Zavrieť

Porady

Videonahrávka ako dôkaz.

Ahoj poraďáci. Môžem, ako dôkaz k trestnému oznámeniu na neoprávnený vstup na pozemok priložiť nahrávku z bezpečnostnej kamery? Pred vstupom na pozemok a na ďalších troch miestach pozemku, máme označenie, že priestor je monitorovaný kamerovým systémom no dotyčná osoba naďalej, bez akéhokoľvek oprávnenia vstupuje na môj pozemok. Je to trošku na dlhšie, ale v skratke. Dotyčný podal žalobu na zriadenie vecného bremena cez môj pozemok, aby sa dostal na svoj. Pôvodne podal žalobu na moju mamu, lebo bola vlastníčka pozemku, súd mu bremeno zriadil, mama sa odvolala, rozsudok nie je právoplatný, no bohužiaľ medzitým mama umrela, stala som sa vlastníčkou pozemku a súd odvtedy o ničom nerozhodol. Je to na mŕtvom bode. Dotyčný mi chodí naďalej cez pozemok a všetkým vykladá, že má na to právo, lebo súd mu to zriadil. Je to človek, ktorý nemá ani minimálne právne vedomie a vykladá si zákony po svojom. No a v tejto spoločnosti sa mu to darí. Ďakujem za radu.
afrikánka Určite príde "gudern" a ten stručne a vecne vysvetlí...či?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Zatiaľ, ak je pozemok oplotený, pustím psa, zamknem bránu a v prípade vstupu volám políciu. Polícia vie zistiť, v akom právnom štádiu je váš spor.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    V dnešnej dobe je väčšina kamerových záznamov uložených v digitálnej podobe na pevnom disku záznamového zariadenia a teda má tento záznam povahu počítačových údajov.

    Policajt nesmie prijať dôkaz zabezpečený nezákonným spôsobom.

    Legálne správny postup je, že policajt musí po začatí trestného stíhania podať dozorujúcemu prokurátorovi podnet na vydanie príkazu podľa § 90 Trestného poriadku. Následne musí uznesením podľa § 142 ods. 1 Trestného konania pribrať do konania znalca. Na základe príkazu vydaného prokurátorom, dostaví sa k tebe policajt v prítomnosti znalca, doručia ti príkaz prokurátora podľa § 90 Trestného poriadku, znalec vyhotoví kópiu videozáznamu postupom, ktorý zabezpečí zachovanie autenticity digitálnej stopy a policajt zároveň s tebou spíše zápisnicu o vydaní a uchovaní počítačových údajov v zmysle § 93 Trestného poriadku.

    Akýkoľvek iný postup by bol v rozpore s Trestným poriadkom a tebou vydaný videozáznam by nemohol byť použitý ako dôkaz v trestnom konaní.

    Jediný prípad, kedy by sa uvedený postup nevyžadoval, by bol vtedy, ak by následkom porušenia záujmu chráneného trestným právom, došlo k porušeniu základného ľudského práva alebo slobody z 1. kategórie základných ľudských práv a slobôd. Vtedy by súd pri posudzovaní prípustnosti a legality dôkazu mohol aplikovať Radbruchovu formulu. Ak to chceš trochu laicky, tento postup nemusí byť vždy nutne dodržaný, keď ide o vraždu, únos, vydieračský únos, terorizmus, a pod.. tj. len pri tých najzávažnejších skutkoch z hľadiska spoločenskej nebezpečnosti.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Laurinkai Chlapci, chlapci, len sa prosím Vás nehádajte a navzájom neurážajte. To sa mi nepáči, ako sa to zvrtlo. Presne ako tie paragrafy. Takže k veci. V podstate, po prečítaní toho všetkého, som ale došla k záveru, že zákony sú také, že nakoniec súd dôkaz nemusí prijať a človek prehrá, aj keď je v práve.Takže moja dedukcia z tohto všetkého je: nepriložím video a fotografie k trestnému oznámeniu, ale do kolonky dôkaz napíšem:"ako dôkaz mojich tvrdení a konania osoby XXX navrhujem, aby sa prokuratúra oboznámila s videonahrávkami z bezpečnostnej kamery, ktorými disponujem". Alebo je na to nejaký právnický ekvivalent, profesional? Ak áno, prosím napíš mi.Tým v podstate nič neporuším. A škodca bude až do rozhodnutia prokurátora naďalej poškodzovať moje vlastnícke práva. A kto vie, ako nakoniec prokurátor rozhodne. Skutočne úžasný štát. Ja som poškodená a musím držať hubu a trpieť konanie osoby XXX. A všetkým Vám ďakujem za informácie. V konečnom dôsledku mi to všetko pomohlo a dúfam, že to moje rozhodnutie bude dobré.

    Inak búchač prepáč, už si mi poradil a dobre, ale v tomto má profesionál pravdu. Existujú trestnoprávna a občianska rovina. Už som si čo to aj pozerala. A keďže ja podávam trestné oznámenie, musím si dobre rozmyslieť ako naložím s nahrávkami,hoci sú urobené na mojom pozemku, ktorý oplotený zatiaľ nie je..
    misoft
    Žiaľ - máš pravdu... príklad - dopravná nehoda - kamera v aute poškodeného.... polícia to ako dôkaz neprijme (i keď hovorkyne polície tvrdia, že polícia je "povinná" sa zaoberať akýmkoľvek dôkazom)... jednoducho to nie je záznam, ktorý vyhotovila polícia... takže je neprípustný pre vyšetrovanie.
    To isté sa deje i na súdoch.
    buchač Laurinkai (Dnes 08:15) Chlapci, chlapci, len sa prosím Vás nehádajte a navzájom neurážajte.
    ----
    V podstate, po prečítaní toho všetkého, som ale došla k záveru, že zákony sú také, že nakoniec súd dôkaz nemusí prijať a človek prehrá, aj keď je v práve.
    ----
    Inak búchač prepáč, už si mi poradil a dobre, ale v tomto má profesionál pravdu.
    =================
    Nehádam sa...zásadne sa nehádam.
    Neurážam...ešte som ani poriadne nezačal.
    ----
    Dobrý záver...že jaká si šikovná.
    ----
    Neprepáčim...
    dmc misoft - samozrejme ze to dokaz byt moze
    Laurinkai Lenže to je choré,misoft. A bolo by lepšie, keby neboli hovorkyne, ale keby sa radšej vyjadrovali zodpovední. Tak, ako to bolo tomu kedysi. A hlavne, aby to vyšetrovanie bolo dôkladné a aby si ktokoľvek nevysvetľoval zákony po svojom. Lenže to chcem asi veľa.
      zbaliť

    Videonahrávka ako dôkaz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.