bonita
03.09.08,21:37
Urcite sa tu najde niekto, kto ma prehlad a vopred dakujem za nazory a rady:
Vzhladom k padajucim lietadlam a nudzovo pristavajucim , som sa rozhodla pre zivotnu poistku, aby som nezanechala detom nesplatene pohladavky. S ohladom na moj vek - 45 r. sa mi vraj kapitalova neoplati a je mi odporucana investicna - v generali alebo ceskej poistovni / ktore sa maju mimochodom zlucit/ . Znama mi odporuca negarantovanu ZP, ale ja mam obavy, ze budem sporit 15 rokov - chcem aj sporit pomimo poistenia - namiesto cielovych cca 500 tis. mozno nedostanem nic. Najde sa tu dobry fin. analytik, ktory mi poradi? Je opravnena moja obava, ze riziko tu je? Aj napriek tomu, ze posledne desatrocia v poistovni vykazuju narast investicii?
Nejde o ziadnu velku sumu, len 2000 mesacne / s ohladom na fakt, ze ktovie ako na tom budem o 10 rokov s financiami , a tych 2 tis. si snad trufam dat dokopy vzdy/. Poistka ma zaujima len smrt, smrt urazom, kriticke choroby a oslob.platenia v prip. invalidity. A len do 60 tky. Popri tom si samozrejme robim rezervu financnu, ale pre pripad, ze z nej raz nic nebude a dufam sa dozijem, tak 500 tis. sa mi potom zide a dufam, ze bude stale este nieco znamenat.
m.hladka
03.09.08,19:47
Odborník nie som, ale zdravý rozum mi hovorí, že ak si chceš sporiť 2 tis. mesačne, tak to máš za 15 rokov 360 tis. Sk, alebo už 11949,811 € a navrh nejaké úroky.
A je to na betón isté, že ťa nikto neokradne a nebude z tvojích úspor 15 rokov žiť a točiť ich pre svoj zisk.
Máš 45 rokov, kolkokrát si za ten čas mala úraz a pod.? A ak by ťa stihlo také male nešťastie, ktoré ti neprajem, vieš si predstaviť koľko nervov a času by si potrebovala, kým by si pozbierala potvrdenia pre poisťovňu, aby ti tvoje sľúbené peniažky vrátili? Nechci vedieť!
bonita
03.09.08,19:56
No v tych 2 tis. je nielen sporenie, ale aj poistenie uz na tie 4 rizika. Znama to ratala na 20 rokov s cielovou sumou 580 tis., ale iba v pripade investicnej ziv. poistky. Ak by bola garantovana nasporena suma, tak by bola urcite nizsia cielova suma, lebo by nieco mesacne strhavali na garanciu. Tych 2 tis. sa tyka iba poistovne. Mimoto si davam bokom co mi zarobky dovolia, ale to sa nerata, lebo sa to aj minie, najneskor cez dovolenky.
Uraz som nemala nikdy, clenky vyvrtnute neratam, dve operacie - zlcnik a vajickovody, zdr. stav spred 1 a pol mes. vyborny - tlak, cholesterol, ziadna cukrovka, stitna zlaza ok aj krv. Okrem migreny raz-dva krat za mesiac ma nic netrapi. Len tie lietadla a dcera za ktorou chodim do anglicka.

Uvazujem aj nad tym, ze si poistim iba rizika.
misomiso
03.09.08,20:11
Ja vidim v tych zivotnych poistkach v podstate rovanke riziko ako pri tom lietani. Totiz aj poistovne su v prvom rade ekonomicke subjekty zamerane na zisk a az potom vsetko ostatne.

Riziko spociva v tom, ze ked ta poistuju, tak nic nie je problem, ked maju platit, tak je odrazu vsetko problem. Ked vypisujes ziadost, dealer sa ta pyta na choroby a vsetko komentuje slovami: "to tam netreba ani pisat". Ked ma prist k plneniu, poistovna odrazu zisti, ze si uviedla nepravdive udaje. Lenze keby priemerne zdravy 45 rocny clovek uviedol pravdu, tak ho jednoducho nepoistia - tak je to nastavene.

Skratka - ja som sa nechal pred rokmi uvrtat tiez na nejake zivotne poistky, ale odkedy pocivam z praxe, ako to dopada pri plneni, tak na to uz vobec nespolieham.
evka.ba
03.09.08,22:23
Nie som strotožnená s názorom, že investičné poistenie je to pravé...
Ak sa bojíš že zomrieš úrazom, stačí Ti úrazove poistenie počíta sa to podľa veku a dáš sia poistiť za smiešnu sumu možno 1000 korún ročne. Máš to ale bez sporenia. Osobne mám s týmto druhom poistenia veľmi dobrú skúsenosť aj čo sa týka vyplatenia za úraz a bola som naozaj prekvapená výškou sumy.
A čo sa týka tej sumy 2000 korún mesačne bolo by dobré nazabudnúť na to, že nie je celá suma určená na šetrenie. Úrazové poistenie prípadne iné pripoistenia sú za určitú sumu, takže napríklad pri 2000 korunách mesačne môžeš mať pripoistenia vo výške napríklad 600 korún. Takže sporíš už len 1400. Ďaľšia dosť dobrá otázka je ako sa chová pripisovanie ziskov na tej ktorej zmluve...
Každopádne by som to riešila skôr ako "zicher" a nie ako investíciu...
Ale ak sa obávaš toho, že by Ti poisťovňa krachla, tak Ťa ukľudním v prípade, že poisťovňa končí z akého koľvek dôvodu. poistný kmeň prechádza do inej poisťovne, ktorá bude musieť dodržať znluvné podmienky platné pri podpise zmluvy.

Možno by som si dala čo najvyššie sumy poistení - aj invaliditu aj rizikové choroby a čo najmenej šetrenia. ... šetriť môžeš aj pri lepších úrokoch napr. na stavebnom sporení....
misomiso
04.09.08,02:45
Ale ak sa obávaš toho, že by Ti poisťovňa krachla, tak Ťa ukľudním v prípade, že poisťovňa končí z akého koľvek dôvodu. poistný kmeň prechádza do inej poisťovne, ktorá bude musieť dodržať znluvné podmienky platné pri podpise zmluvy.

To mas odkial prosim ta? :):) Nemylis si to nahodou s druhym pilierom dochodkoveho zabezpecenia?
Filip Glasa
04.09.08,04:44
investičko je zbytočne drahá záležitosť a nečakaj od neho nejaké veľké úspory. Je to v prvom rade poistka a sporenie je doplnkové. Skrytých poplatkov je v ňom toľko, že za taký krátky čas nič nenašetríš.
Od dobrého poisťováka si vypýtaj ponuku na rizikové poistenie s krytím tebou požadovaných rizík a nie IŽP.
Sporenie si urob mimo poistenia celkom zvlášť. Ak sa bojíš strát pri sporení, tak si myslím, že na pár rokov nebude ani sporiaci účet či termiňák až taká zlá voľba.
Pri krachu poisťovne preberie klientov veľmi rada iná poisťovňa. Inak poisťovne krachujú menej často než banky. Nemajú príliš dôvod skrachovať, je to pre ne pomerne bezpečný biznis.
Poisťováka sa pýtaj či už riešil nejaké poistné udalosti a aké boli pri tom problémy. Tak zistíš, že má skúsenosti aj s plením a vie na čo si má dávať pozor a čo je u ktorej poisťovne výhodné/nevýhodné.
Tu napr. doporučuje jeden kombináciu viacero poisťovní:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=7&t=1189
Chobot
04.09.08,06:17
To mas odkial prosim ta? :):) Nemylis si to nahodou s druhym pilierom dochodkoveho zabezpecenia?

Nie, nemýli si to. Možno si to ty mýliš s nebankovými subjektami. V prípade zániku poisťovne skutočne poistný kmeň prechádza na inú poisťovňu. Teda poisťovňa nemôže skrachovať takým spôsobom, ako nebankové subjekty či banka.

Pozri aj sem, tu som to popisoval:

http://www.porada.sk/791009-post383.html
m.hladka
04.09.08,06:42
No v tych 2 tis. je nielen sporenie, ale aj poistenie uz na tie 4 rizika. Znama to ratala na 20 rokov s cielovou sumou 580 tis., ale iba v pripade investicnej ziv. poistky.
Ja som písala o šporení sama sebe na vkladnú knižku, žiadne poisťovne. Radšej menej, ale istých, ako trpnúť či mi vôbec vrátia moje peniažky, ktoré som im požičiavala 15 rokov.
bonita
04.09.08,08:35
Dakujem za nazory. Sama, po vypoctoch, som uz takmer rozhodnuta poistit sa iba na riziko - teda invaliditu, kriticke choroby a smrt urazom. Zrejme to sporenie asi fakt poriesim terminovanym vkladom.
Investovanie ma odradza najma preto, ze dcera ma uzavretu poistku vo Wustenrote - IZP a sporiacu cast ma v 4 fondoch. Napriek uistovaniu, ze fondy vzdy trocha rastu , pri uzatvarani poistky, na nete som nasla, ze iba Wustenrot fond ide trochu hore, ale zvysne tri: komora lekarov v salzburgu, trh v azii a trh v juznej amerike vykazuju klesanie. Nechapem najma tej azii, ved ta by sa mala udrzat. No ideme celu sumu prehodit do wustenrot fondu. Ma vinkulaciu voci stav. sporitelni, preto poistka tam.
Filip Glasa
04.09.08,14:30
čo sa týka investovania, tak pokiaľ niečomu nerozumiem, tak neinvestujem. To je zlaté pravidlo.
Preto radšej sporiaci účet, lebo je jednoduchý.

Inak samo o sebe pokles ceny fondov ( a trhov vôbec) pri pravidelnom sporení nie je nejaký kritický. Dám krátky príklad:

Investujem 1000/ročne a cena sa vyvíja takto:

1. rok 100
2. rok 90
3. rok 80

Na prvý pohľad to vyzerá tak, že som v 20% strate. V skutočnosti som nakúpil takto:
1. rok 1000/100 - 10 jednotiek
2. rok 1000/90 - 11 jednotiek
3. rok 1000/80 - 12,5 jednotiek

čiže po 3 rokoch mám 33,5 jednotiek za 2680 čo je "iba" 11% strata.

ďalej:
4. rok 60
5. rok 80
6. rok 95

Nakúpených 16,6 + 12,5 + 10,5 jednotiek + predchádzajúcich 33,5 = 73,1
73,1 x aktuálna cena 95 = 6944,5
Investoval som 6000 na konci som dostal 6944,5 čo nie je bohviečo.
Zaujímavé ale na tom príklade je, že aj keď cena jednotky skončila 5% pod prvým rokom ( 100 vs. 95 ), ja som v miernom pluse.
evka.ba
16.09.08,21:28
misomiso v tomto sa určite nemýlim :-) Robila som v poisťovni takže trochu do toho vidím. Vždy sa ten kmeň dostane do inej poisťovne.
kabra
20.09.08,11:55
Bonita,
Precital som si tvoj prispevok a nakolko financnej oblasti sa uz venujem niekolko rokov,rad by som ti poradil.Odkaz na web mi moznost tato diskusia zatial nedala.
Konkretne by som mal pre teba aj ponuku podla tvojich poziadaviek,ale bolo by to potrebne prebrat osobne,neviem odkial si? Pre mna problem stretnut sa nie je.Neriesim taketo vazne veci cez web.Akurat je potrebne sa dopredu dohodnut.
kabra
20.09.08,12:07
o tom,ze nie si odbornik svedci aj tvoj prispevok,ale pokial nemas skusenosti tazko sa k niecomu vyjadruje.uraz neprajem nikomu,ale ked niekto zisti,ze potrebuje poistku,nemyslis,ze je uz neskoro?Potom to vie ocenit!Nemyslim si ze by mal niekto vacsie problemy dolozit doklad o liecbe a poziadat o plnenie ako nedostat nic
kabra
20.09.08,12:11
Pre: m.hladka
Moj prispevok o neodbornosti patri m.hladka
kabra
20.09.08,12:41
Dakujem za nazory. Sama, po vypoctoch, som uz takmer rozhodnuta poistit sa iba na riziko - teda invaliditu, kriticke choroby a smrt urazom. Zrejme to sporenie asi fakt poriesim terminovanym vkladom.
Investovanie ma odradza najma preto, ze dcera ma uzavretu poistku vo Wustenrote - IZP a sporiacu cast ma v 4 fondoch. Napriek uistovaniu, ze fondy vzdy trocha rastu , pri uzatvarani poistky, na nete som nasla, ze iba Wustenrot fond ide trochu hore, ale zvysne tri: komora lekarov v salzburgu, trh v azii a trh v juznej amerike vykazuju klesanie. Nechapem najma tej azii, ved ta by sa mala udrzat. No ideme celu sumu prehodit do wustenrot fondu. Ma vinkulaciu voci stav. sporitelni, preto poistka tam.
Bonita,
neda mi to,aby som ti neodpovedal
Nerozumiem tvojmu rozhodnutiu,ako sporenie chces poriesit terminovanym vkladom.Daju ti taky urok v banke,ktory prevysi inflaciu 3-4%,aby si mala zachovanu hodnotu penazi?A kde je zisk,ked chces sporit?
Ked hovorime o fondoch na 10 a 20 rokov,neni sa coho obavat,vtedy sa moze vybrat aj rizikovejsie portfolio(zlozenie fondu).Co sa tyka IZP Wustenrot patri k nalepsim ponukam investicnych zivotnych poisteni(hovori o tom aj prve miesto v Zlatej minci).Mozno ti niekto nevysvetlil principy,ale fondy sa neposudzuju podla momentalnej vykonnosti,ale za niekolko rocne obdobie.Momentalne na vsetky akcie vplyva hypotekarna kriza z ameriky,preto rastie len fond Wustenrot.Ostatne tri fondy su akciove.Najvykonejsi je fond rychlorozvyjajucich sa krajin,ktory za rok 2007 dosiahol 28 %.Teraz je v minuse ako som uz spominal.
Co sa tyka poistenia mas v tom na vyber vsetko a este aj bonusy,za ktore neplatis.Rozsirene urazove(zlomeniny) a pobyt v nemocnici plus petkrat zadarmo poistene deti,ale to vsetko ti mal vysvetlit ten,ktory to robil tvojej dcere.Su aj ine zaujimave ponuky,ale tam nie je ziadny bonus.
Takze si to poriadne zvas,predtym ako sa rozhodnes.
Filip Glasa
20.09.08,16:49
Kabra - skús si zistiť aké priemerné dlhodobé výnosy je možné na akciovom trhu dosiahnuť než sa tu začneš oháňať drístami zo školenia.
Následne si skús zistiť koľko z tohoto výnosu vo fonde zožerú poplakty v predraženom poistení.
Potom koľko zožerie zbytočné pre-poistenie (ak má poistenec zle nastavenú poistku).
No a potom keď si to všetko zistíš, tak sa nemôžeš čudovať, prečo je veľa ľudí z IŽP rozčarovaných.
kabra
20.09.08,17:39
Kabra - skús si zistiť aké priemerné dlhodobé výnosy je možné na akciovom trhu dosiahnuť než sa tu začneš oháňať drístami zo školenia.
Následne si skús zistiť koľko z tohoto výnosu vo fonde zožerú poplakty v predraženom poistení.
Potom koľko zožerie zbytočné pre-poistenie (ak má poistenec zle nastavenú poistku).
No a potom keď si to všetko zistíš, tak sa nemôžeš čudovať, prečo je veľa ľudí z IŽP rozčarovaných.

Neviem ako ty,ale ja to mam davno zistene,aj poplatky aj priemerne dlhodobe vynosy.Ked hovoris o poplatkoch v predrazenom poisteni,asi mas na mysli super produkty MBI. Tie su fakt predrazene, to mas pravdu.S prepoistenim mas pravdu,ale to je vec nastavenia pomeru rizika k veku klienta,cize jeho volby.
Ked ludom sa vysvetli princip investicka tak to aj inak chapu,len im to treba vysvetlit!!
Neviem co si ty si myslel pod tymi "dristami" asi podla seba sudim teba.
Ja mam skusenosti z investovanim,cize som na tom uz zarobil a nie raz.
Ja nepotrebujem dristy zo skoleni.Na takych sa veru tazko zaraba!!!!
V tom s tebou suhlasim..
Filip Glasa
22.09.08,09:08
tak kabra napíš nejaké čísla a potvrď tvoje slová, lebo ohurovať 27% výnosom v minulosti znie extrémne amatérsky.
robin78
22.09.08,09:36
Ked clovek zvazuje uzatvorenie zivotnej poistky a zaroven si chce aj sporit je vhodne ak tieto dve veci od seba oddeli, t.j. zivotnou poistkou si kryje len poistne rizika, t.j. nedava si pripoistenie "dozitie", nakolko sa jedna len o formu sporenia. Sporit je potrebne inou formou v ramci nejakoho sporiaceho programu. Velkou vyhodou je, ze k nasporenym prostriedkom sa dostane prakticky kedykolvek ked ich ma riesene v ramci nejakeho sporenia, ako ked ich ma "ulozene" niekde v zivotne poistke.

Ceny jednotlivych pripoisteni sa u jednotlivych zivotnych poisteni lisia, niektore pripoistenia su vyhodnejsie u jednej poistovne, ine zas u druhej, tak je vhodne potom pouvazovat, ci nebude vyhodnejsie poistku rozlozit, t.j. byt poisteny napr. v dvoch poisteniach podla vyhodnosti jednotlivych pripoisteni.

Este by som dodal, ze platenie poistneho pre zivotnu poistku je potrebne dodrzovat, aby neboli problemy, u sporenia to nie je az taka nutnost, ked to cloveku v nejakom obdobi zrovna financne nevychadza, tak proste tam nevlozi peniaze a nic sa nedeje ;-)
biaaa
22.09.08,16:21
Ja robim v poistovni a mam docinenia s vyplacanim. Sice nie v SR ale dobre. Co sa tyka vyplacania v podstate nieje ziaden problem, pokial samozrejme nieje na poistke vinkulacia.
Kedze mam prehlad aj o fondoch, je to velmy zaujimava tema. Fondy neustale kolisu - akurat ze to co vidi bezny clovek, je, ze vo vseobecnosti na dol. V podstate je zivotna poistka vyhodna, ked je jej doba trvania minimalne 30 rokov. Taktiez sme uz mali nejednu krizu co sa tyka fondov - rok 2000 a hned na to WTC. Ked si ale vezmem prehlad uctu klienta ktory zacal sporit v roku 98 s mesacnym vkladom 75 eur tak mi vychadza ca 8,9 perc vynos s tym ze ma 60 percent vo fondoch a 40 tzv. pevnu zlozku s garantovanym vynosom.

Skor by som videl vyhodu v roznych pripoisteniach - pri 2000 Sk sa daju nastavit uz pomerne dobre a samozrejme nejaku milionovu ochranu - ked uz tak uz.

Nebudem radit co a aku poistku lebo na trhu v sr sa az tak nevyznam - viem vsak ze je moznost poistit sa aj v inom state, tak ako to par slovakov robi, co moze byt vyhodnejsie a nie drahsie !!!
kabra
24.09.08,17:37
tak kabra napíš nejaké čísla a potvrď tvoje slová, lebo ohurovať 27% výnosom v minulosti znie extrémne amatérsky.


Staci si pozriet vyvoj fondov rozvijajucih sa krajin za nejake obdobie,napr. od spravcu ABN AMRO, stranka supermarketu fondov Across o tom dava dostatocne informacie.
Filip Glasa
24.09.08,17:42
kabra: myslel som na to, že máš zistené:
aj poplatky aj priemerne dlhodobe vynosy

Uvádzať totiž jeden dobrý rok je veľmi, ale veľmi zavádzajúce a klamlivé. Skús si prosím ťa naštudovať priemerné výnosy za 50-100 rokov. Zistíš, že fondy ktoré ty spomínaš nemajú históriu ani 10 rokov a väčšinou ani 5. Tak potom o akej dlhodobosti tu tu hovoríš?
kabra
24.09.08,19:18
kabra: myslel som na to, že máš zistené:

Uvádzať totiž jeden dobrý rok je veľmi, ale veľmi zavádzajúce a klamlivé. Skús si prosím ťa naštudovať priemerné výnosy za 50-100 rokov. Zistíš, že fondy ktoré ty spomínaš nemajú históriu ani 10 rokov a väčšinou ani 5. Tak potom o akej dlhodobosti tu tu hovoríš?

Ja nekladiem doraz na vykonnost jedneho roku,takze o akom zavadzani to pises?.Co tym myslis priemerne vynosy za 50-100 rokov v akciach alebo v com,nechapem co mi tym chces povedat?
Ja ked som hovoril o dlhsom obdobi 10 a viac rokov mal som na mysli akciove tituly vseobecne.A ja osobne si myslim, ze je z coho vyberat aj na 10 aj na 30 rokov.Historiu spajat s portfoliom fondu, ta skor patri do spravcovskej spolocnosti ake maju skusenosti s investovanim,akych kvalitnych portfolio managerov.
Filip Glasa
25.09.08,09:12
Momentalne na vsetky akcie vplyva hypotekarna kriza z ameriky,preto rastie len fond Wustenrot.Ostatne tri fondy su akciove.Najvykonejsi je fond rychlorozvyjajucich sa krajin,ktory za rok 2007 dosiahol 28 %.Teraz je v minuse ako som uz spominal.

A tých 28% vytrhnutých z kontextu je tam potom prečo? Zaujíma ma teda, koľko akciové fondy dokážu rásť dlhodobo. Štatistiky za 50-100 rokov.

10 ročné výkonnosti sú úplne nanič. To niekedy len jedno bublinové obdobie a a ten "dlhodobý" priemer vyletí príliš vysoko.
kabra
25.09.08,17:28
A tých 28% vytrhnutých z kontextu je tam potom prečo? Zaujíma ma teda, koľko akciové fondy dokážu rásť dlhodobo. Štatistiky za 50-100 rokov.

10 ročné výkonnosti sú úplne nanič. To niekedy len jedno bublinové obdobie a a ten "dlhodobý" priemer vyletí príliš vysoko.


jedna statistika hovori 5-7%.Zatial pocas desat rocnych obdobi boli aj pady ako aj vzostupy.
Prepac falap,ale nasa debata nevedie k nicomu,je to len pimpong.
Filip Glasa
25.09.08,19:57
som rád, že sme sa dostali k tomu číslo 5-7% p.a. To je reálny dlhodobý výnos aký môžu akcie dosiahnuť.

teraz z tohoto výnosu odpočítajme poplatky vo fondoch, poplatky v rámci IŽP a ak sa dostaneme aspoň na výnos termiňáku, ktorý si v tejto téme zatracoval, tak budeme radi.
IŽP je tá najhoršia možnosť akú si môže človek na sporenie zvoliť.
O výhodnosti a nákladovosti IŽP:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=7&t=1218
sajner
30.09.08,20:51
pre falapa:
falap, citam uz dlhsiu dobu tvoje prispevky a rad by som sa spytal, preco utocis aj v pripade, ze to nie je nutne.
prispievatel kabra neuvadzal ziadne ohurovanie a ani ziadne vymyslene alebo ucelove informacie. tak preco si zacal do neho skakat?
Filip Glasa
01.10.08,07:46
neútočím, kabra tu vypisuje ódy na IŽP tohoto typu:


Ked hovorime o fondoch na 10 a 20 rokov,neni sa coho obavat,vtedy sa moze vybrat aj rizikovejsie portfolio(zlozenie fondu).Co sa tyka IZP Wustenrot patri k nalepsim ponukam investicnych zivotnych poisteni(hovori o tom aj prve miesto v Zlatej minci).Mozno ti niekto nevysvetlil principy,ale fondy sa neposudzuju podla momentalnej vykonnosti,ale za niekolko rocne obdobie.Momentalne na vsetky akcie vplyva hypotekarna kriza z ameriky,preto rastie len fond Wustenrot.Ostatne tri fondy su akciove.Najvykonejsi je fond rychlorozvyjajucich sa krajin,ktory za rok 2007 dosiahol 28 %.Teraz je v minuse ako som uz spominal.

Zhodli sme sa na tom, že dlhodobé výnosy akcií sú cca 5-7%. Ale v tomto prvom citovanom príspevku padlo iba jedno číslo a to 28%. A to ešte nikde kabra nespomína, že akcie nie sú fond a fond nie je IŽP. Hlavne že útočí na termínovaný účet, lebo ten prinesie "iba" 4%. Porovnávať temiňák s IŽP, zamotať do toho výkonnosť fondov je trošku moc.
Skúsme pekne poporiadku taký odhad:
1. Mám dlhodobý výnos akciových indexov 5-7%
2. Fond nerobí svoju prácu zadarmo a nákupy akcií niečo stoja, teda v najlepšom prípade mi z toho výnosu ubudne 1% a dostávam sa na výnos 4-6%
3. Poisťovne tak isto nerobia svoju prácu zadarmo a teda ak mi z toho výnosu ubudne ešte 1%, tak som niekde na úrovni výnosy termiňáku: 3-5%.
Hlavne že sa tu navážal na termínované účty a vychvaľoval IŽP.

Na záver sa ešte vrátim k tomu to bludu:

Ked hovorime o fondoch na 10 a 20 rokov,neni sa coho obavat

Toto môže niekto myslieť vážne? Naozaj mám uviesť stovky prípadov, kedy by čakať 10 ani 20 rokov nepomohlo?
Pru
06.10.08,08:10
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom životnej poistky. Tých poisťovní je toľko, že sa neviem zorientovať, ktorá by bola vhodná.
Chobot
06.10.08,08:40
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom životnej poistky. Tých poisťovní je toľko, že sa neviem zorientovať, ktorá by bola vhodná.

A čo konkrétne potrebuješ poradiť? Alebo inak sa spýtam - čo presne očakávaš od životnej poistky? Len poistenie pre prípad smrti, chceš aj sporiť s garantovaným výnosom, alebo radšej vo forme investícií, potrebuješ aj nejaké pripoistenie okrem úrazu a trvalej invalidity....?

Treba trochu upresniť tvoje požiadavky, lebo inak je to ako keby som napísal: "Chcem kúpiť auto - poraďte mi!".:rolleyes: Automaticky by si sa ma spýtala, či chcem osobné, nákladné; či chcem malé, veľké, rodinné, športové či aké...?

Poisťovní je veľa a ešte viac je poistných produktov.
milosenko
06.10.08,16:16
ja vám odporúčam nejaké poistenie si uzatvorit,ale pokial vám ide vyslovene o vytvorenie rezervy pre necakane udalosti je aj ina moznost....ak chcete vediet aka kontaktujte ma...zatial dovidenia
milosenko
06.10.08,16:18
a este nieco urcite odporucam skor investicne zivotne poistenie,kde bude viac nez 500 tisic v 60ke....ale to zalezi aj od poistovne:)
Chobot
06.10.08,17:35
a este nieco urcite odporucam skor investicne zivotne poistenie,kde bude viac nez 500 tisic v 60ke....ale to zalezi aj od poistovne:)

Milosenko, že si ty nejaký poisťovací agent. Že takto na ďiaľku dokážeš z dvoch viet zanalyzovať potreby niekoho a rovno mu určiť, čo je pre ňu najvhodnejší produkt....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:. Veď ani nevieš, koľko má rokov, aký má príjme a hľa - rovno investičné životné poistenie na pol milióna..:cool:

Určite by sa ti nemala ozvať, lebo ju ošklbeš a pôjde ti len o provízie.
Marosh78
08.10.08,09:15
ahojte poradaci,

som poistny matematik (teraz) na volnej nohe a spravil som vdaka vam prehlad "obcianskeho" chapania poistenia, najma IZP. Poistenie je sluzba poskytujuca ochranu a pripadne dalsie moznosti, jednou z nich je napriklad moznost investovat. Investovat sa da tak, ze sa o nic nestarate a poistovna vam garantovane cast poistneho zhodnoti a mozno da aj nieco navyse v podobe zisku. Alebo v pripade IZP sa vy rozhodnete kam umiestnite cast poistneho, teda napriklad do nejakeho fondu.
Porovnavat terminak s vynosom pri IZP, no to je prilis zjednodusujuce.
Moznost investovat cez IZP do fondov je nieco extra, podstatou produktu je vzdy poistenie. Je to ina cesta ako predat poistenie, poukazanim na dalsiu vlastnost. "Naco chodit do spravcovskej spolocnosti a poistovne? Majte to pod jednou strechou!"

Ale hlavne som sa chcel vyjadrit k tomuto:
1) z dnesnej ponuky poisteni odporucam take poistenie, ktore stoji klienta tolko, kolko je aktualne nutne. T.j. idealne je ak rizikove (pri)poistenia stoja kazdy rok inu sumu, vzhladom na vek. Vacsina IZP takto funguje, neodporucam investovat do negarantovanych fondov, na druhej strane nakupovat by sa malo vtedy, ked je fond lacny a je vizia rastu

2) tvrdenie, ze ked dojde k poistnej udalosti, tak su zrazu problemy v postovni je trochu extrem. Moja skusenost je taka, ze zodpovedni pracovnici mali na zreteli vzdy zaujmy klienta (alebo rodiny...) a zakonnost postupu. Samozrejme, pokial sa nejednalo o podozrive pripady. Ak mate dokazy o opaku, sem s nimi.

3)poistovna nieje charita,musi z niecoho tvorit zisk a vyplacat plnenia.Aj tym co zaplatili iba 1000Sk na poistnom, aj tym co zaplatili 200tis na poistnom. Princip solidarity.A ked si porovnate (za minuly rok) ziskovost bank so ziskovostou poistovni, tak preco niesu vynosy na terminakoch vyssie?

A ako hovori klasik, kazdy tovar ma svojho kupcu.:)

marosh
bonita
08.10.08,14:31
Pozna niekto konkretnu poistovnu, ktora uzatvori len urazove poistenie a to:
v pripade smrti nasledkom urazu na 1 mil. sk. Akceptujem ak v tom musi byt aj normalne urazove poistenie, alebo trvale nasledky urazu.

Ale nemam zaujem o inu smrt, zivotko a pod.

Po hladani na nete aj par telefonatoch mam totiz pocit, ze takyto produkt nase poistovne neponukaju. Napr. v alianzi mi po tel. povedali, ze maju a na mieste vyslo najavo, ze smrt nasledkom urazu je len na 200 tis. a to musi byt aj sucastou trvalych nasledkov. Co by mi nevadilo, no vadi mi vyska vyplaty. Ak chcem 1 mil. v pripade smrti, tak iba ako pripoistenie k ziv. poisteniu.

Potrebujem to surne, inak letim v piatok vecer nepoistena a zase sa budem bat.

takze ak viete o takej poistovni, sem s nou.
Filip Glasa
08.10.08,18:38
"Naco chodit do spravcovskej spolocnosti a poistovne? Majte to pod jednou strechou!"

keď si poistný matematik, tak dobre vieš, že v IŽP to bude vždy drahšie ako investovať priamo do fondov. Jediný dôvod prečo také nezmysly ako IŽP garantované fondy, garantované vklady atď. vôbec existujú je, že sú totálne neprehľadné a preto pre poskytovateľa výhodné (nie je vidieť množstvo poplatkov napr., zavádzanie o výnose pri garantovaných atď.)

Ak porovnávam IŽP s termiňákom tak je to preto, že časť platby, ktorá ide v poistke na investovanie má len malú šancu dosiahnuť zhodnotenie vyššie ako termiňák. Ak mi ide 2-ročné poistné iba na distribúciu ( provízie), tak sa jednoducho IŽP nikdy nemôže vyrovnať priamemu sporeniu do rovnakých fondov. To ešte radšej nebudem spomínať poplatky za vedenie účtu, rozpätie predajnej a nákupnej ceny podielu a podobne, ktoré vo fondoch napriamo nie sú.
Aby bolo jasné, v poistke zaplatím všetky bežné poplatky vo fondoch(vstupný, za správu), ale naviac vyššie spomínané nezmysly.
Marosh78
09.10.08,08:35
Pozna niekto konkretnu poistovnu, ktora uzatvori len urazove poistenie a to:
v pripade smrti nasledkom urazu na 1 mil. sk. Akceptujem ak v tom musi byt aj normalne urazove poistenie, alebo trvale nasledky urazu.

Ale nemam zaujem o inu smrt, zivotko a pod.

Po hladani na nete aj par telefonatoch mam totiz pocit, ze takyto produkt nase poistovne neponukaju. Napr. v alianzi mi po tel. povedali, ze maju a na mieste vyslo najavo, ze smrt nasledkom urazu je len na 200 tis. a to musi byt aj sucastou trvalych nasledkov. Co by mi nevadilo, no vadi mi vyska vyplaty. Ak chcem 1 mil. v pripade smrti, tak iba ako pripoistenie k ziv. poisteniu.

Potrebujem to surne, inak letim v piatok vecer nepoistena a zase sa budem bat.

takze ak viete o takej poistovni, sem s nou.
Bonita ahoj,
je v tvojom zaujme zabezpecit rodinu (v pripade najhorsej tragedie) alebo naklady na suvisiace patalie v priapade urazu?

Nemam uplne presny prehlad o vsetkych produktoch, tak len tak zvoleja by som ti odporucil cestovne poistenie na tie patalie (je tam aj smrt a nasledky ale nie take vyskoke cca 200tis) ale ak trvas na tom 1mil na smrt po uraze tak to asi bez zivotneho poistenia asi nejde. Ale zase da sa zvolit poistenie na smrt/dozitie na 100tis, a pripoistenie na urazovu smrt/nasledky na 1mil. A zaplat prve poistne, ked sa vratis tak to vystornuj. bude ta to asi stat viac ako si si mozno predstavovala, ale budes poistena.

mozno este niekto nieco vynura

marosh
Chobot
09.10.08,10:38
"Naco chodit do spravcovskej spolocnosti a poistovne? Majte to pod jednou strechou!"

keď si poistný matematik, tak dobre vieš, že v IŽP to bude vždy drahšie ako investovať priamo do fondov.

Toto je populistické tvrdenie ako Ficove výroky. Nedajú sa len tak jednoducho porovnať tieto produkty. V prípade IŽP máš v cene aj cenu poistenia, tak je samozrejmé, že v prípade IŽP bude klient platiť viac - má tam totiž poistnú ochranu. A tá nie je zadarmo! Pri sporení do fondu ochranu nemáš. V prípade smrti dostane sporiteľ len nasporenú sumu.


Jediný dôvod prečo také nezmysly ako IŽP garantované fondy, garantované vklady atď. vôbec existujú je, že sú totálne neprehľadné a preto pre poskytovateľa výhodné (nie je vidieť množstvo poplatkov napr., zavádzanie o výnose pri garantovaných atď.)

Ak porovnávam IŽP s termiňákom tak je to preto, že časť platby, ktorá ide v poistke na investovanie má len malú šancu dosiahnuť zhodnotenie vyššie ako termiňák. Ak mi ide 2-ročné poistné iba na distribúciu ( provízie), tak sa jednoducho IŽP nikdy nemôže vyrovnať priamemu sporeniu do rovnakých fondov. To ešte radšej nebudem spomínať poplatky za vedenie účtu, rozpätie predajnej a nákupnej ceny podielu a podobne, ktoré vo fondoch napriamo nie sú.
Aby bolo jasné, v poistke zaplatím všetky bežné poplatky vo fondoch(vstupný, za správu), ale naviac vyššie spomínané nezmysly.
Chobot
09.10.08,10:54
Pozna niekto konkretnu poistovnu, ktora uzatvori len urazove poistenie a to:
v pripade smrti nasledkom urazu na 1 mil. sk. Akceptujem ak v tom musi byt aj normalne urazove poistenie, alebo trvale nasledky urazu.

Ale nemam zaujem o inu smrt, zivotko a pod.

Po hladani na nete aj par telefonatoch mam totiz pocit, ze takyto produkt nase poistovne neponukaju. Napr. v alianzi mi po tel. povedali, ze maju a na mieste vyslo najavo, ze smrt nasledkom urazu je len na 200 tis. a to musi byt aj sucastou trvalych nasledkov. Co by mi nevadilo, no vadi mi vyska vyplaty. Ak chcem 1 mil. v pripade smrti, tak iba ako pripoistenie k ziv. poisteniu.

Potrebujem to surne, inak letim v piatok vecer nepoistena a zase sa budem bat.

takze ak viete o takej poistovni, sem s nou.

Neviem, či existuje u nás presne taký typ poistenia aký ty chceš. Ale v opise zmiešavaš 2 rôzne typy poistenia - cestovné a životné s pripoistením úrazu. Nie je to typicky úrazové poistenie ani typicky rizikové životné.

Navyše tebe ide asi len o krátkodobé poistenie (nie dlhšie ako 1 rok), a rizikové poistenia bývajú na dlhšie obdobie. Zväčša sa poisťuje úver, ale poistná suma na smrť býva vyššia nanajvýš rovnaká ako na pripoistenie smrti úrazom.

O jednom takom produkte, ktorý čiastočne vyhovuje tvojim požiadavkám viem. Je však spojený zase len s iným produktom. Ide o poistenie SPOROistota v SLSP, kde ku kontokorentnému účtu ťa môžu poistiť za mesačné poistné cca 102 SKK na sumy:

smrť: 20.000 SKK
smrť následkom úrazu 480.000 SKK
trvalé následky úrazu 500.000 SKK

Poistenie však trvá len počas vedenia účtu.

Len samotné poistenie smrti následkom úrazu asi nikde nenájdeš, pretože to nie je ani poistný druh v zmysle Zákon o poisťovníctve, ale poisťovne to ponúkajú ako pripoistenie. Hlavným poistením musí byť poistenie smrti.
bonita
09.10.08,14:51
Tak uz som poistena, v unique : smrt urazom na 1 mil. a trvale nasledky urazu - v pripade vyse 50% poskodenia dostanem 1 mil. a poistka zanika. Stvrtrocne 1202 sk. Je to presne to, co som chcela. Aj ked dufam, ze nebude treba nikdy plnenie.
Nechcela som cestovne. A mam chcem to do 65. Len , kedze sa bojim turbulencii a ryanair ich ma vzdy, tak popri ukludnujucej tablete budem aj kludna, ze ked sa daco stane, tak dceram nenecham na krku uver, leasing. Uver je sice na dceru, lebo na nu je pisany dom, a ona aj je poistena na prip. vinkulaciu, ale je moj, a ho splacam.

Este si po navrate zbehnem do poistovne, lebo je v dotazniku otazka ohladom nejakych vaznych ochoreni, kde som dala nie a nizsie su riadky, kde treba dopisat ohladom tych otazok, ak treba, nieco. No tu uz je aj pripadne operacie. Tak neviem ci len take ohladom vaznychj ochoreni alebo aj ine operacie - lebo som mala dve - zlcnik von a vajickovody. A navyse obcas mam migrenu a mam na to lieky v pripade zachvatu , ktore uzijem cca 1x za dva mesiace.

Tak aby som nedopadla ako pani v casti Domacnost, ked poistovna nechcela uznat plnenie. Aj ked teda ja nemam dozitie, ale len urazovu smrt.
Chobot
09.10.08,15:16
Tak uz som poistena, v unique : smrt urazom na 1 mil. a trvale nasledky urazu - v pripade vyse 50% poskodenia dostanem 1 mil. a poistka zanika. Stvrtrocne 1202 sk. Je to presne to, co som chcela. Aj ked dufam, ze nebude treba nikdy plnenie.
Nechcela som cestovne. A mam chcem to do 65. Len , kedze sa bojim turbulencii a ryanair ich ma vzdy, tak popri ukludnujucej tablete budem aj kludna, ze ked sa daco stane, tak dceram nenecham na krku uver, leasing. Uver je sice na dceru, lebo na nu je pisany dom, a ona aj je poistena na prip. vinkulaciu, ale je moj, a ho splacam.

Este si po navrate zbehnem do poistovne, lebo je v dotazniku otazka ohladom nejakych vaznych ochoreni, kde som dala nie a nizsie su riadky, kde treba dopisat ohladom tych otazok, ak treba, nieco. No tu uz je aj pripadne operacie. Tak neviem ci len take ohladom vaznychj ochoreni alebo aj ine operacie - lebo som mala dve - zlcnik von a vajickovody. A navyse obcas mam migrenu a mam na to lieky v pripade zachvatu , ktore uzijem cca 1x za dva mesiace.

Tak aby som nedopadla ako pani v casti Domacnost, ked poistovna nechcela uznat plnenie. Aj ked teda ja nemam dozitie, ale len urazovu smrt.

škoda, že ti banka pri poskytovaní úveru neponúkla také poistenie. Banky to mávajú ako pridružený produkt. Ale som rád, že si našla banku, ktorá to má aj ako samostatný produkt.

Len pozor na ten zdravotný dotazník. Zrovna dnes som písal na podobnú tému - prečítaj si:

http://www.porada.sk/840583-post48.html
bonita
09.10.08,15:19
Dcera ma ziv. poistku koli tomu uveru - uver je na nu, ale je to moj uver, tak som to cchela mat aj ja zabezpecene.

Citala som tu temu, ved preto som sa nad tou mojou pozastavila a po navrate z anglicka idem do poistovne, potvrdit si spravnost vyplnenia dotazniku.
Filip Glasa
11.10.08,09:20
Toto je populistické tvrdenie ako Ficove výroky. Nedajú sa len tak jednoducho porovnať tieto produkty. V prípade IŽP máš v cene aj cenu poistenia, tak je samozrejmé, že v prípade IŽP bude klient platiť viac - má tam totiž poistnú ochranu. A tá nie je zadarmo! Pri sporení do fondu ochranu nemáš. V prípade smrti dostane sporiteľ len nasporenú sumu.

chobot: ja nehovorím o krytí, ale čisto o časti, ktorá ide na sporenie. Jasné že v IŽP máš krytie rizík a za to platíš. Normálka, nenamietam. Ale nepísal som o krytí, ale o tom, že okrem krytia a sporenia v IŽP platíš nezmyselne vysoké skryté poplatky. Sktryté sú preto, lebo ti nikde v poisťovni nepovedia presné zloženie poistky a štruktúru týchto poplatkov.

Schválne, skús sa spýtať v poisťovni, koľko z tej 1000/mesačne ide na krytie, na sporenie a koľko na poplatky? Odpoveď nedostaneš.

Pre ilustráciu, že IŽP je skutočne drahý produkt si môžeš pozrieť túto tabuľku od susedov:
http://www.t-a-n-k.eu/node/1
milosenko
11.10.08,16:47
noo tak na kolko ja pracujem v oblasti financii tak viem kolko ide kam.....a nie su tam ziadne skryte poplatky..poistenie si clovek plati samm pre seba.......kto ho nema o vela prichadza.......poistenie si clovek kupuje ked je zdravyyy ...vyska poistnych sum sa nehadze len tak z brucha...ale tak to zalezi od toho kto to poistenie robi........
Filip Glasa
12.10.08,05:46
milosenko, tak teda rozpíš u hociktorej poistky presne štruktúru poplatkov.
Mimochodom, nekritizujem poistenie samotné, ale to, že okrem krytia a sporenia platíš v IŽP kopec poplatkov za nič. A to už opakujem asi tretí krát. Ale poisťováci nemajú moc snahu pochopiť.

Hodím sem poplatky z jedného konkrétneho IŽP:

Počiatočné náklady (provízne) :
4% z celkového poistného za celú dobu poist. (strhne sa v prvých 2 rokoch)
Za správu účtu (PSA) :
0,075% mesačne z hodnoty účtu + 7% z ročného poistného+ fond do 1,75%
Poplatok za vedenie účtu, inkasný poplatok :
2,5 EURA z každej platby
frinceznicka
15.10.08,07:45
Kabra - skús si zistiť aké priemerné dlhodobé výnosy je možné na akciovom trhu dosiahnuť než sa tu začneš oháňať drístami zo školenia.
Následne si skús zistiť koľko z tohoto výnosu vo fonde zožerú poplakty v predraženom poistení.
Potom koľko zožerie zbytočné pre-poistenie (ak má poistenec zle nastavenú poistku).
No a potom keď si to všetko zistíš, tak sa nemôžeš čudovať, prečo je veľa ľudí z IŽP rozčarovaných.
suhlasim s falap-om, tiez som sa nechala nahovorit na nezmyselnu zivotnu poistku (dokonca 2), ktoru teraz musim platit 25 rokov, a jej vypovedanie je pre mna take nevyhodne ze asi budeme musiet az do konca len platit a potom sa modlit ci vobec dostanem nejaku tu korunu. navyse je spojena aj so sporenim a teda totalne predrazena oproti inym poistkam. najlepsie na tom je ze ja som si moc konkurecne ponuky nezistovala nakolko mi tuto poistku robil velmi dobry rodinny kamarat, financny poradca....dnes uz byvaly kamarat.

takze moja rada je: 1.) kaslite na financnych poradcov ktori sa biju do prs ze maju komplexny prehlad o trhu a vzdy vam ponuknu tu najlepsiu moznost, ponuknu vam najlepsiu moznost pre seba, nie pre vas, komunikujte s poistovnou napriamo, 2.) nikdy si nekupujte sporiaci produkt kde nemate moznost vypovedat zmluvu, ked to vy potrebujete
Filip Glasa
15.10.08,15:08
nikdy si nekupujte sporiaci produkt kde nemate moznost vypovedat zmluvu, ked to vy potrebujete
poistka nie je sporiaci produkt. A ani životná.
Viera123
15.10.08,16:02
Odborník nie som, ale zdravý rozum mi hovorí, že ak si chceš sporiť 2 tis. mesačne, tak to máš za 15 rokov 360 tis. Sk, alebo už 11949,811 € a navrh nejaké úroky.
A je to na betón isté, že ťa nikto neokradne a nebude z tvojích úspor 15 rokov žiť a točiť ich pre svoj zisk.
Máš 45 rokov, kolkokrát si za ten čas mala úraz a pod.? A ak by ťa stihlo také male nešťastie, ktoré ti neprajem, vieš si predstaviť koľko nervov a času by si potrebovala, kým by si pozbierala potvrdenia pre poisťovňu, aby ti tvoje sľúbené peniažky vrátili? Nechci vedieť!
Nechápem, čo si v tejto odpovedi vlastne Bonite poradila. Aby si ich nechala doma, asi sotva, keď spomínaš nejaké úroky. Vychádza mi z toho, že asi banku, ale potom už vôbec nechápem, čo si chcela povedať hrubo vyznačeným.
Len som sa chcela poučiť, preto sa pýtam.
angel2611
16.10.08,13:24
maju pravdu..
Chobot
16.10.08,13:43
maju pravdu..

Kto?? :eek: :confused: