Zavrieť

Porady

Ako vyriešiť situaciu:nezamestnanost/praca-84.r. matka/opatera?

dobrý deň-neviem do akej rubriky tu otazku zaradit-ak som nespravne skuste ma nasmerovat. Od 1/2018 nepracujem, vek 58-do dochodku este cca4-5, byvam v mestecku, kde je problem s prácou, mam matku vo veku 84r. - moju pomoc potrebuje denne tak na 2-4 hodiny-nebyvame v spolocnej domacnosti z toho dovodu je to problém hladat pracu niekde inde. Poradite? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nuž - môžeš byť v evidencii UPSVaR - vtedy za teba platí poistenie so ZP štát. Ak ti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti - pol roka máš aj príjem. inak nie .
    A občas si ale treba na UPSVaR splniť povinnosti.
    Tiež si môžeš vybaviť v ZP platenie poistného štátom, ako osoba starajúca sa o matku (84 ročnú). A nemusíš byť v evidencii - ak nechceš.
    Ak by mamku posúdili ako ŤZP osobu - ktorá už je odkázaná na V. stupeň opatery - tak to by si mohla vybaviť príspevok za opatrovanie (ty by si ho dostávala z UPSVaR). (z 447/2008)
    Alebo ešte by si mohla požiadať o opatrovateľku cez obec. (tú treba platiť).Ak by mali voľno a splnila by si kval. predpoklady - mohla by si sa možno zamestnať, ako opatrovateľka???,
    vilede dakujem za odpoved - robila som ako opatrovatelka v AT
    Katy a R to by si ozaj mohla skúsiť, či ťa obec nezamestná ako opatrovateľku - a potom aj mamku dať posúdiť. možno by jej schválili 3-4 hod? (zák 448/2008)
    na príspevok z UPSVaR sú prísnejšie pravidlá - okrem toho, že musí byť ŤZP (nad 50%) - ešte tam musí byť potreba celodennej starostlivosti - zák 447/2008
    vilede dakujem za odpoved idem zistovat, co je k tomu potrebne

    Ako vyriešiť situaciu:nezamestnanost/praca-84.r. matka/opatera?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.