Zavrieť

Porady

odmeny k vyplate

Dobrý deň, chcela by som poradiť. Pracujem vo firme, kde máme dohodnutý základny plat + odmeny z predaja, ktoré si zarobíme, takže sa jedna stále o inú sumu. Ak som počas mesiaca čerpala dovolenku alebo PN-ku, na výplatnej páske mi z týchto odmien strhnú. Napr. teraz som mala odpracovaných 6 dní a dovolenku 14 dní. Mala som nárok na 170Eur, ale dostala som len 61,82Eur. Má zamestnávateľ nárok siahnuť mi na odmenu, ktorú som si vyrobila? Aký je rozdiel medzi odmenou a prémiou. Ďakujem za vysvetlenie.
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

pokiaľ si sa o ten predaj pričinila iba ty /neviem, či ty sama, alebo je to kolektívne/, tak by ti odmenu nemal krátiť..
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

To zavisi od toho, ako mate tie podmienky vyplacania dohodne.
Logicky by to malo byt tak, ako pise ewita888, ale v skutocnosti to moze byt dohodnute tak ako to vyplaca zamestnavatel.
0 0
kajka84 kajka84

kajka84 je offline (nepripojený) kajka84

Každý ma svojich zákazníkov, na konci mesiaca program ponuka výkaz vyhodnotenia predajcov, v ktorom sa uvádza, aký zisk som firme urobila a z toho mame v zmluve dohodnuté, určité percento. Keď sme sa na to pýtali, povedali nám, že je to zo zákona. Takže náš účtovný program to ma už nainštalované v sebe, že nám to ma strhnúť. Aj keď v zmluve sa uvádzajú ODMENY a na výplatnej páske PRÉMIE.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kajka84 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poradiť. Pracujem vo firme, kde máme dohodnutý základny plat + odmeny z predaja, ktoré si zarobíme, takže sa jedna stále o inú sumu. Ak som počas mesiaca čerpala dovolenku alebo PN-ku, na výplatnej páske mi z týchto odmien strhnú. Napr. teraz som mala odpracovaných 6 dní a dovolenku 14 dní. Mala som nárok na 170Eur, ale dostala som len 61,82Eur. Má zamestnávateľ nárok siahnuť mi na odmenu, ktorú som si vyrobila? Aký je rozdiel medzi odmenou a prémiou. Ďakujem za vysvetlenie.
Odmena, prémia, príplatky, ... to je všetko to isté, len inak pomenované. Všetko to sú pohyblivé zložky mzdy a väčšinou nie sú nárokovateľné. Nárokovateľná je len základná mzda, ktorá je uvedená v PZ, prípadne ešte pevné príplatky uvedené v PZ, alebo vyplývajúce zo ZP (napr. príplatky za prácu nadčas, počas sviatku a pod.)

Takže ak si na dovolenke, tak je logické, že sa ti pohyblivá časť mzdy kráti. na druhej strane dostávaš počas dovolenky náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku, takže tvoj mesačný plat by nemal byť nižší počas dovolenky.

Píšeš, že si dostala miesto 170 EUR len 61 EUr. A koľko si dostala náhradu za dovolenku?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

dôležité je to, ako to máš v pracovnej zmluve.. skús to sem napísať, ak teda chceš..
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

pokial sa odmena pocita len z predaja ktory si urobila ty, nie je ziaden logicky dovod na kratenie z dovodu PN alebo dovolenky
0 0
kajka84 kajka84

kajka84 je offline (nepripojený) kajka84

V pracovnej zmluve mame uvedene, že budeme dostávať dohodnutý platobný základ + 5% z mesačného výnosu. Takže čim viac zarobím, tým viac mi strhnú, keďže sa to spriemeruje za 3mesiace do zadu. Takže mne sa dovolenku oplatí brať vtedy, keď nemám zákazníkov. Za dovolenku som mala 53Eur. Chápem, že to strhnú kolegyni v kancelárii, ale prečo mne, keď ja som si tie odmeny vyrobila.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

53 Eur za deň dovolenky?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kajka84 Pozri príspevok
V pracovnej zmluve mame uvedene, že budeme dostávať dohodnutý platobný základ + 5% z mesačného výnosu. Takže čim viac zarobím, tým viac mi strhnú, keďže sa to spriemeruje za 3mesiace do zadu. Takže mne sa dovolenku oplatí brať vtedy, keď nemám zákazníkov. Za dovolenku som mala 53Eur. Chápem, že to strhnú kolegyni v kancelárii, ale prečo mne, keď ja som si tie odmeny vyrobila.
53 EUR za aký čas? Jeden deň? Celú dovolenku 14 dní?
0 0
kajka84 kajka84

kajka84 je offline (nepripojený) kajka84

Za 14 dni, ktoré som mala v septembri. Bolo to aj nejaké drobné, ale nemám pásku pri sebe.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

kajka84 Pozri príspevok
Za 14 dni, ktoré som mala v septembri. Bolo to aj nejaké drobné, ale nemám pásku pri sebe.
to nie je možné.. máš skrátený pracovný čas? pretože ak nie, nie je dodržaná minimálna mzda..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kajka84 Pozri príspevok
Za 14 dni, ktoré som mala v septembri. Bolo to aj nejaké drobné, ale nemám pásku pri sebe.
... mi netvrď, že za 14 dní dovolenky si dostala náhradu len 53 EUR!!!!
0 0
kajka84 kajka84

kajka84 je offline (nepripojený) kajka84

Pardon bolo to priemer. 4,28 Eur, takže za 14 dni to bolo 479,36 Eur.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

kajka84 Pozri príspevok
Pardon bolo to priemer. 4,28 Eur, takže za 14 dni to bolo 479,36 Eur.
no veď preto..
a čo sa týka tej odmeny, platí to, že ak máš v zmluve 5% províziu z tvojho predaja, nemajú ti ju krátiť, ani keď si na dovolenke..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ewita888 Pozri príspevok
no veď preto..
a čo sa týka tej odmeny, platí to, že ak máš v zmluve 5% províziu z tvojho predaja, nemajú ti ju krátiť, ani keď si na dovolenke..
To je otázne, nikde nepíše, že je to provízia vo výške 5% z jej predaja. Kajka písala, že v zmluve má: "platobný základ + 5% z mesačného výnosu." To môže byť kľudne 5% z výnosu prevádzky (napr. predajne). A ak všetci majú dané, že majú 5% z výnosu predajne, tak ako k tomu dôjde niekto, kto pracuje celý mesiac a dostane tú istú sumu, ako ten, čo pol mesiaca čerpal dovolenku a nepracoval? Ja to chápem tak, že majú 5% z výnosu, ak ale nepracovali celý mesiac, tak sa im to primerane kráti podľa počtu dní.

Ale to sú naše dohady, možno to majú upravené v nejakej internej smernici.
0 0
kajka84 kajka84

kajka84 je offline (nepripojený) kajka84

Zo začiatku to bolo 5% z mesačného výnosu, ktorý bol rozdelený medzi predajcov. Čiže zo spoločného, ale po pol roku nám to zmenili, aby sme sa všetci rovnako snažili. Takže teraz mám 5% z výnosu, ktorý vyrobím iba ja. Takže je to správne alebo nie? Môžu nám to strhávať?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

kajka84 Pozri príspevok
Zo začiatku to bolo 5% z mesačného výnosu, ktorý bol rozdelený medzi predajcov. Čiže zo spoločného, ale po pol roku nám to zmenili, aby sme sa všetci rovnako snažili. Takže teraz mám 5% z výnosu, ktorý vyrobím iba ja. Takže je to správne alebo nie? Môžu nám to strhávať?
a aký bol celkový výnos IBA v tých dňoch, čo si pracovala?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kajka84 Pozri príspevok
Zo začiatku to bolo 5% z mesačného výnosu, ktorý bol rozdelený medzi predajcov. Čiže zo spoločného, ale po pol roku nám to zmenili, aby sme sa všetci rovnako snažili. Takže teraz mám 5% z výnosu, ktorý vyrobím iba ja. Takže je to správne alebo nie? Môžu nám to strhávať?
Pýtam sa spolu so mzdárkou renčou, aký si mala v ten mesiac výnos a ako je to evidované, aký si mala výnos?

Ak si mala výnos v tom mesiaci XXX EUr, tak ti patrí 5% zo sumy XXX EUR. V tom prípade platí to, čo napísala ewita888. AK píšeš o nároku 170 EUR, tak výnos, ktorý si spravila ty, by musel byť 3400 EUR. Bolo to tak? Odkiaľ vieš, že tvoj nárok bol 170 EUR?
0 0
kajka84 kajka84

kajka84 je offline (nepripojený) kajka84

Áno bolo to takto, ja si viem pozrieť v programe, koľko som vyrobila, náš účtovný program mi to ukáže. No, ale ja chcem vedieť, či naozaj je zákon,aby mi z toho strhával za dovolenku.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ak si odmenovana len na zaklade svojho vlastneho vykonu, tak vyska odmeny uz zohladnuje to ze si mala dovolenku/PN, logicky si vtedy nic nevyrobila a celkovy vynos, z ktoreho sa odmena pocita, bol logicky nizsi nez keby si dovolenku/PN nemala ... nie je dovod kratit odmenu

priklad
bezne v mesiaci ked nevynechas ziaden den robis vynos 10 000 a dostanes odmenu 500
ak mas 2 tyzdne dovolenky a vyrobis len 5 000, a mas dostat odmenu 250 (lebo uz tych 250 zohladnuje 2 tyzdne absencie), a nie polovicu z polovice teda 125 ako vyplyva z tvojho popisu sposobu ktory uplatnuje zamestnavatel
0 0
Načítať ďalšie