Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Najag neviem prečo to tak urputne vysvetluješ, ja som napísala, že sme SVB! a takto nám to vyhovuje a dohodli sme sa, keď budeme chcieť merače tak si to odsúhlasíme. A či niekto loboval či nie- je v tomto prípade nepodstatné.../to akoby som ja povedala, že robíš vo fi, kde montujú merače a lobuješ / mám ine skúsenosti ako píšeš a týmto končím k tomu sa vyjadrovať.
Naposledy upravil Halli : 08.02.08 at 09:12
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Slavica, mne je uplne jedno, ako to mate Vy vo Vasom SBD. Ja iba tvrdim, ze meranie spotreby tepla v bytoch je exaktny sposob zistenia podielu spotreby tepla kazdeho bytu na celkovej spotrebe tepla, pretoze meranie je kvantitativne vyhodnocovanie javou, ktorym zistujeme velkost meranej veliciny.A mozeme ju sledovat, vyhodnocovat, analyzovat, spracovavat.A z vysledkov mozeme odvodzovat priciny, preco je velkost veliciny mimo normalu. A teda,ze meranie spotreby niecoho je najspravodlivejsi sposob zistenia, akym sposobom ,sa kto podielal na celkovej spotrebe.Takze je rozdiel, ak si je niekto vedomy vyznamu merania , ale pre volu vacsiny sa to neuskutocnuje a ak niekto popiera vyznam merania a zastava iny nazor. Ono je to vacsinou v bytovom dome tak, ze ten, kto je v cele , ten aj udava , ktorym smerom sa ide a kam.Myslim, ze sa rozumieme, takze nie je o com sa ani vyjadrovat. Pretoze to, ze mi nieco velmi vyhovuje, to este neznamena, ze budem popierat vyznam toho, co vyznamnym je. Pretoze ide o objektivne a nie subjektivne poznanie.
Naposledy upravil najag : 10.02.08 at 14:57
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

