchkoľvek meračov, som toho názoru, že nezáleží na meračoch, ale na firme, ktorá vyúčtovanie vykonáva. Takže preto je dôležité, aby sa pri výbere prehodnocovala firma komplexne. Myslím, že netreba nikomu vysvetľovať, že pokiaľ je vykurovacia sústava vyregulovaná, termostatické ventily namontované, merače sú len na to, aby sa ľudia motivovali aj k používaniu ventilov. Merače a znenie vyhlášky, bohužiaľ spôsobujú hlavne rozpory a hádky medzi členmi SVB. Majiteľ bytu s orientáciou na juh, východ,západ si nechce uvedomiť, že keby nemal zo severnej strany suseda, ktorý jemu chráni teplo v byte, jeho náklady na kúrenie by boli nepomerne vyššie. Keby býval v rodinnom dome, kto by mu chránil z chladnejšej strany teplo v dome? Jednoducho panelák, nech je akokoľvek orientovaný, má byť považovaný za jeden veľký dom a tak ako všetci bez rozdielu musia prispievať na spoločné časti /strecha, výťah,.../ aj zodpovednosť za náklady na kúrenie má byť na rovnakej úrovni. Je to len na osvete a na ľuďoch, ktorí zodpovedne pristupujú k tejto práci. Nemusím samozrejme podotknúť, že znenie vyhlášky by tento problém vyriešilo. Ale to znenie má byť jasné a nie zavádzajúce. Bohužiaľ to momentálne také nie je.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

PeterNR
Slavica, tak to si veru v nezávideniahodnej situácii. A nie je možné nejako obmedziť minimálnu teplotu v neobývaných miestnostiach, či bytoch? Poznám také prípady, kde majú obyvatelia v bytoch na termostatických ventiloch "plombu", ktorá neumožňuje nastavenie nižšej teploty ako napr. 15 °C. Rozdiely medzi bytmi potom nemôžu byť také veľké, ako keď sú radiátory úplne vypnuté. Má s tým niekto skúsenosti?

Btw, ak používaš systém VIPA, aké máš s ním praktické skúsenosti?
Ano viem, že su také plomby, daju sa dať aj natýchto ventiloch, ktoré mám ja...ale podotýkam ...sú to kancelárie...je tu viac problemov, ale to tu nechcem riešiť...

vipa nemám, su tu Techemy.
Naposledy upravil Halli : 17.01.07 at 17:21
0 0
miko57 miko57

miko57 je offline (nepripojený) miko57

V prípade že PRVN (pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov) za celé vyúčtovacie obdobie nenapočíta žiadnu spotrebu (ak ukazuje nulu), je možné ho podľa STN EN 834 považovať za vadný. Vyhláška 630/2005 určuje ako náhradným spôsobom v danej miestnosti rozpočítať teplo.
Pre chytrákov, ktorý neúmerne šetria a kradnú teplo od susedov platí jedine zmena pomeru základnej a spotrebnej zložky tepla. To sa podľa vyhlášky tiež dá. Pomer síce podlieha hlasovaniu vlastníkov, ale myslím si, že po vypracovaní štatisky spotrieb jednotlivých bytov v objekte merania a je správnej prezentácii na schôdzi vlastníkov je to priechodzie.
Každý zásah do spomínaného pomeru, ale treba dobre zvážiť aby sme zase nepodporovali tých čo majú radi trenírkovú teplotu.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Miko57, je pomerne ťažké definovať, čo je myslené pod pojmami "neúmerne šetriť", a "kradnúť" teplo. "Normálna" teplota v miestnostiach určených na bývanie je definovaná v prílohe č. 1 k vyhláške č. 625/2006 Z. z. od 15 °C (chodby, predsiene) do 24 °C (kúpeľne). V tomto rozpätí by malo byť možné si teplotu v bytoch regulovať podľa aktuálnej potreby obyvateľov. Nemalo by byť za normálnych okolností možné, že je v byte chladnejšie ako 15 °C a teplejšie ako 24 °C.

Teplo má (pre nás) veľmi nepríjemnú vlastnosť, že prechádza cez všetky obvodové konštrukcie (či rýchlo alebo pomaly, to závisí od rozdielu teplôt a fyzikálnych vlastností konštrukcií).

Takže aj v rámci týchto povolených tolerancií dochádza k pomerne veľkým prestupom tepla medzi miestnosťami v rámci bytu, alebo medzi bytmi. Stačí, aby v mojom byte bola komora alebo predsieň s napr. 15 °C, a mala spoločnú priečku so susedovou kúpeľňou, v ktorej je tých spomínaných 24 °C. Teplotný rozdiel 9 °C je pomerne veľký, od suseda prijímam veľa tepla, a napriek tomu sa nedá hovoriť o kradnutí tepla, lebo to nerobím s týmto úmyslom. Tento prestup tepla je celkom legitímny, je podmienený rozdielom teplôt v závislosti od rozdielneho účelu využitia týchto miestností, a fyzikálnych vlastností stien.

Alebo iný príklad - povedzme že napr. ja som zvyknutý na nižšiu teplotu, stačí mi v byte priemerne 19 °C. Sused je starý a chorý, alebo druhí susedia majú malé bábo, a potrebujú a chcú mať teplejšie, napr. 21 °C.

Malo by byť nejako možné tento - celkom prirodzený a zákonitý - prestup tepla z ich bytov do môjho odmerať, a nechať ho vlastníkom príslušných bytov zaplatiť. Tomuto prestupu tepla sa totiž dá iba veľmi ťažko zabrániť. Museli by sa izolovať všetky priečky medzi bytmi, čo je drahé a nerieši to problém tepelných mostov.

Takže ideálne by bolo merať teplo dodané z vykurovacieho systému (nie z iných zdrojov, napr. el. spotrebičov) a zároveň skutočne spotrebované v tom-ktorom byte bez ohľadu na to, z ktorého bytu pri(po)chádza.

Je to jednoducho povedané, ale nerealizovateľné. Takéto meranie tepla je veľmi komplikovaný problém, ktorý zatiaľ nikto optimálne nevyriešil. Pozrite si napr. prácu o "Úspornom hospodárení s teplom v dome..., ktorú som priložil v niektorom z predošlých príspevkov.

Určenie optimálneho pomeru základnej a spotrebnej zložky sa používa za účelom zohľadnenia fixných nákladov na kúrenie (aj keď tieto by sa dali vyčísliť aj samostatne), zmiernenia rozdielov medzi bytmi, prispieva k solidarite v dome, atď.
Ale zvyšovanie základnej zložky nad rozumnú mieru nenapomáha k presnejšiemu a spravodlivejšiemu meraniu. Som presvedčený o tom, že nie je správne veľmi zvyšovať základnú zložku, lebo nerieši základný problém - t.j. platiť by som mal len a výlučne za to, čo skutočne spotrebujem, a keď chcem či potrebujem mať v byte vyššiu teplotu, mám na ňu právo, a - samozrejme - zaplatím si za ňu. A navyše, priveľká základná zložka demotivuje ľudí šetriť, a tých, čo plytvajú, nepostihuje dostatočne za ich plytvanie.
Naposledy upravil PeterNR : 26.01.07 at 06:11 Dôvod: Doplnenie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Peťo to, čo si tým chcel povedať je síce tak... ale môj názor je a bude stále takýto: V domoch s vyregulovaným tepelným systémom a termostatickými ventilmi spravidla nedochádza k prekurovaniu! ani plytvaniu !Mám to vyskúšané. Vediem SVB s meračmi a bez meračov - sú to take iste bytové domy, postavené rovnako, napojené na toho istého dodavateľa. Všetko to okolo meračov, ako som tu neraz napisala je "hon na líšku"... Dom ako taký potrebuje byť v mrazoch vykúrený a v tom dome sa nachádza určitý počet bytov /ako v rodinnom dome izieb/ tak ten psychologický efekt, ktorý prinášaju merače do hláv ľudí je len o všetkom možnom , len nie o normálnom plnohodnotnom žití v jednej skupine ľudí a dôstojnom bývaní a povedie len k ďalším a ďalším problémom. Šetrenie ako to ponímajú ľudia u nás bude viesť len k susedským nezhodám, krvopotnému rozpočitávaniu, ochladzovaniu celej budovy, prípadným vlhnutiam, odstraňovaniam týchto závad .... ale v konečnom dôsledku potešeniu pre ľudí, ktorí toto šetrenie pochopili po svojom, sedia v dekách pri telke a potom takto získané peniaze premenia na lieky potrebné pri nachladnutiach... a takto to tu na Slovensku asi frčí...
Naposledy upravil Halli : 26.01.07 at 12:03
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Elena Navrátilová
Slávka, keby sa dal súhlas opakovať máš ho mať. Regulácia, základné pravidlo, nastavená maximálna teplota. Takže keď si dáš ventil aj na plný výkon, viac Ti tepla nepustí ako máš nastavenú hodnotu na vstupe. To je základ regulácie vykurovacej sústavy. Pokiaľ bude panelový dom riešený spoločnými stenami, stúpačkami,.... vždy bude dochádzať ku "kradnutiu" tepla. Môžeš použiť vyúčtovanie PRVN,... aké len chceš. Logicky si predstav rodinný dom, všetky svetové strany sú rovnako vystavené poveternostným vplyvom, takže nie je čo riešiť. Pokiaľ by mal byť "prilepený" na nejakú stavbu, už by bol chránený a tým pádom by tu teoreticky dochádzalo ku "kradnutiu" tepla. Je to presne o tom, že Tebe keď je zima oblečieš sa celá / samozrejme keď Ti je teplo sa zas celá vyzlečieš / . Neobliekaš sa len z juhu, západu, východu, severu. Ani sa len neobuješ,... takže..
Stačí zobrať projekt k vyregulovaniu vykurovacej sústavy a máš tam nastavenú maximálnu teplotu, aj pri výstupe akéhokoľvek zdroja tepla máš nastavenú maximálnu teplotu, či je to nastavenie temperovania,...
0 0
miko57 miko57

miko57 je offline (nepripojený) miko57

Moja skúsenosť je takáto.
Bývam v 16 bytovke, máme tepelne aj hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu, zateplili sme obvodové steny (10cm polystyrén) aj plochú strechu (15cm tvrdený nobasil), máme ekvitermnú reguláciu na vykurovaní, TÚV si vyrábame sami v našom dome. Na každom radiátore máme namontovaný PRVN. Dom je napojený na teplovod.
Teda investovali sme nemalé prostriedky do tepelnej hospodárnosti domu. Naša spotreba tepla na kúrenie sa znížila z 500GJ na 200GJ za rok.
Je to prínos pre všetkých obyvateľov domu, aj pre tých ktorý veľa šetria "kradnú teplo", aj pre tých ktorý nešetria vôbec "trenírková teplota".
Nie ja nechcem nikomu vyčítať, či má rád teplo, alebo má radšej menej tepla. Treba vychádzať z predpokladu, už som to tu niekde čítal, každý bytový dom treba chápať ako jednu uzavretú sústavu.
Neexistuje absolútna spravodlivosť v rozpočítavaní tepla v bytovom dome. Bolo by možné sa jej čo najviac priblížiť, ale bolo by to neúmerne drahé.
Je na správcovi domu aby zo štatistík spotrieb jednotlivých bytov spravodlivo posúdil prestup tepla medzi jednotlivými bytmi a na základe toho opdoručil vlastníkom pomer medzi základnou a spotrebnou zložkou pre rozpočítavanie tepla na ÚK.
Chápem, že sú rodiny ktoré potrebujú viac tepla, žiadny problém, zaplatia si ho v spotrebnej časti, kto má radšej menej tepla, tiež si ho zaplatí v spotrebnej časti tepla.
Na zohladnenie nútených prestupov tepla je základná časť tepla.
V našom dome sledujem spotrebu tepla ja a po záveroch z roku 2006 a predchádzajúcich rokoch chcem na schôdzi spoločenstva navrhnúť pomer 40/60. Doteraz sme mali pomer 30/70, základná/spotrebná.
Patrím medzi tých šetriacich, tých čo "kradnú teplo".
Aj napriek tomu štatistiky za tých pár rokov hovoria v pomer 40/60, pretože rozdiely medzi bytmi sú cca 50% čo si myslím je dosť veľa.
Ako to na schôdzi vlastíkov dopadne budem sa snažiť vás informovať.
Moja zásada je: Cudzie nechcem, svoje si nedám.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Absolútny súhlas. Poprosím Ťa pomer 50:50 keďže ste zateplený nezvažuješ?
0 0
miko57 miko57

miko57 je offline (nepripojený) miko57

Som opatrný, aj tak neviem ako dopadne hlasovanie, lebo podľa štatistických údajov, ktoré mám k dispozícii a ktoré predložím na schôdzi vyzerá to v hlasovaní pol na pol. Tým chcem povedať, že asi polovica šetrí a druhá časť nešetrí. Ale objektívne rozdiely medzi bytmi sú dosť veľké.
0 0
miko57 miko57

miko57 je offline (nepripojený) miko57

Ešte sa chcem vyjadriť ku koeficientom polohy. Vo vyhláške 630/2005 sú koeficienty "doporučené". Neznamená to však, že ich možno meniť podľa vlastnej alebo doporučenej ľubovôle od hocikoho, poprípade použiť koeficienty niektorej firmy ktorá sa meraním a rozúčtovaním tepla zaoberá.
Treba si uvedomiť, že môže prísť k súdnym sporom ohľadne vyúčtovania tepla a na súde treba dokladovať akým spôsobom a na základe čoho boli koeficienty polohy definované. Koeficienty vo vyhláške pravdepodobne vychádzajú z doporučení odborníkov z oblasti stavebnej fyziky, teda sú niečím podložené. Tak isto firmy zaoberajúce sa ruzúčtovaním tepla majú svoje vlastné podklady, ktoré neposkytnú tretej osobe.
Takže ešte raz, s koeficientami opatrne.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My sme dali koeficienty podľa odporučenia firmy ktorá nám to robila. Potom sme to na schôdzi schválili. A až po 2 rokoch to vyšlo vo vyhláške. Rozdiel máme do 2 % od vyhlášky ale nie všetky.
0 0
DIESEL DIESEL

DIESEL je offline (nepripojený) DIESEL

Dobry den,
mam byt v osobnom vlastnictve, po jeho kupe neboli na radiatoroch ventily, resp. boli vylamane - t.j. nebolo mozne nijako regulovat teplotu, momentalne sa v celom panelaku chysta instalacia meracov tepla na radiatory. Kym vsak nemam na radiatoroch ventily, tak sa mi javia merace nepotrebne, chcem sa opytat, ci mi tie ventily ma dat namontovat a zabezpecit to spravca bytov alebo ja si to mam zabezpecit na vlastne naklady?

Dakujem.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Bez vyregulovania celej tepelnej sústavy v dome sú merače nanič...Neviem si predstaviť mať merač a nemôcť si privrieť ventil. To sa vylučuje. Náklady na to by ste mali znášať podla toho ako sa rozhodnete všetci v dome a mali to urobené všetci rovnako, s rovnakými ventilmi.Inak je to všetko zbytočné.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

U nás montovali aj ventily aj merače naraz. Samozrejme, musí byť vyregulovaná sústava. Neviem či ste už SVB? Podla mňa, nech každý majiteľ zaplatí náklady za počet radiátorov vo svojom byte. Máte už vybratého dodávateľa? Mám veľmi dobré skúsenosti s jednou fy z B.B. Keď chceš tel. a adresu napíšem Ti ss-kou. Keď ešte nemáte SVB, požiadajte správcu nech Vám predloží cenové ponuky na mont. meračov. Máte nato právo.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Montovanie meračov je tou poslednou činnosťou. Najprv treba vyregulovať sústavu a namontovať termostatické ventily a až potom merače. Alebo všetko naraz.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

