Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
vesjar vesjar

vesjar je offline (nepripojený) vesjar

U nás máme takéto koeficienty: Pod strechou 20%, boky 10%, prízemie: tam kde niesú pod izbami vykurované priestory 10% a tam kde sú vykurované pivnice tam nie je žiadna zľava. Toto sú údajne najviac používané koeficienty. Ale všetko záleží od vlastníkov bytov, aké koeficienty si odsúhlasia na schôdzi a samozrejme aj od konkrétneho domu resp. jeho polohy atď.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

tie koeficienty sú v prílohe Vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla,
príloha č. 2:
Doporučené koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:
miestnosť
s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90

miestnosť s dvoma vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0,82
tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0,93
najvyššie podlažie – plochá strecha 0,80
najvyššie podlažie – pod nevykurovanou, neupravenou povalou 0,85
najnižšie podlažie – nad terénom, nevykurovanou pivnicou 0,80

prikladám vyhlášku účinnú od 1.1.2006
0 0
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Heni, ďakujem, si poklad.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Merače tepla budú aj tak od 1.1.2007 povinnosťou. Nečítala som síce zákony, ale dôverujem predsedovi, že to má naštudované on. Takže v našom paneláku sa na jeseň minulého roka merače namontovali pri celkovej investícii do paneláku. Robili sme zateplenie, opravu strechy, vymeny okien. Tak ako uvádzaš vo svojom príspevku, podobne je to u nás. Máme vraj jeden "extrémny vchod", kde ľudia šialene radiátory úplne povypínali. Ja osobne som nastavila regulátor na 3, čo je polovica a tak robí väčšina ľudí, s ktorými som sa z paneláku o tom bavila. Je to nastavené pri tej 3 na 21 stupňov a to mi celkom postačuje. Napriek tomu musím povedať, pleseň sa mi v jednej izbe naozaj objavila a to zrovna v tej izbe, ktorú prekurujem najviac. Okná som nastavila na mikrovetranie a napriek tomu neviem, čo s tým. Čakám, že bude nejaká schôdza, neverím, že sme jediný byt, ktorý ma tento problém. Myslím však, že s mentalitou ľudí nič neurobíš. Sú aj takí, ktorí radšej budú chodiť po byte v 3 svetroch a tešiť sa z 6-10 tis. preplatku na konci roka.
Predbežné porovnania za jeden mesiac s meračmi oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka bez meračov ukazujú zhruba 40% úsporu tepla. Okolo koeficientov prepočtu a pod. Ti veľmi povedať neviem. Čo sme však bývali v paneláku predtým, tam sme to aj pri meračoch tepla boli nútení robiť tak, že podľa meračov išlo 70% a zvyšných 30% sa teplo muselo rozúčtovávať plošne podľa výmery bytu.
Tam sa nám zase stávalo, že na celej stupačke sme kúrili v byte len my. Bol to nízky panelák a na poschodiach pod nami a nad nami boli prázdne byty. Náš byt nevládal utiahnuť sám celú stupačku, tak hoci sme mali radiátory zapnuté naplno, mali sme tam poriadnu zimu. Mohla by som sa však rozčuľovať koľko chcem, jednoducho mi v tom nikto pomôcť nevedel. Nemôžem nútiť ľudí, ktorí odídu na pol roka do zahraničia alebo tam vôbec nebývajú, aby si nechali v byte kúriť. Musela som sa s tým len zmieriť.
Naposledy upravil alušik : 08.02.06 at 07:28
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
takže som rada...že som si prečítala Vaše príspevky...aspoň viem, čo ma ešte môže čakať ...máme vyregulovanú sústavu, termostatické ventily tiež, ale pomerové merače tepla ešte namontované nemáme
zatiaľ som ľudí nejako odhovorila, ale zo zákona viem, že ich budeme musieť mať...
...ale udivilo ma, že práve tí ľudia, ktorí majú že vraj v bytoch zimu a pliesne, aspoň tak sa celé roky sťažovali, sa tak strašne o ne zasadzujú...
čo budú mať potom? to ich tie pomerové merače tepla vyhrejú?
a najviac ma štve, že som menila radiátory na panelové...a dozvedela som sa, že mi tie merače budú na tie nové radiátory privárať...takže sa fakt veľmi teším...
ja osobne mám doma teplo, okná na mikrovetranie niekedy na ventilačku musím mať stále otvorené pretože som alergik a astmatik, ale keď sa tak pozerám dookola v dome, všetci majú zabednené, okná zarosené a vetrajú na schodištia....
takže sa fakt teším, čo bude potom....
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Hlinkovx
takže som rada...že som si prečítala Vaše príspevky...aspoň viem, čo ma ešte môže čakať ...máme vyregulovanú sústavu, termostatické ventily tiež, ale pomerové merače tepla ešte namontované nemáme
zatiaľ som ľudí nejako odhovorila, ale zo zákona viem, že ich budeme musieť mať...
...ale udivilo ma, že práve tí ľudia, ktorí majú že vraj v bytoch zimu a pliesne, aspoň tak sa celé roky sťažovali, sa tak strašne o ne zasadzujú...
čo budú mať potom? to ich tie pomerové merače tepla vyhrejú?
a najviac ma štve, že som menila radiátory na panelové...a dozvedela som sa, že mi tie merače budú na tie nové radiátory privárať...takže sa fakt veľmi teším...
ja osobne mám doma teplo, okná na mikrovetranie niekedy na ventilačku musím mať stále otvorené pretože som alergik a astmatik, ale keď sa tak pozerám dookola v dome, všetci majú zabednené, okná zarosené a vetrajú na schodištia....
takže sa fakt teším, čo bude potom....
Privarat?
To je co za blbost.. My mame uz 2hy rok namontovane pomerove digitalne merace od fy YZAMER TRNAVA, a su naozaj dobre. Raz za rok z nich musim odcitat stav cipovou kartou, ktora sa do nich vlozi stav a tento sa nasledne nacita pomocou citacky do softwaru kde sa to cele vyhodnoti.
Mate tak detailny graf o Vasom kureni a nie su ziadne problemy.
Fy ich namontovala a softwarovo nastavila podla polohy vykurov. telies- prizemie, roznz bzt a pod..
Vrele odporucam kuknite si ich web.

Este nieco nic sa nenavaralo, len sa prilepili na radiatori.. Zaleyitost 10min. max na cely byt..
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
máme mať digitálne merače od fy Siemens..a náš správca mi povedal, že to musia navárať...žiadne lepenie..!!
zato som povedala, že s tým nesúhlasím...ale nebudem mať na výber

"inštalácia prebieha alternatívne zváraním alebo skrutkovaním. Pri plochých platňových radiátoroch sa používa špeciálny držiak na montáž lepením. Prístroj je jednoducho pripnutý na držiak a je okamžite schopný prevádzky"

aj tu je spomenuté zváranie ale aj lepenie...a teraz čo
Naposledy upravil Hlinkovx : 08.02.06 at 09:23
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Hlinkovx, my máme tiež od Siemensu a neviem o tom , že by niekomu privárali na radiátor. Veď to je asi blbosť, čo ak niekomu praskne radiátor a bude ho musieť vymeniť, to ho potom akože odvaria? Alebo si bude musieť kúpiť nový merač?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
evaman
..no ...práve..ja to tiež tvrdím, že je to blbosť....ale môj správca, ktorý to aj montuje a aj robí odpočty a servis na tie merače mi tvrdí, že však sa to odvarí a privarí na nový....
lenže prečo si mám nechať zničiť nové radiátory??
zato sa pýtam..že ako to funguje u iných....
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

No ja si to teda neviem predstaviť, veď navarením by sa mohla poškodiť aj tepelná vodivá vrstva, ktorá sníma teplo a tým pádom by snímavosť nemusela byť korektná.A to nehovorím o tom , že by sa to malo potom odvariť a sas navariť? Nech ti ukáže pokyny na montáž meračov , kt. vydala výrobná firma , určite je tam presný návod ako to montovať , on si nemôže dovoliť sa rozhodnúť len tak.
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Hlinkovx
evaman
..no ...práve..ja to tiež tvrdím, že je to blbosť....ale môj správca, ktorý to aj montuje a aj robí odpočty a servis na tie merače mi tvrdí, že však sa to odvarí a privarí na nový....
lenže prečo si mám nechať zničiť nové radiátory??
zato sa pýtam..že ako to funguje u iných....
Na panelový radiátor pomerový rozdelovač vykurovacích nákladv sa nastreľuje na dva nity. Nie je to žiaden problém pri vymene radiátora. Na rebrové radiátory sa iba naštrubuje motylík - medzi rebrá.
Taktiež pri nastavení termotatickej hlavice na 3 memusí mať každý 21 stupňov, záleží ako je nastavený termostatický ventil.
Od 1. 1 2007 musí byť iba termotatický ventil, nie PRVN - to žiaden zákon neukladá. Je to iba vec spoločenstvá.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Hlinkovx
máme mať digitálne merače od fy Siemens..a náš správca mi povedal, že to musia navárať...žiadne lepenie..!!
zato som povedala, že s tým nesúhlasím...ale nebudem mať na výber

"inštalácia prebieha alternatívne zváraním alebo skrutkovaním. Pri plochých platňových radiátoroch sa používa špeciálny držiak na montáž lepením. Prístroj je jednoducho pripnutý na držiak a je okamžite schopný prevádzky"

aj tu je spomenuté zváranie ale aj lepenie...a teraz čo
Silvi , aj my máme nalepené merače na panelových radiátoroch no problém ...je to normálne estetické

apropó....mikrovetranie......čo to je ?....ja mám "prírodné" makrovetranie s netesniacimi drevenými storočnými oknami
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
My máme merače tepla už asi 4 roky. V kuchyni skoro vôbec nepoužívam, pretože tam sa varí, v maličkej spálni tiež nie, tých 19 stupňov mi na noc stačí, no a v ostatných dvoch izbách mám podľa počasia samozrejme. No a čo treba dodržiavať.....keď človek vetrá, má sa samozrejme vypínať radiátor, lebo mám takú susedu, čo to nerobila a potom sa čudovala, prečo má taký nedoplatok na kúrení . Inak, na noc v obývačke a v detskej izbe tiež uberiem a aj vtedy , ak ideme na víkend preč. Nevypínam úplne, iba temperujem.

Je to o regulovaní tepla .
Naposledy upravil jess : 08.02.06 at 12:06
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Určite sa nedá ľuďom prikázať ako majú mať nastavené radiatory, ale určite by sa mal každý byt aspoň temperovať. Kvôli tomu aby na neho ostatní susedia nedoplácali. Ja sa snažím ľuďom vysvetľovať že podľa vyhlášky sa im aj tak 40%-30% príp.50% podľa dohody v SVB rozpočíta podľa vykurovanej plochy bytu, a tak predsa nemá význam radiátory úplne vypnúť. Zadarmo to mať tak či tak nebudú, a ešte môžu spôsobiť problémy sebe i susedom. Čo sa týka plesní, mám ten problém i ja a len tento rok. Možno veľké teplotné rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou...? Dobrá stránka je ohľadom tejto témy i konkrétne dotazy a odpovede sú na www.e-filip.sk.
Pekný deň
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Pomerové merače sú síce nepresné ale aj tak v môj prospech.
Čo sa týka teploty v miestnostiach, tie sú presne stanovené a pri regulácii
a montovaní ventilov nám automaticky tieto nastavovali na takú teplotu.Kuchyňa myslím 19 spálňa 18 a obyvák a detská 21. Pekne to funguje.
až mám v miestnostiach ako kuchyňa keď varím vyššiu teplotu, radiátor sa automatický vypne a tak je to v spálni a inde. Mám tieto merače už dlho a do dnešného dňa som menila 2 ks radiátorov - kurenár odmontoval zo starého a namontoval na nový. Okamžite. Trhalo mi síce srdce, že na taký pekný a nový, ale čo už. Môžem Vám zodpovedne povedať, že od kedy ich máme tak mám vždy preplatok na kurení a to nesedím v deke ani v papučiach. Je to pohoda.
No mala som aj problém, digitálne merače merali aj keď sa nekúrilo - boli od firmy STING Energo BB - reklamácia však bola účinna a v meste ich vymenili na stovky. U koho zistili , teda kto nahlásil, tak bude urobená aj korekcia, nakoľko sa to dá pekne odmerať. Takže aj na to sidajte pozor.
Naposledy upravil Daniela : 08.02.06 at 12:31
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ďakujem Vám za príspevky, mám už 6 ročne skusenosti s vedením SVB ale stale sa mi zda, že aj ked chceme byt svetoví a platit za to čo spotrebujeme, u nás to s pochopitelných dovodov /finančných/ na Slovensku bude velmi dlho trvat, aby sa ludia naučili spravat. Ja to beriem tak, že byt je jedna čast z panelaku ako izba v dome a nikto na chalupe si nedovoli vypnut kurenie v celom baraku, lebo by mu padol po par mrazoch na hlavu. Panelak musi mat svoju teplotu a ak začne "slovenské" šetrenie tak budeme usporené peniaze dávat na odstraňovanie vlhka a plesní, ktorých nieje lahke sa zbavit. Ludia si jednoducho nikdy neuvedomia jednu vec : TEPLO ŠETRI VENTIL A NIE MERAČ ! Mne už samotne vyregulovanie a osadenie ventilov prinieslo usporu za 4 roky takmer pol miliona oproti porovnateľnemu panelaku bez regulacie. No som zvedava, čo sa bude diať keď sa namontujú merače a začne totalne šetrenie. Tak to nam "boh" pomahaj s ďalšími problemami a špehovaniami sused suseda ako kto dostava naspet za teplo a kto koho vykuruje...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Daniela a ake maš teraz merače, možeš opisat na akom principe pracuju? digitalne, odparovacie/dufam nie/ alebo sklička...? ďakujem.
Este by ma zaujimalo ci mate vyregulovany system v dome, kedže si menila radiatory a regulacia sa robi na zaklade projektu, kde treba prisposobit prietok druhu radiatora, ventilom a stupačkam. To si vymenila rovnaky typ radiatora?
Naposledy upravil Halli : 08.02.06 at 15:37
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

slavica, prepáč, že ti tak neskoro odpovedám Čítam to len dnes takže- máme vyregulovanú sústavu- náš dodáateľ tepla- to robil ako prvé v celom meste, kde dodáva teplo-mala som liehové merače ale so 1.marca 2005 mám didgitálne merače. Fakt si treba dať pozor, aby nemerali aj keď je radiátor vypnutý. My sme prišli na to náhodou, keď malé dieťa, ktoré boblo u nás na návšteve sa opýtalo prečo tam preskakujú písmenka. Bolo horúce leto. Typ radiátora mi určil správca podľa veľkosti starého plechového rádiátora (dve platne t.j. asi 1450 mm( za jeden iného typu a rovnakej výhrevnosti. Teraz mám menšie - typ Korád cca 900 mm - krajšie a dobre vyhrievajú. Takže sama si nemôžeš určiť, že si kúpiš ten najvačší a bude mi fajn, lebo sa naruší tá vyregulovanosť. Ale to ti dnes aj v predajni povedia, aký rádiátor ti bude nahrádzať ten tvoj starý len ti treba veľkoť povedať a oni ti ochotne poradia.
Slavica - odpovedám ti z iného mena - z domu - t.j. môj manžel -takže moje meno je-Daniela.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Slavica, tak som zase o niečo skúsenejšia. Včera bol manžel na porade a rozoberalo sa tam, v akom pomere budeme rozúčtovávať teplo. Keďže máme v paneláku naozaj "extrémistov" dohodol sa zatiaľ pomer 50:50. Keď sa tí, ktorí radiátory úplne vypínajú spamätajú, možno sa pristúpi k inému pomeru.
Zatiaľ sa mi to zdá v celku spravodlivé. Tí, ktorí nekúria vôbec, budú musieť na teplo aj tak prispieť, hoci podľa meračov by vlastne nemali, lebo teplo neodobrali. (Odhliadam tu od toho, že ich vykurujú susedné byty). A tí, ktorí boli nútení kúriť, aby mali teplo a vykurovali tak aj okolité byty, budú mať zase zadosťučinenie v tom, že zaplatia z toho odobratého tepla podľa merača menej. Má to svoju logiku. Uvidí sa, či sa tí, ktorí nekúria, zobudia a pochopia, o čom to celé je.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
jess
Silvi , aj my máme nalepené merače na panelových radiátoroch no problém ...je to normálne estetické

apropó....mikrovetranie......čo to je ?....ja mám "prírodné" makrovetranie s netesniacimi drevenými storočnými oknami
Daška..
no na tých mojich 50 ročných zhnitých, sme to nemali ani my....
a keďže ti netesnia, tak ti vzduch cirkuluje aj keď ich máš zatvorené no na plastových, keď máš okno zavreté, tak ti nemá kadiaľ vzduch cirkulovať
zato je tam to mikrovetranie a ventilačka - ja mám 4 stupne miktrovetrania...a až potom je ventilačka...čiže vzduch ti do bytu prúdi..ale nejde ti predsa len tak studený vzduch do bytu..

a čo sa týka tých pomerových meračoch - mne nejde o estetickosť, ale o to, že to fakt u nás robia naváraním a ja mám iba strach, aby neporušili ten radiátor..
ale počula som, že v iných bytoch, kde nemajú toho nášho správcu sa to robí lepením...a to sa mi zdá lepšie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať