Zavrieť

Porady

vratenie dph pri vyuziti 80% pausal phm

prosim o vas nazor:
podnikatel nevedie knihu jazd. na konci roka preto vrati statu dph z 20% zakladnej sadzby.
auditor mi poradil, ze z 501 musim vystornovat 20% a tu cast dat ako pripo polozku. ale co potom z 343??? ponizim 20% ale oproti comu?


ja by som uctovala nasledovne. kedze si uplatnoval cely rok phm a dph, a uctovala som 501,343/211, teraz by som mala minusovym zapisom urobit taky isty predpis. tym padom by som vratila dph, ponizila naklady a vratila tak do pokladne.

prosim niekoho o vyjadrenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Janinkaaa Pozri príspevok
    Ja to robím takto :
    Nákup PHM : 100,00 501 010/211
    19,00 343 010/211

    Odpočet 20 % z nákladu : 20,00 € 501 900 (nedaňové)/501 010
    Odpočet 20 % z DPH : 3,80 € 545 900 (nedaňové)/343 010
    Robím to mesačne a nie ročne.
    ... v podstate ok, mám dve poznámky:
    a) neuplatnené DPH nie na 545 ale na 548
    b) mesačne alebo štvrťročne - podľa toho, kto aký je platca; ročne 1x u platcu rozhodne nie !

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    tiež si myslím, že urobiť to na konci roka jednou sumou nie je správne. daňová povinnosť ti nevznikla čiže nemôžeš účtovať o DPH na výstupe a ak chceš opravovať už odpočítanú daň tak podľa mňa cez dodatočné daňové priznanie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MILP Pozri príspevok
    prosim o vas nazor:
    podnikatel nevedie knihu jazd. na konci roka preto vrati statu dph z 20% zakladnej sadzby.
    auditor mi poradil, ze z 501 musim vystornovat 20% a tu cast dat ako pripo polozku. ale co potom z 343??? ponizim 20% ale oproti comu?


    ja by som uctovala nasledovne. kedze si uplatnoval cely rok phm a dph, a uctovala som 501,343/211, teraz by som mala minusovym zapisom urobit taky isty predpis. tym padom by som vratila dph, ponizila naklady a vratila tak do pokladne.

    prosim niekoho o vyjadrenie.
    Musíš tých 20% odúčtovať aj z 501, aj z 343. Urobíš to ID.

    MILP je offline (nepripojený) MILP

    MILP
    tomu rozumiem, ale oproti comu??? a tu som sa docitala , ze 501 20% bude nedanový vydavok, takze pripocitat. ale co s 343-oproti comu ju zuctujem? stale mi to ziadno nesedi.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MILP Pozri príspevok
    tomu rozumiem, ale oproti comu??? a tu som sa docitala , ze 501 20% bude nedanový vydavok, takze pripocitat. ale co s 343-oproti comu ju zuctujem? stale mi to ziadno nesedi.
    501 daňová /501nedaňová. A tú dph, na ktorú nemáš nárok zaúčtuješ na 548. Čiže si vlastne účtovala celých 100% cez pokladňu?
    Naposledy upravil Tweety : 19.01.12 at 10:51

    MILP je offline (nepripojený) MILP

    MILP
    cize ak tomu rozumiem, v dph priznani odpocitam 100% a potom v danovom priznani bude 20% z 343 ako pripoc.polozka....?

    MILP je offline (nepripojený) MILP

    MILP
    no pocas roka uctujem 501,343/211-to je jasne. a teraz mi podnikatel povedal, ze bude uplatnovat len 80% takze cez ID urobim:
    501 minusom 20% nedan.vydavok
    501999 plusom 20% nedan.vydavok

    a z 343 bude v DPPO tiez 20% ako pripo polozka. aspon tak mi to jedine dava logiku.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    MILP Pozri príspevok
    cize ak tomu rozumiem, v dph priznani odpocitam 100% a potom v danovom priznani bude 20% z 343 ako pripoc.polozka....?
    Ja to robím takto :
    Nákup PHM : 100,00 501 010/211
    19,00 343 010/211

    Odpočet 20 % z nákladu : 20,00 € 501 900 (nedaňové)/501 010
    Odpočet 20 % z DPH : 3,80 € 545 900 (nedaňové)/343 010
    Robím to mesačne a nie ročne.

    MILP je offline (nepripojený) MILP

    MILP
    no ja to musim uz jedine urobit iba rocne, pretoze bohuzial sa vyjadril az teraz. efekt bude ten isty. a este sa spytam, dph podavas v plnych 100% alebo uz po odratani tych 20%? neviem aku to ma logiku, ked mu ich neodpocitas a este aj das ako pripo....

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    MILP Pozri príspevok
    cize ak tomu rozumiem, v dph priznani odpocitam 100% a potom v danovom priznani bude 20% z 343 ako pripoc.polozka....?
    pripočítateľná položka z 343? to je ako myslené? pripočítateľné a odpočítateľné položky sú veci účtované na výsledkové účty, nie na účet DPH.

    juulyy je offline (nepripojený) juulyy

    uctovnik samouk juulyy
    a preco nemam narok na celu dph ..odpocitat..aj ked urobim 20% z 501 pripocitatelnu..???

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    juulyy Pozri príspevok
    a preco nemam narok na celu dph ..odpocitat..aj ked urobim 20% z 501 pripocitatelnu..???
    Lebo v tomto prípade uplatňuješ v súvislosti s podnikaním (dosahovaním, zabezpečovaním, udržaním príjmu) len 80% PHM, preto aj nárok na odpočet DPH vzniká len z 80% PHM.
    ​20% PHM a 20% DPH z 20% PHM je pripočitateľná položka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.