Zavrieť

Porady

2 % dane z príjmu

Nevie mi niekto poradiť ako je to s tými darovanými dvoma percentami?
Z preplatku na dani podľa ročného zúčtovania pri vyplatení preplatku zamestnancovi vyplatým sumu na RZ zníženú o darované 2 %?
Potrebovala by som s tým súrne poradiť.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka20 Pozri príspevok
Nevie mi niekto poradiť ako je to s tými darovanými dvoma percentami?
Z preplatku na dani podľa ročného zúčtovania pri vyplatení preplatku zamestnancovi vyplatým sumu na RZ zníženú o darované 2 %?
Potrebovala by som s tým súrne poradiť.
Nie, vyplatíš celý preplatok, 2% dane posiela až DÚ.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Mirka20 Pozri príspevok
Nevie mi niekto poradiť ako je to s tými darovanými dvoma percentami?
Z preplatku na dani podľa ročného zúčtovania pri vyplatení preplatku zamestnancovi vyplatým sumu na RZ zníženú o darované 2 %?
Potrebovala by som s tým súrne poradiť.
Pri dvoch percentách nič nevyplácaš. Len potvrdíš príslušné potvrdenia na darovanie 2% kde uvedieš sumu dvoch percent z celkovej dane zníženej o daňový bonus
0 0
Mirka20 Mirka20

Mirka20 je offline (nepripojený) Mirka20

aha.
Vďaka za radu. A ked má daň menej ako 1000 a 2 % sú menej ako 20 Sk tak to potvrdenie nemusím ani vyplňať, však? Menej ako 20 Sk sa nedá darovať
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka20 Pozri príspevok
aha.
Vďaka za radu. A ked má daň menej ako 1000 a 2 % sú menej ako 20 Sk tak to potvrdenie nemusím ani vyplňať, však? Menej ako 20 Sk sa nedá darovať
Nemôže darovať nič, limit pre FO je najmenej 100.-, čo v tomto prípade nevyjde. Takže nevypíšeš nič, nedaruje nič.
0 0
Mirka20 Mirka20

Mirka20 je offline (nepripojený) Mirka20

Ďakujem. Prajem pekný deň.
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Poprosím skúsených o radu:
Dva príklady pri RZ:
1. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu preplatok z RZ vo výške 1500 Sk, 2 % sa rátajú zo zaplatenej dane (7500 Sk) mínus preplatok?
2. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu nedoplatok 2,- Sk.
Okrem toho súhrnne vyšli preplatky z RZ všetkým zamestnancom vo výške 4200 Sk, preplatok DB vo výške 3.240 Sk.
Ako postupovať? Preplatok vyplatiť 1. zamestnancovi vo výplate za marec, nedoplatok stiahnuť vo výplate za marec a preplatky z RZ (kde je zahrnutý o.i. aj nedoplatok 2 Sk) kompenzovať s preddavkovou daňou a DB za marec? Tie 2 Sk nebolo treba zaplatiť DÚ, aby bola splnená povinnosť úhrady nedoplatku dane pri darovaní 2 %?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Janika Pozri príspevok
Poprosím skúsených o radu:
Dva príklady pri RZ:
1. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu preplatok z RZ vo výške 1500 Sk, 2 % sa rátajú zo zaplatenej dane (7500 Sk) mínus preplatok?
- 2% zo 6000,-Sk = 120,- Sk
2. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu nedoplatok 2,- Sk.
Okrem toho súhrnne vyšli preplatky z RZ všetkým zamestnancom vo výške 4200 Sk, preplatok DB vo výške 3.240 Sk.
- nedoplatok do 100,-Sk nezrážaš a ani nedoplácaš, aj tak neviem, ako môže niekomu vyjsť DB preplatok v takej výške?
Ako postupovať? Preplatok vyplatiť 1. zamestnancovi vo výplate za marec, nedoplatok stiahnuť vo výplate za marec a preplatky z RZ (kde je zahrnutý o.i. aj nedoplatok 2 Sk) kompenzovať s preddavkovou daňou a DB za marec? Tie 2 Sk nebolo treba zaplatiť DÚ, aby bola splnená povinnosť úhrady nedoplatku dane pri darovaní 2 %?
- pri darovaní 2% dane musí byť daň v takej výške, aby tieto 2% činili najmenej sumu 100,-Sk
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mám otázku: - neter podala DP ako SZČO, jej daň.povinnosť bola dosť vysoká, DP bolo podané začiatkom marca. Minulý týždeň bola na DÚ, že sa rozhodla darovať tieto 2% združeniu pre detičky postihnuté diabetom, ale pracovníčka na DÚ jej povedala, že teraz to už nie je možné, lebo to už poslali preč. Prosím vás, daňové priznania sa posielajú preč z DÚ? To je nejaká novinka?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Možno tým myslela, že to už bolo naskenované a teda "odoslané" do databázy DRSR, alebo sa jej len jednoducho nechcelo vyhľadať príslušný formulár.
Mohla podať opravné s vyplneným príjemcom 2%
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Ďakujem za odpoveď, preplatok DB vyšiel v takej výške preto, lebo zam. boli časť roka nezamestnaní a douplatnili si DB pri RZ.
Ešte by som potrebovala poradiť s poslednou časťou mojej otázky ohľadne darovania 2 % u 2. zamestnanca a zaplatenia nedoplatku 2 Sk.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ondrejvla Pozri príspevok
Mám otázku: - neter podala DP ako SZČO, jej daň.povinnosť bola dosť vysoká, DP bolo podané začiatkom marca. Minulý týždeň bola na DÚ, že sa rozhodla darovať tieto 2% združeniu pre detičky postihnuté diabetom, ale pracovníčka na DÚ jej povedala, že teraz to už nie je možné, lebo to už poslali preč. Prosím vás, daňové priznania sa posielajú preč z DÚ? To je nejaká novinka?
Vlasti, bola priamo za pracovníčkou ku ktorej patrí? Tam by to jej DP malo byť fyzicky odovzdané. Kam preč by to posielali? Stačilo, aby ho vyhľadala a aby jej dala vypísať údaje (myslím na strane 9). Veď žiadne zmeny by tam neboli, iba by boli údaje dopísané. Pochybujem, že by v tom zhone už aj nahadzovali údaje do PC, alebo skenovali.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Chcela by som sa opýtať, či treba oznámiť obdarovaným, že sme im darovali 2% z daní. Ako budú vedieť, že sme im to my poslali?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monyka Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či treba oznámiť obdarovaným, že sme im darovali 2% z daní. Ako budú vedieť, že sme im to my poslali?
2% dane posiela DÚ, takže on im to oznámi.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Daňový úrad neuverejňuje darcov, len poukáže celkovú sumu na účet združenia

Ako budú vedieť, že sme im to my poslali?
Môžete poslať oznam o poukázanej sume, inak sa obdarovaný nedozvie od koho a akú sumu obdržal
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Tweety Pozri príspevok
2% dane posiela DÚ, takže on im to oznámi.
Daňový úrad nič neoznámi, len sa na účet pripíšu peniaze a ty nevieš, od koho sú.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

ondrejvla Pozri príspevok
Mám otázku: - neter podala DP ako SZČO, jej daň.povinnosť bola dosť vysoká, DP bolo podané začiatkom marca. Minulý týždeň bola na DÚ, že sa rozhodla darovať tieto 2% združeniu pre detičky postihnuté diabetom, ale pracovníčka na DÚ jej povedala, že teraz to už nie je možné, lebo to už poslali preč. Prosím vás, daňové priznania sa posielajú preč z DÚ? To je nejaká novinka?
U nas to posielali kazdy den do Ziliny, vraj na oskenovanie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

abel Pozri príspevok
Daňový úrad nič neoznámi, len sa na účet pripíšu peniaze a ty nevieš, od koho sú.
Ahá, takže my daňovníci musíme oznámiť všetko a oni nič, systém pekne vymyslený. Prakticky aj pridelené % nemusí prísť k adresátovi.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Tweety Pozri príspevok
Ahá, takže my daňovníci musíme oznámiť všetko a oni nič, systém pekne vymyslený. Prakticky aj pridelené % nemusí prísť k adresátovi.
oni ani nemôžu zo zákona oznámiť kto im 2 % daroval, lebo by tým porušili daňové tajomstvo; Ak by si napr. venovala 2 % vo výške 1 000 Sk a DÚ by oznámil pri tebe aj meno, nie je problém si vypočítať celkovú daň a potom aj základ dane - a to je predmetom daňového tajomstva; z tohto dôvodu sa poukazuje iba suma;
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

skaspa Pozri príspevok
oni ani nemôžu zo zákona oznámiť kto im 2 % daroval, lebo by tým porušili daňové tajomstvo; Ak by si napr. venovala 2 % vo výške 1 000 Sk a DÚ by oznámil pri tebe aj meno, nie je problém si vypočítať celkovú daň a potom aj základ dane - a to je predmetom daňového tajomstva; z tohto dôvodu sa poukazuje iba suma;
Ahá, vĎaka, ale na druhej strane, ak oznámiš príjemcovi výšku sama, ten si vie rovnako vypočítať ZD a má o Tebe info rovnako, ako by mal z DÚ.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak oznámiš príjemcovi výšku sama, ten si vie rovnako vypočítať ZD a má o Tebe info rovnako, ako by mal z DÚ
s takou alternatívou musí darca počítať, preto môže ale nemusí posielať oznam o výške sumy
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať