Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie a minimálny vymeriavací základ

Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať , ako sa správne vypočíta minimálny vymeriavací základ pre zdravotné poistenie, ak mám zamestnanca zamestnaného na 5 hod. denný pracovný čas.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    To mi je jasné, ale ustanovený pracovný týždeň je inak u zamestnávateľa aký? Pýtam sa, aký by mal inak týždenný pracovný čas, ak by robil na PLNÝ úväzok.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Prepáč, zle som ťa pochopila, zamestnávateľ má stanovený 40 hod. pracovný týždeň.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Takto - poďme postupne - načo potrebuješ za zamestnanca s kratším úväzkom min.VZ? Ak idem podľa názvu témy, tak zvažujem, že minimálne sumy pre ročné zúčtovanie poistného potrebovať ani nebudeš. Predpokladám totiž, že zamestnanec s kratším prac.časom určite nepresiahne sumu 43095 a vtedy by si RZP vlastne nerobila. Ak áno, tak nepotrebuješ zase minimálny základ.
    No ale keď mám odpovedať na otázku - tak si chceš asi skontrolovať min.VZ, ktoré Ti vypočítal softvér, alebo niečo pod.? Ja by som postupovala takto - 25/40 - to je pomer kratšieho prac.času voči plnému úväzku*6500 a potom od 1.9. 6900. Pod túto sumu potom nemôže klesnúť jeho mzda a tým pádom to musí byť aj minimálny VZ. Ale ten minimálny VZ sa ráta stále až do konca roka zo sumy 6500. Lenže v skutočnosti, ak chceš dodržať zákonom stanovenú minimálnu mzdu, tak pri jej dodržaní vlastne vždy minimálny VZ dosiahneš. Teda pri normálnom odpracovanom mesiaci, lebo ak má neplatené voľno, tak to je o inom.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Ďakujem Ti pekne za odpoveď. Aby som to celé uviedla na pravú mieru potrebovala som to z toho dôvodu , že tento zamestnanec je aj SZČO a musím mu vystaviť doklad o výške príjmu na základe jeho žiadosti. IV.oddiel tohto tlačiva - údaje o výške minimálneho základu a úhrne príjmov zamestnanca. Pre tieto účely by som potom do minimálneho základu mala dať sumu 4063,-Sk ak to počítam zo 6500,-Sk po celý rok, lebo minimálny vymeriavací základ pre ZP za rok 2005 je 6500,-Sk. Uvažujem správne?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    jued
    Ďakujem Ti pekne za odpoveď. Aby som to celé uviedla na pravú mieru potrebovala som to z toho dôvodu , že tento zamestnanec je aj SZČO a musím mu vystaviť doklad o výške príjmu na základe jeho žiadosti. IV.oddiel tohto tlačiva - údaje o výške minimálneho základu a úhrne príjmov zamestnanca. Pre tieto účely by som potom do minimálneho základu mala dať sumu 4063,-Sk ak to počítam zo 6500,-Sk po celý rok, lebo minimálny vymeriavací základ pre ZP za rok 2005 je 6500,-Sk. Uvažujem správne?
    Do potvrdenia dáš ako minimálny základ
    - ak je platený hodinovo, tak 37,40 x fond pracovného času v tom mesiaci ponížený o dobu neplateného voľna do 31.8 a dobu PN, OČR, materskej
    - ak je platený mesačne, tak 6500/fond prac. času x (fond prac. času- nepl.voľno do 31.8, - PN, materská, OČR...)

    Ale popravde, ak nemal od septembra nejaké neplatené voľná, tak sa s tým moc trápiť nemusíš (koruna hore-dole), aj tak ako SZČO bude musieť v RZ uviesť minimálny základ 6500 ponížený iba o dobu poberania nemocenských dávok.

    Ročné zúčtovanie a minimálny vymeriavací základ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.