ivkň
10.12.08,08:08
Dobry deň,

chcem sa spýtať na pár nejasností. Sme s. r . o. firma a v súčasnosti účtujeme v MRP, ale od nového roku- 2009 chceme prejsť na omegu. Dostala som doporučenie, že si mám konečné stavy nahodiť v roku 2008. Ale kedy urobiť aktualizáciu omegy?? po tom ako urobím prechod do nového roka (v omege), alebo ešte pred prechodom do nového roka?

A ešte jedna vec,keď teda urobím prechod aj aktualizáciu, a už sme v januári, účtujem, tak čo ak mi príde náhodou faktúra z roku 2008? musím si otvoriť rok 2008 opraviť alebo dohodiť faktúru, a potom znovu robiť nanovo prechod? vymažú sa mi tie pôvodné ID doklady v 2009? nevadí, keď to bude už v novej verzii??

alebo pomôžte mi z tohto gulašu:)

Dakujem.
mpca
10.12.08,07:21
Predpokladám že máte momentálne verziu 11.55,, na školení nám hovorili že prechod do nového roka treba uskutočniť až v novej verzii (12.00) a to až po novom roku (2.1.2009).
Tento prechod sa môže urobiť aj viac krát no ako sa to prejaví v databáze nového roku (2009) mi nieje tiež jasné. Pravdepodobne pribudnú nové interné doklady. (Alebo sa opraví pôvodný vygenerovaný doklad.)
LubenaK
10.12.08,09:17
Zostatky si nahodíte na verzii 11.55 v databáze roku 2008. Potom naištalujete novú verziu po novom roku - a v nej urobíte prechod do nového roku. Program automaticky prepočíta všetky zostatky v SKK na EUR a urobí Vám príslušné interné doklady do účtovného obdobia Otvorenie. Ak sa vrátite do starého roku ešte niečo opraviť a urobíte opakovaný prechod, program prepíše - zaktualizuje iba tieto Počiatočné stavy. Doklady, ktoré už budú nahraté v novom roku napr. do Januára, zostanú nedotknuté.
striebro1
11.12.08,05:36
dobry den, potrebovala by som poradit. potrebujem v omege vystavit fakturu uz za januar, teda zdanitelne plnenie januarove. ide o najom fakturovany s dph.
dakujem vopred za odpovede
mpca
11.12.08,05:47
Hmm,, kedze v januari sa bude uz fakturaovat v eurach a v novej verzii (12.00) ktora este nieje k dispozicii sa to zatial neda.
Thanatos
17.12.08,08:24
Dajú sa zostatky nahodiť aj v novom roku pri otváraní roku,ked nemám predchádzajúcu verziu Omegy než 12.00?
mpca
17.12.08,08:47
Ano daju sa. A to v uctovnom obdobi "otvorenie" cez ID.
Ale lepsie je nahodit aj ked v novej verzii este v roku 2008 zostatky a potom urobit prechod na novy rok 2009. Vyhnete sa tym mnohym kompilkaciam pri preucovani.
andreaS
03.01.09,10:54
Ja som prave pozerala upgrady na ich stranke, hlavne to, ci netreba v nejakej verzii robit ten prechod... pri upgrade nebolo napisane nic, tak som stiahla poslednu verziu, t.j. 12.01 .... potom len tak bludim ich strankou a je tam napisane, ze prechod na rok 2009 treba urobit vo verzii 12.00 ... tak som tahala starsiu verziu..

toto by ale podla mna mali mat v upozorneni pri tahani najnovsieho upgrade-u nie niekde inde...
LubenaK
03.01.09,21:29
Netreba sťahovať staršiu verziu. Ide o to, že pre prechod od nového roka musí byť minimálne verzia 12.00 - nie menšia. Novšia verzia bez problémov byť môže, t.j. aj 12.01.
andreaS
04.01.09,11:41
lenze to tam nemaju tak napisane.... je tam napisane, ze prechod ma byt urobeny vo verzii 12.00 a nie s dodatkom minimalne... mali by presne formulovat ako to ma byt, lebo potom som z toho zblbnuta...
Manual
04.01.09,17:35
lenze to tam nemaju tak napisane.... je tam napisane, ze prechod ma byt urobeny vo verzii 12.00 a nie s dodatkom minimalne... mali by presne formulovat ako to ma byt, lebo potom som z toho zblbnuta...
... veď ich nesmieš chytať za slovo, samozrejme vyššia verzia nič nepokazí ;):)
EkoRenka
04.01.09,17:53
Vôbec si nerobte starosti s verziami. Ak máte už 12.01 - o to lepšie, v interných dokladoch si ponahadzujte zostatky a urobte prechod do roku 2009. Keďže som touto "krížovou cestou", teda zmenou softwaru na Omegu, tiež prešla, nezabudnite si okrem ID s konečnými zostatkami nahodiť cez knihu pohľadávok a záväzkov aj všetky faktúry, ktoré majú neuhradený alebo preplatený zostatok (sumy musia sedieť s konečným zostatkom účtu 311 a 321, popr. iné - budete len nahadzovať základné údaje a zaškrtnete políčko neúčtovať - nepojdete cez evidenciu účtovných dokladov!), aby sa Vám preniesli do nového roku aj tieto v správnom prepočte a v správnej náväznosti na hlavnú knihu. Veľa šťastia!
janaGT
05.01.09,16:48
Vôbec si nerobte starosti s verziami. Ak máte už 12.01 - o to lepšie, v interných dokladoch si ponahadzujte zostatky a urobte prechod do roku 2009. Keďže som touto "krížovou cestou", teda zmenou softwaru na Omegu, tiež prešla, nezabudnite si okrem ID s konečnými zostatkami nahodiť cez knihu pohľadávok a záväzkov aj všetky faktúry, ktoré majú neuhradený alebo preplatený zostatok (sumy musia sedieť s konečným zostatkom účtu 311 a 321, popr. iné - budete len nahadzovať základné údaje a zaškrtnete políčko neúčtovať - nepojdete cez evidenciu účtovných dokladov!), aby sa Vám preniesli do nového roku aj tieto v správnom prepočte a v správnej náväznosti na hlavnú knihu. Veľa šťastia!
mňa od stredy čaká tiež takáto "krížová cesta". Doteraz som robila v softe ešte pod DOSOM, takže doteraz sa učím na demo verzii omegy, ale v práci ma už čaká ostrá verzia. Takže budem sa trápiť.
A tie neuhradené fa si robila v účtovnom období OTVORENIE? Alebo ako? Ja mám aj faktúru z roku 2007 - dod, fa. S tým ako?
H.B.
07.01.09,12:17
Ja by som potrebovala poradiť ako nahrať do decembra v omege tuzemskú faktúru s dátumom dodania 31.12.08, dátum vystavenia 05.01.09 a už je vyhotovená v eurách.
Lubica3
07.01.09,12:52
Na seminári nám doporučovali všetko, čo má zdanitelné plnenie 31.12.2008 nahrávať do roku 2008, aj keď sú doklady vystavené v januári.
andreaS
07.01.09,13:01
janaGT: ja ked som prechadzala z ineho softu na omegu (predchadzajuca uctovnicka robila v inom programe ako ja), tak som si otvorila uctovnictvo rok predtym, cize ak zacinas uctovat v 2009, otvor si najskor uctovny rok 2008..

- potom nahod do evidencie neuhradene dosle aj odoslane faktury s priznakom "neuctovat" (doporucujem vsetko uctovat cez vzory, cize otvoris si evidenciu uctovnych dokladov, v hornej casti nastavis okruh dokladov, kt. ides nahadzovat a vtedy das pridat, otvori sa nove okno a tam vyberies VZOR ktory potrebujes a uz len enterom postupujes)

Napr. pridanie neuhradenej doslej faktury:
1. otvoris si evidenciu uctovnych dokladov (EUD)
2. v lavej hornej casti si nastavis Okruh DF
3. vlavo dole stlacis PRIDAJ
4. v novom okne v lavej hornej casti je oranzovym podsvietene miesto pre vyber VZORU, vyberies vzor "20" a ENTER
5. program sa presunie na EXTERNE CISLO - to zadas a znova ENTER
6. program sa presunie na PARTNER - znovu zadas a ENTER (ak partner neexistuje, tak ho pridas cez zltu ikonku na konci riadku pre partnera a ked ho vyberies, znovu myskou kliknes do daneho okienka aby bolo vysvietene a az potom stlacis ENTER)
7. zadas TEXT uctovnej operacie (postupne prides nato, ze tie texty mozes zadefinovat aj so zadanim predkontacie a potom nemusis zadavat ani analytiku, ta sa nacita zo zadania pri texte) a znova ENTER
8. datum vyhotovenia - ENTER
9. datum prijatia - ENTER
10. splatnosti - ENTER
11. datum vzniku danovej povinnosti - ENTER
12. otvori sa tabulka pre zadanie sumy - podla vysky DPH zadas sumy do prislusnych koloniek, ak je fa od neplatcu suma ide to riadku 04, halierove vyrovnania doplnis do prislusneho riadku a sumou +/- podla potreby upravy - doplnis a tu bud enterom postupne prejdes na OK alebo aj myskou klik na OK, tabulka sa zavrie a znova ENTER
13. program pyta analytiku pre 321 - znova ENTER
14. teraz zadas ucet pre zauctovanie sumy bez dph, napr. 518 - ENTER
15. program dorobi sam zauctovanie pre DPH a preskoci na policko OK - teraz nedavas este enter, najskor treba vpravo hore zaskrnut volbu NEUCTOVAT a az potom potvrdis hotovy doklad = klik na OK

= a mas nahodenu neuhradenu doslu fa :)

Takto som nahodila vsetky dosle aj odoslane neuhradene fa (pri odoslanych je postup obdobny, len vzor ma ine cislo, inak vsetko ostava) a potom som si otvorila interne doklady (okruh ID, evidencia IDX) a pridala interny doklad do obdobia december kde som uviedla zostatky vsetkych uctov vratane 5,6 (tie som nahodila jednou sumou) aj s uvedenim jednotlivych analytik.

A potom som dala prechod do noveho roka. A bolo :)
liba2
07.01.09,15:35
mňa od stredy čaká tiež takáto "krížová cesta". Doteraz som robila v softe ešte pod DOSOM, takže doteraz sa učím na demo verzii omegy, ale v práci ma už čaká ostrá verzia. Takže budem sa trápiť.
A tie neuhradené fa si robila v účtovnom období OTVORENIE? Alebo ako? Ja mám aj faktúru z roku 2007 - dod, fa. S tým ako?Keď začínaš s Omegou od 1.1., všetky počiatočné zostatky aj saldokonto zadávaš do "otvorenie", aj tie staré zo starších rokov. Odporúčam ísť podľa užívateľskej príručky, tam je to pekne rozpísané. Alebo používať Help F1
dodo777
07.01.09,19:19
Veľmi vhodne je na prechod z iného softveru do OMEGY použiť funkciu Firma a tam je záložka IMPORT a treba vybrať import z iného softveru. Len sa treba najprv poradť v Krose či váš starý soft bude komapibilny. Je to naj jednoduchšie riešenie.
janaGT
08.01.09,06:48
Veľmi vhodne je na prechod z iného softveru do OMEGY použiť funkciu Firma a tam je záložka IMPORT a treba vybrať import z iného softveru. Len sa treba najprv poradť v Krose či váš starý soft bude komapibilny. Je to naj jednoduchšie riešenie.

na to som sa pýtala hneď, lenže u nás sa to nedalo, máme soft ešte pod dosom.
zuzana
08.01.09,07:06
A ak máš MRP pod wind. tak sa to dá?
janaGT
08.01.09,07:21
A ak máš MRP pod wind. tak sa to dá?
neviem, či sa to pýtaš mňa, ja som mala resp. ešte mám program od ESETU.
shureido
10.01.09,09:15
Pomooooc ! Na konci roka som si pekne zaúčtovala všetky doklady, 2.1 som si stiahla verziu 12.00 išla bez problémov. Dnes ráno som zapla Omegu, automaicky sa mi stiahla verzia 12.01 ale ked som otvorila program, tak sa mi stratilo celé účtovníctvo. Pri obnove z archívu sa mi obnovili položky iba do júla 08 (viem mala som archivovat častejšie....moja vina)....Je možné, že sa doklady nachádzajú ešte niekde na disku? Nič som nemazala....len pri predstave že mám nahadzovať účto za pol roka mi aj slza vyhŕkla !...Prosím poradte ak viete ako to dostať spať..... Vdaka moc..:confused::confused:
andreaS
10.01.09,09:27
mne sa to raz stalo a vzniklo to tak, ze povodna omega bola nainstalovana na C:Program files/Omega a vzdy ked som dala aktualizaciu, tak mi nahralo druhu omegu na C:Omega a vtedy som cez plochu vlastne otvarala tu novu omegu, kde firma nebola nahodena...

Tak skus vyhladat v pocitaci subor rok2008 a potom otvor omegu a cez OMEGA/Pripojene firmy daj pripojit novu firmu a najdi ten subor "rok2008" a daj pripoj... skus otvorit ci to je ono a uvidis...

ak nie, tak jedine pockat do pondelka a zavolat do krosu.
shureido
10.01.09,09:52
Nepodarilo sa mi to obnovit. Nasla som subor rok 2008 ale ak som to chcela pripojit napisalo, že firma uz je a mam skusit inu. Tak snad v pondelok v krose poradia lebo ak to budem robit odznova tak si to asi...
bepo
10.01.09,10:12
Pri obnove z archívu sa mi obnovili položky iba do júla 08 (viem mala som archivovat častejšie....moja vina)....Je možné, že sa doklady nachádzajú ešte niekde na disku? Nič som nemazala....
Povedal by som že obnovou z archívu si premazala čo tam bolo takže aspoň máš dve nové skúsenosti:
1- už vieš načo existuje tlačítko Archivovať príp Zálohovať
2- skôr ako niečo urobíš si premyslíš čo to môže spôsobiť, už pár ľudí si takto preformátovalo disk keď spustili príkaz ktorý im zo srandy poradili na nete a oni nevedeli na čo slúži.
Nabudúce si predtým v nejakom Správcovi súborov (Windows Explorer,Total commander a pod)pozri dátumy kedy sa súbor zmenil a aspoň si ho niekam nakopíruj, v prípade Omegy sa dáta ukladajú na C:/Omega/data/"meno firmy" a tam je to po jednotlivých rokoch, pozri aké sú tam dátumy prípadne daj hľadať súbory *.mdb a tam uvidíš čo máš na disku
shureido
10.01.09,15:13
No nepotesil si ma, ale mas pravdu. O tlacitku archivovať sa mi bude snívať ešte asi mesiac, no a to čo mám urobiť (polročná práca) mi zaberie minimálne mesiac. Hľadala som na celom disku ale nikde som nenašla nič novšie ako ten júl. Ale kedže topiaci sa aj slamky chytá, pondelok zavolám do Krosu a skúsim to dať ešte kamarátovi IT..snáď motyka vystrelí.....
Ajuška
11.01.09,10:53
...po vytvorení prechodu do ďalšieho roku (2009) je možné toto (2009) úplne vymazať...:confused:... taak by sa mi to hodilo...:rolleyes:...
liba2
11.01.09,10:55
...po vytvorení prechodu do ďalšieho roku (2009) je možné toto (2009) úplne vymazať...:confused:... taak by sa mi to hodilo...:rolleyes:...zakaždým, keď urobíš zmeny v r.2008 môžeš urobiť prechod znova a budeš mať r. 2009 aktualizovaný.
Ajuška
11.01.09,11:04
zakaždým, keď urobíš zmeny v r.2008 môžeš urobiť prechod znova a budeš mať r. 2009 aktualizovaný.

libka... to viem... Leeenže...:mee:...musela som urobiť prvý prechod kvôli fakturácii hneď 2.januára a ešte len teraz sa mi dostávajú do rúk DF, ktoré ma nútia k hromadnému prečíslovaniu...:confused:...v dôsledku čoho sa mi pri opakovanom prechode nespárujú následné úhrady (výpis z banky jasné že ešte nemám)... Preto by sa mi páčilo, ak by som vedela 2009 totál zrušiť (tých pár OF a príkazov na úhradu je predsa len menšie zlo znova nahrať)... a vygenerovať znova... :rolleyes: ...zrejme sladký to môj sen... však?
bepo
11.01.09,11:12
Veď rok 2009 si vieš vymazať, vo Win Explorer choď C:/Omega/data/"názov firmy" a tam si vymaž ROK_2009.mdb
liba2
11.01.09,11:12
libka... to viem... Leeenže...:mee:...musela som urobiť prvý prechod kvôli fakturácii hneď 2.januára a ešte len teraz sa mi dostávajú do rúk DF, ktoré ma nútia k hromadnému prečíslovaniu...:confused:...v dôsledku čoho sa mi pri opakovanom prechode nespárujú následné úhrady (výpis z banky jasné že ešte nemám)... Preto by sa mi páčilo, ak by som vedela 2009 totál zrušiť (tých pár OF a príkazov na úhradu je predsa len menšie zlo znova nahrať)... a vygenerovať znova... :rolleyes: ...zrejme sladký to môj sen... však?veď prečísľuj (úhrady ešte nemáš) a malo by ti to prejsť už prečíslované...
alebo počkaj do rána a spýtaj sa v krose.
Johanka
11.01.09,11:18
No nepotesil si ma, ale mas pravdu. O tlacitku archivovať sa mi bude snívať ešte asi mesiac, no a to čo mám urobiť (polročná práca) mi zaberie minimálne mesiac. Hľadala som na celom disku ale nikde som nenašla nič novšie ako ten júl. Ale kedže topiaci sa aj slamky chytá, pondelok zavolám do Krosu a skúsim to dať ešte kamarátovi IT..snáď motyka vystrelí.....
Nezúfaj, mám podobnú skúsenosť, vtedy som myslela, že som navždy stratila dáta v Alfe za posledné roky u všetkých klientov. V Krose mi pomohli a dáta sme našli :).
Ajuška
11.01.09,11:21
Veď rok 2009 si vieš vymazať, vo Win Explorer choď C:/Omega/data/"názov firmy" a tam si vymaž ROK_2009.mdb
Takýto zásah mi nezišiel na um... Len dúfam, že sa program bude naozaj správať tak, ako by následne robil prvý prechod... ;) ...
Ajuška
11.01.09,11:22
veď prečísľuj (úhrady ešte nemáš) a malo by ti to prejsť už prečíslované...
alebo počkaj do rána a spýtaj sa v krose.
Noo... keďže som využila možnosť urobiť prechod bez uzávierky... ten hokej tam už teraz bude riadny obávam sa prepojených dokladov - príjemky a pod.... a v novom roku sú prenesené doklady uzavreté systémovo, takže tam ich zrejme neprečíslujem podľa rovnakých kritérií ako v 2008...
shureido
11.01.09,14:40
Nezúfaj, mám podobnú skúsenosť, vtedy som myslela, že som navždy stratila dáta v Alfe za posledné roky u všetkých klientov. V Krose mi pomohli a dáta sme našli :).
dakujem dodala si mi trosku nadeje, ja som kvôli tomu stravila priserny vikend, nevediac ci mam zacat nahadzovat od znova aby som to stihla, alebo cakat do pondelka ako na ihlach...ale zatial cakam netrpezlivo na zajtra aby som to snad niekde na disku nasla....ju drzte mi palce..
andreaS
12.01.09,08:17
Ajuška: ja tak robim pravidelne a este sa mi ziadny hokej neporobil.... pretoze ked urobim daku zmenu v starom roku, urobim nanovo prechod do noveho (bez zavierky) a v novom roku sa tie zmeny urobia, zaroven aj faktury sa precisluju... a uhrady su dobre naparovane...
janaGT
12.01.09,08:22
Ajuška: ja tak robim pravidelne a este sa mi ziadny hokej neporobil.... pretoze ked urobim daku zmenu v starom roku, urobim nanovo prechod do noveho (bez zavierky) a v novom roku sa tie zmeny urobia, zaroven aj faktury sa precisluju... a uhrady su dobre naparovane...
prechod do nového roka 2009 treba urobiť v období otvorenie 2009?
andreaS
12.01.09,08:32
napr. teraz mas zalozenu firmu a vytvorene ucto za 2008... chces urobit novu databazu pre novy rok, tak si nemas ako otvorit nieco, co neexistuje... takze normalne otvoris databazu roku 2008 (v tej uvodnej tabulke ked si otvoris program si mozes vybrat ktoru firmu a ktory rok otvoris napriklad Omega s.r.o. a v zatvorke vedla nazvu mas rok uctovnictva, tak otvoris Omega s.r.o. (2008) ) ... potom das FIRMA/prechod do noveho roka a odklikas postupne vsetky ponukane tabulky... so vsetkym suhlasis, vsetko daj dalej, program bude upozornovat ze neni zavierka ale napriek tomu chceme urobit prechod do noveho roka...

potom sa ti znova otvori uvodna tabulka, kde uz mozes vybrat dve firmy:
- Omega s.r.o. (2008)
- Omega s.r.o. (2009)

tak si vyberies v ktorej databaze chces prave pracovat a je to...

Akonahle potrebujes robit v 2008, tak si otvoris, urobis co potrebujes, zmenis, vymazes, doplnis, precislujes... proste cokolvek a ak chces, aby si ti tvoje zmeny zobrazili aj v 2009, tak znovu urobis prechod do noveho roka. Musis mat ale otvorenu databazu 2008.

Toto mozes robit do aleluja az kym rok 2008 uplne neuzavres vsetkymi uzavierkami a vies, ze vsetko v 2008 je hotove, spravne, tak urobis prechod do noveho roka posledny krat.
janaGT
12.01.09,08:34
a načo potom slúži v programe vnútorný dátum a účtovné obobie vpravo hore? Ja som si myslela, že sa treba riadiť tým.
andreaS
12.01.09,08:39
no to su veci, kt. mna napr. niekedy strasne nervuju...

Ked napr. robim v uctovnictve za 2008 a hore mam uctovne obdobie januar a ja uctujem december, tak sa program pri zadavani kazdeho dokladu pyta, ci ma doklad ulozit do uctovneho obdobia december... ale ked mam hore nastaveny december a robim december, tak tuto otazku nedava...

trosku nechapem, preco to tam tak dali, ale budis...

jo a este jedna vec ma nervuje s datumami v tomto obdobi... mam otvorene ucto 2008 a je jasne, ze robim v tomto roku ale pri zadavani datumu v tvare 3012 mi hodi aktualny rok cize mi vytvori 30.12.2009 ... ide ma z toho porazit, lebo dalsie dva kliky ma zdrzuju a datum musim zadavat v tvare 301208 aby to bolo spravne...

alebo ako mi bolo poradene z omegy, tak ze si mam prestavit datum v pocitaci na 2008, lenze vtedy mi zblbnu vsetky ostatne programy, ale hlavne skype...

akoby to nemohli urobit, ze ked robis v ucte 2008 tak nech rok dava podla toho...
janaGT
12.01.09,08:41
no to su veci, kt. mna napr. niekedy strasne nervuju...

