Zavrieť

Porady

Zamestnanie popri živnosti: vysoké odvody?

Vždy som pracoval ako freelancer v IT na živnosť s tým, že som mal viac klientov z ktorých jeden bol ten "hlavný". Neoptimalizujem, robím to hlavne kvôli slobode a vadí mi regulácia, takže platím pomerne vysoké mesačné odvody (okolo 1000 eur mesačne).

Veľmi často sa na internete objavujú rady pri založení živnosti popri zamestnaní, čo však v opačnej situácii, kedy mám živnosť s 10 ročnou históriou?

Nový hlavný klient sa ma snaží dotlačiť do práce na TPP a odôvodňuje to firemnou politikou, s tým, že mu nevadia moje vedľajšie zakázky. (ústna dohoda)

Znamená to, okrem iného, že ak si ponechám živnosť, bude mi zamestnávateľ strhávať z mojej (super)hrubej mzdy odvody a ďalej budem musieť platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne v rovnakej výške ako doteraz?

Príjmy zo živnosti síce dramaticky klesnú, preddavky zdravotné odvody sa však počítajú - 2 rokov dozadu ,sociálne tiež nie podľa aktuálneho stavu, ale posledného podaného daňového priznania?
veronikasad Aktuálny hrubý príjem zo zamestnania + mesačný vymetiavaci základ zo živnosti prekročí maximálny mesačný vymeriavací základ do sociálnej poisťovne (6181€ mesačne)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V zdravotnej poisťovni, ak preukážes že si sa zamestnal na pracovnú zmluvu, môžeš po pár mesiacoch skúsiť požiadať o zníženie vymeriavacieho základu pre platenie preddavkov. Ak ZP súhlasiť nebude, rozdiel ti vrátia po vykonaní RZZP.

    V SP sa zatiaľ ročné zúčtovanie nerobí. Pokiaľ súčet tvojho hrubeho príjmu zo zamestnania a vymeriavavieho základu z podnikania neprekročí maximálny mesačný vymeriavací základ, bohužiaľ s tým nič neurobis.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak by si mal ozaj super dobrý plat a prekročíš max VZ - tak do SP odvody ako szčo nebudeš platiť (alebo len teda do maxima). Inak - podľa DP.
    V ZP by si mohol požiadať o zníženie preddavku, možno by sa podarilo? kuk http://www.porada.sk/301886-zdanenie...ml#post2988012
    ak nie - tak ti prípadné preplatky vrátia.
    Ale chcela by som upozorniť na jednu vec - ak platíš vysoké poistné - tak nezabudni, že je aj nárok na dávky z tohto poistného (v prípade potreby môžeš využiť.. prípadne dobrý dôchodok sa rysuje )
    Naposledy upravil Katy a R : 04.11.17 at 09:38

    Zamestnanie popri živnosti: vysoké odvody?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.