yarex
20.08.08,23:52
Zdar poradaci, uz som zufaly z toho ze neviem ako zacat uctovat a nikde na porade ani v helpe sa neviem docitat ako zacat uctovat zaciatok firmy. Kazdy pise trosku inac a ja som uz zo vsetkeho domotany, budem vdacny za kazdu pomoc v nasledovnom pripade ak mi to popisete ako laikovi: (uctujem v omege a nesom platitel dph)

1. Firma vznikla 09.05.2008 (sro neplatic dph) overenim spolocenskej zmluvy
2. Splatenie ZI 2x100 000 sk 09.05.2008
3. ZI = 200 000sk ide do SKK pokladnice!
4. Notarske poplatky 1 071 sk 09.05.2008
5. Kolky 10 000 sk 09.05.2008
6. Vklad do valutovej pokladnice od spolocnika1 30 000,-CZK 09.05.2008
7. Vklad do valutovej pokladnice od spolocnika2 30 000,-CZK 09.05.2008
8. Notarske poplatky 2380 sk 16.05.2008
9. 1.7.2008 ZAPIS DO Obchodneho Registra
---- OTVARACIA SUVAHA ----

Ak je to mozne, prosim presny postup, aky typ dokladu vytvorit(staci omegacka skratka ako ID,zID,atd) na ake ucty
to rozuctovat.

Pokladnice mam vytvorene ale jeden radi ist cez 353/411 dalsi cez 701 a pociatocne stavy nejako ponastavovat a ja som z toho vsetkeho uz JELEN.

Diky moc za pomoc!
Zoltán Kovács
21.08.08,09:10
yarex
21.08.08,09:15
Tie linky hadzete do kazdej otazky, ale ani v jednom linku neni poriadne a jednoznacne vysvetlene ako nato. Stacilo by pritom 10 minut od skuseneho uctovnika aby to raz bolo poriadne detailne a navzdy vysvetlene, ze tomu porozumie aj laik.
Zoltán Kovács
21.08.08,09:22
Tie linky hadzete do kazdej otazky, ale ani v jednom linku neni poriadne a jednoznacne vysvetlene ako nato. Stacilo by pritom 10 minut od skuseneho uctovnika aby to raz bolo poriadne detailne a navzdy vysvetlene, ze tomu porozumie aj laik.


No v tomto linku http://www.porada.sk/t10702-p2-zalozenie-a-vznik-s-r-o-otvaracia-suvaha.html je to tak podrobne rozpísané od Janky Ácsovej, že viac už asi ani nie je možné.

Alebo tento konkrétny príspevok:

http://www.porada.sk/t10702-p2-zalozenie-a-vznik-s-r-o-otvaracia-suvaha.html
http://www.porada.sk/101115-post14.html

Účelom porady nie je opakovanie riešených prípadov dookola. Alebo jednoducho "nemáš" čas na čítanie uvedených príspevkov?
yarex
21.08.08,09:45
Uvedene prispevky som praveze luskal a v kazdom je to trosku inac popisane s kopou namietok a doplnkov/"oprav" pod nimi. Takze uceleny obraz pre mna neekonoma zaciatocnika je dost tazke poskladat.

Som ochotny aj zaplatit dotycnemu co mi presne popise ako zauctovat moj povodny prispevok v omege tak aby bol zauctovany korektne a usetril mi cas i nervy prehladavanim a davanim dokopy prispevkov s tym ze nebudem mat istotu ze presne moj uctovny pripad je spravne zauctovany.
Zoltán Kovács
21.08.08,09:48
Uvedene prispevky som praveze luskal a v kazdom je to trosku inac popisane s kopou namietok a doplnkov/"oprav" pod nimi. Takze uceleny obraz pre mna neekonoma zaciatocnika je dost tazke poskladat.

Som ochotny aj zaplatit dotycnemu co mi presne popise ako zauctovat moj povodny prispevok v omege tak aby bol zauctovany korektne a usetril mi cas i nervy prehladavanim a davanim dokopy prispevkov s tym ze nebudem mat istotu ze presne moj uctovny pripad je spravne zauctovany.

Čo tak najsť na začiatok externého účtovníka?

Je to problematika, ktorú laik - neúčtovník asi ťažko vyrieši týmto spôsobom. Totiž s vedením účtovníctva budeš mať plno "nervov", hlavne keď nie si účtovník.

Ide totiž o to, že jednotlivé účtovné prípady sa dajú zaúčtovať aj viacerými spôsobmi, ktoré sú v súlade so zákonom a postupmi účtovania v podvojnom účtovníctve.
Milan Benka
21.08.08,09:50
Uvedene prispevky som praveze luskal a v kazdom je to trosku inac popisane s kopou namietok a doplnkov/"oprav" pod nimi. Takze uceleny obraz pre mna neekonoma zaciatocnika je dost tazke poskladat.

Som ochotny aj zaplatit dotycnemu co mi presne popise ako zauctovat moj povodny prispevok v omege tak aby bol zauctovany korektne a usetril mi cas i nervy prehladavanim a davanim dokopy prispevkov s tym ze nebudem mat istotu ze presne moj uctovny pripad je spravne zauctovany.


Existuje viacero názorov na účtovanie otváracej súvahy.

V konečnom dôsledku sa musíte s jednym z názorov stotožniť a použiť ho. Iba vy budete pri kontrole obhajovať spôsob zaúčtovania a preto vy si musíte vybrať postup.

A jednotlivé názory sú prezentované na vyššie priložených linkoch.