Ked napr. robim v uctovnictve za 2008 a hore mam uctovne obdobie januar a ja uctujem december, tak sa program pri zadavani kazdeho dokladu pyta, ci ma doklad ulozit do uctovneho obdobia december... ale ked mam hore nastaveny december a robim december, tak tuto otazku nedava...

trosku nechapem, preco to tam tak dali, ale budis...

jo a este jedna vec ma nervuje s datumami v tomto obdobi... mam otvorene ucto 2008 a je jasne, ze robim v tomto roku ale pri zadavani datumu v tvare 3012 mi hodi aktualny rok cize mi vytvori 30.12.2009 ... ide ma z toho porazit, lebo dalsie dva kliky ma zdrzuju a datum musim zadavat v tvare 301208 aby to bolo spravne...

alebo ako mi bolo poradene z omegy, tak ze si mam prestavit datum v pocitaci na 2008, lenze vtedy mi zblbnu vsetky ostatne programy, ale hlavne skype...

akoby to nemohli urobit, ze ked robis v ucte 2008 tak nech rok dava podla toho...

aha, takže už tomu rozumiem, teda dúfam, prax ukáže ... :)
Reina
12.01.09,20:45
ahoj, Viď možnosť použitie vnútorného dátumu.
http://www.porada.sk/t21090-vnutorny-datum-v-omege.html#post197086
predposledný alebo posledný príspevok
EkoRenka
17.01.09,13:22
andreaS Ti poradila naozaj vyčerpávajúco a správne. Ja som to na základe konzultácie v Krose robila trošku iným spôsobom - nešla som cez EUD ale cez knihu záväzkov a pohľadávok v skrátenej forme - ZJEDNODUŠENÉ (zelená kolonka), veď Ty už predsa prenášaš len zostatky, a robila som to cez účtovné obdobie OTVORENIE. Samozrejme, tohto roku je situácia špecifická a je omnoho lepšie nahrať si to do roku 2008 a urobiť prechod (kvôli správnemu prepočtu na €). Možno toho nemáš veľa, ja som však mala kopec neuhradených zahraničných faktúr, neurhadených zahraničných záväzkov v rôznych menách, taktiež veľa majetku (ani na ten by si nemala zabudnúť) - ale podarilo sa mi to spraviť bez problémov. Ak si to teraz urobíš správne, už sa k tomu nikdy nemusíš vracať. Ak ešte je niečo, na čo si nedostala potrebnú alebo uspokojivú odpoveď a ja Ti budem vedieť pomôcť - "jakožto prešlá touto krížovou cestou":-), rada tak urobím.
janaGT
25.01.09,11:30
a potom som si otvorila interne doklady (okruh ID, evidencia IDX) a pridala interny doklad do obdobia december kde som uviedla zostatky vsetkych uctov vratane 5,6 (tie som nahodila jednou sumou) aj s uvedenim jednotlivych analytik.

A potom som dala prechod do noveho roka. A bolo :)

účty A a P napr. 702/022 a účty N spočítam všetky účty účt. sk- 5 a jednou sumou nahodím ID a tak isto V ?
A potom si dala ten prechod do nového roka a tým pádom sa ti vytvorili nové počiatočné stavy... dúfam, že som to pochopila dobre :)
A ešte premýšľam nad tým, že ak by som urobila ID s nákladmi a výnosmi taktiež po jednotlivých účtoch v decembri 2008 , potom by som mohla už v omege urobiť aj uzávierku účtovníctva roku 2008?
andreaS
25.01.09,17:22
takto som to nahodila ja (vid obrazok) plus tie zavazky/pohladavky (ak vznikli pred 2008, tak do obdobia otvorenie v uctovnom roku 2008 ak v priebehu roka 2008 tak do obdobi kam patria ale vsetky s priznakom "neuctovat", ale do prislusnych evidencii sa dostali) ... plus karty majetku

potom este postupne urobit vsetky uzavierky (v casti firma/uzavierky a tam postupne po jednom kazdu uzavierku, pri uzavierke uctovnictva a dph najskor "B" a "D" od 01.01.-31.12., potom dalsie uzavierky, vytlacit vykaz ziskov a strat plus suvahu, douctovat danovu povinnosti a vratit sa do uzavierky dph a uctovnictva a dat uzavierku "A" od 1.1.-31.12.) a az potom urobit zavierku a finalny prechod do noveho roka....

kym este robis v roku 2008 tak ziadne uzavierky nerob, len si pracuj s tym, co potrebujes, maz, doplnuj, upravuj, precislovavaj ale nezabudni po kazdej zmene urobit prechod do noveho roka aby sa prevedene zmeny zobrazili aj v novom uctovnom roku :)
janaGT
26.01.09,05:39
takto som to nahodila ja (vid obrazok) plus tie zavazky/pohladavky (ak vznikli pred 2008, tak do obdobia otvorenie v uctovnom roku 2008 ak v priebehu roka 2008 tak do obdobi kam patria ale vsetky s priznakom "neuctovat", ale do prislusnych evidencii sa dostali) ... plus karty majetku

potom este postupne urobit vsetky uzavierky (v casti firma/uzavierky a tam postupne po jednom kazdu uzavierku, pri uzavierke uctovnictva a dph najskor "B" a "D" od 01.01.-31.12., potom dalsie uzavierky, vytlacit vykaz ziskov a strat plus suvahu, douctovat danovu povinnosti a vratit sa do uzavierky dph a uctovnictva a dat uzavierku "A" od 1.1.-31.12.) a az potom urobit zavierku a finalny prechod do noveho roka....

kym este robis v roku 2008 tak ziadne uzavierky nerob, len si pracuj s tym, co potrebujes, maz, doplnuj, upravuj, precislovavaj ale nezabudni po kazdej zmene urobit prechod do noveho roka aby sa prevedene zmeny zobrazili aj v novom uctovnom roku :)

nevidím na tom obrázku že by si účtovala cez 702.
a ešte rozmýšľam, že keď dám tie 5 a 6 jednou sumou, tak potom budem mať VZaS nesprávny resp. sumy nebudú rozhodené po jednotlivých účtoch . Nie?
andreaS
26.01.09,06:22
Ja som nepotrebovala robit uzavierky roku 2007, preto som to tak nahodila... lebo to robila uctovnicka predo mnou... len som to potrebovala nahodit aby som mala stavy z 2007 prehodene do 2008.

jasne ak chces tlacit vykazy uz z omegy, tak si nahod 5ky aj 6tky jednotlivo... kludne aj podla analytik ak tam mas dake nedanove (nezabudni na tej konkretnej analytike vo vlastnostiach toho uctu zaskrtnut policko "nedanove" resp. "neovplyvnuje dan"
janaGT
26.01.09,06:49
Ja som nepotrebovala robit uzavierky roku 2007, preto som to tak nahodila... lebo to robila uctovnicka predo mnou... len som to potrebovala nahodit aby som mala stavy z 2007 prehodene do 2008.

jasne ak chces tlacit vykazy uz z omegy, tak si nahod 5ky aj 6tky jednotlivo... kludne aj podla analytik ak tam mas dake nedanove (nezabudni na tej konkretnej analytike vo vlastnostiach toho uctu zaskrtnut policko "nedanove" resp. "neovplyvnuje dan"

a teda tie účty A a P cez tú 702?
janaGT
26.01.09,09:05
Ja som nepotrebovala robit uzavierky roku 2007, preto som to tak nahodila... lebo to robila uctovnicka predo mnou... len som to potrebovala nahodit aby som mala stavy z 2007 prehodene do 2008.

jasne ak chces tlacit vykazy uz z omegy, tak si nahod 5ky aj 6tky jednotlivo... kludne aj podla analytik ak tam mas dake nedanove (nezabudni na tej konkretnej analytike vo vlastnostiach toho uctu zaskrtnut policko "nedanove" resp. "neovplyvnuje dan"

haló, haló, tak cez tú 702 alebo si to program urobí sám
andreaS
26.01.09,09:12
janka: tak urob ako mam ja plus na opacnu stranu daj tu 702ku, podla mna tym nic nepokazis...
janaGT
26.01.09,09:20
janka: tak urob ako mam ja plus na opacnu stranu daj tu 702ku, podla mna tym nic nepokazis...
keď som to skúsila bez tej 702, tak mi vypisuje že je porušená podvojnosť účtovania
janaGT
26.01.09,16:54
keď som to skúsila bez tej 702, tak mi vypisuje že je porušená podvojnosť účtovania
tak už som na to prišla, ak nahraám všetko z A aP a 5 a 6, tak sa mi strany automaticky rovnajú.
Urobila som si kópiu na notebooku, tam skúšam tieto finty, ktoré sa od vás učím.
Teraz skúšam zzávierku k 311208, avšak vypisuje mi hlášku:

Nemožno vykonať závierku účtovníctva ku dnu 31.12.2008, pretože posledný účtovný prípad bol dna 31.10.2009.

ale ja žiadny úečtovný prípad z takéhoto dátumu nevidím, čo s tým urobím?
Adula
26.01.09,16:57
Skúšali ste si kontrolu účtovníctva, a presne Vám vyhodí, kde sú chyby.
janaGT
26.01.09,17:02
teraz som urobila, píše mi:
meno stlpca CO10_IDsklad, miesto chyby T223_invenúry, text položka bez napojenia na hlavný doklad, spôsob opravy automaticky, závažná
neviem čo to môže byť, ja sklad nevediem.
andreaS
26.01.09,17:04
janka: mozno si si nevsimla ked si zadavala datumy ze ti skocil aktualny rok 2009 ... nato si v tomto obdobi treba dat pozor... ked das datum v tvare 3110 tak ti dohodi rok 2009 ak ale das 311008 tak ti urobi datum 31.10.2008 ... to je jedna z veci, kt. mna v tomto obdobi vedia dost vytocit.... po dotaze priamo na kros mi bolo odporucene prestavit si systemovy datum v kompe na rok 2008, aby mi ho tahalo namiesto 2009 ked zadam v tvare 3110 ... lenze vtedy mi zblbne vsetko ostatne... takze radsej vypisujem poctivo cely datum 311008 aj ked su to 2 kliky navyse....

daj si pripadne tu kontrolu (Firma/kontrola ... a nechaj zakvacnute vsetko a daj "nova kontrola") ... chvilu pockaj a postupne uvidis ake pripadne chyby sa ti vyskytnu... doklady sa daju priamo odtial opravovat... staci dvojklik na konkretny riadok (nesmies mat urobenu ziadnu uzavierku uctovnictva, inak ti oprava nepojde)
Adula
26.01.09,17:05
Postav sa na tu položku. Dvojklikom si skús a uvidíš, čo ti otvorí, teraz ťa automaticky hodí na tu chybu, a nemáš ani jednu položku na sklade? Závažná sa musí opraviť.
andreaS
26.01.09,17:06
v otvorenom okne kontroly stlac "oprav chybu" a tam vyber "oprav vsetky automaticky opravitelne chyby" a malo by byt po probleme... toto sa da pouzit iba ak program napise ze je mozne opravit automaticky... inak rucne chyby tak ako som napisala vyssie
janaGT
26.01.09,17:08
už som dala automatickú opravu, znova kontrolu, vymazala som všetky uzávierky, a zase mi to vypisujem ťe tam je doklad z 2009
liba2
26.01.09,17:11
už som dala automatickú opravu, znova kontrolu, vymazala som všetky uzávierky, a zase mi to vypisujem ťe tam je doklad z 2009dvoj-klikom na tom riadku sa ti otvorí dokllad, kde sa nachádza chyba.
janaGT
26.01.09,17:14
dvoj-klikom na tom riadku sa ti otvorí dokllad, kde sa nachádza chyba.
už sa mi to automaticky opravilo, potom som urobila tú závierku znova, avšak vypisuje to isté, ale chybu teraz už neukazujue žiadnu
Adula
26.01.09,17:17
a dala si si znova kontrolu a uvidíš, či ti vyhodí, lebo ked dáš automaticky upraviť chyby, tak ti opraví, len tie ktoré sa dajú, ale ktoré sa nedajú, tak ti neopraví, tak si to skús znova.
andreaS
26.01.09,17:22
skus to este takto:

daj si evidenciu uctovnych dokladov a okruh "vsetko" ... a daj si zoradit zobrazene udaje podla DUUP (kliknutim na napis tohto stlpca sa ti zobrazene udaje zoradia... v zavislosti na hlavicku ktoreho stlpca kliknes, tak podla neho sa zoradia zobrazene udaje) ... potom si skus najst ten datum, kt. ti stale vypisuje...
janaGT
26.01.09,17:41
skus to este takto:

daj si evidenciu uctovnych dokladov a okruh "vsetko" ... a daj si zoradit zobrazene udaje podla DUUP (kliknutim na napis tohto stlpca sa ti zobrazene udaje zoradia... v zavislosti na hlavicku ktoreho stlpca kliknes, tak podla neho sa zoradia zobrazene udaje) ... potom si skus najst ten datum, kt. ti stale vypisuje...
hurá!!!!!!!!!!!
už som to našla, mala som tam dátum DUUP 31102009,
ale zaujímavé je, že keď som klikla na tú chybu, tak mi ju neukázalo.
Ale už to mámv poriadku.
Ďakujem za pomoc!
gita
11.02.09,07:33
U zahr. faktúr /Euro/ v r. 2008 som na konci urobila kurzové rozdiely a v novom roku ich mám ako úhrady, t. j. neuhradená suma faktúry v r. 2009 je vykázana ako znížená o ten kurzový rozdiel. To je správne?
andreaS
11.02.09,07:41
gita: vydrz do novej verzie a urob potom prechod znova ... cosi tam maju posahane... a ako tak citam vsetky postrehy, tak nie cosi ale ovela viac tam toho maju zle... myslim krosaci...


------
oprava:
tak teraz som uz tak zmagorena a dopletena, ze poriadne ani nerozmyslam .... beriem spat tento moj prispevok...
liba2
11.02.09,07:43
U zahr. faktúr /Euro/ v r. 2008 som na konci urobila kurzové rozdiely a v novom roku ich mám ako úhrady, t. j. neuhradená suma faktúry v r. 2009 je vykázana ako znížená o ten kurzový rozdiel. To je správne?všimni si, že je tam len hodnota SKK, teda suma fa v eur sa nezmenila, fa nie je čiastočne uhradená , iba sa znížila protihodnota v Sk na sumu po prepočítaní konverzným kurzom.
gita
11.02.09,08:07
Ešte jeden dotaz- keď sa robí nový prechod, treba vymazať prvý interný doklad v roku 2009 alebo sa prepíše sám?
denisie
11.02.09,08:18
Ešte jeden dotaz- keď sa robí nový prechod, treba vymazať prvý interný doklad v roku 2009 alebo sa prepíše sám?

sám sa prepíše
anina
11.02.09,17:11
Po spusteni prechodu do r. 2009 sa zapísali ako systemový riadok
"centové rozdiely". Nedá sa samozrejme vymazať. Neviem odkial to program ťahá, lebo sú strašne vysoké, tak predpokladám, že to mám zle.
Vyčíslené sú len na 311,321 a 324.
Ako to máte vy? Treba niečo pri prechode nastaviť? Ja som to len odklikala bez uzávierky-ano, ale to bola asi chyba...
liba2
11.02.09,21:13
Po spusteni prechodu do r. 2009 sa zapísali ako systemový riadok "centové rozdiely". Nedá sa samozrejme vymazať. Neviem odkial to program ťahá, lebo sú strašne vysoké, tak predpokladám, že to mám zle. Vyčíslené sú len na 311,321 a 324.
Ako to máte vy? Treba niečo pri prechode nastaviť? Ja som to len odklikala bez uzávierky-ano, ale to bola asi chyba...Nie, toto podčiarknuté nie je chyba, tak to robíme dovtedy, kým nemáme účto v starom roku tak, aby sme ho mohli uzavrieť.
Môže to byť chyba programu; v niektorej diskusii sa tu už o tom hovorilo, čakáme na novšiu verziu Omegy.
Ty si len priprav napr. podľa saldokonta, aké majú byť správne zostatky na týchto účtoch, pri cudzej mene po zaúčtovaní kurzových rozdielov k 31.12.
Overíš to potom ešte raz po natiahnutí novšej verzie, ktorá sa pripravuje.

dodatočne doplňujem - tu sa o tom hovorilo:
http://www.porada.sk/t101695-omega-prechod-na-eur-a-centove-rozdiely.html
janaGT
13.02.09,09:51
[quote=andreaS;928214]takto som to nahodila ja (vid obrazok) plus tie zavazky/pohladavky (ak vznikli pred 2008, tak do obdobia otvorenie v uctovnom roku 2008 ak v priebehu roka 2008 tak do obdobi kam patria ale vsetky s priznakom "neuctovat", ale do prislusnych evidencii sa dostali) ... p

babenky,
keď robím ID so zostatkami minulého roka, nesedia mi strany Md a D z dôvodu dane z úroku na BU na 341:
daň z príjmu mi vyšla 1 898 587,-
v DP som odrátala sumu 51,- - daň z úroku na bu
takže máme zaplatiť 1 898 536,-
keď dám na KS stranu DAL 341 sumu 1 898 536,- tak mi MD a D nesedia o 51,-
kde robím chybu?
andreaS
13.02.09,10:31
janka: presne nahod sumy tak, ako ti ich vyplul stary program ako konecne stavy za rok 2008. Sediet by to malo...

lebo ked mas v priebehu roka zrazky z urokov, tak tie uctujes
341/221 = 51,-

danova povinnost = 591/341 1 898 587,-

Ak sledujes 341 analyticky zvlast pre prvy a zvlast pre druhy pripad, tak ich nahod rovnako. Ak ich chces zlucit do jednej, tak nahod uz len ten rozdiel.
andreaS
13.02.09,12:18
prave som prisla na dalsiu chybu...

robim postup pre dasku ako na rozuctovanie faktury a pritom som si to vsimla. je mi uz teraz jasne, preco jej to nechcelo ist...

Islo o fakturu za najomne bez dph-cky, kt. trebalo rozuctovat na 3 nakladove ucty.

Najskor sa faktura zapisuje akoby netrebalo rozuctovat, v plnej sume. Zadala som postupne vsetko a sumu som dala do r. 04 "volny zaklad" a dokoncila doklad... tak mi zapisalo v prvom riadku celu sumu na D 321 a v druhom riadku mi dalo sumu bez dph ale s predpisom MD 518 a D 321. Cize druhy krat tam hodilo predkontaciu na D, co tam nema byt...
----
skusam to opat viackrat uctovat a uz mi to tam nehadze... ale predtym mi to urobilo 2x... akosi tej omege poriadne hrabe...
durisovad
13.02.09,18:09
No a ja sa mozem trapit...
andreaS
13.02.09,18:14
daska: ale vsak to som ti napisala do toho postupu :)
durisovad
13.02.09,18:25
Ved ano, ale maj so mnou este trochu trpezlivosti, prosim.
andreaS
14.02.09,08:58
daska: neboj, mam :)
janaGT
27.02.09,12:34
ahojte,
ako vám omega urobila prechod v pokladni?
mne nesedí 701 o sumu zostatku 211 slovenskej.
denisie
27.02.09,12:36
ahojte,
ako vám omega urobila prechod v pokladni?
mne nesedí 701 o sumu zostatku 211 slovenskej.
už je na svete nová verzia 12.10
skús si narať tú a urobiť prechod znova. Kros uvádzal, že touto verziou riešil viacero chýb:eek:
durisovad
27.02.09,12:38
Ale zda sa, ze nevyriesil.
janaGT
27.02.09,12:39
už je na svete nová verzia 12.10
skús si narať tú a urobiť prechod znova. Kros uvádzal, že touto verziou riešil viacero chýb:eek:
mám túto verziu,
teraz som práve pozerala, že v hlavnej knihe mám už otvorenú 211 EUR aj 211 Sk - prepočítanú na eur.
Len neviem, prečo mi nesedí tá 701
andreaS
28.02.09,09:07
takze... dokontrolovala som zostatky uctov, zrusila poslednu uzavierku, nanovo urobila prechod do 2009 a stale mam kurzove rozdiely cca 6tis EUR... a co je este zaujimavejsie je to, ze k 31.12.2008 ma ucet 314 zostatok 0,- ale k 1.1.2009 tam mam zrazu dakych 1400 EUR!!!!
durisovad
28.02.09,10:17
No teda toto je velmi zaujimave. Ze sa taketo lapsusy stali mne - zaciatocnicke v OMEGE, sa ani velmi necudujem, ale ak to nefunguje tebe, co sa v tom programe vyznas, asi nebude chyba v uctovnickach ale niekde inde .....
Adula
28.02.09,10:46
Tiež mi nesedí pokladňa Skk, na konci roka je 0 a na začiatku mi hodilo 11.000 Eur., no zdá, že budeme čakať na dalšiu novú verziu. :)
Ajuška
28.02.09,11:33
takze... a co je este zaujimavejsie je to, ze k 31.12.2008 ma ucet 314 zostatok 0,- ale k 1.1.2009 tam mam zrazu dakych 1400 EUR!!!!

Práve na poslednom školení zdôrazňovala školiteľka nutnosť skontrolovať si saldokonto... ak nie sú správne spárované práve preddavky (cez funkciu odpočet) zostanú rozhádzané a napriek tomu, že zostatok je 0,- pri prechode do nového roka to spôsobuje tieto rozdiely...
andreaS
28.02.09,12:09
ajuška: ja mam saldokonto v poriadku a kazdu jednu preddavkovu evidujem a oductovavam cez faktury v tom rozuctovacom okienku ...

a teraz babo rad :)
_______________________

tak som predsa len skusila vyhodit saldo za 314 ... bohuzial firma mala 2 leasingy a obe cez zalohu, potom ostra na zalohu a toto mi zle porobilo... tak som si dane doklady zaskrtla "nezahrnut do saldokonta" a je to v poriadku :)

takze riesenie ako na kurzove rozdiely spociva v poriadnej kontrole saldokonta (cez Prehlady/saldokonto (po polozkach) a postupne si vyhodit saldo na vsetkych zav/pohl uctoch, kt. su v uctovnej osnove nastavene ako saldokontne)

este mi ostal daky velky rozdiel na 311, tak este to idem prekontrolovat cez saldo...
andreaS
28.02.09,13:05
v teme Omega a centove rozdiely som sa pred chvilockou dozvedela ze je uz dalsia verzia 12.11 :D

a uz mam aj ja centove rozdiely v poriadku:

(prisla som nato ze saldo 311 nebolo v poriadku... nerozumiem preco, vsak uhrady vzdy taham zo salda, nerobim ich sama od seba... ale budis... a centovy rozdiel v 2009 mam vo vyske 0,09 EUR .. paraaaada! :) )
dodo777
01.03.09,16:55
Chem sa spýtať, ked kontrolujete Hlavnu knihu rok 2008 s rokom 2009, tak Vám to sedí presne na halier ked je to vytlačené v SK, a presne na cent ked je v EUR? Myslim tým aj za desatinou čiarkou´?
dodo777
02.03.09,07:14
Nekontrolovali ste to?
ivetta_6
02.04.09,10:03
Ahojte, nemate niekto zaujem privyrobit si? (20-30tis Sk)potrebovali by sme skuseneho uctovnika (ku) v podvojnom uctovnictvo v OMEGE ktori by nam pomohol s opravou ucta v roku 2008+danove priznanie za rok 2008 + prechod do roka 2009
SURNE
dakujem
liba2
02.04.09,14:24
Ahojte, nemate niekto zaujem privyrobit si? (20-30tis Sk)potrebovali by sme skuseneho uctovnika (ku) v podvojnom uctovnictvo v OMEGE ktori by nam pomohol s opravou ucta v roku 2008+danove priznanie za rok 2008 + prechod do roka 2009
SURNE
dakujem
Je to tu síce mimotemy - ale prosím uveď aspoň okres, aby sa ti nehlásilo celé Slovensko. :D
ZuzanaP
09.04.09,14:10
Môžem sa vás spýtať ako ste začali účtovať po prechode na euro v pokladničných dokladoch? menili ste si nejako pokladnice, alebo ste rovno účtovali a účet pokladnice používate rovnaký ako v r. 2008? Už som z toho jeleň, ďakujem
liba2
09.04.09,16:43
Môžem sa vás spýtať ako ste začali účtovať po prechode na euro v pokladničných dokladoch? menili ste si nejako pokladnice, alebo ste rovno účtovali a účet pokladnice používate rovnaký ako v r. 2008? Už som z toho jeleň, ďakujemJa som si svoju euro-pokladňu v r. 2009 našla prehodenú do tuzemských dokladov . V inej firme zase SK pokladňu som našla medzi zPD. Ich poč. zostatok bol správny a AÚ zostal nezmenený, takže jednoducho účtujem výdaj, príjem. Nič som nemenila.
ZuzanaP
10.04.09,06:45
Ja som si svoju euro-pokladňu v r. 2009 našla prehodenú do tuzemských dokladov . V inej firme zase SK pokladňu som našla medzi zPD. Ich poč. zostatok bol správny a AÚ zostal nezmenený, takže jednoducho účtujem výdaj, príjem. Nič som nemenila.


Tiež som začala účtovať ďalej, ale keď som pozrela do KAE, tak mám 211 001 ako pokladnicu č. 1 (min. rok SKK) so zač. stavom prerátaným a potom pokladnicu 211 002 ako Pokladnica EUR bez zač. stavu, ale nejde mi do mínusu a všetko sa mi automaticky účtuje sem.:rolleyes:
liba2
10.04.09,07:11
Tiež som začala účtovať ďalej, ale keď som pozrela do KAE, tak mám 211 001 ako pokladnicu č. 1 (min. rok SKK) so zač. stavom prerátaným
.... na eur - predpokladám - ak si mala 31.12.08 zostatok v SKK; potom je to správne.

a potom pokladnicu 211 002 ako Pokladnica EUR bez zač. stavu,
... ak si 31.12.08 nemala zostatok eur v pokladnici, tak je to správne.
Ak si mala zostatok eur a máš ho uvedený aj v HK 1.1.09, tak ho musíš mať aj v KAE ; nastav si v zadaní : otvorenie - január. Ak ho tam nemáš, tak ti už len hot-line pomôže :)

ale nejde mi do mínusu a všetko sa mi automaticky účtuje sem.:rolleyes:... a tej poslednej vete nerozumiem :
čo nejde do mínusu (a čo by malo ísť do mínusu ? veď účtujeme MD / Dal plusové hodnoty) a
"... všetko sa mi účtuje sem" to si skontroluj nastavenia v Evidencia-Pokladnice, tam treba zadať správny AÚ na niektorej karte - popozeraj si to.
Tiež si skontroluj ako máš nastavený AÚ v číslovaní dokladov pokladne - a to obidve.
ZuzanaP
10.04.09,07:13
... a tej poslednej vete nerozumiem :
čo nejde do mínusu (a čo by malo ísť do mínusu ? veď účtujeme MD / Dal plusové hodnoty) a
"... všetko sa mi účtuje sem" to si skontroluj nastavenia v Evidencia-Pokladnice, tam treba zadať správny AÚ na niektorej karte - popozeraj si to.
Tiež si skontroluj ako máš nastavený AÚ v číslovaní dokladov pokladne - a to obidve.


Tá Eur pokladňa nejde do mínusu napriek tomu, že som nedávala zač. zostatok, asi to veľmi kombinujem a mýlim seba samú. Keďže mi zostatok sedí, nechám to tak...

211 001 áno prerátané z SKK na EUR
211 002 to mi automaticky vytvorilo pri prechode na EUR
liba2
10.04.09,07:21
Tá Eur pokladňa nejde do mínusu napriek tomu, že som nedávala zač. zostatok, asi to veľmi kombinujem a mýlim seba samú. Keďže mi zostatok sedí, nechám to tak...

211 001 áno prerátané z SKK na EUR
211 002 to mi automaticky vytvorilo pri prechode na EUR
... a teda v čom máš problém ??? :confused: :D
čomu hovoríš "nejde do mínusu" ? neviem čo si mám predstaviť...
skúšam: ty nemáš žiadny poč. zostatok - a teda ani si nemala K.Z. 31.12. ??
účtuješ VPD na stranu DAL 211 a napriek tomu na príslušnom účte 211-002 nemáš zostatok na strane Dal ?
ZuzanaP
10.04.09,07:24
... a teda v čom máš problém ??? :confused: :D
čomu hovoríš "nejde do mínusu" ? neviem čo si mám predstaviť


Liba2 asi sama v sebe:D;)!!! aj napriek tomu, že vydávam korunky z pokladne, do ktorej som nevložila peniaze, nemá záporný zostatok. Ale asi ani nemôže mať, keďže sa mi SKK prerátali na EUR, len ma trošku zmiatlo, že má iný analytický účet.
liba2
10.04.09,07:32
Liba2 asi sama v sebe:D;)!!! aj napriek tomu, že vydávam korunky z pokladne, do ktorej som nevložila peniaze, nemá záporný zostatok. Ale asi ani nemôže mať, keďže sa mi SKK prerátali na EUR, len ma trošku zmiatlo, že má iný analytický účet.
asi toto zvýraznené ťa mýli....
SKK ktoré si mala 31.12.08 v pokladni (tuzemskej) máš teraz v pokladni valutovej - ale stále sú to SKK !! tak ich musíš zapisovať pri výdaji v januári.
Program ti prepočítal iba účtovnú hodnotu na eur - teda zostatok na 211-001 vlani v SKK v 1/09 poč.zost. vo valutovej na účte 211-001 v eurách po prepočítaní k.k. - avšak v pokladnici - v EÚD - sú SKK .
Máš to takto ?
ZuzanaP
10.04.09,07:46
asi toto zvýraznené ťa mýli....
SKK ktoré si mala 31.12.08 v pokladni (tuzemskej) máš teraz v pokladni valutovej - ale stále sú to SKK !! tak ich musíš zapisovať pri výdaji v januári.
Program ti prepočítal iba účtovnú hodnotu na eur - teda zostatok na 211-001 vlani v SKK v 1/09 poč.zost. vo valutovej na účte 211-001 v eurách po prepočítaní k.k. - avšak v pokladnici - v EÚD - sú SKK .
Máš to takto ?

Presne tak, takže by som si mala zostatok z 211 001 preúčtovať na 211 002? Ak si dám prehľady - kniha AE - účet 211, tak v súčtoch mám:
účtovná: MD 11940,30, D 2845,08, rozdiel 9095,22
SKK: MD 223653, D nič, rozdiel nič
EUR: MD 4483,19 (vklady počas r. 2009), D 2845,08, rozdiel 1638,11
liba2
11.04.09,05:49
Presne tak, takže by som si mala zostatok z 211 001 preúčtovať na 211 002? Ak si dám prehľady - kniha AE - účet 211, tak v súčtoch mám:
účtovná: MD 11940,30, D 2845,08, rozdiel 9095,22
SKK: MD 223653, D nič, rozdiel nič
EUR: MD 4483,19 (vklady počas r. 2009), D 2845,08, rozdiel 1638,11
NIE, nič nepreúčtovávaš. V r. 2009 máš:
- tuzemskú pokladňu, t.j. euro-pokladňu, t.j. fyzicky máš v pokladni eurá ! a o ich pohybe účtuješ. Vyrozumela som, že si 31.12.08 nemala k. zostatok, teda ani 1.1.09 nemáš poč. zostatok; takže ako prvý doklad zaúčtuješ príjem eur, až potom môžeš účtovať výdaje eur (ako peňaženka, keď v nej nič nie je, nemôžeš nič vydať);
- valutovú pokladňu, t.j. tú, v ktorej si mala 31.12.08 zostatok SK , aj 1.1.09 máš v nej poč. zostatok Sk (len v HK ich máš prepočítané na eurá, lebo už účtujeme v eurách); na túto pokladňu máš účet 211-001 , rovnako na tomto účte máš v HK sumu SKK prepočítanú na eurá; v roku 2009 nič s tým nerobíš, len pokračuješ v účtovaní o mene SKK (kým neprídeš na nulu v pokladni) a tento účet sa ti v januári vynuluje.

Pohyby v tuzemskej pokladnici , t.j. eur účtuješ na 211-002.
Skontroluj si všetko, či máš zaúčtované pokladničné doklady na správnych analytických účtoch.
Rovnako si skontroluj všetky nastavenia pre euro-pokladňu, t.j. tuzemskú, kde sa uvádza číslo účtu (písala som ti o tom predtým).
ZuzanaP
14.04.09,07:45
NIE, nič nepreúčtovávaš. V r. 2009 máš:
- tuzemskú pokladňu, t.j. euro-pokladňu, t.j. fyzicky máš v pokladni eurá ! a o ich pohybe účtuješ. Vyrozumela som, že si 31.12.08 nemala k. zostatok, teda ani 1.1.09 nemáš poč. zostatok; takže ako prvý doklad zaúčtuješ príjem eur, až potom môžeš účtovať výdaje eur (ako peňaženka, keď v nej nič nie je, nemôžeš nič vydať);
- valutovú pokladňu, t.j. tú, v ktorej si mala 31.12.08 zostatok SK , aj 1.1.09 máš v nej poč. zostatok Sk (len v HK ich máš prepočítané na eurá, lebo už účtujeme v eurách); na túto pokladňu máš účet 211-001 , rovnako na tomto účte máš v HK sumu SKK prepočítanú na eurá; v roku 2009 nič s tým nerobíš, len pokračuješ v účtovaní o mene SKK (kým neprídeš na nulu v pokladni) a tento účet sa ti v januári vynuluje.

Pohyby v tuzemskej pokladnici , t.j. eur účtuješ na 211-002.
Skontroluj si všetko, či máš zaúčtované pokladničné doklady na správnych analytických účtoch.
Rovnako si skontroluj všetky nastavenia pre euro-pokladňu, t.j. tuzemskú, kde sa uvádza číslo účtu (písala som ti o tom predtým).


Tak už mám pokladňu na poriadku, ešte raz vďaka liba2 za trpezlivosť. Teraz sa pustím do tých centových rozdielov...:)
Adula
08.05.09,12:22
Čaute baby, v čom by som mohla mať chybu pri 314,keď koncový aj začiatočný stav mi po prepočte sedí, ale vyráta mi centové rozdiely na Skk je to presne 15000, už od rána nad tým sedím, neviem kde by som mohla mať zádrhel, neviem, čo ešte s čím porovnať, hlavná kniha mi sedí zo saldokondo. Neviete mi náhodou poradiť?
liba2
09.05.09,02:12
Čaute baby, v čom by som mohla mať chybu pri 314,keď koncový aj začiatočný stav mi po prepočte sedí, ale vyráta mi centové rozdiely na Skk je to presne 15000, už od rána nad tým sedím, neviem kde by som mohla mať zádrhel, neviem, čo ešte s čím porovnať, hlavná kniha mi sedí zo saldokondo. Neviete mi náhodou poradiť?
Je to preddavok v cudzej mene ? mohol by to byť rozdiel medzi historickým kurzom a konverzným kurzom.
Adula
09.05.09,11:02
Mám tam preddavky v cudzej mene, ale len 2, a to je dokopy 3100 českých korún, na eura mi to prerobilo dobre, historickým kurzom.
liba2
09.05.09,11:23
Mám tam preddavky v cudzej mene, ale len 2, a to je dokopy 3100 českých korún, na eura mi to prerobilo dobre, historickým kurzom.no a ten rozdiel maš v cent. rozdieloch.
Adula
09.05.09,11:41
áno, keď si pozriem systemom vytvorený ID-tak na 311, 321, 324, sú len 0,02, také malé rozdiely a na tom mám presne na Slovenské 15000, aj na 324 mi naskočili také veľké rozdiely, ale mi prijaté preddavky prenieslo do tohto roka, takže som ich zaškrtla v 2008 neprenášať a sadlo to. Aj pri poskytnutých mi niektoré prenieslo, ale všetko som to poopravovala, lebo pôvodne som tam mala cca 1600 Eur. Neviem mohla by byť chyba v tom, že keď poskytnem preddavok dám priamo z účtu partnera a 314, potom keď príde došlá zaevidujem 321, a potom si dám interný doklad a tým spárujem úhrady 321 s 314. keby to bolo pár halierov, viem že je to v poriadku, ale toto je dosť.
Adula
09.05.09,13:04
Libka prišla som nato, ďakujem za ochotu.
andreaS
09.05.09,16:20
Adula: da sa ovela lahsie zrusit zalohovka ako sparovanim cez ID. Robi sa to priamo pri nahadzovani vyuctovacej faktury a pribudne ti tak dalsi riadok so zapisom 321/314.
liba2
10.05.09,02:08
Adula: da sa ovela lahsie zrusit zalohovka ako sparovanim cez ID. Robi sa to priamo pri nahadzovani vyuctovacej faktury a pribudne ti tak dalsi riadok so zapisom 321/314.Andrejka, ale iba vtedy, keď ide o tuzemskú menu a DF, a Adula má doklad na CZK.
Pri dokladoch zDF to program neumožňuje (aspoň mne to nejde).
Adula
10.05.09,06:02
Ďakujem baby. Tie centové rozdiely mi spravilo pri dvoch faktúrách, ktoré ešte nie sú celkom uhradené, a mali zálohy. A akurát výška týchto záloh mi skočili ako tie rozdiely.