sthruska : K opravnenosti koeficientov iba tolko: Ma logiku, ze boli stanovene rovnake koeficienty pre vsetky stavebne sustavy, ktore na Slovensku existuju a je ich asi 59 a kazda sustava mala rovnake sucinitele prestupu tepla? To naozaj sa neprejavil technicky pokrok medzi stavebnou sustavou z rokov 60-tich a 80-tich ? Nelogicke, ze? Ked si zoberieme napriklad spodne byty v jednom bytovom dome. Tieto byty su horsie v porovnani s rovnakymi bytami na vyssich podlaziach cinitelom prestupu tepla podlahy, pretoze ide o vyssi teplotny spad vzhladom k suterenu, takze iba tu vlastne dochadza k zvysenej teplotnej strate. To znamena, ze z hladiska mernej spotreby tepla bytu pri vypoctovej teplote 20 stupnov Celzia, ktora je stanovena, je spodny byt horsi o exaktne stanovenu tepelnu stratu a ktora je rovnaka pre kazdy spodny byt v porovnani s bytom na vyssom podlazi. Ale koeficientuje sa cela spotreba tepla bytu. Ak je priemerna spotreba strednych bytov nejakej velkosti, tak spotreba spodnych bytov by mala byt vacsia iba o 20%, pretoze je koeficient pre spodne byty 0,8. A to beriem do uvahy spotrebu tepla bytov, ktora je priemerna, to znamena, ze je v nej aj nejaka nohavickova spotreba tepla , nejde o mernu spotrebu tepla v byte. Ale v skutocnosti sa koeficientami tieto spodne byty zvyhodnuju na spotrebe, lebo sa koeficientuje cela spotreba. A zistenim pri merani spotreby tepla vo fyzikalnej velicine kWh je, ze aj niektore spodne byty maju taku istu spotrebu tepla , ako rovnake byty vyssie. Takze je spodny byt, ktory ma spotrebu 4670 kWh a z neho by mala byt na zaklade koeficientu 0,8 zaplatena iba spotreba 3736 kWh. Takze zlava je 934 kwh, ale aj ta je ovela vyssia, ako tepelna strata vlivom podlahy. A dalsi spodny byt mal spotrebu 11 004 kWh. Na zaklade koeficientu by mal zaplatit iba 8134 kWh a zlava je 2868 kWh. Ako je mozne, ze jeden spodny byt ma zlavu 934 kWh a druhy spodny byt 2868 kWh? Ak to prepocitam korunovo, tak je to v prvom pripade 2335 Sk a v druhom pripade je to 7170,-Sk. Rozdiel 4835 Sk. To ze je spravodlivost? Predsa v obchode dostanes zlavu iba na dany druh tovaru, ktory ma zhorsenu kvalitu v porovnani s prvotriednym a nie na cely nakup, ako pri spotrebe tepla podla koeficientov. A teraz lahodka na zaver. Z toho spodneho bytu sa presunia dana zlava vo vyske 2335,-Sk na rovnaky byt na vyssom podlazi, ktory mal tiez spotrebu 4670 kWh. Ale k jeho sume sa pripocita ta zlava zo spodneho bytu vo vyske 2335 Sk. Z bytu vyhodneho sa stal byt nevyhodny a z bytu nevyhodneho sa stal byt nevyhodny.Takze rovnaky byt vo vyssom podlazi zaplati celkovo 14 010 Sk a spodny byt 9340 ,-Sk. Paradox , ze? Hrozne zistenie. Najma, ak ide o bytovy dom s 60 bytovymi jednotkami, kde je 30 bytov koeficientovanych a 30 nekoeficientovanych. Jednoznacny presun z bytov jednych, na byty druhe. To ze je spravodlivost ? Tu nespravodlivost totiz nevidno, ked sa meria dielikami PRVN, ked sa celkova spotreba deli na zakladnu a spotrebnu zlozku, ked je rozny pomer zloziek a nikto vlastne nic nevidi, alebo ked sa rozpocitava teplo podla podlahovej plochy. Ale pri merani tepla vo fyzikalnej velicine v kWh je jasny obraz o velmi vela veciach a ich suvislostiach.
Mas este stale pocit o opravnenosti koeficientov ? Ja vobec nie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Slavica, mne je uplne jedno, ako to mate Vy vo Vasom SBD. Ja iba tvrdim, ze meranie spotreby tepla v bytoch je exaktny sposob zistenia podielu spotreby tepla kazdeho bytu na celkovej spotrebe tepla, pretoze meranie je kvantitativne vyhodnocovanie javou, ktorym zistujeme velkost meranej veliciny.A mozeme ju sledovat, vyhodnocovat, analyzovat, spracovavat.A z vysledkov mozeme odvodzovat priciny, preco je velkost veliciny mimo normalu. .
pekne si to napisal...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

