Zavrieť

Porady

Nakup majetku zo zahranicia

Dobry den, prosim o radu, nie som platca DPH a zo zahranicia chcem jednorazovo kupit sw na potreby podnikania teda ako nehmotny majetok. Uz som sa dozvedel v inej teme, ze najjednoduchsie je ak mi predajca v zahranici vystavi FA vcetne ich DPH. Predpokladam ze mi to aj vystavi v ich mene - napriklad v ceskych korunach. Ja som zatial vsetky transakcie robil a aj do buducna budem robit iba v SK, toto je ojedinely pripad, kedy chcem poslat uhradit zahranicnu FA v cudzej mene. Musim koli tomu zacat viest PD aj v cudzej mene ? Neda sa tomu vyhnut ? Ak ano, akym postupom ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    Nepíšeš akým spôsobom budeš uhrádzať faktúru, či v hotovosti, alebo bankovým prevodom. Ak ju budeš uhrádzať v hotovosti, tak predpokladám, že budeš mať doklad zo zmenárne. Vtedy musíš viesť evidenciu o CZK a vyúčtovať CZK cez pokladňu. Ak to budeš uhrádzať cez BU, tak to máš bez problémov, lebo banka ti bude evidovať úhradu v SK

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    HappyKESK
    Dobry den, prosim o radu, nie som platca DPH a zo zahranicia chcem jednorazovo kupit sw na potreby podnikania teda ako nehmotny majetok. Uz som sa dozvedel v inej teme, ze najjednoduchsie je ak mi predajca v zahranici vystavi FA vcetne ich DPH. Predpokladam ze mi to aj vystavi v ich mene - napriklad v ceskych korunach. Ja som zatial vsetky transakcie robil a aj do buducna budem robit iba v SK, toto je ojedinely pripad, kedy chcem poslat uhradit zahranicnu FA v cudzej mene. Musim koli tomu zacat viest PD aj v cudzej mene ? Neda sa tomu vyhnut ? Ak ano, akym postupom ?
    Pokiaľ nie si platcom dph, tak predajca ti bude musieť vystaviť faktúru len s dph. Přitomto prípade neexistuje možnosť , že by ti vystavil bez dph. Ak budeš platiť faktúru v CZK v hotovosti budeš si musieť založiť valutovú pokladňu v CZK . Skratku PD predpokladám, že si myslel peňažný denník. Peňažný denník ti zostane ten istý, do peňažného denníka zapisuješ pohyby v slovenskej mene, úhrada v cudzej menenemá vplyv na peňažný denník. PD je vždy len jeden a nikdy sa nevedú dva peňaž.denníky. Ak nakúpiš českú korunu, tak vo valutov.pokladni si zapíšeš príjem vo výške cudzej meny. Potom, ked uhradíš faktúru v CZK, tak zaeviduješ do valutov.pokladne výdavok vo výške meny a do peňaž.denníka zaúčtuješ prepočítanú úhradu kurzom v SK.
    Pokiaľ sa chceš vyhnúť valutovej pokladni, tak úhradu urob cez SK účet alebo cez devízový účet.

    Nakup majetku zo zahranicia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.