zuzana1221
13.05.08,09:36
zdravím Vás vsetkých,

uz si neviem rady a preto som sa rozhodla ze napísem sem.
bývame v rodinnom dome spolu s dedom (dedo je otec mojho otca)
byvala s nami aj babka ale ta uz zomrela. aby som vás oboznamila aký máme problem tak je to takto: rodinny dom vlastila babka s dedom. po babkynej smrti zdedil moj otec 1/4 a jeho sestra taktiez 1/4. babka vlastne svoju polovicu majetku prenechala detom. to znamena ze polovicným vlastíkom domu je stále dedo. a tuto polovicu sa snazí otcova sestra napísat na seba akýmkolvek sposobom a hlavne darovacou zmluvou.
deda raz tetka nalozila a dala mu podpísat darovaciu zmluvu, samozrejme ze na nu, tym pádom sa znazí mojho otca pripravit o majetok. Dedo bohuzial ani nevedel co podpisuje. lenze my vieme aj nám povedala ze si to nechá vsetko na seba napísat a musíme preto konat. V katastri este nieje ziadny vklad a preto vás prosím o radu ako tejto spinavosti zabranit? moj otec chce len polovicu na ktoru ma narok a nie len na stvrtinu z majetku. Viem ze ona si moze na seba dat napísat od deda hoci co, ale zatial to ako som spomínala nie je vlozene na katastri teda ta jej darovacia zmluva. dufam ze mi niekto z vas bude vediet poradit ako máme dalej postupovat, pretoze chudák dedo má uz 84 rokov, má starobnú demenciu a vobec nevie co podpísal a ona ho este moze vyhodit na ulicu ak jej to vsetko podpíse. alebo sa o neho prestane starat. dakujem za pomoc.
Braňo
13.05.08,08:03
Je možnosť spolu s právnikom spochybniť platnosť darovacej zmluvy, nakoľko dedo podpísal uvedenú zmluvu nedobrovoľne resp. v núdzi a nekonal na základe svojho rozhodnutia.
Vranová
13.05.08,19:05
Presne ako napísal Braňo...len dedko môže túto zmluvu anulovať, to nevadí, že nie je ešte vklad do katastra, to potrvá nejakú dobu, kým to tam zapíšu, zato môže byť už podaný!. Treba čo najrýchlejšie kontaktovať právnika a dať to do poriadku!!! Je to špinavosť čo sa Vám stalo, ale bohužiaľ nie ste prvá ani posledná, čo sa stretne s takýmto problémom.
Chobot
14.05.08,06:33
zdravím Vás vsetkých,

uz si neviem rady a preto som sa rozhodla ze napísem sem.
bývame v rodinnom dome spolu s dedom (dedo je otec mojho otca)
byvala s nami aj babka ale ta uz zomrela. aby som vás oboznamila aký máme problem tak je to takto: rodinny dom vlastila babka s dedom. po babkynej smrti zdedil moj otec 1/4 a jeho sestra taktiez 1/4. babka vlastne svoju polovicu majetku prenechala detom. to znamena ze polovicným vlastíkom domu je stále dedo. a tuto polovicu sa snazí otcova sestra napísat na seba akýmkolvek sposobom a hlavne darovacou zmluvou.
deda raz tetka nalozila a dala mu podpísat darovaciu zmluvu, samozrejme ze na nu, tym pádom sa znazí mojho otca pripravit o majetok. Dedo bohuzial ani nevedel co podpisuje. lenze my vieme aj nám povedala ze si to nechá vsetko na seba napísat a musíme preto konat. V katastri este nieje ziadny vklad a preto vás prosím o radu ako tejto spinavosti zabranit? moj otec chce len polovicu na ktoru ma narok a nie len na stvrtinu z majetku. Viem ze ona si moze na seba dat napísat od deda hoci co, ale zatial to ako som spomínala nie je vlozene na katastri teda ta jej darovacia zmluva. dufam ze mi niekto z vas bude vediet poradit ako máme dalej postupovat, pretoze chudák dedo má uz 84 rokov, má starobnú demenciu a vobec nevie co podpísal a ona ho este moze vyhodit na ulicu ak jej to vsetko podpíse. alebo sa o neho prestane starat. dakujem za pomoc.

Pozri si túto tému:

http://www.porada.sk/t52204-darovacia-zmluva-anulovanie.html

je tam presne tvoj problém aj návod, ako to vyriešiť. Neboj sa nič nie je stratené, ten príbeh má happy end. Rovnaký postu môžete použiť aj vy.

Inak zaujímavé je, že aj tam prvý príspevok začína presne tak, ako tvoj príspevok...:rolleyes::D
zuzana1221
16.05.08,07:25
dakujem velmi pekne za radu, zatial je to v riesení, boli sme aj u právnika, a kým ona neurobí prvý krok ze urobí tuto spinavost tak mi nic nedokázeme. uvidíme ako sa to vsetko vyvinie, pretoze nám aj právnik povedal ze ona moze ak uz má darovaciu zmluvu podpísanu a overenu vlozit ju do katastra do troch rokov, takze je to na dlhé sudenie potom, a nedajboze ze by sa s dedom nieco stalo tak to si uz potom neviem predstavit co nastane.
je inak strasne, ake spinavosti a podvody sa robia a potom sa nieje ani co cudovat ked vidíme tolko zbohatlíkov na svete. nechápem tomu ani to co sa deje v nasej rodine, nepochopím ani to preco to tetka robí, je nanajvís este aj právnicka, penazí ma ako supek, dve chaty, dva byty dáva do prenajmu a moj chudák otec, co sa celý zivot staral a este aj stara o rodicov a rodicovský dom, tak este aj ten chce hentá teraz cely!!! to nám uz aj prehlásila, ona sa nedá nazvat uz ani nenazranou hyenou, pardon za výraz, ale ona uz nie je ani clovek. neviem ako to cele dopadne ale urcite sa ozvem. este raz dakujem za pomoc
zuzana1221
16.05.08,07:28
citala som si to a je to fakt náhodicka :-) ze tá Alzbetka mala taký istý problém ako teraz mi, este aj ten nápad ako sem napísat bol skoro rovnaky :-)
pevne verím ze aj s nami to tak dobre dopadne ako s nou
Chobot
29.09.08,10:49
citala som si to a je to fakt náhodicka :-) ze tá Alzbetka mala taký istý problém ako teraz mi, este aj ten nápad ako sem napísat bol skoro rovnaky :-)
pevne verím ze aj s nami to tak dobre dopadne ako s nou


zuzana1221, nahlásila si mi Braňov príspevok, ale vidím, že si chcela pridať vlastný príspevok a nie nahlásiť cudzí.

Nahlásenie nie je pridanie príspevku, treba si dať na to pozor. Treba trošku čítať, čo je pri ktorom okienku, či formulári a nie bezhlavo klikať a písať kde ti napadne. Pod tým okienkom nahlásenia je jasne napísané, že:

"POZOR: Táto správa slúži k nahláseniu nežiadúcich príspevkov, ktoré sú v rozpore pravidlami Porady. Napríklad reklama, spam, vulgárne a urážajúce príspevky, nepravdivé informácie a pod."

Zvyčajne len upozorňujem, že treba príspevok pridať ešte raz, ale aby si ho nemusela písať znovu, tak text pripojím miesto teba.

Preto pre všetkých, ktorí to budú čítať, toto je príspevok, ktorý dávam v mene zuzana1221:

" ahoj brano, prosim ta vies mi poradit s týmto problemom?
ako som uz v predoslých prispevkoch pisala, otcova sestra si dala na seba prepísat darovacou zmluvou aj jeho majetok a teraz je najhorsí problém ten, ze sa K NAM DO DOMU CHCE NASTAHOVAT. My tomu zamozrejme chceme zabranit, pretoze my platime inkaso a vsetky naklady na dom znasajú moji rodicia. my tam mame trvale bydlisko a o to iste sa snazí aj ona. ako sa prosím ta tomu da zabranit? poprípade ake prava mame my ze tam bývame a neprajeme ani nechceme aby sa tam nastahovala, aj ked si spinavym podvodom dala na seba darovat aj otcov majetok? dakujem ti velmi pekne za pomoc....."
zuzana1221
29.09.08,12:11
ahojte.
prosím vás, vedel by mi niekto poradit s problemom týkajuceho sa trvaleho bydliska? nemam na mysli nahlasenia, prave naopak, zabránenia aby sa osoba ktorá by sa nemala prihlasit?
presne vam opísem danu situaciu: uz som tu jeden temu mala, sice sa mi to nepodarilo vyriesit, no co uz. bývam s rodicmi v rodinnom dome. spolu s otcovim otcom, cize mojim dedom. moj otec ma sestru. ktorá si sposobom darovacej zmluvy dala na seba napísat aj otcov majetok. urobila podvod na mojho otca, ktorý 30-rokov v tom dome spolu s jeho rodicmi býva. pricom jeho sestra nie. si to teraz nechala napísat na seba, pretoze dedo, teda ich otes ma velku demenciu a ani nevel co podpísal. (to je uz na sude)
problém je ale ten, ze my s nou bývat v ziadnom pripade nechceme, ale ona sa silou mocou tam nastahovat chce...ved kto by nechcel z panelaku do rodinneho domu....my tam mame trvale bydlisko a to chce aj ona urcite dosiahnut aby ho tam mala. prosím o prave tuto radu ci pomoc, ako tomu nabranit aby nemala ako si prepisat trvale bydlisko aj ked je vacsiou vlastníckou domu ako moj otec(on je 1/4 a ona 3/4) dakujem vam za radu.
Chobot
29.09.08,13:42
ahojte.
prosím vás, vedel by mi niekto poradit s problemom týkajuceho sa trvaleho bydliska? nemam na mysli nahlasenia, prave naopak, zabránenia aby sa osoba ktorá by sa nemala prihlasit?
presne vam opísem danu situaciu: uz som tu jeden temu mala, sice sa mi to nepodarilo vyriesit, no co uz. bývam s rodicmi v rodinnom dome. spolu s otcovim otcom, cize mojim dedom. moj otec ma sestru. ktorá si sposobom darovacej zmluvy dala na seba napísat aj otcov majetok. urobila podvod na mojho otca, ktorý 30-rokov v tom dome spolu s jeho rodicmi býva. pricom jeho sestra nie. si to teraz nechala napísat na seba, pretoze dedo, teda ich otes ma velku demenciu a ani nevel co podpísal. (to je uz na sude)
problém je ale ten, ze my s nou bývat v ziadnom pripade nechceme, ale ona sa silou mocou tam nastahovat chce...ved kto by nechcel z panelaku do rodinneho domu....my tam mame trvale bydlisko a to chce aj ona urcite dosiahnut aby ho tam mala. prosím o prave tuto radu ci pomoc, ako tomu nabranit aby nemala ako si prepisat trvale bydlisko aj ked je vacsiou vlastníckou domu ako moj otec(on je 1/4 a ona 3/4) dakujem vam za radu.

Bohužiaľ nijako, ak je vlastníkom domu, tak sa kľudne môže prihlásiť na trvalý pobyt. Je to jej vlastnícke právo.

Ale pozriem sa na tvoj problém z druhej strany - zo strany tvojej tety. Myslím, že ju dokážem dobre pochopiť, pretože sám som v takej situácii, ako sa nachádza ona. Nepíšeš síce, ako odišla z domu, ale predpokladám, že si zabezpečila byt a odsťahovala sa z rodičovského domu (ako aj ja). Ten byt si zabezpečila z vlastných prostriedkov. Tvoj otec zostal v rodičovskom dome, užíva ho, býva v ňom už koľko rokov? Vyplatil niekedy tvoju tetu za to, že tam býva a ona nie? (aj moji 2 súrodenci bývajú v rodičovskom dome s rodičmi a svoje byty prenajímajú!!!). Ako kompenzovali rodičia skutočnosť, že on tam býva a druhý potomok sa musel postarať o bývanie sám? Navrhli ste niekedy tete, že ju vyplatíte z jej podielu? Asi nie.

Prečo si myslíte, že sa bude z diaľky pozerať, ako si užívate rodičovský dom a ona musí bývať v bytovke? Že možno z toho rodičovského domu nikdy nič nebude mať, okrem zápisu v katastri, že je polovičným vlastníkom. A keď bola tým 1/4 vlastníkom, ponúkli ste jej, že od nej tú 1/4 odkúpite? ALebo ste sa len ticho tešili, že aj keď by mala nárok na dom, vy si ho celý užívate?

Myslím, že jej došla trpezlivosť a urobila niečo, čo ju ochráni od toho, aby o ten dom (či podiel) z neho prišla. Síce nemusela si nechať prepísať celý podiel dedka, ale 1/4 určite. Veď ak má dedko 2 potomkov - tvojho otca a ju, tak obaja majú právo užívať ten dom rovnako. Prečo jej potom vy bránite nasťahovať sa do domu???? Myslím, že vám len vrátila to, čo ste jej za tie roky vyvádzali - že nemohla užívať dom.

Takže skôr si myslím, že pravda je na jej strane (hoci, ako som spomenul, nemala žiadať od dedka celý jeho podiel, ale len to, čo jej patrí). Ak chcete všetko urovnať, dohodnite sa, že zostanete bývať v tom dome, a navrnite jej, že jej vyplatíte 1/2 hodnoty domu.

A rodičia také veci nevidia, alebo nechcú vidieť, aj keď sú zdraví a nie sú dementní. Aj keď som sa viackrát ozval, že je to nespravodlivé, že oni si dom užívajú a ja nemôžem, tak s tým nič neurobia. A ten náš dom nie je malý, sú to 2 samostatné bytové jednotky. Mali sme tam jednu izbu, kam sme chodili cez víkendy alebo cez prázdniny, ale môj bezdetný súrodenec s partnerom potrebovali celý jeden 4 izbový byt na celom poschodí, tak som o tú jednu izbu prišiel. Mať príležitosť, tak asi spravím to isté, čo tvoja teta, aby som mal nejaké tromfy v ruke.