najag Pozri príspevok
sthruska : K opravnenosti koeficientov iba tolko: Ma logiku, ze boli stanovene rovnake koeficienty pre vsetky stavebne sustavy, ktore na Slovensku existuju a je ich asi 59 a kazda sustava mala rovnake sucinitele prestupu tepla? To naozaj sa neprejavil technicky pokrok medzi stavebnou sustavou z rokov 60-tich a 80-tich ? Nelogicke, ze? Ked si zoberieme napriklad spodne byty v jednom bytovom dome. Tieto byty su horsie v porovnani s rovnakymi bytami na vyssich podlaziach cinitelom prestupu tepla podlahy, pretoze ide o vyssi teplotny spad vzhladom k suterenu, takze iba tu vlastne dochadza k zvysenej teplotnej strate. To znamena, ze z hladiska mernej spotreby tepla bytu pri vypoctovej teplote 20 stupnov Celzia, ktora je stanovena, je spodny byt horsi o exaktne stanovenu tepelnu stratu a ktora je rovnaka pre kazdy spodny byt v porovnani s bytom na vyssom podlazi. Ale koeficientuje sa cela spotreba tepla bytu. Ak je priemerna spotreba strednych bytov nejakej velkosti, tak spotreba spodnych bytov by mala byt vacsia iba o 20%, pretoze je koeficient pre spodne byty 0,8. A to beriem do uvahy spotrebu tepla bytov, ktora je priemerna, to znamena, ze je v nej aj nejaka nohavickova spotreba tepla , nejde o mernu spotrebu tepla v byte. Ale v skutocnosti sa koeficientami tieto spodne byty zvyhodnuju na spotrebe, lebo sa koeficientuje cela spotreba. A zistenim pri merani spotreby tepla vo fyzikalnej velicine kWh je, ze aj niektore spodne byty maju taku istu spotrebu tepla , ako rovnake byty vyssie. Takze je spodny byt, ktory ma spotrebu 4670 kWh a z neho by mala byt na zaklade koeficientu 0,8 zaplatena iba spotreba 3736 kWh. Takze zlava je 934 kwh, ale aj ta je ovela vyssia, ako tepelna strata vlivom podlahy. A dalsi spodny byt mal spotrebu 11 004 kWh. Na zaklade koeficientu by mal zaplatit iba 8134 kWh a zlava je 2868 kWh. Ako je mozne, ze jeden spodny byt ma zlavu 934 kWh a druhy spodny byt 2868 kWh? Ak to prepocitam korunovo, tak je to v prvom pripade 2335 Sk a v druhom pripade je to 7170,-Sk. Rozdiel 4835 Sk. To ze je spravodlivost? Predsa v obchode dostanes zlavu iba na dany druh tovaru, ktory ma zhorsenu kvalitu v porovnani s prvotriednym a nie na cely nakup, ako pri spotrebe tepla podla koeficientov. A teraz lahodka na zaver. Z toho spodneho bytu sa presunia dana zlava vo vyske 2335,-Sk na rovnaky byt na vyssom podlazi, ktory mal tiez spotrebu 4670 kWh. Ale k jeho sume sa pripocita ta zlava zo spodneho bytu vo vyske 2335 Sk. Z bytu vyhodneho sa stal byt nevyhodny a z bytu nevyhodneho sa stal byt nevyhodny.Takze rovnaky byt vo vyssom podlazi zaplati celkovo 14 010 Sk a spodny byt 9340 ,-Sk. Paradox , ze? Hrozne zistenie. Najma, ak ide o bytovy dom s 60 bytovymi jednotkami, kde je 30 bytov koeficientovanych a 30 nekoeficientovanych. Jednoznacny presun z bytov jednych, na byty druhe. To ze je spravodlivost ? Tu nespravodlivost totiz nevidno, ked sa meria dielikami PRVN, ked sa celkova spotreba deli na zakladnu a spotrebnu zlozku, ked je rozny pomer zloziek a nikto vlastne nic nevidi, alebo ked sa rozpocitava teplo podla podlahovej plochy. Ale pri merani tepla vo fyzikalnej velicine v kWh je jasny obraz o velmi vela veciach a ich suvislostiach.
Mas este stale pocit o opravnenosti koeficientov ? Ja vobec nie.

Takto sa to nedá porovnávať. Ak si myslíš, že koeficienty si niekto vycucal z prsta dovolím si tvrdiť, že si na omyle.
Je mi jasné, že to rozpočítanie a koeficientovanie nie je ideálne a že určite v niektorých prípadoch môže byť nesprávne a niekto na to doplatí. Ľudia v záujme šetrenia sú schopní narobiť veľa blbostí hlavne v oblasti podchladenia bytu.
Zatiaľ o 100%-nom meraní neviem. Podľa mňa ide o to aby to bolo čo najspravodlivejšie.
Nesúhlasím ani s tým, aby sa nemerala spotreba tepla, to mi potom pripadá ako kedysi, keď neboli v bytoch merače spotreby elektriky a všetko šlo buď rovnako alebo podľa počtu osôb. Keby som sa spýtal ľudí či sa chcú vrátiť k tomu aby sa spotreba elektriky platila ako kedysi určite by boli za to len tí, čo majú veľkú spotrebu. Podobne je to aj so spotrebou plynu aj tu je presné fakturačné meradlo a každý platí len svoju spotrebu a tiež aj vody, kde je táto rozpočítavaná tiež pomerovým spôsobom, čo tiež nie je najideálnejšie Pretože sa rozpočíta medzi všetkých tá spotreba čo naúčtuje fakturačný merač obvykle na päte domu. Sú tu zahrnuté všetky straty, aj keď tieto sa dajú určitým spôsobom v dome minimalizovať. (Hovoril som len o plyne ktorý sa používa na varenie a nie na vykurovanie.)
Sú meráky, ktoré vám to spočítajú presne, aj keby ste "vykvapkali" 10m kubických vody. Ale tá ich cena je neúmerná vzhľadom k tej ich presnote (tie terajšie straty sú voči nim oveľa lacnejšie).
Obdobne je to aj s meraním tepla, dokázali by sme ho merať vcelku presne aj s prestupmi tepla medzi málo vykurovanými bytmi, ale zatiaľ je to lacnejšie nemerať presne (ja viem znie to divne). A pretože nemeráme presne vždy na to niekto musí doplatiť.
Teraz ide o to, aby to bolo čo najmenej bolestivé pre všetkých a preto tu je tá možnosť dohodnúť sa o tom ako to účtovať.

