miriam.1
24.05.08,10:54
Ahojte, zakúpila som si program Omega, chcem sa spýtať ako mám ručne zadať počiatočné stavy k 01.01.2008. Ďakujem za pomoc
miriam.1
24.05.08,10:17
Naozaj mi nevie nikto pomôcť?
Maruška54
24.05.08,11:36
miriam.1
25.05.08,10:37
Ale v mojom prípade nezakladám novú s.r.o.. Do 31.12.2007 som pracovala na programe OBERON , od 01.01.2008 začínam s programom OMEGA. Program OMEGA nepodporuje prechod zo softvéru OBERON. Našla som pri nastavení firmy v účtovnom rozvrhu možnosť nahodiť konečné zostatky jednotlivých účtov. Neviem či je to správne ak to tak spravím. Alebo si musím cez interné doklady nahodiť každý účet samostatne k dátumu 01.01.2008?
DanielaSL
25.05.08,10:58
Najprv musíš mať nastavené všetky údaje o firme...firemné iniciály, režim účtovania, číslovanie dokladov. Potom ideš do ..Evidencia.. účtovné doklady...hore sú okienka..okruh..tam si vyber interný doklad ID. V okienku evidencia si vyber ID iný IDX.Číselný rad tiež IDx. Od účtovného obdobia..daj si otvorenie...do účtovného obdobia daj si otvorenie. Potom cez tlačítko dole Pridaj si zadáš všetky účty s počiatočným stavom.
miriam.1
25.05.08,11:17
ďakujem ti
miriam.1
25.05.08,11:21
A do dátumu mám potom zadať 01.01.2008? Keď budem tlačiť súvahu za rok 2008 , tak mi potom načíta ja údaje za predchádzajúce obdobie t.j. 2007 ?
DanielaSL
25.05.08,11:32
Dátum dáš 1.12008. Pozor ale...vystavíš len jeden interný doklad...ale s viacerými zápismi, podľa toho koľko účtov máš.
A takto doporučuje firma Kros urobiť si kontrolu :


Po zaúčtovaní interného dokladu na otvorenie aktívnych a pasívnych účtov a po zaevidovaní všetkých neuhradených záväzkov a pohľadávok z minulých rokov je potrebné vykonať kontrolu správnosti:

Vytlačte hlavnú knihu za obdobie Otvorenie. Uskutočníte to výberom z hlavného menu programu Tlač → Účtovníctvo → Hlavná kniha. Po stlačení tlačidla Pokračuj zadajte bližšie kritériá pre zobrazenie účtov hlavnej knihy. Potom odsúhlaste účet 701/xxx. Sumárne sa musí uvedený účet rovnať nule. Ak sa nerovná, vytlačte si analytickú evidenciu k účtu 701 a postupne prejdite a prekontrolujte všetky zaúčtované začiatočné zostatky.
Odsúhlaste saldokonto neuhradených záväzkov a pohľadávok. Vytlačíte ho výberom z hlavného menu programu Prehľady → Saldokonto po položkách za obdobie Otvorenie a odsúhlaste syntetické a analytické účty (311, 321, 314, 324, …) s hlavnou knihou, ktorú ste odsúhlasili podľa bodu 1.
Odsúhlaste devízové účty a valutové pokladnice. Vytlačte ich výberom z hlavného menu programu Prehľady → Kniha analytickej evidencie v oboch menách a porovnajte začiatočný zostatok v cudzej mene so začiatočným zostatkom v evidencii účtovných dokladov – zPD alebo zBV cez záložku Info, formulár PD/BV.
Odsúhlaste neuplatnenú DPH z minulých rokov. Záväzky v období Otvorenie evidujte vždy s rozpisom sumy na sumu spolu, základ dane a DPH v tom prípade, ak ide o doklady z okruhu CD a neuhradené tuzemské došlé faktúry s dátumom prijatia do 31.12.2001. V týchto dokladoch musí byť v záložke Evidencia DPH príslušného dokladu zapísaný dátum, s ktorým sa má doklad uložiť do evidencie neuplatnenej DPH (tento zápis sa uskutočňuje v účtovnom období Otvorenie). Kontrolu potom urobte tak, že spočítate DPH označenú v záložke Evidencia DPH (mesiac a rok zaevidovania neuplatnenej DPH) a porovnáte ju so začiatočnými zostatkami na účtoch 343/110 a 343/123.
miriam.1
25.05.08,12:29
Ďakujem za pomoc
DanielaSL
25.05.08,13:07
A ide ti to? Nahodila si ich? Treba sa s tým trochu pobaviť.
shureido
16.06.08,14:03
Ahojte, mam tiez omegu a chcem zadat pociatocne stavy. Dostala som sa k uctovnictvu viac menej nasilu -a nemam ani paru co s tym mam robit. Citam program a prirucku..ale bieda.:mee: Sme OZ, mame od 1.1. 2008 PU, doteraz JU. Od 1.1. mame zivnostensky list.
Potrebovala by som poradit ako zauctovat tie zac.stavy - ten zaciatok-otvorenie ID som zvladla..ale tam sa objavil ID s milion funkciami a ja neviem ako to vyplnit :mee:
Ak je tu niekto kto ma trpezlivost so mnou ma to naucit..ozvite sa prosim...
Vdaka.
KvetkaK
17.07.08,12:19
Ahojte omegáci,
chcem sa poradiť ako nahodiť počiatočné stavy v cudzej mene, keď nie na každom účte bol zostatok prerátaný na konci roka kuzom NBS k 31.12? Lebo keď si sama pomením sumu v Skk, tak mi vyhadzuje potom chybu že suma nieje prepočítaná zadaným kurzom.
Nevie mi s tým niekto poradiť ako to správne urobiť? Musím na kadý jeden účet urobiť samostatne interný doklad alebo sa to dá aj ináč? Ďakujem.
KvetkaK
17.07.08,17:23
Ahojte omegáci,
chcem sa poradiť ako nahodiť počiatočné stavy v cudzej mene, keď nie na každom účte bol zostatok prerátaný na konci roka kuzom NBS k 31.12? Lebo keď si sama pomením sumu v Skk, tak mi vyhadzuje potom chybu že suma nieje prepočítaná zadaným kurzom.
Nevie mi s tým niekto poradiť ako to správne urobiť? Musím na kadý jeden účet urobiť samostatne interný doklad alebo sa to dá aj ináč? Ďakujem.
Posúvam.....
sway
17.07.08,18:04
Posúvam.....