V baraku mame SVB a minuly rok sme zateplili barak so vsetkym,co k tomu patri,cize aj vyregulovanie sustavy,nove ventily na radiatory a merace tepla.Na domovej schodzi sa vtedy predseda rozplyval nad tym,ako usetrime a ako bude kazdy platit tolko,kolko tepla minie,ze to len pride firma a ta to zosnima a cez software hodi do grafu a podobne.Presiel rok a zrazu je situacia ina.Nikto z meracov nic zosnimat neprisiel,na ziadnej schodzi nebolo odhlasovane,v akom pomere sa bude teplo merat.Po rozhovore s predsedom mi povedal,ze on ziadnu potrebu tepla snimat z radiatorov nebude,ze to ostane pri starom.Nato udajne kupil nejaky pristroj na snimanie hodnot za 2000.Na otazku,preco to neurobi firma mi odpovedal,ze by to stalo 8000 a tolko on zato neda.Teraz chodi po baraku (u nas este nebol) a vraj udajne informativne cosi z tych snimacov snima.Ked sa ho suseda opytala,ze nech jej povie,co tam vlastne snima,odpovedal,ze nech sa do toho nestara.SW na spracovanie udajov pravdepodobne nema.

A teraz otazky pre vas skusenejsich v takychto zalezitostiach.
Ako je mozne sa branit,voci takemuto postupu predsedu,ktory sa sprava ako majitel?Je mozne ho nejakou formou "donutit",aby teplo bolo z meracov riadne odpocitavane a vyhodnocovane,ked uz sme zato vyhodili tolko penazi?Je mozne,aby odpocet robil aj predseda,ktoremu dost ludi v baraku neveri?Potrebuje nato nejaky certifikat alebo opravnenie,aby to mohol vykonavat?

Viem,ze prva odpoved bude asi ta,ze si to mame odhlasovat.Ale u nas je to trochu blbe v tom,ze tu zije vacsina starych ludi,ktori bud nevedia ani o com sa hlasuje,nemaju o nic zaujem alebo ich ma predseda "spracovanych"...poradite ine riesenie,ked hlasovanie zlyha?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

U nás sa zatiaľ rozpočítava teplo po starom (podľa plochy), lebo ešte nemáme termostaty a merače. Pracujeme na tom, aby v blízkej budúcnosti boli. Preto nemám s týmto skúsenosti, ale asi by som reagovala tak, že by som žiadala predložiť zmluvu so spoločnosťou, ktorá Vám merače montovala. Ak ste mali dohodu, že budú snímať a rozpočítavať teplo, musí to byť v zmluve dohodnuté. Tam treba zistiť, ako to v skutočnosti je, či sú v podmienkach dohodnuté aj kritéria snímania a rozpočítavania tepla. Či má právo toto vykonávať predseda, to ponechám na tých, ktorí už majú tieto veci za sebou, nech sa vyjadria. Predseda (lepšie povedané správca) je povinný zo zákona predložiť k nahliadnutiu akúkoľvek dokumentáciu týkajúcu sa bytového domu každému vlastníkovi bytu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Máš pravdu, aj ja Ti ako prvé poradím odsúhlasnie na zhromaždení. Pozvite si firmu ktorá Vám bude robiť rozpočítavanie. Vyhlášku 630/2005 máš niekoľkokrát prilepený, resp. stiahneš z netu. Máš tam možnosti,... odsúhlasiť si to musíte, aby niekto nenapadol vyúčtovanie práve z dôvodu, že sa to neodsúhlasilo na zhromaždení.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

GabiZ: Ano,to mame v plane...ale predseda nam uz pol roka nosi ukazat penazny dennik,este sme ho nevideli...co v takom pripade,ze tie dokumenty odmietne ukazat a odpali nas s tym,aby sme sa do toho nestarali?Lebo u neho je to mozne.

Elena Navrátilová: 630-ku som studoval vcera...ide vsak o to,ze predseda (spravca) ani o pozvani nejakej firmy na odpis a rozpocitanie neuvazuje...pravdepodobne ma v umysle to robit sam,aj ked on ma v byte samostatne kurenie a verim tomu,ze nas chce zase iba nejakym sposobom okradnut.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať