Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Dobrý deň,
má špecifickú situáciu. V štádiu rozvodu som kupoval byt. Nakoľko som ho nemohol napísať na seba, nechal som ho napísať na rodičov (konkrétne na jedného z nich, mamku). Teraz sa jej zhoršil zdravotný stav, a tak by som ho potreboval previesť na seba, aby som sa prípadne vyhol dedičskému konaniu.
Chcem sa poradiť čo by bolo výhodnejšie z hľadiska platenia dane, kúpno predajná zmluva, alebo darovacia zmluva.
Byt je v OV, a od kúpy bytu ubehli 2 roky. Trvalý pobyt na byte ale nemá.
Ak by mi ho predala za čiastku za ktorú ho kúpila, musela by platiť daň ?

A ešte jedna otázka, kúpil som dom koncom minulého roka. Vklad bol povolený ale až v tomto roku. Musím podavať daňové priznanie z kúpy domu už tohto roku, alebo až o rok.

Ďakujem Vám,
Matrix44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    pokiaľ máš ďalších súrodencov, neodporúčam riešiť to darovaním.
    Pri predaji nehnuteľnosti do 5 rokov od nadobudnutia sa platí daň z rozdielu medzi predajnou a pôvodnou kúpnou cenou, takže keď predá za tú istú cenu, platí daň z 0€. Myslím, že DP treba podať aj tak.
    Daň z nehnuteľností sa priznáva podľa stavu k 1.1., existuje ale aj tu oznamovacia povinnosť pri zmene v priebehu roka (niektoré mestá tolerujú jej neplnenie)

    Matrix44 je offline (nepripojený) Matrix44

    Matrix44
    Este jedna vec by som rad dal do poriadku. Ked sa kupoval byt, tak sa kupoval podielovo. Tj. 2/3 podielove vlastnictva na moju mamku a 1/3 podieloveho vlastnictva na vtedy moju priatelku, a dnes manželku. Rad by som to ale uz do poriadku, a aby sme boli bezpodielovy spoluvlastnici nehnutelnosti. Existuje nejaka formulacia ktoru by sme vlozil do kupno predajnej zmluvy kde by sme pristupili na bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov ?

    Dakujem

    Matrix44 je offline (nepripojený) Matrix44

    Matrix44
    to je nam zrejme, ale mi by sme chceli aby sme mali tuto nehnutelnost v celom rozsahu v bezpodielovom vlastnictve.
    Ako to vyriesit ?

    Dakujem

    Daň z predaja nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.