kello
02.12.08,17:34
Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?
Zoltán Kovács
02.12.08,16:48
Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?

Každé mesto, a obec to má riešené vo VZN.
arizona
02.12.08,17:00
Kello, sorry za moje pobúrenie!!!
Nemusí byť každý človek znalec zákonov...ale páliť napustené hranoly v záhrade? To snáď nie:eek::eek::eek:! Dym,smrad,exhaláty,toxický popolček....
Tebe by sa ako páčilo,keby Tvoj sused urobil niečo také? :mee::confused::mad::mad::mad:
Naši susedia také čosi tiež raz prihodili do krbu-veď zhorí a nik nás nevidí...
Celý náš dvor,dlažba, auto,prádlo-všetko bolo poprášené čiernymi mastnými sadzami...

Spaľovanie lístia, konárov, zvyškov rastlín po zbere úrody a ostatného odpadu zo záhrad a domácnosti, je zakázané a škodlivé.
Tento zákaz upravujú tieto zákony:
zákon NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov,
zákon NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov,
zákon č. 40/1964 Zb. (občiansky zákonník) v znení neskorších predpisov.
Pri spaľovaní odpadov na záhradách sa uvoľňujú toxické látky, ako napríklad oxid uhoľnatý, dráždivý čpavok, uhľovodíky, dechtové látky a mnohé ďalšie zdraviu škodlivé látky. Uvoľňujú sa škodlivé látky v ešte vyšších koncentráciách, než je to v mnohých priemyselných závodoch. Dôvodom je horenie za nízkych teplôt a nedostatočného okysličovania.
Pálením zeleného odpadu, keď nad dedinami, ale aj mimo nich, sa vznášajú mračná bieleho zapáchajúceho a škodlivého dymu, dochádza k porušovaniu Občianskeho zákonníka. Podľa neho nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami a podobne.
Spaľovanie odpadu predstavuje aj porušovanie zákona o odpadoch, je totiž zakázané zneškodňovať (spaľovať, skládkovať) odpad inde ako v zariadeniach na to určených, teda v spaľovniach alebo na skládkach odpadov. Zákon o ochrane pred požiarmi zas hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a že sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov
kello
02.12.08,18:12
arizona ved som aj zavolál mesku policii dnes :D a prišli, straštné to bolo aký kudol čierneho dymu šiel nahor
arizona
02.12.08,18:53
arizona ved som aj zavolál mesku policii dnes :D a prišli, straštné to bolo aký kudol čierneho dymu šiel nahor
Ja som sa zľakla, že to Ty chceš páliť...:)
kanovotvar
02.12.08,19:31
Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?

Stačí obyčajné fólia a už je neobyčajný smrad a škodliviny.
petmar
03.12.08,16:08
Dávnejšie som počul, že plastové fľaše sú nepríjemné hlavne preto, že sa v prírode nerozkladajú (tak rýchlo) . Keď ich oddelene spálime a v malom množstve 1-2, nie je vraj to príliš škodlivé. Môže to byť pravda?
misomiso
03.12.08,16:17
arizona ved som aj zavolál mesku policii dnes :D a prišli, straštné to bolo aký kudol čierneho dymu šiel nahor

A ako to vyriesili? Pretoze podla mojich skusenosti je problem aj v tom, ze je zakon, ale ak v nom nie su ucinne sankcie...
kufer
27.01.10,19:38
ľudia na dedinách pália veselo ďalej. Napríklad po zbere zemiakov býva zamorená celá dolina. Zákon je jedna vec, ale nikto to nerieši. Dediny nemajú svoju políciu a štátna polícia to nechce riešiť. Starostovia to tiež neriešia. Osveta nezaberá, lebo kompostovanie je pre týchto paličov práca naviac.
Milas265
27.01.10,20:27
Náš sused má odpojený plyn..nemá na to,aby zaplatil ..tak páli //má 2 komíny a dva kotle//hocičo,čo horí,aby mali teplo...a kto ho donúti,aby mal zimu v dome?:mad:
Silvernola
28.01.10,02:49
Dávnejšie som počul, že plastové fľaše sú nepríjemné hlavne preto, že sa v prírode nerozkladajú (tak rýchlo) . Keď ich oddelene spálime a v malom množstve 1-2, nie je vraj to príliš škodlivé. Môže to byť pravda?
Musím ťa opraviť:
...nie je to príliš smradľavé. Škodlivé je to rovnako!:cool:
karino
28.01.10,18:56
spalovanim plastov sa uvolnuju vtalaty,ktore sa dostanu do tela prostrednictvom ovocia a zeleniny.spalovanim pastov sa uvolnuju uhlovodiky,ktore prispievaju ku vzniku fotochemickeho smogu.napr spalenim jedneho kilograma PVC sa vyprodukuje take mnozstvo dioxinov ktore by sacilo na vyvolanie rakoviny u 50 000 laboratornych zvierat.Vsetky plasty sa dnes daju vyhodne predat. M y odovzdavame PET flase za vykupnu cenu asi 30 centov tj 9sk za kilogram.Blizzie info o separacii a odpadovom hospodarstve najdes na www.surany.sk
ikola1
07.04.10,20:17
Dopočul som sa, že už sa páliť odpad v záhrdách môže, pretože to umožńuje nejaká novela zákona 314/2001 o ochrane pred požiarmi, že vraj to len treba vopred nahlásiť hasičom.Čo je na tom pravda? Aká je to novela? Alebo, kde to nájdem v zákone? A ešte, zákon o odpadoch to zakazuje a zákon o ochrane pred požiarmi to povoľuje. To kde sme?
wagner
07.04.10,20:30
Dopočul som sa, že už sa páliť odpad v záhrdách môže, pretože to umožńuje nejaká novela zákona 314/2001 o ochrane pred požiarmi, že vraj to len treba vopred nahlásiť hasičom.Čo je na tom pravda? Aká je to novela? Alebo, kde to nájdem v zákone? A ešte, zákon o odpadoch to zakazuje a zákon o ochrane pred požiarmi to povoľuje. To kde sme?

Sme predsa na SLovensku. Podľa zákona o ochrane pred požiarmi sa odpad ( drevo zo stromov) páliť môže a ako fyzická osoba to budeš zbytočne hlásiť hasičom. Hlásiť to musí iba právnická osoba. Ale podľa zákona o odpadoch sa odpad nesmie spaľovať - teda odpad a nie drevo zo stromov. Pokiaľ má obec prijaté aj VZN kde je vyslovene zakázané spaľovať odpad, tak je to na poriadnu pokutu. Je inak rozdiel keď zapáliš suché drevo zo stromov a keď páliš odpad zo záhrady. Odpad zo záhrady ( tráva, burina a pod) sa nemôže páliť.
wagner
07.04.10,20:35
Ešte doplním zo zákona 314/2001:
(2) Fyzická osoba nesmie

a) fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,
b) vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
c) zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu,
d) vykonávať činnosti, na ktorých výkon nemá osobitné oprávnenie alebo odbornú spôsobilosť, ktoré sa z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti vyžadujú na ich vykonávanie podľa osobitných predpisov,
e) poškodzovať, zneužívať alebo sťažovať prístup k požiarnotechnickým zariadeniam, požiarnym vodovodom alebo vecným prostriedkom na ochranu pred požiarmi a k uzáverom rozvodných zariadení, najmä elektrickej energie, plynu alebo vody,
f) vyvolať bezdôvodne požiarny poplach, privolať bezdôvodne hasičskú jednotku alebo zneužiť linku tiesňového volania.
Silvernola
08.04.10,02:38
Dopočul som sa, že už sa páliť odpad v záhrdách môže, pretože to umožńuje nejaká novela zákona 314/2001 o ochrane pred požiarmi, že vraj to len treba vopred nahlásiť hasičom.Čo je na tom pravda? Aká je to novela? Alebo, kde to nájdem v zákone? A ešte, zákon o odpadoch to zakazuje a zákon o ochrane pred požiarmi to povoľuje. To kde sme?
Ide o to, že tu si protirečia 2 zákony. Spomínaný zákon o odpadoch a zákon o hasičskom zbore. Tak to aspoň nedávno vysvetľovali v telke. S tým je vraj práve právnický problém, pre hasičov vraj stačí, ak pálenie nahlásiš vopred. Vraj sa chystá kvôli tomu podnet na Ústavný súd.
lusielaL
08.04.10,13:02
Je to pravda co sa pise o skodlivosti spalovania odpadu,ale napriklad co ak je situacia v nasej obci takato-Domovy odpad nam vyvazaju raz za 2 tyzdne,nadoby nan su plne behom par dni.Kontajnery na väcsi odpad nam nedaju uz ani raz do roka,lebo je to drahe.V zahrade toho dost pestujeme,napr.aj kukuricu a z tej je odpadu dost.Kompost v takom mnozstve nepotrebujeme.Tak si viete predstavit ako sa zakazy casto porusuju a keby len to,okolo obce sa mnozia skladky.
willma
08.04.10,14:48
Ide o to, že tu si protirečia 2 zákony. Spomínaný zákon o odpadoch a zákon o hasičskom zbore. Tak to aspoň nedávno vysvetľovali v telke. S tým je vraj práve právnický problém, pre hasičov vraj stačí, ak pálenie nahlásiš vopred. Vraj sa chystá kvôli tomu podnet na Ústavný súd. Na Slovensku je to tak. Z praxe viem, že mala kontrolu kolegyňa od životného prostredia a tí jej vytkli, že na prevádzke sú nevhodné nádoby na nebezpečný odpad, bleskové riešenie - kúpa vhodných nádob a čo čert nechcel v priebehu dvoch týždňov na tej istej prevádzke kontrola od hasičov a tým sa zas nepáčili nádoby, ktoré vyžadovali životniarky. Mne viac nebolo treba a spustila som svoje - nech sa v prvom rade dohodnú naše ctené ministerstvá, a potom som ochotná a schopná riešiť danú problematiku. Nakoniec mi to ani nedali do zápisu:D.
pavol54
08.04.10,15:02
Je to pravda co sa pise o skodlivosti spalovania odpadu,ale napriklad co ak je situacia v nasej obci takato-Domovy odpad nam vyvazaju raz za 2 tyzdne,nadoby nan su plne behom par dni.Kontajnery na väcsi odpad nam nedaju uz ani raz do roka,lebo je to drahe.V zahrade toho dost pestujeme,napr.aj kukuricu a z tej je odpadu dost.Kompost v takom mnozstve nepotrebujeme.Tak si viete predstavit ako sa zakazy casto porusuju a keby len to,okolo obce sa mnozia skladky.
Ja som ešte rastlinný odpad zo záhrady nevyvážal, riadnym skompostovaním sa jeho objem poriadne zmenší, je to vždy len otázka pohodlnosti a myslenia "moja záhradka sa musí blýskať, a za plot všetko vyhádžem nech sa stará niekto iný " apropo kukuricu by som na záhradke pestoval len lahôdkovú a tam je málo sušiny lebo sa konzumuje čerstvá to znamená že ani rastlina nemusí dozrieť, tá sa rozloží ihneď.
Silvernola
08.04.10,17:00
Ja som ešte rastlinný odpad zo záhrady nevyvážal, riadnym skompostovaním sa jeho objem poriadne zmenší, je to vždy len otázka pohodlnosti a myslenia "moja záhradka sa musí blýskať, a za plot všetko vyhádžem nech sa stará niekto iný " apropo kukuricu by som na záhradke pestoval len lahôdkovú a tam je málo sušiny lebo sa konzumuje čerstvá to znamená že ani rastlina nemusí dozrieť, tá sa rozloží ihneď.
Tiež všetko kompostujem. Zaobstarala som si drvičku, je to úžasný pomocník.
Čo je pravdy na tom, že v záhradnom kozube možno páliť aj rastlinné zvyšky, či ako to mám nazvať. Viete o tom niečo?
pavol54
09.04.10,15:27
Čo si predstavuješ pod pojmom rastlinné zvyšky, aj suché konáre sem patria, takže neviem prečo by sa nemohli páliť?
Silvernola
09.04.10,16:49
Čo si predstavuješ pod pojmom rastlinné zvyšky, aj suché konáre sem patria, takže neviem prečo by sa nemohli páliť?
Skôr mi ide o to, že údajne to, čo nemôžem páliť voľne (napr. kukuričné kôrovie ap.) vraj v záhradnom kozube áno. V zákone sa to vraj priamo spomína.
pavol54
10.04.10,10:35
Skôr mi ide o to, že údajne to, čo nemôžem páliť voľne (napr. kukuričné kôrovie ap.) vraj v záhradnom kozube áno. V zákone sa to vraj priamo spomína.
A prečo? kým to po kúskoch spáliš, tak to aj nahádžeš do kompostéru, pri dostatku vlhkosti ich máš na jeseň spracované na kompost, ten rozhádzať pred rýľovaním, lenže keď mi chceme všetko hneď, a potom kupujeme substráty, rôzne hnojivá,
mal som niekedy záhradu 10 árovú a jeden kompostér stačil "zožrať" od jari do jesene všetko, akurát s tými zdrevnatelými (paprika, rajčiny, kukuríčie) mal trocha "zažívacie" problémy ale do budúcej jesene sa to samé vyriešilo. Dokonca to robilo dobre pretože navrch šla od jari čerstvá burina s dostatkom tekutín.
ikiviki
04.07.12,12:13
počula som, ze vraj sa smie páliť v sobotu. čo je na tom pravdy? je to podla zákona dovolené, alebo nie? všade sa uvádza, že je to zakázané ....a o nijakej výnimke neviem, resp. som sa s tým v zákonoch nestretla.
AlaNR
04.07.12,12:37
čitaj dolu všetky príspevky, žiadna sobota, nedeľa, pondelok.
Jednoducho je to zakázané.
Pokiaľ aj u Vás v obci dovolili a vyčlenili jeden deň na pálenie, porušili zákon.
Juraj Bindzár
09.07.12,21:29
čitaj dolu všetky príspevky, žiadna sobota, nedeľa, pondelok.
Jednoducho je to zakázané.
Pokiaľ aj u Vás v obci dovolili a vyčlenili jeden deň na pálenie, porušili zákon.

Prečo je zakázané páliť záhradný odpad , keď naftu a benzín je dovolené páliť hocikde . Myslím tým autá a hlavne tí čo tu vypisujete že zakázané tak určite nejazdíte na bicykloch . Dym z nafty škodí oveľa viac ako nejaké spálené listy alebo konáre .;)
bodliak
10.07.12,04:00
Kedysi sa nie len pálilo, ale aj vypaľovalo. Neboli spaľovne, ani vyvážanie odpadu. Ale aj odpad bol iný.
Dnes o zákonoch a VZN rozhodujú ľudia z bytovky, čo v živote na strom nevyliezli.
A tak to potom aj vyzerá.

Nepáľte plasty, fólie, chemikálie. Zelené mäkké rastlinné zvyšky do kompostu, zvyšok nechať vyschnúť a veselo spáliť.
Povedal by som: "Používajte zdravý rozum!", ale ten už dnes má málokto.
Juraj Bindzár
10.07.12,04:38
Keď spaľovne pália odpad , tak je to v poriadku a ešte im aj zato platia . keď obyčajný človek chce urobiť to isté ale zadarmo tak mu to zakazujú a pokutujú ho . Nie je to na zamyslenie?:D
Martin1310
10.07.12,13:45
Tieto zákazi nevznikali ani tak kôli škodlivosti ale kôli nebezpečenstvu požiaru. Preto sa nesmie páliť nič aj ked je to blbosť, pretože inak by sa to muselo rozdeliť- že čo ano a čo nie a to by bolo komplikované, zakázať všetko je neomylné,jednoduché a často používané riešenie aj pri iných veciach.

V spalovniach sa odpad spaluje pri obrovských teplotách ake doma nikto nedosiahne a zhoria mnohé škodlivé plyni ktoré by normálne nezhoreli.
Juraj Bindzár
11.07.12,10:56
Vždy sa pálilo páli a aj bude páliť . Nikto tomu nezabráni , lebo kým človek má na pokuty tak zaplatí , potom keď už nemá z čoho tak príde ekzekútor zoberie mu dom , stane sa bezdomovcom a páli ďalej celú zimu aby nezmrzol :D
SkJozef
07.04.13,09:23
Vie mi niekto presne odcitovať zo zákona ktorý spaľovanie jednoznačne zakazuje?314/2001 zakazuje "vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, a zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu," zároveň tento predpis za stanovených podmienok povoľuje spaľovanie horľavých látok. Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru neriešim, tu je to jasné.
223/2001 o odpadoch hovorí o nakladaní s odpadmi ale hneď v § 1 "Tento zákon sa nevzťahuje na b) nakladanie s látkami znečisťujúcimi ovzdušie," podľa gazdovského rozumu by to malo byť jasné, neviem čo na to právnik.
Občiansky zákonník tiež neriešim. Tu by to bolo asi na debatu, ako to dokázať.
VZN miest a obci, tam je to jasné.

Keďže v našej legislatíve je zákon ktorý dovoľuje spaľovanie horľavých látok (314) je "nelogické" aby iná právna norma to zakazovala.
Evanka
07.04.13,10:23
Vie mi niekto presne odcitovať zo zákona ktorý spaľovanie jednoznačne zakazuje?314/2001 zakazuje "vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, a zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu," zároveň tento predpis za stanovených podmienok povoľuje spaľovanie horľavých látok. Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru neriešim, tu je to jasné.
223/2001 o odpadoch hovorí o nakladaní s odpadmi ale hneď v § 1 "Tento zákon sa nevzťahuje na b) nakladanie s látkami znečisťujúcimi ovzdušie," podľa gazdovského rozumu by to malo byť jasné, neviem čo na to právnik.
Občiansky zákonník tiež neriešim. Tu by to bolo asi na debatu, ako to dokázať.
VZN miest a obci, tam je to jasné.

Keďže v našej legislatíve je zákon ktorý dovoľuje spaľovanie horľavých látok (314) je "nelogické" aby iná právna norma to zakazovala.
Neviem, v ktorom paragrafe si našiel, že podľa z. 314/2001 je dovolené spaľovanie horľavých látok. To, že sa tento zákon nevzťahuje na spaľovanie horľavých látok je tam vymedzené preto, lebo sa na to vťahuje iný zákon, konkrétne smernica EHS o odpadoch....

Spaľovanie suchého lístia, drobných konárikov a ostatného odpadu zo záhrad a domácnosti je zakázané. Tento zákaz upravujú v podstate tieto tri zákony:

zákon NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov,
zákon NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov,
zákon č. 40/1964 Zb. (občiansky zákonník) v znení neskorších predpisov.

V zmysle zákona o odpadoch je zakázané zneškodňovať (spaľovať, skládkovať) odpad inde ako v zariadeniach na to určených, tzn. v spaľovniach alebo na skládkach odpadov. Platí zákaz zneškodňovať odpad zo záhrad, parkov, cintorínov, verejnej zelene a pod. Tento „zelený“ odpad je možné iba zhodnocovať napr. kompostovaním.

Zakazuje sa .....§18, ods 3 bod 5, písm m)

zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu,


Zákon o ochrane pred požiarmi hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a ďalej sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.

Podľa občianskeho zákonníka nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami ...

Ak teda niekto spaľuje odpad zo záhrady – lístie, trávu, konáre ..., odpad z domu – plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu ... dopúšťa sa protiprávneho konania a hrozí m u pokuta.
pavol54
07.04.13,11:34
Tiež pekná blbosť ak si kúpim zariadenie na výrobu peliet (ktoré sa výrabajú z každého rastlinného materiálu) tak čo poruším? takže ak nebudem obťažovať popolčekom a dymom nad mieru prípustnú pomerom tak mi môže každý niečo.
deane7
07.04.13,17:34
Včera som porušil zákon. Urobil som takú vatru akú ani na výročie SNP neurobia. A našiel som tam aj starú pneumatiku, tak aj tá pašlá v pizdú.
Martin1310
07.04.13,20:08
Ja konáre normálne pálim vonku ale ked je to taký problém môžem ich natrepať aj do kotla ale teda neviem aký v tom už len bude rozdiel.Akurát ten že budem dymiť rovno medzi domami ,kdežto v záhrade som od domov daleko cca-200metrov.
buchač
07.04.13,20:18
Tiež pekná blbosť ak si kúpim zariadenie na výrobu peliet (ktoré sa výrabajú z každého rastlinného materiálu) tak čo poruším? takže ak nebudem obťažovať popolčekom a dymom nad mieru prípustnú pomerom tak mi môže každý niečo.
Pali , tak tomu sa povie reč do bitky ...

Ja mám rozrobený lis na výrobu brikiet , mienim tie prípadné konáre a iné drevené odpady pustiť cez drvičku a následne tie brikety lisovať ...
Neporuším zákon ( ten mám síce niekedy v paži ) ...
Mám aj nejaký ten pohyb pri výrobe , takže diabetologička bude celá happy ...
A zároveň mám aj to topivo do kachlí na zimu ...
deane7
08.04.13,18:54
Mi môžu všetci ...
pablito74
08.04.13,19:32
Treba si uvedomit, ze keby tak kazdy dajme tomu z 1000 ludi na dedine, zacal palit odpad na zahrade, tak ako by to vyzeralo ?
Mam dost ked zacnu palit 3-4, v momente odchadzam zo zahrady a v duchu nadavam, ze clovek sa ide na zahradu odreagovat, a len sa rozculi. V dnesnej dobe drviciek zahradneho odpadu, a kompostovacieho boomu, nejako nechapem tych co palia listie, suchu travu a podobne veci. Ved o 2-3 roky, by mohli z toho mat kvalitny domaci kompost, na hnojenie zahradky ...
Ale vela ludi to netrapi, a radsej kupia NPK alebo zasemeneny hnoj.
Martin1310
08.04.13,19:51
Starších ludí a aby som pravdu povedal ani mna nejaký boom nezaujíma. Trávu a lístie nepálim ale konáre zo stromov áno,ved je to len raz za rok to ak už niekomu vadí tak ........ .
Jo a smrad z grilov je podla mna ešte večší hnus ako hociaká tráva.
deane7
09.04.13,02:05
Treba si uvedomit, ze keby tak kazdy dajme tomu z 1000 ludi na dedine, zacal palit odpad na zahrade, tak ako by to vyzeralo ?
Mam dost ked zacnu palit 3-4, v momente odchadzam zo zahrady a v duchu nadavam, ze clovek sa ide na zahradu odreagovat, a len sa rozculi. V dnesnej dobe drviciek zahradneho odpadu, a kompostovacieho boomu, nejako nechapem tych co palia listie, suchu travu a podobne veci. Ved o 2-3 roky, by mohli z toho mat kvalitny domaci kompost, na hnojenie zahradky ...
Ale vela ludi to netrapi, a radsej kupia NPK alebo zasemeneny hnoj.
No neviem aký kvalitný kompost by som mal z buriny aj v semeni. To pole bolo neobrábané aspoň 25 rokov. Až túto zimu som sa rozhodol že s tým budem niečo robiť. A chémiu tam nemienim striekať. Mimo to susedovi valil z komína dym a smrad z uhlia, to bol iný smrad. Jediného suseda chalupára (z druhého konca pozemku, nie toho uhoľného kuriča) som sa spýtal či mu to bude vadiť, on však bol iba rád že idem ten jemu susedný pozemok upraviť. A tento rok už mienim kompostovať, okrem zemiakovej vňate.
pablito74
09.04.13,10:09
Semena burin, sa pri spravnom kompostovani nicia, teplotou ktora tam vznika. Inak nech si vypaluje kazdy kolko chce, ja mam toho dost, a od dnes budem o kazdom väcsom vypalovani, informovat poziarnikov.
deane7
09.04.13,12:16
Ešte že som nezadal GPS súradnice kde ma nájdeš, lebo by si ma bonzol. Každý sused je rád že chcem zničiť burinu a udržiavať pozemok. Vysadím stromky a budem obrábať a kosiť. Napoprvé neviem ako by si kompostoval to pichľavé malínčie a iné svinstvo. Teraz mi to práve traktor orie. A aj na kompost treba urobiť miesto. A že sa semeno zničí teplom v komposte? Tomu ani sám neveríš.
pablito74
09.04.13,14:05
Ako som uz pisal, malincie a iny hrubsi odpad, sa daju podrvit zahradnym drvicom, ktory dnes v porovnani s ostatnou zahradnou technikou, nestoji az tak vela. Ver mi, nebudem sa v tom vyzivat ked niekoho ohlasim, kto bude vo velkom vypalovat. Ja len odmietam velku cast jari a jesene, dychat na zahrade kde si idem oddychnut smog. Ak hasici povedia ze ziaden zakon nie je porusovany, necham to tak.
Inak deane7, ak mas zaujem nastuduj si nieco o kompostovani, lebo este si ani nezacal, a uz vies ze sa semena v komposte neznicia. Ja mam odskusane ze velka vätsina semien sa pri tleni (co je vlastne proces ktory prebieha vo vnutri kompostu), kde je teplota bezne aj 50°C, znici.
deane7
09.04.13,14:25
Keby si si poriadne prečítal čo som napísal a aj nad tým skôr premýšľal tak by si takto neodpovedal.
1) žiaden chatár, jediný chalupár tam je v dome ktorý som ja predal po dedovi, kúsok ďalej je ešte jeden a aj ten má záujem na tom aby som tú burinu zničil.
2) pred pálením som sa uistil že dym na nich nejde lebo vietor fúkal smerom do poľa a kus ďalej je les. (ale ďaleko na to, že by som ho ohrozil)
3) zo susedovho komína valil opravdu hnusný dym z uholnej pece. Nezamýšľam sa moc nad tým, lebo keď bude na záhrade teplo ani on nebude kúriť.
4) zatiaľ tam nič nemám a ani čas na kompostovanie, nebudem začínať od kompostiska, najskôr musím oplotiť a urobiť aspoň búdu a latrínu.
5) sám som napísal že v budúcnosti chcem kompostovať.
6) záhradný drvič kupovať nebudem. Prípadné haluze zhoria aj v piecke. Aj opekať na nich môžeme.
pavol54
09.04.13,14:31
Keby si si poriadne prečítal čo som napísal a aj nad tým skôr premýšľal tak by si takto neodpovedal.
1) žiaden chatár, jediný chalupár tam je v dome ktorý som ja predal po dedovi, kúsok ďalej je ešte jeden a aj ten má záujem na tom aby som tú burinu zničil.
2) pred pálením som sa uistil že dym na nich nejde lebo vietor fúkal smerom do poľa a kus ďalej je les. (ale ďaleko na to, že by som ho ohrozil)
3) zo susedovho komína valil opravdu hnusný dym z uholnej pece. Nezamýšľam sa moc nad tým, lebo keď bude na záhrade teplo ani on nebude kúriť.
4) zatiaľ tam nič nemám a ani čas na kompostovanie, nebudem začínať od kompostiska, najskôr musím oplotiť a urobiť aspoň búdu a latrínu.
5) sám som napísal že v budúcnosti chcem kompostovať. Takú islandskú sopku ani austrálske požiare nikto nežaluje a tu sme. Som proti vypaľovaniu ale najmä v nevodný čas, inak prvý krát vypáliť zanedbaný pozemok nie žiadna katastrofa potom to už len udržovať v ďalších rokoch,
deane7
10.04.13,12:21
Samozrejme niečo iné by bolo prísť a bezohľadne začať páliť a dymom obťažovať iných. Ale ak sa suseda spýtam či mu bude vadiť ak by sa dym na chvíľu obrátil a on mi povie že kľudne môžem a som si istý že oheň sa šíriť ďalej nemá kam tak normálne zapálim. Žiaden veľký oheň som nepripustil, to je iba samý dym, oheň bol pod kontrolou.
SkJozef
10.04.13,13:51
"Zák. 314/2001 §8 Právnická osoba a podnikajúca fyzická osoba nesmiec) spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve bez predchádzajúceho písomného súhlasu okresného riaditeľstva,"
- to znamená, že ak súhlas majú tak spaľovať môžu v zmysle vykonávacej "vyhlášky č.121/2002 §7 Pri činnostiach spojených so spaľovaním horľavých látok a odpadov na voľnom priestranstve vykonáva právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba tieto opatrenia:..." a takéto povolenia sa vydávajú, over si to na OR HaZZ.


A ako sa chápe toto: "Zák. 223/2001 §1 (2) Tento zákon sa nevzťahuje na b) nakladanie s látkami znečisťujúcimi ovzdušie, /2/ "?


Či chceme alebo nie zatiaľ to nie je nikde jednoznačne napísané "zakazuje sa spaľovať".(VZN neriešim, občiansky zákonník ..., aký je rozdiel ak spálim konáre v kotli, peci a na záhrade na kope?
buchač
10.04.13,15:03
aký je rozdiel ak spálim konáre v kotli, peci a na záhrade na kope?
...veľký , niekedy až obrovský ....

Ale snáď sa nebudeme zapodievať tou termikou .......či ????
deane7
10.04.13,17:46
A to aj vatry na výročie SNP sú už zakázané? :confused:
pavol54
10.04.13,20:23
A to aj vatry na výročie SNP sú už zakázané? :confused: "je humánne a nehumánne pálenie"
deane7
11.04.13,02:15
Najskôr zakážu páliť slivovicu, potom suché konáre, čo nám ešte zakážu? Treba ich odvolať. Pred voľbami sa ich na mítingoch treba pýtať. Kto sľúbi že povolí páliť toho treba do parlamentu. Ja viem toho toľko nasľubovať čo ani Lipšic nedokáže splniť. Možno by som uspel.
lubko6394
11.04.13,05:18
Zákazy a nezákazy. Asi je to predovšetkým o ľudí ako sa k tomu stavajú. Aj u nás platia tie zákony a VZN-ka. Nikdy sa nič nepáli, akurát ak príde tá správna sobota a zapáli jeden sused, tak sa ďalší 10-ti zbadajú, že je ten správny deň a pridajú sa svojim dielom. A nesťažuje sa nikto...
buchač
11.04.13,05:20
Najskôr zakážu páliť slivovicu, potom suché konáre, čo nám ešte zakážu? Treba ich odvolať. Pred voľbami sa ich na mítingoch treba pýtať. Kto sľúbi že povolí páliť toho treba do parlamentu. Ja viem toho toľko nasľubovať čo ani Lipšic nedokáže splniť. Možno by som uspel.
...neblbni .......
Tieto činnosti sú zakázané už z čias socíku ...


Ale ak sa suseda spýtam či mu bude vadiť ak by sa dym na chvíľu obrátil a on mi povie že kľudne môžem a som si istý že oheň sa šíriť ďalej nemá kam tak normálne zapálim. Žiaden veľký oheň som nepripustil, to je iba samý dym, oheň bol pod kontrolou.

Normálny jedinec si na oheň predsa pozor dá , tí druhí riskujú so životom ...
Ide ale aj o to , kde a čo vypaľuješ ...
Keď sa pustíš do džungle , tak sa oheň môže šíriť tým koreňovým systémom a nevidí ho nik ...a keď ho už ten pálič zbadá , môže byť aj neskoro , nakoľko je už v v strede plameňov a udusí sa tými splodinami ...každý rok ich takto skončí zopár ...

Čo sa týka toho dymu v tých záhradkárskych lokalitách , nuž zažil som a nadával jak pohan na takých blbcov ...
Maniaci - debili ( nebrať osobne ) sa v sobotu vybrali na záhradu , hrabali a pálili ....všetok ten vlhký bordel davaj do ohňa ...fujtajbl , dymu jak udiarni ...
Ja som si príkladne pripravil na kopu to lístie , konáre a podobne ...vybral náhradné voľno v strede týždňa a veselo si spálil , nikoho poblízku neobťažujúc ...

Pálenie domácej pálenky ????....štát má na háku , či si nejaký jednotlivec dá po požití pálenky čierne okuliare alebo pečeň dokaličí ...štát hľadí iba na tie dane , ktoré je nutné zaplatiť ....
Je úplne jedno , či je to na Slovensku alebo v USA ...


Kto sľúbi že povolí páliť toho treba do parlamentu.
...ani nie .......kto niečo sľúbi ( politik ) , toho treba rovno upáliť ....
Politik nemá čo sľubovať , politik má konať .....
Heliox
11.04.13,06:57
myslim,ze je to o tolerantnosti,podla mna ked niekto pali male mnozstvo sucheho odpadu zo zahrady tak to nemoze nikomu zo susedov vadit:)
Furča
13.05.13,07:26
Všetci , čo ,, radi,, pálite odpad - zákon 223 Vám to ZAKAZUJE a bodka. Povinnosti so zberom odpadov aj BIOOdpadov má výlučne Vaša obec alebo mesto. Platíte poplatky za odpad ? Viete vlastne za čo platíte ? NIE ? Tak sa pýtajte . Máte na to právo. Myslím , že aj kvôli tomu sa štrngalo na námestí kľúčami.... Viete, že vôbec ,,páliť,, nemusíte ? Viete, že za to vlastne platíte v poplatku za odpad ? Ja nechápem, keď za to platím , chcem to.Na čo by som v horúčave pálila , stála pri tom štipľavom dyme , lopotila sa - celá červená a vydymená ?A riskovala 165 € pokuty ? Ledaže mám psychiatrickú poruchu - pyroman alebo inú deviáciu a pálenie mi poskytuje naplnenie ...... Ale to sa dá liečiť. A tým , ktorí odpovedajú, že na to kašlú a je im všetko jedno - odkazujem - pálte si , ale ten DYM SI NECHAJTE na svojom pozemku, vo svojom dome , vo svojom nose a pľúcach a kľudne si pritom aj vyvešajte svoje prádlo. Nám , ktorí triedia odpad, kompostujú a správajú sa harmonicky k životnému prostrediu a k ostatným ľuďom a deťom, nenúťte svoje návyky a dym.Dajte nám pokoj. Furča
wagner
13.05.13,19:01
[QUOTE="Furča"]Všetci , čo ,, radi,, pálite odpad - zákon 223 Vám to ZAKAZUJE a bodka.

Keď napíšeš zákon, tak ho napíš kompletný - aj rok, nie len nejaké číslo vytrhnuté z kontexu. Čo taký poraďák Ti má potom uveriť?
Furča
14.05.13,06:53
Ďakujem za upozornenie wagner, a pripájam - Od 1. januára 2013 bude platiť zákon z 19. októbra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Rada vysvetlím ďalšie dotazy
Juraj Bindzár
14.05.13,07:46
Ďakujem za upozornenie wagner, a pripájam - Od 1. januára 2013 bude platiť zákon z 19. októbra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Rada vysvetlím ďalšie dotazy

Teba na tej dedine majú majú susedia určite radi:-)) Viem si predstaviť tú harmóniu medzi tebou a susedmi . Kúp si radšej plynovú masku a nechaj tých nešťastných dedinčanov na pokoji alebo sa vráť do mesta odkiaľ si prišla. Z pozdravom , tvoj ctiteľ Juraj.
Furča
14.05.13,09:25
Milý ctiteľ, som rada , že si sa ozval / trafená hus vždy zagága / a predstav si , že máš pravdu - majú ma ,, radi,, a odkazujú mi podobne ako Ty , aby som sa odsťahovala...... Dokonca mi hovoria , aby som si neotvárala okná a sedela dnu - aj s deťmi.... Inteligentné ? Áno? A prečo ? Ja som si kúpila legálne dom , legálne som porodila bábätko, legálne pracujem a platím dane a aj všetky poplatky ,aj za odpad. Nič zlé nikomu nerobím.... ,, Paliči ,, odpadov aj bio aj nebio porušujú zákon / pozri starší príspevok / , okrem toho vypúšťajú do vzduchu toxické emisie / asi sa teraz tomu smeješ/ a ten vzduch dýchame všetci , vrátane Teba a Tvojich detí /ešte viacej sa smeješ ./ V staršom príspevku som napísala , že ak chcete páliť - vrátane Teba - páľte si , ale ten dym si nechaj na svojom pozemku, dome, nose , pľúcach a kľudne si pritom vyvešaj aj svoje prádlo...Ja som si žiaden dym neprosila , spokojne si ho nechaj . S výrazom ,,nešťastní dedinčania ,, nesúhlasím - skôr neinteligentní.Pretože - ešte raz - platíme za odpad- aj podľa teba nešťastní podľa mňa neinteligentní dedinčania tiež platia - tak na čo pália - veď to nie nič príjemné???? Veď na celom Slovensku máme komunálny zber, separovaný zber - plasty, kovy, elektro, sklo, papier, pneumatiky, biologický odpad, tetrapaky .... Ten biologický sa predsa dá aj skompostovať - premeniť na kvalitné hnojivo ... Tak PREČO to spaľovať ? ... Ledaže majú deviáciu , ledaže chcú robiť druhým zle.... Ozaj , všimni si , keď ľudia pália - nik nestojí v smere dymu , každý ,, palič,, sa dymu vyhýba a uhýba a vždy stojí na tej strane , kde priamo neťahá dym . Asi prečo ? Milý ctiteľ - Ďurko , už si skúsil chodiť v plynovej maske ? A čo deti? A malé bábätká ? Vyskúšaj to Ty , určite sa budeš cítiť veľmi príjemne.To kvôli páleniu / ktoré sa dá na úrovni riešiť- a ešte za - to platíme / sa budeme cítiť ako vo vojne ? To čo je za prirovnanie ? To čo je za úroveň ? Milý ctiteľ, Ďurko , kamarát - Ty máš rád , ak Ti niekto robí zle? Tebe sa páči , ak Ti niekto ubližuje? Rád dýchaš čierny štipľavý dym ak sused páli použité pneumatiky a pet fľašky ? Rád porušuješ zákony? Rád vyhadzuješ ľudí a malé deti / ktoré nikomu nič nerobia / z domu ? Ak áno , potom je mi Ťa naozaj ľúto a potrebuješ zrejme pomoc... Ale to už nie je k téme - pálenie odpadu... Furča
buchač
14.05.13,09:57
Veď na celom Slovensku máme komunálny zber, separovaný zber - plasty, kovy, elektro, sklo, papier, pneumatiky, biologický odpad, tetrapaky ....
Dovolím si oponovať...
Som celé leto na chalupe ....ale z toho všetkého vymenovaného sa realizuje snáď polovica ...
pmajap
14.05.13,10:36
Žijem na dedine a obec nemá kompostovisko, jednoducho na vybudovanie tejto služby nie sú prostriedky. Zelený odpad sa likviduje doma. Áno kompostujem, ale len zdravý bioodpad. Stromy a rastiny napadnuté plesňami a chorobami je pestovateľ povinný SPÁLIŤ tak hovorí iný zákon. A tiež sa to týka inváznych rastlín, kde určité druhy sa ničia len ohňom. A kam so zeleným odpadom ktorý sa nedá kompostovať, do komunálneho odpadu tiež nesmie. Nie sú na vine tí čo pestujú, ale zlá rozporuplná legislatíva, jasné sú len sankcie.
Furča
14.05.13,15:04
Ahojte, mám pocit, že táto téma je o spaľovaní odpadov, ktoré majú charakter komunálneho odpadu alebo separovaného odpadu . Tu nie je reč o chorobách a plesňach - sorry. Ja osobne kompostujem všetko od kuchynského zeleného , dokonca servítky , spolu s pokoseným , zoštiepkovaným odpadom. Nemám problémy, kompost každú jeseň zapracovávam do mojej záhradky .... Hovorí sa o orechoch , ktoré by mali tvoriť 1/3 / ja mám len jeden malý orech - listy dávam v pohode do kompostu/, a taktiež gaštanové lístie. Ale , čo nechceš dávať z nejakého dôvodu do kompostu tvorí zložku separovaného biologického odpadu. Dáš do vriec, príp. obec má mať tzv. zelené kontajnery a dáš tam. Vybavené. Treba páliť ? Ak sa separovaný zber nerealizuje podľa zákona - samospráva porušuje zákon. Treba konať, veď starosta robí starostu za výplatu, tak nech si plní svoje povinnosti. A my občania predsa platíme poplatok za odpad... Legislatíva je v tomto prípade jasná a za nič nemôže. Na oficiálnej stránke nášho Ministerstva životného prostredia si stiahnite - Príručka pre nakladanie s biol. rozložiteľným odpadom. Príručka pre obce a pre miestne a reg. samosprávy v SR. Twinning light projekt č. SR011001010011. A jednu verziu stiahnite Vášmu starostovi...... možno o tom ešte nepočul.... Furča
buchač
14.05.13,15:18
Žijem na dedine a obec nemá kompostovisko, jednoducho na vybudovanie tejto služby nie sú prostriedky. Zelený odpad sa likviduje doma. Áno kompostujem, ale len zdravý bioodpad. Stromy a rastiny napadnuté plesňami a chorobami je pestovateľ povinný SPÁLIŤ tak hovorí iný zákon. A tiež sa to týka inváznych rastlín, kde určité druhy sa ničia len ohňom. A kam so zeleným odpadom ktorý sa nedá kompostovať, do komunálneho odpadu tiež nesmie. Nie sú na vine tí čo pestujú, ale zlá rozporuplná legislatíva, jasné sú len sankcie.
Máš jedno ...
Furča je zeleno - ekologicko - organicko zaťažená ...
Na jednej strane aj takých je potrebné ...
No zelení sú dosť vyhranení a ohraničení v tej legislatíve ...niekedy až príliš , ako v tom vtipe .

Zabi bobra , zachrániš strom !

Starostovia by možno aj radi , no sú to práve tie financie , kvôli ktorým majú oklieštené možnosti ...
Predsa nemôže , nedá sa prišrktiť ( povedzme ) na deťoch v MŠ alebo ZŠ v obci ...a dalo by sa pokračovať ...
Proste peniaze svetom vládnu ...
pmajap
14.05.13,17:29
Furča to čo popisuješ je normálna súčasť kompostu, ale ako likviduješ dreviny napadnuté infekčnými chorobami bežná šárka, čierna škvnitosť, dúfam, že to neštiepkuješ a nerozširuješ nákazu po svojej a susedovej záhrade. UK SUPvydáva signalizačné správy o vzniku nebezpečných ochoreniach drevín a spôsobe ich likvidácie,
Kompostárne má na Slovesku pár obcí cez projekty EU, hlavne tie väčšie, pretože realizácia a prevádzka stojí ťažké desaťtisíce € a pre obce nie je zisková.
Furča
14.05.13,17:56
Zeleno - ekologicko - organicko zaťažená ? Hm Hm. Tvoje jasnovidecké schopnosti sú na nízkej úrovni.. a čo tak iba mama, ktorá chce vychovať zdravé deti? Zabi bobra a zachrániš strom ? podľa mňa blbosť... Akurát s Tebou súhlasím, že peniaze svetom vládnu - ale je to v mnohých prípadoch fráza , za ktorú sa dá schovať vlastná lenivosť alebo nevedomosť. Nemôžeme všetkých starostov hádzať do jedného vreca, ale som presvedčená , že financie v tomto nehrajú hlavnú rolu. V tomto bode mi budú viacerí oponovať - tak do toho . Starosta musí v prvom rade poznať svoje povinnosti a nielen výšku svojho platu.Podľa mňa starosta nie je ten , kto iba plače - dajte nám peniaze , máme málo....Veď ak by na všetko dostali toľko, koľko potrebujú - to by asi zvládla prerozdeliť pracovníčka s tretinovým platom - aha ušetrili by sme na starostovom plate. Čo urobil starosta v Tvojej obci v oblasti odpadov ? Vieš za čo všetko platíš , vieš na čo všetko máš právo a nárok? alebo Ti príde len papier , v ktorom je napísaná suma , ktorú musíš uhradiť za odpad? Čo je na tom zelené , že ak si za niečo platím - chcem to v plnom rozsahu? Čo je na tom ekologické , že starosta si musí plniť svoje povinnosti , za ktoré dostáva výplatu , čo je organické na tom , že ak raz máme zákon treba ho dodržiavať ? Čo je na tom nepochopiteľné , že keď prídem uťahaná z roboty , chcem si sadnúť na terasu , dať si kávu a nemám záujem dýchať 3 hodiny a viac cudzie štipľavé smrady ? Čo je na tom, že chcem , aby moje prádlo nevoňalo po cudzom dyme , čo je na to , že nemám záujem ho 2- 3 krát prať ? Čo je na tom, že si chcem nechať otvorené vetračky , keď je horúco ?.............................................Fur a.
Furča
14.05.13,18:05
pmajap, ja nie so odborník na choroby stromov a rastlín. Osobne mám asi 50 stromov , prevažne jabloní a nemám problémy s citovanými chorobami. Ak budem mať budem to riešiť. Obráť sa na odborníkov s touto témou. Mňa skôr trápi netolerantné protizákonné spaľovanie odpadov , ktoré majú charakter komunálneho a separovaného odpadu - pet fľaše, tetrapaky , rôzny ,,bordel,,, pokosená vlhká tráva, igelity ., polystyrény....atď, ktoré ľudia pália spolu s pokosenou trávou a orezanými konármi. Kompostárne a ekodvory obce nemusia mať, obce sú povinné riešiť nakladanie s odpadmi takým spôsobom, ktorý vyhovuje občanom a je v súlade so zákonom.Aké riešenie navrhuješ Ty ? Ako by si to riešil? Furča
buchač
14.05.13,18:27
oponovať - tak do toho
Oponovať ???
...nemá význam ....................................
pmajap
14.05.13,18:47
Robila som na pár projetoch zberných dvorov, je tu obrovský blok už s pozemkami, obce väčšinou v extraviláne s prístupovou cestou pozemky nevlastnia a končia.Ak majú sú limitované, chceš mechanizmy, musíš mať obrovský zberný dvor, ktorý nedokážeš využiť a nesplníš podmienky projektu z EU, keď malý, traktor s príslušenstvom, kosačky a ostatné mechanizmy kupuješ z obecných peňazí. Tu končia ďalší.A keď sa ti podarí ho vybudovať, náklady na prevádzku znáša v plnej miere obec a dostáva ju to do kolien. Jediné riešenie v dnešnej dobe vidím v tom, že by to prebral súkromný sektor.
Furča
15.05.13,09:08
buchač, dobrý úmysel, zdravie a naše deti - to vždy význam má..... Furča
pavol54
15.05.13,18:08
Robila som na pár projetoch zberných dvorov, je tu obrovský blok už s pozemkami, obce väčšinou v extraviláne s prístupovou cestou pozemky nevlastnia a končia.Ak majú sú limitované, chceš mechanizmy, musíš mať obrovský zberný dvor, ktorý nedokážeš využiť a nesplníš podmienky projektu z EU, keď malý, traktor s príslušenstvom, kosačky a ostatné mechanizmy kupuješ z obecných peňazí. Tu končia ďalší.A keď sa ti podarí ho vybudovať, náklady na prevádzku znáša v plnej miere obec a dostáva ju to do kolien. Jediné riešenie v dnešnej dobe vidím v tom, že by to prebral súkromný sektor.
lenže ak sa niečo oplatí súkromnému sektoru, potom sa to musí oplatiť obci všetko je o manažérovi
pmajap
16.05.13,14:37
mimotemy Pavol, obce majú veľmi obmedzené možnosti podnikať
buchač
16.05.13,15:58
mimotemy Pavol, obce majú veľmi obmedzené možnosti podnikať
Ja by som povedal inak....vravím o mojej chalupárskej obci ...

Nejde o podnikanie , obec má síce vlastnú skládku .... no nemyslím si , že by si v tom podnikaní nechávala doviezť ten bordel z iných lokalít ...
Neoplatí sa a ľudia by starostu hnali rýchlym krokom ...
Furča
17.05.13,17:27
pmajap,určite som mnou budeš súhlasiť, že každá obec je iná , ja keď píšem tieto riadky , mám na mysli hlavne ,, moju,, obec. Preto sa to nedá paušalizovať. Ja si však myslím, že starosta by mal byť manažér - ale stačil by mu aj zdravý sedliacky rozum , desať prstov alebo starý vynález -kalkulačka. Obce dostali niekoľkokrát odklad v povinnosti zberu biologického odpadu asi 6 rokov. Za ten čas starostovia mali nájsť vhodný a efektívny systém s nakladaním odpadov. Naša obec neurobila nič , dokonca starosta osobne z finančných dôvodov pálil kontajnery - čo sa spáli fakticky neexistuje a netreba zaň platiť a to radil aj ostatným....Čiže ani sa nesnažil to riešiť cez eurofondy, envirofondy atď.
Juraj Bindzár
17.05.13,17:54
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2065-jednosmerna-letenka-na-mars .....Furča, aby si nepovedala že som sviňa , tak som našiel pre teba riešenie. :-)
Furča
17.05.13,18:28
Milý Ďurko, špeciálne pre Teba šte raz - ,,Milý ctiteľ, Ďurko , kamarát - Ty máš rád , ak Ti niekto robí zle? Tebe sa páči , ak Ti niekto ubližuje? Rád dýchaš čierny štipľavý dym ak sused páli použité pneumatiky a pet fľašky ? Rád porušuješ zákony? Rád vyhadzuješ ľudí a malé deti / ktoré nikomu nič nerobia / z domu ? Ak áno , potom je mi Ťa naozaj ľúto a potrebuješ zrejme pomoc... Ale to už nie je k téme - pálenie odpadu... ,,
Juraj Bindzár
17.05.13,19:11
Milý Ďurko, špeciálne pre Teba šte raz - ,,Milý ctiteľ, Ďurko , kamarát - Ty máš rád , ak Ti niekto robí zle? Tebe sa páči , ak Ti niekto ubližuje? Rád dýchaš čierny štipľavý dym ak sused páli použité pneumatiky a pet fľašky ? Rád porušuješ zákony? Rád vyhadzuješ ľudí a malé deti / ktoré nikomu nič nerobia / z domu ? Ak áno , potom je mi Ťa naozaj ľúto a potrebuješ zrejme pomoc... Ale to už nie je k téme - pálenie odpadu... ,,
Ja som ti chcel iba pomôcť.
Furča
18.05.13,05:57
Komu ? Mne ? Ty nedýchaš vzduch ? Už na základnej škole sa deti učia predmet zvaný biológia a chémia ................................................. Spaľovanie suchej trávy, kríkov a iných porastov neprospieva ekosystémom, pretože sa poškodzuje štruktúra povrchovej pôdy, čím sa zvyšuje možnosť erózneho ohrozenia. Vypaľovaním trávy taktiež podporujeme výskyt odolnejších agresívnych druhov rastlín a ničíme i vývoje štádia mnohých drobných živočíchov. Tým výrazne narúšame životný cyklus v živočíšnej ríši, nakoľko vyhubením spomínaných mikroorganizmov berieme potravu ostatným vyšším živočíchom.
Týmto zneškodňovaním odpadu vypúšťame do ovzdušia toxické látky, ktoré škodia zdraviu ľudí. Vytvárame akýsi kokteil oxidov, dusičnanov, uhľovodíkov a ďalších nebezpečných látok. Tie postupným vdychovaním môžu viesť k porušeniu imunitného i nervového systému. Najväčším nežiaducim účinkom je vyvolanie R A K O V I N Y.
Každé ZLO musí niekde skončiť a inak to nie je ani pri spaľovaní tejto zložky odpadu. Nežiaduce plyny sa dostávajú do atmosféry a neskôr sa vracajú späť do pôdy v podobe dažďov, snehu či hmly.
Ak teda nechceme ubližovať sebe ako aj našim blízkym alebo zaplatiť mastnú pokutu je lepšie bioodpad nespaľovať. Oveľa účinnejšie, zdravšie, ekologickejšie a efektívnejšie je použiť ho na kompostovanie. Získate tak skvelé hnojivo, ktoré prekyprí vašu pôdu a dodá jej blahodarné živiny. Zadosťučinenie pocítite, keď zozbierate krásnu novú úrodu, ktorá nebude napadnutá škodcami ako aj pri dobrom pocite, že robíte niečo nielen pre seba, ale aj pre iných a životné prostredie .... A to potrebujeme k životu všetci a rovnako......
pavol54
20.05.13,19:34
Komu ? Mne ? Ty nedýchaš vzduch ? Už na základnej škole sa deti učia predmet zvaný biológia a chémia ................................................. Spaľovanie suchej trávy, kríkov a iných porastov neprospieva ekosystémom, pretože sa poškodzuje štruktúra povrchovej pôdy, čím sa zvyšuje možnosť erózneho ohrozenia. Vypaľovaním trávy taktiež podporujeme výskyt odolnejších agresívnych druhov rastlín a ničíme i vývoje štádia mnohých drobných živočíchov. Tým výrazne narúšame životný cyklus v živočíšnej ríši, nakoľko vyhubením spomínaných mikroorganizmov berieme potravu ostatným vyšším živočíchom.
Týmto zneškodňovaním odpadu vypúšťame do ovzdušia toxické látky, ktoré škodia zdraviu ľudí. Vytvárame akýsi kokteil oxidov, dusičnanov, uhľovodíkov a ďalších nebezpečných látok. Tie postupným vdychovaním môžu viesť k porušeniu imunitného i nervového systému. Najväčším nežiaducim účinkom je vyvolanie R A K O V I N Y.
Každé ZLO musí niekde skončiť a inak to nie je ani pri spaľovaní tejto zložky odpadu. Nežiaduce plyny sa dostávajú do atmosféry a neskôr sa vracajú späť do pôdy v podobe dažďov, snehu či hmly.
Ak teda nechceme ubližovať sebe ako aj našim blízkym alebo zaplatiť mastnú pokutu je lepšie bioodpad nespaľovať. Oveľa účinnejšie, zdravšie, ekologickejšie a efektívnejšie je použiť ho na kompostovanie. Získate tak skvelé hnojivo, ktoré prekyprí vašu pôdu a dodá jej blahodarné živiny. Zadosťučinenie pocítite, keď zozbierate krásnu novú úrodu, ktorá nebude napadnutá škodcami ako aj pri dobrom pocite, že robíte niečo nielen pre seba, ale aj pre iných a životné prostredie .... A to potrebujeme k životu všetci a rovnako......
SPRÁVNE v žiadnom prípade nepáliť a nevystavovať organizmus takému zlu ako sú spaliny ktoré vzniknú zhorením trávy, zhorením semien rôznych burín a v neposlednom rade i zhorením rôznych živočíchov parazitujúcich na kultúrnych plodinách ďaleko bezpečnejšie sú chemické postreky obsahujúce rôzne účinné látky napríklad neonikonty, glyfosáty a iné veď u nich sa nepreukázali rakovinotvorné účinky a nepriaznivé účinky na včelstvá(lebo si to prajú tak chemické koncerny).Inak skús vyhrabať zanedbaný jarok okolo poľa cca 2 km potom povedz niečo o kompostovaní.
buchač
21.05.13,04:24
SPRÁVNE v žiadnom prípade nepáliť a nevystavovať organizmus takému zlu ako sú spaliny ktoré vzniknú zhorením trávy, zhorením semien rôznych burín a v neposlednom rade i zhorením rôznych živočíchov parazitujúcich na kultúrnych plodinách ďaleko bezpečnejšie sú chemické postreky obsahujúce rôzne účinné látky napríklad neonikonty, glyfosáty a iné veď u nich sa nepreukázali rakovinotvorné účinky a nepriaznivé účinky na včelstvá(lebo si to prajú tak chemické koncerny).Inak skús vyhrabať zanedbaný jarok okolo poľa cca 2 km potom povedz niečo o kompostovaní.
...Pali .....Furča je proste zelená ....
pavol54
21.05.13,13:15
SPRÁVNE v žiadnom prípade nepáliť a nevystavovať organizmus takému zlu ako sú spaliny ktoré vzniknú zhorením trávy, zhorením semien rôznych burín a v neposlednom rade i zhorením rôznych živočíchov parazitujúcich na kultúrnych plodinách ďaleko bezpečnejšie sú chemické postreky obsahujúce rôzne účinné látky napríklad neonikonty, glyfosáty a iné veď u nich sa nepreukázali rakovinotvorné účinky a nepriaznivé účinky na včelstvá(lebo si to prajú tak chemické koncerny).Inak skús vyhrabať zanedbaný jarok okolo poľa cca 2 km potom povedz niečo o kompostovaní.
...Pali .....Furča je proste zelená ....
Pozerám na chúdence lastovičky chcú s uhniezdiť a nemajú kde a potom sa divíme že je toľko chrobače skrátka užitočné vtáctvo dokážeme od domov vyhnať aby nám autá neobsierali, keby sme tak dokázali ukázať selektívne tomu hmyzu kto je tu pánom, Čo preto spravia zelení?
Furča
21.05.13,15:05
Buchač, pavol54, skúsme sa držať témy - spaľovanie odpadu a netolerantnosť vo forme púšťania produktu z nezákonnej činnosti - dymu ostatným ľuďom , ktorí si to neželajú. Inak vyššie spomínaný zákon 223 . Čo sa týka ,, odklonu,, od témy - keď iný robia nesprávne veci - budem robiť aj ja ? A po druhé - na tie lastovičky platí nejakí zákon ? Ich hovienka nesmrdia, ale za to ak sused páli pneumatiky a pet fľaše - to je smradu. Ja si vyberám radšej tie lastovičky - Vy´nie ? Ale držme sa témy. PS - ten odpad z jarka patrí do separovaného biologického zberu - odovzdaj ho svojej samospráve - veď platíš....
pavol54
21.05.13,15:11
Buchač, pavol54, skúsme sa držať témy - spaľovanie odpadu a netolerantnosť vo forme púšťania produktu z nezákonnej činnosti - dymu ostatným ľuďom , ktorí si to neželajú. Inak vyššie spomínaný zákon 223 . Čo sa týka ,, odklonu,, od témy - keď iný robia nesprávne veci - budem robiť aj ja ? A po druhé - na tie lastovičky platí nejakí zákon ? Ich hovienka nesmrdia, ale za to ak sused páli pneumatiky a pet fľaše - to je smradu. Ja si vyberám radšej tie lastovičky - Vy´nie ? Ale držme sa témy. PS - ten odpad z jarka patrí do separovaného biologického zberu - odovzdaj ho svojej samospráve - veď platíš....
Ak ho prídeš pokosiť ja si ho skompostujem aj ti zaplatím ale normy sú tvrdé
Furča
22.05.13,18:01
pavol54 - prosím prečítaj si staršie príspevky . Inak ten neupravený jarok je na tvojom vlastnom pozemku alebo v tvojom vlastníctve? Lebo ten sa má starať / zákonným spôsobom / kto je vlastník. Nechápem ......načo spaľovať..................?????
buchač
22.05.13,18:11
Buchač, pavol54, skúsme sa držať témy - spaľovanie odpadu a netolerantnosť vo forme púšťania produktu z nezákonnej činnosti - dymu ostatným ľuďom , ktorí si to neželajú. Inak vyššie spomínaný zákon 223 . Čo sa týka ,, odklonu,, od témy - keď iný robia nesprávne veci - budem robiť aj ja ? A po druhé - na tie lastovičky platí nejakí zákon ? Ich hovienka nesmrdia, ale za to ak sused páli pneumatiky a pet fľaše - to je smradu. Ja si vyberám radšej tie lastovičky - Vy´nie ? Ale držme sa témy. PS - ten odpad z jarka patrí do separovaného biologického zberu - odovzdaj ho svojej samospráve - veď platíš....
Takže k téme ....

Dnes aj trochu sprchlo , nízky tlak samozrejme bol .
Urobil som brigádu ...
Tým chcem povedať , že v koši na pálenie som spálil pár pneumatík a aj nejalé plastové fľaše za ten pol rok nazbierané ...

Prišiel starosta , šak som ponúkol pohárikom ....a tak sme pekne v závetrí sedeli a do ohňa hľadeli ...
Čo šert nechcel , tak jedna lastovička pustila náklad na neho ...a to nemala robiť ...
Nuž som vytiahol flinty a už to išlo ....akonáhle si nejaká sadla na drôt , okamžite padla k zemi ...

Do potoka sme si chodili len odľahčiť ......
judit.esam
23.05.13,08:12
ľudia na dedinách pália veselo ďalej. Napríklad po zbere zemiakov býva zamorená celá dolina. Zákon je jedna vec, ale nikto to nerieši. Dediny nemajú svoju políciu a štátna polícia to nechce riešiť. Starostovia to tiež neriešia. Osveta nezaberá, lebo kompostovanie je pre týchto paličov práca naviac.
akurát že dedinčan nemyslí na to že aké toxíni vytvára ten dym, jak aj by keď v ich dobe také neriešili....... ale keď už ovzdušie a tak, ten dedinčan nieje hlavným orgánom kto znečisťuje,,, to skôr mestá a priemysel a továrne by mali riešiť a nie dedinčana... Ináč tie kríky zo zemiakov na kompost nepatria... sú tam toxické látky!! :D
Furča
23.05.13,17:15
Nechapem - pneumatiky a pet flaše sa zbieraju - netreba paliť - podla ,ma je ľahšie vyložiť ich a mám svätý pokoj, a pri tom poháriku si posedím , ale nie keď som začmudená - smrdieť nie je môj štýl. A hlavne ten dym si nechaj pre seba - dúfam, že si tak urobil....
Furča
23.05.13,17:16
judit.esam - načo hľadáš teplú vodu ?
pablito74
23.05.13,17:47
Vnat zo zemiakov sa kompostovat môze, dokonca obsahuje pre kompost cenne prvky (draslik, vapnik a horcik). Ake toxicke latky obsahuje ?
pavol54
23.05.13,18:05
ľudia na dedinách pália veselo ďalej. Napríklad po zbere zemiakov býva zamorená celá dolina. Zákon je jedna vec, ale nikto to nerieši. Dediny nemajú svoju políciu a štátna polícia to nechce riešiť. Starostovia to tiež neriešia. Osveta nezaberá, lebo kompostovanie je pre týchto paličov práca naviac.
akurát že dedinčan nemyslí na to že aké toxíni vytvára ten dym, jak aj by keď v ich dobe také neriešili....... ale keď už ovzdušie a tak, ten dedinčan nieje hlavným orgánom kto znečisťuje,,, to skôr mestá a priemysel a továrne by mali riešiť a nie dedinčana... Ináč tie kríky zo zemiakov na kompost nepatria... sú tam toxické látky!! :D
To by ma tiež zaujímalo lebo najmä pri skorom zbere vňať drvíme priamo na poli a hneď po vybratí zemiakov ju ešte čerstvú zaorávame
buchač
23.05.13,18:28
judit.esam - načo hľadáš teplú vodu ?
...šak jasné .........ešte by Ti stihla ten Tvoj patent vziať ...
buchač
23.05.13,18:30
Nechapem - pneumatiky a pet flaše sa zbieraju - netreba paliť - podla ,ma je ľahšie vyložiť ich a mám svätý pokoj, a pri tom poháriku si posedím , ale nie keď som začmudená - smrdieť nie je môj štýl. A hlavne ten dym si nechaj pre seba - dúfam, že si tak urobil....
Ty nechápeš už dlhšiu dobu ...od založenia iémy ...

Ty si žena , ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad ....

Ja som kto ????.............................................. .už chápeš ????
pavol54
23.05.13,19:29
ľudia na dedinách pália veselo ďalej. Napríklad po zbere zemiakov býva zamorená celá dolina. Zákon je jedna vec, ale nikto to nerieši. Dediny nemajú svoju políciu a štátna polícia to nechce riešiť. Starostovia to tiež neriešia. Osveta nezaberá, lebo kompostovanie je pre týchto paličov práca naviac.
akurát že dedinčan nemyslí na to že aké toxíni vytvára ten dym, jak aj by keď v ich dobe také neriešili....... ale keď už ovzdušie a tak, ten dedinčan nieje hlavným orgánom kto znečisťuje,,, to skôr mestá a priemysel a továrne by mali riešiť a nie dedinčana... Ináč tie kríky zo zemiakov na kompost nepatria... sú tam toxické látky!! :D
si zabila zemiakový ker???????
Furča
24.05.13,17:07
Hm,hm kto si Buchač ? Aha, krotiteľ lastovičiek.
buchač
24.05.13,18:41
Hm,hm kto si Buchač ? Aha, krotiteľ lastovičiek.
Čítaj v profile ......

Som dilino , ktorý si robí občas z každého prdel ...

Momentálne si Ty na rade .......žeby lastovička ???
Furča
27.05.13,13:26
Obce a biologické rozložiteľné komunálne odpady

Samosprávy sú zodpovedné za nakladanie s komunálnymi odpadmi (KO) vznikajúcimi na území obce. Oni určujú, akým spôsobom sa s KO bude nakladať – aký bude systém zberu odpadu, či bude v obci separovaný zber, či sa bude kompostovať, aké budú nádoby, ako často sa budú vyvážať...

Samosprávy teda rozhodujú, čo sa bude v obci robiť aj s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi (BRKO). Ich rozhodnutia však musia byť v súlade so zákonom č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov, ktorý stanovuje právne rámce nakladania s odpadmi.

Obec musí zabezpečiť, aby sa bioodpad zo záhrad, parkov a ďalšej zelene vrátane odpadu z cintorína, tzv. zelený odpad nedostal do zmesového odpadu, pretože tento bioodpad nesmie byť zneškodňovaný na skládkach a v spaľovniach KO.
Obec musí vytvoriť taký systém nakladania s biologickým odpadom, ktorý bude akceptovateľný pôvodcami odpadov a zabezpečí, že tí s ním nebudú nakladať v rozpore so zákonom – ukladaním na nelegálne (čierne) skládky a spaľovaním na súkromných alebo verejných priestranstvách.
Obce musia zelený odpad zhodnocovať samé, alebo ho poskytnúť na zhodnotenie iným oprávneným organizáciám.
Od 1.1.2010 musia mať všetky obce v SR zavedený separovaný zber papiera, skla, kovov, plastov a BRKO (aj kuchynských a reštauračných bioodpadov).
Môžu to dosiahnuť:

Aktívnou podporou domáceho a komunitného kompostovania.
Zavedením intenzívneho zberu bioodpadu vo všetkých inštitúciách a firmách v obci, ako aj v domácnostiach, ktoré nechcú alebo nemôžu samostatne kompostovať.
Vybudovaním alebo iniciovaním vybudovania priestoru, kde sa bude tento bioodpad zhodnocovať (obecné kompostovisko, kompostáreň, bioplynová stanica...).
Nájdením odberateľa a zhodnocovateľa na vyzbieraný BRKO.
Zriadením zberných miest na „zelený odpad“, ktoré budú dostatočne prístupné pre obyvateľov.
Ekonomickým zvýhodnením tých pôvodcov, ktorí sa správajú šetrnejšie k ŽP.
Zvýšenou kontrolou dodržiavania všeobecne záväzných predpisov zo strany pôvodcov odpadu s uplatňovaním postihov pre tých, ktorí ich porušujú.
Zavedením informačných systémov o odpadovom hospodárstve v obci.
Furča
pavol54
27.05.13,14:28
Oplodnené samičky roztočca (veľkosť 0,1mm) od jesene do jari vegetujú v trávnych a burinových porastoch v jarných mesiacoch napádajú zeleninu vinič a okrasné rastliny. Tento rok je ich taký pretlak, že bolo treba pristúpiť k chemickej ochrane, čo tam po včelách!!!!!!!!!!
pablito74
27.05.13,16:38
Roztoce ktore spôsobuju skody na vinici su hlavne Hálkovec viničový, ktorý spôsobuje kučeravosť, akarinózu. A Vlnovník viničový, ktorý spôsobuje plstnatosť, erinózu. Pri tom prvom samicky prezimuju v prasklinach borky, na dreve alebo za supinami pucikov. Samicky toho druheho zvätsa iba za supinami pucikov. Alebo o akych roztococh sa bavime ?
Inak postrek sa vykonava spravidla v skorej jari, kedy este vcely nelietaju, a pouziva sa napr. Sulka. Tak tam problem pokial ide o vcely nevidim. Obecne sa na roztoce pouzivaju akaricidy, ktore vy vcelam takisto nemali skodit. Nie som vcelar ale myslim ze niektore akaricidy pouzivaju aj oni, na roztoce v uloch (klestik).
pavol54
27.05.13,17:31
Roztoce ktore spôsobuju skody na vinici su hlavne Hálkovec viničový, ktorý spôsobuje kučeravosť, akarinózu. A Vlnovník viničový, ktorý spôsobuje plstnatosť, erinózu. Pri tom prvom samicky prezimuju v prasklinach borky, na dreve alebo za supinami pucikov. Samicky toho druheho zvätsa iba za supinami pucikov. Alebo o akych roztococh sa bavime ?
Inak postrek sa vykonava spravidla v skorej jari, kedy este vcely nelietaju, a pouziva sa napr. Sulka. Tak tam problem pokial ide o vcely nevidim. Obecne sa na roztoce pouzivaju akaricidy, ktore vy vcelam takisto nemali skodit. Nie som vcelar ale myslim ze niektore akaricidy pouzivaju aj oni, na roztoce v uloch (klestik).
Napríklad roztoč chmeľový identifikovaný minulý týždeň na hrozne, uhorkách, melónoch síce píšu že je pre včely prijateľný ale je neprijateľný pre domáce zvieratá, vodné živočíchy apod.
duves
09.02.16,05:50
buchač
09.02.16,06:32
V česku su o krok dalej: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1676740-drony-budou-kontrolovat-jestli-lide-v-kotli-nepali-plastove-lahve

A čo máme robiť s čmudilmi u nas? Trpieť?

Pokiaľ sa toto ujme a do praxe (ak vôbec) uvedie, ubehne ešte nejaký ten piatok.
Ale berme úvahu, že sa to ujme...lebo proste EU. Tam budú fondy a už sa to rozbehne.

Berme v úvahu teraz :
1. Koľko dronov by bolo potrebných
2. Koľko tých príslušných zariadení
3. Koľko osôb obsluhy
4. KDE by sa kontrolovalo ? Niekde v obciach, niekde v osadách, v spaľovňach ?
5. ...tých otázok je ajajáááj..

Celkom dobrá fikcia zatiaľ ...
duves
09.02.16,06:47
To nie je fikcia.
Na verejnoprávnej CT1 bola o tom debata: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/

Je tam zaujimava debata, že skušali zistiť, že ako s tym zapasia na zapad od ich hraníc. Nijako, lebo tam to nepali nikto.
Len v BA-Rača registrujem niekoľko zon smradu po pálení.
http://dusan-vesely.racan.sk/2016/01/racianski-cmudilovia.html
A už mam spätnú väzbu, že rovnako to robia aj v dolnej rači.
buchač
09.02.16,06:57
To nie je fikcia.
Na verejnoprávnej CT1 bola o tom debata: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/

Je tam zaujimava debata, že skušali zistiť, že ako s tym zapasia na zapad od ich hraníc. Nijako, lebo tam to nepali nikto.
Len v BA-Rača registrujem niekoľko zon smradu po pálení.
http://dusan-vesely.racan.sk/2016/01/racianski-cmudilovia.html
A už mam spätnú väzbu, že rovnako to robia aj v dolnej rači.
Daj mi pokoj s Jílkovou a jej programom...to nie je debata, kde ide o šokantnosť. Každý cez každého pindá a celé to vedie jedna sliepka.

Tvoje zistenia či registrovanie je len v malej oblasti a tou je záhradkárska lokalita.
Tu ide ale o lenivosť odniesť tie fľaše do kontajnera. Normálny jedinec, ktorý sa zdržuje vo vykurovanej budove, nebude páliť v piecke či krbe plast.
Juraj Bindzár
09.02.16,07:09
Ľudia boží vyserte sa už konečne na to pálenie , keď to raz zakážu tak iba tej strednej vrstve . Rómovia bezdomovci a spodná vrstva + továrne dudú páliť stále . https://www.youtube.com/watch?v=EwINmSo2J-k
Púšťajte si túto nádhernú pesničku a nebude vám vadiť že sa pomaly dusíte .
duves
09.02.16,07:17
To nie je fikcia.
Na verejnoprávnej CT1 bola o tom debata: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/

Je tam zaujimava debata, že skušali zistiť, že ako s tym zapasia na zapad od ich hraníc. Nijako, lebo tam to nepali nikto.
Len v BA-Rača registrujem niekoľko zon smradu po pálení.
http://dusan-vesely.racan.sk/2016/01/racianski-cmudilovia.html
A už mam spätnú väzbu, že rovnako to robia aj v dolnej rači.
Daj mi pokoj s Jílkovou a jej programom...to nie je debata, kde ide o šokantnosť. Každý cez každého pindá a celé to vedie jedna sliepka.

Tvoje zistenia či registrovanie je len v malej oblasti a tou je záhradkárska lokalita.
Tu ide ale o lenivosť odniesť tie fľaše do kontajnera. Normálny jedinec, ktorý sa zdržuje vo vykurovanej budove, nebude páliť v piecke či krbe plast.
Rača nie je nejaka zahradkarska lokalita, ale miestna časť Bratislavy s panelakmi a rodinnymi domami.
buchač
09.02.16,07:31
Ľudia boží vyserte sa už konečne na to pálenie , keď to raz zakážu tak iba tej strednej vrstve . Rómovia bezdomovci a spodná vrstva + továrne dudú páliť stále
Púšťajte si túto nádhernú pesničku a nebude vám vadiť že sa pomaly dusíte .
PRESNE...a toto som predsa naznačoval.
Na chalupe môže lietať drony od vidím do nevidím....ešte aj cigáni pália kvalitné bukové alebo dubové. ;)
Drony by lietali len do určitej doby...alebo len do určitej výšky. Ak nie, potom smola. :D
duves
09.02.16,07:50
Neviem prečo, ale mam dojem, že vy dvaja doma palite odpad.
buchač
09.02.16,08:05
Neviem prečo, ale mam dojem, že vy dvaja doma palite odpad.
Zlý dojem máš...omyl veľký.
Možno som dilino, no nie debil, aby som si zasieral komíny...;)

Dreva dostatok, popolnica obďaleč, cca 50 m kontajnery na sklo a plast...stavebný bordel šmarím na vozík a odnesiem na skládku. Obec sa postará o zvyšok.
korela
09.02.16,13:36
To nie je fikcia.
Na verejnoprávnej CT1 bola o tom debata: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/

Je tam zaujimava debata, že skušali zistiť, že ako s tym zapasia na zapad od ich hraníc. Nijako, lebo tam to nepali nikto.
Len v BA-Rača registrujem niekoľko zon smradu po pálení.
http://dusan-vesely.racan.sk/2016/01/racianski-cmudilovia.html
A už mam spätnú väzbu, že rovnako to robia aj v dolnej rači.


http://www.porada.sk/t143696-p2-problem-so-susedmi-vecny-smrad.html
http://www.porada.sk/t274791-problem-so-susedmi-vecny-smrad-2-cast-pokracovanie.html
Ak budeš mať čas, tak aspoň letmo preleť tie stupídne slovenské reakcie, pretože predpokladám, že drvivá väčšina sú tu slovenskí poraďáci. Aj takto sa vyjadruje svoj vzťah ku svojej krajine, životnému prostrediu, zdraviu nás všetkých. Nárast chorobnosti, jedna rodina na Slovensku nie je kompletne zdravá.
Iba na okraj.
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/veda/pocet-deti-autizmom-pribuda-jedno-ma-doma-hovorca-rezortu-kultury.html


"Ohrozenejší chlapci
Detí s diagnózou autizmus z roka na rok pribúda. „Aktuálne sa udáva, že je to jedno k osemdesiatim ôsmim. Ešte pred niekoľkými rokmi to bol jeden autista na stodvadsať detí,“ hovorí psychologička Veronika Pospíšilová z bratislavského autistického centra Andreas.

Jej slová potvrdzuje aj Monika Bárdošová. Pred deviatimi rokmi mali v RCA za rok o vyše polovice menej klientov než teraz. „A viac je chlapcov. Zrejme je mužský genofond citlivejší na rôzne mutácie, na vplyv prostredia a podobne,“ zamýšľa
korela
09.02.16,13:59
Ľudia boží vyserte sa už konečne na to pálenie , keď to raz zakážu tak iba tej strednej vrstve . Rómovia bezdomovci a spodná vrstva + továrne dudú páliť stále
Púšťajte si túto nádhernú pesničku a nebude vám vadiť že sa pomaly dusíte .
PRESNE...a toto som predsa naznačoval.
Na chalupe môže lietať drony od vidím do nevidím....ešte aj cigáni pália kvalitné bukové alebo dubové. ;)
Drony by lietali len do určitej doby...alebo len do určitej výšky. Ak nie, potom smola. :D


Pretože ho majú priamo za domom a "zadarmo".

Keď som išla do nášho okolia so psom na prechádzku, tak za plotom nestráženého veľkého areálu vylámané stromy, boli umelo vysadené, keby si aspoň pílky vzali so sebou. Nemá ich kto ani pri tej činnosti prichytiť, vzdialené od cesty za kusom poľa. Plot má pootvárané dielce kvôli vysokej zveri. Tak keby boli aspoň ohľaduplní k prírode.
Cigáni u nás práve nekúria bordelom, ale sociopat. Stačí jeden v okolí, VŠ, vôbec neberie ohľad na susedov.
Za socíku mi stačilo iba raz privolať krížom k polocigáňom hasičov, aby prešetrili pálenie káblov na dvore, odvtedy sa neodvážili. Horšie sa k tomuto problému stavia inteligencia. :-(
Juraj Bindzár
09.02.16,14:43
Neviem prečo, ale mam dojem, že vy dvaja doma palite odpad.

Keby každý pálil toľko ako ja ,tak by som suseda nemusel 2x za mesiac zmlátiť . Plastové fľaše u nás obec odváža zadarmo a čo strihám stromy a ostatný podobní odpad používam ako mulč pod Kivi, Kaki a asiminy stromčeky . Požiadal so aj suseda že nech to nepáli že ja to radšej skompostujem ale výsledok je taký že mňa už bolia päste aj priedušky :)
buchač
09.02.16,16:24
Horšie sa k tomuto problému stavia inteligencia. :-(

Čo je to inteligencia ? Kto je inteligent ?
Lebo už som sa rozprával s cigánom s neukončenou ZŠ a súkal také životné myšlienky, že poniektorého VŠ vyštudovaného by také niečo ani len nenapadlo.



...ešte aj cigáni pália kvalitné bukové alebo dubové. ;)

Pretože ho majú priamo za domom a "zadarmo".
([/QUOTE]

Preto, lebo robia - sú zamestnaní v lese....a určite nie zadarmo a ani "zadarmo"...
duves
11.02.16,16:03
sito
11.02.16,21:19
No proste, nie je možné otravovať otráveným ovzduším ľudí, ktorí chcú zbohatnúť, bolo by to sprosté, že?

Ešte zariadia, že každému bezdomovcovi bude dodaný plyn, aby neotravoval
duves
12.02.16,08:16
Myslíš cyklon B?
sito
12.02.16,08:45
To by mohli mať zvratky, taký, čo dostanú vratky