Každá pravda má 2 konce - ty si nám ju podala z tvojho pohľadu. Zaujímavé by bolo počuť verziu tvojej tety.
zuzana1221
30.09.08,13:17
ahoj. vobec to nie je tak ako si myslís.
ona mala moznost ist bývat s rodicmi ale nechcela, pretoze oni nie su moc dobrí ludia, tak sa dohodli ustne tak, ze ona si nechá byt po rodicoch a otec sa da sa povedat zo sucitu nastahoval k rodicom. pretoze nemali financie na jeho dokoncenie ci financovanie. moj otec nechce ten dom sam pre seba, on chce len tu svoju polovicu co mu zákonom patri. ano, ponukali sme jej sto krát ze ju vyplatíme, ale to ona neprijala. ona je vypocitava svina, prepac ze nadavam, ale je to tak. ona ma tri byty, jeden v prenajme, potom velku chatu a este aj otcov majetok schramsi, to je spinavost, moj otec jej aj nechal ten byt po rodicoch, nic z neho nechcel, pretoze sa dohodli ze bude mat bytovu jednotu u rodicov, ale teraz to uz nie je pravda.
my nechceme aby sa tam nastahovala uz len z toho dovodu, ze stve deda proti nam, furt mu klame ze maju kazdy jednu polovicu a ked mu ukazujeme list vlastníctva tak nevie ani citat a nevie ani co to je. ona s ním strasne manipuluje a on je z toho zblbhuty..... je mi ho aj luto, lebo on sa jej bojí, vrieska na neho, ze ho da do starobinca sa mu vyhraza a tak dalej. je toho dost co zle a podle robi, ale ja verím v spravedlnost, ze jej sa to vrati sto krat horsie, my trpíme, pretoze otec ma ako bytovu jednotku len ten jeden dom aj o ten ho pripravila podvodom. uz mi rozumies? ty asi nie si s nou podobny.....
Chobot
30.09.08,13:23
ahoj. vobec to nie je tak ako si myslís.
ona mala moznost ist bývat s rodicmi ale nechcela, pretoze oni nie su moc dobrí ludia, tak sa dohodli ustne tak, ze ona si nechá byt po rodicoch a otec sa da sa povedat zo sucitu nastahoval k rodicom. pretoze nemali financie na jeho dokoncenie ci financovanie. moj otec nechce ten dom sam pre seba, on chce len tu svoju polovicu co mu zákonom patri. ano, ponukali sme jej sto krát ze ju vyplatíme, ale to ona neprijala. ona je vypocitava svina, prepac ze nadavam, ale je to tak. ona ma tri byty, jeden v prenajme, potom velku chatu a este aj otcov majetok schramsi, to je spinavost, moj otec jej aj nechal ten byt po rodicoch, nic z neho nechcel, pretoze sa dohodli ze bude mat bytovu jednotu u rodicov, ale teraz to uz nie je pravda.
my nechceme aby sa tam nastahovala uz len z toho dovodu, ze stve deda proti nam, furt mu klame ze maju kazdy jednu polovicu a ked mu ukazujeme list vlastníctva tak nevie ani citat a nevie ani co to je. ona s ním strasne manipuluje a on je z toho zblbhuty..... je mi ho aj luto, lebo on sa jej bojí, vrieska na neho, ze ho da do starobinca sa mu vyhraza a tak dalej. je toho dost co zle a podle robi, ale ja verím v spravedlnost, ze jej sa to vrati sto krat horsie, my trpíme, pretoze otec ma ako bytovu jednotku len ten jeden dom aj o ten ho pripravila podvodom. uz mi rozumies? ty asi nie si s nou podobny.....

Tak prepáč, že som to prirovnal k mojej situácii. Ak je to tak, ako píšeš, najmä s tým bytom, že ho získala po rodičoch, tak to je iné.

Ale aj tak si s tým teraz nepomôžete, pretože pokiaľ je majiteľom, a to dokonca v podiele 3/4, tak skutočne má právo do domu sa aj nasťahovať.
zuzana1221
30.09.08,13:25
este som zabudla podotknut, ze moj otec si ten prepis mohol dat urobit hoci kedy, ale nemal to svedomie svoju jedinu sestru obrat o dedicstvo.
ako hovoris, nikto by proti tomu nemal kebyze si da svoju 1/4 napisat na seba, preco aj otcovu? je to podla teba spravodlive? pre cloveka ktorý sa 30 rokov staral o svojich rodicov(ona nie) chodila striedavo oblacno, co mohla pobrala, ale nepomohla, moji rodicia na to vzdy doplatili, oni do toho tiez rodinneho domu 2 bytoveho vrazili kopu penazi,
je to velky rodinny dom, dva vchody, dve bytove jednotky, ale spolocne kurenie, voda, plyn a elektrika. to vsetko je písane na mojho otca, akým pravom má ona bývat zadarmo?
s nou sa neda dohodnut, uz sme to x krát skusali, ci v dobrom, ci v zlom.
je to spina obycajna bez chrbtovej kosti. prepac ze nadavam, ale uz sa mi zvysil tlak v krvi. okrem toho ti este musím napisat ze cela rodina ju nenavidí, za to aká je, stihla okradnut aj bratrancov aj sesternice a to je na dlho. my sme nikdy necakali ze by to mohla spravit aj nam. celu rodinu aj s muzovej strany si za majekty rozhadali. tak je to.... co mi na to teraz povies???
zuzana1221
30.09.08,13:28
vies, ona sa tam síce chce nastahovat, ale nikto jej to nedovoli, pretoze ju tam nechce. nic tam nema a kde byvaju ludia zadarmo? kde maju teplo vodu elektriku vsetko?
preco by to mal platit dedo za nu?
pretoze naklady na dom su na polovicu, voda je na osoby, nas je viac, a dedo len jeden. musi existovat zakon.... je to na sude, a myslim si ze ak sa majetok nevysporiada tak tam nema pravo byvat, jedine ak by platila, ale to sa nikdy nestane.
monymon
30.09.08,13:29
Hlavne pockajte na rozhodnutie sudu (tak mi z toho vyslo, ze spor je uz na sude), pripadne vyuzite opravny prostriedok a ak uz nic, tak nech sa otec domaha v dedicskom konani po svojom otcovi, aby sa dedicke - sestre do dedicskeho podielu zapocitali vsetky dary, ktore dostala za zivota porucitela.
zuzana1221
30.09.08,13:30
zajtra ti napisem, idem uz prec. ale dakujem za tvoju radu ci nazor.
Chobot
30.09.08,13:48
este som zabudla podotknut, ze moj otec si ten prepis mohol dat urobit hoci kedy, ale nemal to svedomie svoju jedinu sestru obrat o dedicstvo.
ako hovoris, nikto by proti tomu nemal kebyze si da svoju 1/4 napisat na seba, preco aj otcovu? je to podla teba spravodlive? pre cloveka ktorý sa 30 rokov staral o svojich rodicov(ona nie) chodila striedavo oblacno, co mohla pobrala, ale nepomohla, moji rodicia na to vzdy doplatili, oni do toho tiez rodinneho domu 2 bytoveho vrazili kopu penazi,
je to velky rodinny dom, dva vchody, dve bytove jednotky, ale spolocne kurenie, voda, plyn a elektrika. to vsetko je písane na mojho otca, akým pravom má ona bývat zadarmo?
s nou sa neda dohodnut, uz sme to x krát skusali, ci v dobrom, ci v zlom.
je to spina obycajna bez chrbtovej kosti. prepac ze nadavam, ale uz sa mi zvysil tlak v krvi. okrem toho ti este musím napisat ze cela rodina ju nenavidí, za to aká je, stihla okradnut aj bratrancov aj sesternice a to je na dlho. my sme nikdy necakali ze by to mohla spravit aj nam. celu rodinu aj s muzovej strany si za majekty rozhadali. tak je to.... co mi na to teraz povies???

TO, že si nechala prepísať celý dedkov podiel som kritizoval hneď a nepríde mi to spravodlivé. Asi ste mali byť rýchlejší a urobiť to, čo ona, skôr než ona, keď ste vedeli, aká je. Teraz to máte ťažké...
Chobot
30.09.08,13:50
vies, ona sa tam síce chce nastahovat, ale nikto jej to nedovoli, pretoze ju tam nechce. nic tam nema a kde byvaju ludia zadarmo? kde maju teplo vodu elektriku vsetko?
preco by to mal platit dedo za nu?
pretoze naklady na dom su na polovicu, voda je na osoby, nas je viac, a dedo len jeden. musi existovat zakon.... je to na sude, a myslim si ze ak sa majetok nevysporiada tak tam nema pravo byvat, jedine ak by platila, ale to sa nikdy nestane.

AK by tam bývala , tak máte právo požadovať od nej uhradiť alikvótnu časť nákladov na údržbu domu.
Barbara
30.09.08,15:52
Zuzka možno, že ti to pomôže, tu je výklad § 630 obč. zákonníka podľa ktorého by tvoj dedo mohol dar žiadať spať

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Comments/Article.ascx&CommUID=7083&scw=1ale (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/Comments/Article.ascx&CommUID=7083&scw=1ale)
radila by som ti zájsť za právnikom. neviem presne čo ste dali na súd, či to, aby vrátila dar, alebo aby tam nemohla bývať, v prvom rade by ste mali riešiť, aby darovaciu zmluvu anulovali.
milanko222
01.10.08,00:44
1, Zuzka možno, že ti to pomôže, tu je výklad § 630 obč. zákonníka podľa ktorého by tvoj dedo mohol dar žiadať spať
2, radila by som ti zájsť za právnikom. neviem presne čo ste dali na súd, či to, .... aby darovaciu zmluvu anulovali.





1, deda raz tetka nalozila a dala mu podpísat darovaciu zmluvu,
Dedo bohuzial ani nevedel co podpisuje.
pretoze chudák dedo má uz 84 rokov, má starobnú demenciu a vobec nevie co podpísal




1, ak je už v takom stave , ťažko to takto pôjde
2, treba zvážiť , či tá 1/4 domu stojí za to , aby ste deda navrhli zbaviť svojprávnosti a nechať ho pod " kurátorom " (kvôli objektivite).

Milan
Barbara
01.10.08,04:11
1, ak je už v takom stave , ťažko to takto pôjde
2, treba zvážiť , či tá 1/4 domu stojí za to , aby ste deda navrhli zbaviť svojprávnosti a nechať ho pod " kurátorom " (kvôli objektivite).

Milan


Milan im ide o to, aby sa tam nenasťahovala. lenže teraz v tomto momente nato právo má.

lenže je to ťažké keď nevieme či má v tej darovacej zmluve ona povinnosť sa oňho starať. teda či je tam aj to vecné bremeno, že sa má oňho starať. keby tam to vecné bremeno bolo, tak by mohli to riešiť tým smerom, že s ním ani nebýva, teda ani sa nestará.

hádam netrepem blbosti.:rolleyes:
zuzana1221
01.10.08,07:14
otec si vyziadal z katastra tu jej darovaciu zmluvu a je tam uvedene ze dedo ma dosmrtné uzívanie v dome, nakolko uz nic nevlastní, a jedna klauzula tam je ze sa ak porusí dobre mravy tak si moze darca narokovat dar spat. viete, je to velmi zle a takze, ako som uz spomynala moj otec nemal to svedomie zobrat teda okradnut vlastnu sestru, mohol kedykolvek ved je kazdy den s otcom.... ako sa hovorí za dobrotu na zebrotu..... bolo nam to divne ked pred tým darom chodila skoro kazdy den za dedom pricom sa ukáze raz za dva týzdne, príde ho len pozriet ci zije, a hned odíde prec.... je to otrasne, aspon kebyze sa o neho stara, ked uz jej daroval ten majetok, ale ani to nie... moja mamina mu varí, oco mu chodí na nakupi, ale nic nie je horsie ako samota, kebyze nemá otca mna a mamu tak nema ani s kým sa porozpravat, pretoze ona je s ním maximalne pol hodinu a zmyzne...ako keby si len chodí kontrolovat svoj nepravom nadobudnuty majetok. a viete co je este sranda? aka je to osoba? ten rodinny dom je da sa povedat starý a trebalo by ho zrekonstruovat a hlavne strechu... tak jej moj oco navrhol, uz aj po tom jej dare, nech sa zlozia a tu strechu opravia... viete co mu na to povedala??? je strecha je nasa a ze nech si ju zaplatíme mi...ze ona ma strechu nasu podlahu.... pretoze to je dvojposchodové...neviem o tom, ze v panelakoch platí strechu len ten najvyssi.... :-) je to sranda, ze? ja neverím ze takýto clovek moze aj existovat a hanbím sa za to ze je to moja teta....my sme s toho vsetkeho uz psychicky vycerpaní, pretoze ak sa ona ukaze tak sa len s nou oco hada a hada hada, uz nam aj auto z garaze chce vystahovat a tak, moj otec si toto za 30-rokov co tam byva a stara sa o rodicov vobec nezasluzil, ako moze existovat takato nespravedlnost? moji rodicia urobili vela chyb a ta najvacsia ze tam isli bývat na dobre slovo ze ta bytova jednotka je ich a nakoniec nie....v tej dobe sa neriesilo vsetko paprierovo, pretoze neboli také podvody ako teraz a este od vlastnej rodiny.... ako by ste mi vedeli poradit prosím aby sme boli aspon v nejakom prave proti nej?
robovi
01.10.08,07:21
Milan im ide o to, aby sa tam nenasťahovala. lenže teraz v tomto momente nato právo má.

lenže je to ťažké keď nevieme či má v tej darovacej zmluve ona povinnosť sa oňho starať. teda či je tam aj to vecné bremeno, že sa má oňho starať. keby tam to vecné bremeno bolo, tak by mohli to riešiť tým smerom, že s ním ani nebýva, teda ani sa nestará.

hádam netrepem blbosti.:rolleyes:

Tak toto neobstojí. Aj ja mam zaopatrovaciu zmluvu uzatvorenu s dedkom, ale to, ze s nim nebyvam este neznamena, ze sa onho nestaram. Dedko si to nezela, je radsej sam a ja mu poskytujem opateru na dialku. Periem mu, upratuje, navarim, ked treba. Vlacim po lekaroch, ale napriek tomu s nim nebyvam. Nikto vsak nemoze povedat, ze sa onho nestaram.
robovi
01.10.08,07:30
otec si vyziadal z katastra tu jej darovaciu zmluvu a je tam uvedene ze dedo ma dosmrtné uzívanie v dome, nakolko uz nic nevlastní, a jedna klauzula tam je ze sa ak porusí dobre mravy tak si moze darca narokovat dar spat. viete, je to velmi zle a takze, ako som uz spomynala moj otec nemal to svedomie zobrat teda okradnut vlastnu sestru, mohol kedykolvek ved je kazdy den s otcom.... ako sa hovorí za dobrotu na zebrotu..... bolo nam to divne ked pred tým darom chodila skoro kazdy den za dedom pricom sa ukáze raz za dva týzdne, príde ho len pozriet ci zije, a hned odíde prec.... je to otrasne, aspon kebyze sa o neho stara, ked uz jej daroval ten majetok, ale ani to nie... moja mamina mu varí, oco mu chodí na nakupi, ale nic nie je horsie ako samota, kebyze nemá otca mna a mamu tak nema ani s kým sa porozpravat, pretoze ona je s ním maximalne pol hodinu a zmyzne...ako keby si len chodí kontrolovat svoj nepravom nadobudnuty majetok. a viete co je este sranda? aka je to osoba? ten rodinny dom je da sa povedat starý a trebalo by ho zrekonstruovat a hlavne strechu... tak jej moj oco navrhol, uz aj po tom jej dare, nech sa zlozia a tu strechu opravia... viete co mu na to povedala??? je strecha je nasa a ze nech si ju zaplatíme mi...ze ona ma strechu nasu podlahu.... pretoze to je dvojposchodové...neviem o tom, ze v panelakoch platí strechu len ten najvyssi.... :-) je to sranda, ze? ja neverím ze takýto clovek moze aj existovat a hanbím sa za to ze je to moja teta....my sme s toho vsetkeho uz psychicky vycerpaní, pretoze ak sa ona ukaze tak sa len s nou oco hada a hada hada, uz nam aj auto z garaze chce vystahovat a tak, moj otec si toto za 30-rokov co tam byva a stara sa o rodicov vobec nezasluzil, ako moze existovat takato nespravedlnost? moji rodicia urobili vela chyb a ta najvacsia ze tam isli bývat na dobre slovo ze ta bytova jednotka je ich a nakoniec nie....v tej dobe sa neriesilo vsetko paprierovo, pretoze neboli také podvody ako teraz a este od vlastnej rodiny.... ako by ste mi vedeli poradit prosím aby sme boli aspon v nejakom prave proti nej?

Vec je jednoducha. Dedko je spokojny, ma navarene, nakupene, upratane a predpokladam, ze aj oprate. Jemu je jedno, kto to robi. Prestante mu varit, nakupovat, prat a vlastne starat sa o neho. Ked sa ohlasi, treba mu dat jasne najavo, ze nech tento servis pozaduje od sestry. Sice to v darovacej zmluve nie je zakotvene, ze sa ma onho starat, ale nech si aspon uvedomi, co spravil. Mozno sa potom preberie z letargie a vyziada si dar spat. Co ale pochybujem, ze na sude presadi. To by sa musela k nemu chovat zvlast hrubo.
zuzana1221
01.10.08,07:44
chcem sa opýtat, na toto este :-)
da sa to sudne vyhrat s tým ze dedo ma na papieri od doktora potvrdenu demenciu neviem kolkeho stupna, ale dost vysoku a ona si to dala darovat uz po tom....
je moznost vysudit to? je mozne ze by to sud akceptoval? ona nemala ziady dovod si to darovat, ked tam nebýva a ani sa nestara? poradte mi prosím, alebo váš nazor by som rada vedela, ci nam pravnik dobre radí alebo nie??? dakujem za pomoc
Barbara
01.10.08,08:04
chcem sa opýtat, na toto este :-)
da sa to sudne vyhrat s tým ze dedo ma na papieri od doktora potvrdenu demenciu neviem kolkeho stupna, ale dost vysoku a ona si to dala darovat uz po tom....
je moznost vysudit to? je mozne ze by to sud akceptoval? ona nemala ziady dovod si to darovat, ked tam nebýva a ani sa nestara? poradte mi prosím, alebo váš nazor by som rada vedela, ci nam pravnik dobre radí alebo nie??? dakujem za pomoc


áno, toto som chcela napísať včera/,lenže som nato potom zabudla pritom kopírovaní /čo som zvýraznila v tvojom príspevku ,že je tu aj táto možnosť, takže dobre Vám radí právnik.
zuzana1221
01.10.08,08:16
no super, aspon ze to....len este cakame na sudneho psychiatra, pretoze to je len papier od normalne doktora, dedo ma totiz to v spise ze ma kornatenie mozgových ciev, a straca pamať ci co....
on je fakt chudacik uz pár rokov mimo. ale posledne dva roky od babkinej smrti je to s ním co raz horsie a horsie.... nevie kto je kto, myli si ludi, mena, nevie ci je noc alebo den... a vlastna dcera si takuto spinavost dovoli urobit ze mu to da podpísat? mame este daký pocit, ked sme na tu darovaciu zmluvu pozerali ze jeho podpis to ani nevyzera ze by bol....pretoze dedo nepísal uz vela rokov a mame taký pocit ze uz ani nevie písat.....máme taký dojem, ze mu zfalsovala podpis, alebo mu drzala ruku.... :-)
povedz je toto normalne??? ako to moze??? nepoznam horsiu osobu ako je ona... na nu sa ani politici asi nechytaju.....
Barbara
01.10.08,08:20
Tak toto neobstojí. Aj ja mam zaopatrovaciu zmluvu uzatvorenu s dedkom, ale to, ze s nim nebyvam este neznamena, ze sa onho nestaram. Dedko si to nezela, je radsej sam a ja mu poskytujem opateru na dialku. Periem mu, upratuje, navarim, ked treba. Vlacim po lekaroch, ale napriek tomu s nim nebyvam. Nikto vsak nemoze povedat, ze sa onho nestaram.



jasne je to pravda, ale v tomto prípade Zuzka a jej rodičia môžu predsa na súde svedčiť, / lebo oni žijú s dedkom v jednom dome /že tam nechodí, neperie, nekupuje mu lieky a nevláči ho k lekárom atď...... a že nedodrží to, čo je zakotvené v tej darovacej zmluve.
ale ako hovorím bez debaty sa musia poradiť s právnikom , aby ten dar získal dedo späť.

p.s. len tak potichu nadtým rozmýšľam, že keď niekomu niečo darujem a nie som spokojná a chcem dar naspäť, prečo treba tie tortúry okolo toho absolvovať, súdy a čo ja viem čo ešte. nato aby bola darovacia zmluva platná stačí vklad na katastri:rolleyes: ale keď chcem dar naspäť, tak to môže zrušiť len súd .......:rolleyes: prečo nestači, že by som napísala zrušenie tej darovacej zmluvy:rolleyes::cool:
keď darujem to je moja vec, ale keď chcem dar naspäť, tak už to nie je moja vec?????:rolleyes: to už nato treba súd:cool:
zuzana1221
01.10.08,08:29
no ono je to preto tak urobene, aby ludia nerobili také podvody ako moje tetka.... preto sa to riesi takým to sposobom. pretoze nedaruje bicykel ale nehnutelnost co nestojí 5 korun.... pretoze ak sa raz niekto nieco rozhodne darovat, tak niejde to tak lahko vratit spät kebyze ano tak nemáme také problemy ake mame :-/
robovi
01.10.08,08:33
jasne je to pravda, ale v tomto prípade Zuzka a jej rodičia môžu predsa na súde svedčiť, / lebo oni žijú s dedkom v jednom dome /že tam nechodí, neperie, nekupuje mu lieky a nevláči ho k lekárom atď...... a že nedodrží to, čo je zakotvené v tej darovacej zmluve.
ale ako hovorím bez debaty sa musia poradiť s právnikom , aby ten dar získal dedo späť.

p.s. len tak potichu nadtým rozmýšľam, že keď niekomu niečo darujem a nie som spokojná a chcem dar naspäť, prečo treba tie tortúry okolo toho absolvovať, súdy a čo ja viem čo ešte. nato aby bola darovacia zmluva platná stačí vklad na katastri:rolleyes: ale keď chcem dar naspäť, tak to môže zrušiť len súd .......:rolleyes: prečo nestači, že by som napísala zrušenie tej darovacej zmluvy:rolleyes::cool:
keď darujem to je moja vec, ale keď chcem dar naspäť, tak už to nie je moja vec?????:rolleyes: to už nato treba súd:cool:
Nikde v tej darovacej zmluve nie je zakotvene, ze sa sestra onho musi starat. To by bola potom zaopatrovacia zmluva a nie darovacia. Je tam len pravo dozivotneho uzivania nehnutelnosti. Takze sestra splna vsetko, co jej z tej zmluvy vyplyva.
zuzana1221
01.10.08,08:39
to musí byt v zmluve??? to je snat jej povinnostou aby sa o otca co jej daroval majetok starala!!!!!!!!!! ty sa budes o niekoho starat ak ta okradne o majetok????? kto sa ma teraz o deda strarat????? moj otec????? ci ona?????? ty si to predstavujes velmi jednoducho.... daroval a teraz je po starostiach....ved to je stale zivy clovek!!! nemoze za to ze je dementný a ze bola na nom spachana spinavost, ci hej???? aký mas na toto nazor????
Barbara
01.10.08,09:11
Nikde v tej darovacej zmluve nie je zakotvene, ze sa sestra onho musi starat. To by bola potom zaopatrovacia zmluva a nie darovacia. Je tam len pravo dozivotneho uzivania nehnutelnosti. Takze sestra splna vsetko, co jej z tej zmluvy vyplyva.


ale ja som tú darovaciu zmluvu nevidela, ty áno? keď tvrdíš, že to tam nie je zakotvené?



Zuzka pozri sa do tej darovacej zmluvy, či tam nie je taká veta, že:
Obdarovaný sa zaväzuje doopatrovať darcu až do jeho doživotia. alebo niečo podobné, prípadne to sem skús prilepiť, alebo cituj presne čo je tam napísané pri tom zriadenie vecného bremena a budeme múdrejší.
Barbara
01.10.08,09:28
Nikde v tej darovacej zmluve nie je zakotvene, ze sa sestra onho musi starat. To by bola potom zaopatrovacia zmluva a nie darovacia. Je tam len pravo dozivotneho uzivania nehnutelnosti. Takze sestra splna vsetko, co jej z tej zmluvy vyplyva.


tuto je vzor darovacej zmluvy z netu, že čo všetko môže obsahovať to zriadenie vecného bremena a nemusí nato byť zvlášť zaopatrovacia zmluva
a vôbec sa nechcem hádať;):---

Zriadenie vecného bremena
1. Obdarovaný zriaďuje k nehnuteľnosti špecifikovanej v čl. I vecné bremeno strpieť bezodplatne doživotné bývanie a užívanie celej nehnuteľnosti v prospech darcu.

2. Darca sa zaväzuje uhrádzať mesačne všetky náklady spojené s užívaním celej nehnuteľnosti aj po uskutočnení jeho prevodu v období, v ktorom bude využívať právo vecného bremena podľa bodu 1. tohto článku. Ďalej sa darca zaväzuje uhrádzať náklady spojené s údržbou a opravami nehnuteľnosti uvedenej v čl. I. tejto zmluvy.


3. Obdarovaný sa zaväzuje, že zabezpečí v prípade úmrtia darcu jeho pohreb.


4. Obdarovaný je povinný darcovi poskytovať tri krát denne stravu, z toho jednu teplú denne, zaistiť teplú a studenú vodu, vykurovanie miestností darcom užívaných, nakupovať z prostriedkov darcu podľa jeho možností, raz týždenne vyprať a vyžehliť bielizeň, upratať nehnuteľnosť a raz za 3 roky ju vymaľovať, v prípade choroby darcu zaistiť ošetrenie, privolať lekársku pomoc alebo darcu odviesť k lekárovi.


5. Darca oprávnenie z vecného bremena špecifikovaného v bode 1. tohto článku prijíma a obdarovaný je povinný strpieť právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
zuzana1221
01.10.08,09:36
to je obycajna darovacia zmluva, ze tam nedala ani to ze sa neda vratit dar spat, do si uz do darovacej zmluvy davaju, potom je nenapadnutelna. teraz ju nemam pri sebe, ale zajtra ju budem mat, co si spominam, tak tam je uvedene to ze ma dosmrtne uzivanie(co tvrdí aj robo, to beriem...) okrem toho som zabudla pripomenut este to, ze uz sa stihla svojmu otcovi vyhrazat s tým ze ho da na protialkoholicke liecenie, pretoze dost vela pije a je stále opity dedo..... tým mozno aj stratil za par rokov rozum.... pretoze moj otec sa s ním v tedy ked sa dozvedel ze jej to daroval, strasne pohadal a dedo mu furt tvrdil ze on nic nepodpísal a potom on vlastnej dcere vynadal, ze co mu to dala podpísat ked on s tým nesuhlasi, dedo chce aby kazdy mal rovnakým dielom polovicu z majetku. lenze on sa jej bojí a ked sme aj zavolali policiu aby vypovedal tak neprehovoril...bál sa....
pritom stále na nu nadava, pretoze on je dost lakomý a povedal ze dedit sa bude az po jeho smrti, este velmi dávno....takze aj on je z toho vedla ze uz nic nevlastní...... musím si pozriet tu darovaciu zmluvu, co je tam napísane, a cakat uz kedy nas predvolaju na sud a to povedali aj vsetci nasi susedia ze pojdu svedcit v nas prospech. pretoze ona sa nikdy nestarala o svojich rodicov len od nich brala a brala. síce zo par krát k dedovi zavolala sluzku aby poupratovala to musím priznat, ale ona je darebna a neurobí nic.... vies, kebyze sa nejedna o rodinny dom v bratislave, tak mi to je jedno, ale je to dost draha zalezitost na to aby nas o to pripravila, pretoze my nemáme naozaj kam ist, zato ona ma ako som spomínala zopar nehnutelnosti.
Barbara
01.10.08,09:49
Zuzka predsa podpis darcu musí byť overený u notára, alebo na matrike a keď na darovacej zmluve je overený dedov podpis, teda je tam razítko od notára, čo zrejme tam je, lebo ináč by kataster nezapísal tú zmluvu, to znamená, že jeho podpis je pravý na tej zmluve.

však to nahrajte čo všetko hovorí tvoja teta aj to, že čo vypráva tvoj dedo:rolleyes:
zuzana1221
01.10.08,10:14
ja viem ze musí byt overena :-) overoval ju notar, ktorý je jej velmi dobrý kamarat... :-) my si to len myslíme, pretoze dedov skutocný podpis co ma nie je az tak totozní s tým v tej darovacej zmluve.... dedo ma take roztrasene pismo a ten podpis tam je daký v celku....ale moze to byt len nasa domena
nad tým som uz rozmyslala ze ho nahrajem :-)
neviem, no uvidime ako to cele dopadne, ale bude to sudenia na velmi dlhy cas a taktiez to bude stát kopu penazi, co bohuzial my nemame, ked si na to zoberieme aj bezucelový uver, tak na to stojí zato, pretoze budeme bojovat o nase.....uz sa tesim...:-(
Barbara
01.10.08,10:28
áno, bude to stáť veľa penazí, ale viac nervov .... si myslím. ale však lepšie preto niečo urobiť, než neurobiť nič a potom to banovať;)

to, že či je to ozaj jeho podpis, tak si to dajte overiť grafologovi, tuším sa to tak volá. aj to Vám stojí za to. čo keď akurát to neni jeho podpis,
áno , starší ľudia už majú roztrasené písmo, to aj naša mama má. :mee:
arizona
01.10.08,10:59
Vec je jednoducha. Dedko je spokojny, ma navarene, nakupene, upratane a predpokladam, ze aj oprate. Jemu je jedno, kto to robi. Prestante mu varit, nakupovat, prat a vlastne starat sa o neho. Ked sa ohlasi, treba mu dat jasne najavo, ze nech tento servis pozaduje od sestry. Sice to v darovacej zmluve nie je zakotvene, ze sa ma onho starat, ale nech si aspon uvedomi, co spravil. Mozno sa potom preberie z letargie a vyziada si dar spat. Co ale pochybujem, ze na sude presadi. To by sa musela k nemu chovat zvlast hrubo.
Robovi,podľa tvojho príspevku usudzujem, že si ešte neprišiel do styku so starým človekom,trpiacim stareckou demenciou.
Nie je to letagria,či nejaká ľahostajnosť. Je to trvalé ochorenie,ktoré sa rokmi,ale aj zlou psych.situáciou zhoršuje. Takto chorý človek má občas chvílky, ked vie,čo sa okolo neho deje,prípadne dokáže jednoducho odpovedať.Skôr Ti porozpráva zážitky z mladosti,ale čo bolo včera,alebo dnes si nepamätá.
Jeho zdravotný stav už nikdy nebude taký, aby sa dokázal sám o seba postarať,súvisle rozmýšľať,nedajbože niečo napísať,či vybaviť.Nieto ešte chodiť,či písať na súd.
Aj keby žil v špine a o hlade,nedokáže s tým nič urobiť...možno tak poplakať si nad sebou v tých občasných "svetlých" chvílkach.

Takže spoliehať sa na to, že niečo napraví chorý dedko sa nedá. Takáto zlá situácia okolo neho mu zdr. stav ešte zhorší.

Možno by pomohlo zbaviť dedka svojprávnosti a navrhúť sa súdu za jeho opatrovníka. Najať šikovného právnika a domáhať sa svojej pravdy cestou súdu.Snažiť sa dokázať, že dedko pri podpisovaní zmluvy nebol vedomý toho,čo podpisuje, že už bol chorý a snažiť sa dokázať podvod.

S tým zbavením svojprávnosti je to možno kruté, ale ked to urobí teta skôr ako vy, ešte viac vám zviaže ruky.Lebo ona, ako opatrovník bude hovoriť v dedkovom mene...
Dnes,žiaľ, málokedy vyhráva spravodlivosť. Väčšinou vyhráva drzejší a dravejší:mee:
zuzana1221
01.10.08,12:24
to co si napísal/napísala je presným popisom mojho deda!
kebyze ma dedo zdravý rozum, nikdy by sa to nestalo.
este jedna vec je, ze ona ma od deda plnu moc.
nie je zbavený svojpravnosti a mozno ho ona uz aj zbavila. to nikto nevie aké podvody ona robí za našim chrbtom. my dedov zdravotný stav mame potvdený na papieri a to sa ona z toho nijako nevyvlecie, pretoze je tomu uz rok co to lekar napísala este sa na to nijako neliecil, to znamena ze sa mu to za rok urcite zhorsilo a co je tomu 5 mesiacou co si to nechala darovat.
asi bude najlepsie najst naozaj dobreho pravnika, lenze kde? My síce mame pravnika ale no...mala pochybnost tam je....pretoze sa mu nevieme uz dva týzdne dovolat....nevieme co si o tom mame mysliet....ma vsetky dóklady a papiere....neviem ani kde sa taký dobrý pravnik hlada a hlavne co stoji. vie mi niekto poradit?
arizona
01.10.08,13:33
Na dobrého právnika sa poinformuj vo svojom okolí.Ústne doporučenie je asi najspolahlivejšie.
Ak nemáš inú možnosť, tak ich zopár navštív a porozprávaj sa . Podľa rozhovoru si môžeš urobiť aký-taký úsudok...

Nemýľ si splnomocnenie a opatrovníctvo pri zbavení svojprávnosti. Sú to odlišné veci. Trochu pogúgli ,alebo pohľadaj na Porade nejaké príspevky, aby si bola viac "v obraze".
robovi
03.10.08,19:30
Robovi,podľa tvojho príspevku usudzujem, že si ešte neprišiel do styku so starým človekom,trpiacim stareckou demenciou.
Nie je to letagria,či nejaká ľahostajnosť. Je to trvalé ochorenie,ktoré sa rokmi,ale aj zlou psych.situáciou zhoršuje. Takto chorý človek má občas chvílky, ked vie,čo sa okolo neho deje,prípadne dokáže jednoducho odpovedať.Skôr Ti porozpráva zážitky z mladosti,ale čo bolo včera,alebo dnes si nepamätá.
Jeho zdravotný stav už nikdy nebude taký, aby sa dokázal sám o seba postarať,súvisle rozmýšľať,nedajbože niečo napísať,či vybaviť.Nieto ešte chodiť,či písať na súd.
Aj keby žil v špine a o hlade,nedokáže s tým nič urobiť...možno tak poplakať si nad sebou v tých občasných "svetlých" chvílkach.

Takže spoliehať sa na to, že niečo napraví chorý dedko sa nedá. Takáto zlá situácia okolo neho mu zdr. stav ešte zhorší.

Možno by pomohlo zbaviť dedka svojprávnosti a navrhúť sa súdu za jeho opatrovníka. Najať šikovného právnika a domáhať sa svojej pravdy cestou súdu.Snažiť sa dokázať, že dedko pri podpisovaní zmluvy nebol vedomý toho,čo podpisuje, že už bol chorý a snažiť sa dokázať podvod.

S tým zbavením svojprávnosti je to možno kruté, ale ked to urobí teta skôr ako vy, ešte viac vám zviaže ruky.Lebo ona, ako opatrovník bude hovoriť v dedkovom mene...
Dnes,žiaľ, málokedy vyhráva spravodlivosť. Väčšinou vyhráva drzejší a dravejší:mee:

Oki, tak kde mal oci pravnik, u ktoreho sa podpisovala darovacka? Jednoznacne mal takuto vec zmietnut zo stola, pre pochybnosti o zdravotnom stave darcu a jeho neschopnosti konat pravne ukony. Treba napadnut aj zmluvu, aj pravnika, ktory taketo nieco realizoval. Urcite sa uz nejaky paragraf najde aj nanho. Proste v dnesnom svete, ako uz bolo napisane treba byt pes.
Melnick
03.10.08,20:22
zuzana1221 ak máte pocit,že dedov podpis je sfalšovaný - zoberte deda na dve rôzne inštitúcie ,kde dáte overiť jeho podpis.
Pre prípadné dokazovanie v budúcnosti:)
No v prípade, že dedo svoj majetok chce darovať dobrovoľne ............

http://www.asvet.sk/?pravne-poradenstvo,detail,2018,Darovanie%20alebo%20vydede nie
zuzana1221
04.11.08,06:51
ahojte vsetci,
vedel by mi niekto prosím poradit,kde by som nasla grafologa? na overenie spravnosti podpisu.... pozerala som aj internet, ale márne. potrebovala by som ak by z vás niekto vedel hlavne v BA, dakujem
vieroslava
04.11.08,06:58
ahojte vsetci,
vedel by mi niekto prosím poradit,kde by som nasla grafologa? na overenie spravnosti podpisu.... pozerala som aj internet, ale márne. potrebovala by som ak by z vás niekto vedel hlavne v BA, dakujem

Ministerstvo spravodlivosti: zoznam znalcov z odboru písmoznalectva. Myslím, že to majú zverejnené aj na nete.
zuzana1221
04.11.08,07:17
dakujem za typ, ale ja sa potrebujem skontaktovat s nejakým znalcom aby som mu mohla dat overit spravnost podpisu ci je to naozaj podpis osoby ktora je uvedena, ci nahodou nebol zfalsovaný, lenze na stranske ministerstva spravodlivost tam ziaden kontakt nieje :-(
vedel by mi prosím este niekto poradit? ako by som sa s ním mohla skontaktovat? dakujem pekne za pomoc
Barbara
04.11.08,07:31
bea
04.11.08,07:33
Kontakty na znalcov sú na http://jaspi.justice.gov.sk

Keď si tam vyhľadáš znalcov z Tvojho okolia, tak kliknutím na číslo znalca sa Ti ukážu kontaktné údaje.
zuzana1221
04.11.08,08:08
dakujem velmi pekne....idem na to :-)
Chobot
04.11.08,08:31
zdravím Vás vsetkých,

uz si neviem rady a preto som sa rozhodla ze napísem sem.
bývame v rodinnom dome spolu s dedom (dedo je otec mojho otca)
byvala s nami aj babka ale ta uz zomrela. aby som vás oboznamila aký máme problem tak je to takto: rodinny dom vlastila babka s dedom. po babkynej smrti zdedil moj otec 1/4 a jeho sestra taktiez 1/4. babka vlastne svoju polovicu majetku prenechala detom. to znamena ze polovicným vlastíkom domu je stále dedo. a tuto polovicu sa snazí otcova sestra napísat na seba akýmkolvek sposobom a hlavne darovacou zmluvou.
deda raz tetka nalozila a dala mu podpísat darovaciu zmluvu, samozrejme ze na nu, tym pádom sa znazí mojho otca pripravit o majetok. Dedo bohuzial ani nevedel co podpisuje. lenze my vieme aj nám povedala ze si to nechá vsetko na seba napísat a musíme preto konat. V katastri este nieje ziadny vklad a preto vás prosím o radu ako tejto spinavosti zabranit? moj otec chce len polovicu na ktoru ma narok a nie len na stvrtinu z majetku. Viem ze ona si moze na seba dat napísat od deda hoci co, ale zatial to ako som spomínala nie je vlozene na katastri teda ta jej darovacia zmluva. dufam ze mi niekto z vas bude vediet poradit ako máme dalej postupovat, pretoze chudák dedo má uz 84 rokov, má starobnú demenciu a vobec nevie co podpísal a ona ho este moze vyhodit na ulicu ak jej to vsetko podpíse. alebo sa o neho prestane starat. dakujem za pomoc.

Zuzana, chcel by som ťa požiadať ešte o jednu vec - ak zakladáš tému, tak jej daj taký názov, ktorý aspoň stručne vystihuje podstatu otázky. Lebo skoro každý, ktorý sem dáva otázku potrebuje pomoc alebo poradiť. Keby to každý robil tak, potom by zoznam tém vyzeral asi takto:

Pomoc
Pomóc!!!
POMOC
Poraďte
Kto poradí?
Pomôžete?
Poraďte mi"
....

Ako si potom tí, ktorú chcú pomôcť majú vybrať, ktorá téma je pre nich relevantná?:rolleyes:

Názov tejto témy ti opravím, ale mysli na to nabudúce.;)
zuzana1221
04.11.08,09:07
prepac...:-( písala som tam preto, lebo to nadvezuje na tu temu ktoru som sem prvykrát napisala... neviem kde sa mám obratit, ked som potrebovala info o pismoznalcovi...
dakujem za zmenu....