Kvietocek
23.06.08,08:25
Konatelia firmy vyuzivaju firemne auta na sluzobne ale aj sukromne jazdy t.j. maju auto k dispozicii 24 hod. denne. musim rozdelit napr. havarijne, zakonne poistenie na polovicu? Podla coho to mam rozdelit ci sa jedna o naklad alebo o nedanovy naklad?
HankaS
23.06.08,07:00
Rozdeľ to podľa počtu najazdených kilometrov .
Kvietocek
23.06.08,07:12
Aj nad tym som rozmyslala ale oni si nepisu ani knihu jazd proste nic daju mi do mesiaca pocet najazdenych km a mam to uctovat

Bol by to spravny postup keby:
napr.:
1. za mesiac na 1 vozidle najazdili cca 2 000 km
2. urobi sa vnutropodniková smernica kde bude stanovené že napr. do 1 000 km su služobne nad 1 000 km su sukromne km v danom mesiaci, čiže ak najazdili 2 000 km za mesiac polovica sa da priamo do firemnych nakladov a polovicu si zaplati on ako sukromne km.
rickman
24.06.08,09:48
Preco to chces silou mocou rozdelit? Zauctuj vsetko ako sluzobne.. Menej natahovaciek, menej papierovania = viac spokojnosti. :)
Zoltán Kovács
24.06.08,09:53
Preco to chces silou mocou rozdelit? Zauctuj vsetko ako sluzobne.. Menej natahovaciek, menej papierovania = viac spokojnosti. :)

Nesúhlasím s takýmto postupom. Nie je to v súlade so zákonom o dani z príjmov. A nesmie sa zabudnúť ani na 1% obstarávacej ceny ako naturálna mzda a zdaniť im to v rámci mzdy.
HankaS
24.06.08,11:07
ČO sa týka spotreby PHM, tak je dobré si viesť evidenciu knihy jázd. Ak napr.sa najazdilo za mesiac máj podľa evidencie 890 km, z toho 650 km na účely podnikateľské a zvyšných 240 km na súkromné, je možné určiť pomer zahrnovania PHM do daňových výdavkov. Je zrejmé že teda najzdili 73% jázd za účelom podnikania a 27% jázd na súkromné účely. V takomto pomere sa rozdelia náklady na spotrebované PHM. V prípade iných výdavkov dlhodobejšieho charakteru/zákonné poistné,havarijné,oprava,údržba,odpisy/ je vhodné vyššie uvedený pomer vysledovať v dlhšom časovom horizonte, napr. celý kalendárny rok, kedy budeme vedieť koľko km sa počas roka najazdilo na súkromné a koľko na podnikateľské účely. Potom týmto pomerom rozdelíme ostatné výdavky.
Petra29
24.06.08,11:15
Nesúhlasím s takýmto postupom. Nie je to v súlade so zákonom o dani z príjmov. A nesmie sa zabudnúť ani na 1% obstarávacej ceny ako naturálna mzda a zdaniť im to v rámci mzdy.
Ide o konateľov, možno ani nemajú mzdu alebo odmenu. Ak ide súčasne o spoločníkov, zdá sa mi neuveriteľné, že by priznávali, že autá v obchodnom majetku spoločnosti slúžia aj na iný účel ako na podnikateľský. Ale ak ide len o konateľov a majitelia chcú takýmto spôsobom odsledovať náklady a vylúčiť súkromné, súhlasím so Smithom.
rickman
24.06.08,11:25
Ide o konateľov, možno ani nemajú mzdu alebo odmenu. Ak ide súčasne o spoločníkov, zdá sa mi neuveriteľné, že by priznávali, že autá v obchodnom majetku spoločnosti slúžia aj na iný účel ako na podnikateľský. Ale ak ide len o konateľov a majitelia chcú takýmto spôsobom odsledovať náklady a vylúčiť súkromné, súhlasím so Smithom.

Suhlasim s Petrou. No..


Nesúhlasím s takýmto postupom. Nie je to v súlade so zákonom o dani z príjmov. A nesmie sa zabudnúť ani na 1% obstarávacej ceny ako naturálna mzda a zdaniť im to v rámci mzdy.

Suhlasim, asi to nebude v sulade so zakonom. Existuje sice aj elektronicka kniha jazd cez GPS, no neverim, ze by to bolo to najlepsie riesenie.
Zalezi od ludi.. Ako poznamenala Petra, nevieme, ci ide o konatelov = spolocnikov. Ak to nerobili doteraz, nebudu to robit ani potom a Kvietocek si svojou iniciativou moze viac uskodit ako pomoct.

Najlepsie by bolo, ak by im predostrel alternativy. Bud to bude uctovat cele, no nie celkom v sulade so zakonom, alebo budu platit..
Kvietocek
25.06.08,09:31
Ide o konatelov a zaroven spolocnikov /zakladatelov/ firmy. Dostavajú mesacnu mzdu a zaroven raz do roka aj odmeny podla hospod.vysledku. Auto pracovne vyuzivaju 8 hod. ale jazdia na nom cely den aj mimo pracovnej doby
knihu jazd nepisu vobec a ja teraz neviem ci ked dam vsetky km najazdene v danom mesiaci do nakladov + PHM ci to bude spravne.

Musim im vypisovat mesacny cestak alebo bude stacit nejaka smernica ktora bude zachytavat ze mozu auta pouzivat 24 hod. denne?
Denda
25.06.08,09:37
Ide o konatelov a zaroven spolocnikov /zakladatelov/ firmy. Dostavajú mesacnu mzdu a zaroven raz do roka aj odmeny podla hospod.vysledku. Auto pracovne vyuzivaju 8 hod. ale jazdia na nom cely den aj mimo pracovnej doby
knihu jazd nepisu vobec a ja teraz neviem ci ked dam vsetky km najazdene v danom mesiaci do nakladov + PHM ci to bude spravne.

Musim im vypisovat mesacny cestak alebo bude stacit nejaka smernica ktora bude zachytavat ze mozu auta pouzivat 24 hod. denne?
Pozrite si na porade témy s názvom sužobné auto používané na súkromné účely, je ich tu neúrekom, napr.:
http://www.porada.sk/t75384-automobil-1-uprava-nakladov.html
Kvietocek
25.06.08,11:34
Stale som sa ale nedopatrala ci je potrebne aby si konatelia pisali aj sukromne km alebo to mozu vsetko nechat v nakladoch ako sluzobne hoc auto pouzivaju 24 hod. denne.
Denda
25.06.08,11:38
Stale som sa ale nedopatrala ci je potrebne aby si konatelia pisali aj sukromne km alebo to mozu vsetko nechat v nakladoch ako sluzobne hoc auto pouzivaju 24 hod. denne.
A ako chcete správne vyúčtovať spotrebu PHM ak používajú auto aj na súkromnné účely a nebudete mať evidenciu o všetkých km, teda aj súkromných?
Kvietocek
25.06.08,11:45
A ako chcete správne vyúčtovať spotrebu PHM ak používajú auto aj na súkromnné účely a nebudete mať evidenciu o všetkých km, teda aj súkromných?


na sukromne km som nedostala este odpoved :mee:

chcem len vediet ci konatel (opravar praciek) rano ide do prace sluzobnym autom do firmy z firmy ide domov sluzobnym autom - v pripade ze mu niekto zavola po pracovnej dobe a je uz doma sadne do auta a ma sluzobnu jazdu a vrati sa spat domov. Cize auto ma k dispozicii 24 hod kvôli servisu nonstop.

mozem v takomto pripade vsetky km co ubehne dat ako sluzobne?

musim vypisovat cestak ked je to kazdy den cize opakovane - ja si myslim ze nie
rickman
25.06.08,14:58
na sukromne km som nedostala este odpoved :mee:

chcem len vediet ci konatel (opravar praciek) rano ide do prace sluzobnym autom do firmy z firmy ide domov sluzobnym autom - v pripade ze mu niekto zavola po pracovnej dobe a je uz doma sadne do auta a ma sluzobnu jazdu a vrati sa spat domov. Cize auto ma k dispozicii 24 hod kvôli servisu nonstop.

mozem v takomto pripade vsetky km co ubehne dat ako sluzobne?

musim vypisovat cestak ked je to kazdy den cize opakovane - ja si myslim ze nie

Ja si myslim to, co som napisal na zaciatku. Ak ti prinesie opeciatkovany blocek z cerpacej stanice, tak ho zauctuj cely do nakladov.. Neverim, ze danova kontrola to nepochopi..