Zavrieť

Porady

ako zaúčtovať?

Ahojte,
potrebovala by som zistiť: mám zaúčtovaný preddavok dane 379/341, ale má byť hradený z nadmerného odpočtu z 343000/343100, ako to zaúčtovať, aby mi sedeli účty, prosím o pomoc, dík.
Usporiadat
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

sybila3
Ahojte,
potrebovala by som zistiť: mám zaúčtovaný preddavok dane 379/341, ale má byť hradený z nadmerného odpočtu z 343000/343100, ako to zaúčtovať, aby mi sedeli účty, prosím o pomoc, dík.
Ja osobne na preddavok nerobím predpis, jednoducho zaplatím 341XX/221.
V Tvojom prípade by som asi urobila ID 343100/379 - ako zápočet dane (nepáči sa mi tam vôbec ten účet 379, dane majú svoje účty).
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ale ten účet 379/341 som čerpala z porady. ďakujem za pomoc idem to urobiť.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ja som si na tento účel urobila účet 343.500 a účtujem takto:

Odvod DPH - 343.001, 548/343.500
Moja úhrada - 343.500/221
(548 je zaokrúhlenie z celkových daní oproti daň.priznaniu)

Nadmerný odpočet - 343.500/343.001, 648
Úhrada z DÚ - 221/343.500
(648 je zaokrúhlenie z celkových daní oproti daň.priznaniu)

Na 343.500 sa mi to vyrovná a viem si tam aj usledovať platby
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No nejako sa mi to tam ešte viac domotalo, dph sa mi nevynulovalo, ale navýšilo a na záväzkoch mám vaľáku divnú sumu, moje nervy.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ja hento všetko som už pochopila, ale ja mám problém rozpíšem ho podrobne:
do r. 2006 som previedla 701/343 -171.184, z toho mi vrátili na účet 221/343 84.530, takže mi zostalo na účete 343 visieť 86.654. Tak som si zaúčtovala preddavok za I. Q.2006 379/341 86.654. Lenže keď som dala teraz 343/379 a uhradiť ID sa mi 343 navýšila a na 379 mám tiež nejakú divnú sumu. Ja už som z týchto zápočtov a opráv po predch.účtovníčke totálne vyšťavená, neviem, čo s tým, dík za pomoc.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

v akom programe účtuješ? Ja mám MRP Win, ak ty tiež, poradím
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

sybila3
Ale ten účet 379/341 som čerpala z porady. ďakujem za pomoc idem to urobiť.
Len teraz som si to všimla - veď to máš naopak!
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Čo mám naopak má byť 341/379? Ja už som taká zmagorená, ked to účto dám do hromady a prevediem si svoje zostatky na začiatku roka, tak budem šťastná.
Ešte mi nikto neodpovedal ohľadom toho VZ-normálne ma chytili žalúdočné problémy. Aj ked nie som zato zodpovedná, ale ja chcem aby všetko bolo dobre urobené a zaúčtované, ked idem spať normálne rozmýšľam či je to dobre zaúčtované a pod........no nešibe mi?
Robím si ručne šibeničky. dík
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

sybila3
Čo mám naopak má byť 341/379?
Áno, takto. Suma preddavku musí ostať na MD.

sybila3
Ja už som taká zmagorená, ked to účto dám do hromady a prevediem si svoje zostatky na začiatku roka, tak budem šťastná.
Ešte mi nikto neodpovedal ohľadom toho VZ-normálne ma chytili žalúdočné problémy. Aj ked nie som zato zodpovedná, ale ja chcem aby všetko bolo dobre urobené a zaúčtované, ked idem spať normálne rozmýšľam či je to dobre zaúčtované a pod........no nešibe mi?
Robím si ručne šibeničky. dík
To buď rada, že sa Ti o tom ešte nesníva... zažila som podobné preberanie účta na vlastnej koži a mne sa s účtami aj snívalo.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Ak som to správne pochopila, ty máš nadmerný odpočet z DPH a chceš si ho započítať s preddavkami na DzP??? Ja by som to účtovala takto:
započítanie nadmerného odpočtu 341 AE/343, účet 341 by som použila ten, na ktorý si účtujem úhrady preddavkov. Čiže normálne, keby si platila preddavok z účtu zaúčtuješ 341 AE/221, ale keďže si to započítavaš s DPH, tak by to malo byť 341 AE/343.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No veď práve mi to teraz na šibeničkách tak vychádza ale čo s tým 379? tam mi to bude vyskakovať?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Ja som tento rok účtovala opačné započítanie, čiže mala som preplatok na Dzp a započítala som si ho s daňovou povinnosťou na DPH a nerobila som to cez žiaden pomocný účet ako 379 a pod. Takže neviem, či sa v tomto prípade má použiť, ale ak áno tak potom takto:
341/379
379/343
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ten účet 379 podľa mňa tam nemá čo robiť. Napr.:

z OF daň na výstupe = 10.000,-......343100
z DF daň na vstupe = 8.000,-..........343200
zúčtovanie s DÚ............................343900

daň.priznanie:

10.000,-...................343100/343900
8.000,-.....................343900/343200

343900 = 2.000,-........úhrada.....343900/221
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No dobre, keby som vymazala preddavky 379/341, ako ich budem účtovať, ked mi ich odrátavajú z NO, neviem ako účtovne by som to urobila?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

sybila3
No dobre, keby som vymazala preddavky 379/341, ako ich budem účtovať, ked mi ich odrátavajú z NO, neviem ako účtovne by som to urobila?
Tak ako som Ti písala vyššie v mojom príspevku. Ty by si si chcela nadmerný odpočet na DPH započítať s preddavkami na Daň z príjmu za 4. kvartál, nie? Pretože ostatné by si už mala mať dávno uhradené. Takže namiesto, aby si ich zaplatila z účtu: 341/221 použiješ na to nadmerný odpočet na DPH čiže: 341/343 a tým sa Ti vyrovná účet 343 a zároveň budeš mať zaplatené aj preddavky.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Áno urobila som to, ale neznížil sa mi záväzok, keď som dala úhradu.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No veď nieje jednoduchšie určiť si na zúčtovanie DPH s DÚ účet 343.xxx?
Bežne účtujem riadne DPH iba na 343.001 (MD,D). Po odkontrolovaní evidencie dokladov na DPH a zaúčtovaniach na tomto účte potom rozdiel preúčtujem na 343.500 - zúčtovanie DPH s DÚ.
Tam presne vidím, či som dlžná odviesť DPH ja alebo DÚ mne a tam sa mi vyrovná aj zápočet NO. Tak ako som to uviedla v príspevku č.4
Tiež som nad tým dlho dumala, napokon sa mi toto veľmi osvedčilo. V podstate je to jednoduché.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

sybila3
Áno urobila som to, ale neznížil sa mi záväzok, keď som dala úhradu.
Aký záväzok sa Ti neznížil? Veď na účte 343 by si mala mať vlastne "pohľadávku" z titulu nadmerného odpočtu.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Áno baby, dph mám už v poriadku, ale účtovanie 379/341-preddavky dane, urobila som zápočet s NO 341/343 ale suma na 379 sa mi neznížila v súvahe, možno to zle chápem...............
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Fany
účtujem riadne DPH iba na 343.001 (MD,D).
S týmto sa nestotožňujem. Mimochodom kontrola si spravidla vyžiada predložiť evidenciu v analytike a potom aj:

Povinnosti osôb
povinných platiť daň


§ 70
Vedenie záznamov
Na začiatok


(1) Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.

(2) Platiteľ vedie osobitne záznamy o tovare podľa § 8 ods. 4, ktorý bol odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu, a o tovare podľa § 11 ods. 8, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu.

..................toto chápem ako povinnosť vedenia analytiky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať