Zavrieť

Porady

Autorská zmluva - odvody, dane

Dobrý deň,

v decembri 2012 som začala pracovať na autorskú zmluvu. Konkrétne sa ako autor podieľam "svojou autorskou účasťou na vytvorení audiovizuálnych diel" a to tak, že robím preklad. Zaujíma ma, aké povinnosti z toho pre mňa vyplývajú čo sa týka daní a odvodov. Ja som študentka denného štúdia, toto je práca len na "prilepšenie", čiže nezarábam nejaké závratné sumy (je to okolo tých 70€ mesačne). Keďže sa menili podmienky, čo sa týka autorských zmlúv, vôbec neviem, či sa mám teda registrovať ako SZČO na DÚ, v ZP a SP, či sa ten môj príjem ráta ako náhodný, alebo ako to vlastne je. Pár vecí som sa dočítala len tu: http://www.mtf.stuba.sk/docs//doc/ed...lne_odvody.pdf

Vychádza mi to, že ak sa aj registrujem na DÚ, zdravotné si nebudem musieť (po dohode s poisťovňou) platiť, lebo ho za mňa platí štát. Čo je s tým SP, to už netuším. Som z toho riadny jeleň a chcem mať všetko na poriadku, takže vás prosím o radu, ak viete. Plánujem sa poradiť aj s účtovníčkou, ale kým sa k nej dostanem, rada by som mala aspoň trochu jasnejšie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Autorská zmluva - odvody, dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.