bsbs
13.05.08,14:39
Ponúkam detailný postup založenia jednoosobovej s.r.o.
Tento postup zakladania s.r.o. sa týka jednej osoby so sídlom na trvalej adrese zakladateľa a pozostáva z týchto krokov.

Po výbere názvu spoločnosti, predmetu činnosti (vyšpecifikuj si na http://www.civil.gov.sk/documents/p09-05-f01.rtf (http://www.civil.gov.sk/documents/p09-05-f01.rtf))
a sídla spoločnosti spíšeš zakladateľskú zmluvu. S ňou pôjdeš na Obvodný úrad – živnostenský odbor, kde vyplníš formulár pre právnickú osobu (nájdeš to aj na vyššie uvedenej adrese). Na obvodnom úrade ti overia podpisy na zakladateľskej zmluve (musíš mať 30 korunové kolky za každý overený podpis) (daj si ich úradne overiť aspoň 3 ks). V prípade, že chceš aby ťa niekto zastupoval po obdržaní živnostenského listu, daj si overiť aj splnomocnenie pre zastupovanú osobu. S takto overenou zakladateľskou listinou pôjdeš na živnostenský odbor, so sebou si zober toľko stokorunových kolkov koľko máš činností na zmluve. Do troch dní mi vystavili živnostenské listy, hneď som si dal vystaviť výpis zo živnostenského registra za 2 stokorunové kolky namiesto overovania každého živnostenského listu. Potom musíš vyplniť tlačivo Návrh na zápis do OR, ktorý si dáš opäť overiť na obvod. úrade za 30,- Sk a vyberieš sa na obchodný register s týmito tlačivami:

vyplnené tlačivo Návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra, s úradne overeným podpisom konateľa
2 x zakladateľská listina, s úradne overenými podpismi spoločníka - zakladateľa
2 x výpis zo živnostenského registra (namiesto overených fotokópií živn. listov)
2 x vyhlásenie správcu vkladu o rozsahu splatenie vkladov spoločníkov
2 x v prípade jednoosobovej s.r.o., vyhlásenie že zakladateľ nie je jediným spoločníkom vo viac ako troch s.r.o.
podpisový vzor budúceho konateľa
súhlas s umiestnením sídla spoločnost,i ak je sídlo spoločnosti na trvalej adrese zakladateľa, ktorý je aj jej vlastníkom
kolky vo výške 10.000,-sk Po odovzdaní návrhu na súd, som výpis obdržal do 12 dní a DIČ z DU do 8 dní. Celá záležitosť trvala asi 22 dní a stálo ma to ani nie 11500,- (6 živností).
tuta
13.05.08,16:20
Ďakujem, že si sa podelil so svojimi poznatkami.
Marian0
15.05.08,17:18
Vyhlasenie by malo byt "nie je vo viac ako 2 sro" /spolu, teda aj s novou moze byt max. 3/...

Suhlas vlastnika nehnutelnosti /teda seba/ treba dolozit Vlastnickym listom? Staci vygenerovany z katastra na nete?
bsbs
16.05.08,07:08
Vyhlasenie by malo byt "nie je vo viac ako 2 sro" /spolu, teda aj s novou moze byt max. 3/...

Suhlas vlastnika nehnutelnosti /teda seba/ treba dolozit Vlastnickym listom? Staci vygenerovany z katastra na nete?
Z KU som nepotreboval ziadny doklad, staci spisat jednoduchy suhlas s umiestnením spolocnosti v nehnutelnosti, ktorej ste vlastnicka.
Marian0
18.05.08,19:45
Podpisovy vzor konatela a suhlas s uzivanim nehnutelnosti treba uradne overit?
freeiurist
19.05.08,15:13
Podpisovy vzor a suhlas s umiestnenim sidla netreba overovat.
Radko69
19.05.08,15:28
Ahoj moj problem ja taky,ze pracujem v istej s.r.o. zatial na TPP...a zamestnavatel mi navrhol aby som unho pracoval ako zivnostnik,ale som ties hmotne zodpovedny za tovar v hodnote niekolko mil. ,a mojim predchodcom sa stalo ze si neustrazili tovar a financne straty musia splacat..dalo by sa tomu predyst zalozenim s.r.o. jednou osobou?(mnou)a rucit tak iba majetkom firmi,a vykonavat dalej pracu ktoru robym???..je to realizovatelne?prosim vas o odpoved...
Zoltán Kovács
19.05.08,16:46
Ahoj moj problem ja taky,ze pracujem v istej s.r.o. zatial na TPP...a zamestnavatel mi navrhol aby som unho pracoval ako zivnostnik,ale som ties hmotne zodpovedny za tovar v hodnote niekolko mil. ,a mojim predchodcom sa stalo ze si neustrazili tovar a financne straty musia splacat..dalo by sa tomu predyst zalozenim s.r.o. jednou osobou?(mnou)a rucit tak iba majetkom firmi,a vykonavat dalej pracu ktoru robym???..je to realizovatelne?prosim vas o odpoved...

Ak dobre chápem chceš vykonávať závislú prácu ak právnická osoba? To je nemožné.
Kris
25.05.08,19:25
Pises "vyplnené tlačivo Návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra, s úradne overeným podpisom konateľa".

Co to presne znamena? Nejako sa mi nezda to, ze notari maju sklon (tvaria sa ze musia zo zakona) zviazat hociaku kopku papiera na ktorej overuju moj podpis - trikolorovou maslickou.
Navyse, notari nikdy nerespektuju to ze na ich podpis je kolonka, oni vzdy pridaju samostantu A4 ktora obsahuje tie hlasky notara ze to overil a ze to sedi a ako sa vola atd.
V tejto chvili vsak logicky nesedi pocet stran navrhu do ORSR pricom ten pocet musim uviest v samotnom navrhu.

Vysledok je ze zasiahnu do navrhu a spoja ho tak ze nemozno oddelit listy. Co na to povie uradnik ktory ten navrh posudzuje?
chlap
25.05.08,20:30
Pises "vyplnené tlačivo Návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra, s úradne overeným podpisom konateľa".

Co to presne znamena? Nejako sa mi nezda to, ze notari maju sklon (tvaria sa ze musia zo zakona) zviazat hociaku kopku papiera na ktorej overuju moj podpis - trikolorovou maslickou.
Navyse, notari nikdy nerespektuju to ze na ich podpis je kolonka, oni vzdy pridaju samostantu A4 ktora obsahuje tie hlasky notara ze to overil a ze to sedi a ako sa vola atd.
V tejto chvili vsak logicky nesedi pocet stran navrhu do ORSR pricom ten pocet musim uviest v samotnom navrhu.

Vysledok je ze zasiahnu do navrhu a spoja ho tak ze nemozno oddelit listy. Co na to povie uradnik ktory ten navrh posudzuje?

Tlačivo návrhu pozostáva z toľko strán, koľko obsahuje oficiálnych strán tlačiva návrhu. To, že tam notár doplní jednu stranu kôli osvedčeniu podpisu nemá vplyv na počet strán návrhu.

Takže odpoveď na tvoju otázku - úradník nepovie nič. Povedal by, ak by si tú stranu s notárskym osvedčením zahrnul do celkového počtu strán návrh - pravdepodobne by ti návrh odmietol. A rovnako by ho odmietol aj v prípade, ak by si návrh nemal od notára zviazaný tou farebnou šnúrkou.
pepekk
05.06.08,20:42
caute,
chcem sa len ubezpecit o zakladnych krokoch o ktorych pisal BSBS.
Chcem zalozit 1 os. SROcku. Nazov + cinnosti mam. Sidlo bude v byte, ktory mame klasicky prenajaty so spolubyvajucim. tj na zmluve o prenajme je aj jeho meno. Ake dokumenty budem teda potrebovat prilozit - povolenie o pouzivani toho priestoru od majitelov + kopiu ich LV? alebo najomnu zmluvu? dakujem
bsbs
06.06.08,13:51
caute,
chcem sa len ubezpecit o zakladnych krokoch o ktorych pisal BSBS.
Chcem zalozit 1 os. SROcku. Nazov + cinnosti mam. Sidlo bude v byte, ktory mame klasicky prenajaty so spolubyvajucim. tj na zmluve o prenajme je aj jeho meno. Ake dokumenty budem teda potrebovat prilozit - povolenie o pouzivani toho priestoru od majitelov + kopiu ich LV? alebo najomnu zmluvu? dakujem

