Monika Kováčová
24.10.08,18:18
Čo si myslíte o zákaze telesných trestov pre deti?

zdroj: www.radaeuropy.sk
Z návrhu novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele obsahuje úpravu výslovného zákazu používania telesných trestov




Čl. I
Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 330/2007 Z. z. a zákona č. 643/2007 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:

1. Doterajší text § 7 sa označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa odsekmi 2 a 3, ktoré znejú:
„(2) Pri vykonávaní opatrení podľa tohto zákona je zakázané používanie všetkých foriem telesných trestov na dieťati a iných hrubých alebo ponižujúcich foriem zaobchádzania a trestania dieťaťa, ktoré mu spôsobujú alebo môžu spôsobiť fyzickú ujmu alebo psychickú ujmu.
(3) Ak je orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately upozornený na použitie telesných trestov na dieťati a iných hrubých alebo ponižujúcich foriem zaobchádzania a foriem trestania dieťaťa alebo ak pri výkone opatrení podľa tohto zákona zistí ich použitie rodičom alebo osobou, ktorá sa osobne stará o dieťa, je povinný v závislosti od povahy a závažnosti formy trestu uplatniť opatrenie podľa tohto zákona.".




Z návrhu materiálu: Národný akčný plán pre deti na roky 2008-2012

V európskom kontexte je osobitne významným program Rady Európy „Budujme Európu pre deti a s deťmi“. Cieľom tohto programu je odstrániť všetky formy násilia páchaného na deťoch prostredníctvom ochrany detí, odstránenia násilia, stíhania jeho páchateľov a participáciou detí. Program venuje osobitnú pozornosť obzvlášť zraniteľným deťom – deťom so zdravotným postihnutím, deťom žijúcim v chudobe a deťom, ktoré vyrastajú bez rodičov.
Kampaň „Budovanie Európy pre deti a s deťmi“ chce pomôcť štátom upevniť alebo rozvinúť národné stratégie na ochranu práv detí. Pomôže štátom vypracovať aj komplexné obsažné a dostupné právne rámce. Navrhne modely účinných inštitucionálnych rámcov a podporí spustenie participačných procesov s cieľom navrhnúť a aplikovať národné postupy.
Program vystupuje proti všetkým formám násilia páchaného na deťoch, bude sa snažiť najmä o zvýšenie informovanosti, vzdelávanie, školenie a budovanie kapacít na podporu kultúry bez násilia a o dosiahnutie nulovej hranice jeho tolerovania.
Má napomôcť krajinám vypracovať stratégie na zabránenie násilia voči deťom. Pomôže zlepšiť systémy, ktoré umožňujú nahlasovanie prípadov prostredníctvom detských liniek, podporu rodín a rýchlu identifikáciu a dokumentáciu prípadov. Umožní aj verejným orgánom a odborníkom rýchlo a primerane reagovať na oznámené násilie. Osobitné úsilie sa vyvinie na odstránenie sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí.
Chce aktivovať všetky časti spoločnosti, pripomenúť im ich osobitnú zodpovednosť a posilniť ich kapacity na predchádzanie násiliu a na ochranu detí. Kampaň zlepší prístup detí k informáciám a vypracuje metódy a nástroje na dosiahnutie zmysluplnej participácie detí na všetkých úrovniach − miestnej, regionálnej a národnej, využije čo najviac medzinárodnú spoluprácu. Spojí dôležité nástroje, ako vypracovávanie noriem, monitorovanie, rozvoj postupov, technickú pomoc a informovanosť, a dá ich k dispozícii, aby slúžili detským právam.


Zdroj:https://lt.justice.gov.sk/

Budeme diskutovať?
pepsikova
25.10.08,04:11
Chcela som dať bod,ale vraj neodborná téma..dobre.Diskutovať by sme mali.Nemôžem tu vyjadriť môj názor,neviem,ako by vyznel.Možno rasisticky.Pretože násilie voči deťom je aj to,že rodičia nemajú prácu,je to síce dvojsečný názor,pretože jeden rodič chce pracovať a prácu nemá,alebo len s minimálnou mzdou a druhý rodič nechce pracovať,ale chce všetky výhody pre seba,furt sa sťažuje ,ale nevie sa prispôsobiť normálnemu životu.
Aj to je násilie na dieťati,že behá bosé a špinavé.
Násilie ako bitka - myslím si,že zase záleží od postoja rodiča.Ten,ktorý sa stará o dieťa,venuje mu pozornosť,si vystačí len s občasnou fackou,takou výchovnou,preventívnou.Poznám rodiny,kde svoje deti priviedli do dospelosti a vypravili do života s názorom,že biť sa nemá, ale rodičia sa deťom venovali a to je správne.Ale i také rodiny poznám,kde je bitka ako chleba a deti to berú už ako samozrejmosť a bitka ako výchovný prostriedok sa míňa účinkom.
Taká forma násilia na deťoch,kde sa špak po cigarete zahasí na detskej rúčke alebo plienka sa nechá aj dva dni-poviem tak-takých rodičov by som rezala a solila,ale zas je to začarovaný kruh,keď sa na to príde,dieťa skončí v decáku a rodič ľutuje a narieka a dieťa sa mu vráti.
Ale určite by som sprísnila zákony a postrčila sudcov k rýchlejšiemu rozhodovaniu,aj pracovníkov sociálnych úradov,pridala by som k nim ,lebo ich je málo na to,aby odsledovali problémové rodiny a venovali sa im v plnej miere tak,aby bolo ochránené to,čo má byť.
Najhoršie čo môže byť a teda za to by som dala doživotie,je,keď je na dieťati páchané sexuálne násilie.Bohužiaľ,doba nám priniesla veľa všelijakých možností násilia a bude dlho trvať,kým si začneme uvedomovať,ako sa proti nemu postaviť.
Monika Kováčová
25.10.08,09:52
Krásne napísané pepsikova. Súhlasím. Aj s rasistickým názorom, ktorý si nenapísala, ale rozumiem, čo myslíš.

Avšak: Som za úplný zákaz požívania telesných trestov na školách, vďakabohu u nás je toto uzákonené.

Osobne sa snažím všetky konflikty medzi deťmi a s deťmi riešiť psychologicky. Naštudovala som všetky možné aj nemožné príručky o výchove (zaujímavé, každá radí niečo iné). Niekedy psychológia nezaberie a platí rozkaz a zvýšený hlas.

Ale teda niekedy vybuchnem ako sopka! A keď sa nezdržím je aj vylágoš. Chvalabohu nie často : tak 1x do roka. S papučou po zadku. No potom ma toto tak nesmierne mrzí a bolí a som úplne zúfala a cítim sa totálne nemožne a neschopne. :mee:

Keď som bola malá, dostávali sme vylágoš ako deti dosť často... Avšak vôbec za to rodičov nezatracujem a nehnevám sa. Dnes je to viac menej úsmevné pre všetkých...
tetrisss
25.10.08,11:46
V akejsi knihe som citala, ze bitie deti je len vyventilovanie hnevu rodica, ale je tu zase otazka, co je to bitie, tapnutie po zadku nepovazujem za bitku, ale uz take riadne zaucho bitka je. Jasne, ze my rodicia sa niekedy nezdrzime, ale pri malych detoch ich take mierne postuchnutie upozorni na to, ze nieco robi zle, ale pri pubertakoch je to uz urazka a celkom zbytocna. Ja osobne nie som za bitie deti.
Monika Kováčová
25.10.08,12:00
V akejsi knihe som citala, ze bitie deti je len vyventilovanie hnevu rodica,

absolútny súhlas... je to ventilovanie hnevu, často krát to nie je ani hnev na správanie dieťaťa, ale hnev rodiča napr. na prácu, na nestíhanie, na partnera... a vtedy je to najtragickejšie. Sama som sa prichytila pár krát, že prenášam svoj hnev, resp. stres na deti - hlavne na najstaršiu dcéru. A to nie je dobré. V poslednom čase sa mi darí ovládať svoje emócie a držať sa na uzde.
Učím sa, že musím zmeniť SVOJE správanie a zmení sa aj správanie ľudí v mojom okolí, najbližších nevynímajúc. (:)vďaka!, hanelie)
kukučka
25.10.08,12:13
úplný zákaz telesných trestov na školách je pomýlený, čo má učiteľ robiť s provokatérom vo výnimočných prípadoch?
Monika Kováčová
25.10.08,12:15
úplný zákaz telesných trestov na školách je pomýlený, čo má učiteľ robiť s provokatérom vo výnimočných prípadoch?
Má ho zbiť? Má mu dať facku? Papučou po zadku? Trstenicou?
kukučka
25.10.08,12:41
samozrejme, ak iné spôsoby na neho neplatia. Čo by si urobila ty?
Monika Kováčová
25.10.08,12:46
samozrejme, ak iné spôsoby na neho neplatia. Čo by si urobila ty?

samotná myšlienka, že by som udrela cudzie dieťa je pre mňa úplne nereálna a nepredstaviteľná... ty si to niekedy už spravila?
Manual
25.10.08,12:53
Možno by bolo dobré riadiť sa zásadou 3x a dosť...:rolleyes:
kukučka
25.10.08,12:54
úplný zákaz telesných trestov na školách je pomýlený, čo má učiteľ robiť s provokatérom vo výnimočných prípadoch?


Má ho zbiť? Má mu dať facku? Papučou po zadku? Trstenicou?


samozrejme, ak iné spôsoby na neho neplatia. Čo by si urobila ty?


samotná myšlienka, že by som udrela cudzie dieťa je pre mňa úplne nereálna a nepredstaviteľná... ty si to niekedy už spravila?
opakujem otázku: čo by si spravila, keby ťa žiak úmyselne vytáčal do biela pred celou triedou?

skús odpovedať a nie klásť otázky, potom ti aj ja odpoviem
Monika Kováčová
25.10.08,12:55
Možno by bolo dobré riadiť sa zásadou 3x a dosť...:rolleyes:
neviem ako to Janko myslíš... Ak máš nejaký svoj osvedčený typ pri výchove detí sem s ním...
Monika Kováčová
25.10.08,13:01
opakujem otázku: čo by si spravila, keby ťa žiak úmyselne vytáčal do biela pred celou triedou?

skús odpovedať a nie klásť otázky, potom ti aj ja odpoviem

neviem prečo si na mňa " nabrúsená" betka...

skúsim odpovedať, ale je to len čisto teoreticky, pretože nie som učiteľka...
a myslím si, že keby som ňou bola, bola by som veľmi obľúbená učiteľka :)

čo by som spravila, keby ma žiak úmyselne vytáčal do biela pred celou triedou?

1. slovne by som ho odrazila, použila by som psychologicky postup
2. možno by som ho nechala po škole (napr. písať trest? :))
3. možno by som informovala rodičov, možno riaditeľa...
4. možno by som mu odporučila psychológa
5. možno by som hľadala príčinu jeho chovania priateľským súkromným rozhovorom v kabinete


6.... moje deti betka, sa pokúšajú ma vytočiť do biela pred publikom aj bez publika dennodenne niekoľkokrát...

čakám na tvoju odpoveď: Udrela si niekedy cudzie dieťa?
Manual
25.10.08,13:07
neviem ako to Janko myslíš... Ak máš nejaký svoj osvedčený typ pri výchove detí sem s ním...
Nemám, tým musí každý rodič prejsť sám a priznám sa že u napr. syna do cca 10 rokov aj nejaké "výchovné" padli a teraz je rád že to tak bolo. S odstupom času keď sa teraz pozrel prečo a začo to bolo, tak plne s tým súhlasí. Ono je to všetko hlavne o komunikácii s deťmi. Mne sa to našťastie podarilo a som na svoje deti hrdý že sú také aké sú. Výchova dcéry bola bezproblémová.
kukučka
25.10.08,13:40
neviem prečo si na mňa " nabrúsená" betka...

skúsim odpovedať, ale je to len čisto teoreticky, pretože nie som učiteľka...
a myslím si, že keby som ňou bola, bola by som veľmi obľúbená učiteľka :)

čo by som spravila, keby ma žiak úmyselne vytáčal do biela pred celou triedou?

1. slovne by som ho odrazila, použila by som psychologicky postup
2. možno by som ho nechala po škole (napr. písať trest? :))
3. možno by som informovala rodičov, možno riaditeľa...
4. možno by som mu odporučila psychológa
5. možno by som hľadala príčinu jeho chovania priateľským súkromným rozhovorom v kabinete


6.... moje deti betka, sa pokúšajú ma vytočiť do biela pred publikom aj bez publika dennodenne niekoľkokrát...

čakám na tvoju odpoveď: Udrela si niekedy cudzie dieťa?

Monika na teba určite nie, ale mám rada, ak sa používa priama reč. :)

Absolútne zákazy nikam nevedú. Ani ja nie som učiteľka, ale asi nevieš, ako to dnes vyzerá v školstve. Schválne hovorím o hraničnej situácii, nielen žiak by ťa vytáčal, ešte by ťa aj rodič pourážal.
Obdivujem rodičov, ktorí dokázali dobre vychovať deti bez jediného telesného trestu, ale tí sú asi svetlé výnimky, ja medzi nich nepatrím.
V mojom detstve bolo nemysliteľné správať sa k dospelým tak, ako je to dnes bežné a rozlišujem, či je dieťa živé a roztopašné, alebo nevychované. Moje deti sa tak nesprávali.
Nie som zástancom bitia deti, ale ani nie takej výchovy, že mi bude decko skákať po hlave. No a práve v takej situácii mi veru tá ruka vyletela. Mala som sama zo seba riadny šok.
tetrisss
25.10.08,13:49
Mam jednu osobnu skusenost s bitim v skolach a to ani nie taku davnu, moj mladsi syn nastupil na strednu skolu a po jednom mesiaci ho ucitelka jazyka tak fyzicky napadla, ze moj syn prisiel v absolutnom psychickom soku domov a my , s manzelom, sme na druhy den leteli do skoly, lebo z neho sme nic nedostali. Ked sme prisli za ich triednym profesorom, tak len bezmocne krutil hlavou, ze to sa este nestalo a ucitel ma vela inych moznosti, aby ziaka spacifikoval, ako bitku. Nakoniec sme skoncili v riaditelni aj s dotycnou pani profesorkou a zistili sme, ze cely den bol pre nu namahavy a poslednu hodinu mala s ich triedou a iny ziak ju vytocil do nepricetnosti no a moj syn /viem si predstavit, ze ano/ tomu este dodal a ona sa neovladla a uplne nepricetne ho zbila. Z odstupom casu som tu urobila chybu v tom, ze sme si viac nezastali syna a ze som ho v konecnom dosledku z tejto skoly nevzala, pretoze na skolu zanevrel a ledva s biedou ju skoncil, pritom je sikovny a dany odbor si sam vybral uplne jednoznacne. Z tohto pohladu som za uplny zakaz telesnych trestov v skolach, nie som ucitel/chvalabohu/ , ale musia sa najst ine formy ako nasilie.
Monika Kováčová
25.10.08,13:49
Poznám mamičky a oteckov, ktorí ešte svoje dieťa neudreli. Napr. mamička je zástancom "výchovy podľa múdrych kníh" (to je moje pomenovanie prílišného študovania príručiek o výchove detí), dieťa má 5 rokov: konkrétna situácia: dieťa ju kope a fackuje a ťahá za vlasy, pretože mu matka nedovolí urobiť niečo, čo ho ohrozuje (nespomínam presne čo malo dieťa zakázané). Matka neurobí nič, len ho hladká a utišuje a pokojne vysvetľuje: To môj malinký nemôžeš lebo to a to...

Môj názor na takúto matku: svojou reakciou potvrdí, že dieťa si môže robiť čo chce...
Bastian
25.10.08,13:53
absolútny súhlas... je to ventilovanie hnevu, často krát to nie je ani hnev na správanie dieťaťa, ale hnev rodiča napr. na prácu, na nestíhanie, na partnera... a vtedy je to najtragickejšie. Sama som sa prichytila pár krát, že prenášam svoj hnev, resp. stres na deti - hlavne na najstaršiu dcéru. A to nie je dobré. V poslednom čase sa mi darí ovládať svoje emócie a držať sa na uzde.
Učím sa, že musím zmeniť SVOJE správanie a zmení sa aj správanie ľudí v mojom okolí, najbližších nevynímajúc. (:)vďaka!, hanelie)
Presne tak. Je to ventilovanie hnevu, príp. ukážka neschopnosti učiteľa.
Ako je to možné, že niekto dokáže učiť aj bez faciek?

Možno tu napíšem aj moje zážitky zo ZŠ a SOU...:)
No jedno je isté - to kde som a to čo viem, za to vďačím hlavne sebe. Zo školy mi zostali akurát popísané zošity, zopár základných informácií a rôzne spomienky. Skoro všetky dôležité veci som sa naučil vďaka škole zvanej "život". Za mojich pár rokov strávených v školských laviciach som stretol iba pár Učiteľov. Väčšina z nich fungovala iba ako nejaké diktovacie (a vo výnimočných prípadoch tlčúce) zariadenie.
Učiteľ má deti učiť. Aj v prípade výnimočných prípadov (aké sa pritrafia aj v živote). Aj v živote keď nás niekto nepočúva tak mu jednu strelíme?
Bastian
25.10.08,14:04
úplný zákaz telesných trestov na školách je pomýlený, čo má učiteľ robiť s provokatérom vo výnimočných prípadoch?
Učiteľ je (alebo by mal byť) podľa mňa najväčší vzor pre deti. Čím iným ak nie vlastným správaním by mal deťom ukazovať čo a ako robiť?
Každý učiteľ by si mal uvedomiť, že je okolo neho počas 6-8 hod. 20-30 špongií, ktoré "nasávajú". Každým slovom a činom pôsobia naraz na veľkú skupinu detí. Málo ľudí má (alebo môže mať:)) taký vplyv na toľko ľudí naraz.
Učitelia dosť veľkou mierou formujú myslenie a správanie ľudí a preto by sa to malo brať vážne. Už sme tu o tom v jednej téme hovorili...
Vlado.s
25.10.08,14:06
Možno by bolo dobré riadiť sa zásadou 3x a dosť...:rolleyes:

Pri tomto ma napadlo, ze asi skutocne by sa mala aj v skolach zaviest STRIKTNA prax 3x a dost. Totizto ked si spominam, tak ja som sa v skole obaval (ani nie tak ja ako moji rodicia, mna to az tak netrapilo) znizenej znamky zo spravania, pripadne z vyhadzova, lebo by sa to so mnou tiahlo po cely zivot. A tak pri nejakom probleme ma davali do laty rodicia a nemusela skola. Dnes na problemovych ziakov kaslu vlastni rodicia, vychovu nechavaju na skolu, ale skole zviazu ruky tym, ze ak k niecomu dojde tak je na vine skola, ucitel, riaditel... nikdy nie syn alebo dcera. Podla mna telesne tresty v skolach urcite nie je treba, ale co je treba tak to je STRIKTNE dodrziavanie pravidiel. Spravis nieco raz, pokarhanie, 2. znizena znamka, 3. letis zo skoly. No u nas sa to tak striktne neberie, len sa vacsinou dohovara (je to pre skolu mensie zlo ako mat problem z rodicom ktory je presvedceny ze za vyrusovanie ziaka ... je zodpovedny ucitel, lebo si s nim 'nevie' poradit) a potom si ziaci robia co chcu. Preco ma skola riesit problem neschopnych rodicov. Toleruju azda rodicia neschopneho ucitela? Nie. Tak preco ma skola tolerovat ziaka neschopneho sa slusne spravat (dosledok neschopnosti rodicov vychovavat dieta).

Ocakavam aj reakciu typu: Som zvedavy ako sa k tomu postavis ty ked ti pojde o vlastneho syna?

Tak ak k tomu dojde, co dufam ze nie, tak v prvom rade to bude moja chyba, nie ucitelova alebo synova. A odtialto to budem riesit, ale urcite nebudem nic zazlievat skole, nech sa rozhodne akokolvek.
kukučka
25.10.08,14:07
Poznám mamičky a oteckov, ktorí ešte svoje dieťa neudreli. Napr. mamička je zástancom "výchovy podľa múdrych kníh" (to je moje pomenovanie prílišného študovania príručiek o výchove detí), dieťa má 5 rokov: konkrétna situácia: dieťa ju kope a fackuje a ťahá za vlasy, pretože mu matka nedovolí urobiť niečo, čo ho ohrozuje (nespomínam presne čo malo dieťa zakázané). Matka neurobí nič, len ho hladká a utišuje a pokojne vysvetľuje: To môj malinký nemôžeš lebo to a to...

Môj názor na takúto matku: svojou reakciou potvrdí, že dieťa si môže robiť čo chce...

a teraz si predstav, že dostaneš na starosť cca 20 detí a medzi nimi zo dve také, aké tu popisuješ...
Monika Kováčová
25.10.08,14:11
Bastian, tiež som za úplný zákaz fyzického trestania na školách, ako som už písala, je to u nás v školskom zákone.
Ale v zadaní témy, ktorú som otvorila je úryvok z
Návrhu novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele obsahuje úpravu výslovného zákazu používania telesných trestov


Čl. I
(3) Ak je orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately upozornený na použitie telesných trestov na dieťati a iných hrubých alebo ponižujúcich foriem zaobchádzania a foriem trestania dieťaťa alebo ak pri výkone opatrení podľa tohto zákona zistí ich použitie rodičom alebo osobou, ktorá sa osobne stará o dieťa, je povinný v závislosti od povahy a závažnosti formy trestu uplatniť opatrenie podľa tohto zákona.".

Myslím si, že psychické týranie môže mať ďalekosiahlejšie následky ako "výchovná zaucho" resp. na zadok od rodiča.
Monika Kováčová
25.10.08,14:29
no anketa sa vyrovnáva: 50:50 skoro.

prečo ma napadlo otvoriť otázku fyzických trestov?

Sama neviem, či bol tento návrh novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí už schválený...
Používam fyzické tresty - áno, stane sa mi, že ma moje deti "dožerú". Je mi to veľmi ľúto a hanbím sa za to.

Avšak čítala som kampaň Rady Európy k telesným trestom:

Nič nemôže oprávniť telesné tresty na deťoch
Vo väčšine dnešnej Európy spoločnosť toleruje a dokonca schvaľuje opakujúce sa formy násilia na deťoch, osobitne tie, ktoré deti postihujú v domácom prostredí.
Žiadna náboženská, hospodárska situácia alebo „výchovná“ metóda nemôže oprávniť udretie, bitku, fackovanie, hrubé nadávky, ponižovanie alebo iné praktiky, ktoré porušujú dôstojnosť dieťaťa. Medzinárodné normy ľudských práv priznávajú deťom právo na ochranu pred všetkými formami násilia, vrátane telesných trestov, kdekoľvek − doma, v škole, v penitenciárnom systéme, v zariadeniach starostlivosti o deti. Všade tam, kde sa deti nachádzajú.
Jedna tretina členských štátov Rady Európy postavila telesné tresty mimo zákon a ďalšie sa zaviazali, že uskutočnia zmeny v zákonoch. Napriek tomuto pozitívnemu vývoju, telesné tresty vo väčšine krajín nie sú protizákonné. Legálnosť telesných trestov je tiež v rozpore s právom detí na rovnakú zákonnú ochranu.
Ich zakázanie je výzvou na zmeny v zákonoch a nové stratégie, aby sa zabezpečilo ich zavedenie do praxe a usmernenie pre všetkých tých, ktorí s deťmi pracujú a pre rodiny. Vyžaduje to aj zvýšenie informovanosti, aby bola verejnosť oboznámená s ľudskými právami detí.


Preto ma napadla myšlienka: Som zlá matka? Som hlúpa násilníčka? Neviem, nezvládam výchovu svojich detí?
Bastian
25.10.08,14:48
:)
Pri tomto ma napadlo, ze asi skutocne by sa mala aj v skolach zaviest STRIKTNA prax 3x a dost. Totizto ked si spominam, tak ja som sa v skole obaval (ani nie tak ja ako moji rodicia, mna to az tak netrapilo) znizenej znamky zo spravania, pripadne z vyhadzova, lebo by sa to so mnou tiahlo po cely zivot. A tak pri nejakom probleme ma davali do laty rodicia a nemusela skola. Dnes na problemovych ziakov kaslu vlastni rodicia, vychovu nechavaju na skolu, ale skole zviazu ruky tym, ze ak k niecomu dojde tak je na vine skola, ucitel, riaditel... nikdy nie syn alebo dcera. Podla mna telesne tresty v skolach urcite nie je treba, ale co je treba tak to je STRIKTNE dodrziavanie pravidiel. Spravis nieco raz, pokarhanie, 2. znizena znamka, 3. letis zo skoly. No u nas sa to tak striktne neberie, len sa vacsinou dohovara (je to pre skolu mensie zlo ako mat problem z rodicom ktory je presvedceny ze za vyrusovanie ziaka ... je zodpovedny ucitel, lebo si s nim 'nevie' poradit) a potom si ziaci robia co chcu. Preco ma skola riesit problem neschopnych rodicov. Toleruju azda rodicia neschopneho ucitela? Nie. Tak preco ma skola tolerovat ziaka neschopneho sa slusne spravat (dosledok neschopnosti rodicov vychovavat dieta).

Ocakavam aj reakciu typu: Som zvedavy ako sa k tomu postavis ty ked ti pojde o vlastneho syna?

Tak ak k tomu dojde, co dufam ze nie, tak v prvom rade to bude moja chyba, nie ucitelova alebo synova. A odtialto to budem riesit, ale urcite nebudem nic zazlievat skole, nech sa rozhodne akokolvek.

Mám hyperaktívne dieťa a naozaj s ním máme čo robiť :). Už v škôlke sme sa stretli s tým o čom je táto téma. Napriek jeho temperamentnému správaniu ho zvládali učiteľky veľmi dobre. No prišla nová učiteľka a tá s ním mala veľké problémy už od začiatku. Stalo sa dokonca, že mu dala po riti... no vyvrcholením bolo, keď ma raz syn v škôlke privítal s plačom, že ho učiteľka škrtila (nakoniec to našťastie nebolo až tak vážne:)). Pritom ako som ho obliekal som si všimol, že má natrhnutú kapucňu na vetrovke. Priznal sa mi, že neposlúchol učiteľku, keď mu povedala aby nebehal na dvore. Učiteľka ho zdrapla za kapucňu keď utekal a potiahla ho k sebe. Je dobre, že sa poškodila iba vetrovka... Našťastie to bola škôlka, kde bola riaditeľka veľmi fajn osoba. Bola z jej správania tiež prekvapená, ale priznala, že už prišlo na ňu viac sťažností. Smola bola, že mali málo záujemkýň o tú prácu, tak ju tam trpeli. Porozprával som sa aj s tou učiteľkou... bolo od nej úbohé, že sa zmohla iba na výhovorku, že (citujem): „pod to sa podpísala kvalita vetrovky“.

Som si istý, že keby ju mal ako triednu učiteľku v škole (nie v škôlke), tak by to asi dopadlo s ním tak ako so mnou...
Takže som proti tomu 3x a dosť. Bohužiaľ prácu učiteľky robia aj osoby, ktoré by som ja nedal ani za pás v nejakej fabrike... A také učiteľky by vedeli riadne pokaziť niektorým (pre ňu výnimočným) deťom štart do života. Je to tak ako píšeš Vlado, také označkovanie sa potom s dieťaťom vlečie ďalej. Učitelia majú sklon (tak ako všetci) pozerať sa druhých podľa toho, čo o nich počujú od druhých... a potom sa k nemu aj podľa toho správajú. Pravdaže si potom svojim správaním a prístupom k nemu (svojim spôsobom) objednávajú také správanie od neho. Keď sa budeme sústavne a dlhodobo správať k niekomu ako k zlému a budeme ho podozrievať za všetko, tak potom niet divu, že sa tak nakoniec aj začne správať.
JM1968
25.10.08,14:49
Preto ma napadla myšlienka: Som zlá matka? Som hlúpa násilníčka? Neviem, nezvládam výchovu svojich detí?[/quote]

zdravím,
tieto otázky si zvyknem klásť aj ja...Ale skúsenosti mi zatiaľ hovoria, že nič nie je len čierno-biele. Jeden výbuch zlosti z bezmocnosti nezmaže to dobré vo vzťahu s deťmi:), hlavne ak si to decká aj uvedomia, že prestrelili. Tie potvorky sú síce malé, ale nie hlúpe...a ak je im mama 100-x oporou,ten 1-x világoš prežijú...
Monika Kováčová
25.10.08,14:51
zdravím,
tieto otázky si zvyknem klásť aj ja...Ale skúsenosti mi zatiaľ hovoria, že nič nie je len čierno-biele. Jeden výbuch zlosti z bezmocnosti nezmaže to dobré vo vzťahu s deťmi:), hlavne ak si to decká aj uvedomia, že prestrelili. Tie potvorky sú síce malé, ale nie hlúpe...a ak je im mama 100-x oporou,ten 1-x világoš prežijú...

ďakujem... :)

ale nemôže ma ten világoš dostať do konfrontácie napr. so sociálnymi kurátormi?
Bastian
25.10.08,14:57
a teraz si predstav, že dostaneš na starosť cca 20 detí a medzi nimi zo dve také, aké tu popisuješ...

Keby sme to mali riešiť tak, ako to tu ty obhajuješ, tak by sa to riešilo veľmi rýchlo.

18 by sme normálne učili a tých dvoch by sme sem tam prefackali aby nás pritom nerušili.
Kazu
25.10.08,15:00
no anketa sa vyrovnáva: 50:50 skoro.

prečo ma napadlo otvoriť otázku fyzických trestov?

Sama neviem, či bol tento návrh novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí už schválený...
Používam fyzické tresty - áno, stane sa mi, že ma moje deti "dožerú". Je mi to veľmi ľúto a hanbím sa za to.

Avšak čítala som kampaň Rady Európy k telesným trestom:

Nič nemôže oprávniť telesné tresty na deťoch
Vo väčšine dnešnej Európy spoločnosť toleruje a dokonca schvaľuje opakujúce sa formy násilia na deťoch, osobitne tie, ktoré deti postihujú v domácom prostredí.
Žiadna náboženská, hospodárska situácia alebo „výchovná“ metóda nemôže oprávniť udretie, bitku, fackovanie, hrubé nadávky, ponižovanie alebo iné praktiky, ktoré porušujú dôstojnosť dieťaťa. Medzinárodné normy ľudských práv priznávajú deťom právo na ochranu pred všetkými formami násilia, vrátane telesných trestov, kdekoľvek − doma, v škole, v penitenciárnom systéme, v zariadeniach starostlivosti o deti. Všade tam, kde sa deti nachádzajú.
Jedna tretina členských štátov Rady Európy postavila telesné tresty mimo zákon a ďalšie sa zaviazali, že uskutočnia zmeny v zákonoch. Napriek tomuto pozitívnemu vývoju, telesné tresty vo väčšine krajín nie sú protizákonné. Legálnosť telesných trestov je tiež v rozpore s právom detí na rovnakú zákonnú ochranu.
Ich zakázanie je výzvou na zmeny v zákonoch a nové stratégie, aby sa zabezpečilo ich zavedenie do praxe a usmernenie pre všetkých tých, ktorí s deťmi pracujú a pre rodiny. Vyžaduje to aj zvýšenie informovanosti, aby bola verejnosť oboznámená s ľudskými právami detí.


Preto ma napadla myšlienka: Som zlá matka? Som hlúpa násilníčka? Neviem, nezvládam výchovu svojich detí?

Neboj, nie si ani zlá, ani hlúpa a výchovu zvládaš úplne štandartne :--- Ani ja som svoje deti neudrela bez príčiny, ale keď dostali pár po zadku tak vedeli za čo a ja som vedela, že si to zaslúžili. Tak som to brala ako prišlo a zbytočne som sa nezaťažovala rozpitvávaním. Som pomerne kľudná povaha a trvá dosť dlho kým ma niekto nas...e ale moje deti mali času dosť :D:D:D a myslím, že u vás je to taky tak. :---
Bastian
25.10.08,15:01
...úspešnosť celkom dobrá. Ale takýmto spôsobom škola vychová dobrých pár čiernych oviec.
janomila
25.10.08,15:01
Milá ermon, asi by nás - tých násilníčok - bolo viac. Tiež sa znížim k telesnému trestu iba v krajných prípadoch. Ale nech si páni zákonodárci myslia o mne čo chcú, aj keď som rodič, som tiež len človek a niekedy mi jednoducho prasknú nervy. A nemyslím si, že taký primeraný rodičovský výprask je týranie dieťaťa. Dnešné deti sú iné, ako sme boli my. Keby som si ja dovolila to, čo vidím robiť deti okolo seba, týždeň by som si nesadla bez bolesti. A veru by som si dobre rozmyslela, či sa o niečo podobné v dohľadnej dobe pokúsim. Už len samotný strach z výprasku mal výchovný účinok. Ale všetko musí mať určitú rozumnú a únosnú hranicu. Ak vytnem mojej dcére dve po zadku, keď sa so mnou začne rozprávať ako s nejakým krčmovým kumpánom alebo nevie, kedy je tma a ona má prísť domov, myslím, že to nikomu neublíži. Hlavne keď som si už na upozorňovaní a dohováraní mohla aj jazyk zodrať.Dolámať dieťaťu ruku pretože mi nepodá dosť rýchlo pivo z chladničky, to je už extrém a ja by som s radosťou takýto trest vyskúšala aj na dotyčnom rodičovi. A samozrejme, je tu otázka telesných trestov v škole a ako úplný extrém postoj k výchove detí u našich snedých spoluobčanov a otázka sexuálnych deliktov na deťoch. Ale k tomu sa asi ešte dostaneme.
Monika Kováčová
25.10.08,15:18
a čo toto?

Trestanie učí deti klamať
Telesné tresty dieťa ponižujú a naučia ho pretvárke, tvrdí DOROTA KOPASOVÁ z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave, kde vedie aj psychologickú poradňu.

Aký je váš názor na telesné tresty detí?

Som zásadne proti. Neuznávam fyzické tresty ani psychické týranie, ani vyhrážanie ako „počkaj, veď uvidíš!". Mala by byť len dôsledná výchova podporená trpezlivosťou.

Akú výchovu odporúčate?

Dieťa sa dá vychovať aj pochvalami a pozitívnou motiváciou. Poviem mu napríklad: „Toto si spravil dobre. Toto nie je ešte tak, ako si predstavujem, ale verím, že to dokážeš." Mnohí rodičia i učitelia majú tendenciu dieťa presvedčiť, že je neschopné. Skôr ho podceňujú, ako oceňujú. Chváliť nie je v našej spoločnosti zvykom. Skôr opak - pohaniť. Ale pochvalou človek rastie. To je veľmi dôležité.
Deti tiež treba učiť rozhodovať o sebe samých. Odmala ich viesť: „Mohol by si to urobiť tak a tak. Ja by som to spravil takto, ale ty si iný. Rozhodni sa." Tak sa naučí rozhodovať sa, pričom rodič ani učiteľ nie sú tí zlí, čo mu to nadiktovali a on ich musí poslúchať. Samozrejme, že mu rodič ponúka také možnosti, ktoré sú z jeho pohľadu správne, takže dieťa usmerňuje.


Niekedy dieťa veľmi rozčúli aj rodiča, ktorý ho nechce biť, len sa neovládne. Čo potom?

Rodič by sa mal ospravedlniť a vysvetliť, čo sa stalo. V očiach dieťaťa tým stúpne, lebo si dokázal priznať chybu. Nemyslite si, že mňa moje deti nikdy nevytočili. Ale vždy som si povedala: „Si dospelá a múdrejšia ako ony. Musíš to zvládnuť rozumom!"

Sú aj deti, ktoré sa nevedia vpratať do kože. Neposlušné, bezočivé, agresívne, nikto si s nimi nevie poradiť. Na ne už dobré slovo nezaberie.

Pred asi štyrmi-piatimi rokmi som vypracovala a overila na populácii našich detí program rozvoja prosociálneho správania detí predškolského veku, žiakov základných a stredných škôl. Niektoré školy ho využívajú. Ide o to, aby sa deti naučili prosociálnemu správaniu - byť k druhým ústretoví, vedieť pozdraviť, pomôcť, pochopiť sa... Toto v rodine často chýba.

Čo taký výprask u dieťaťa vlastne vyvolá? Aké pocity?

Dieťa to ponižuje. Učí ho to klamstvu a pretvárke, ničomu dobrému. A násilie vyvoláva ďalšie násilie. Napríklad smerom k niekomu slabšiemu.
kukučka
25.10.08,15:32
Keby sme to mali riešiť tak, ako to tu ty obhajuješ, tak by sa to riešilo veľmi rýchlo.

18 by sme normálne učili a tých dvoch by sme sem tam prefackali aby nás pritom nerušili.

Niekedy a u niekoho jedna po zadku je účinnejšia ako desať dohovorov.

A ty čo by si robil? Obskakoval toho svojho a hladkal druhého a kto by dozeral na tých osemnástich? Ten tvoj ešte po zadku nedostal?
kukučka
25.10.08,15:36
...úspešnosť celkom dobrá. Ale takýmto spôsobom škola vychová dobrých pár čiernych oviec.

na rodičov si zabudol?
Bastian
25.10.08,15:38
Niekedy a u niekoho jedna po zadku je účinnejšia ako desať dohovorov.

A ty čo by si robil? Obskakoval toho svojho a hladkal druhého a kto by dozerasl na tých osemnástich? Ten tvoj ešte po zadku nedostal?

Pravdaže dostal. Čo si ale myslím o fyz. trestoch v škole som písal v príspevku č.19. Pre istotu ti to dám aj sem:

Učiteľ je (alebo by mal byť) podľa mňa najväčší vzor pre deti. Čím iným ak nie vlastným správaním by mal deťom ukazovať čo a ako robiť?
Každý učiteľ by si mal uvedomiť, že je okolo neho počas 6-8 hod. 20-30 špongií, ktoré "nasávajú". Každým slovom a činom pôsobia naraz na veľkú skupinu detí. Málo ľudí má (alebo môže mať:)) taký vplyv na toľko ľudí naraz.
Učitelia dosť veľkou mierou formujú myslenie a správanie ľudí a preto by sa to malo brať vážne. Už sme tu o tom v jednej téme hovorili...
kukučka
25.10.08,15:50
ďakujem... :)

ale nemôže ma ten világoš dostať do konfrontácie napr. so sociálnymi kurátormi?

Monika nepreháňaš to? :D Nečítaš aj ty priveľa "múdrych" knižiek?Ty asi nie si bátorička? :--- Možno by si svojim deťom mala dať viac práce a zodpovednosti, ale to naozaj len v rovine "možno" :D

Sociálni kurátori sa pre nedostatok prostriedkov a bohužiaľ aj pre našu vysokú nevšímavosť nestačia postarať o týrané deti a zrejme tam smeruje návrh zákona, ktorý spomínaš.
Monika Kováčová
25.10.08,15:52
Monika nepreháňaš to? :D Nečítaš aj ty priveľa "múdrych" knižiek?Ty asi nie si bátorička? :--- Možno by si svojim deťom mala dať viac práce a zodpovednosti, ale to naozaj len v rovine "možno" :D

Sociálni kurátori sa pre nedostatok prostriedkov a bohužiaľ aj pre našu vysokú nevšímavosť nestačia postarať o týrané deti a zrejme tam smeruje návrh zákona, ktorý spomínaš.

možno máš pravdu...:)
kukučka
25.10.08,16:04
Niekedy a u niekoho jedna po zadku je účinnejšia ako desať dohovorov.

A ty čo by si robil? Obskakoval toho svojho a hladkal druhého a kto by dozeral na tých osemnástich? Ten tvoj ešte po zadku nedostal?


Pravdaže dostal. Čo si ale myslím o fyz. trestoch v škole som písal v príspevku č.19. Pre istotu ti to dám aj sem:

Učiteľ je (alebo by mal byť) podľa mňa najväčší vzor pre deti. Čím iným ak nie vlastným správaním by mal deťom ukazovať čo a ako robiť?
Každý učiteľ by si mal uvedomiť, že je okolo neho počas 6-8 hod. 20-30 špongií, ktoré "nasávajú". Každým slovom a činom pôsobia naraz na veľkú skupinu detí. Málo ľudí má (alebo môže mať:)) taký vplyv na toľko ľudí naraz.
Učitelia dosť veľkou mierou formujú myslenie a správanie ľudí a preto by sa to malo brať vážne. Už sme tu o tom v jednej téme hovorili...

Nemusíš sa opakovať, ja ti zase zopakujem otázku a odpovedz priamo, čo by si ty robil? /na mieste učiteľa/

Nesúhlasím s tebou, podľa mňa by tým vzorom mali byť rodičia.

Väčšina z nás dala tomu svojmu po zadku, a to máme na starosti len tie svoje. Samozrejme je to zlyhanie a mrzí nás to, ale prečo potom upierame túto možnosť aj učiteľovi? Nie je to farizejstvo?
Bastian
25.10.08,16:19
Nemusíš sa opakovať, ja ti zase zopakujem otázku a odpovedz priamo, čo by si ty robil? /na mieste učiteľa/

Nesúhlasím s tebou, podľa mňa by tým vzorom mali byť rodičia.

Väčšina z nás dala tomu svojmu po zadku, a to máme na starosti len tie svoje. Samozrejme je to zlyhanie a mrzí nás to, ale prečo potom upierame túto možnosť aj učiteľovi? Nie je to farizejstvo?
Nesúhlasím s tebou. Vzorom by mali byť rodičia ale určite aj učitelia. Vieš, často sú rodičia dosť zlým vzorom... Pre ten prípad je dobré ak môže ako vzor poslúžiť učiteľ, vychovávateľ...

A to fakt nevieš čo robiť v takom prípade? To je veľmi smutné...
kukučka
25.10.08,16:43
Pravdaže dostal.
Učiteľ je (alebo by mal byť) podľa mňa najväčší vzor pre deti.





ja ti zase zopakujem otázku a odpovedz priamo, čo by si ty robil? /na mieste učiteľa/

Nesúhlasím s tebou, podľa mňa by tým vzorom mali byť rodičia.

Väčšina z nás dala tomu svojmu po zadku, a to máme na starosti len tie svoje. Samozrejme je to zlyhanie a mrzí nás to, ale prečo potom upierame túto možnosť aj učiteľovi? Nie je to farizejstvo?


Nesúhlasím s tebou. Vzorom by mali byť rodičia ale určite aj učitelia. Vieš, často sú rodičia dosť zlým vzorom... Pre ten prípad je dobré ak môže ako vzor poslúžiť učiteľ, vychovávateľ...

A to fakt nevieš čo robiť v takom prípade? To je veľmi smutné...
Nepotrebujem to vedieť, nie som učiteľka, ale to už som tu písala.

Ak nechceš, neodpovedaj.

Smutné je, že zase prekrúcaš a namiesto odpovede znevažuješ toho, kto sa pýta.
Bastian
25.10.08,16:52
Nepotrebujem to vedieť, nie som učiteľka, ale to už som tu písala.

Ak nechceš, neodpovedaj.

Smutné je, že zase prekrúcaš a namiesto odpovede znevažuješ toho, kto sa pýta.
Usmievam sa keď čítam tvoje slová o prekrúcaní a znevažovaní - asi vieš prečo.

Kukučka ty sa tu postupne pekne vyfarbuješ... Pravdaže odpoviem iba vtedy, kedy budem chcieť. A keď nebudem chcieť, tak neodpoviem vôbec:).

Je veľmi zaujímavé, že práve ty tu ideš písať takéto... Skús sa obzrieť späť, na koľko otázok si ty neodpovedala. A pritom mrkni aj na tvoje provokačné príspevky.

Len dodám, že odkedy necítiť za tebou podporu múdrej Danili, tak tvoje argumenty často končia iba provokáciou. Budeš jej musieť asi napísať...:)
Monika Kováčová
25.10.08,17:21
zase ste v sebe?!
kukučka
25.10.08,17:27
Monika nie, ja som stále v tvojej téme, ale nebudem v nej pokračovať, pokiaľ Richard dovolí, aby tu stále Bastián do niekoho kopal.
Uvidíme, ako ctí vlastnú Etiketu.
Kazu
25.10.08,17:41
Táto téma ma vrátila do mojich školských liet a pripomenulo mi to zopár našich vylomením. Mali sme na dvore v rade nastavané také tie kadibudky ktoré mali každá vzadu vetracie okienko. Chalani si nafúkali papierový sáčik a pod oknom čakali kedy pôjde na záchod učiteľka. Keď bola v najlepšom, sáčik buchli o parapetu. Chudera učiteľka, od ľaknutia jej "to" skoro do krku vyskočilo a zo záchodu vypálila aj so zdvihnutou sukňou. No, a potom nezabi takých faganov. :--- Však aj svoje od riaditeľa dostali. Vtedy ešte neboli hyperaktívne deti, iba "zasrani bujní nevykarhaní" a na takých nebolo treba žiadne siahodlhé psychoanalýzy. Vtedy bol svet jednoduchší, stačilo pár poriadnych faciek a život sa vrátil do svojich zabehaných koľají. Keď sa v škole nezmestili do kože, ich povesť ich predbehla a kým prišli domov, už ich čakal remeň pri bráne lebo mama už všetko vedela. Dnes je mama v robote, otec na služobnej ceste a sídlisko neposkytuje možnosti ako náš výbeh na pasienku. Tam sme zobrali kozy a nikto sa nestaral, že si "hlavy utŕhame". Hlavne, že kozy mali večer plné vemeno. Dnes môžme, chceme a musíme mať všetko pod kontrolou a akosi nám to udiera na mozog. Všetkým - aj deťom.
Monika Kováčová
25.10.08,17:44
Táto téma ma vrátila do mojich školských liet a pripomenulo mi to zopár našich vylomením. Mali sme na dvore v rade nastavané také tie kadibudky ktoré mali každá vzadu vetracie okienko. Chalani si nafúkali papierový sáčik a pod oknom čakali kedy pôjde na záchod učiteľka. Keď bola v najlepšom, sáčik buchli o parapetu. Chudera učiteľka, od ľaknutia jej "to" skoro do krku vyskočilo a zo záchodu vypálila aj so zdvihnutou sukňou. No, a potom nezabi takých faganov. :--- Však aj svoje od riaditeľa dostali. Vtedy ešte neboli hyperaktívne deti, iba "zasrani bujní nevykarhaní" a na takých nebolo treba žiadne siahodlhé psychoanalýzy. Vtedy bol svet jednoduchší, stačilo pár poriadnych faciek a život sa vrátil do svojich zabehaných koľají. Keď sa v škole nezmestili do kože, ich povesť ich predbehla a kým prišli domov, už ich čakal remeň pri bráne lebo mama už všetko vedela. Dnes je mama v robote, otec na služobnej ceste a sídlisko neposkytuje možnosti ako náš výbeh na pasienku. Tam sme zobrali kozy a nikto sa nestaral, že si "hlavy utŕhame". Hlavne, že kozy mali večer plné vemeno. Dnes môžme, chceme a musíme mať všetko pod kontrolou a akosi nám to udiera na mozog. Všetkým - aj deťom.

... no Kazu, to čo za Kozu založilo takú tému, kde sa nedá udeliť bod? :D
super
Bastian
25.10.08,17:51
zase ste v sebe?!

Ale s ňou sa nedá. Aj keď nemá dôvod, aj tak musí rýpať. Už som to tu včera písal... ale napíšem to aj sem, lebo je to jasný dôkaz toho, že začína aj vtedy, kedy by to človek nečakal:

Ešte v auguste som si dovolil aj ja pridať pesničky do témy, kde práve ona stráži poriadok. A ona tam napísala toto:

Citát:
Pôvodca textu príspevku: kukučka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/67983-muzika-ktoru-milujeme-post798720.html#post798720)
je tu návod, ako prikladať v príspevku názov skladby
prosím,nekazte túto super tému a nerobte tu mrník
ak chcete o hudbe debatovať, založte si novú tému
tento príspevok o pár dní zmažem

Neviem či sa jej nepáčili tie pesničky (podľa mňa boli veľmi pekné:)), alebo spôsob vloženia videa, alebo to, že som si s Olice dovolil tam napísať aj 2-3 slová okrem odkazu na video. Aj Olice bola z jej správania dosť sklamaná. Nakoniec sme teda odtiaľ vymazali naše príspevky, aby sme nekazili tú "super tému".

Ale to sa iba postupne ukazuje, v kom čo je. Ja som to tu už písal - od dospelých ľudí by som čakal trocha iné správanie. Aj iní aj ona sama tam totižto pridáva videá aj takým istým spôsobom (aj jej posledné - http://www.porada.sk/840081-post999.html), tiež tam viacerí sem tam napíšu okrem odkazu na video aj pár slov navyše o muzike. Ale ak si pozrieš viac jej príspevkov, tak zistíš že jej vedia vadiť takéte prkotinky.

Len sa pozri ako si nástojí na odpovedi aj v tejto téme aj v iných - ako keby boli ľudia povinný jej odpovedať. Pritom sama odpovedá kedy chce.
http://www.porada.sk/853542-post11.html
http://www.porada.sk/853623-post37.html
http://www.porada.sk/852511-post197.html

Kukučka čakáš, že sa bude druhý správať podľa etikety, keď sa sama podľa nej nesprávaš?
Danila
25.10.08,17:53
Usmievam sa keď čítam tvoje slová o prekrúcaní a znevažovaní - asi vieš prečo.

Kukučka ty sa tu postupne pekne vyfarbuješ... Pravdaže odpoviem iba vtedy, kedy budem chcieť. A keď nebudem chcieť, tak neodpoviem vôbec:).

Je veľmi zaujímavé, že práve ty tu ideš písať takéto... Skús sa obzrieť späť, na koľko otázok si ty neodpovedala. A pritom mrkni aj na tvoje provokačné príspevky.

Len dodám, že odkedy necítiť za tebou podporu múdrej Danili, tak tvoje argumenty často končia iba provokáciou. Budeš jej musieť asi napísať...:):):):)Milý Bastianko. Vrátila som sa z dovolenky. A len tak úplne náhodou som mrkla na Poradu, samozrejme cez Tvoj nick:), či je tu nejaké vzrúšo, mám nedostatok adrenalínu. No, tak v prvom rade Danily, s tvrdým. Ďakujem za kompliment, ak múdrej. Ja na rozdiel od Teba si kukučku veľmi, veľmi vážim. Vieš prečo? Lebo v názoroch je nemenná. Nezohýba chrbát podľa toho, aký nick je nad ňou, alebo bude pod ňou. No a k téme:
Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko... A ak by si aj mňa chcel náhodou spucovať tak vedz, že som sa vrátila z gruntu vynovená.:):):)
Nepohne so mnou ani pár, hm,hm...............;):):D:D:D:D:D.
Kazu
25.10.08,17:56
... no Kazu, to čo za Kozu založilo takú tému, kde sa nedá udeliť bod? :D
super

ermon, nevadí, hlavne že si prestaneš robiť výčitky. Deti vždy boli, sú a budú naše šťastíčka z ktorých nám od samej radosti tečú nervy.:--- Ale neboj sa, však ich deti im to vrátia :D:D:D
Bastian
25.10.08,18:13
:):):)Milý Bastianko. Vrátila som sa z dovolenky..
Takže predsa si išla...


A len tak úplne náhodou som mrkla na Poradu, samozrejme cez Tvoj nick:), či je tu nejaké vzrúšo, mám nedostatok adrenalínu. No, tak v prvom rade Danily, s tvrdým. .
Asi si si veľmi neoddýchla, keď ideš opravovať také maličkosti ako tvoja kamarátka.


Ďakujem za komplment, ak múdrej.
Ty vieš že ja teba vždy rád poteším.


Ja na rozdiel od Teba si kukučku veľmi, veľmi vážim.
Len by bolo fajn,keby tvoje citlivé očko zachytilo hlúpe správanie aj tvojich kamarátiek. Alebo používaš iný meter na ne? Keď robí špinavosti môj kamarát, tak je to OK?


Vieš prečo? Lebo v názoroch je nemenná. Nezohýba chrbát podľa toho, aký nick je nad ňou, alebo bude pod ňou..
To je dosť veľký problém, keď niekto nevie zmeniť názor. Ja keď zistím, že sa mýlim v niečom, tak som schopný si to priznať a zmeniť tak názor... A s tým jej slabým argumentovaním bez tvojej podpory to je tak - pozri si čím sa tu oháňala.


No a k téme:
Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko... A ak by si aj mňa chcel náhodou spucovať tak vedz, že som sa vrátila z gruntu vynovená.:):):)
Nepohne so mnou ani pár, hm,hm...............;):):D:D:D:D:D.
Ja som tu niekoho spucoval? To si kde videla? No asi si si neoddýchla dostatočne...
korduľa
25.10.08,18:35
pamatam sa na skolske casy, ucitelia na zakladke nas normalni bili, piatacka hruba rusitina pristavala na nasich hlavach denno denne. podla mna je to slabost dospeleho udriet dieta, ako je mozno, ze jeden ucitel si vie zachovat autoritu a deti su ticho ako pena a pri druhom su ako utrhnuti z retaze
nikdy som neudrela svoje deti a to maju 14 ,16 takze tazka pubera, nevedela by som sa decku pozriet do oci,, hoci len po jednej facke. pretoze je to jednanie z pozicie sily. predstavte si ze vrazite facku dietatu, ktore vie, ze sa nemoze branit, potlaca svoj hnev a bezradnost....mozno pride cas ked to nahromadenu bezmocnost vyventiluje o niekolko rokov neskor. nie je ojedinele tyranie rodicov dospelymi detmi. som jednoznacne proti telesnym trestom. vzdy som jednala s detmi ako s rovnocennymi a oplatilo sa.som prisny rodic a deti vedia kde je hranica, bez toho, aby som ich niekedy udrela. a to podotykam, ze pocas tych rokov, som nemala bezproblemove manzelstvo, co znamena, ze bol aj stres aj bezmosnost abeznadej zo svojho zivota, co sa mohlo odrazit na vychove. nevedela by som sa pozriet detom do oci. je to prejav slabostva, podobne ako ked muz udrie zenu, tiez vie, ze mu to nevrati, pretoze je slabsia a nema na to. lubte svoje deti a myslite na to, ze uder je len chvilkova ulava, ktora vas bude mrziet, ale nikdy ju nevratite spat
Monika Kováčová
25.10.08,19:04
lubte svoje deti a myslite na to, ze uder je len chvilkova ulava, ktora vas bude mrziet, ale nikdy ju nevratite spat

obdivujem ťa, pokiaľ si svoje dieťa nikdy v živote ani raz neudrela... skutočne obdivujem...
súhlasím s tým, že ide o prejav slabošstva rodiča, keď reaguje fyzickým trestom.
avšak fyzický trest absolútne nevnímam ako chvíľkovú úľavu, vôbec nie, naopak: mám obrovské výčitky a veľmi ma to mrzí... preto som na začiatku témy písala, ako veľmi som rada, že sa mi vďaka hanelie darí držať svoje emócie na uzde... a meniť svoje správanie k okoliu - teda aj k deťom.
a svoju lásku im prejavujem stále: každou minútou, niekedy až priveľa, žeáno...
Melnick
25.10.08,19:10
Táto téma ma vrátila do mojich školských liet a pripomenulo mi to zopár našich vylomením. Mali sme na dvore v rade nastavané také tie kadibudky ktoré mali každá vzadu vetracie okienko. Chalani si nafúkali papierový sáčik a pod oknom čakali kedy pôjde na záchod učiteľka. Keď bola v najlepšom, sáčik buchli o parapetu. Chudera učiteľka, od ľaknutia jej "to" skoro do krku vyskočilo a zo záchodu vypálila aj so zdvihnutou sukňou. No, a potom nezabi takých faganov. :--- Však aj svoje od riaditeľa dostali. Vtedy ešte neboli hyperaktívne deti, iba "zasrani bujní nevykarhaní" a na takých nebolo treba žiadne siahodlhé psychoanalýzy. Vtedy bol svet jednoduchší, stačilo pár poriadnych faciek a život sa vrátil do svojich zabehaných koľají. Keď sa v škole nezmestili do kože, ich povesť ich predbehla a kým prišli domov, už ich čakal remeň pri bráne lebo mama už všetko vedela. Dnes je mama v robote, otec na služobnej ceste teenegerovi predsa kúpili lepší mobil ako má tá mrcha čo si mu v škole dovolila dať poznámku, že spolužiakovi z roztopaše podložil nohu , veď má len zlomenú ruku a že berie kvoli ich synáčikovi antidepresíva to je predsa jedno , teeneger vie dokonca aj to, kde je tatkov pištoľ ,keby náhodou bolo treba a sídlisko neposkytuje možnosti ako náš výbeh na pasienku. Tam sme zobrali kozy a nikto sa nestaral, že si "hlavy utŕhame". Hlavne, že kozy mali večer plné vemeno. Dnes môžme, chceme a musíme mať všetko pod kontrolou a akosi nám to udiera na mozog. Všetkým - aj deťom.

Prajem vám, aby ste nikdy neutekali do školy ,kde len tak z rozmaru spolužiak zabil 15 školákov a vy s roztrasenými kolenami hľadáte medzi psychicky doživotne poznamenanými deťmi,či je to vaše uplakané, zakrvavené, alebo to prikryté bielou plachtou.

A je celkom možné, že kedysi dávno stačilo hodiť malému teenegerovi jednu na riť.
Som proti telesným trestom, ale niekedy malá domov môže veľa zachrániť.:)

Ach bože Kazu , škoda ,že niet viac kôz. A prepáč ,že som Ti sprznila príspevok, ale poslednú dobu tu nebola sprznená iba téma: Ako uplatniť DPH..............
Monika Kováčová
25.10.08,19:12
Má ho zbiť? Má mu dať facku? Papučou po zadku? Trstenicou?

korduľa prečo si dala k tomuto príspevku súhlas, keď si absolútnym zastancom zákazu používania fyzických trestov u detí??? teraz ti veru nerozumiem v kontexte s tvojim posledným príspevkom... :confused: alebo je to žart?

toto a tvoj súhlas:

samozrejme, ak iné spôsoby na neho neplatia. Čo by si urobila ty?
tetrisss
25.10.08,19:16
Citim to presne tak, nemozem povedat, ze by som svojich synov nikdy necapla, ale naozaj este aj dnes mam z toho zly pocit, hoci to nebola nijaka bitka, skor sa u nas ziapalo:D, ale keby sa dalo vsetko vratit, tak ani tych par capiek by nebolo, dieta sa musi niekedy aj samo popalit a treba s nim len hovorit a hovorit a vysvetlovat trpezlivo dookola a predovsetkym spravne sa spravat, lebo najlepsou vychovou je priklad a kazdemu zufalemu rodicovi hovorim, ze napodiv z tych aj problemovych deti /ak to berieme ako problem, ze dieta ma svoje predstavy odlisne od nasich/ vyrastu celkom normalni ludia.
Prave prilisna tvrdost vychova pokrivene charaktery. Mojou najlepsou pochvalou v celom mojom zivote je, ked som pri jednej prilezitosti dostala od mojho kedysi problemoveho syna SMS: Mami som rad, ze mam takych rodicov.
Poviem pravdu, ze na zaciatku som si myslela, ze si zo mna striela, ale myslel to vazne...
ola
25.10.08,19:20
Opíšem jeden extrém.
Vonku bola tlupa chalanov asi vo veku od 10 do 15 rokov. Odrazu sa medzi nimi strhla bitka a traja začali mlátiť jedného.Také brutálne kopance, mlátenie päsťami chlapca, ktorý už ležal na zemi mi vyrazilo dych. Ostala som v úplnom šoku, kde sa v nich zobralo toľko nenávisti, zlosti a brutality? Začala som na nich kričať aby prestali, ale absolútne to s nimi nepohlo. Vodca tej tlupy bol úplne besný a hystericky vykrikoval: "ja ťa zabijem!" a mlátil a kopal, hoci ten chlapec na zemi plakal a kričal od bolesti. Rozbehla som sa k nemu, vtom ma odstrčil sused, že on to vybaví. Pribehol k tomu "diablovi" a zopár krát mu dohováral, aby prestal. Ten sa obrátil voči nemu a keby sa sused neuhol, schytal by aj on. "Teraz ty skúsiš ako sa cíti ten, čo leží na zemi" skríkol sused a riadnu mu"zavesil".
Až vtedy sa ten výrastok spamätal a prestal. Dobitý chlapec sa ledva pozviechal zo zeme a kamaráti mu pomohli odísť.

Usudzujem, že zloba a brutalita toho jedinca má počiatky v rodine.
A to buď: Mlátia ho ako žito,
alebo: V živote nedostal riadnu bitku a je to obyčajný rozmaznaný "fracek"

V tomto prípade, fyzický útok človeka na cudzie dieťa pomohol zabrániť možnému dokaličeniu druhého dieťaťa.
Ako by sa toto posudzovalo?

Ja osobne som za liberálnu výchovu detí, ale aj tá musí mať hranice a určené mantinely od-do. Občasná "výchovná" nemôže dieťaťu ublížiť, samozrejme pokiaľ je to len primerané zaucho, alebo po zadku - žiadna agresia a násilie.
Veru, ak chceme deti biť musíme sa to najprv naučiť, aby sa to neminulo účinku.
Inak jeden klinický psychológ odporúčal v prípade besnenia a hystérie dieťa buď capnúť po tvári alebo pofŕkať studenou vodou.
Žiaľ tú vodu nenosíme so sebou stále, ale ruka je vždy poruke :)
Monika Kováčová
25.10.08,19:26
Inak jeden klinický psychológ odporúčal v prípade besnenia a hystérie dieťa buď capnúť po tvári alebo pofŕkať studenou vodou.
Žiaľ tú vodu nenosíme so sebou stále, ale ruka je vždy poruke :)

tak tu vodu používam aj ja...
kukučka
25.10.08,20:09
Nika
26.10.08,08:29
tetrisss
26.10.08,08:32
Chachacha, super!!!:D
Vlado.s
26.10.08,09:27
:)

Mám hyperaktívne dieťa a naozaj s ním máme čo robiť :). Už v škôlke sme sa stretli s tým o čom je táto téma. Napriek jeho temperamentnému správaniu ho zvládali učiteľky veľmi dobre. No prišla nová učiteľka a tá s ním mala veľké problémy už od začiatku. Stalo sa dokonca, že mu dala po riti... no vyvrcholením bolo, keď ma raz syn v škôlke privítal s plačom, že ho učiteľka škrtila (nakoniec to našťastie nebolo až tak vážne:)). Pritom ako som ho obliekal som si všimol, že má natrhnutú kapucňu na vetrovke. Priznal sa mi, že neposlúchol učiteľku, keď mu povedala aby nebehal na dvore. Učiteľka ho zdrapla za kapucňu keď utekal a potiahla ho k sebe. Je dobre, že sa poškodila iba vetrovka... Našťastie to bola škôlka, kde bola riaditeľka veľmi fajn osoba. Bola z jej správania tiež prekvapená, ale priznala, že už prišlo na ňu viac sťažností. Smola bola, že mali málo záujemkýň o tú prácu, tak ju tam trpeli. Porozprával som sa aj s tou učiteľkou... bolo od nej úbohé, že sa zmohla iba na výhovorku, že (citujem): „pod to sa podpísala kvalita vetrovky“.

Som si istý, že keby ju mal ako triednu učiteľku v škole (nie v škôlke), tak by to asi dopadlo s ním tak ako so mnou...
Takže som proti tomu 3x a dosť. Bohužiaľ prácu učiteľky robia aj osoby, ktoré by som ja nedal ani za pás v nejakej fabrike... A také učiteľky by vedeli riadne pokaziť niektorým (pre ňu výnimočným) deťom štart do života. Je to tak ako píšeš Vlado, také označkovanie sa potom s dieťaťom vlečie ďalej. Učitelia majú sklon (tak ako všetci) pozerať sa druhých podľa toho, čo o nich počujú od druhých... a potom sa k nemu aj podľa toho správajú. Pravdaže si potom svojim správaním a prístupom k nemu (svojim spôsobom) objednávajú také správanie od neho. Keď sa budeme sústavne a dlhodobo správať k niekomu ako k zlému a budeme ho podozrievať za všetko, tak potom niet divu, že sa tak nakoniec aj začne správať.

Z tvojho prispevku je vidiet, ze nie si z tych rodicov o ktorych som pisal. Myslim, ze si objektivny rodic, ako ma byt. Najprv si overis aka je pravda a potom riesis.Klobuk dole. Moj prispevok by bol o tebe, keby si sa na syna vykaslal, nechal ho na skolu a potom sa chodil vadit, ze co si to dovoluju skrtit tvojho syna. Mimochodom to '3x a dost' plati samozrejme aj pre ucitela. Kam by sme dosli ak by mali 'imunitu'. Pri kazdom takom probleme je jeden z nich vinnik, no a po zisteni kto (v tvojom pripade ucitelka), pre neho nasleduje trest. Ale zas vidis ako sa to riesi. Smola bola, že mali málo záujemkýň o tú prácu, tak ju tam trpeli. Mensie zlo. Z toho my vychadza, ze ani riaditelka nebola celkom fajn osoba. Len Ti povedala co si chcel pocut a dosiahla tym, ze bol aj "vlk syty aj ovca cela".

Drzim palce pri dalsej vychove.
korduľa
26.10.08,15:14
korduľa prečo si dala k tomuto príspevku súhlas, keď si absolútnym zastancom zákazu používania fyzických trestov u detí??? teraz ti veru nerozumiem v kontexte s tvojim posledným príspevkom... :confused: alebo je to žart?

toto a tvoj súhlas:

joooj no lebo mam notebook a je na nom taka ta hlupa mys kde musi behat prstom a mam z toho nervy. ani som si neuvedomila, ze mi to tam tuklo. beriem to spat
korduľa
26.10.08,15:16
teraz som si to pozrela spatne, mas pravdu bol tam ten suhlas. mrzi ma to, ze sa mi to stalo prave v takejto teme, ale neviem to zrusit.
korduľa
26.10.08,15:24
úplný zákaz telesných trestov na školách je pomýlený, čo má učiteľ robiť s provokatérom vo výnimočných prípadoch?
ako je mozne, ze ta ista trieda je pri jednom ucitelovi ticho ako "pena" a pri druhom nevie co so sebou?? asi je to o tom aku autoritu a respekt si vie vybudovat ten pedagog bez toho, aby deti udrel.
inac pedagog, ktory strati nervy,prestane sa ovladat a udrie cudzie dieta, nema co robit v skole. prave tento pedagog si ventiluje hnev, nic sa tym telesnym trestom nevyriesi, este riskuje, ze to schyta spat
Melnick
26.10.08,15:37
Pre "korduľa"

Súhlasím s korduľa
Zrušiť môj súhlas (http://www.porada.sk/showthread.php?do=post_thanks_remove_user&p=854187) Tak klikni na toto a Tvoj súhlas sa pri príspevku, kde si ho dala omylom zruší.
Teraz som Ti ho dala a za chvíľu Ti ho zruším .:)
korduľa
26.10.08,16:37
Pre "korduľa"

Súhlasím s korduľa
Zrušiť môj súhlas (http://www.porada.sk/showthread.php?do=post_thanks_remove_user&p=854187) Tak klikni na toto a Tvoj súhlas sa pri príspevku, kde si ho dala omylom zruší.
Teraz som Ti ho dala a za chvíľu Ti ho zruším .:)


dik, uz som to opravila:)
Danila
26.10.08,17:21
Ja, menej chápajúci priebeh debaty by som poprosila, čo chápeme pod pojmom fyzický- telesný trest. Raz ho nazývate úder, raz facka, raz len také pošimranie. Ja mojej zlatej vnučke občas, keď sa hodí o zem a nepomáha moje ignorovanie, pohladím prdelku. Jemne. S láskou. A ona kričí, tiež jemne: maminkáááááááááá, babinka mňa bijééééééé.:);):)Donedávna mi to vnútilo úsmev na tvár. Teraz som v neistote. Čo je telesný trest????
Chápem občas tieto opatrenia ako zbraň na všeličo. V nepovolaných rukách býva nebezpečná. Asi by sme to mali pomerne zreteľne oddeliť od fyzického týrania, aby sme nedospeli k rozkolu a nesprávnemu chápaniu podstaty ako v téme o interrupciách. :)
Johanka
26.10.08,17:37
samotná myšlienka, že by som udrela cudzie dieťa je pre mňa úplne nereálna a nepredstaviteľná... ty si to niekedy už spravila?
Veru spravila a vôbec to neľutujem. Pred pár rokmi mi "vtipný" výrastok hodil pod kočík delohuch (alebo ako sa to volá, trieska to ako delo a dymí to ako zle zahasený oheň). Moja mama s okoloidúcimi ratovali bábätko a dymiaci kočík (chlapci trafili nákup pod kočíkom) a ja som si vylepšila osobák v behu na 100 m. V stave nekonečného strachu o maličké dieťa som šuhaja dobehla aj vo vysokých opätkoch a čudujem sa dodnes, že dostal iba jednu facku - myslím však, že si tú facku a môj šťavnatý komentár zapamätá navždy. Je to už skoro osem rokov, ale stali sa z nás "kamoši" , ktorí sa pri občasnom stretnutí v meste pozdravia a teraz už mládenec sa nezabudne spýtať, či sa ešte hnevám ;).
Stefan2005
26.10.08,17:49
....čo chápeme pod pojmom fyzický- telesný trest....

... myslím si, že veľmi podstatná otázka - bez nej sa nedá zmysluplne viesť táto diskusia...

moja odpoveď na ňu: jednoznačné to, čo dieťaťu fyzicky v žiadnom prípade neublíží a nespôsobí sebemenšiu duševnú traumu; no rozhodne dá dieťaťu najavo náš nesúhlas s jeho nevhodným počínaním....
kukučka
26.10.08,18:05
tak isto by sme mali a verím, že rozlišujeme čo sú to u detí lapajstvá a čo úmyselné ponižovanie, ubližovanie a bitie slabších, ale tak isto verím, že rozlišujeme, čo je vysloviť odlišný názor, poprípade odvrknúť rodičom, učiteľom od toho, keď si žiak dovolí použiť hrubé, vulgárne výrazy zoči voči učiteľom. /pochybujem, že to isté by si dovolil voči rodičom/
kukučka
26.10.08,18:34
ako je mozne, ze ta ista trieda je pri jednom ucitelovi ticho ako "pena" a pri druhom nevie co so sebou?? asi je to o tom aku autoritu a respekt si vie vybudovat ten pedagog bez toho, aby deti udrel.
inac pedagog, ktory strati nervy,prestane sa ovladat a udrie cudzie dieta, nema co robit v skole. prave tento pedagog si ventiluje hnev, nic sa tym telesnym trestom nevyriesi, este riskuje, ze to schyta spat

ak to myslíš doslovne, že trieda je ticho ako pena, tak bez toho aby strelil čo i len jednu "výchovnú" je taký pedagóg zlý, takisto ako ten, ktorý vás bil denne hlava nehlava.
korduľa
27.10.08,07:48
ak to myslíš doslovne, že trieda je ticho ako pena, tak bez toho aby strelil čo i len jednu "výchovnú" je taký pedagóg zlý, takisto ako ten, ktorý vás bil denne hlava nehlava.
dovod? ver ci nie, ked je v triede ticho a pocuva sa vyklad ucitela, pretoze vie zaujat, bez toho aby on musel ziapat na decka tak podla mna je to normalna vyucovacia hodina a pedagogo, ktory vie najst cestu k detom. su taki, ale su taki, co to nevedia, tak kde je chyba? v detoch?
korduľa
27.10.08,07:58
ak to myslíš doslovne, že trieda je ticho ako pena, tak bez toho aby strelil čo i len jednu "výchovnú" je taký pedagóg zlý, takisto ako ten, ktorý vás bil denne hlava nehlava.

stale sa vraciam ocami k tomuto prispevku a k tejto vete. to nemyslis vazne, ze ucitel by mal preventivne davat decka zaucha. nevedela som, ze dobry pedagog sa meria podla toho, ze dava vychovne facky
kukučka
27.10.08,09:24
ak to myslíš doslovne, že trieda je ticho ako pena, tak bez toho aby strelil čo i len jednu "výchovnú" je taký pedagóg zlý, takisto ako ten, ktorý vás bil denne hlava nehlava.


stale sa vraciam ocami k tomuto prispevku a k tejto vete. to nemyslis vazne, ze ucitel by mal preventivne davat decka zaucha. nevedela som, ze dobry pedagog sa meria podla toho, ze dava vychovne facky
prečítaj si ešte raz, čo som napísala / ja si myslím, že si prekrútila moje slová/
ak to naozaj vyznieva tak, ako si napísala, napíšem to ešte raz aby sme sa dobre rozumeli
asi som mala šťastie na pedagógov,ktorí vyžadovali aktívnu spoluprácu triedy
a spojenie "trieda ticho ako pena" ja chápem ako vyžadovanie absolútnej poslušnosti v zmysle psychického teroru
korduľa
27.10.08,09:48
prečítaj si ešte raz, čo som napísala / ja si myslím, že si prekrútila moje slová/
ak to naozaj vyznieva tak, ako si napísala, napíšem to ešte raz aby sme sa dobre rozumeli
asi som mala šťastie na pedagógov,ktorí vyžadovali aktívnu spoluprácu triedy
a spojenie "trieda ticho ako pena" ja chápem ako vyžadovanie absolútnej poslušnosti v zmysle psychického teroru

ja som to pisala v zmysle, tom, ze ucitel dokaze uputat a zaujat pozornost ziakov tak, ze nepotrebuje zvysovat hlas, ani dvihat ruku koli upevneniu si respektu ci autority. ale aj tak si myslim, ze ucitel, ktory "uz nevie kam z konopi" a udrie dieta, by sa fakt mal zamysliet ci vie, ktory pristup je ten pravy
milagros208
27.10.08,10:33
Pripojím tiež svoj názor. Moje deti to "po zadku", tiež niekedy neobišlo. No keď počujem čo niektoré deti v škole robia a ako sa správajú, myslím, že keby to urobilo moje dieťa, tak by ho to výchovné fyzické upozornenie neobišlo. Nedá sa porovnať, ak je dieťa trochu neposedné a sem-tam povystrája /aj tie moje to z času načas pochytí a nevedia sa zmestiť do kože/ a je rozdiel ak je niekto neslušný, agresívny a istý sám sebou, že jemu sa nič stať nemôže a môže si dovoľovať. Tiež nie som učiteľka, ale mám kopec známych učiteliek, ktoré stále krútia hlavou ako sa dnešné deti správajú. Drzé, odvrávajú, fotia si ich na mobily, príp. nahrávajú a niektoré obrázky sa dostávajú aj na internet. Dokonca aj malý prváčik, ktorý by mal byť ešte ustráchaný povie staršej pani učiteľke, že čo ty tu robíš stará, bež domov. Takých prípadov počúvam stále veľa, od rôznych ľudí, z rôznych škôl. Hneď detičky vyblafnú na učiteľku, čo nesmie, že ho obmedzuje atď. Veľakrát sú deti agresívne. Stretla som sa už s tým v škôlke, kde tie práve tie najagresívnejšie deti, začali chodiť na karate a skúšali na svojich spolužiakov " nové výkopy". V mnohom sú na vine rodičia, že dovolia deťom voľnosť a o učiteľov sa pred nimi vyjadrujú nie najslušnejšie. Aký má potom mať to dieťa rešpekt pred učiteľom? My sme za starých čias nikdy nemali pravdu, pravdu mal učiteľ. Teraz je to úplne opačne. Aj keď je dieťa agresívne voči spolužiakom, dokonca ho učiteľka pritom prichytí ako kope do spolužiaka, rodič to prehliada a obviní učiteľa ako si dovoľuje obviniť jeho dieťa z "brutálneho" útoku.
Tiež poznám prípad, že žiak niečo vyviedol a bol predvolaný do riaditeľne. Žiaden strach, rešpekt. Proste sa tam riaditeľovi "vyčúral" do kúta riaditeľne. A čo rodičia? Doma sa na tom dobre zabávali. A v tom je podľa mňa problém, rodičia v mnohých prípadov prehliadajú "problémy" svojich detí, pretože ich dieťa nemá žiaden problém. Ale keď sa také čosi nazahriakne v začiatočnom štádiu, čo potom z toho dieťaťa vyrastie? Ak si ku každému bude môcť dovoliť čokoľvek a rodič bude stáť vždy pri ňom? A bude sa vyjadrovať posmechom o niekom, ku ktorému by dieťa malo prechovávať úctu? A takých prípadov je čoraz viac a drzí začínajú byť čoraz mladší. Je to smutné. A vidno to na každom kroku. Takže si myslím, že takáto "výchovná" facka niekedy môže pomôcť. Ak už aj nie je neskoro.
Martin Mocko
27.10.08,11:06
Nie je bitka ako bitka. Určite nie som za mlátenie detí hlave-nehlava. Ale výchovná po zadku nikomu nikdy neublížila. Je to síce "neadekvátne" prirovnanie - ale mám fenku...a taktiež zopár krát dostala s prútom po zadku...ale nikdy by som ju neudrel po hlave. To sa prieči mojim presvedčeniam. Takže pokiaľ ide o deti..taktiež presadzujem že po zadku určite áno.

Pokiaľ učitelia bijú deti..tiež treba brať do úvahy viac aspektov. Keby som sa ja doma pochválil, že som dostal od učiteľa...druhý krát by som dostal doma od rodičov - lebo neposlúcham v škole. Takže možno keby to takto riešili všetci rodičia..možno by im deti neprerástli cez hlavu. Výchova má prebiehať v rodine - nie v škole!
Tweety
27.10.08,11:18
Nie je bitka ako bitka. Určite som za mlátenie detí hlave-nehlava.

Máš v druhej vete chybu. Zrejme si to nechcel napísať takto.
Olice
27.10.08,11:19
Nie je bitka ako bitka. Určite som za mlátenie detí hlave-nehlava. Ale výchovná po zadku nikomu nikdy neublížila. Je to síce "neadekvátne" prirovnanie - ale mám fenku...a taktiež zopár krát dostala s prútom po zadku...ale nikdy by som ju neudrel po hlave. To sa prieči mojim presvedčeniam. Takže pokiaľ ide o deti..taktiež presadzujem že po zadku určite áno.

Pokiaľ učitelia bijú deti..tiež treba brať do úvahy viac aspektov. Keby som sa ja doma pochválil, že som dostal od učiteľa...druhý krát by som dostal doma od rodičov - lebo neposlúcham v škole. Takže možno keby to takto riešili všetci rodičia..možno by im deti neprerástli cez hlavu. Výchova má prebiehať v rodine - nie v škole!
Asi si sa pomýlil:)
Martin Mocko
27.10.08,12:12
Máš v druhej vete chybu. Zrejme si to nechcel napísať takto.

Dík baby...ešte že ste si to všimli. :D Skôr ako prišli policajti so sociálkou k nám domov...
korduľa
27.10.08,13:39
Nie je bitka ako bitka. Určite nie som za mlátenie detí hlave-nehlava. Ale výchovná po zadku nikomu nikdy neublížila. Je to síce "neadekvátne" prirovnanie - ale mám fenku...a taktiež zopár krát dostala s prútom po zadku...ale nikdy by som ju neudrel po hlave. To sa prieči mojim presvedčeniam. Takže pokiaľ ide o deti..taktiež presadzujem že po zadku určite áno.

Pokiaľ učitelia bijú deti..tiež treba brať do úvahy viac aspektov. Keby som sa ja doma pochválil, že som dostal od učiteľa...druhý krát by som dostal doma od rodičov - lebo neposlúcham v škole. Takže možno keby to takto riešili všetci rodičia..možno by im deti neprerástli cez hlavu. Výchova má prebiehať v rodine - nie v škole!

idem pisat len za seba a svoj nazor, podla mna to, ze treba niekoho byt, ci udriet po zadku, ci je to dieta alebo zviera, je znak, ze sa mozno stala niekde chyba. pride mi to take cudne keby som dala malemu dietatu hoci po zadku, ked si predstavim, ze na mna vyvali tie zacudovane okale...:confused: /ale to pisem len o svojich pocitoch a nikoho nesudim, tak prosim nebrat osobne/
spominam si ked mala dcera asi dva roky, bola hyperaktivne dieta, vzdy ked nieco vyviedla, alebo sa "nepohodla" s ostatnymi detmi, zobrala som ju mimo a dokola jej vysvetlovala co urobila zle a preco. bolo to fakt niekedy o drzku, pretoze po dvoch rokoch pribudol hyperaktivny syn a na vychovu som bola sama, pretoze "ved je to zenska zalezitost". deti sa nikdy nenudili a vzdy somm ich ucila zodpovednosti, dnes su sice v tazkej puberte, ale viem, ze sa na nich mozem spolahnut vo vsetkom.
som flegmatik a kludny clovek, ktory pri tom ake maju ludia okolo mna vazne problemy si tu vychovu deti uzivam aj s tymi krasnymi ale aj :)tazkymii chvilkami, pretoze radsej take ako ziadne...
ako som pisala, prezentujem svoj nazor a nikoho neodsudzujem. ale vlastne ano, vadi mi ked vidim v nakupnych centrach mamicky s dvoj-trojrocnymi unavenymi detmi, ako ich tahaju po obchodoch a jacia na tie deti, ktore sa samozrejme vzpieraju. a tie keci pri tom typu: bud ticho lebo ti jednu tresnem...toto je nad moje chapanie. to mi napriklad vadi viac, ako ked nejake male rocne trdlo taha macku za chvost a aj po napomenuti jej neda pokoj a mama mu da po malom "plienkovom" zadku
duves
27.10.08,14:02
Keby som sa ja doma pochválil, že som dostal od učiteľa...druhý krát by som dostal doma od rodičov - lebo neposlúcham v škole.
Tak to bolo. A kedze sme svoje prava nepoznali, radsej sme sa ani neozvali.
Mne nas krpec tiez zaargumentoval, že sa deti nesmu biť (štvrtačka na ZŠ). No kukam ako puk. Reku nasobilku a vybrane slova ovladas tak dobre ako svoje prava? (skoro ako tmaví spoluobčania, tiež ovladaju iba svoje prava:D).

Vsetko je to v rovne idealizovania. Dovtedy, dokedy sa da tetiva natahovat?
Vlastne dovtedy, než nam detvaky budu skakat po hlavach? Potom zabudneme na EU smernice a oživíme spomienky ako na nas mama zlomila varechu, lebo sme si to zaslužili.
Jedna vec je vyprask a druha vec je vysvetlenie. Nie pred vypraskom. Po vyprasku.
Nika
27.10.08,14:15
.... ze na mna vyvali tie zacudovane okale...

tak toto používa aj moja vnučka. Kto ju nepozná, ten jej na to skočí......;):D
Martin Mocko
28.10.08,05:56
idem pisat len za seba a svoj nazor, podla mna to, ze treba niekoho byt, ci udriet po zadku, ci je to dieta alebo zviera, je znak, ze sa mozno stala niekde chyba.....

Jasne, že v prvom rade uprednostňujem vysvetlenie. Zatiaľ je malá veľmi chápanlivá (momentálne má 16 mes) a veľa vecí dokáže pochopiť po vysvetlení. Niekedy však má svoje "chvíľky" ako každý z nás a vtedy je potrebné i zvýšiť hlas alebo "bacnúť" po plienke. Ale naučili sme ju to, že aby nedostala od rodičov - tak si sama buchne po plienke a povie pri tom "bac..bac". A to už dostane asi každého rodiča a radšej sa na nej pekne zasmejeme :D
Melnick
28.10.08,14:23
Martin Mocko
30.10.08,09:06
Ešte jednu pripomienku mám... Čo sa týka tej ankety v prvom príspevku. Skôr sa špecifikujem do prostrednej skupiny (ktorá vidím že je aj najviac zastúpená) - ale určite nie facku. Tĺcť deti po hlave...to sa podľa mňa nerobí. Skôr po zadku...
iriska
30.10.08,12:32
1. dosť dobre nechápem prečo dieťa po jednej po zadku od učiteľa má zo školy celoživotnú traumu
2. niektoré deti sú fakt spratkovia a keď sa rodičia doma smejú z učiteľov (prípadne iných povolaní, skupín obyvateľov a pod.) neuvedomujú si dostatočne ako dieťa od nich preberá názory a po desiatich rokoch takéhoto pôsobenia sa čudujú, čo im to doma vyrástlo
účtovník 007
30.10.08,13:26
Niektoré veci idú niektorým ľuďom poriadne na mozog.

Zákon ohľadne týrania detí už máme. Tento jeho nepodarený klon je len dôkazom, že naši poslanci skutočne nemajú čo robiť.
ahayaw
04.11.08,19:52
Pracoval som v škole ako učiteľ takmer 12 rokov. Smer, ktorým sa uberá naše školstvo, sociálne postavenie učiteľov, takmer nič neriešiaci školský zákon, atď. mi umožnili, aby som svoje schopnosti využil v práci, kde mám nástupný plat nepomerne vyšší než po 12 rokoch v školstve. To je však trošku mimo tému....

Počas môjho „učiteľovania“ som absolvoval všetky možné vzdelávania na rozvoj životných zručností detí, prosociálneho správania. Koordinoval som niekoľko dlhodobých projektov na rozvoj zručností, viedol vzdelávania pre kolegov, robil pohovory s rodičmi trochu netradičným spôsobom,...... A samozrejme učil. Neskromne tvrdím, že som bol veľmi obľúbený – aj keď som mal výhodu, že som chlap.

V našej škole sme mali výborne vypracovaný školský poriadok – pri priestupkoch bol udaný presný postih – pokiaľ sa priestupok opakoval, všetko sa do bodky spočítalo a nasledoval postih: pokarhanie, znížená známka zo správania, atď... No napriek tomu plynutím času tento systém bol nedostačujúci.. Súčasná doba priniesla to, že deti sú z viacerých strán dobre poučené o svojich právach, málokto ich však naučí spôsobu, ako si tieto práva uplatňovať. Navyše rovnováha medzi právami a povinnosťami ostala kdesi v hlbokom zabudnutí. U nás si mnoho detí spočítalo – toto ešte môžem povyvádzať a bude to len pokarhanie.. mnohým zas kľudne stačila dlhodobo trojka zo správania..

A čo telesné tresty? Počas mojej kariéry sa mi sedemkrát stalo, že som dal facku. Tvrdím a pevne si za tým stojím, že v danej chvíli to bol ten najúčinnejší spôsob, ako problém vyriešiť. Nikdy sa to nestalo pred očami druhých, stačilo zájsť za dvere. Nech to vyznie akokoľvek bezcharakterne, ale pri akomkoľvek probléme tú facku zapriem. Ani raz sa mi však nestalo, že by to ten žiačik bral ako nespravodlivosť. Po rokoch mi jeden povedal „tá facka bola dobrá, taká otcovská“.. Nepokladám telesné tresty ako dobrý spôsob výchovy, ale neodmietam ho ako krajnú možnosť...

Nejaká tá perlička: Pre ľudí, ktorí neučili, skúste porozmýšľať, ako by ste reagovali, keby ste boli staršou učiteľkou a žiaci sa cez prestávku dohodnú, že vás budú provokovať. Prasknú vám nervy, žiaci vás potajomky natočia na mobil a cez ďalšiu prestávku sa idú sťažovať riaditeľke ako s nimi jednáte.. Alebo ste starším učiteľom telesnej – a žiaci pri hode granátom na vás medzi sebou pokrikujú „traf ho, zabi ho,...“

Mám pocit, že v tomto modernom ošiali zabúdame, že učenie je proces – že sa musíme naučiť naše práva používať na základe určitých etických noriem – a to nedokážu ani mnohí dospelí.. Pozíciu učiteľa sme znížili na pozíciu sociálneho vynervovaného chudáka. Ale ako funguje reálna spoločnosť? – vždy máme nad sebou nejakú „mocnú ruku“. Či už je to polícia, alebo súdy.

Nezávidím terajším učiteľom a obávam sa, že väčšina začínajúcich učiteľov sú ľudia, ktorí sa nedostali na inú vysokú školu, alebo si nenašli iné uplatnenie. Ako cestu by som videl hodnotnú komunikáciu medzi rodičmi a školou. Aby rodičia skúsili pochopiť, že aj učiteľ je len človek... ..a snáď pochopiť aj telesný trest (ako krajnú možnosť)...

...fuuuha, som toho nejak nakecal.... :eek:
Bastian
04.11.08,21:44
...
A čo telesné tresty? Počas mojej kariéry sa mi sedemkrát stalo, že som dal facku. Tvrdím a pevne si za tým stojím, že v danej chvíli to bol ten najúčinnejší spôsob, ako problém vyriešiť. Nikdy sa to nestalo pred očami druhých, stačilo zájsť za dvere. Nech to vyznie akokoľvek bezcharakterne, ale pri akomkoľvek probléme tú facku zapriem. Ani raz sa mi však nestalo, že by to ten žiačik bral ako nespravodlivosť. Po rokoch mi jeden povedal „tá facka bola dobrá, taká otcovská“.. Nepokladám telesné tresty ako dobrý spôsob výchovy, ale neodmietam ho ako krajnú možnosť...

Nejaká tá perlička: Pre ľudí, ktorí neučili, skúste porozmýšľať, ako by ste reagovali, keby ste boli staršou učiteľkou a žiaci sa cez prestávku dohodnú, že vás budú provokovať. Prasknú vám nervy, žiaci vás potajomky natočia na mobil a cez ďalšiu prestávku sa idú sťažovať riaditeľke ako s nimi jednáte.. Alebo ste starším učiteľom telesnej – a žiaci pri hode granátom na vás medzi sebou pokrikujú „traf ho, zabi ho,...“
...

No spýtal by som sa ich, pod akým názvom to mám hľadať na youtube...

Niekde je taká disciplína? Hod granátom na učiteľa? Ja by som teda na takej škole neučil...:D
ahayaw
05.11.08,16:00
No spýtal by som sa ich, pod akým názvom to mám hľadať na youtube...

Niekde je taká disciplína? Hod granátom na učiteľa? Ja by som teda na takej škole neučil...:D


...stačí skúsiť stránku "ceknito" zadať heslo učiteľka -aj tam sú úžasné skvosty z našich škôl..

hod granátom na učiteľa? :D:D no, to som pekne napísal. ...ale možno sa to časom stane novou olympijskou disciplínou