Zostatky na účtoch v Skk nahodíš cez ID klasický a zostatky na účtoch v cudzej mene musíš nahodiť cez zahraničným ID , ale pozor nedá sa nahodiť jedným dokladom viacero mien, teda budeš mať toľko ZID koľko mien bolo použitých, CZK, EUR, USD.... vtedy ti korektne doklad uloží SW Omega.;)
KvetkaK
18.07.08,05:08
Zostatky na účtoch v Skk nahodíš cez ID klasický a zostatky na účtoch v cudzej mene musíš nahodiť cez zahraničným ID , ale pozor nedá sa nahodiť jedným dokladom viacero mien, teda budeš mať toľko ZID koľko mien bolo použitých, CZK, EUR, USD.... vtedy ti korektne doklad uloží SW Omega.;)
Toto všetko viem a našla som to aj v príručke, ale mňa skôr trápi to ako nahodiť zostatky na účtoch 311,321 v jednej mene, keď na každom účte mám zostatok v Skk prepočítaný iným kurzom NBS, z dôvodu že predošlý účtovník nenaúčtoval kurzové rozdiely ku koncu roku.
Čo s tým, poradíte prosím? :(
KvetkaK
18.07.08,07:14
Nikto nevie poradiť? :(
liba2
18.07.08,08:19
Neviem ti poradiť, ale viem kde ti poradia :D bez čakania, okamžite a presne:
041/7071021 Kros žilina - určite im zavolaj :D
sway
18.07.08,09:18
Toto všetko viem a našla som to aj v príručke, ale mňa skôr trápi to ako nahodiť zostatky na účtoch 311,321 v jednej mene, keď na každom účte mám zostatok v Skk prepočítaný iným kurzom NBS, z dôvodu že predošlý účtovník nenaúčtoval kurzové rozdiely ku koncu roku.
Čo s tým, poradíte prosím? :(

Práve v tom je to, že aj 311 a 321 musíš nahodiť cez zahraničný ID po menách - sprav si analytiku na každú menu , nie v SKK a potom si skontroluj celú 311 a 321 syntetiku či ti sedí PS.
Krásne to ide.;)
KvetkaK
18.07.08,10:46
Práve v tom je to, že aj 311 a 321 musíš nahodiť cez zahraničný ID po menách - sprav si analytiku na každú menu , nie v SKK a potom si skontroluj celú 311 a 321 syntetiku či ti sedí PS.
Krásne to ide.;)
Ty mi asi nerozumieš. Ja viem, že každú menu musím robiť samostatne, ale keď na každú položku potrebujem mať iný kurz a pri zadávaní ID sa dá dať iba jeden. Asi sa to bude dať jedine tak, že urobiť viac ID a to na každý účet, že?
KvetkaK
18.07.08,10:47
Neviem ti poradiť, ale viem kde ti poradia :D bez čakania, okamžite a presne:
041/7071021 Kros žilina - určite im zavolaj :D
Ďakujem. Chcela som skúsiť najskôr tu, či sa s tým niekto nestretol. Ale díky.;)
sway
18.07.08,11:33
Ty mi asi nerozumieš. Ja viem, že každú menu musím robiť samostatne, ale keď na každú položku potrebujem mať iný kurz a pri zadávaní ID sa dá dať iba jeden. Asi sa to bude dať jedine tak, že urobiť viac ID a to na každý účet, že?

presne takto som to myslela;) pochopili sme sa ;), ano budeš mať viac ID inak sa ti to nepodarí, držím palce;)
KvetkaK
18.07.08,11:44
presne takto som to myslela;) pochopili sme sa ;), ano budeš mať viac ID inak sa ti to nepodarí, držím palce;)
Toho som sa bála. Mi to skomplikoval predošlý účtovník tým, že nepočítal na konci roka kurzový rodiel. :mee: Takže budem musieť robiť ešte ďalšie interné doklady na to, aby som mala zaevidované zäväzky a pohľadávky v takej sume ako mali byť prepočítané a doúčtovať tak kurzový rozdiel ktorý mal byť účtovaný k 31.12 predošlého roku.
Je to tak správne?
sway
18.07.08,15:42
Toho som sa bála. Mi to skomplikoval predošlý účtovník tým, že nepočítal na konci roka kurzový rodiel. :mee: Takže budem musieť robiť ešte ďalšie interné doklady na to, aby som mala zaevidované zäväzky a pohľadávky v takej sume ako mali byť prepočítané a doúčtovať tak kurzový rozdiel ktorý mal byť účtovaný k 31.12 predošlého roku.
Je to tak správne?
... no to je už iná kapitola, neviem sa veru takto narýchlo dohodnúť sama so sebou či by som doúčtovávala tie nezaúčtované koncoročné KR... ak by si ich neúčtovala a jednoducho účtovala už len KR skutočné pri úhrade... no neviem... skúsme čo na to ostatní... ja by som to asi nechala bez nich... neviem...
KvetkaK
18.07.08,17:49
... no to je už iná kapitola, neviem sa veru takto narýchlo dohodnúť sama so sebou či by som doúčtovávala tie nezaúčtované koncoročné KR... ak by si ich neúčtovala a jednoducho účtovala už len KR skutočné pri úhrade... no neviem... skúsme čo na to ostatní... ja by som to asi nechala bez nich... neviem...
No vidíš, aj ja uvažujem že čo je lepšie a k tomu aj menšie zlo ;). Už som tu na to založila tému a bolo mi poradené, že by som to mala upraviť.
No a teraz, ako sa hovorí, "babo raď". :)
j.u.l.i.a
22.07.08,06:03
Chcela by som sa spýtať, či sa dá do príjmu na sklad nahodiť skladová cena s viac ako 4 desatinnými miestami. Prosím, poraďte.
sway
22.07.08,14:42
Chcela by som sa spýtať, či sa dá do príjmu na sklad nahodiť skladová cena s viac ako 4 desatinnými miestami. Prosím, poraďte.



Zaokrúhľovanie nákupnej ceny máte možnosť nastaviť priamo v príjemke, cez tlačidlo Možnosti - Vzhľad tabuľky. V časti Údaje si vyberiete stĺpec na ktorom zaokrúhlenie požadujete zmeniť a cez bunku Číselný formát vyberiete požadovaný spôsob zaokrúhlenia. Tu máte možnosť výberu spôsobu bez zaokrúhlenia, následne môžete nákupnú cenu na príjemke zadať na väčší počet desatinných miest. ;)

odpoveď z krosu... asi na Tvoj dotaz nie?;)
Beatrice
19.03.09,15:32
Prosím Vás, chcem sa spýtať, či PS účtu 474 musí byť v programe Omega mínusový. Podľa mňa ano, ale prevzala som učtovníctvo z MRP, a tam to mali plusom. Čiže, keď soma si nahodila počiatočný účet súvahový, a na tento účet som učtovala leasingové splátky, tak mi konečné zostatok narastali a nie ubúdali. Neviem čo mám s tým robiť. Alebo predchádzajúca učtovníčka to mala zle. Neviem, prosím poraďte mi.

Ďakujme Vám
Agerát
06.10.10,04:59
Prosím vás, pri zadávaní počiatočného saldokonta v Omege, dátum dokladu je dátum vystavenia faktúry alebo dátum dodania služby?
marry12
28.12.11,18:11
dobý deň som študentka obchodnej akadémie a mám otázku týkajúcu sa omegy, predkontácie sa do tých žltých políčok pri robení začiatočných zoztakov dávaju ako konkretne napriklad ? aj 701??

veľmi pekne Vámvopred dakujem za pomoc :)
Anna123
14.03.13,16:43
Dobrý deň, potrebujem poradiť ako nastaviť zaciatocne zostatky v Omege. Ďakujem.
ladyrs
14.03.13,17:13
však táto téma je o tom, nedala by si si námahu a pozrela si odpovede ? :rolleyes:
Anna123
14.03.13,17:27
Ďakujem, ladyrs, diskusia som si samozrejme prečítala - je z roku 2008 a program už odvtedy priešiel nejakými úpravami takže odpovede mi nepomohli.
Anna123
15.03.13,07:17
Včera som si nainštalovala demoverziu omega podvojne úctovnictvo, neporadíte mi ako nahodiť začiatočné stavy účtov, volala som do Krosu, ale dnes nepracujú. Ďakujem.
Aljok
15.03.13,07:29
Včera som si nainštalovala demoverziu omega podvojne úctovnictvo, neporadíte mi ako nahodiť začiatočné stavy účtov, volala som do Krosu, ale dnes nepracujú. Ďakujem.
Stlač F1 - klikni na záložku Obsah - Účtovníctvo - evidencia účtovných dokladov - Komplexná evidencia účtovných dokladov-Začiatok účtovania v programe.
Anna123
15.03.13,17:02
Aljok - ďakujem.