Je potrebné spísať súhlas majiteľov bytu s umiestnením sídla s.r.o na predmetnej adrese.
pepekk
06.06.08,16:04
list vlastnictva je potrebne predlozit tiez? dakujem
dushan
06.06.08,17:43
Dobry vecer,
Ake zmeny v tomto postupe treba urobit ak je jeden spolocnik, ale budu dvaja konatelia, sidlo spolocnosti bude v spolocnom byte manzelov (splocnika a jeho manzelky) a konatel ktory nie je spolocnikom bude vybavovat vsetky veci suvisiace so zapisom spolocnosti do ORSR.
Dalsia moja otazka znie: Mate niekto skusenosti s pouzitim formularov a dokumentov potrebnych na zalozenie s.r.o zo stranky www.podnikajte.sk??? (http://www.podnikajte.sk???)
Ak nemate pristup na tuto stranku, rad sa s formularmi podelim.
Dakujem.
Dushanko
chlap
06.06.08,17:52
list vlastnictva je potrebne predlozit tiez? dakujem

Iste - súdny úradník sa potrebuje presvedčiť, že súhlas so sídlom ti dal skutočný vlastník bytu a nie tvoj kamarát. (Mimochodom, ak je byt v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, musia súhlas podpísať obaja).
chlap
06.06.08,17:56
Dobry vecer,
Ake zmeny v tomto postupe treba urobit ak je jeden spolocnik, ale budu dvaja konatelia, sidlo spolocnosti bude v spolocnom byte manzelov (splocnika a jeho manzelky) a konatel ktory nie je spolocnikom bude vybavovat vsetky veci suvisiace so zapisom spolocnosti do ORSR.



Konateľ, ktorý nie je spoločníkom, potrebuje na vybavovanie zápisu spoločnosti od spoločníka splnomocnenie - konať za spoločnosť môže až vtedy, keď bude spoločnosť zapísaná v ORSR, dovtedy za spoločnosť koná spoločník.
bsbs
08.06.08,08:25
Chcem dodať len toľko, že zápis do OR môže vybavovať aj osoba, ktorá nie je konateľom ani spoločníkom, teda so spoločnosťou nemá žiadny vzťah, musí mať však overené splnomocnenie od spoločníkov a musí byť uvedená v žiadosti na zápis do OR .
yvesko
23.07.08,05:56
bsbs napísal: "súhlas s umiestnením sídla spoločnost,i ak je sídlo spoločnosti na trvalej adrese zakladateľa, ktorý je aj jej vlastníkom" - treba o. i. na založenie jednoosobovej s. r. o.

Moja otázka: Ako to riešiť v prípade, že ide o rodinný dom v bezpodielovom vlastníctve manželov, nemá tam však ani jeden z nich trvalý pobyt (ani nikto iný). Ak by som bol jediným zakladateľom i konateľom s. r. o., je potrebný súhlas môj i manželkin? Musia byť úradne overené, prosím?

Vďaka.

Majte sa krásne. :)
chlap
23.07.08,07:50
bsbs napísal: "súhlas s umiestnením sídla spoločnost,i ak je sídlo spoločnosti na trvalej adrese zakladateľa, ktorý je aj jej vlastníkom" - treba o. i. na založenie jednoosobovej s. r. o.

Moja otázka: Ako to riešiť v prípade, že ide o rodinný dom v bezpodielovom vlastníctve manželov, nemá tam však ani jeden z nich trvalý pobyt (ani nikto iný). Ak by som bol jediným zakladateľom i konateľom s. r. o., je potrebný súhlas môj i manželkin? Musia byť úradne overené, prosím?

Vďaka.

Majte sa krásne. :)

Ak budeš zakladateľ SRO a spolu so ženou ste vlastníkmi domu, tak pre umiestnenie sídla v tomto dome potrebuješ súhlas manželky ako spoluvlastníčky (notársky overený podpis) - tvoj súhlas nie je potrebný. Či máte alebo nemáte trvalý pobyt v tomto dome nie je podstatné.
yvesko
23.07.08,08:12
Srdečná vďaka, chlap! Nedúfal som v takú skorú odpoveď.
Želám ti krásny deň (nariek tomu lejaku a vetru)!
slabikar
23.07.08,14:42
moja s.r.o., ktorej budem sam oknatel, sam spolocnik, bude mat sidlo v mojom vlastnom dome. cize mam dolozit ORIGINAL listu vlastnictva, ci staci notarksy overena kopia ALEBo iba cista kopia. treba mi aj suhlas s mojim podpisom ze moja s.r.o. bude mat sidlo v mojom dome? lebo nikde to neni jasne napisane
chlap
23.07.08,19:07
moja s.r.o., ktorej budem sam oknatel, sam spolocnik, bude mat sidlo v mojom vlastnom dome. cize mam dolozit ORIGINAL listu vlastnictva, ci staci notarksy overena kopia ALEBo iba cista kopia. treba mi aj suhlas s mojim podpisom ze moja s.r.o. bude mat sidlo v mojom dome? lebo nikde to neni jasne napisane

AK si jediným vlastníkom, nepotrebuješ žiadny súhlas sám seba - iba originál LV na právne účely (250 kolok) a jeho overenú kópiu. Inak odporúčam priamo na katastri požiadať o vystavenie rovnopisu LV - má rovnakú váhu ako originál LV a stojí 100 Sk kolok - nemusíš potom utekať k notárovi overovať LV.
yvesko
24.07.08,07:01
Ak budeš zakladateľ SRO a spolu so ženou ste vlastníkmi domu, tak pre umiestnenie sídla v tomto dome potrebuješ súhlas manželky ako spoluvlastníčky (notársky overený podpis) - tvoj súhlas nie je potrebný. Či máte alebo nemáte trvalý pobyt v tomto dome nie je podstatné.

Špekulujem ďalej, prepáčte... :) Ale hľadám rozličné možnosti...

Uvažujem správne, prosím? Ak by som chcel vložiť ako nepeňažný vklad do s. r. o. spomínaný dom vo vlastníctve s manželkou, musela by s tým súhlasiť, a byť tak spoločníčkou (či už riadnou alebo tichou), a nemohla by to už byť jednoosobová s. r. o. (keďže vlastníctvo je bezpodielové - - - alebo je možné vložiť - so súhlasom manželky - "moju" polovicu? Ktorá to je?) :confused:

Na to by sme potrebovali:
- úradný odhad ceny domu
- spoločenskú zmluvu, kde by to bolo vyjadrené
- novým vlastníkom domu by sa stala s. r. o. a museli by sme to tak vložiť do katastra nehnuteľností

Potom by sme mohli:
- náklady na rekonštrukciu, opravy a údržbu, atď. domu dávať do nákladov s. r. o. (opakujem: nik, ani manželka, ani ja, ani nik iný, tam nemá trvalý pobyt), rovnako ako náklady na vnútorné vybavenie súvisiace s podnikaním - PC, fax, kopírka, telefón, kancelársky nábytok, zasadačka s nábytkom, LCD projektorom, televízorom, plus náklady na elektrinu, vykurovanie, vodné, stočné, atď.

Nuž, neviem... poraďte, prosím :confused:

Srdečná vďaka a ďalší krásny deň (napriek tomu nečasu)!

:) yvesko
slabikar
24.07.08,22:00
ako je to so zakladnym imanim s.r.o.? ide mi totiz o ten prechod na euro. zkladam novu s.r.o. a chcem do nej vlozit 10.000 EUR. mam to normalne napisat do zakladatelskej listiny a aj vsade evidovat ako vklad 10.000 EUR? nebude s tym problem ze to nie su SKK?
cybersquat
25.07.08,11:11
bez problemov. podla ObZ ma byt ZI majmenej 200000 alebo 5000 Euro. po 1.1.2009 najmenej 5000 Euro. Cize ZI v EURO vyjde lacnejsie (teoreticky) V OR su uz SRO ktore maju ZI iba v EUR
cybersquat
25.07.08,11:12
ako je to so zakladnym imanim s.r.o.? ide mi totiz o ten prechod na euro. zkladam novu s.r.o. a chcem do nej vlozit 10.000 EUR. mam to normalne napisat do zakladatelskej listiny a aj vsade evidovat ako vklad 10.000 EUR? nebude s tym problem ze to nie su SKK?

A este nieco - vklad v Euro ti usetri jedno VZ a jedno podanie na OR pri premene hodnoty ZI zo SKK na EUR
cybersquat
25.07.08,11:15
Po odovzdaní návrhu na súd, som výpis obdržal do 12 dní a DIČ z DU do 8 dní. Celá záležitosť trvala asi 22 dní a stálo ma to ani nie 11500,- (6 živností).

ak potrebujes mat SRO co najskor, mozes ist priamo na OR bez zivnostasnsky listov, pokial vies ako na to :). SRO mas zapisanu do 5 dni a potom si pripadne rozsiris predmet podnikania (2000 SK poplatok, plus 100 SK za kazdu zivnost plus notar su naklady navyse).
michalesco
25.07.08,11:28
Chcem sa podakovat pouzivatelovi "bsbs" a vsetkym diskutujucim v tomto vlakne - podla vasich rad sa mi tiez uspesne podarilo zaregistrovat novu s.r.o. a to bez nejakych vacsich problemov. Hoci som mal trosku obavy (hoci islo o jednoosobovu spolocnost, no konatelom je ina osoba nez zakladatel), k dnesnemu dnu sme zaregistrovani.. To vidim na nete, zatial cakam na "oficialne papiere"..

Vedel by snad niekto poradit, ako dalej? S cim sa vybrat na danovy urad? Ake su dalsie povinnosti?

Velmi pekne dakujem za kazdu radu..
slabikar
25.07.08,14:25
mam takyto problem ohladom zakazu konkurencie:
este ku dnu 24.7. som bol jedinym konatelom s.r.o. a zaroven jednym z 2 spolocnikov tejto s.r.o.. v tento den sa konalo valne zhormazdenie a som sa vzdal konatelstva a takisto som prevideol svoj obchodny podiel na druheho spolocnika s ucinnostu od 25.7., cize de facto s touto s.r.o. uz nemam nic spolocne. papiere este len odidu na ORSR, cize tam o tom este nevedia.
no problem je v tom ze 25.7. som zalozil dalsiu s.r.o kde budem jediny konatel a jediny spolocnik. zalozil som tak, ze som napisal zakladatelsku listinu a od 28.7. zacnem behat po uradoch vybavovat nalezitosti, cize do ORSR sa papiere dostanu az potom ak dojdu tam tie z predchadzajucej s.r.o. bude to vsetko pravne v poriadku v ramci ZAKAZU KONKURENCIE?
:confused:
zalobaba
25.07.08,15:07
ak potrebujes mat SRO co najskor, mozes ist priamo na OR bez zivnostasnsky listov, pokial vies ako na to :). SRO mas zapisanu do 5 dni a potom si pripadne rozsiris predmet podnikania (2000 SK poplatok, plus 100 SK za kazdu zivnost plus notar su naklady navyse).
Súhlasím, taká možnosť tu je, ale následne je to drahšie o poplatky za vyhotovenie a zapísanie zmien. Takže radšej hľadať cestu, kde to máš do cca 7-10 dní aj so ŽÚ aj s OR..... ale to tiež treba vedieť, ako na to..... :D;)
dushan
12.08.08,06:44
Súhlasím, taká možnosť tu je, ale následne je to drahšie o poplatky za vyhotovenie a zapísanie zmien. Takže radšej hľadať cestu, kde to máš do cca 7-10 dní aj so ŽÚ aj s OR..... ale to tiež treba vedieť, ako na to..... :D;)



Ahoj Zalobaba, tak ako na to?!?
Ja sa prave uz druhy den predieram cez vsetky temy o zalozeni s.r.o, uz som aj firmy zakladajuce s.r.o na kluc obvolal a stale mi vychadza ze ak nejakym zazrakom dam dokopy zakl.l. dnes a zacnem behat po uradoch tak najskor do 2-3 tyzdnov mam dovybavovane. Tak rad "babo"
Dakujem :D
zalobaba
12.08.08,06:58
Ahoj Zalobaba, tak ako na to?!?
Ja sa prave uz druhy den predieram cez vsetky temy o zalozeni s.r.o, uz som aj firmy zakladajuce s.r.o na kluc obvolal a stale mi vychadza ze ak nejakym zazrakom dam dokopy zakl.l. dnes a zacnem behat po uradoch tak najskor do 2-3 tyzdnov mam dovybavovane. Tak rad "babo"
Dakujem :D

Ak bude mať spoločnosť predmety podnikania, ktoré nepodliehajú živnostenskému zákonu, tak 5 - 6 dní max....:cool:
Celsus
12.08.08,16:27
Ak bude mať spoločnosť predmety podnikania, ktoré nepodliehajú živnostenskému zákonu, tak 5 - 6 dní max....:cool:

Faktom ale je, že len s predmetmi podnikania, ktoré nie sú živnosťami, si vystačí asi máloktorá SRO. Takže následnému zápisu ďalších predmetov podnikania do obch. registra by sa pri danom postupe drvivá väčšina SRO nevyhla.
biaaa
17.09.08,10:52
1:Treba podpisovy vzor konatela ak je v zakladatelskej listine uvedene nasledovne?:

Prvý konateľ spoločnosti podľa tejto zakladateľskej listiny, svojim podpisom prijíma funkciu konateľa a zároveň tento podpis bude slúžiť ako podpisový vzor.

2:Nieje treba k vyhlaseniu resp. suhlasu s umiestnenim s.r.o. ak je to na adrese trvaleho bydliska ktore je u rodicov (t.j. niesom vlastnik) nejake notarsky overene potvrdenie resp. vypis z listu vlastnictva?

3:Nema prosim niekto vzor k vyhlaseniu o jedinom spolocnikovi? A podla akeho paragrafu to je 105? 112?.

Vdaka
slabikar
17.09.08,11:01
1:Treba podpisovy vzor konatela ak je v zakladatelskej listine uvedene nasledovne?:

Prvý konateľ spoločnosti podľa tejto zakladateľskej listiny, svojim podpisom prijíma funkciu konateľa a zároveň tento podpis bude slúžiť ako podpisový vzor.

2:Nieje treba k vyhlaseniu resp. suhlasu s umiestnenim s.r.o. ak je to na adrese trvaleho bydliska ktore je u rodicov (t.j. niesom vlastnik) nejake notarsky overene potvrdenie resp. vypis z listu vlastnictva?

3:Nema prosim niekto vzor k vyhlaseniu o jedinom spolocnikovi? A podla akeho paragrafu to je 105? 112?.

Vdaka

1. radim ti to dat osobitneho dokumentu, nakolko kazdy ORSR sa sprava inac a niekde by to mozno preslo, no niekde nie (istota je guľomet, povedala babka a kupila si tank)
2. vypis z listu vlastnictva som ja musel dolozit a stacil informativny so 100Sk kolkom(nemusel som davat s 250Sk kolkom)
3. v prilohe
Daniela777
20.10.08,09:40
a netreba na začiatok výpis z registra trestov?
silviamb
20.10.08,11:29
Pri vypisovani tlaciv na zivnostenskom (ohladne vydania ZL pre s.r.o., cize prvy krok z celeho vybavovania) sa vyznaci moznost, aby si ten vypis z registra trestov zadovazili sami. A nestoji to nic naviac
silviamb
20.10.08,11:35
1. radim ti to dat osobitneho dokumentu, nakolko kazdy ORSR sa sprava inac a niekde by to mozno preslo, no niekde nie (istota je guľomet, povedala babka a kupila si tank)
2. vypis z listu vlastnictva som ja musel dolozit a stacil informativny so 100Sk kolkom(nemusel som davat s 250Sk kolkom)
3. v prilohe

Ja som s.r.o. zakladala teraz v oktobri, vyhlasenie zakladatela ( o tom, ze nie je spolocnikom....) som mala konzultovane s pravnickou a bolo podla paragrafu 105a Oz, a to vyhlasenie bolo podobne, len dole pod menom by nemalo byt napisane konatel - ja som to tam povodne tiez mala, ale na OR v Presove mi kvoli tomu odmietli zapisat spolocnost do OR. Takze som podala namietky, dolozila to iste tlacivo, len som vymazala "konatel", nedavala som to ani overovat a preslo to
miroslav273
20.10.08,14:27
Ja som sa nachodil a natrápil kkeď som zakladal sro a nakoniec som narazil na spoločnosť Účtovná a investičná s.r.o a za zhruba 3 týždne mal založenú spoločnosť a jediné čo som urobil bolo ísť k notárovi - odporúčam! :rolleyes:
Bionda
20.10.08,14:37
Ja sa musím pochváliť, že som založila s.r.o. so ZI v EUR, s dvomi spoločníkmi a jedným tichým a musím povedať, že som to zvládla všetko na prvý raz. Začala som vybavovať 17.9. a ku 17.10. som mala v ruke aj odsúhlasené platiteľstvo DPH. A poplatky vrátane kolkov, boli celkovo možno do 13.t
Veľmi som bola so sebou spokojná, že nič nebolo vrátené a všetko prešlo "hladko" :)
Kachlicka
21.10.08,07:11
Dobry den,
a ako je to so zaregistrovanim firmy na danovy urad? (ak sa firma chce sama zaregistrovat aj na dan z prijmu) Kolko to trva?
Zaregistruju ma hned aj na platcu DPH? firma chce byt platcom).
Dakujem
bsbs
21.10.08,10:29
Keď obdržíte z OR dokumenty, s tými musíte sa isť zaregistrovať na DU, kde Vám bude predložený formulár obsahujúci aj to, či sa firma prihlasuje za platiteľa DPH, dane zo závislej činnosti a funkčných požitkov a pod. Po vyplnení treba čakať na vyjadrenie DU, ktorý zároveň pridelí DIČ.
biaaa
22.10.08,10:26
Vie mi niekto poradit ako zapisat zakladne imanie v eurach? nejaku presnu formulaciu? Treba uvadzat sumu dualne? aj SKK a EUR alebo staci EUR - v zakone sa mi zda ze staci iba EUR.

Presnu fomrulaciu by som potreboval koly sklonovaniu slovka EUR - bo tam som si neni isty.

Dakujem
silviamb
22.10.08,15:52
Moja s.r.o. ma tiez zakladne imanie v EUR a pisala som to tak ako vidite - EUR, cize som to nijako nesklonovala a preslo to... A neuvadzala som to dualne
biaaa
22.10.08,20:26
Podla zakona

§ 108
Na začiatok

(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200 000 Sk alebo 5 000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách. Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur.(Nadobúdajú účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike)

Co znamena "(Nadobúdajú účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike)"?.

Po prepocitani mi vyslo ze 5000 EUR je 150 630 Sk - aj to je v poriadku ???

Alebo musim pridat nejake eurase aby to dosiahlo aspon 200 tisic ?! :rolleyes:
azla
23.10.08,06:27
Podla zakona

§ 108
Na začiatok

(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200 000 Sk alebo 5 000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách. Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur.(Nadobúdajú účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike)

Co znamena "(Nadobúdajú účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike)"?.

Po prepocitani mi vyslo ze 5000 EUR je 150 630 Sk - aj to je v poriadku ???

Alebo musim pridat nejake eurase aby to dosiahlo aspon 200 tisic ?! :rolleyes:
Možnosť tvoriť základné imanie vo výške 200 000,- Sk alebo 5 000,- eur je od novely Obchodného zákonníka č. 19/2007 (účinnosť 1.februára 2007). Toto stále platí - modré.

Novelou Obchodného zákonníka č. 659/2007 - (okrem iných aj zmena v § 108) nadobúda účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike (1.1.2009)
Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur.

Ak tvoríš ZI v eurách, stačí 5 000,- eur (napriek tomu, že po prepočte máš hodnotu v Sk menšiu ako 200 000,-). Je to v súlade so zákonom.
slabikar
23.10.08,08:06
Možnosť tvoriť základné imanie vo výške 200 000,- Sk alebo 5 000,- eur je od novely Obchodného zákonníka č. 19/2007 (účinnosť 1.februára 2007). Toto stále platí - modré.

Novelou Obchodného zákonníka č. 659/2007 - (okrem iných aj zmena v § 108) nadobúda účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike (1.1.2009)
Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur.

Ak tvoríš ZI v eurách, stačí 5 000,- eur (napriek tomu, že po prepočte máš hodnotu v Sk menšiu ako 200 000,-). Je to v súlade so zákonom.

ano, je to tak. lebo v case tvorby zakona, malo EURO ovela vyssiu hodnotu ako teraz a odvtedy zakon nemenili, takze ostalo 5000 EUR
avad
25.11.08,20:26
dobry den,
chceme si zakladat s.r.o.- 2 spolocnici resp konatelia, je postup rovnaky ako pri 1.osobovej, alebo treba aj ine dokumenty? Daju sa vzory dokumentov z jednoosobovej s.r.o jednoducho pretransformovat pre 2 osoby?
vďaka za radu
bv_alexandra
26.11.08,06:11
dobry den,
chceme si zakladat s.r.o.- 2 spolocnici resp konatelia, je postup rovnaky ako pri 1.osobovej, alebo treba aj ine dokumenty? Daju sa vzory dokumentov z jednoosobovej s.r.o jednoducho pretransformovat pre 2 osoby?
vďaka za radu
Nie je to jedno. Pri jednoosobovej napr. stačí zakladateľská listina, pri dvojosobovej musí byť zakladateľská zmluvy. Ale tu je veľmi veľa info ktoré pomôžu pri zakladaní s.r.o. Pekný deň
http://www.porada.sk/t63806-zalozenie-s-r-o-po-novom.html
http://www.porada.sk/t2858-zalozenie-s-r-o.html
caroliak
25.11.09,22:01
Môže byť v zakladateľskej listine pri s.r.o. s jedným spoločníkom a dvoma konateľmi formulácia "konatelia konajú spoločne a to tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu pripoja svoje vlastnoručné podpisy" ?
ďakujem
Economic
26.11.09,05:53
Môže byť v zakladateľskej listine pri s.r.o. s jedným spoločníkom a dvoma konateľmi formulácia "konatelia konajú spoločne a to tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu pripoja svoje vlastnoručné podpisy" ?
ďakujem


Môže byť a aj na súdnom poplatku môžeš ušetriť 50 %, keď chceš.
bsbs
26.11.09,08:24
Myslím si, že môže.
Economic
27.11.09,05:26
Ponúkam detailný postup založenia jednoosobovej s.r.o.
Tento postup zakladania s.r.o. sa týka jednej osoby so sídlom na trvalej adrese zakladateľa a pozostáva z týchto krokov.

Po výbere názvu spoločnosti, predmetu činnosti (vyšpecifikuj si na http://www.civil.gov.sk/documents/p09-05-f01.rtf (http://www.civil.gov.sk/documents/p09-05-f01.rtf))
a sídla spoločnosti spíšeš zakladateľskú zmluvu. S ňou pôjdeš na Obvodný úrad – živnostenský odbor, kde vyplníš formulár pre právnickú osobu (nájdeš to aj na vyššie uvedenej adrese). Na obvodnom úrade ti overia podpisy na zakladateľskej zmluve (musíš mať 30 korunové kolky za každý overený podpis) (daj si ich úradne overiť aspoň 3 ks). V prípade, že chceš aby ťa niekto zastupoval po obdržaní živnostenského listu, daj si overiť aj splnomocnenie pre zastupovanú osobu. S takto overenou zakladateľskou listinou pôjdeš na živnostenský odbor, so sebou si zober toľko stokorunových kolkov koľko máš činností na zmluve. Do troch dní mi vystavili živnostenské listy, hneď som si dal vystaviť výpis zo živnostenského registra za 2 stokorunové kolky namiesto overovania každého živnostenského listu. Potom musíš vyplniť tlačivo Návrh na zápis do OR, ktorý si dáš opäť overiť na obvod. úrade za 30,- Sk a vyberieš sa na obchodný register s týmito tlačivami:

vyplnené tlačivo Návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra, s úradne overeným podpisom konateľa
2 x zakladateľská listina, s úradne overenými podpismi spoločníka - zakladateľa
2 x výpis zo živnostenského registra (namiesto overených fotokópií živn. listov)
2 x vyhlásenie správcu vkladu o rozsahu splatenie vkladov spoločníkov
2 x v prípade jednoosobovej s.r.o., vyhlásenie že zakladateľ nie je jediným spoločníkom vo viac ako troch s.r.o.
podpisový vzor budúceho konateľa
súhlas s umiestnením sídla spoločnost,i ak je sídlo spoločnosti na trvalej adrese zakladateľa, ktorý je aj jej vlastníkom
kolky vo výške 10.000,-sk

Po odovzdaní návrhu na súd, som výpis obdržal do 12 dní a DIČ z DU do 8 dní. Celá záležitosť trvala asi 22 dní a stálo ma to ani nie 11500,- (6 živností).


Dovolím si to trošku skorigovať.
JE AJ LACNEJŠIA VOĽBA : Veď máme zavedené Euro na Slovensku. Všetky dokumenty stačí vyhotoviť po jednom raze, až na zakladateľskú listinu /tú minimálne 2/ - podanie doporučujem urobiť elektronicky a súdny poplatok sa platí v tomto prípade nie 331,50 Eur ale iba 165,75 Eura prevodom z účtu na účet. Znížia sa náklady nielen na súdne poplatky, ale i za overovanie podpisov či listín, ale aj na papier a toner. Osoba, ktorá to chce takto zrealizovať nemusí vlastniť sama ZEP. Môže využiť služby osoby, ktorá takýto zaručený elektronický podpis má. A len jedna vec vtedy treba nad rámec uvedených listín - udeliť takejto osobe plnú moc a všetko je tak ako má byť. Neplaťme za niečo dobrovoľne viac keď nemusíme.
Economic
27.11.09,05:32
Môže byť v zakladateľskej listine pri s.r.o. s jedným spoločníkom a dvoma konateľmi formulácia "konatelia konajú spoločne a to tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu pripoja svoje vlastnoručné podpisy" ?
ďakujem


Áno samozrejme môže.
caroliak
28.11.09,08:50
dakujem za tieto "náklady znižujúce" informácie.
rosie
25.11.10,17:42