Zavrieť

Porady

Zahraničný príjem nezdanený

Ahojte,
Slovák v roku 2012 vykonával 9 mesiacov živnosť, v decembri sa zamestnal v zahraničí, konkrétne v Nemecku. Z tohto príjmu neplatil v Nemecku daň, musí si ju zdaniť na Slovensku? Alebo na Slovensku prizná tieto príjmy a použije metódu vyňatia a potom podá daňové priznanie v Nemecku?
A mám ešte jedného ten na Slovensku bol zamestnaní a tri mesiace v roku bol zamestnaní v Talianksu, taktiež mi z vyplatných pások vychádza, že daň tam neplatil, čo s ním?
Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 07.03.13 at 18:29
Usporiadat
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

na živnosť pracoval na SVK ?
a v Nemecku tiež na živnosť, alebo na PZ ?
V tom Taliansku predpokladám , že to bola nejaká brigáda na zmluvu nie na živnosť - aj keď nebola zdanená - možno odp. pol. bola vyššia ako samotný príjem ten príjem môžeš vyňať a ak sa to isté týka aj Nemecka, že by bol príjem zo zmluvy tak to môžeš vyňať.
1 0
barto barto

barto je offline (nepripojený) barto

živnosť mal na Slovensku, ale pracoval v Nemecku 9 mesiacov, potom živnosť zrušil a zamestnal sa tam na pracovnú zmluvu a v Taliansku sa tiež jedna o pracovné zmluvy
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ten príjem z pracovných zmlúv na slovensku môžeš určite vyňať problém a zložitý je s tou živnosťou na SVK a prácou v Nemecku - radšej ťa nebudem zavádzať a nech sa ozvú a poradia skúsenejší
0 0
barto barto

barto je offline (nepripojený) barto

a prečo by s tym mal byť problém?
vieš mi aspoň niečo naznačiť?
ďakujem
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

môj osobný názor je, že keď si pracoval v Nemecku, ako SVK živnostník mal si sa ihneď po príchode nahlásiť na Nemeckých úradoch, tak ako ženy pracujúce v Rakúsku - čo predpokladám, že si neurobil. Ďalej si napísal, že si tam pracoval 9 mesiacov -pri 183 dňoch sa jedná vlastne o stálu prevádzkáreň a nebudem to rozoberať, lebo nemecké zákony nepoznám a tam je to už potom o nich.
- to je ale len môj názor , kto vie nech ma poopraví budem len rada
1 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Prosim poradte. Do 1822 eur DP podavat netreba.
Moj znamy obcan Nemecka odisiel na "predcasny dochodok", ale stale je zamestnacom statnej institucie a pobera akesi odstupne, ma doklad o rocnych prijmoch netto a dani, ziadne poistenie.
Je rozvedeny, bezdetny, z Nemecka sa odstahoval, nevlastni tam ziadnu nehnutelnost, byt si kupil na Slovensku, tu zije od jesene 2011, ma povolenie k trvalemu pobytu.
Chce podat DP na Slovensku (ako poriadny nemec "musi" priznat brutto uroky z vkladov) ja mu chcem s tym pomoct a natrafil som na "filozoficky" problem.

Nepoznam presne cifry, ani ich nebudem pytat, tak vyplnam formular B na nete a on si cisla prepise sam.
Na strane 8 vynimam celu nemecku mzdu/odstupne a zrazenu dan.
Prepisujem cisla a zistil som, ze staci minimalne zmenit kombinaciu a dan skoci z 0 na 2000 alebo naopak...?

Otazky:
- na uroky z vkladov oslobodenie/odpocet uz neplati, ci?
- ak realne cisla ukazu nulovu dan, tak ani sa nemusi unuvat s podanim DP? (Prijem na riadku 34 je v 10tisicoch, uroky 3-4 ciferne.)

Prosim o poucenie. Dakujem.
0 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
Dobry, tiež mam problem so SZCO. pracoval na slovenskú zivnost v CR 2 mesiace. daň v CR neplatil. prijem som prepocitala priemerom z mesacnych priemerov ked bol dosiahnuty prijem. mam ho pripocitat k prijmu zo SR a potom pausal 40%? netreba ten prijem zo zahranicia niekde uvadzat?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

barto Pozri príspevok
a prečo by s tym mal byť problém?
vieš mi aspoň niečo naznačiť?
ďakujem
Čítaj minimálne príspevok 1 a 3 v téme http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej...vnostnika.html
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

vicktor Pozri príspevok
Prosim poradte. Do 1822 eur DP podavat netreba.
Moj znamy obcan Nemecka odisiel na "predcasny dochodok", ale stale je zamestnacom statnej institucie a pobera akesi odstupne, ma doklad o rocnych prijmoch netto a dani, ziadne poistenie.
Je rozvedeny, bezdetny, z Nemecka sa odstahoval, nevlastni tam ziadnu nehnutelnost, byt si kupil na Slovensku, tu zije od jesene 2011, ma povolenie k trvalemu pobytu.
Chce podat DP na Slovensku (ako poriadny nemec "musi" priznat brutto uroky z vkladov) ja mu chcem s tym pomoct a natrafil som na "filozoficky" problem.

Nepoznam presne cifry, ani ich nebudem pytat, tak vyplnam formular B na nete a on si cisla prepise sam.
Na strane 8 vynimam celu nemecku mzdu/odstupne a zrazenu dan.
Prepisujem cisla a zistil som, ze staci minimalne zmenit kombinaciu a dan skoci z 0 na 2000 alebo naopak...?

Otazky:
- na uroky z vkladov oslobodenie/odpocet uz neplati, ci?
- ak realne cisla ukazu nulovu dan, tak ani sa nemusi unuvat s podanim DP? (Prijem na riadku 34 je v 10tisicoch, uroky 3-4 ciferne.)

Prosim o poucenie. Dakujem.
Celkom dobre otázke nerozumiem, pretože úroky z vkladov banka zdaňuje, daň odvádza do štátneho rozpočtu a daňovníkovi ich vypláca po zdanenení.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

nurka Pozri príspevok
Dobry, tiež mam problem so SZCO. pracoval na slovenskú zivnost v CR 2 mesiace. daň v CR neplatil. prijem som prepocitala priemerom z mesacnych priemerov ked bol dosiahnuty prijem. mam ho pripocitat k prijmu zo SR a potom pausal 40%? netreba ten prijem zo zahranicia niekde uvadzat?
Nerozumiem dobre otázke. Prosím, upresniť, bol zamestnaný v CR alebo vykonával činnosť ako SZČO.
0 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
Marína Pozri príspevok
Nerozumiem dobre otázke. Prosím, upresniť, bol zamestnaný v CR alebo vykonával činnosť ako SZČO.
vykonával cinnost ako szco

matie ma aj to, ze v roku 2011 mal ZD cez 3000,-E a dan 0 (nerobila som ja). Teraz mi vychadza ZD na r.81 okolo 1,600,-€ a dan cez 300€. ak vyjmem prijmy zo zahranicia, tak bude mat 0. (to sa mu bude pacit). myslim ze by to mal byt zapocet dane a kedze ziadnu nezaplatil v zahranici, tak bude musiet tu zaplatit tych viac ako 300€.
uvazujem spravne?
Naposledy upravil nurka : 14.03.13 at 20:21 Dôvod: doplnenie
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Marína Pozri príspevok
Celkom dobre otázke nerozumiem, pretože úroky z vkladov banka zdaňuje, daň odvádza do štátneho rozpočtu a daňovníkovi ich vypláca po zdanenení.
Nie. Kamarat ma rozne produkty. Niektore su zdanovane zrazkou ako u nas, za ine dostal vyplatene uroky brutto a ako ich dodatocne dodani musi dokladovat az neskor nemeckemu danovemu uradu. Ten mu uzna slovenske danove priznanie (s vyhodnejsou sadzbou).

Problem je na co sluzia (ako pochopit) riadky 86 a 87, zdaju sa mi dost dolezite, zmeny v nich vyrazne pohnu dalsimi vypocitanymi polami.
Poucenie som precital hadam desatkrat, ale stale tapem. Nazdavam sa, ze tam patri prijem zo zavislej cinnosti a dan z tohto prijmu.

Riadok 34: 50T eur (brutto, poistne ziadne)
Oddiel VII, riadok 2: 10T eur (z toho 2000 zdanenych 25%, 8000 vyplatenych bruto)
r80: 50T
r81: 60T
r82: 11400
r83: 52T
r84: 8T
r85: 1520
r86: 50T
r87: 12500
r 89 a 90: 1520 (vyratal procitacovy program)
r110: pocitacova aplikacia vyratala nulu, t.j. akoby nemecka 25% dan len z prijmu zo zavislej cinnosti prevysila slovensku 19% dan z prijmu zo zavislej cinnosti aj kapitaloveho majetku – je to spravne?

P.S.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

nurka Pozri príspevok
vykonával cinnost ako szco

matie ma aj to, ze v roku 2011 mal ZD cez 3000,-E a dan 0 (nerobila som ja). Teraz mi vychadza ZD na r.81 okolo 1,600,-€ a dan cez 300€. ak vyjmem prijmy zo zahranicia, tak bude mat 0. (to sa mu bude pacit). myslim ze by to mal byt zapocet dane a kedze ziadnu nezaplatil v zahranici, tak bude musiet tu zaplatit tych viac ako 300€.
uvazujem spravne?
Na základe akého ustanovenia zákona alebo článku zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia chceš tieto príjmy vyňať zo zdanenia? V 1. rade je potrebné si naštudovať ZDP § 45 Zamedzenie dvojitého zdanenia a príslušnú zmluvu o ZDZ.
Prepáč, to nie je o tom, či sa mu to bude alebo nebude páčiť ale ako to má správne byť podľa zákona.
1 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Marína, Ty si v tomto úplny odborník, ak ma SR zmluvu s ČR - metóda zápočtu dane, môže v zmysle príspevku využiť i metódu vyňatia príjmu? (strana 2 príklad z DRSR s Maďarskom)?:
http://www.porada.sk/t211962-zdaneni...ok-2012-a.html a príklad na konci:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...hranicny_a.pdf
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu
vicktor Pozri príspevok

Problem je na co sluzia (ako pochopit) riadky 86 a 87, zdaju sa mi dost dolezite, zmeny v nich vyrazne pohnu dalsimi vypocitanymi polami.
Slúžia presne na to, čo je uvedené v daňovom priznaní, na uvedenie základu dane a na zápočet dane odvedenej v druhom zmluvnom štáte.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

grammatika Pozri príspevok
Marína, Ty si v tomto úplny odborník, ak ma SR zmluvu s ČR - metóda zápočtu dane, môže v zmysle príspevku využiť i metódu vyňatia príjmu? (strana 2 príklad z DRSR s Maďarskom)?:
http://www.porada.sk/t211962-zdaneni...ok-2012-a.html a príklad na konci:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...hranicny_a.pdf
Neviem na čo presne myslíš, pretože do draka prístup nemám, ak však na príjem zo závislej činnosti, do ZDP bola zapracovaná výnimka pre príjmy zo ZČ, viď § 45/3/c
§ 45 Zamedzenie dvojitého zdanenia
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
3 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
Marína Pozri príspevok
Neviem na čo presne myslíš, pretože do draka prístup nemám, ak však na príjem zo závislej činnosti, do ZDP bola zapracovaná výnimka pre príjmy zo ZČ, viď § 45/3/c
§ 45 Zamedzenie dvojitého zdanenia
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Nikde sa v tom § nespominaju zivnostnici.

Nebude to tak, ze prijem z CR prepocitam na €, pripocitam k prijmu zo SR (tab.1,r2-prijmy) a potom z toho pausal 40%? uz len odpocitatelna polozka a zaplati dan. ziadne vynatie ani zapocet. proste klasicky postup ako by boli prijmy len zo SR?
podotykam ze dan v CR neplatil.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

nurka Pozri príspevok
Nikde sa v tom § nespominaju zivnostnici.

Nebude to tak, ze prijem z CR prepocitam na €, pripocitam k prijmu zo SR (tab.1,r2-prijmy) a potom z toho pausal 40%? uz len odpocitatelna polozka a zaplati dan. ziadne vynatie ani zapocet. proste klasicky postup ako by boli prijmy len zo SR?
podotykam ze dan v CR neplatil.
Áno, tak. Tým, že činnosť v CR vykonával menej ako 183 dní mu stála prevádzkareň nevzniká. Viď http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej...vnostnika.html
Príjmy prepočítaš podľa ZDP § 31 ods. 1 a nezabudni uviesť osobitné záznamy v odd. XIV.
1 0
Katarína75 Katarína75

Katarína75 je offline (nepripojený) Katarína75

Vedel by niekto poradit?
Mam klienta, ktory je zamestnancom a podnika za zivnost na Slovnesku. Pred tyzdnom dostal potvrdenie od madarskej akademie umenia, ze mu bol za mesiace 08-12/2012 vyplateny nezdaneny honorar za clenstvo v tejto akademii. Nezrazili ani dan, ani SP, ani ZP.
Kde zaradit tento druh prijmu v danovom priznani?
0 0
Katarína75 Katarína75

Katarína75 je offline (nepripojený) Katarína75

prosim pomoze niekto

Katarína75 Pozri príspevok
Vedel by niekto poradit?
Mam klienta, ktory je zamestnancom a podnika za zivnost na Slovnesku. Pred tyzdnom dostal potvrdenie od madarskej akademie umenia, ze mu bol za mesiace 08-12/2012 vyplateny nezdaneny honorar za clenstvo v tejto akademii. Nezrazili ani dan, ani SP, ani ZP.
Kde zaradit tento druh prijmu v danovom priznani?
0 0
Načítať ďalšie