Tá otázka o oprávnenosti merania a koeficientoch je skutočne o diskusii.
Keď niekomu vyhovuje nemerať tak nech nemerajú, ak nechcú koeficienty nech ich nepoužívajú ale musia sa na niečom dohodnúť, ale na druhej strane každý nespokojný s väčšinovým rozhodnutím má právo sa obrátiť na súd a žiadať pre seba nejakú úľavu.
Až raz bude energia taká drahá, že bude stáť za to aby sa merala presne určite sa to stane aj napriek doteraz veľkej cene fakturačných meračov. Určite sa bude potom merať aj množstvo tepla ktoré prestupuje cez steny z vykurovaných bytov do bytov menej vykurovaných. Každý si radšej zaplatí len to čo spotrebuje sám.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja by som uvítala ak má niekto praktické poznatky z vykonaného exaktného merania, keby sa podelil o jeho výsledok. Samozrejme záleží od typu domu, od vykurovacej sústavy... ale nikto ma nepresvedčí, že byty so znevýhodnenou polohou pri dosiahnutí rovnakej bytovej teploty spotrebuje rovnaké množstvo GJ v porovnaní s bytmi s výhodnou polohou. Stačí sa prejsť po susedoch. Niekto v krátkych rukávoch, niekto v teplých pulovroch a teplých ponožkách a to bolo aj pred zavedením PRVN, termoregulácie.
0 0
PetrP PetrP

PetrP je offline (nepripojený) PetrP

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja by som uvítala ak má niekto praktické poznatky z vykonaného exaktného merania, keby sa podelil o jeho výsledok. Samozrejme záleží od typu domu, od vykurovacej sústavy... ale nikto ma nepresvedčí, že byty so znevýhodnenou polohou pri dosiahnutí rovnakej bytovej teploty spotrebuje rovnaké množstvo GJ v porovnaní s bytmi s výhodnou polohou. Stačí sa prejsť po susedoch. Niekto v krátkych rukávoch, niekto v teplých pulovroch a teplých ponožkách a to bolo aj pred zavedením PRVN, termoregulácie.
Je potřeba si hlavně položit otázku, za co by uživatel bytu měl platit.
Pokud bude platit za spotřebované teplo, určitě budou uživatelé v nevýhodně položených bytech platit větší spotřebu tepla.
Ale co když bude zájem platit za dosahovanou teplotu v místnosti (tu lze měřit nebo počítat). Na to totiž následně navazuje i debata o koeficientech polohy. Pokud budu počítat s "úhradou za teplotu", tak mohu přece říci, že pokud dvě místnosti v objektu mají stejnou průměrnou teplotu, měli by mít také stejnou platbu. S nevýhodnou polohou klonkrétní místnosti již přeci jednou pořítal projektant a navrhl zde větší topné těleso. Ono koeficienty polohy totiž většinou fungují tak, že se vykrátí s koeficientem velikosti topného tělesa. A jsou zde jen pro zmatení a zneprůhlednění rozúčtování (v konečném výsledku) a o jejich "odborném" stanovování můžeme také vést sáhodlouhé debaty.
Rozhodně by o stanovování jakýchkoli koeficientů přeci něměli rozhodovat uživatelé v konkrétním domě. Jakou k tomu mají odbornost? Znají přesné charakteristiky chování indikátorů? Neměla by spíše nastoupit ODBORNÁ firma a měření vyřešit včetně vysvětlení a obhájení toho za co se platí?
Uznávám, že je zde proti těmto firmám odpor, přeci si vše umíme vše udělat sami a lépe a levněji, ale částky za rozúčtování jsou přeci o několik řádů menší než rozúčtovaná cena tepla. Ono většinou není problém hodit náměry do excelu a něco spočítat, to opravdu zmákne každý, ale je také potřeba umět vysvětlit za co se platí a jak jsem ke konkrétním výsledkům došel. A zde bohužel amatéři (a to i některé firmy) narazí a snaží se chytat legislativy a předepsaných a odsouhlasených koeficientů.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Orim, ja netvrdim, ze si koeficienty niekto vycucal z prsta. Len Ty mi zdovodni, ako moze jeden koeficient platit na 59 stavebnych sustav, ked kazda sustava mala ine technicke parametre,ine sucinitele prestupoveho tepla, ked zalezi na vyske budovy, na umiestneni budovy, na klimatickych podmienkach.... Ak to mi zdovodnis, tak uz nemusis studovat doktoranturu. Mas ju hotovu.

PetrP: Nad systemom merania "tepelnej pohody " som stravil vela hodin. Princip je velmi pekny, lenze v praxi su niektore veci v protiklade. Meria totiz tepelnu pohodu celeho bytu, jednym cidlom. Uz tu je rozpor, pretoze nie je dovod mat v byte vsetky miestnosti s rovnakou teplotou, pretoze uz medzi spalnou, ktora by mala mat 18 stupnou Celzia a medzi obyvackou , ktora by mala mat 22-23 stupnou Celzia je teplotny spad 4-5 stupnov Celzia a to je velmi velka hodnota. Takze v miestnostiach bytu su rozdielne teploty, pretoze nie je dovod ich rovnako vykurovat. A nebolo by to ani setrenie. Pri merani jednym cidlom sa da nasimulovat najnizsia teplota v miestnosti cidla, ktora nema radiator a tak ovlivnit hravo celu spotrebu tepla v byte.Pretoze nie je mozne predpokladat, ze vsetci sa budu spravat seriozne v ramci merania.
A na zaver, nezda sa mi, ze by v trznom hospodarstve mal niest vlastnik bytu , iba preto, ze byva v danom bytovom dome naklady za nadspotrebu tepla za niekoho byt s nevyhodnou polohou.Ak, tak by ju mal niest stat, lebo staval byty s takymi parametrami. Ale ten reguluje cenu tepla z pohladu jej opravnenych nakladov. Takze ak je cena tepla vysoka a je opravnena, tak mate smolu. Hladajte si iny byt s inou kotolnou.Vsetko je trzne, len zrazu obcan by mal prispievat obcanovi. A to mam velke socialne citenie. Ale treba vnimat aj socialnu stranku dopadu koeficientov v bytovom dome. Zena s dvomi detmi, pretoze byva v strednom byte, tak bude prispievat na spodny byt. Ona ma 12 000,- Sk prijmu mesacne a v spodnom byte maju 120 000,-Sk mesacne. Normalne ? Ekonomicka stranka : Stredny byt v bytovom dome kupite ovela drahsie, ako byt spodny, krajny, horny. A pretoze ste si ovela viac priplatili za rovnaky byt, aby ste mali vyhodnu polohu, nez ten druhy za rovnaky byt s nevyhodnou polohou, tak mu este budete priplacat na teplo, ze ? Tak preco ste ho vlastne kupovali ? Koeficienty maju suvislost ovela vacsiu, nez sa to iba zda vo vyhlaske.A preto su podla mna nezmyselne.
0 0
PetrP PetrP

PetrP je offline (nepripojený) PetrP

najag: i já nejsem velkým příznivcem přímého měření teploty, protože to má dle mě spoustu dalších neřestí. Ale je možno teplotu počítat pro každou místnost a pak zde nedochází k těmto problémům.
Pokud jde o tu sociální stránku, tak uznávám, že to je ta zajímavá část celého poměrového měření. Slušný systém si totiž umí poradit s oběma možnostmi platby.
Zjednodušeně:
náměr * velikost topného tělesa -> platba za dodané teplo
náměr * plocha místnosti -> platba za dosahovanou teplotu
Toto je opravdu velice zjednodušený popis, ale vlastně jde jen o provedení. A pak o preferenci. Dlohodobě měříme a rozúčtováváme teplo pro zhruba 100 000 bytů v ČR a asi 20 000 (toto číslo nevím přesně) v SR. Všude jej provávíme podle dosahované teploty v místnosti. Pokud v konkrétním objektu projeví zájem o měření podle "dodaného tepla", tak to systém umožňuje, ale ve většině bytů nedošlo k nákupu v "tržním hospodářství", ale byt byl přidělen. Zde si myslím, je výrazně spravedlivější rozpočet podle teploty. I s tím, že někdo na někoho "doplácí".
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

