Zavrieť

Porady

Vyplatenie poistnej sumy zo životnej poistky

Ahojte,
neviem, či som sa zaradila do dobrej témy, ale nemám sa s kým o "mojej" veci poradiť, preto dúfam, že medzi "poraďákmi" sa možno nájde niekto, kto má alebo mal podobný problém:
Zomrel mi manžel......, ktorý mal uzatvorenú životnú poistku, ktorú som uzatvárala ja (takisto v ten deň som uzatvorila i pre mňa), pretože on bol v zahraničí - chodil na kamióne. Nebola to vysoká poistka - suma v prípade dožitia (alebo smrti) dojednaná na 100000,-Sk, čiže aj mesačne to neboli veľké čiastky, cca 300,-Sk. Pani, ktorá uzatvárala so mnou poistku sa ma pýtala, či manžel netrpí vážnymi chorobami - ja som sa jej spýtala čo sa myslí pod vážnymi chorobami. Ona mi menovala rôzne (či nebol na niečo operovaný, napr. či nie je chorý na srdce...) - žiadnu chorobu nemal, avšak povedala som jej, že má vysoký tlak a užíva aj tabletky a povedala som jej, že ak vysoký tlak nie je choroba tak iné vážne ochorenie nemá. Opýtala sa má či má s tým vážne problémy - odpovedala som jej nie, lebo skutočne ani nemal a uzatvorili sme túto životnú poistku. Čo sme mi boli spolu - t.j. od jeho 22 rokov mal sústavne "vysoký tlak", nemal s tým žiadne problémy, nebol z tohto dôvodu nikdy hospitalizovaný, nikdy nemal z tohoto dôvodu PN, nemal zníženú pracovnú schopnosť - a vždy, keď potreboval potvrdenie o zdravotnom stave mal vystavené potvrdenie "zdravý".
Cca pred 2 mesiacmi zomrel. Požiadala som poisťovňu o vyplatenie sumy, ktorá mi podľa mňa patrí. Posťovňa mi napísala, že moju poistku "odmieta", čo znamená, že mi ju nevyplatí, pretože manžel zamlčal chorobu pred uzatvorením poistky - vysoký tlak - hypertenziu. Ako som už spomínala ja som za neho uzatvárala poistku a aj som ich pracovníčke túto skutočnosť povedala. Ale akú mám šancu to dokázať? Asi žiadnu. Poisťovne sa o Vás "zaujímajú", keď im vy platíte poistné, ale akonáhle majú splniť si svoju povinnosť, hľadajú všelijaké cestičky, aby Vám nemuseli dať nič. Je to o to smutnejšie, že prežívate ťažké chvíle po strate najbližšej osoby, že tieto peniaze (keď sa jedná o 100000 - čo je to pre nich pri ich miliónových ziskoch) potrebujete nie pre svoj blahobyt, ale na najnutnejšie výdavky (ak Vám zostanú nesplatené požičky, nezaopatrené dieťa...).....
Prosím niekoho, ak sa stretol s takýmto problémom, skúsenosťou, prípadne by som bola rada,ak by mi niekto mohol poskytnúť radu, či sa oplatí napr. vymáhať si plnenie poistky napr. súdnou cestou.
Vopred ďakujem.
Usporiadat
selenay selenay

selenay je offline (nepripojený) selenay

n e r o z k r ú t i m .
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

inac to je velmi zaujimava tema... my sme si hned s manzelom prezerali nase životne poistky, resp. zmluvy... chcem sa preto opytat, aj zvyseny cholesterol je "diagnoza" ? alebo nie, nakolko v dotazniku tam medzi moznymi chorobami nie je... a tiez sme presvedceni, ze sme to nasej poistovacke spominali, ale nie je to nikde "zakrizikovane" dakujem
0 0
lavi lavi

lavi je offline (nepripojený) lavi

...no ja myslim, ze pokial neberie tabletky na ten cholesterol, teda nie je lieceny, tak by sa to tam nemuselo zapisat....ak si poradca nie je isty, mal by sa spytat na centrale svojej poistovne
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Mnohokrát sa stáva, že pri vyplňovaní dotazníku sú rôzne otázky o chorobách, úrazoch, hospitalizácii a ľudia to niekedy berú tak že povedia, "mňa často bolí hlava", "opúchajú mi nohy" atď. a tu nastáva otázka: A liečite sa s tým u lekára? Máte nejakú lekársku správu o vašej chorobe?
Ak povie áno - zapisujeme aj tabletky +pripadne doložím lekársku správu (pre prípad že by to poisťovňa chcela)
Ak povie že s tým nebol a nechodí k lekárovi, tak nič, "je to len ich dohad" že im niečo je
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Ja sa chcem len opýtať, však vyplatené poistné zo životnej poistky nepodlieha dani z príjmu?
0 0
petra.p petra.p

petra.p je offline (nepripojený) petra.p

Ahojte,
ja mam podobny problem: Mama uzavrela minuly rok zivotne poistenie. Nedavno prisla postova poukazka na uhradu druhej splatky, tak som si povedala, ze najprv si zmluvu pozriem. V zdravotnom dotazniku, pri otazke Boli ste za poslednych 10 rokov hospitalizovani/operovani... je zaskrtnute NIE, bez nejakej dalsej specifikacie. Pritom mama ma vyoperovane 2 sice zivotu nepotrebne ale predsa len vnutorne organy a tuto skutocnost rozhodne spomenula.
Dnes telefonovala poistnemu agentovi a ten povedal, ze pokial nejde o operaciu srdca alebo podobne, je to nepodstatne. Vraj keby to bolo v dotazniku uvedene, platila by vyssie poistne a ze v pripade poistneho plnenia to nikto nepreveruje. Myslite, ze je to mozne? Pretoze tieto operacie nemozu mat vplyv na pripadne dalsie zdravotne problemy.
Tiez rozmyslam, ci to poistovne nerobia aj naschval, dovercivi ludia si zmluvu casto dokladne neprecitaju a sami si podpisu "rozsudok" . Alebo len ja mam tu paranoju z americkych filmov, ze poistovne sa snazia poistnemu plneniu vyhnut vsetkymi moznymi prostriedkami?
Naposledy upravil petra.p : 10.10.08 at 21:11
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

petra.p Pozri príspevok
Ahojte,
ja mam podobny problem: Mama uzavrela minuly rok zivotne poistenie. Nedavno prisla postova poukazka na uhradu druhej splatky, tak som si povedala, ze najprv si zmluvu pozriem. V zdravotnom dotazniku, pri otazke Boli ste za poslednych 10 rokov hospitalizovani/operovani... je zaskrtnute NIE, bez nejakej dalsej specifikacie. Pritom mama ma vyoperovane 2 sice zivotu nepotrebne ale predsa len vnutorne organy a tuto skutocnost rozhodne spomenula.
Dnes telefonovala poistnemu agentovi a ten povedal, ze pokial nejde o operaciu srdca alebo podobne, je to nepodstatne. Vraj keby to bolo v dotazniku uvedene, platila by vyssie poistne a ze v pripade poistneho plnenia to nikto nepreveruje. Myslite, ze je to mozne? Pretoze tieto operacie nemozu mat vplyv na pripadne dalsie zdravotne problemy.
Tiez rozmyslam, ci to poistovne nerobia aj naschval, dovercivi ludia si zmluvu casto dokladne neprecitaju a sami si podpisu "rozsudok" . Alebo len ja mam tu paranoju z americkych filmov, ze poistovne sa snazia poistnemu plneniu vyhnut vsetkymi moznymi prostriedkami?
Toho poistného agenta pekne pošlite niekam .... najlepšie na preškolenie alebo na štúdium Občianskeho zákonníka. Takéto tvrdenia, ako uvádza sú zavádzajúce a nepravdivé a neide mu o vaše poistenie, ale o jeho províziu!!!!!

Jasné, že mama porušila podmienky § 793 obč. zákonníka, keď uviedla, že je zdravá a nepriznala, že absolvovala operácie, pri ktorých jej navyše boli vyoperované 2 orgány!!! Treba priznať skutočný zdravotný stav, každú chorobu, aj keď sa pre človeka zdá banálna. Napr. ak nepriznáš liečenie vysokého krvného tlaku, a zomrieš na následky infarktu, tak máš smolu (teda oprávnené osoby - nedostanú nič, ani len zaplatené poistné). Neide len o tie závažné operácie, ako hovoril agent. Poisťovňa zváži, či to z jej pohľadu bola závžná operácia alebo nie, či je to choroba, ktorá predstavuje poistné riziko alebo nie. Niekedy to môže byť presne naopak, než sa zdá. Ak sa niekomu chirugicky vyoperuje napr. malé zhubné materské znamienko, môže to byť pre poisťovňu rizikovejší pacient, než ktorému v dôsledku úrazu amputovali obe nohy.

Keby sa tvojej mame niečo stalo, tak poisťovňa si vypýta výpis zo zdravotnej dokumentácie a hneď zistí, že v dotazníku klamala. V takom prípade má nárok na krátenie poistného plnenia. Keby smrť dokonca nastala v súvislosti s tými orgánmi či operáciami, tak sa ani baviť nebudú a zamietnu plnenie.

Pekne krásne zájdite do poisťovne a povedzte, že v dôsledku zlého poradenstva ste chybne vyplnili zdravotný dotazník a chcete opraviť údaje. Znovu vám dajú zdravotný dotazník, tentoraz ho dôkladne a pravdivo vyplňte a odovzdajte do poisťovne. Tá na jeho základe posúdi mamin zdravotný stav, a riziká z neho vyplývajúce a môže buď ďalšie poistenie zamietnuť (poistka sa zruší od začiatku a vrátia sa vám peniaze) alebo vám zvýši poistnú splátku z dôvodu zvýšeného rizika, alebo ponechá poistku v platnosti. Bude sa pri tom riadiť § 802 ods. 1 obč. zákonníka:


(1) Pri vedomom porušení povinností uvedených v ustanoveniach § 793 môže poistiteľ od poistnej zmluvy odstúpiť, ak pri pravdivom a úplnom zodpovedaní otázok by poistnú zmluvu neuzavrel. Toto právo môže poistiteľ uplatniť do troch mesiacov odo dňa, keď takú skutočnosť zistil; inak právo zanikne.

Ak by sa tak dozvedela až po poistnej udalosti, nedostali by ste naspäť nič:

(2) Ak sa poistiteľ dozvie až po poistnej udalosti, že jej príčinou je skutočnosť, ktorú pre vedome nepravdivé alebo neúplné odpovede nemohol zistiť pri dojednávaní poistenia a ktorá pre uzavretie poistnej zmluvy bola podstatná, je oprávnený plnenie z poistnej zmluvy odmietnuť; odmietnutím plnenia poistenie zanikne.


Ak poistenie nezruší, ale akceptuje tento zdravotný stav, tak v prípade poistnej udalosti už nemôže argumentovať, že o vykonaných operáciách nevedeli, že by zamlčala zdravotný stav. Vtedy už budú riadne plniť.

Ľudia ale čo je horšie aj poradcovia podceňujú zdravotný dotazník. MYslia si, že načo si komplikovať život s uvádzaním zdravotného stavu, veď ma poistia aj tak. Áno, poistia, ale pri plnení nastanú problému. A to už poradcov nezaujíma, vtedy ukazujú na poisťovňu - že to oni sú tí zlí, ti ti nechcú dať peniaze. Nepovie, že ja som urobil chybu, že som vás na zdravotné riziká neupozornil.

Predstav si, že tvoj syn si kúpi dom, tebe povie, že je nový, tehlový a pekný. Aby mal istotu, povieš mu, že ak by sa domu niečo stalo, tak mu ho zaplatíš. ZA pol roka mu vyhorí a vtedy zistíš, že to bola stará unimobunka z papundeklu. Dáš mu peniaze na nový dom, keďže ťa oklamal?

Takže žiadna hra na mŕtveho chrobáka a pekne zájdite do poisťovne.
Naposledy upravil Chobot : 09.10.08 at 13:38
0 0
petra.p petra.p

petra.p je offline (nepripojený) petra.p

Vdaka, ja to vidim rovnako, tazsie bude presvedcit mamu, ktora veri agentovi, ze "na Slovensku to tak nechodi".
Skoda, ze od uzavretia zmluvy ubehli viac nez 3 mesiace - inak by sme to uz boli opravili.
Len keby sa ti dovercivi ludia poucili a nehrnuli sa do vsetkeho, co im nukaju, bez rozmyslu.
0 0
frinceznicka frinceznicka

frinceznicka je offline (nepripojený) frinceznicka

Ofélia Pozri príspevok
Nie poisťovniam prechádza všetko, ale tým čo podvádzajú klienta! Poisťovňa len zmluvu zaregistruje takú akú im ju odovzdá ich zamestnanec, teda človek čo pre nich pracuje a poisťovňa zistí nedostatky až keď treba robiť plnenia....

Každý kto má zdravotné problémy by si ich mal napísať do ZD a priložiť k tomu aj kópiu lekárskej správy nie staršej ako 1 - 2 mesiace.

Ten kto podpis overuje /poisťovák, je ako notár, takže určite ten človek, ktorý robil životné poistenie bez poistenej osoby, vykonal trestný čin, obohatenia sa a to vedome, takže určite by som ho aspoň oslovila a dožadovala by som sa jeho zadosťučinenia. (ten kto to podpisoval je spolupáchateľ a má rovnakú mieru spoluviny, "neznalosť zákona neospravedlňuje" )
suhlas, prave predo mnou lezi poukazka na zaplatenie dlznej sumy a urokov z poistenia, ktore som vinou pracovnicky poistovne neplatne zrusila. zmluva tak bola platna dalsieho pol roka a vznikol mi teda dlh na poistnom. poistovna sa ani neunuvala mi to ozamit. a zrazu po 2 a pol roku ked mi k tomu prisili pekne uroky sa ozvali. ale kde sa mam teraz stazovat? ako dokazat co vam bolo ustne povedane? a to si o sebe este myslim ze som dost opatrna. ale ako hovori moja mama, opatrnosti nikdy nie je dost. a takychto pripadov je viac, v mojom sa jedna nastastie o smiesnu sumu 1300 korun, ale poznam pana, ktoremu sa dlzna ciastka na zivotnej poistke vysplhala na vyse pol miliona. poistovna vam zamerne neoznami, ze ste nieco neurobili tak ako ste mali, aj ked je si tej chyby vedoma. uroky z omeskania je najlepsii, najjednoduchsii a najmenej rizikovy sposob ako zhodnotit peniaze.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

frinceznicka Pozri príspevok
suhlas, prave predo mnou lezi poukazka na zaplatenie dlznej sumy a urokov z poistenia, ktore som vinou pracovnicky poistovne neplatne zrusila. zmluva tak bola platna dalsieho pol roka a vznikol mi teda dlh na poistnom. poistovna sa ani neunuvala mi to ozamit. a zrazu po 2 a pol roku ked mi k tomu prisili pekne uroky sa ozvali. ale kde sa mam teraz stazovat? ako dokazat co vam bolo ustne povedane? a to si o sebe este myslim ze som dost opatrna. ale ako hovori moja mama, opatrnosti nikdy nie je dost. a takychto pripadov je viac, v mojom sa jedna nastastie o smiesnu sumu 1300 korun, ale poznam pana, ktoremu sa dlzna ciastka na zivotnej poistke vysplhala na vyse pol miliona. poistovna vam zamerne neoznami, ze ste nieco neurobili tak ako ste mali, aj ked je si tej chyby vedoma. uroky z omeskania je najlepsii, najjednoduchsii a najmenej rizikovy sposob ako zhodnotit peniaze.
Tomu never. Poisťovne vymáhajú dlžné sumy ihneď, nenechávajú to eskalovať. Posielajú upomienky najneskôr mesiac po neuhradní poistného, len ľudia buď nepreberajú zásielky, alebo majú zmenené adresy, alebo (v mimime prípadov) zlyhá doručovanie. Poisťovňa mezarába na úrokoch z omeškania, pre poisťovňu je lepšie, keď sa dlžná suma uhradí hneď a nemusí ju súdne vymáhať spolu s úrokom a súdnymi poplatkami. Len ľudia majú názor (poväčšine lajdáci), že poisťovne zarábajú na úrokoch z omeškania.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Pridám sa ku téme s trošku iného súdka - ako dokázať, že životku som uzatvorila pod prísľubom, že vďaka poistke budem mať vybavený úver. Úver nevybavený a poistka nepriestrelná a financiíí na platenie niet.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

willma Pozri príspevok
Pridám sa ku téme s trošku iného súdka - ako dokázať, že životku som uzatvorila pod prísľubom, že vďaka poistke budem mať vybavený úver. Úver nevybavený a poistka nepriestrelná a financiíí na platenie niet.
A máš to ako dokázať? Keď nie, tak nijako.

Aj keby si to dokázala, aj tak by ti to nepomohlo. Nič by si si nepomohla, lebo poistnú zmluvu si uzavrela dobrovoľne a nie je tam podmienka, že ak ti neposkytnú úver, tak sa PZ ruší. Poistka je nezávislá od úveru.

AK nemáš peniaze na platenie poistky, treba ju čo najskôr zrušiť a zobrať aspoň odkupnú hodnotu.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

tam odkupná hodnota nie je, poistka je relatívne čerstvá a už mi došla aj výpoveď (od jedu som prestala platiť), takže asi len doplatím korunky ktoré vypočítali a mám pokoj. Našťastie to nie je vysoká suma, takže sa dá
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať