Zavrieť

Porady

Kúpa automobilu na obchodnú spoločnosť

Obraciam sa na Vás s prosbou, ako sa vysporiadať s veľkým problémom, ktorý som si spôsobil sám:

Firma kupovala v r. 2017 automobil a nemala dostatok peňazí na účte a taktiež ani v pokladni, takže pri kúpe vozidla som ako spoločník (konateľ) vytiahol peniaze z osobného účtu a zaplatil som 500 e zálohu predávajúcemu za auto a potom ďalších XX XXX e som vložil v banke na účet predávajúceho. Samozrejme som si to neuvedomil, že vklad spoločníka a konateľa nemôže byť už vôbec v hotovosti do pokladne, len na účet v banke. Nemám to ako účtovne spraviť, tak ma napadlo, že by som to obišiel tak, že akože auto od predávajúcej firmy kúpil spoločník (konateľ) a následne ho bezodplatným prevodom prevedie do majetku spoločnosti 022/413.
Faktúru o kúpe vozidla na firmu by som si odložil len pre svoje účely. Ako doklad pre daňové účely by slúžila zmluva o bezodplatnom prevode vlastníckeho práva k motorovému vozidlu.

Zaujíma ma to, či v prípade daňovej kontroly by skúmali, či naozaj vlastnil predtým to vozidlo konateľ, čo v skutočnosti nevlastnil, vlastnila ho predávajúca firma a či by si to overovali na polícii alebo toto daňová kontrola až tak do hĺbky neskúma.

Alebo ako by mohla na to prísť daňová kontrola, že v skutočnosti nemal to vozidlo spoločník vo vlastníctve pred prevodom toho vozidla?

Už som rozmýšľal, že to vozidlo prepíšem automobil z firmy na súkromnú osobu a následne zas zo súkromnej osoby na firmu, ale to sú poplatky na polícii, zrušiť PZP a HP a následne nanovo uzatvárať, to by som chcel riešiť v neposlednom rade.

Prosím Vás, ak mi viete niekto poradiť, ako sa najlepšie vysporiadať s horeuvedeným problémom. Budem Vám veľmi povďačný. Som si vedomí, že som spravil obrovskú chybu, ale tak musím sa s tým nejak vysporiadať a znášať následky. Preto sa obraciam s prosbou na tých, čo by mi aspoň troška vedeli poradiť.

Vopred ďakujem za všetky odpovede.
5 komentárov     zbaliť
Žabinka viackrát som si to prečítala, ale nevidím tam, že by si robil vklad do pokladne, veď píšeš: som ako spoločník (konateľ) vytiahol peniaze z osobného účtu a zaplatil som 500 e zálohu predávajúcemu za auto a potom ďalších XX XXX e som vložil v banke na účet predávajúceho..
toto predsa nie je zakázané, môžeš účtovať o záväzku vočí spoločníkovi a keď budé mať firma na účte peniaze, tento záväzok vysporiadaš..
jojo71 Takže môže sa to zaúčtovať nasledovne?
1. nákup auta - FA od predajcu vystavená na firmu: 042/321
2. zaplatenie FA: 321/365
3. zaradenie auta: 022/042
4. vrátenie peňazí spoločníkovi: 365/221
Ak nie, ako to treba zaúčtovať?

V tomto prípade treba počítať aj s úrokmi? Alebo sa to nemusí úročiť?
Predpokladám, že peniaze sa môžu vyplácať aj po častiach, nie len jednorázovo.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Žabinka nenašla som dôvod, prečo by to tak nemohlo byť.. peniaze môžeš vyplatiť v splátkach, bolo by ale vhodné urobiť zmluvu k tejto celej transakcii..
pozri si https://www.danovecentrum.sk/priklad...polocnikom.htm
nepíšeš o sumách, takže ešte pozor na zákon o hotovostných platbách..
jojo71 Jedná sa spolu o sumu cca 13 000 e, takže to musí byť vyplatené na účet spoločníka a nie v hotovosti. Posledná otázočka, musí byť v zmluve aj úročenie? Predpokladám, že nie, keďže zmluva bude uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka.
O akú zmluvu by mohlo ísť v tomto prípade (názov)?

Ďakujem :-).
jojo71 Mohlo by sa to zaúčtovať aj nasledovne?

1. Prevod straty minulého účtovného obdobia v bežnom roku na základe rozhodnutia účtovnej jednotky, AÚ podľa účtovného obdobia - ID: 429/431
2. Nákup auta: FA od predajcu vystavená na firmu – PFA: 042/321
3. úhrada faktúry z osobného účtu konateľa - ID: 321/365 4. Zaradenie samostatných hnuteľných vecí a súborov hnuteľných vecí v obstarávacej cene do dlhodobého hmotného majetku - ID: 022/042
5. Pohľadávky voči spoločníkom s.r.o. pri úhrade straty z minulých rokov, ak spoločenská zmluva túto povinnosť upravuj, prípadne ak sa spoločníci na tom dohodli - ID: 354/429
6. Odpis pôžičky – ID: 365/354

Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia a súhlasu konateľa sa pôžička môže použiť na úhradu straty z minulých rokov. Pokiaľ povinnosť úhrady straty spoločnosť nemá zakotvenú v spoločenskej zmluve, čo spoločnosť nemá, stačí, aby sa spoločníci na tom dohodli v písomnej forme. Pri poskytnutí bezúročnej pôžičky sa uzatvára zmluva o pôžičke uzatvorená s konateľom na základe Občianskeho zákonníka.
Môže sa na základe uvedeného uzatvoriť bezúročná zmluva?
Môže sa to zaúčtovať tak, že z časti pôžičky sa odpíše pôžička 365/354 a následne, keď bude mať spoločnosť peniaze na účte, vráti pôžičku konateľovi na účet v splátkach, t. j. 365/221?

Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Kúpa automobilu na obchodnú spoločnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.