PetrP : Pocitam, ze ak Vas spojim s mestom Liberec, tak musim k Vam priradit system merania tepla VIPA a Vam priezvisko Pa....a Chcel som niekedy konzultovat aj Vas system, ale Vas zastupca v Banovciach nebol ochotny odpovedat na maily, mal som vazny zaujem vtedy, ale nakoniec som dospel k inemu rieseniu , na meranie na urovni kalorimetrov.Tam sa uz nepocitaju fazulky. Takze aj zlo je niekdy dobre, aj ked to povazujem za velku neslusnost, neodpovedat potencialnemu zaujemcovi.To je to, co sa mi u ceskych firiem a spolocnosti nestava a preto s nimi velmi rad komunikujem.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

najag Pozri príspevok
Orim, ja netvrdim, ze si koeficienty niekto vycucal z prsta. Len Ty mi zdovodni, ako moze jeden koeficient platit na 59 stavebnych sustav, ked kazda sustava mala ine technicke parametre,ine sucinitele prestupoveho tepla, ked zalezi na vyske budovy, na umiestneni budovy, na klimatickych podmienkach.... Ak to mi zdovodnis, tak uz nemusis studovat doktoranturu. Mas ju hotovu.
...
sthruska : K opravnenosti koeficientov iba tolko: Ma logiku, ze boli stanovene rovnake koeficienty pre vsetky stavebne sustavy, ktore na Slovensku existuju a je ich asi 59 ...
Vysvetli mi prečo si vymýšlaš, že jeden koeficient môže platiť pre 59 stavebných sústav a ešte chceš aby som ti to zdôvodnil, keď to nie je nikde napísané okrem tvojich príspevkov.
Aspoň som to tak pochopil z tých tvojich odpovedí.

Pokiaľ viem vyhláška len doporučuje nejaké koeficienty, ale nestanovuje, že to tak všade musí byť. Preto je tam tá možnosť si to odhlasovať. Predpokladám, že než sa vlastníci bytov pre niečo takéto rozhodnú zaplatia si odborníkov ktorí im všetko premerajú a navrhnú prípadné koeficienty na korekciu polohy bytu, ale v pohode sa môže stať aj to, že žiadne koeficienty nebudú, pretože si ich neodsúhlasia. Pretože keď si vezmeš dom ako taký, tých čo potrebujú koeficienty je obvykle menej ako tých čo ich nepotrebujú (u nás je tento pomer 1:4).

Súhlasím aj s tým, že v dnešnom trhovom hospodárstve to ešte nie je tak ako má byť a má na tom svoj podiel aj štát. A keďže štát prepásol šancu na predaj bytov za trhovú cenu podľa výhodnosti polohy snaží sa to asi riešiť týmito prostriedkami ako sú koeficiety za teplo.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Teraz sa mi zda Orim, ze niekto z nas nieco zle pochopil. Ak je vo vyhlaske odporucany koeficient pre horne byty 0,8 a ten plati pre jednoplastove strechy, dvojplastove strachy...pre stavebne sustavy T 11.....T03......BA, G57......ktore mali rozne riesene strechy, rozny material a odlisovali sa cinitelom prestupu tepla, tak ako naraz sa ma pouzivat jeden koeficiet???

"Ak si myslíš, že koeficienty si niekto vycucal z prsta dovolím si tvrdiť, že si na omyle. " Toto je predsa Tvoje vyjadrenie, alebo sa mylim ?

"Vysvetli mi prečo si vymýšlaš, že jeden koeficient môže platiť pre 59 stavebných sústav a ešte chceš aby som ti to zdôvodnil, keď to nie je nikde napísané okrem tvojich príspevkov."

O com je vyhlaska, to predsa vieme. A ked to ma urobit odborna firma, tak to moze urobit predovsetkym posudenim parametrov cinitela prestupu tepla jednotlivych stavebnych sustav z technickej dokumentacie stavebnej sustavy a to uz mohol urobit aj zakonodarca a mohli sa odstranit nejasnosti. Predsa nie je mozne odporucit rovnaky koeficient pre horny byt v sustave z roku 1960 a v sustave napr.v roku 2005, kedy uz platili prisne normy na parametre cinitela prestupu tepla pri vystavbe bytovych domov.
Takze, preco potom pises, ze som na omyle, ked je tomu tak ? Apropo, ta firma to neurobi pre pekne oci.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

A čo si myslíš, pre čo to zákonodarca urobil tak ako to urobil. Keby to spravil podľa parametrov jednotlivých stavebných sústav bolo by to možno všetkým jasné a nikto by nič na tom nemohol získať. Keď si vezmeš z čoho plynú najväčšie zisky čo je teraz taký boom. Zateplovanie a energia. Kto je majiteľom alebo aspoň podielnikom v takýchto firmách a im podobných. O tom to všetko je, samozrejme nič pre modré oči.
Takto dali nejaký koeficient a ty laik si to musíš od niekoho nechať posúdiť, ale za posudok si zaplatíš. Čo nato, keď neprší aspoň kvapká.
Firma príde pomerá zo všetkých strán naúčtuje si hodiny, km, atď. Dajú Ti ešte odporučenie na zateplenie strechy pretože to neodpovedá novej norme a tak ďalej. Si zasypaný množstvom čísel z ktorých sa tak isto nevyznáš, nie si o nič chytrejší ale máš papier, kde ti povedia koeficienty aké máš dať, alebo čo iné máš spraviť napr. zatepliť, pretože to už tiež neodpovedá norme a už teraz je jasné, že sa nude pritvrdzovať norma tak bude pre vás výhodnejšie už urobiť ....

Alebo zákonodarca predpokladá že ľudia sú už chytrejší a určite sa sami začnú starať o svoj majetok a tak bude stačiť len nejaký odbone odhadnutý koeficient.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Neviem prečo sa tu dohadujete o tých koeficientoch vo vzťahu k stavebnej sústave. Veď koeficienty zohladňujú polohu vykurovanej miestnosti a nie stavebnú sústavu v akej je postavená. Podľa mňa ide skôr o počet ochladzovaných stien, resp. stropu alebo podlahy. Ale aj tak nikdy nikomu koeficientami nevyhovieš. My sme sa v dome dohodli, že tie koeficienty jednoducho nebudeme používať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

r.galovic Pozri príspevok
Neviem prečo sa tu dohadujete o tých koeficientoch vo vzťahu k stavebnej sústave. Veď koeficienty zohladňujú polohu vykurovanej miestnosti a nie stavebnú sústavu v akej je postavená. Podľa mňa ide skôr o počet ochladzovaných stien, resp. stropu alebo podlahy. Ale aj tak nikdy nikomu koeficientami nevyhovieš. My sme sa v dome dohodli, že tie koeficienty jednoducho nebudeme používať.


Prosím, ťa, toto si ako dosiahol???:

súhlasov s príspevkom: 4,294,967,295
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Chobot Pozri príspevok


Prosím, ťa, toto si ako dosiahol???:

súhlasov s príspevkom: 4,294,967,295
Tak to teda netuším. Asi nejaká chyba databázy. Dokonca mi zmizol aj jeden z mojich získaných súhlasov. Alebo ho niekto zrusil ;(
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

r.galovic: To je dobreeeeeeeeeeeeeeeeee
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ja sa sem teraz nemôžem dostať ale príspevok napísať asi ide.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

r.galovic Pozri príspevok
Neviem prečo sa tu dohadujete o tých koeficientoch vo vzťahu k stavebnej sústave. Veď koeficienty zohladňujú polohu vykurovanej miestnosti a nie stavebnú sústavu v akej je postavená. Podľa mňa ide skôr o počet ochladzovaných stien, resp. stropu alebo podlahy. Ale aj tak nikdy nikomu koeficientami nevyhovieš. My sme sa v dome dohodli, že tie koeficienty jednoducho nebudeme používať.
Mňa by zaujímalo či ste sa o nepoužívaní koeficientov dohodli na základe nejakých prepočtov, nejakého už vykonaného prepočtu PRVN,... Ste nejaký "štrúdľový obytný dom"? Ste na komplet zateplení? Majú "znevýhodnené byty" riešenú polohu vykurovacími telesami iných hodnôt? Myslím niečo také ako napr. inú podlahovú krytinu,...
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Dobrý deň, prajem všetkým zúčastneným tejto diskusie.
Som zástupca jednej z firiem, ktoré dodávajú PRVN a rozpočítavajú náklady na teplo. Naša firma už v tejto diskusii bola niekoľkokrát spomenutá. Dovolím si reagovať trocha všeobecnejšie a upozorniť Vás, že problematiku stanovenia koeficientov zohľadnenia polohy miestnosti a stanovenie pomeru základnej a spotrebnej zložky riešime aj na odbornej úrovni. Nedávno sme už zverejnili aj závery našich analýz na odborných konferenciách (Piešťany, Tatr. Matliare a pod.). V stručnosti, zaviedli sme možnosť rozpočítavania inou metodikou rozpočítania ako je popísaná vo vyhláške a stanovenie koeficientov odborne spôsobilou osobou. Dospeli sme k niekoľkým výhodám:
1. Metodika rozpočítania eliminuje vysoké, z hľadiska stavebnej konštrukcie bytových domov neoprávnené a fyzikálne nezdôvodniteľné, rozdiely medzi jednotlivými platbami bytov na m2. Nedochádza teda k takzvanému „kradnutiu tepla“ medzi jednotlivými bytmi.
2. Nedochádza po montáži hydraulického vyváženia a PRVN v objekte k neadekvátne vyšším platbám za teplo ako pred realizáciou.
3. Každý byt, ktorý umožní riadny odpočet, bude mať nižšie náklady na vykurovanie, ako zodpovedá náhradnej "sankčnej" spotrebe (podľa vyhlášky 1,5 násobok priemernej platby v dome) za neumožnený odpočet alebo nenamontované PRVN.
4. Rieši problém s odpájaním bytov od spoločných vykurovacích sústav.
5. Eliminuje vplyv prípadných nesprávne stanovených koeficientov zohľadnenia polohy miestností.
6. Metodika je naďalej pre vlastníkov motivačná.
7. V konečnom dôsledku metodika zvyšuje dôveryhodnosť systému rozpočítania nákladov a tým znižuje počet sťažností a neoprávnených reklamácií rozpočítania.
8. Pre väčšinu „priemerne kúriacich bytov" obklopených "priemerne kúriacimi bytmi" zostanú rozpočítané náklady takmer rovnaké, ako doteraz. Podstatný rozdiel je v prípade bytov s vypnutými radiátormi, a v bytoch bezprostredne s nimi susediacimi. Nová metodika nedovoľuje "šetriť na úkor susedov".
9. Metodika neumožňuje takmer žiadne ovplyvnenia zo strany vlastníkov bytov- laikov tak, aby si ju prispôsobovali jednotlivci na svoj obraz ( oproti vyhláške), vypočítané platby sú teda oveľa bližšie k skutočným spotrebám.
10. Metodika v prílohe je v súlade s vyhláškou ÚRSO č. 630/2005 , nie však podľa metodiky v nej uvedenej.
11. Za zmenu metodiky rozpočítania naša spoločnosť nepožaduje žiaden poplatok.
Druhou už spomenutou novinkou je ponuka našej spoločnosti na stanovenie korekčných koeficientov zohľadnenia polohy znevýhodnených miestností posúdením tepelno-technických vlastností konkrétne Vášho objektu. Projektant v tejto oblasti vypočíta tepelné straty jednotlivých miestností a ich porovnaním stanoví odporúčané hodnoty koeficientov. Tým sa odstráni laická diskusia o výške koeficientu pre danú polohu a získate hodnoverný a zdôvodniteľný podklad.
Cena za vypracovanie analýzy tepelno-technického návrhu korekčných koeficientov zohľadnenia polohy miestností je stanovená individuálne podľa počtu miestností, regionálneho umiestnenia objektu a podkladov, ktoré sú k dispozícii.
V prípade, že máte záujem dozvedieť sa viac, napíšte, budem sa snažiť reagovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať