Zavrieť

Porady

auto - podnikanie

Konatelia firmy vyuzivaju firemne auta na sluzobne ale aj sukromne jazdy t.j. maju auto k dispozicii 24 hod. denne. musim rozdelit napr. havarijne, zakonne poistenie na polovicu? Podla coho to mam rozdelit ci sa jedna o naklad alebo o nedanovy naklad?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Aj nad tym som rozmyslala ale oni si nepisu ani knihu jazd proste nic daju mi do mesiaca pocet najazdenych km a mam to uctovat

    Bol by to spravny postup keby:
    napr.:
    1. za mesiac na 1 vozidle najazdili cca 2 000 km
    2. urobi sa vnutropodniková smernica kde bude stanovené že napr. do 1 000 km su služobne nad 1 000 km su sukromne km v danom mesiaci, čiže ak najazdili 2 000 km za mesiac polovica sa da priamo do firemnych nakladov a polovicu si zaplati on ako sukromne km.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Preco to chces silou mocou rozdelit? Zauctuj vsetko ako sluzobne.. Menej natahovaciek, menej papierovania = viac spokojnosti.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    rickman Pozri príspevok
    Preco to chces silou mocou rozdelit? Zauctuj vsetko ako sluzobne.. Menej natahovaciek, menej papierovania = viac spokojnosti.
    Nesúhlasím s takýmto postupom. Nie je to v súlade so zákonom o dani z príjmov. A nesmie sa zabudnúť ani na 1% obstarávacej ceny ako naturálna mzda a zdaniť im to v rámci mzdy.

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    ČO sa týka spotreby PHM, tak je dobré si viesť evidenciu knihy jázd. Ak napr.sa najazdilo za mesiac máj podľa evidencie 890 km, z toho 650 km na účely podnikateľské a zvyšných 240 km na súkromné, je možné určiť pomer zahrnovania PHM do daňových výdavkov. Je zrejmé že teda najzdili 73% jázd za účelom podnikania a 27% jázd na súkromné účely. V takomto pomere sa rozdelia náklady na spotrebované PHM. V prípade iných výdavkov dlhodobejšieho charakteru/zákonné poistné,havarijné,oprava,údržba,odpisy/ je vhodné vyššie uvedený pomer vysledovať v dlhšom časovom horizonte, napr. celý kalendárny rok, kedy budeme vedieť koľko km sa počas roka najazdilo na súkromné a koľko na podnikateľské účely. Potom týmto pomerom rozdelíme ostatné výdavky.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    smith Pozri príspevok
    Nesúhlasím s takýmto postupom. Nie je to v súlade so zákonom o dani z príjmov. A nesmie sa zabudnúť ani na 1% obstarávacej ceny ako naturálna mzda a zdaniť im to v rámci mzdy.
    Ide o konateľov, možno ani nemajú mzdu alebo odmenu. Ak ide súčasne o spoločníkov, zdá sa mi neuveriteľné, že by priznávali, že autá v obchodnom majetku spoločnosti slúžia aj na iný účel ako na podnikateľský. Ale ak ide len o konateľov a majitelia chcú takýmto spôsobom odsledovať náklady a vylúčiť súkromné, súhlasím so Smithom.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Petra29 Pozri príspevok
    Ide o konateľov, možno ani nemajú mzdu alebo odmenu. Ak ide súčasne o spoločníkov, zdá sa mi neuveriteľné, že by priznávali, že autá v obchodnom majetku spoločnosti slúžia aj na iný účel ako na podnikateľský. Ale ak ide len o konateľov a majitelia chcú takýmto spôsobom odsledovať náklady a vylúčiť súkromné, súhlasím so Smithom.
    Suhlasim s Petrou. No..

    smith Pozri príspevok
    Nesúhlasím s takýmto postupom. Nie je to v súlade so zákonom o dani z príjmov. A nesmie sa zabudnúť ani na 1% obstarávacej ceny ako naturálna mzda a zdaniť im to v rámci mzdy.
    Suhlasim, asi to nebude v sulade so zakonom. Existuje sice aj elektronicka kniha jazd cez GPS, no neverim, ze by to bolo to najlepsie riesenie.
    Zalezi od ludi.. Ako poznamenala Petra, nevieme, ci ide o konatelov = spolocnikov. Ak to nerobili doteraz, nebudu to robit ani potom a Kvietocek si svojou iniciativou moze viac uskodit ako pomoct.

    Najlepsie by bolo, ak by im predostrel alternativy. Bud to bude uctovat cele, no nie celkom v sulade so zakonom, alebo budu platit..

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Ide o konatelov a zaroven spolocnikov /zakladatelov/ firmy. Dostavajú mesacnu mzdu a zaroven raz do roka aj odmeny podla hospod.vysledku. Auto pracovne vyuzivaju 8 hod. ale jazdia na nom cely den aj mimo pracovnej doby
    knihu jazd nepisu vobec a ja teraz neviem ci ked dam vsetky km najazdene v danom mesiaci do nakladov + PHM ci to bude spravne.

    Musim im vypisovat mesacny cestak alebo bude stacit nejaka smernica ktora bude zachytavat ze mozu auta pouzivat 24 hod. denne?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Kvietocek Pozri príspevok
    Ide o konatelov a zaroven spolocnikov /zakladatelov/ firmy. Dostavajú mesacnu mzdu a zaroven raz do roka aj odmeny podla hospod.vysledku. Auto pracovne vyuzivaju 8 hod. ale jazdia na nom cely den aj mimo pracovnej doby
    knihu jazd nepisu vobec a ja teraz neviem ci ked dam vsetky km najazdene v danom mesiaci do nakladov + PHM ci to bude spravne.

    Musim im vypisovat mesacny cestak alebo bude stacit nejaka smernica ktora bude zachytavat ze mozu auta pouzivat 24 hod. denne?
    Pozrite si na porade témy s názvom sužobné auto používané na súkromné účely, je ich tu neúrekom, napr.:
    http://www.porada.sk/t75384-automobi...-nakladov.html

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Stale som sa ale nedopatrala ci je potrebne aby si konatelia pisali aj sukromne km alebo to mozu vsetko nechat v nakladoch ako sluzobne hoc auto pouzivaju 24 hod. denne.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Kvietocek Pozri príspevok
    Stale som sa ale nedopatrala ci je potrebne aby si konatelia pisali aj sukromne km alebo to mozu vsetko nechat v nakladoch ako sluzobne hoc auto pouzivaju 24 hod. denne.
    A ako chcete správne vyúčtovať spotrebu PHM ak používajú auto aj na súkromnné účely a nebudete mať evidenciu o všetkých km, teda aj súkromných?

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Denda Pozri príspevok
    A ako chcete správne vyúčtovať spotrebu PHM ak používajú auto aj na súkromnné účely a nebudete mať evidenciu o všetkých km, teda aj súkromných?

    na sukromne km som nedostala este odpoved

    chcem len vediet ci konatel (opravar praciek) rano ide do prace sluzobnym autom do firmy z firmy ide domov sluzobnym autom - v pripade ze mu niekto zavola po pracovnej dobe a je uz doma sadne do auta a ma sluzobnu jazdu a vrati sa spat domov. Cize auto ma k dispozicii 24 hod kvôli servisu nonstop.

    mozem v takomto pripade vsetky km co ubehne dat ako sluzobne?

    musim vypisovat cestak ked je to kazdy den cize opakovane - ja si myslim ze nie

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Kvietocek Pozri príspevok
    na sukromne km som nedostala este odpoved

    chcem len vediet ci konatel (opravar praciek) rano ide do prace sluzobnym autom do firmy z firmy ide domov sluzobnym autom - v pripade ze mu niekto zavola po pracovnej dobe a je uz doma sadne do auta a ma sluzobnu jazdu a vrati sa spat domov. Cize auto ma k dispozicii 24 hod kvôli servisu nonstop.

    mozem v takomto pripade vsetky km co ubehne dat ako sluzobne?

    musim vypisovat cestak ked je to kazdy den cize opakovane - ja si myslim ze nie
    Ja si myslim to, co som napisal na zaciatku. Ak ti prinesie opeciatkovany blocek z cerpacej stanice, tak ho zauctuj cely do nakladov.. Neverim, ze danova kontrola to nepochopi..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.