Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Nastavujú sa obvykle dva koeficienty.
Je nejaká nameraná hodnota ktorá sa násobí koeficientom radiátora, ktorý zavisí od výkonu radiátora a koeficientom polohy bytu. Tento je závislý od polohy bytu. Byty v strede majú obvykle rovnaký koeficient. Rozdiel je u bytov (miestností) na kraji (hore, dole, vonkajšie stany).
0 0
MiroES MiroES

MiroES je offline (nepripojený) MiroES

cervena Pozri príspevok
Ide o koeficienty meračov PRMN na radiatoroch. Máme meráky od Yzameru, oni nám ich nastavovali podľa polohy miestnosti, aspoň tak som to pochopila, ale zdá sa mi to divne nastavené. Najnevýhodnejšie miestnosti majú vysoké tzv. zhodnotenie, to je číslo čo by malo zohľadňovať tú polohu meráku a asi ešte čosi...Pokúšam sa im dovolať, ale neberú, asi ešte prázdninujú.
So želaním všetkého dobrého v novom roku
Alena
Práve teraz dorábam do EasySVB import odpočtov meračov z čipovej karty, tak to náhodou viem. Číslo "Zhodnotenie" vyjadruje iba koeficient radiátora a zavisí len od typu radiátora. Neobsahuje teda v sebe koeficient polohy - preto sa Vám to zdá vzhľadom na polohu bytu nelogické.
0 0
stavar stavar

stavar je offline (nepripojený) stavar

30 rokov ako hlavný stavbyvedúci v Pozemných stavbách, súdny znalec - stavebníctvo ...viac
Radiátor je svojim spôsobom tlaková nádoba a privarovanie na takúto konštrukciu je zakázané. to môže byť vykonané len vtedy, keď je to umožnené výrobcom a pri dodržaní predpísanej technológie.
0 0
sisja sisja

sisja je offline (nepripojený) sisja

Ahoj, budem veľmi vďačná za každú radu. Na jeseň 2007 nám opravovali plochú zatekajúcu strechu, na zateplenie použili nobasil. Vraj je potrebné urobiť korekcie v percentách pre nevýhodnú polohu bytu. pôvodné sú 15 % pre horné poschodie. Tiež bývam pod strechou, no nemôžem povedať, že by bolo citeľne teplejšie pre opravenú strechu. Stále bojujeme s plesňou a vlhkými stenami. Vo vyhláške sú uvedené odporúčané koeficienty, všade sa však uvádza len plochá strecha, neopisuje sa, či je zateplená, alebo nie. Poraďte, ak viete, aké koeficietty vlastne máme použiť?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Premyslam , kde je logika. Kazdy byt ma svoj elektromer, aby sa mohla merat dodavka elektrickej energie. Kazdy byt ma plynomer na meranie spotreby plynu v byte. Kazdy byt ma merac teplej vody,aby sa mohla merat v byte spotreba teplej vody, ktory musi byt certifikovany kazde 4 roky. Kazdy byt ma vacsinou merac studenej vody, aby sa mohla merat spotreba studenej vody v byte, musi byt cerifikovany kazdych 6 rokov. Vsetky tieto merace meraju spotrebu komodit v byte , pricom ani jedna nedosahuje takej finacnej vysky za rok v spotrebe v konecnom dosledku, ako teplo. A pritom tato najdrahsia komodita by sa nemala v byte merat. Ma to logiku ? Ma, ak sa zamyslime, ze bez meracov sa rozpocitava spotreba tepla na podlahovu plochu. Takze sa stracaju dolezite faktory, ako cena tepla, spotreba v byte a chovanie vlastnikov bytov. Ma niekto pocit, ze zmena zakona je z dovodu potrieb obcana ? Ja nie. Kazdy zakon je vysledkom lobistickeho snazenia urcitych zaujmovych , financnych skupin, aby mohli dosiahnut co najvacsie zisky. To je realita nielen na Slovensku, ale vsade na svete. Tak sa zamyslime, pre koho bola zmena zakona dobra. Asi iba pre teplarensku lobby. Bez merania sme mali spotrebu cele roky v bytovom dome cez 2000 GJ vyssiu, ako v rovnych bytovych domoch, napojenych na tu istu kotolnu, ale v tychto domoch merali spotrebu tepla. U nas nikto nesetril, kazdy reguloval teplotu v byte vetranim, nebol dovod na vymenu okien..... A dnes, iba po trojmesacnom merani tepla v bytoch ? Pokles spotreby o 1000 GJ. Ved kto chce mat doma nohavickovu teplotu, nech si zaplati. Ale nie na ukor druheho. Alebo dajme na vstup bytoveho domu jeden plynomer, jeden elektromer, jeden merac teplej vody, jeden merac studenej vody a jeden merac tepla. A delme sa. Darebaci sa budu mat dobre a poctivi budu doplacat. Tak, ako je to stale.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Dobry den, dostal som neprijemny list od vlastnika bytu.
Jeden jeho bod je takyto: "Pri vyuctovani nakladov za vykurovanie sme (podla vyhl. URSO) POVINNI zohladnit najnepriaznivejsiu polohu jeho bytu v dome a to za 2 vonkajsie steny (z toho jedna vychodna) koeficientom 0,82 a za horne podlazie (pod plochou strechou) koeficientom 0,8. Ze jeho byt plni termoizolacnu a hydroizolacnu funkciu voci celemu domu.!!!"

Na zhromazdeni sme zatial taketo rozuctovanie si neschvalili a doteraz sme to nepouzili, koeficienty nik nepozaduje a chcem vediet ci sme povinni zohladnit tieto poziadavky majitela alebo to musi schvalit zhromazdenie. Vyuctovanie nam robi firma podla meracov a tieto udaje o polohe a koeficientoch nemaju.

Takze ako sa voci nemu branit?
Dakujem.

Druhy jeho bod je tiez na hlavu padnuty odmieta platit zvyseny poplatok do fondu oprav lebo nechce prispiet na opravu balkonov lebo on ho nema -- ale ked sa opravovala strechabol spokojny ze mu ju ostatni zaplatili Odvolava sa na paragradf 10, ods. 6 druha veta zakona o bytoch, ale tam take nic neni ze by nemusel platit...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Koeficienty sú iba odporúčané, nie je nárok na koeficient ani jeho veľkosť. Keď sa chcú zaviesť, musia byť odsúhlasené väčšinou vlastníkov bytov.
Zvýšenie do FO musí platiť, však sa nebudú opravovať iba balkóny. Tá druhá veta je o platení za plnenie /služby/ podľa miery využívania spoločných priestorov a zariadení. Uvediem náš prípad. Máme mangeľ - kto ho využíva zaplatí spotrebovanú el.en. Teda pri vyúčtovaní el en. spol. priest.sa táto čiastka od celkovej odpočítá - určí sa priemer na osobu - rovnaké. A ten kto mangľovaľ zaplatí o vopred vyrátanú čiastku viacej. Ale o FO sa tam nehovorí.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Dakujem za odpoved a pomoc.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
horvatm Pozri príspevok
Dobry den, dostal som neprijemny list od vlastnika bytu.
Jeden jeho bod je takyto: "Pri vyuctovani nakladov za vykurovanie sme (podla vyhl. URSO) POVINNI zohladnit najnepriaznivejsiu polohu jeho bytu v dome a to za 2 vonkajsie steny (z toho jedna vychodna) koeficientom 0,82 a za horne podlazie (pod plochou strechou) koeficientom 0,8. Ze jeho byt plni termoizolacnu a hydroizolacnu funkciu voci celemu domu.!!!"

Na zhromazdeni sme zatial taketo rozuctovanie si neschvalili a doteraz sme to nepouzili, koeficienty nik nepozaduje a chcem vediet ci sme povinni zohladnit tieto poziadavky majitela alebo to musi schvalit zhromazdenie. Vyuctovanie nam robi firma podla meracov a tieto udaje o polohe a koeficientoch nemaju.

Takze ako sa voci nemu branit?
Dakujem.

Druhy jeho bod je tiez na hlavu padnuty odmieta platit zvyseny poplatok do fondu oprav lebo nechce prispiet na opravu balkonov lebo on ho nema -- ale ked sa opravovala strechabol spokojny ze mu ju ostatni zaplatili Odvolava sa na paragradf 10, ods. 6 druha veta zakona o bytoch, ale tam take nic neni ze by nemusel platit...
No na prvú otázku by som asi reagoval tak, že by som oslovil firmu ktorá vám robí vyúčtovanie tepla podla meracov a spytal sa ked dávali merače či to už náhodou nejako nezohladnili alebo nezohladňujú pri vyúčtovaní. Ak nie či by neposkytli pomoc a radu v tomto prípade. Sám sa v tom poriadne nevyznám, tak by som nechcel moc radiť.

Čo sa týka toho zvýšenia do FO. Tak tam by som so svojárom súhlasil iba čiastočne. A to tak, že ak si zhromaždenie odsúhlasilo zvýšenie príspevku do FO tak platiť musí, ale nemala by sa z FO uhrádzať oprava balkónov. A to preto lebo niektorí balkón nemajú a niekorí si ho opravili za vlastné prípadne vôbec ich balkón opravu nepotrebuje. Ako potom zdôvodnite použitie spoločných peňazí na opravu len pre jednotlivých vlastníkov?
Ohľadne opráv balkónov tu už boli dosť dlhé debaty a aj vela názorov. Môžeš trošku pohladať na porade.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Na zhromazdeni sme zatial taketo rozuctovanie si neschvalili a doteraz sme to nepouzili, koeficienty nik nepozaduje a chcem vediet ci sme povinni zohladnit tieto poziadavky majitela alebo to musi schvalit zhromazdenie. Vyuctovanie nam robi firma podla meracov a tieto udaje o polohe a koeficientoch nemaju.

U nás k tomu exisuje VZN - všeobecne záväzné nariadenie mesta. Treba si preveriť či niečo podobné nie je u Vás.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A z čoho sa vykoná oprava balkónov? Pozorne čítaj 182/93, § 10, ods. 3 - 2 veta.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

horvatm Pozri príspevok
Druhy jeho bod je tiez na hlavu padnuty odmieta platit zvyseny poplatok do fondu oprav lebo nechce prispiet na opravu balkonov lebo on ho nema -- ale ked sa opravovala strechabol spokojny ze mu ju ostatni zaplatili Odvolava sa na paragradf 10, ods. 6 druha veta zakona o bytoch, ale tam take nic neni ze by nemusel platit...
Ak sa adresne zvyšuje navyšenie FO na opravu balkónov, tak sa mu nedivím.
Strecha slúži všetkým, ale balkón len tým čo ich majú. Pripájam sa k odporúčaniu Jozef I poštudovať tému okolo opráv balkónov.
Tam niekto písal, že si vytvorili oddelený fond na opravy balkónov. Myslím si, že pre také domy, kde nemá každý balkón je to veľmi dobrý nápad.
0 0
katka30 katka30

katka30 je offline (nepripojený) katka30

Celkom ma prekvapilo,že aj túto tému som tu našla.
Chcela by som sa opýtať,čo je potrebné urobiť v takomto prípade:
Máme správcu bytov,ktorým je bytové družstvo.Je vlastne zároveň aj väčšinovým vlastníkom,takže schôdze u nás prebiehajú asi tým spôsobom,že príde niekto poverený z družstva s vodpred pripraveným scenárom a my nemáme šancu (či už ho prehlasovať,alebo navrhnúť niečo iné...-neviem či chápete čo tým chcem povedať ...)A napr.pri teple(aby sme ostali pri téme) sa deje nasledovné.Dole v pivnici,máme nastavený jeden regulátor na 20stupňov-radiátory su vriace,ale sa nedajú ani priškrtiť.Cirkulácia nie je pustená,takže akurát sa ohreje voda,ktorá sa vytlači hore po stúpačkách a stane sa nasledovné:v bytoch máme kosu,priama regulácia na radiátoroch je nám nanič,lebo celá spodná polka je studená,tam kde je merač,je horúci radiátor lebo je pustený naplno a vlastne z meračov sa odparuje a my platíme za niečo ,čo sme vôbec nedostalineviem,či som sa veľmi nerozpísala.
Chcem len vlastne pomoc(ak je možnosť) kde a na koho sa v tomto smere obrátiť,aby sme sa dovolali pravdy
S družstvom sa hovoriť vôbec nedá,oni tvrdia,že je to v poriadku

ďakujem vopred za všetky pripomienky a nápady
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Ak sa adresne zvyšuje navyšenie FO na opravu balkónov, tak sa mu nedivím.
Strecha slúži všetkým, ale balkón len tým čo ich majú. Pripájam sa k odporúčaniu Jozef I poštudovať tému okolo opráv balkónov.
Tam niekto písal, že si vytvorili oddelený fond na opravy balkónov. Myslím si, že pre také domy, kde nemá každý balkón je to veľmi dobrý nápad.
Ak môžem trošku doplním o tie balkony. V jednej téme si aj balkony zahrnuli do tvorby FPOaU a teda keď potrebovali niečo na balkony, nebol problém. Oni platili o plochu balkona viac do spoločného FPOaU. To sa aspoň mne zdalo seriozne.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

>>lebo celá spodná polka je studená,tam kde je merač,je horúci radiátor lebo je pustený naplno
To mám aj ja u seba. To nie je problém cirkulácie. Tá musí fungovať, lebo by kúrenie vôbec nešlo. V tomto prípade sú radiátory zle "vyvážené". Jednoducho musia mať určitý sklon. To si môžeš (dať) urobiť sama.
0 0
katka30 katka30

katka30 je offline (nepripojený) katka30

sthruska Pozri príspevok
>>lebo celá spodná polka je studená,tam kde je merač,je horúci radiátor lebo je pustený naplno
To mám aj ja u seba. To nie je problém cirkulácie. Tá musí fungovať, lebo by kúrenie vôbec nešlo. V tomto prípade sú radiátory zle "vyvážené". Jednoducho musia mať určitý sklon. To si môžeš (dať) urobiť sama.
Ale v celom vchode?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Máte reguláciu vykurovacej sústavy? Projekt si videla? Je celkom reálne, že máte len predimenzované vykurovacie telesá. Veľkosťou. Ste zateplení? Môže byť, že polka radiátora dosahuje Tebou nastavenú ppžadovanú teplotu v miestnosti. Merala si teplomerom teplotu v miestnostiach? Súhlasí nastavený termostatický ventil hodnotou s teplotou v miestnosti? Môže byť, že prízemné byty mali väčšie vykurovacie telesá ako v ostatných bytoch.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

katka30 Pozri príspevok
[/color]Ale v celom vchode?
Teraz máte dostatočnú teplotu v byte, ktorá je nastavená na termoregulačnom ventile. Ak znížiš teplotu v byte otvorením okien na dlhšiu dobu pri súčastnom otvorenom termoregulačnom ventile, potom sa rozohreje celý radiátor. Tu je vidieť, že termoregulačný ventil si plní svoju funkciu.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

>>Ale v celom vchode?
A prečo nie? Ak konzoly na radiátory boli predpripravené v panelárni, tak sa nečuduj.
0 0
katka30 katka30

katka30 je offline (nepripojený) katka30

no som z toho viac menej sklamaná,lebo v starom byte (a to bol 13 poschodový vežiak) sme taký problém nemali
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať